GEWESTVORMING Varkens brengen grote problemen tZïtyzJicci/en WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE OPRUIMING BIJ ARTS N00YEN bv MAG U BESLIST NIET MISSEN Venray in het weekend BRAND OP ZOLDER PAVILJOEN SINT ANNA Duitse Jeugd op soldatenkerkhof gearriveerd Reservist bij vecht partij gewond Diefstallen Tegen stilstaande auto Eerlijke vindster kreeg vakantiegeld Rromfietser licht gewond In slip geraakt VRIJDA 19 JULI 1974 Nr. 29 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Advies van de Raad voor Ruimtelijke Ordening Met de gewestvorming vlot het over het algemeen niet erg. We hebben allemaal meegemaakt hoe het Ontwikkelingsorgaan Noord- Limburg na uitvoerige studie haar voorbereiding tot een gewest Noord-Limurg de mist in zaggaan o.m. omdat enkele gemeenten te veel van hun zelfstandigheid vreesden te verliezen. Inmiddels dringt de overheid op spoed aaan. Verscheidene beleidsonderdelen vragen tegenwoordig een ruimer werkterrein: de gemeentelijke schaal is daarvoor te klein. Moet de hogere overheid de onwillige gemeentebesturen uiteindelijk met de wet in de hand tot mede werking aan de gewestvorming dwingen? Onlangs heeft de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening aan de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Bin nenlandse Zaken advies over de ge westvorming uitgebracht. Het is een lijvig stuk, aangevuld met meerdere bijlagen. Na algemeene overwegin gen behandelt het de ordeningstaken op gewestelijk niveau en gaat het de konsekwenties van de gewestvor ming voor de bestuurlijke organisa tie na. Belangrijke factoren bij de ge westelijke ordening zijn uiteraard 't wonen, de economie, het verkeer en vervoer, de verzorging en de ver schillende voorzieningen, de open luchtrecreatie en het milieubeheer. Deze adviesraad is, blijkens dit stuk, van mening, dat de maat schappelijke ontwikkeling van de laatste vijf jaar de noodzaak van de invoering van bestuurseenheden op gewestelijk vlak uit het oogpunt van het ruimtelijk beleid nog aanmerke- kijk urgenter heeft gemaakt. De gedachten over gewestvorming en de daarmee verbnad houdende proble matiek, in het bijzonder in samen hang met de ruimtelijke processen, zijn de laatste jaren ook uitgediept en uitgewerkt. GEWESTWET De Raad van advies pleit in zijn advies voor een gewestwet, welke de mogelijkheid opent, dat de centrale overheid gewesten instelt en daarbij tevens de taken en bevoegdheden van deze nieuwe bestuurseenheden regelt. Voor een juiste taakuitoefe ning zal het gewest coördinerende en uitvoerende bevoegdheden moe ten bezitten, met name ten aanzien van de volkshuisvestiging, de werk gelegenheid, het verkeer en vervoer en met miliieubeheer. De raad gaat ervan uit, dat het gewestelijk be stuur delen van de gemeentelijke taakofening zal overnemen alsmede sommige provinciale en rijkstaken. Daarvoor zal een groot aantal wetten moeten worden aangepast, opdat de daarin geregelde organisatiestruc- tuden meer op de gewestvorminf worden toegesneden. Tot de belangrijkste planologische instrumenten van het gewest rekent deze adviesraad de streekplanning, welke tot nu toe in het raam van het provinciale streekplan plaats vond, de goedkeuring van de ge meentelijke bestemmingsplannen en de beheersing van het grondbeleid binnen het gewest. Daarnaast ziet de raad taken voor het gewest met betrekking tot de vestiging van normen voor de kwa liteit van het milieu en in verband daarmee het opstellen van bereers- plannen, het verlenen van vergun ningen en het realiseren van voor zieningen op det gebied van de mi lieuhygiëne. Volgens de raad bestaat, er een rechtstreeks verband tussen de taakuitoefening en de omvang van het egwest. De komende structür- schets voor bestuurlijke indeling zal daraaan dan ook getoetst moeten worden. Verschillen in omvang, opzet en bestuurlijke bewerktuiging tussen de gewesten acht hij overigens wel denkbaar. GELEIDELIJK De raad pleit voor het toedelen van een duidelijk startpakket van taken en bevoegdheden bij de instel ling van het gewest. Hij meent, dat daarnaast principieel behoefte be staat aan algemene bestuursbe voegdheid voor de gewesten, waar bij het gewest het recht krijgt al die taken en bevoegdheden tot zich te trekken, welke voor zijn func tionering noodzakelijk zijn, tenzij daarin reeds door een hoger orgaan wordt voorzien. Het gewest zal over eigen finan ciële middelen moeten kunnen be schikken. Voor de financiering van de grote investeringen, die voort vloeien uit het gewestelijk ontwik kelingsplan en de deelplannnen zal het gewest echter op de medewer king van het rijk zijn aangewezen, evenals de gemeenten voor hun deel van de taken. Investerlingen en bud getteringen van gewesten en ge meenten zullen in onderlinge samen hang moeten worden bezien. De pro vincies kunnen daarbij een belang rijke bemiddelingsrol vervullen. Mede met het oog daarop lijkt het nodig voorlopig het financieel toe- zich op de gemeenten de gewesten in één hand te houden en wel bij de provincies. Voor zover op bovengewestelijke schaal streekplannen gewenst zijn, blijft er op het gebied van streek plannen een taak voor de provincie. De klemtoon zal echter steeds rncer komen te liggen op het algemene planologische beleid van de provin cies, zeker wanener het rijk in de toekomst duidelijke uitspraken doet over de functieverdeling tussen de landsdelen. De eventueel opnieuw ingedeelde provincies zijn dan de aangewezen instanties van coördi nerend en stimulerend beleid op lands deelniveau. De adviesraad ziet de invoering van gewesten als een belangrijke fase van een totale herzienning van het gehele bestuursbestel. Hij is daarom voorstander vna een gelei delijke en gedifferentieerde, zij het methodische en planmatige invoe ring van rewesten in ons land. Deze moet evenwel zo buigzaam zijn, dat zonder al te grote belemmeringen steeds aanpassing mogelijk is aan later door te voeren herzieningen op een ander bestuursvlak. Nodig is, dat thans zo spoedig mogeiijk met de instelling van zo volledig mogelijk bewerktuigde gewesten wordt be gonnen, onder gelijktijdige voorbe reiding van de verdere hervorming van het gehele bestuursbestel. Er zal een nieuw aanvullend bestuur kunnen ontstaan, met een herwaar dering van de positie van de pro vincies en de gemeenten. Het gaat hier nog slechts om een advies aan de regering, doch ver wacht mag worden, dat deze spoedig met een voorstel voor een gewest- wet zal komen. Het zal zaak zijn dat voorstel te zijner tijd en nu reeds dit advies terdege te bestu deren. Want gewestvorming moge onvermijdelijk zijn, ze kan met na me het platteland naast goed ook slechte diensten bewijzen. Een gewest functioneert goed als er een eerlijke en gezonde wissel werking bestaat tussen stad en plat teland, een vlot tweerichtingsver keer: van de randgemeenten naar de stad en van de stad naar de rand gemeenten. Wanneer gewestvor ming alleen maar een nieuwe vorm van wurgende centralisatie betekent en de randgemeenten er alleen zijn voor centrum en in de belangen van de stad worden ingekapseld, zullen de plattelandsgemeenten in nun ei gen belang dat geld ook voer Noord-Limburg zich daartegen met behulp van de partijen en hun vertegenwoordigers in de Staten en de Kamers met hand en tand moe ten verzetten. Venray heeftvarkens, zo staat in een fotoboek over Venray te lezen. Een aantal, dat in de laatste jaren eerder toe dan afge nomen is. Een aantal, dat echter om meer dan een reden nu proble men op gaat werpen Een kennen we daarvan reeds, namelijk het probleem van de mest verwerking en/of meslafvoer. Een ander probleem dat daarmede verband houdt is ook al aan de orde gesteld. Men roept in de kerkdorpen nog al eens ondanks een sprei dingsmodel om woningen. Maar zijn die woningen er dan eindelijk dan beginnen de bewoners hun neus op te halen voor de varkentjes van buursman-mester, komen er klach ten, komt de hinderwetvergunning ter sprake, provinciale en landelijke commissies en moet uiteindelijk de Kroon uitmaken wat nog door de beugel kan of niet. Daar hebben we in Venray al voorbeelden van, ter wijl men in Oostrum al die ellende tracht te voorkomen door maar be zwaren te maken tegen een plan, dat ook in dit nog altijd agrarische kerk dorp beoogt burgerwoningen te gaan bouwen. Hoe men dat moet oplossen weet nog niemand. STROPPEN? Wie hierover met onze varkens- mesters en -fokkers wil praten, blijkt plotseling weer met een ander probleem geconfronteerd te worden. Ze hebben nu andere zorgen aan hun hoofd. Want na een goed 1973 zal de var- kensmester in 1974 heel andere cij fertjes op zijn balans krijgen. De Brabant-pers is dit verschijnsel eens nagegaan. Volgens een globale berekening van het Landbouw Economisch In stituut (LEI) kan het verlies op een varkensbedrijf (500 varkens) dit jaar tot zestig mille oplopen. De mester kreeg binnen een half jaar een op brengst daling van circa 1.30 per kilo om de oren (van circa 4, naar 2.50 2.70 thans). OPSLAG De EEG heeft voor de boeren al de mogelijkheid geopend om tegen be paalde vergoeding hele en halve varkens, buiken en hammen op te slaan in de Gemeenschappelijke koelhuizen. De opslagkosten komen voor rekening van de E.E.G.-kas. In boerenkringen bestaan twijfels over het uiteindelijke effect van deze op- slagmogelij kheid. Men wijst er op dat straks het in koelhuizen opgeslagen varkensvlees toch weer op de markt moet komen. Voor de rest van het jaar ziet het er niet naar uit dat het aan bod van te slachten varkens zal verminde ren. Naar schatting zullen deze maand 950.000 varkens aangeboden worden aan de slachterijen. De ove rige maanden van het jaar zal dit aanbod zeker niet lager zijn. In ok tober wordt zelfs een piek verwacht van meer dan een miljoen varkens. „Aanwijzigingen van een vermin derde opzet bij de varkensmesterijen ontbreken. Afgaande op de prijs is er nog steeds-een tekort aan biggen. De biggenprijs is hoger dan ze zou moeten zijn", aldus het LEI. Onder de varkensmesters heerst niet alleen onzekerheid over de toe komstige prijsontwikkeling, maar evenezeer tast men in het duister over de opslagcapaciteit van de koel huizen. In de Europese koelhuizen ligt al 120.000 ton goedkoop rund vlees opgeslagen. Talrijke Neder landse koelhuizen puilen uit met Iers rundvlees. De situatie in andere EEG-landen is weinig beter. Het LEI en het Produktschap kunnen geen indicatie geven over de totaal be schikbaar opslagcapaciteit in de Ge meenschap. PRIJSCYCLrS De varkensmester is vertrouwd met een prijstyclus. Maar de prijs stijgingen en -daling zijn ditmaal bijzonder fors. Een groot aanbod van varkens viel juist samen met een ...consumptie op een zacht pitje", niet alleen in de Euromarkt, maar over de gehele we reld. BUITENLAND De vraag van het buitenland is voor de Nederlandse varkensmester voor essentieel belang. Van elke twee varkens die in Nederland worden gemest, moet tenminste een beest de grens over. Ook buiten de EEG is de consumptie van vlees weinig hoop gevend voor de Nederlandse boer. In o.m. Japan, dat vrij veel vlees in voert, is het verbruik dit jaar met ongeveer twaalf procent gedaald. Het produktschap noemt de ex port van varkens, ham, schouders, carbonaden en vlees in blik op zich niet onbevredigend. In totaal werd in het eerste kwartaal 71 duizend ton varkensvlees uitgevoerd tegen 62 duizend ton in 1973. INKOMEN Het arbeidsinkomen van de mes ter daalt volgens een raming van het LEI in het seizoen 1973-'74 toen het arbeidsinkomen per afgeleverd varken 24,bedroeg. Voor het top jaar 1972-73 komt de berekening uit op 39, Het arbeidsinkomen van de fokker ijlt na op dat van de mester. In de jaren 1971-72 t.m. 1973J-74 was het arbeidsinkomen per worp biggen resp. 158, 281 en 340 gulden, aldus het LEI. „Maar nu werden varkens fokker en -mester met verlies gecon fronteerd." WEL 100 Volgens een berekening van het LEI legt de varkensmester op elk beest thans vijftig gulden toe. De heer F. Mikkers, vice-voorzitter van de Brabantse boerenbond spreekt al van een opkomende noodsituatie in de varkenshouderij en noemt het be drag van vijftig gulden verlies per varken veel te laag. „Honderd gul den lijkt me dichter oij de werke lijkheid. Daarin is dan wel begrepen een vergoeding voor de arbeid van de mester". Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (vanaf 5 jr.) VENRAY BOXMEER DEURNE Grotestraat 9a Steenstraat 73 De Martinet 17 de opruiming duurt tot 3 augustus Zondagmorgen omstreeks kwart voor vier rook de dienstdoende zus ter van het bejaardenpaviljoen Sint Benoit, van het psychiatrisch zieken huis St. Anna, een brandlucht. Met het nachthoofd ging deze zuster op verkenning. Toen zij op de zolder verdieping kwamen sloegen de vlam men hen tegemoet. Onmiddelijk na men beide zusters, zonder in paniek te geraken, die maatregelen die bij brand genomen moeten worden. Politie en brandweer waren in re- kordtijd aanwezig, evenals de ambu lances. Naast de brandende zolderverdie ping sliepen 21 bejaarde patiënten. Voordat deze in paniek konden ra ken, waren zij al naar elders over gebracht, waarbij slechts een patiënt lichte brandwonden opliep. Venrays brandweerlieden wisten uitbreiding te voorkomen, maar de zolderverdieping waar verbandstof- fen en privé-bezittingen van patiën ten lagen opgestapeld, ging door 't vuur verloren. De slaapzaal van de bejaarde patiënten kon worden ge red en reeds zondagnacht kon deze weer in gebruik worden genomen. Het dagverblijf kreeg veel water schade. Omtrent de oorzaak tastte men nog in het duister, ook wat be treft de omvang van de schade. Het pand was verzekerd. De geneesheer directeur dr. Mar let is vol lof over de wijze waarop brandweer, politie, ombulance en 't personeel van St. Anna zich hebben ingezet. Er is geen paniek geweest en alles verliep volgens de voor schriften. Een der eersten, die een branablus- apparaat gebruikte in afwachting van de komst van politie en brand- were, was de nachtwacht van Inter- garde. Vrijdag arriveerden 25 jongens en 10 meisjes uit het Duitse Sasbach die op initiatief van het Landesver- band Baden Wurtemberg 14 da gen gaan werken op het Duitse sol datenkerkhof in Ysselsteyn. Wij brachten zaterdagmiddag een bezoek aan die goep. die nu onder dak heeft in het door de Bundeswehr nabij het kerkhof opgezette tenten kamp. Men was 'toen enthousiast aan het werk op het kerkhof en de za terdagmiddag ten spijt gaven zij 'n deel van het centrale gebouw een goede beurt. Dat alles onder de nu voor de 4e maal in aktie zijnde rek- tor Oberlee, die ook 14 dagen van zijn vakantie benut voor die inzet. Er wordt daar hard gewerkt. De jongelui moeten er 60 uür werken voordat zij aan andere dingen kun nen denken. Ook een ander facet van deze inzet wordt niet vergeten, en dat is het land en volk te leren kennen. Dat hoopt men te bereiken door contakten met de bevolking van Ysselsteyn, Venray of Meerlo- Wanssum. Maar ook staat een ex cursie naar Amsterdam op het pro gram alsook een bezoek aan het Nat. Oorlogs- en verzetmuseum te Over- loon. De eerste groep zal door burge meester drs. Dittrich op 't gemeen tehuis te Meerlo-Wanssum worden ontvangen op maandag 22 juli a.s. In tegenstelling tot andere jaren worden nu hun maaltijden niet be reid door koks van de Bundeswehr in het kamp zelf, maar worden de warme maaltijden vanuit Budel aangevoerd. Een regeling welke een besparing voor de Bundeswehr be tekent. Deze eerste groep keert op 26 juli terug, maar dan is een tweede groep afkomstig uit Rems-Muur reeds ge arriveerd, en ook deze zullen dan 60 uren aktief worden ingezet. Algemeen leider van de 3 groepen is Peter Muller, de man die al ja ren zijn vakantie geeft om de jeugd nader te brengen tot het zinloze van een oorlog; het leed wat deze ver oorzaakt; de scheiding tussen de lan den. In plaats daarvan stelt hij met eigen voorbeeld onderlinge samen werking en onderling vertrouwen voorop. Zaterdagavond ontstond weer een vechtpartij in en nabij de Pentagon- bar aan de Hofstraat. Een aantal jongelui uit Geysteren en Venray werden handgemeen met de exploi tant en het barpersoneel. De geal armeerde politie had grote moeite om de ergste vechtersbazen te kal meren. De reservist van de gemeen tepolitie, de agent D., kreeg van de 19-jarige M.Th. dusdanige klappen dat hij op de grond terecht kwam en bij die val een hersenschudding opliep. Tegen Til. is procesverbaal opgemaakt. Na aanvankelijk te zijn ingesloten is hij later huiswaarts gezonden. Het onderzoek is nog in volle gang en het is nog niet te zeggen tegen hoeveel personen pro cesverbaal terzake mishandeling zal worden opgemaakt. Grote hulp ondervond de politie bij het aanhouden van de verdachte van de nachtwacht van Intergarde, dhr. Kroon, die assistentie verleende met zijn politiehond. Op de parkeerplaats bij de Hoge Beek werd ten nadele van de 26-ja- rige A.A. uit Helmond een nog vrij nieuwe Opel Manta gestolen. Ten nadele van de installateur M. werden 3 geluidboxen gestolen die geplaatst waren in de Grotestraat en de Passage. Op de Midden Peelweg te Yssel steyn werd een personenauto aan getroffen, welke te Deurne ten na dele van de fam. Th. uit Liessel ge stolen was. Tijdens afwezigheid van de bewo ners hebben onbevoegden een be zoek gebracht aan de woning van de familie B. aan de Begijnenhofweg te Leunen. Meegenomen werden een kleurentelevisie en een telmachine. Hoeveel geld er bij de buit was kon nog niet met zekerheid worden ge zegd, maar het ging wel over enkele henderden guldens. De 18-jarige bromfietser Th. v. d. L. uit Veulen bemerkte op de Veu- lenseweg te laat een geparkeerde auto. Hij botste met zijn bromfiets daar tegen op. Gevolg was: diverse verwondingen, w.o. beenfractuur. Hij moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De textielhandelaar v. d. Ven uit Boxmeer kwam op het politiebureau aangifte doen van het verlies van zijn portefeuille met 1450 gulden. Hij was aan het vertellen aan de dienst doende brigadier wat in zijn porte feuille zat, toen de heer Vollenberg uit de Ursulastraat binnenkwam. Hij hoorde het gesprek en zei dat hij mogelijk uitkomst kon brengen, want zijn vrouw had op de Langstraat 'n portefeuille gevonden met dat be drag. De heer v. d. Ven koi. zich ter plaatse overtuigen of het geia er nog was en het klopte precies. De eerlijke vinder werd beloond en dat kwam goed uit, want de fa milie Vollenberg wilde maandag met vakantie gaan. Met de beste wensen voor een prettige vakantie ging het tweetal op het bureau uit elkaar, maar daar na gaf de textielhandelaar de heer Vollenberg nog een lift naar huis want hij wilde in ieder geval de eer lijke vindster persoonlijk bedanken. De 69-jafige bestuurder van een personenauto M. B. uit Venray wil de vanaf de Leunseweg zijn erf op rijden. De 17-jarige bromfietser H. J. uit Schaesbergen botste met zijn bromfiets tegen de afslaande auto en werd daarbij licht gev/ond. Het gladde en oneffen wegdek was mogelijk mede oorzaak dat de perso nenauto, bestuurd door de 22-jarige M. D. uit Holthees op de St. Jozef laan te Smakt in een slip geraakte. Voordat de bestuurder de auto in de juiste koers kon krijgen botste deze tegen een verkeersbord. Het bleef bij lichte schade.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 7