EEN VENRAYER IN AMERIKA Winkelbehoeften in Venray weer in het geding NKV a.s. zondag in Venray POLITIEHONDENWEDSTRIJD JKveltu M Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venrays Mannenkoor Kanarievereniging De Huisvriend VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Op het kerkhof van Chraton, een Amerikaans stadje in het verre Nebraska, kan men de grafsteen aantreffen, waarvan hier een af beelding geplaatst is. Alleen is inmiddels achter Martin J. 1888 19 het jaartal 73 ingevuld. Want Martin J. Janssen rust thans al b«- na anderhalf jaar in dit parkachtige kerkhof naa.st zijn vrouw. Het is het graf van een Venrayse jongen, die eens een van de hoogste Amerikaanse onderscheidingen voor dapperheid kreeg: het Distin guished Service Cross, waarvan het wapen ook op de grafsteen ge beiteld staat. MARTIN J. JANSSEN werd in 1888 geboren op .den Bra bander in Venray, en groeide daar op, met zijn 4 broers en 3 zusters in 't gezin van de Janssen's. Niets dat er op wees, dat hij eens in de loop graven aan de Somme in Frankrijk mee de geschiedenis zou gaan maken van de bloedige veldslagen van de eerste wereldoorlog. Integendeeltoen het tijd werd dat hij een vak ging leren, begon men hier in Venray juist met de bouw van het St. Servatius-gesticht en hij besloot toen maar metselaar te worden. Th. Pouwels van de Langstraat was zijn leermeester en toen het gesticht klaar was, had die gezorgd dat er een prima metse laar uit Martien Janssen gegroeid was. Een metselaar, die hier echter ook geen werk meer vond en dus, als zovelen voor en na hem, „over de palen" moest en in Duitsland ging metselen. In das grosze Vaterland raakte hij ook een week in de gevangenis ver zeild, omdat hij er gesnapt was bij het zetten van strikken. Dat. was 'n sport waaraan zich vele bewoners van de Overloonseweg en omgeving in die jaren schuldig maakten. Maar in Duitsland waren konijntjes nog heiliger dan hier, en dus moest Mar een hele week gaan brommen. Als hij 'skonings wapenrok moet gaan dragen, gebeurde dat in Nij megen, waar hij ook werd opgeleid tot tamboer. En daar heeft schutte rij St. Anna dan weer van geprofi teerd, waar hij tamboer werd van de toen bestaande stafmuziek bij de schutters. Maar met tamboeren kon men de kost niet verdienen en ook met met selen niet. Want het Europa van die dagen werd steeds roeriger. Hij be sloot te emigreren en vertrok in fe bruari 1914 NAAR AMERIKA waarheen al een broer van hem in 1912 vertrokken was. Hij kwam te recht in Rushville in de staat Ne braska, waar hij boereknecht werd en de kat eens uit de boom keek. Maar in plaats van de kat uit de boom, kwam er het mobilisatiebevel uit Nederland, en toen was goede raad duur^ Het advies van zijn eveneens ge- emigreerde broer (die daar inmid dels al getrouwd was, luidde zo on geveer: „Man blijf hier, die oorlog duurt een paar maanden, en dan zit je te kijken en kun je de reiskosten voor de tweede keer bij elkaar zien te krijgen Ze besloten het zekere voor het onzekere te nemen en beiden vroe gen om Amerikaan te mogen wor den. Dat lukte wonderwel, maar de reden waarom begrepen zij te laat. Amerika's voormannen waren toen al overtuigd, dat ook Amerika aan de eerste wereldoorlog zou gaan deelnemen, en dan telt iedere man, ook als ze in Venray geboren zijn.... En niet lang nadat beiden Ameri kaan geworden waren, droegen ze de wapenrok van Amerika. Martin werd onder-officier, en toen de oor log kwam, was hij het die naar En geland vertrok en vandaar naar het front in Frankrijk. Daar was de zaak intussen al hopeloos vastgelo pen, en ook hij belandde in de loop graven. D.S.C. Als men hem later toen hij even in Venray was - vraagt naar zijn oorlogsondervindingen, dan 'klapte' hij toe, zoals zijn broer weet te ver tellen. De ellende van de loopgraven heeft hij voor het volle pond gedra gen. Ze hebben alleen uit hem ge kregen, dat hij weken tot aan zijn knieën in het water gestaan had en dagen lang moest leven van wat suiker omdat de aanvoer niet door kwam. Later als hij weer in Amerika te rug is, komt daar het bericht van zijn hoge onderscheiding aan dat zelfde front. De toekenning van het .Distinguished Service Cross". Een van de hoogste onderscheidingen en dat voor een Venrayer die hier in tussen als DESERTEUR ingeschreven stond. Maar als men hem in brieven vraagt om het waar om van deze onderscheiding, dan is zijn vaste antwoord: „Jong, 't heeft geen zin al die ellende weer op te halenlaat maar". Maar hij, die in zijn leven nooit op deze onderscheiding heeft voorge staan, heeft hem wel op zijn graf steen laten beitelen. Maar terug naar de eerste wereld oorlog. Duitsland geeft uiteindelijk de sti'ijd op en Martin Janssen komt als een onderdeel van de Ameri kaanse bezetting in Dusseldorf te recht. Dan wordt het verlangen om zijn geboorteplaats terug te zien wel erg sterk, maar hij durft niet. Hij is immers deserteur Hij brengt zijn verlof dan ook in België door, waar hij in een Ant werpse bioscoop in gesprek komt met een dame, die de belevenissen van deze Amerikaanse soldaat wel eens wil weten. Als hij zijn wetens waardigheden vertelt en ook zijn verlangen naar zijn geboortegrond uitspreekt, neemt deze dame hem mee naar huis om hem voor te stel len aan haar echtgenoot. Dat was 'n gerenomeerde smokkelaar die zich zelfs niet bang toonde voor de elec- trische versperringen. Met een geleend burgerpakje en in gezelschap van de smokkelaar ging men tot onder Valkenswaard, waar de grens overgestoken werd via een stille bosweg. Dan gingen beiden met de trein naar Deurne naar Oostrum durfde men niet van wege dat deserteurschap en van Deurne te voet naar Venray. Als ze dan in de buurt van het Vlakwater zijn twijfelt Martin hoe hij het bes te naar de Brabander kan. Hij be sluit om dat aan de eerste de beste te vragen. Die eerste de beste is dan, hoe bestaat het, zijn eigen oud ste broer. Die neemt hem mee naar de Beek in Merselo, waar een zuster getrouwd is. 'sAvonds, als het donker is, gaat hij dan terug naar de Brabander en daar blijft hij drie dagen. Overdag braaf thuis in de kamer, 's avonds op bezoek bij zijn broers en zusters. De smokkelaar amuseert zich intus sen kostelijk met de Venrayse sne- velmaar dan gaat de reis terug. Ongedeerd komen ze weer in Bel gië, van waaruit hij zich weer voegt bij zijn onderdeel in Duitsland. Om tenslotte weer afgevoerd te worden naar Amerika. TERUG IN AMERIKA krijgt hij dan die hoge onderschei ding. Maar daarvan kan hij niet le ven. Hij is weer gaan metselen en trok door gehel de Verenigde Staten. Uiteindelijk trouwde hij met een weduwe, wier man als soldaat in de oorlog was gesneuveld. Kinderen kre gen ze niet, daarom namen ze een jongen en een meisje aan. Die zijn intussen ook al "weer lang getrouwd en hebben een eigen gezin gesticht. Maar eens in het jaar schreef hij zijn broers en zusters van zijn bele venissen in het Amerikaanse. Ze le ren daaruit hoe hij ouder wordt, dat zijn hart niet meer het sterke van vroeger is, en hoe in 1963 tot zijn groot verdriet zijn vrouw stierf. En ook kon men tussen de regels door het grote heimwee lezen naar het dorp waar hij geboren was. Als een van zijn nichten in het begin van de 70er jaren naar Ame rika reist, nodigt hij haar uit naar het verre Nebraska. Hij is echt blij met dat bezoek, ondanks dat zijn hart steeds meer kuren gaat verto nen, zoals hijzelf zegt. „Doe de groe ten aan Venray" zegt hij bij het af scheid, als hij zijn gast het graf ge toond heeft, waarvan bijgaande foto gemaakt is. Hij had zijn laatste rust plaats al klaar laten maken. En op de grafsteen het ordeteken, dat hij eens met bloed en tranen in de loop graven van de eerste wreldoorlog moest verdienen De Stichting Projectontwikkelings bureau van de Amro-Westlandbank heeft belangstelling - naast anderen voor de ontwikkeling van Venrays roze vlek. Met het oog daarop heeft deze Stichtnig o.m. de rapporten eeü.s on der de loupe genomen, welke zijn verschenen. Daaronder hoort ook het veel geciteerde onderzoek van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf „Winkels in Venray" dat in 1973 gepoogd heeft de winkel- behoeften voor de toekomst vast te leggen. Dit rapport kwam op grond van verschillende gegevens tot de con clusie dat Venray-centrum tot 1985 1850 tot 2300 m2 nieuwe vloeropper vlakte ten behoeve van winkels no dig zal hebben. Een conclusie die o. m. van gemeenteweg driftig is aan gevochten. Geen wonder overigens, want voor het centrumplan ging de gemeente zelf uit van een uitgroei van het winkelareaal tot 5700 m2 in 1985. Dat is wel een verschil, waar menig een van geschrokken is en er zijn of haar vraagtekens bijgezet heeft. AMRO-WESTLAND konstateert in haar studie, dat de mogelijkheden van het verzamelde grondmateriaal door het CIMK niet optimaal benut zijn. Ook bij de uit werking van de basis-gegevens zet dit projektontwikkelingsbureau soms vraagtekens. Zo vraagt dit bureau zich af, waar om het CIMK de gestichtsbevolking niet meerekent. Hier is op de eerste plaats inwonend personeel bijgeteld, doch ook de patiënten verrichten wel degelijk bestedingen bij de Ven rayse winkels. Op de tweede plaats handhaaft 't CIMK bij haar prognoses een in Venray bestaande achterstand bij 't gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking, t.a.v. het Nederlands gemiddelde. Was die achterstand^ in 1958 nog 28% in 1965 was dat ge daald tot 21%. Deze achterstand handhaaft het CIMK echter tot 1985 en voert die zelfs op tot 25%. Het projectbureau meent dat zulks niet reëel is en dat dit percentage - ze ker voor Venray - centrum - moet worden teruggebracht tot 15 - 10%. Terwijl het CIMK komt tot een raming van de omzetten in de de tailhandel van 77 miljoen guldens in 1980 en van 97 miljoen in 1985, raamt het projectbureau die omzet ten op resp. 102 en 129 miljoen gul dens. VIJFDUIZEND VIERKANTE METER nieuwe bedrijfsvloeroppervlakte zo berekent genoemd projectiebure au, zal Venray-centrum tot 1980 er bij moeten bouwen. Dat zou kun nen gaan om een warenhuis van V. D. met c.a. 15 andere winkels. In de tweede fase te realiseren tussen 1980 en 1985 zou binnen de rose vlek nog eens te rekenen zijn met rond 2000 m2 of 10 - 15 win kels. Dat zal in de eerste fase 4000 -4500 m2 grond vragen en in de 2e fase 1500 - 2000 m2. Daarbij moet men verder nog rekenen op 7000 m2 totale grondoppervlakte voor par keerruimte voor deze winkels. Dit rapport is tot stand gekomen naar aanleiding van verschillende vragen en uitgangspunten, die de de commissie ad hoe voor Venrays centrumplan heeft opgesteld. Daarin stelt die commissie, dat gestreeft moet worden naar een zo nauw mogelijke verwevenheid van de nieuwe ontwikkeling met de be staande bebouwing. Dat geldt dan zowel voor de bebouwing als voor de wegen en straten. Een onderzoek is nodig om te bepalen of de bebou wing van de oostzijde van de School straat van begin af aan bij deze ont wikkeling moet worden betrokken. Een tweede wens van de commis sie is, dat de uitwerking dusdanig gefaseerd wordt verwezenlijkt, dat die afgestemd is op de gebleken be hoeften, waarbij dan tevens reke ning wordt gehouden met de be staande centrumvoorzieningen. Milieuvorming wordt door de com missie extra onderstreept. Zij stelt dat het centrum meer moet zijn dan een zuiver comnlerciëel gebeuren Daarom zal b.v. extra aandacht ge geven moeten worden aan de inrich ting van de onbebouwde ruimte met groenversieringen en straatmeubile ring. Datzelfde vraagt de commissie voor' de nodige verkeersvoorzieningen. Blijvende inspraak wordt gevraagd voor de bevolking in de verschillen de stadia van de ontwikkeling. Wil len bv ontwikkelaars iets wijzigen in de plannen, dan zal daarover eerst overleg gepleegd dienen te worden met de commissie. Ook wil men horen hoe nader op komende wensen uit de bevolking, nog in de ontwikkeling betrokken kunnen worden. Een en ander kan misschien op genomen worden in een bindende abritage-regeling, die nodig zal zijn voor onvoorziene omstandigheden. Eigendomsverkrijging door deel nemende ondernemers moet moge lijk zijn; terwijl de wens dat plaat selijke ondernemers, bij de ontwik keling worden ingeschakeld, hoog genoteerd staat. Op deze stellingen en vragen heb ben in een informeel gesprek met de raads- en commissie-leden, de projectontwikkelaars Amro-West- land te Utrecht en Wilma te Weert antwoord proberen te geven. Het was bij die gelegenheid dat Amro- Westland o.m. schriftelijk haar ziens wijze over 't winkelbestand in Ven ray aanbood. Wilma had daar nog geen studie van gemaakt, maar meende, op grond van haar ervaringen elders in soortgelijke gemeenten als Venray, dat als de Schoolstraat aan beide zijden gefaseerd met winkels zou worden volgebouwd; waaronder o. m. het warenhuis van V. D., dat Venray dan winkels genoeg zou hebben tot 1985 Wat het nu allemaal worden gaat, zal de toekomst moeten leren. Donderdag 22 aug. repetitie om 20 uur. De z.g. generale repetitie voor de concertreis naar Ahrweiler op a.s. zaterdag 24 en zondag 25 au gustus. Zaterdagmorgen om 7 uur vertrek bij Hotel De Zwaan, niet in man nenkoor-uniform maar in zelf te te verkiezing kleding. Meenemen: o.a. mannenkooruni form met hemd en dasje, incl. zwar te schoenen en donkere sokken en de witte coltrui. Denkt u vooral aan de pas. Verdere gegevens over het programma voor deze dagen worden u nader bekend gemaakt. Donderdag 29 augustus weer nor male repetitie om 20 uur voor het gehele koor. Op de jl gehouden repetitie werd dhr. H. Schulz met algemene stem men gekozen als nieuw bestuurslid, als opvolger van dhr. Theo Jacobs, die wegens drukke werkzaamheden deze funktie niet meer kon waarne men. Tevens werden op deze avond 6 nieuwe leden geballoteerd, en wel: dhr. C. van Raay. P. Crooymans, B. van der Hop, J. van Bussel, W. Hen- kens en H. Oudenhoven Jzn. De leden van het Hofkoor worden dringend verzocht de carnavalsuni formen ets. in te leveren op de vol gende reptitie. Afmeldingen uitsluitend bij de hr. M. Aarts, teL 1617 of bij het clublo kaal De Zwaan, tel. 1279. De taak van het NKV, ook als plaatselijke centrale, is aan het le ven van de leden inhoud en beteke nis trachten te geven. Dit is een ontzettende taak, gezien de verscheidenheid van de mensen, gezien ook de verscheidenheid van allerlei levensomstandigheden. Als het de taak is van de Vak bond, om te verkrijgen een zeker heid in het werkmilieu, meestal door het bereiken van een cao; leert de ervaring dat een cao alléén nog niet het geluk aan alle mensen geeft. Leven is méér dan niet doodgaan; leven is mé'r dan geld alleen; leven is vriendschap, solidariteit, gezond heid, vreugde en geluk. Dat komt niet aangewaaid, daarvoor met met eikaar gewerkt, gesproken en nage dacht worden. Het NKV zal een stuk dienstbetoon moeten zijn aan de leden. Een steu nen van elkaar; het zal de mogelijk heid moeten geven tot scholing, vor ming, informatie, voorlichting aan kader- en gewone leden. Het NKV stelt de vakbeweging present in de samenleving. Door pu bliciteit, zoals ook in dit veelgelezen weekblad, laat het NKV zien, wat de bedoeling van deze organisatie van werknemende mensen. Het NKV is geen machtsinstituut, geen overheersende partij, maar het is een dienstbetoon aan de leden. Het NKV heeft alleen reden van bestaan, als het een bijdrage levert aan het goed funktioneren van de samenleving. Het NKV is eigenlijk werkzaam op het terrein van het welzijn van de mensen. Het gaat uiteindelijk om het ge luk van de mens. Hoe het NKV hieraan in Venray werkt en blijft zoeken, willen wij u de volgende keer verduidelijken. JEUGDKLUBS VELTUM Op 16 september willen wij weer starten met onze Jeugdklubs (han denarbeid en vrije spelgroepen) in het Trefcentrum, Goudsmidstraat 9. De kinderen kunnen zich voor 1 september opgeven bij mevr. Ter Beek, Rochusstraat 26 of bij mevr. van Delft, Veltumse Kleffen 260. Alle gegevens kunt u voortaan in dit blad vinden onder bovenstaand vignet. Vanwege het hoge aantal kleuters van 6 jaar, vorig jaar, is besloten de klubs te laten beginnen bij de lste klassers. De kontributie komt op 75 ct. per kind, per keer. In schrijfgeld is niet nodig. De klubs zijn op: maandagavond 6.30-8.00 u. 9-11 jr. dinsdagavond 7.00-8.30 u. 12-14 jr. woensdagmiddag 2.00-3.30 u. 6-8 jr. donderdgavond 6.30-8.00 u. 9-11 jr. zaterdagmorgen 10.00-11.30 u 6-8 jr. Op zaterdagavond is er iedere 14 dagen een instuif voor 13-15 jaar. Wie er belangstelling heeft voor een rolschaatsklub kan zich opge ven bij Miriam Ter Beek, Rochuus- straat 26. Voor jongens en meisjes van 10-13 jaar. B,ij voldoende deel name kan er dan een instructeur aangetrokken worden. Voor de jeugdklubs zoekt het be stuur nog enkele dames en heren die interesse hebben om leiding te geven aan een der kindergroepen van 15 jaar. In het bijzonder voor de handenarbeidclub op maandag avond .donderdagavond, woensdag middag of zaterdagmorgen. Nadere inlichtingen bij mevr. Ter Beek, Ro chusstraat 26, tel. 2839. Maandag 26 augustus om 20 uur vergadering in „In den Engel". Op de agenda staat: 1. Opening voorzitter 2. Verslag sekretaris 3. Inning contributie 4. Mededelingen bestuur 5. Jubileum 8 leden 6. Rondvraag. Zondag a.s. organiseert de Politie hondenvereniging De Verdediger op nieuw haar jaarlijkse wedstrijd om de „Paul Burgman trofee". Ook dit jaar zal er door 10 verschillende clubs fel gestreden worden om deze beker, welke 4 jaar geleden beschik baar werd gesteld door de echtge note van wijlen de heer Burgman. Deze beker werd vorig jaar gewon nen door P.H.V. Buitenlust, die hem dit jaar zal verdedigen. De wedstrij den om deze beker zijn in Zuid Ne derland zeer bekend geworden, o.m. door de hoge kwaliteit van de deel nemers en de inzet waarmee gestre den wordt. Voora ldit jaar heeft de organi serende vereniging er alles aan ge daan om de beste combinaties uit Brabant en Limburg naar Venray te krijgen. Dit om het publiek een on vergetelijke dag te bezorgen, en om dat de TROS-televisie heeft toege zegd hier opnamen van te maken voor hun programma TROS-SPORT. Gezien het deelnemersveld, dat er aan meewerkt, zal het een faire én harde wedstrijd worden, waarin elk half puntje meetelt. De deelnemers zijn: dhr. Frijns, Maastricht met M.H. cert, met lof 324 punten; dhr. Driessen, Venlo met D.H. cert, met lof 319 punten; dhr. Verbruggen, Venray met M.H. cert, met lof 317 punten; dhr. Peters, Tegelen met M.H. cert, met lof 312 punten; dhr. Flipsen, Ottersum met M.H. cert, met lof 314 punten; dhr. Velemans, Sambeek met M.H. cert, met lof 325 punten; dhr. L. v.d. Broek, Wouw met M.H. cert, met lof 311 punten; dhr. Strijbosch, Venray met M.H. cert, met lof 323 punten; dhr. Grassens, Gemert met M.H. cert, met lof 309 punten; dhr. Vonk, Hapert met D.H. cert, met lof 3Ó7 punten. De wedstrijd begint met de voor oefeningen om 9.00 uur op het club terrein gelegen aan de Beekweg. Het spectaculaire stelwerk begint om 2 uur, na de opening door burgemees ter Schols. De opening wordt nog voorafge gaan door een show van het tam boercorps St. Jan uit Wanroy. In de pauze geeft dhr van Es uit Amstel veen een demonstratie met z'n hond die kampioen van Nederland is.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5