HET PRINSELIJK BEZOEK AAN VENRAY Leenenl K.eenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kanttekeningen bij een prinselijk bezoek VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Nr. 35 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Beatrix en Claus waren vol belangstelling „Beatrix, interesseert Venray je nou werkelijk?' aldus het opschrift van een bord, dat het prinselijk paar aantrof tussen de belangstel lenden, toen zij vertrokken op het Oostrumse station. Dezelfde vraag had uw verslag gever even daarvoor gesteld, op het einde van de bijeenkomst, toen het prinselijke paar de per,s ontving in de directiekamer van Venrays schouwburg. En zowel de prinses als prir.s beantwoordden die vraag bevestigend. INFORMATIES „Onze bezoeken aan de verschil lende provincies zijn bedoeld juist voor het inwinnen van informaties, opdat we ons een goed beeld kun nen vormen van de problemen, wel ke daar leven, en de, verlangens welke men daar heeft. Daar heeft men vele deskundigen en mensen-in -het-veld bijeengebracht, die echt in staat zijn niet alleen op korte ter mijn die informaties te geven, doch ze ook nader uit te leggen en op bepaalde facetten daarvan nog eens extra te wijzen". Prins Claus vergeleek zich in dit verband met een computer, waarin al deze informaties bewaard worden en waaruit ze - waar nodig - dan weer te voorschijn kunnen worden gehaald. „Nu we in Limburg geweest zijn, hebben daar vele tientallen mensen, instituten, gemeentebesturen en het verenigingsleven een schat van in formaties aangedragen, welke naast anderen die we krijgen, voor ons bij onze oordeelvorming van groot ge wicht-zijn", aldus het prinselijke paar, dat daarom dergelijke bezoe ken van groot belang acht. „Als ik dergelijke informaties in cognito zou moeten inwinnen, zou me dat maanden durenaldus prinses Beatrix, die overigens een wel wat vermoeide indruk maakte na dit overvolle drie daagse pro gramma, waar Venray het laatste hoofdstuk van vormde. BRUKSKE Op het laatste moment dreigde 't toch al volle Venrayse programma ingekort te worden, doordat prins en prinses in Venlo de wens te ken nen had gegeven om aldaar nog en kele door de hagel getroffen tuin ders te ontmoetenDat bezoek ging wel door, doch de daarvoor be nodigde tijd moest worden ingehaald in de tocht naar de boot in Grub- benvorst, in de boottocht naar de Wanssumse haven (waar drs. Dit- trich de gasten mocht verwelkomen) en in de rit naar en door het Bruk- ske. Maar de 4-jarige Fl. Loppersum kon practisch op tijd prinses Beatrix het welkoms-tuiltje overhandigen, nadat burgemeester drs. Schols het prinselijk paar namens Venray wel kom had geheten. Die snelle vaart werd ook ge- rondweg naar de Ravelstraat en te rug, waarbij drs Schols de gasten iets kon vertellen van de bedoeling en de opzet van Venrays nieuwste woonwijk. VLAGGEND die door het paarglimlachend be- handhaafd op de weg naar de schouwburg, waar intussen naast de schooljeugd zich vele ouderen had den verzameld. Degenen, die op de Julianasingel, Hofstraat en Grotestraat de stoet hadden opgewacht, vingen inder daad maar een glimp op van het prinselijke paar; zo snel reden de wagens. En op het schouwburgplein ging de show van het Jachthoorn corps de mist in door de opdringen de mensen, die naast de prins en prinses, de commissaris der konin gin en mevr. van Rooy zagen uit stappen, alsmede de secretaris en de secretaresse van het prinselijke paar. Te snel ging het paar de schouw burg in, ondanks dat mevrouw De Bruyni en de heer Rutten namens de bejaarden van het Schuttersveld zelfgemaakte stokpaardjes aanbo den, voor de kinderen van Beatrix en Claus. In de entree van de schouwburg werden mevr.. Schols - van Els, de wethouders, alsmede het bestuur van het Cultureel Centrum met di- rekteur Cattoir aan de prins en de prinses voorgesteld, om vervolgens de rijk versierde foyer binnengeleid te worden door de burgemeester. De gemeentelijke archivaris had hier in een drietal vitrines foto's van vroegere bezoeken van het ko ninklijk huis aan Venray uitgestald, dei door het paar glimlachend be keken werden. WELKOM Staande voor een grote kaart, die Venray weergeeft als het middel punt van Europa, verwelkomde de burgemeester als laatste in de rij van de Limburgse burgemeesters - nog eens het prinselijke paar. Wijzend op deze kaart, stelde drs. Schols, dat vele plaatsen beweren het middelpunt van Europa te zijn, maar dat zulks niet klopt met de feiten, omdat slechts één plaats dat is, en dat is Venray Venray dat de laatste jaren nogal in het nieuws is door een vlotte industrialisatie maar dat ook als handel- en win kelcentrum reeds van ouds 'n goede naam heeft. Dat verklaarde de bur gemeester door het feit dat Venray in feite door elf dorpen gevormd wordt, die al lang gewend zijn goed met elkaar te kunnen werken en voorbij eigen kerktorens te kijken. Men heeft in deze streken altijd hard moeten werken en men stond open voor nieuwe dingen. Dat was indertijd al toen de psychiatrische centra kwamen, dat is ook nu, nu er internationale industriën komen. Zij brengen hun problemen met zich - als woningbouw e.d. - doch hij meende te kunnen stellen, dat het Men zou soms wensen dat koninklijke- en prinselijke- bezoeken op gezette tijden plaats zouden hebben. Want zij blijken soms wonderen te kunnen bewerkstelligen. Won deren, die gaan van een totaal gerenoveerde directiekamer in de schouwburg, langs weer plotseling spuitende fonteinen, extra gepoetste straten en we gen, tot de uitgave van een langspeelplaat toe. Dan kunnen dingen, die an ders onmogelijk kunnen; dan blijkt er geld te zijn, dat an ders onmogelijk te vinden is. Zij blijken een opkikker te zijn en soms ongekende talen ten te laten ontluiken en tot bloei te brengen Persoonlijk hebben wij de uitgave van de langspeelplaat „Venray van horen zeggen", als zo'n wonder ervaren. Men weet hoe dat gaat: er is een keer over gesproken, dat zo'n plaat ook wel leuk zou zijn en dat men dat maar eens moest doen. Maar dan opeens blijkt die plaat het cadeau te zijn voor een prinses. En dan is misschien Holland in nood, omdat er ternauwernood 3 we ken tijd voor is, en bovendien iedereen met vakantie. Maar Venray blijkt dan niet in nood. Men blijkt bereid op de onmogelijkste uren te ko men spreken, musiceren en te zingen. Men biedt zichzelf heel bereidwillig aan, en dag en nacht is men in de weer voordat het eerste woord nog op papier, laat staan op de band staat. De Buma en Stem- ra maken bezwaren van „dat kan zo maar niet...." maar dan blijkt de een of ander nog een verre neef bij die mach tige instanties te hebben, en dan beginnen ook zij mee te knikken in het koor van de ja knikkers. En de opname-man, Jan Theelen, in zijn studio Venray, schijnt geen slaap no dig te hebben, en niets anders om handen te hebben.... Zelfs de deken luidt op zijn bevel de Venrayse kerkklokken; en de Fidelen Rosenthalers komen in de kleine uurtjes thuis, na een denderende repetitie in 'n lege schouwburgzaal - die in eens een open-huis is gewor den De hoorn- en trom petblazers van 't jachthoorn corps blazen tot al het ama- zuur op is, en beginnen toch weer opnieuw omdat dat rot tige loopje er nog steeds niet goed in zit. Dr. de Jong gaat er later voor op vakantie en de initiatiefnemer ziet zijn eigen vakantie helemaal de mist in gaan, doordat hij al maar nieuwe afspraken en nieuwe repetities e.d. in moest lassen. Zou het eerst een L- P-tje worden, weldra begreep men ook van hogerhand, dat men die 400-500 mensen die in de weer zijn geweest, niet met twee regeltjes zang of 3 ac- coorden kon afdoen. En zo is het een langspeelplaat gewor den. Praat ook niet over de hoes, die dan ook op het laat ste moment letterlijk in elkaar „gespijkerd" moest worden - maar feit is, dat burgemeester Schols de prins en prinses 'n gloednieuwe introductieplaat kon aanbieden als een Ven rays visitekaartjeJe wordt Inderdaad zo nu en dan moe van Venray Natuurlijk zal er wel weer kritiek zijn. Ook dat hoort zo in Venray. Maar dat zijn dan dezelfde mensen als die van de Regeringsvoorlichtings dienst. Zonder hen - zc me nen ze tenminste - zou ieder koninklijk- of prinselijk be zoek een puinhoop worden Maar als zij en de veranwoor- delijke protokol-ophouders nu eens rustig thuis bleven, mis schien dat zulke bezoeken dan ook eens een wat menselijker kant zouden krijgen, waardoor b.v. het prinselijk paar zich eens wat langer konden tonen aan al die mensen die al uren te kijk staan om iets op te vangen van hunne koninklijke hoogheden, die men heus niet ieder jaar eenmaal kan zien. Maar zoiets schijnt onmoge lijk, evenmin als dat 'n kran teman een verslag mag maken van 'n gesprek dat over Ven ray en de regio gaat proces zonder te veel pijn verloopt en dat men o.a. bij de woningbouw zorgt op de eerste plaats voor de mensen, die hier moeten leven en werken. Zoals hij bij de opening van Rank Xerox da eerste uitgave van „Ho- Venray" aan Prins Bernhard had mogen aanbieden, vond hij het nu een eer een nieuwe langspeelplaat - welke de nieuwe inwoners van Venray krijgen - thans aan het prinselijk paar te kunnen aanbieden. Een geschenk dat later aangevuld werd met enkele Limburgse vlaaien. GEZONDHEIDSZORG Vervolgens werden prins en prin ses uitgenodigd voor een gesprek met verschillende reeds in de foyer aanwezige mensen. De eerste tafel waaraan zij zitting namen, was die waar de gezondheidszorg onderwerp van gesprek was. Aan dat gesprek namen deel: mej. Brandhof en dr. J. van Campen uit Nijmegen en de doktoren v.d. Meer, Kroft en Marlet. Dr. v. Campen, als voorzitter van het bestuur Anna-Servaas schetste het paar het ontstaan van de bei de psyciatrische centra in Venray, die na 60 jaren, nu geleidelijk gaan samenwerken. Hij verheeldde daar bij niet dat de regionalisatie in deze sector van de gezondheidszorg beide instituten voor grote moeilijkheden zou kunnen plaatsen, indien die zo ver ging, dat Venray behalve de patiënten uit Zuid Limburg, ook die uit het land van Nijmegen e.o. zou moeten gaan missen. Hij wees ver der op de specialisatie, vooral van St. Servaas, dat naast een aparte afdeling voor zwakzinnigen in het .Nieuw Spraeland", ook begonnen is met ontwenningskuren voor al coholisten en druggebruikers. Hier voor toonde vooral prinses Beatrix grote belangstelling, terwijl prins we industrieën gaan stellen zijn meer gedifferentieerd, zwaarder en hoger. Daaraan moet Venray kunnen beantwoorden, o.m. door een middelbare technische school, door een gedifferentieerde wo ningbouw, door een groter aan bod van know-how. Uitdrukkelijk werd van die kant ook gesteld, dat Venray „er nog altijd niet is" maar dat het industrialisatieproces moet doorgaan, ook om de werk nemers een zo ruim mogelijk pak ket van mogelijkheden aan te bie den. Prins Claus merkte hierbij o.m. op, dat hem bij de cijfers over de arbeidsvoorziening in Venray was opgevallen, dat Venray als een dei- weinige Limburgse plaatsen schijn baar geen last heeft van pendel naar Duitsland, maar zelfs een belang rijke inkomende pendel heeft. Het werd de prins duidelijk gemaakt dat 'n bepaalde traditionele pendel, met name bij de bouwvakkers naar het duitse gebied, wel degelijk bestaat. Claus geïnteresseerd bleek bij de personeelsproblemen, die kunnen ontstaan, wanneer een te grote af vloei van patiënten personeel in Venray overbodig gaat maken. In dit gesprek kwam naar voren de samenwerking in nog andere ver banden, o.m. in de opleiding voor verpleegkundigen, het gezamenlijke laboratorium, ook voor het plaatse lijk ziekenhuis; maar tevens de goe de contacten welke er liggen met de Stichting Geestelijke Gezondheid zorg in Venlo, waardoor vooral een begeleiding van de patiënten buiten de inrichtingen intensiever wordt. Het werd een zeer geanimeerd ge sprek, waar bij de prinses op een gegeven moment - toen de bespre king over de samenwerkingskaders te technisch 'dreigde te worden - uit riep: „denkt u er om, ik ben leek op dat terreinVan de kant van de gespreksgroep kwam toen spontaan het advies om ook maar leek te blijven. Te snel naar de zin der deelne mers moest de burgemeester het prinselijk paar naar een andere ta fel begeleiden, waar de volgende he ren de gasten zouden inlichten over DE INDUSTRIALISATIE Aan dit gesprek namen deel de heren Hulshof (Nestlé), Nelissen, drs Oprei (Rank), Leurs (Blitta), weth. Loonen, van Goch en Geelen. Daar werd het prinselijk paar 'n overzicht gegeven van de snelle groei van Venray, welke mede te danken is aan een gunstige industri alisatie van schone bedrijven. Maar ook de problemen, welke daaraan verbonden zijn, kwamen uitgebreid op tafel. Zo blijkt men in industriële kringen niet zo heel gelukkig te zijn met het afschaffen van de rijkspre mieregeling. Het wordt wel voor gesteld alsof die gestopt is, omdat Venray nu op eigen benen kan staan - maar zulks is allerminst het geval. De minister heeft indertijd die rege ling stop gezet, omdat er geen geld voor beschikbaar was, en niet om dat het in Venray allemaal zo leuk ging en gaat. Van de kant van de industrie is men er van overtuigd dat Venray een follow-up van regeringswege op deze regeling moeilyk ontberen kan, want de ei,sen, welke de be staande en ook mogelyk nog nieu Dat Venray een vrij grote inkomen de pendel heeft, dankt het mede aan de vestiging van Rank Xerox, welke Venray nog duidelijker dan voorheen een grote streekfunktie heeft gegeven. Daarnaast is er ech ter nog altijd een belangrijke uit gaande pendel. De heer Hulshof van Nestlé kon de prinselijke gasten nog wijzen op de nog altijd aanwezige latente werkeloosheid in de land bouw welke naar zijn ervaring gro ter is dan men officieel aanneemt. Ook hier werd het, na een aan vankelijke aarzeling, een zeer ge animeerd gesprek, waarbij ook weer duidelijk werd, dat het paar heel wat „huiswerk" heeft verzet, want zelf doenwas zijn conclusie t. o.v. het jeugdwerk. Ook vroeg hij of de jeugdwerkeloosheid in deze streek problemen stelt, maar dit kwam niet uit de verf, omdat men daar thans nog te weinig gegevens over heeft. Wel heeft men de indruk dat ook in deze regio de jeugd iets moeilijker aan de slag kan, dan 't voorheen het geval was. Uitvoerig werd gesproken over nieuwe experimenten in het jeugd werk, nu de oudere vormen kenne lijk de jeugd van vandaag weinig meer aanspreken. Als een der voornaamste voor waarden voor het goed funktioneren van het jeugdwerk werd o.m. ge noemd behoorlijke accomodaties. En dat die in Venray nog zijn achterge bleven, werd het prinselijk paar aan deze tafel behoorlijk duidelijk ge maakt. Ofschoon zulks in het proto- kol niet voorzien was, bood de heer Theunissen de prinses Venrays jeugdnota aan, opdat zij ook thuis nog eens op haar gemak de proble men van Venrays jeugd kon bekij ken. Met de aanmoediging om „de moed niet te verliezen", dankte het prin selijk paar deze groep, om zich dan voor te laten lichten over de DORPS- ÈN WIJKRADEN Voor deze voorlichting zorgden o. m. de dames Wiertz-Heutz en Nie- mans-Buurman en de heren v. Laar hoven, Wingbermühle, van Osch, Knol en Philipsen. Dit onderwerp bleek vooral prins Claus te interesseren, die daarbij dacht aan gemeenschappen van zo'n 10.000 man telkens. In een zeer le vendig gesprek werd hem echter de structuur van onze gemeente duide lijk gemaakt, waarin 10 kerkdropen samenwerken met 't centrum, waar wederom enkele geheel nieuwe wij ken op korte termijn zijn gaan func tioneren. Hoewel dorps- en wijkra den in feite geen enkele bevoegd heid hebben volgens de wet, werd hem verteld hoe een dorpsraad of wijkraad wordt samengesteld. Op de ene plaats is het een soort overkoe peling van de daar bestaande ver enigingen, op een andere plaats zijn het gekozen mensen, en vooral in de wijkraden zijn het enthousiastelin gen die zich voor het goed funktio neren van de wijk zijn gaan inzet ten. De prins toonde zich vol belang stelling naar het samenspel met de gemeente. „Heeft u het stadhuis nog men bleek goed op de hoogte te zijn over wat reilt en zeilt in deze re gio. DE JEUGD kwam aan bod in de volgende ge spreksgroep, waar de dames Jansen Leunen), Kusters, van Rhee en Lin- ders-Jacobs, samen met de direkteur van R.J.C. Theunissen, de heer De Bruyn en wethouder van Oers, het prinselijk paar wegwijs maakten in de jeugd-problematiek van Venray. Toen bij dat gesprek bleek dat ook Venray en de regio te kampen heeft met een gemis aan vrijwilligers die kaders kunnen vormen, wees prins Claus er op dat dit een algemeen en zelfs internationaal probleem is. „De hedendaagse jeugd en hun ouders willen wel consumeren, maar weinig niet moeten bezetten om uw zin te krijgenwas een van zijn vra gen. Dat bleek niet nodig te zijn, omdat deze raden proberen te ver tolken wat onder het publiek leeft aan bepaalde wensen. Wil een ge meente het de bevolking naar de zin maken - en dat is een van haar voornaamste taken - dan zal zij echt wel alles doen om die wensen ver vuld te krijgen. De prinses" vond het Venrayse ex periment de moeite waard in deze tijd van schaalvergroting, waarbij de burger steeds verder van het be stuur dreigt af te komen. Veel te snel naar de wens van de beide gesprekspartners was er weer het onvermijdelijke protocol dat 'n (vervolg zie ommezijde)

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5