TT De werkgelegenheid in St. Anna en St. Servatius s.v.v. NIEUWS Kritische opmerkingen bij Samenlevings-Opbouw WANDELSPORT ZWEMMEN INGEZONDEN K.PJ. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 0NA-VETERANEN DAMESKOOR YENRODE Parochie Ysselsteyn Rectoraat Vredepeel VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1974 Nr. 33 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Gedurende de vakantie van ons weekblad, kwamen in .sommige dag bladen alarmerende berichten voor. Dat betrof dan vooral St. Anna en St. Servatius. Deze zouden n.L een groot deel van hun patiëntenbestand gaan verliezen, mede door een soort sanering welke zich in de pschiatri- sche centra in Limburg aan het vol trekken is. Ministriële woordvoer ders werden ten tonele gevoerd, die een en ander nog eens dubbel en dik onderstreepten en die met cijfers goochelden Het bloed kruipt zelfs in vakantie- tijd, waar het niet gaan kan, en we gingen ons licht opsteken over deze aliarmtoestand bij de woordvoerder van de beide pschiatrische centra in ons Venray. Die woordvoerder was echter alerminst in alarm, maar ze- te wel grote vraagtekens bij al die (kranten)-uitroepen. MAASTRICHT EN HEERLEN De bouw van 2 nieuwe psychia trische centra in Zuid Limburg, t.w. Vijverdal in Maastricht en Welter- hof in Heerlen, gaan de verpleging van Zuid Limburgse patiënten in ei gen omgeving mogelijk maken. Dat betekent voor Venray dat er in de toekomst geen patiënten meer uit die regio hier zullen worden opge nomen. En waar een derde deel van het huidige patiëntenbestand (ong. 460) in de Venray se inrichtingen thans uit Zuid Limburg afkomstig is, zal dat dus betekenen dat het aantal patiënten in Venray terug gaat lopen. Die situatie heeft hier niet alleen voorzien, doch ook aangeomedigd, ook al omdat uit de jarenlange er varingen is gebleken, dat de afstand tot Zuid Limburg te ver is om goed contact te krijgen met de familie van de patiënten, zijn omgeving en zijn milieu. Men werkt er dan ook in alle rust aan mee om Zuid Limburgse pati ënten mits zijzelf of hun fami lie dat wensen reeds in de ko mende jaren over te brengen naar die nieuwe psychiatrische centra en waarmee men overigens goede con tacten heeft. Door die goede contacten heeft men o.m. bereikt dat b.v. verple gend personeel uit Venray voorrang krijgt bij sollicitaties in genoemde nieuwe centra. In zoverre zou men dus van sanering kunnen spreken.... WERKGELEGENHEID Op onze vraag of de werkgelegen heid in de Venrayse inrichtingen waar thans een kleine 1500 man te wer kgesteld zijn daarmee niet in gevaar gaat komen, was het ant woord, dat men niet in koffiedik kijken kan, maar dat er toch de nodige positieve punten zijn aan te wijzen. St. Anna en vooral St. Servatius zijn, wat betreft het aantal woon verblijven van de patiënten in de verschillende paviljoens, dringend aan vernieuwing en verbetering toe. Door het kleiner worden van het patiënten-bestand bestaat de mo gelijkheid daartoe. Dat maakt dan mede mogelijk de verschillende the- rapiën te intensiveren, wat inscha keling van meer arbeidskrachten noodzakelijk maakt. Meer personeel vraagt ook het systeem waarmee men in Maastrich en Heerlen werkt of gaat werken, nl kleinere groepen. En tenslotte is met name St. Ser vatius al enige tijd aan het werken om andere categoriën patiënten aan te trekken, als alcohollisten, druggebruikers e.d. terwijl ook met de opname van adolescenten (jeug dig envan 17-25 jaar) half septem ber begonnen wordt. Ook zij vragen i.v.m. intensievere behandeling meer personeel. Tenslotte ligt er nog altijd de wens tot de bouw van een voor de beide inrichtingen bestemde opna me- en observatiekliniek en een geriatrische kliniek, welke ook op hun beurt meer personeel nodig maken. Dat alles duidt er op dat er in de toekomst nog voldoende werkgele genheid is in beidé Venrayse inrich tingen. Maar er ligt ook nog altijd een personeelstop, terwijl ook bouwver gunningen slechts zelden worden af gegeven De integratie tussen St. Anna en St. Servatius zal op haar beurt be paalde voorzieningen laten verdwij nen en bepaalde taken onnodig ma ken. Er wordt dus een voorzichtig personeelsbeleid gevoerd. Of het een tegen het ander af te wegen zal zijn, is natuurlijk nu niet uit te maken, maar reden voor een alarm is er zeker niet. Aldus de woordvoerder. ALARM zou volgens deze woordvoerder eerst geslagen moeten worden als het verzorgingsgebied van St. An na en St. Servatius nogmaals be perkt zou worden. Bij voorbeeld door de bouw van een psychiatrisch centrum in Nijmegen. Het verzor gingsgebied van de beide Venrayse instellingen omvat nl behalve Noord en Midden Limburg ook het z.g. Rijk van Nijmegen. Zou dat komen te vervallen dan zou andermaal 'n derde deel van de patiënten gaan vertrekken. Men heeft daar Staatssecretaris Hendriks, Prinses Margriet en an dere verantwoordelijke instanties al op gewezen bij hun bezoeken aan de Venrayse centra. Daarbij heeft men ook duidelijk gewezen op het feit dat dit tot een te grote beper king van de werkgelegenheid zou leiden in Venray, en ook duidelijk zou leiden tot kapitaalvernietiging. „Dan is het geen sanering meer, maar zonder redelijke gronden de ervaring van jaren verloren laten gaan; de werkgelegenheid te dras tisch inkrimpen en belastinggelden over de balk-gooierij...." aldus onze woordvoerder, die er niet aan twij felt dat deze zaak ook bij het be zoek van het prinselijk paar aan de orde gaat komen. Geachte redactie. Naar aanleiding van uw artikel over een verregende zomer, moet me iets van het hart, dat mij, als trouw campingbezoeker in uw ge meente, reeds verschillende jaren, doch dit jaar in het bijzonder, is opgevallen. Dat is namenlij k de situatie rond het Venrayse zwembad. Als ik het allemaal goed heb begrepen, gaat op een gegeven ogenblik 't binnen bad dicht en het buitenbad open. Die procedure is dan wel absoluut, in die zin, al regent het buiten pij- pestelen en denkt geen sterveling er aan om buiten in de kou en de regen te gaan liggen of zwemmen, toch blijft dat binnenbad dicht. Dat is niet alleen bijzonder onpret tig voor de gasten die Venray heeft in de vakantiemaanden, doch het lijkt mij ook t.o.v. de houders van abonnementskaarten beslist niet re- eel. Ik heb gehoord dat deze procedu re gevolgd wordt om o.m. repara tie- en onderhoudswerken mogelijk te maken. Ik kan daar in komen - voor 'n paar dagen, maar niet voor 2 tot 3 vakantiemaanden. Nu ik in genoemd artikel las dat met de bouwvakvakantie als er dus ook niet in het binnenbad ge repareerd wordt zo'n 2000 va kantiegangers in de Venrayse cam pings „lagen", dan had men ze ten minste zwemvertier kunnen bieden, door gedurende die weken het bin nenbad open te stellen. Dan waren ook de abonnementhouders iets meer aan hun trekken gekomen en waren de rode cijfers van de zwem bad-exploitatie misschien iets roser gekleurd Een andere vraag, op het zelfde terrein, is, of Venray een schouw burg heeft waar alleen 'swinters wat gebeurt. Al die jaren dat ik in Venray kom, kun je 'savonds alleen een biertje pikken en/of de bios coop bezoeken. Als Venray op een bepaald ogenblik zoveel gasten heeft was een uitvoering in de schouw burg wellicht een welkome uitbrei ding van het vakantie-menu J.G. Geldrop Nu de vakanties weer achter de rug zijn beginnen we a.s. maandag weer met het sporten in de gym zaal aan de Maasheseweg. De dames zullen sporten van 20.30 tot 21.30; de heren van 21.30 tot 22.30 uur. Als je interesse hebt kom dan 'ns kijken. Nieuwe sportleden zijn van harte welkom. GEZAMENLIJKE WANDELSPORTVERENIGINGEN Zondag 18 aug. organiseren de ge- zamenlij ke wandelsportverenigingen hun jaarlijkse wandeltocht. Deze tocht zal starten vanuit het Gemeenschapshuis te Heide om 13 uur. Inschrijfgeld v. groepen 1.50 voor individuelen 1.75 Deelname staat open voor wan delgroepen, jeugdverenigingen, in dividuelen, scholen, sportverenigin gen e.d. Individuelen kunnen starten van 12.00 tot 13.00 uur. W.S.V. ST. CHRISTOFFEL A.s. zondag organiseert onze zus tervereniging „Erica" Heide 'n wan deltocht. Zoals we u beloofd hebben volgen hier de rustplaatsen van de verschillende afstanden: 15 km zaal Arts te Merselo; 10 km nabij Vlak water. Wij vragen u nogmaals uw belang stelling te tonen en eens naar uw kinderen te komen kijken. U hoeft niet ver de deur uit. De 10 en 15 km lopers gaan via de Hardeweg, Weg in de Berg naar Vlakwater. Het dichtsbijzijnde punt om de 5 km-lopertjes in actie te zien is de Heidseweg-Spikert (in Heide dus). Denkt u er aan het inschrijfgeld mee te geven. Programma heden donderdag 15-8 Venray 1 GW Grave 1 19.30 Venray 2 Venray Al 18.30 Start training lagere elftallen en 3e elftal om 20.30 uur. Programma zondag 18 augustus Venray 1 Montagnards 1 14.30 Venray 2 Helmond 2 14.30 Venray 3 Helmond 3 14.30 (Leunseweg) Venray 4 Helmond 4 12.00 Venray 5 Helmond 5 12.00 (Leunseweg) Helden 6 Venray 6 11.30 vertrek 10.15 Oosts, eigen gel. Helden 7 Venray 7 11.30 vertrek 10.15 Oosts, eigen gel. Venray 9 Venray A2 12.00 (Leunseweg) Programma DAMES Dames 1 Tournooi JVC Cuyk vertrek 10.30 Tea Creemers, Ger Arts, Ria Theu- venet, Ria Jans-Beken, Josephien Franssen, Truus van Dijck; Thea v. Dijck, .Franka Hendrix, Peti Bex- kens, Thea Jaspers, Diny Ermers, Lucy Janssen, Bemadine Thoone- S tevens. Dames 2 BW 1 Venray 2 aanv. 10 u. vertrek 9.15 Jeanne Stevens, An Aarts, Nelly v. d. Ven, Lien Philipsen, Hanny v.d. Werken, Gonny van Hout, Ria Jan sen, Jet Spreeuwenberg, Antoinette Hinten-Arts, Mary Hermsen, Dorien Hendrix, Toos Emonts-Arts. Programma dinsdag 20 aug. Venray 1 Meterik 1 18.45 Venray 2 Meterik 2 18.45 Indeling trainingen sel. elftallen: Groep 1 di. 19.00 - 20.30 uur do. 19.00 - 20.30 uur Groep 2 di. 20.30 - 22.00 uur do 19.00 - 20.30 uur. Groep 3 di. 20.30 - 22.00 uur do 20.30 - 22.00 uur J. Pleket, A. Coppus, F. Ouden hoven, H. Lensen, M. van Dijck, R. Banniseth, Th. v. d. Werken, G. van Daal, H. Dommeck, E. Hout, J. v.d. Laar, A. Leenen. Lagere elftallen do. 20.30 - 22 uur. Opletten! Voor ALLE spelers is er a.s. zon dag 18 aug. een'wedstrijd. Voor op stellingen zie publikatie-adres bij 't Dagblad voor Nrd. Limburg. Volgende week komt de Rooyse Rakker weer uit. Op zaterdag 3 augustus speelden we een thuiswedstrijd tegen SW- veteranen. Deze wedstrijd wonnen we met 2-0. Het was een zeer spor tieve wedstrijd. Afgelopen zaterdag hadden we St. Antonius op bezoek. In de eerste 10 minuten stonden we al met 1-0 voor en na de rust konden we een voor sprong nemen van 2-0. Dat lieten de Beekse Boys niet op zich zitten en voordat de scheidsrechter afgefloten had, was de stand gelijk: 2-2. Ook dit was een mooie sportieve wedstrijd. A.s. zaterdag krijgen we Wanssum op bezoek. Aanvang van deze wed strijd wordt nog persoonlijk bekend gemaakt. ZWEMCLUB SPIO Maandag 19 august, beginnen de trainingen weer voor de A- en B- ploeg. De tijden zijn niet veranderd. Elementair en recreatief zwemmen Nu het nieuwe seizoen begint ver huist Spio naar zwembad De Meer paal in St. Servatius. De zwemdagen en tijden zijn veranderd en wel als volgt: Senioren: vroeger woensdag van 21.00-22.00 nu woensdag van 21.30-22.15 Junioren: Zaterdag 9.30 - 10.15 uur oefenen voor degenen die de zwem diploma's A en B hebben en verder gaan voor de zwemvaardigheidsdi- ploma's. Fran de Bas, Anita Bastiaans, Hera Bastiaan, Gerard Bastiaans, Peter Cleven, Jos Eijssen, Hannelor Fiers, Tilly Franssen, Jacqueline Geurt jes, Annelorie Goossens, Maarten de Graaf, Angeline de Groot, Miriam v.d. Helm, Odette v.d. Helm, Anita Hendrik, Brigitte Janssen, Monique Janssen, Rien Jeuken, Lianne Kers ten, Anita Kleeven Wanssumsew.), Hariët Kleeven idem, Rogier Kleus- kens, Harold de Koning, Jan van Leek, Marita Linskens, Yvon Lins- kens, Angelique Martens, Odet Mar tens, Wennie Martens, Vivien Ma- thijsen, Ans Michels, Marie-Louise Nabben, Marleen Nelissen, Eric Nel len, Inge Nooyen, Carin Oudenho ven, Peter van Rhee, Marjo Rou- vroye, Frank de la Roy, Pauline Pernot, Marieke Pernot, Els v Rijs wijk, Coby Peters, Anton Schueler, Hanneke Schueler, Ingrid Thomas sen, Margret Tummers, Marij Ver heugen, Peter Verhoeven, André Vermeer, Oeschi Vermeulen, Henri Voermans, Caroline v.d. Wildenberg Het kan zijn dat we een kind ver geten zijn. Mocht dat zo zijn wilt u dit dan aan ons doorgeven. Zaterdag van 10.15 - 11.00 uur zwemmen de broers en zussen van degenen die ai nun uipxuma-a a B hebben. Dit om de ouders het ve le heen en weer rijden te besparen. Dit zijn dan: Andie de Bas, Jan de Bas, Els Eijs sen, Irene Eijssen, Frans Fiers, Paul Goossens; Christine Janssen, Desi- rée Janssen, Frankie Janssen, Mar cel Kersten, Jean-Paul Kleeven, Marjo Kleeven, Monique de Koning, lbo Martens, Wilfred Martens, Da. Mathijssen, Johnny Michels, Marlie Michels, Cora Nooyen, Paul Rou- vroye, Karin en Monique de la Roy, Louise Schueler, Jan Thomassen, Ester Thomassen, Andrée Vermeer, Dit zijn in feite de veranderingen. De andere groepen blijven zoals ze nu zijn, met uitzondering van de zwemtijden. vroeger zaterdag van 3-4 uur Oirlo) nu zaterdag van 8.45-9.30 uur de bus vertrekt om 8.15 vroeger zaterdag van 4-5 uur nu vrijdag van 18.15-19.00 uur vroeger woensdag van 6-7 uur nu vrijdag van 19.00-19.45 uur vroeger woensdag van 7-8 uur nu vrijdag van 19.45-20.30 uur Kunstzwemmen B-ploeg nu zaterdag van 8.15-8.45 uur Kunstzwemmen A-ploeg nu vrijdag van 20.30-21.00 uur P.D.V. DE ZWALUW Het inkorven voor Heverlé is op zaterdag van 1.30 tot 2.30 uur. Voor Orleans op dondtrdag van 17.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 16 augustus: 19 uur repetitie voor het hele koor. Nadere berichten volgen nog. Zaterdag 17 augustus: oud-papier-aktie. In de jongste vergadering van de „Stichting Samenlevings Opbouw" vroeg directeur Spigt het bestuur, of het zich wel echt verantwoorde lijk voelt voor het werk van deze Stichting Naar zijn mening is dat niet of onvoldoende het geval. In een brief aan het bestuur van SSO wijst hij o.m. op de bestuursvergaderingen, die hij frusterende aangelegenheid noemt. In die bestuursvergaderin gen wordt de ontwikkeling van het werk geremd; worden voorbehouden gemaakt; worden posities be schermd en worden eisen geformu leerd welke meer bedoeld zijn ex perimenten te voorkomen dan ze mogelijk te maken Hij wijst verder op het feit dat in al deze bestuursvergaderingen de vertegenwoordigers van de rayon kommissies nauwelijks het hunne kunnen zeggen over wat leeft bij de mensen; dat overheidsvertegenwoor digers hun verbale overmacht uit buiten t.o.v. andere leden; dat rap porten worden afgedaan met de me dedeling dat er te veel papier ge bruikt is en dat besluiten zelden of nooit goed worden geformuleerd FIANCIEEL STRUIKELBLOK Men laat de staf „zitten' met kri tiek en springt zelf te weinig in de bres voor 't opbouwwerk. Gesprek ken met gemeenten laat men over aan de staf, zonder dat men die helpt om de juiste toon en het ant woord te vinden op de vragen die daar leven. Door het feit dat verschillende gemeenten SSO te weinig betrekken bij hun werk, krijgt men de indruk dat deze stichting alleen werkt voor degenen die kritiek hebben op het openbaar bestuur. Dat is dan soms weer oorzaak dat bepaalde gemeenten niet meer sub sidiëren. Het enige antwoord van 't bestuur daarop is een verdere in perking van het werk en de finan ciën; in plaats van te zorgen dat deze onderwaardering gaat verdwij- In plaats van een visie voor nu en de nabiip «hwikkc- len en daarvoor de financien aan te dragen, stelt het bestuur dat de staf dit maar moet doen; en als de financiële toestand te beroerd wordt dat men dan maar prioriteiten moet gaan stellen. De heer Spigt vraagt in zijn schrij ven aan het bestuur haar wezenlij ke taak te willen waarmaken door de problemen van het werk te be praten, daarover een visie te ont wikkelen en die te „verkopen" aan de subsidienten, zodat de fianciën niet de eeuwige struikelblok zijn. Hij vraagt die bestuursleden, die dat niet willen of niet kunnen, de konsekwenties te trekken en te be danken BLIKSEMINSLAG Het was duidelijk dat het bestuur dergelijke kritische opmerkingen niet had verwacht. Men zal er in de komende vergadering op terug komen. Er was nog meer kritiek. Zo werd van de kant van wijk en dorpsraden geklaagd, dat welis waar de burgemeesters lid zijn van het bestuur, doch meermalen ab sent zijn, zonder een plaatsvervan ger te sturen. Dat houdt in dat men niet alleen het contact via SSO mist doch dat ook plaatselijk het kontakt met de overheid weer een stuk moeilijker komt te liggen. Men zal van SSO-kant nu aan de burgemeesters vragen om bij even tueel absentie voor een plaatsver vanger te willen zorgen. Verder was na de mei-vergadering gebleken dat het Centrum voor het Plaatselijk Vormingswerk in Venlo voorlopig nog niet van plan is een dependance in Venray te stichten. Daarom blijft de heer Knol (die de dependance-leider zou worden) ge woon bij SSO en gaat ook de her indeling van de ruimten in de Cloc- kert niet door. De vergadering vond de gang van zaken wel spijtig, maar vertrouwde dat in onderlinge gesprekken de za ken in orde zullen komen. Een interessant experiment onder neemt de gemeente Mook. Zij geeft naast de subsidie aan SSO nog eens extra 2000 welke SSO dan uit moet keren aan de wijkraden in Mook. Op deze manier worden die 2000 opgenomen in de financiële verhou dingen met het Rijk, waardoor 80% terugkomt voor de gemeente. Het is nu afwachten wat het Rijk hierop zal zeggen. Het exploitatie-overzicht van SSO voor het eerst sinds jaren weer met wat winst, dank zij vergaande bezuinigingen lag wel bij de stukken, maar werd niet behandeld omdat er bepaalde onvolkomend- heden in zijn. Ook dat komt volgen de vergadering aan de orde. BUURTWERK De stuurgroep, die het buurtwerk in Venray moet begeleiden, is ook eindelijk rond. Afgevaordigden uit alle wijken in Venray zijn benoemd. Alleen had dhr. Philipsen uit Yssel- steyn bezwaar er tegen, dat hij ge noemd werd als aangewezen door de rayoncommissie. Hij meende dat hij zitting had als bestuurslid van SSO in deze stuurgroep, en als zo danig Samenlevings Opbouw in dit buurtwerk vertegenwoordigd. Daar werden notulen e.d. bijgehaald; er uit kwam men echter niet. De vraag hoe en wat zal dan opgelost worden via 'n brief van dezelfde stuurgroep aan het bestuur, waarin deze kwes- tien en nog andere problemen (o.m. over het huishoudelijk reglement) aan de orde worden gesteld. Tenslotte besloot het bestuur om de gemeentebesturen maandstaten te zenden van het werk dat door S SO wordt gedaan. Met elk gemeen tebestuur zal verder een algemeen beschouwend gesprek plaats vinden terwijl zonodig nog een jaarlijkse bijeenkomst met alle colleges van B. en W. daarop kan volgen. Na de vakanties zijn wij weer met de repetities begonnen. Het wordt een druk programma. 17 augustus zingen wij om 7 uur de avondmis in de Vredeskerk. 31 augustus maken wij ons jaar lijks uitstapje. Dit jaar blijven we in eigen land. Vertrek om 8 uur bij de Zuid Ooster. Wij hebben iedert dinsdagavond om 8 uur repetitie in café Engel. Afmelden tel. 2349 of 3309. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. Maria ten Hemelopneming Zondag: 8.30 jaarg. voor Ant. Pou- wels en echtgen.; 10 uur hoogmis v. de parochie; 11.30 lm voor Lamber- dina Lemmens-Poels. Maandag: 8 uur maandd. Johanna Hendx-iks-Nent. Dinsdag: 8 uur maandd. Gertruda Wismans-Gooren. Woensdag: 8 uur lm Godefridus Puts. Donderdag: 8 uur lm v. Gerardus Vergeldt. Vrijdag: 8 uur lm voor Wilhelmus Bollen; 14 uur h. mis bij het 24-ja- rig huwelijk van Fleurkens-Houwen Zaterdag: 19 uur jrg. voor Maria Verhoeven en overl. familie. Misdienaars Zaterdag: 19 uur Leo van Soest en Gerard Spreeuwenberg. Zondag: 8.30 Twan de Wit en René van Dijck; 10 uur Hans Teunissen en P.Paul Koonings; 11.30 Peter v. Soest en Robert Arts. Maria Tenhemelopneming Zondag: 9.30 pl. hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochianen; aansluitend Sacra mentsprocessie. Door de week h. mis om 8 uur. Maandag: voor de zielerust van Frans Marcellis. Dinsdag: t.i.v. familie v.d. Heu vel-Peters. Woensdag: voor de zielerust van A.L. Weerts. Donderdag: tot int. van familie Derikx-Willems. Vrijdag: voor de zielerust v. over ledenen (Sevenum). Zaterdag: 19.30 uur avondmis tot int. van fam. Huys-van Enckevort.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 13