KRONIEK VAN EEN KERMISWEEK Uitbreiding bestuur scholengemeenschap Jerusalem Drumband St. Catharina werd groots gehuldigd Arbeidscijfers over juli 3 GEBREK AAN VISIE pietepeuterig sociaal beleid NKV Steek uit diehand Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Peel en Maas ook uw weekblad DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS VOLLEBERG SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. W een huis kopen een huis verkopen VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1974 Nr. 33 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Het zal wel nooit in een Venrayse kermisweek zijn voorgekomen dat de politie zo weinig geconfronteerd werd met overtredingen en onge lukken als in de afgelopen kermis week. De politie spreekt dan ook van een uitzonderlijk rustig verlo pen kermis. Was het andere jaren de gewoon te dat wij een kroniek konden schrijven over het verloop van die kerkmis week van dag tot dag; er is deze keer zo weinig stof voor die verslaggeving dat wij volstaan kun nen met in het kort het verloop van de geeurtenissen, na het verschij nen van ons laatste nummer, de re vue te laten passeren. Bij de Nederlandse Midden- standsbank hebben (baldadigen naar men aanneemt) een ruit aan digge len gegooid. Niets wees op een po ging tot inbraak. Op de kruising Menuetstraat- Allegrostraat in het Brukske vond een botsing plaats tussen een Volks wagenbusje bestuurd door de 52- jarige Venrayer B. v. D. en de per sonenauto bestuurd door de 22-ja rige P. v. L. uit Oss. Een en ander resulteerde in lichte schade. Op de Noordsingel botste een personenauto bestuurd door de Hor stemaar G. v. B. tegen een nog steeds onbekende voetgangster op. Deze voetgangster kwam te vallen, krabbelde overeind en voordat haar identiteit kon worden vastgesteld was zij verdwenen. Op de Maasheseweg botste de Venrayer M.G. met zijn auto tgen een boom. Met alle mogelijke frac turen aan enkel en armen alsmede inwendige kwetsuren moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij het spitten in de tuin van de familie G. aan de Overloonseweg, werden nog twee scherp gestelde granaten naar boven gehaald. De explosieve dienst van de Koninklij ke Landmacht ontfermde zich over deze oorlogssouveniers. De diefstallen van mistlampen gaan gewoon door. Nu miste de 39- jarige Vierlingsbeekenaar 2 mist lampen van zijn op het Kennedy- plein geparkeerde auto. Nachtwaker de Kroon van In- tergarde had weer succes toen hij op zijn ronde twee knapen aan een auto nabij de Paterskerk zag mor relen. Hij stopte en zag dat een der knapen wat goederen tussen de heesters gooide. De andere knaap bleef staan en vroeg doodnuchter aan nachtwacht om een vuurtje. De ze besloot echter de jongeman over te geven aan de politie. Daar beken de hij goederen uit een afgesloten auto te hebben gestolen. Die goede ren - met name kleding en een da mestasje - werden in de heesters teruggevonden. De knaap, een be kende van de politie, was de 29-ja- rige Fr. v.d. K. uit Deume. De ge stolen eigendommen waren van de Horstenaar M.C. Nadat proces ver baal was opgemaakt is de dader huiswaarts gezonden. Van de andere persoon wist hij niets te vertellen. J.H. uit de Schoolstraat deed bij de politie aangifte dat uit zijn in het Schoutenstraatje geparkeerde auto 'n luidsprekerbox was gesloopt. Van de geparkeerde auto van de Venray C. d. A. in het Lamers- veld waren de sierwieldoppen en de autoantenne gesloopt. Deze schade bedroeg 550, Buurtbewoners hadden bij de burgemeester geklaagd dat zij ge luidsoverlast hadden van een op de Langeweg gevestigde bar. De over last die ook door de politie werd ge constateerd werd opgeheven door in trekking der muziekvergunning tij dens 14 dagen. Mocht blijken dat daarna de overlast zal voortduren, dan zal de muziekvergunning blij vend worden ingetrokken. Een bij Electro van Gasteren te Sevenum gepleegde inbraak werd nog tijdens die inbraak ontdekt door de eigenaar. De daders namen daar op de vlucht, maar de gedupeerde kon de politie een signalement van de auto doorgeven. Via de centrale meldkamer werd dit ook doorgege ven aan de Venrayse politie, die - ondanks de kermis - enkele wagens kon inzetten. De Venrayse politie ontdekte de bewuste wagen en zet te een achtervolging in, welke mid den door kermis vierend Venray is voortgezet. Bij die achtervolging is door de inbrekers nog een in de Henseniusstraat geparkeerde auto - van J.K. uit Broekhuizenvorst - ge ramd. In een afgesloten straat werd de wagen klemgereden, waarop de inzittenden te voet hun vlucht ver volgden. Na het lossen van 'n waar schuwingsschot kon een der 3 da ders gearresteerd worden. Het bleek de 44-jarige woonwagenbewoner E. H. uit Oirschot te zijn. De ingezette achtervolging van de twee anderen had geen succes, ondanks ijverig speuren in tuinen en op daken in de Schoolstraat. De auto die de die ven gebruikt hadden bleek in Oss gestolen te zijn. Later in de nacht kwam een melding binnen dat op het Ceciliapad ten nadele van de Venrayer G.C. 'n auto gestolen was. Ook hiervoor werd een aktie ont ketend. De auto werd door de po litie van Deurne onbeheerd langs de weg teruggevonden. Of deze au to mogelijk nog gebruikt is door de 2 voortvluchtige inbrekers is niet bekend. Beide auto's zijn nu onbe schadigd aan hun eigenaren terug gegeven. De Oorschottenaar is voor geleid aan de officier van justitie en later ingesloten. Hij verklaarde de anderen niet te kennen en niets van hen te weten. Op de Hoofdstraat in Oirlo stak de 17-jarige voetgangster M.C. on voorzichtig de straat over. De be stuurster van 'n personenauto mevr. B. van H. kon de overstekende da me niet meer ontwijken. Bij de bot sing bekwam de 17-jarige dusdanig letsel dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd ge acht. Een overstekende hond waar van de eigenaar nog onbekend is, stak plotseling de Wanssumseweg over. De bestuurder van een perso nenauto, de 25-jarige Th. W. uit Bergen kon de hond niet meer ont wijken. De hond werd bij de bot sing gedood, maar de eigenaar van de auto zit nu met de brokken, of het moest zijn dat de eigenaar van de hond alsnog bekend wordt. Waarschijnlijk door een te groot offer aan Bachus, reed de 28-jarige bestuurder van een personenauto G. G. uit Lottum, in de Henseniusstraat in de verboden rijrichting. Daar door kwam hij op de kruising Pa- terslaan-Kruisstraat in botsing met een over de Pa terslaan rijdende au to van de Venrayer J. v. O. Geluk kig bleef het bij materieële schade, maar de Lotummer zal zich terdege moeten verantwoorden. Met ingang van 1 juli jl. zijn de volgende personen door het Zedelijk lichaam Ursula's Zusters benoemd als lid van de bestuurscommissie der scholengemeenschap „Jerusalem" Mr. W.L. v.d. Putt, Verkleystraat 9 Mr. H.J.P. Jansen, Beethovenstr. 63 Mevr. H. ten Brink-Oor, Horst Mevr. P. Rutten-Tielen, Eindstr. 25 De bestuurssamenstelling is thans als volgt: Mej. G. v.d. Bereken, Bergeyk Mevr. H. ten Brink-Oor, Horst Hr. J.H. Houwen, Horst Hr. H.J.P. Jansen, Beethovenstr. 63 Hr. J. de Mulder, Swolgen Hr. H. van Noorden, Smakterweg 1 Hr. W.L. Putt, Verkleystraat 9 Mevr. P. Rutten-Tielen, Eindstr. 25 Hr. J.J. Selders, Kolkweg 20 De succesvolle drumband van fan fare St. Catharina in Leunen werd zaterdag voor de tweede maal in 't gemeenschapshuis aldaar gehuldigd door de gemeenschap van Leunen, Veulen en Heide. Deze drumband behaalde op 7 juli jl. op het wereldmuziekconcours te Kerkrade een eerste prijs in de eerste divisie, sectie A. Dat was reeds op die avond aanleiding tot 'n huldiging, maar afgelopen zaterdag werd dat op officiële wijze nog 'ns over gedaan. Veel sprekers, veel muziek en veel getrom, en dat vergde soms veel ge duld, niet alleen van de bevolking van deze 3 kerkdorpen, maar ook van de vele genodigden, waaronder burgemeester Schols en de wethou ders Loonen en van Oers. SPREKERS Ere-president De Kroon releveer de de vele successen die de drum band heeft behaald. Hij noemde het terecht een unieke prestatie om op het wereldmuziekconcours een 1ste prijs te behalen met 96 punten. Hij dankte daarvoor vooral de beide in structeurs, Henk Martens en Toon Koonings, en daarmee de gehele drumband. Pastoor Haenen bleek graag als 't lijdend voorwerp gefungeerd te heb ben, toen de band op de pastorie kwam oefenen voor dit concours. De leden van de drumband hebben in Kerkrade getoond wat zij kunnen en hij hoopte dat het hoge gehalte in de toekomst gehandhaafd kan blij ven. Wethouder van Oers, van jeugd, sport en cultuur, vond het een pro bleem woorden van gelukwens te vinden, omdat hij dit reeds voor de vierde maal moest doen. Maar dat deed niets af aan zijn respect voor de inzet, muzikaliteit en vooral voor de saamhorigheid. Hij vroeg zich af of er voor dit corps nog grotere mo gelijkheden zijn. Omdat het steeds het duo Martens - Koonings is dat deze prestaties begeleid, kan men misschien een concours opzetten met als inzet de Henk Martens tro- phee. De gemeente zal dan wel de beker ter beschikking stellen. Mevr. Claessens, sprekende namens de dorpsraad, bracht vooral in her innering de discipline, welke de le den van de drumband tonen. Zij hoopte dat die jongelui in een an dere hoedanigheid meer begrip zou den ontvangen van de Leunse ge meenschap. Eenzelfde wens werd ook door mevr. van Bavel onder de aandacht gebracht. Zij sprak namens de jeugd commissie. De heer Jan van Toor, districhts- voorzitter van de Limburgse Bond van Fluit- en Tamboercorpsen, kon terecht hulde brengen voor de ge leverde prestaties; want om Lim burgs- en Landskampioen te worden en dan nog in Kerkrade een eerste prijs te behalen, dan moet men van goede huize komen. Hij stelde juist het vakmanschap van de bouwvak ker Henk Martens ten voorbeeld. MUZIKALE HULDE Vooraf brachten de leden van de fanfare St. Catharina een muzikale hulde, terwijl tussen de vele spre kers door, een muzikale felicitatie werd gebracht door de drumband van Ons Genoegen uit Oirlo en Sub Matris Tutela uit Oostrum. De heren Versieyen en Volleberg onderstreep ten deze muzikale hulde met het aanbieden van de gelukwensen. Ze ker Ons Genoegen uit Oirlo wist wat het betekende om het tot een eerste prijs te brengen, omdat Oirlo zelf een tweede prijs had gekregen. Toon Koonings bracht op werke lijk voortreffelijke wijze 't ontstaan van de drumband in 1960 in herin nering. Begonnen werd toen met 25 kandidaten, allen zo tussen de 10 en 12 jaar. Inderdaad heeft men een goede groep kunnen vormen, die vele successen wist te behalen. Voor het laatste concours moest er echter een tamboer-maitre komen, en die had men gevonden in hemzelf. Hij vertelde hoe hij met een neef van Henk Martens, met bandopnamen van de drumband eerst een week in „de Paes" Jiad geoefend, voordat hij zich als tamboer-maitre meldde. Na mens de drumband bracht hij vooral dank aan de grote schare supporters en inwoners van Leunen, Veulen en Heide, die voor de band een grote stimulans waren geweest. Hij riep de oud-leden van de drumband op, die ter receptie verschenen waren, om voor één keer nog eens samen in de drumband de Parademars ten gehore te brengen. Tot verrassing van allen werd dat ook nog een 'n grandioos succes. Deze mars werd gebracht onder leiding van de eer ste tamboer-maitre Gerrit Martens. Voordat de president van de fan fare St. Catharina een algemeen dankwoord kon spreken, bracht de succesvolle drumband nog eens de concoursnummers, nu o. 1. v. Henk Martens. Een verdiende hulde aan een suc cesvolle drumband. Om met de woorden van wethouder van Oers te besluiten: „Wat Thorn levert op muzikaal gebied met zijn harmonie- en, dat levert Venray onder leiding van Henk Martens op 't gebied van de drumbands" VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationswtg 147, V»nr»y, Tal. 1510 Het werkloosheidcijfer steeg bij de mannen in maand Juli van 389 naar 409. Percentagegewijze uitgedrukt van 4,6 naar 4,8 wat ook het Lim burgse percentage is. Voor een groot deel is deze stij ging veroor2aakt door de schoolver laters, die ook in Venray minder vlot aan het werk kunnen, evenals elders in den lande. De werkeloosheid nam o.m. toe bij de metaalbewerkers, bij de land bouw, bij de horeca en bij het kan toorpersoneel. Onder deze laatste be vinden zich veel schoolverlaters. De vraag steeg intussen van 321 naar 376 mannen, waarbij eigenaar dig genoeg ook weer de metaal liefst 117 aanvragen heeft lopen Bij de dames liep de vraag ook op namelijk van 70 aar 93. Maar ook de werkeloosheid steeg er van 109 naar 122. 1P3 Ml i Ud NBM Venray Stationsweg 11 Tei. 04780 - 4438* Aldus koppen in „Industrie revu" van 2 augustus, waaronde de redak- sie van dit N.K.V.-blad zich bezig houdt met de industriële opbouw in Noord Limburg. Bepaald geen vro lijke kermislektuur.... Het blad verwijt namelijk de Nrd. Limburgse werkgevers, dat zij zelden of nooit eigen initiatieven op sociaal vlak hebben en achterlopen bij ont wikkelingen in het westen. De vele kleine bedrijven, aldus 't „Industrie revu", bevinden zich in Noordelijk Limburg veelal in bran ches, die danig in de knel zitten. Zo zijn die te signaleren in de confec- tie-industrie, waarvan er te Venlo, Reuver en Meijel al verdwenen zijn. „Ze hebben geen adem of hebben die te lang moeten inhouden", is het oor deel van een districtsbestuurder over deze branche. Een andere hoek, waarin slagen dreigen'te vallen, is de kleiwaren- industrie. Het N.K.V.-blad wijdt dit o.m. aan -het uitblijven van samen werking tussen de betrokken indus trieën, ondanks alle desbetreffende adviezen van structuur-onderzoe kers. Ook in de metaal-industrie en de metaal-nijverheid zijn vele kleine bedrijven aan te wijzen, die onder druk staan van een scherpe concur rentie. Daar constateert het blad 'n chronisch gebrek aan modernisering terwijl ook in die branche er nau welijks samenwerking bestaat. Met name op de metaalgieterijen heeft het blad nogal wat kritiek, omdat men die gebrek aan planning, coör dinatie en verkoopkunde verwijt. In plaats van zich druk te maken over het aantrekken van buitenlandse ar beiders, adviseert „Industrie revu" de werkgevers in deze branche hun primaire en secundaire arbeidsvoor waarden te verbeteren, de mensen meer vertrouwen te geven en betere vooruitzichten, met daarnaast de raad, de aanbevelingen van 't struk- tuuronderzoek op te volgen, dat ook aandringt op meer samenwerking. PIETEPEUTERIG In de metaalsector wil men af van aparte c.a.o.'s voor de handarbeiders en voor de beambten. Het verschil in arbeidsvoorwaarden moet opge heven worden door een zg. geinte- greerd c.a.o., dat met ingang van het komend jaar in werking moet tre den. Het blad verwijt de Noord Lim burgse werkgevers in de metaalsec tor dat hiervoor nog practisch geen voorbereidingen zijn getroffen. Slechts een drietal ondernemingen in de metaalsector in Noord Limburg kennen zo'n c.a.o., waarbij beambten en handarbeiders samenzitten. Het blad noemt met name: Globe, Does burg en Inalfa. In de rest van de metaalindustrie is op dat gebied nauwelijks bewe ging. Terwijl toch per 1 januari a.s. in alle metaalindustriën de geïnte greerde metaal-cao moet zijn inge voerd. De metaal-werkgevers-organisatie F.M.E. bevordert in Noord Limburg bepaald die integratie niet, waaraan men toch is gebonden, aldus Indus trie revu Dat de slechte naam van de werk gevers in noordelijk Limburg min der bekend is in de rest van 't land, vindt volgens „Industrie revu" zijn oorzaak doordat er enige onderne mingen van naam functioneren, die met hun sociaal beleid wél enigszins door de beugel kunnen. In dit ver band wordt Océ-van der Grinten en Pope in Venlo genoemd, alsmede in Venray Rank Xerox en Nestlé. Maar.... ook deze ondernemingen kenmerken zich, evenals vele Lim burgse ondernemingen, door een au toritair gedrag, duidelijke hiërarchi sche structuren, waarvan de onder kant menigmaal de dupe is; zo con cludeert dit N.K.V.-blad. Datzelfde blad schrijft verder: Menige onderneming in noordelijk Limburg kijkt alleen naar wat de wet verplicht. Initiatieven om iets meer te dien worden zelden geno men. Ondernemingsraden komen met pijn en moeite tot stand. Soms ook zonder dat de vakbeweging er offi cieel van in kennis wordt gesteld, en haar oordeel kan geven. De wet wordt gebruikt om juridi sche constructies te bedenken, waar door vakbeweging en inspraak en aansprakelijkheid, gemakkelijk bui ten de deur blijven. Zo is de B.V.- vorm (besloten vennootschap) erg geliefd. Aan de laatste hebben ook de fa miliale „elites" bijgedragen, die hun familiebolwerkjes als kloeken hun kuikens beschermen. Maar vaak zijn die bolwerkjes zo zwaar, dat de kuikens wel moeten stikken. Zelfs voor een onderneming als het gezonde „Océ-van der Grinten" houdt Industrie revu zijn hart vast Vele organisaties worden aange duid door enkele letters, zoals u hierboven ziet. De vraag is dan wat betekenen deze letters, en wat is de bedoeling van die organisatie. NKV staat voor: Nederlands Ka tholiek Vakverbond. Het NKV is geen vakbond, maar heeft een op dracht van en namens de vakbon den. In het verleden is door de vakor ganisaties veel gestreden, voor be tere lonen en werkgelegenheid. Te gen lange werktijden, slechte werk lokalen, een te lage beloning, geen vakanties, geen sociale voorzienin gen. Deze strijd is gestreden, er is, zoals men wel zegt: brood op de plank, voor de vakorganisatie. Ook nu is er de vakorganisatie nog voor de werknemers, in zijn werksituatie, met lonen en arbeidsvoorwaarden. Maar, al zou de vakorganisatie alles kunnen bereiken in de werk situatie, daardoor zou die welvaart nog niet een welzijn voor de mensen zijn. Met andere woorden: hierdoor is nog geen geluk gegarandeerd voor de werknemer. De taak van het NKV is, in op dracht van en namens de gezamen lijke vakbonden, de materiële en de niet-materiële belangen van de werknemers te behartigen. Het NK V heeft de taak een goed klimaat te bevorderen om in te leven, te wonen en te werken. Wat het NKV probeert te doen, met medewerking van alle werkne mers, met de inzet van allen - voor het wei-zijn van de mens - dat ho pen wij een volgende keer te om schrijven.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5