SPEULENTERE nu een Venrays programma DRIEDUBBEL JUBILEUM INSPRAAK VLOT EEUWIGE LENTE Zangers van St. Frans bestaan binnenkort 15 jaar H Junckers deens, parket WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Peel en Maas ook uw weekblad F een huis kopen 1 een huis verkopen^ VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 Nr. 37 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS H DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Zoals bekend, zal heden vrijdag Radio Zuid het programma Speulen- tere geheel aanVenray wijden. Dat was de inzet van een eerder uitge zonden programma onder die titel, waarbij Limburgse burgemeesters uitgenodigd werden, per telefoon, hun gemeente maar eens te „verko pen". Burgemeester Schols won die wedstrijd en dat betekent nu, dat een heel uur Speulentere aan Ven- ray gewijd wordt. Dat betekent ook, dat verschillen de mensen in de loop van de dag 'n microfoon onder hun neus gestoken krijgen om maar eens te vertellen hoe zij over het leven, werken en recreëren in Venray denken. Het is namelijk zo, dat de mensen van Ra dio Zuid de gehele dag in Venray zijn om daar informaties in te win nen, straatintervieuws af te nemen en met bepaalde mensen gesprek ken te voeren. Dat alles wordt dan 'savonds, voor dat de schouwburg open gaat, al op de band gemixt. Kwart voor 7 gaat de schouwburg open en daar is iedereen van harte welkom, die eens wil zien hoe een z.g. „life-programma" de lucht in gaat. Daar zal men o.a. de eerder opgenomen gesprekken e.d. kunnen horen voor de uitzending, die recht streeks vanuit de schouwburg wor den doorgegeven. Trouwens bij die uitzending wordt ook het publiek in de zaal betrok ken, dat vragen gesteld krijgt en o. m. bij een kwis betrokken wordt. Heden vrydag is het een feestdag voor de familie Versleijen uit Oirlo, die dan verschillende feiten her denkt, waarvan een der voornaam ste wel i,s, dat 50 jaar geleden vader Joseph in Oirlo beter bekend als Smids Sef - een dorpssmederij in dat kerkdorp opende. De ouderen onder ons weten dat zo'n dorpssmid in feite manusje van alles was, en het feitelijk allemaal moesten kunnen. Hij moest niet al leen een paard kunnen beslaan en kunnen smeden, maar later, bij de aanleg van electriciteit moest hij ook daar kennis van hebben, en hij even goed te zorgen dat mens en dier water kregen. De landbouwers kwamen met hun technische problemen bij de smid en verwachtten van hem een oplossing. Ook later, toen de landbouw meer gemechaniseerd raakte en er heel wat andere eisen werden gesteld, was het de dorpssmid die er alles van moest weten. Daarom is zo'n jubileum meteen 'n gerede aanleiding om de hele ont wikkeling in die 50 jaren eens te bekijken. Want nu leveren de na komeling van Smids Sef een vol automatische legbatterij met dwars- eierafvoer ;high-speed voedermachi nes; drinknippels met lekgoot en eventueel ook eier-inpakmachines. En als dat nog te weinig is, kan men het hele kippehok met silo en verlichting en watervoorziening, er ook nog bijgeleverd krijgen in een groot bouwpakket. En dat is dan al leen maar de kippen-sector. Maar Versleijen maakt datzelfde paraat voor mestkuikens, mest- en fokvar- kens en voor rundvee. Want niet alleen vader Versleijen is met zijn tijd meegegaan. Toen 25 jaar geleden Harrie de zaak over nam, bleek ook die uit het goede hout gesneden te zijn en open oog te hebben voor de op gangkomende ontwikkelingen in deland- en tuin bouw, waarin de specialisatie zo'n grote vlucht zou nemen. Hij begreep aldra, dat dit, ondanks de goede hulp van zijn beide broers Jan en Piet, een ontwikkeling was waarvoor men zelf specialist moest gaan worden. Dat was dan ook de reden dat na rijp beraad besloten werd, dealer te worden van een van de grootste jongens op dit gebied Big Dutchman. Intussen is het nu ook al weer 15 jaar geleden dat 't contract met Big Dutchman werd getekend, en wie geen vreemdeling in Jerusalem, of liever in Nrd Lim burg en Oost Brabant is, die weet dat beide partijen daar geen spijt van hebben gehad. Integendeel, op menig nieuw kippen- of varkenshok en in menig grote runderstal prijkt naast de naam Big Dutchman die van Versleijen, als teken dat die een goede intermediair is geweest tussen dit concern en de betrokken land bouwer. Nu kan men wel prachtige hokken plaatsen met de meest uitgekiende volautomatische machines. Maar het is ieder toch wel duidelijk dat een kleine storing het leven van duizen den kippen of honderden varkens kan gaan kosten. Een heel sterke troef van de Versleijen's is dan ook hun dag- en nachtservice, die van zelfsprekend ook in de weekends doorgaat. Voor de kleinste storing is altijd een van de 8 mensen van Ver sleijen paraat, die zorgt dat eventu ele mankementen meteen verholpen worden. Een van die mensen is Leo Clas sens, die al 10 jaar deze geheimen van de smid kent en nu ook in de bloemen gaat. De ontwikkeling staat niet stil, zo wordt wel eens gezegd. Dat klopt. Mits men de mensen vindt, die niet bang voor die ontwikkeling, bereid zijn zich hiervoor in te zetten. Dat blijkt hier uit dit 50 jaar jonge be drijf, waarin nog altijd iets terug te vinden is van de oude dorpssmid die alles kennen moest. Want naast au tomatisering van alles op het gebied van pluimvee, varkens en rundvee, worden op zijn tijd nog water- en gasinstallaties aangelegd, verricht men nog loodgieterswerk en gaat men ook konstruktiewerken niet uit de weg. Hij is nog altijd het ma nusje van alles, maar levert ook bouwpakketten voor ettelijke duizen den kippen. Al die jubilea gaat men heden vrijdag herdenken in een receptie van half 7 tot 8 uur in zaal Rongen. Daarmee zijn dan weer prijzen te verdienen, die beschikbaar zijn ge steld door verschillende Venrayse industrieën. Als de uitzending voorbij is, gaat Radio Zuid echter gewoon door. In de schouwburg treden dan verschil lende muziekgezelschappen op, als mede Venrayse koren, waarvan Ra dio Zuid opnamen gaat maken, die in latere programma's gebruikt kun nen worden. Venrays Gemengd Koor, de Zan gers van St. Frans, de Fidelen Ro- senthaler (Merselo) en de Smelen- blazers (Ysselsteyn) zijn enkele van de deelnemende verenigingen. Zo lang er plaatsen zijn in de schouwburg, worden er mensen gra tis toegelaten, maar om 7 u. gaan de deuren onherroepelijk dicht. OVERPEINZINGEN BEUKEN, EIKEN. ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN VENRAY: Schoenmakers Venray B.V. Leunseweg 4-6, tel. 04780-23 24 Euterpe en 65+ Naar de traditie wil, komen tel- kenjare de bejaarden van Venray u om 'n bijdrage vragen voor de Kon. Harmonie Euterpe het muziekcorps dat sinds 1972 uitkomt in de hoog ste klasse: de afdeling superieur. Deze vereniging, die naast superi eure concerten ook tal van plaatse lijke evenementen als de jeugdvier- daagse, St. Nicolaas-optocht, 50-ja- rige bruiloften, carnavalsoptocht etc opluisterd, heeft dringend aanvul ling van de kas nodig voor o.m. de leerlingenopleiding en de vervang ing van de 19 jaar oude uniformen. Waar de mensen die al langer in Venray wonen, trouwe gevers zijn, willen wij vooral de nieuwe inwo ners aansporen tot goede gaven. De ze aansporing zullen wij herhalen door middel van wijkconcerten die op zondag 15 september van start gaan. Uw materiële blijken van belang stelling kunt u ter hand stellen aan onze bejaarden, die ijs en weder dienende, de komende weken bij u zullen aanbellen. Zij zijn voorzien van een legitimatiebewijs. Er gaat weer een burgemeester met pensioen in ons dierbaar Lim burg. Ditmaal Sittard's eerste bur ger. Zelfs al gaat Sittard misschien eens samen met Geleen, het is wel duidelijk dat de herindeling van Zuid Limburg bepaald geen zaak is van enkele maanden en zo zal Sit tard niet kunnen wachten en moet er daar dus een nieuwe burgemees ter komen. Was dat vroeger een ge heimzinnige aangelegenheid, waar het gewone volk niets mee te ma ken had, doch uitsluitend was voor bestemd voor de minister van bin nenlandse zaken en de gouverneur, tegenwoordig doen we dat met in spraak. De raad mag een soort pro fiel schetsen, mag zelfs bij de gou verneur op bezoek en zijn wensen naar voren brengen. En de kranten weten al met naam en toenaam maanden van te voren dat er zeven tien sollicitanten voor dit schijnbaar zeer begeerde ambt zich hebben ge meld en dat er 6 een ernstige kans gaan maken. Of de raad daaruit dan kiezen kan, is nog wel niet hele maal duidelijk, maar dat is meer met inspraak-procedures. Maar men is intussen al veel ver der. Men weet al te melden wie de opvolger is van Venrays eerste bur ger. Die moet dan nog wel eerst vertrekken, maar in Zuid Limburgse kranten is al te ontdekken dat een van de wethouders van Sittard op de nominatie staat om de eventueel leeg wordende stoel van drs. Schols te gaan bezetten. Venray moet het dan schijnbaar zonder inspraak doen. Dat schijnt al een uitgemaakte zaak te zijn.f Waar gaat burgemeester Schols ditmaal naar toe? Het Limburgs Dagblad weet te melden dat het Venlo gaat worden. Misschien iets voor de werkgroep inspraak? Driehonderd mensen weten in 14 dagen het klaar te fiksen dat het prinselijk paar een heuse langspeel plaat over Venray kan worden aan geboden. Zes mensen t.w. het colle ge van B. en W. en haar secretaris weten in drie weken nog steeds niet of die plaat misschien ook voor Venrayse mensen beschikbaar kan komen, noch hoeveel die kosten gaat, noch waar hij te krijgen zal zijn. MODERN BLOEMWERK 'N OUDERWETSE SERVICE SCHOOLSTRAAT 2 VENRAY TELEFOON 1450 Een van de door Versleijen geplaatste legbatterijen van Big Dutchman foto Waarma,Boxmeer ROMMELMARKT BRUKSKE Op zaterdag 14 september a.s. or ganiseert de nuisvrouwen kontakt- groep uit Venrays wijk 't Brukske een grote rommelmarkt, waarbij ook aan enkele evenementen voor de jeugd gedacht zal worden. Te koop aangeboden worden o.a. veelsoortige kledingstukken, speel goed, sieraden, boeken, l.p.'s, huish. artikelen, plantenstekjes; kl. meu belstukken, verder diverse soorten heerlijke zelfgemaakte jam, koekjes en gelei, zelfgemaakte posters en papieren bloemen. Alles wordt tegen zeer lage prijs verkocht. De opbrengst wordt be steed aan het winterprogramma dat de huisvrouwen kontaktgroep heeft opgesteld voor de huisvrouwen uit het Brukske. De rommelmarkt vindt plaats na bij de boerderij, die door de gemeen te beschikbaar is gesteld aan de wijkbewoners, gelegen aan de St. Servatiusweg 5. en begint op 10 uur v.m. tot 'smiddags half vijf. Bij slecht weer wordt de rommel markt gehouden in de boerderij. Elke week geeft de redaktie van dit weekblad ons de gelegenheid en kele zakelijke mededelingen te plaatsen. Reeds verscheidene malen hebben er in Peel en Maas artikelen gestaan over het koor „De Zangers van St. Frans". De aandachtige lezer zal opgemerkt hebben dat de we kelijkse aktiviteitenlijst als maar kleiner en dat de artikelenreeks over het koor als maar schaarser werd. Je zou daaruit kunnen kon- kluderen, dat het bergafwaarts gaat met die Zangers. Misschien heeft het koor in het nabije verleden ook wel de schijn hiervan gegeven. In een jongens koor komen altijd de moeilijkheden van stembreuk terug, in het koor komen elk jaar de problemen terug van: „Ik zou wel bij het koor willen blijven, maar ik ga in Tilburg, in Eindhoven of Nijmegen studeren". En dan ben je de zangers kwijt. Er zijn tegenwoordig zoveel andere in teressen, sport, klasseavonden, schoolfuiven enz. De kleine zangers van vroeger zijn de „grote" zangers van nu, met alle gevolgen van dien: inspraak, andere inzichten, andere opvattingen. En dan ben je ze kwijt. Met het verliezen van zangers verlies je je rep ertoire. En welke jongens van tegenwoordig willen nog minstens drie keer per week aan een zangkoor met hoofdzakelijk kerkelijk repertoire, gebonden zijn? Bovendien: de tijd, dat de ouders trots zijn op het feit, dat hun zoon lid is van 'n koor, dat regelmatig in de kerk zingt, is voorbij. Soms vin den de ouders het maar lastig, dat zoonlief in de kerk moet zingen op zondag, terwijl pa en ma zo graag 's morgens vroeg er op uit trekken. En wat dacht U van sportvereni gingen, die toernooien e.d. op zon dag voor de middag organiseren. Natuurlijk, die vereniging is er niets minder om, maar onze zangers krij gen moeilijkheden. Dat was 15 jaar geleden toch wel allemaal wat an ders. Ondanks al deze problemen zijn er nog een zeventigtal jongens en jonge mannen die vele keren per week ko men repeteren en hun uiterste best doen de naam van het koor hoog te houden. Het zijn deze kerels, die 't koor laten voortbestaan .Zij zorgen ervoor, dat op 12 oktober a.s. het koor haar 15-jarig bestaan kan vie ren. Zij hebben ervoor gezorgd, dat het koor in Venray en ver daarbui ten een naam heeft hoog te houden. Alleen gaat het nu tegenwoordig met minder tam-tam. Het vele „aan de weg getimmer" dat U ongetwij feld nog zult kunnen herinneren, is er tegenwoordig niet meer zo bij. Zij vinden, dat zij met hun koorpresta ties, het bestaan van het koor kun nen waarmaken. Zij zijn nog ver van „public relations" en „promo tion". Vandaar dat U minder lange re aktiviteitenlijsten in dat blad zag staan en dat er niet zo veel nieuws over het koor verscheen. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan zijn er toch wel enkele ak- tiviteiten. U zult er ongetwijfeld nog van horen. Een overzichtje kan geen kwaad. Er wordt toch wel veel gedaan door en voor het koor. Oor deelt U zelf maar: 13 september: opname-radio, door Radio Zuid. 6 oktober: Uitzending televisie, vanuit de Paterskerk. 12 oktober: receptie t.g.v. 15-jarig bestaan. Het koor toont dan haar nieuwe uniformen, waarvoor o.a. een loterij is georganiseerd, waarvan de loten U dezer dagen zijn aangeboden, 's Avonds concert in de schouwburg met medewerking van Willy Caron en het koor „Frohsing" uit Dort mund. 2 november: Concert in Deume. November: Concert in Horst. 7 ,8, 14 en 15 december concerten in Dortmund en omgeving. 21 en 22 december Kerstconcert in Schouwburg. 27 december: deelname aan Pueri Cantores congres te Rome. U ziet er wordt nog veel gedaan. De jongens gaan door, bestuur en directie gaan door. Gaat U door met Uw sympathie? EXOTISCHE KUNST IN INTERNAAT LEUNSEWEG In de aula van het internaat aan de Leunseweg wordt deze week van donderdag tot en met zondag een tentoonstelling gehouden van exoti sche kunst. De expositie wordt inge richt door de Missie-Procure Fran ciscanen uit Maastricht, die hiermee geld bijeen hoopt te krijgen voor 375. paters Franciscanen, die' in diverse ontwikkelingslanden werkzaam zijn. De exotische artikelen die worden tentoongesteld, zijn namelijk ook te koop, zodat de opbrengst kan wor den benut voor deze ontwikkelings landen. Begin vorig jaar werd gestart met de serie tentoonstellingen, die tot nu toe een zeer groot succes is geweest. Op diverse plaatsen in Limburg zijn reeds exposities gehouden. De tentoongestelde voorwerpen werden allemaal metde hand ge maakt, uit koper, hout, ivoor, jade en stof, en zijn afkomstig uit Egypte, Afrika, China, Tibet en Indonesië. In tegenstelling tot vele soortge lijke tentoonstellingen, welke dik wijls een beknopt overzicht geven van de kunst uit de betrokken lan den, is de tentoonstelling van de pa ters Franciscanen zeer uitgebreid De voorwerpen hebben zeer ge varieerde prijzen, zodat men er zo wel voor een goedkoop kunststukje terecht kan, alsook voor een wat duurder. Zo worden onder meer ten toongesteld tafels met geknoopte po ten uit Afrika, speren met antilopen- huid, ivoren bruggen en beelden, zeldzame oude beelden uit Afrika en Azië, maskers, tam-tams en ook schaakspelen in brons, jade en eb benhout. Uit China zijn onder meer afkom stig t.v.-kasten, legkasten in zwart lakwerk, schermen, bewerkte hui den, paleislantaams, retabels uit tempels van meer dan 400 jaar oud. Vazen en ruim dertig verschillende soorten wierook. Uit India komen voorts tafels be legd met ivoor, koperwerk, allerlei sieraden zoals halssnoeren en arm banden, zwaarden, dolken, messen en bogen en grote en kleine olifan ten. Uit Tibet en Indonesië nog prach tig smeedwerk en grote beelden in mahoniehout. De tentoonstelling is geopend van 10 uur 'smorgens tot 21 uur 'savonds en de toegang is gratis. ADVERTEER IN FEEL EN MAAS STIEISTU LU NBM Venray Stationsweg 11 TeL 04780 - 4438*

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1