Schouwburg in provincie verdwijnt Automatiek TAPAS Politierechter Joop Ariaens Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Orgelconcert in Venrays Grote Kerk Kindermarkt Geen voorrang Braderie Inbraak Kerkpad 3 Venray telefoon 2757 uw adres voor huzarensalade, ook voor mee te nemen, 3,25 per kg 1,75 per pond Op bestelling levering v. koude schotets Saté, croquetten en champignoncroquet- ten uit eigen keuken. Broodjes tartaar en broodjes hamburger. Frites saté-saus frites zuur vlees, enz. nieuw INDISCHE WORSTJES nieuw Ook is dit uw adres voor lekker soft-ijs TE KOOP w.a.o. soest Na 15 dagen aangifte Autowrak van de weg genomen Arbeidscijfers over juni Uitstapje K.P.J. Openbare bibliotheek Rectoraat Vredepeel Hervormde Gemeente VRIJDAG 12 JULI 1974 No. 28 VUF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) In een niet te verre toekomst zul len er in provinciesteden geen to neelvoorstellingen worden gegeven. Gevreesd moet worden, dat er al dan niet geruisloos schouw burgen zullen verdwijnen. Toneel liefhebbers in de provinciesteden doen er verstandig aan tijdig hun abonnement voor het komend sei zoen te nemen, om daardoor een snelle sluiting van de schouwburg te voorkomen. Deze pessimistische konklusie trekt wetenschappelijk medewerkers Wa lenkamp aan de Katholieke Hoge school'in Tilburg na een onderzoek naar de oorzaken van de verliezen op de schouwburg-exploitatie vorig jaar in Eindhoven, Tilburg, Einsche- de, Utrecht en Nijmegen. In 1973 be droeg hét exploitatieverlies op de schouwburgen in Nijmegen, Tilburg resp. 1 en voor Eindhoven 2,5 mil joen gulden. Een schouwburgdirektie heeft vol gens drs. Walenkamp weinig moge lijkheden verliezen te beperken. Al le aktiviteiten lijden een toenemend verlies. Eigen voorstellingen verdienen in het algemeen de kosten, die eraan zijn verbonden, niet eens terug. Aldus een bericht, dat in verschil lende kranten deze week is versche nen. Voor ons aanleiding om over deze kwestie te spreken met de di- rekteur van Venrays schouwburg de heer R. Cattoir. „Ik heb dat bericht ook gelezen en hoop eerstdaags het rapport eens na der te bekijkenaldus de heer Cattoir, die wel meent dat het feit dat genoemde schouwburgen zgn. verplichte toneeluitvoeringen af moeten nemen, aanleiding zijn tot dit z.i. te pessimistisch rapport. GROTE KOSTEN Hij erkent dat de schouwburg directies in het algemeen voor enor me kostenstijgingen staan. Loonstij gingen en prijsverhogingen staan niet stil voor schouwburgdeuren, in tegendeel, arbeids-intensief als deze centra dikwijls zijn, ondervinden ze op de eerste plaats de stijgingen waarmede iedereen en ieder bedrijf geconfronteerd wordt. Dat een groot deel van deze kos ten niet of slechts gedeeltelijk kun nen doorberekend worden in de toe gangsprijzen, klopt ook. Vooral een schouwburg, waarvoor nog altijd bij bepaalde mensen een soort drem pelvrees bestaat, moet oppassen, die drempel nog hoger te maken door te hoge entree-prijzen. De exploitatie tekorten zullen ongetwijfeld stijgen, al zal een verstandig bestuur en di- rektie al het mogelijke doen om, waar mogelijk, compensatie te vin den. GROTE KEUZE Dat zal o.m. moeten gebeuren door een dusdanig programma te bieden, dat iedereen aan zijn trekken komen kan. Daarin dacht de heer Cattoir ook voor het komende seizoen ge slaagd te zijn. Dat in Venrays schouwburg nog wel toneelvoorstellingen komen, be wijst b.v. zijn toneel-serie, waar niet alleen vele bekende toneelsterren zijn gekontrakteerd, maar waarin men keuze heeft uit liefst elf voor stellingen, blijspelen, komedies en drama's van bekende auteurs, waar van de opvoeringen elders succes stukken bleken te zijn. Dat men die toneelvoorstellingen ook nog combineren kan met andere uitvoeringen, mag bekend geacht worden, maar onderschrijven wel de doelstelling, dat de schouwburg voor elk wat wils wil brengen. Dat in de muziekserie het Bra bants Orkest en het Limburgs Sym- phonieorkest optreedt naast onze eigen Kon. Harmonie is bijna tra ditie, maar ook hier weer keuze-mo gelijkheden, weer met andere voor stellingen in de schouwburg. Als men bedenkt dat men bij die keuze betrekken kan b.v. 3 operet tes (waarvan een met Rudolf Schock), de Zuid-amerikaanse show Fiesta in Brazilië, de Snip en Snap- revue, het zwarte theater uit Praag, een André van Duyn-avond en een chanson-avond van Liesbeth List en Ramses Shaffy, dan blijkt men feite lijk alle kanten op te kunnen. Voeg daarbij dat nog een aparte cabaret-serie op het programma staat met namen als Henk Elsink, Tingel-Tangel, Tekstpierement, Cox en Halsema en Paul van Vliet, waar in men weer ruilen kan met de chan sonserie, waarin namen als Jaspe- rina de Jong en Miel Cools, of de Kleinkunstserie met b.v. Ivo de Wijs, dan is het duidelijk, dat iedereen iets van zijn gading kan vinden. Voeg daarbij dat speciaal voor de jongeren ook nog 5 groepen alternatief cabaret komen in de fo yer, dan is het duidelijk dat de schouwburg niet alleen voldoende aandacht schenkt aan het toneel, maar aan praktisch alle kuituur uitingen van dit ogenblik. Er gaat dan ook geen week voorbij in het komende seizoen of er is „iets" te doen in Venrays schouwburg en er zijn weken dat men meermalen in geheel verscheiden programma's te recht kan. Dat zulke gevarieerde program ma's het doen bij het publiek in de regio Venray blijkt wel uit de af gelopen jaren, toen Venray's theater inderdaad de beste bezetting had van alle Limburgse schouwburgen. Dat onderschrijft alleen maar dat de programma-keuze goed is geweest, aldus de heer Cattoir, die helemaal niet verheelt, dat de financiële mo gelijkheden en moeilijkheden bij de samenstelling van die programma's wel eens onoverkomelijk schenen. De financiën en de steeds stijgen de kosten leggen beperkingen op, maar van de andere kant komt geen serie-voorstelling boven een tientje. En dat is een prijs, welke voor nie mand een bezwaar kan opleveren. Dat personeelsverenigingen als die van Rank Xerox en andere bedre ven door een positief kultureel be leid ook het hunne bedragen tot een optimale bezetting van Ven rays schouwburg, draagt bë tot een zo goed mogelëke financiële uitkomst van de schouwburg. „PIJN' De pijn bij de wat grotere schouw burgen ligt waarschijnlijk in het aantal verplichte uitvoeringen, wat zij dienen af te nemen van sommige door de provincies gesubsidieerde toneelgroeperingen. Dat moet ook Venray wel, maar gelukkig is dat aantal niet groot en kan men meer wat in vakkringen genoemd wordt vrije produkties gekozen wor den. aldus de heer Cattoir, die er op wijst dat b.v. een vrije voorstelling' als de Curano de Bergerac al prak tisch uitverkocht is, terwijl men ter nauwernood met de abonnementen bezig is. Daar moet alweer een avond voor bij „georganiseerd" worden. .Natuurlijk moet Venrays schouw burg ook op ander terrein proberen de eindjes aan elkaar te knopen. Zo weinig mogelijk vast personeel (Ven ray heeft de allerkleinste bezetting) en zo lang mogelijk met vloerbedek king, toneelgordijnen, electrische uitrusting e.d. doen. Men kan ver vanging en verbetering niet uit blij ven stellen tot in de eeuwigheid, maar wel zodanig dat we in de pas blijven lopen bij andere faciliteiten, welke de gemeente(n) subsidiëren, als een sporthal, een zwembad, sportvelden e.d. „Neen", aldus - de heer Cattoir, „schouwburgen sluiten in de pro vincie lijkt me een kreet, welke niet juist is. Integendeel. Limburg krijgt er in Weert weer een bijDat die misschien wat klanten bij de grotere broeders gaan weghalen, die nu wat paniekerig gaan doen, is mogelijk, maar voor Venray zijn we al begon nen met het links en rechts uitkij ken naar goede programma's voor het tweede lustrum komend jaar. En dat doe je niet als je de deuren wilt gaan sluiten. Venray is dat zeker niet van plan Natuurlijk.... voor schoenen Grotestraat 6 - Venray De Oostduitse organist Christian Collum heeft het zondagavond zijn toehoorders bij het door hem gege ven orgelconcert niet gemakkelijk gemaakt. Integendeel, het program ma wat hij bracht deed hem vele registers open trekken van het or gel, welke nog nooit gebruikt zijn, doch ook de keuze van zyn stukken was voor het toch talrijk opgekomen publiek, dat echter niet met orgel concerten verwend is, soms (te) zwaar en moeilijk. Dat kwam het meest tot uitdrukking in de Fantasie van zijn naamgenoot. Dit stuk stelde hoge eisen aan orgel en organist, maar of het stuk desondanks het pu bliek aansprak wagen wij te betwij felen. Datzelfde kon men opmerken bij het preludium van Lübeck, waar mede het concert geopend werd en waarin bleek dat de organist het or gel nog niet geheel in handen had. Ook van de barokmuziek van Bach mag in feite hetzelfde gezegd wor den, namelijk zware kost voor de concertbezoeker, die echter wel door de variaties in de registerkeuze nu een heel andere indruk kreeg van de mogelijkheden van het orgel in Ven rays Grote Kerk. Hoe groot die zijn bleek wel uit zijn slotstuk, de cho- ralfantasie van Reger, dat een warm te en kleur opriep en diepe indruk maakte. Desondanks kreeg de Oost duitse organist een spontaan applaus van- het aanwezige publiek, dat hij het niet gemakkelijk heeft gemaakt op deze zomerse avond. Maar juist een avond als deze leert dat er belangstelling voor dit soort concerten is en de vraag mag dan ook gesteld worden of niet meer van deze mogelijkheden geboden moeten worden, zij het dan dat met een wat lichter programma mis schien een traditie opgebouwd kan gaan worden en dit grootse orgel meer van zijn kwaliteiten kan laten horen Tijdens de jaarmarkt a.s. maan dag, bieden de winkeliers van „Het Winkelcentrum Venray" alle kinde ren de gelegenheid van 9.30 - 17.00 uur een eigen markt te houden in de Grotestraat. De bedoeling hiervan is postzegels, stickers, munten,, sigarenbandjes e.d. kunnen ruilen of alle mogelijke za ken als speelgoed, snuisterijen, huis dieren e.d. te koop aanbieden. Hiertoe kunnen zij ergens in de Grotestraat plaatsnemen op een zeil of plaid of ook zomaar op straat en daar hun „handelswaar" etaleren en aanprijzen. Gezien de animo die hiervoor be staat, belooft dit een leuke happe ning te worden. Het niet verlenen van voorrang was oorzaak dat op de kruising Hen- seniuspleinSchoolstraat een bot sing plaats vond tussen de bromfiets bestuurd door de 17-jarige J. S. uit Venray en de personenauto, bestuurd door de 21-jarige plaatsgenoot, even eens J. S. Het bleef hier bij mate riële schade. Op vrijdag 19 juli van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 20 juli van 11 tot 5 uur organiseren de winke liers van het Winkelcentrum Venray een Braderie in de Grotestraat. Naast een 30-tal stands met vele attraktieve aanbiedingen, komen er een aantal stands met demonstratie van oude ambachten en wordt er 'n terras ingericht waar men zijn dorst kan lessen. Bovendien is er gelegenheid om de inwendige mens te versterken aan een poffertjes kraam en wordt het geheel sfeervol omlijst met gezellige muziek via een geluidsinstallatie. Als het weer meewerkt treft iedereen, iedereen dan in de Grote straat. Door det stuk gooien van een ruit van de sociale werkplaats aan de Industrieweg, hebben onbevoegden zich toegang weten te verschaffen tot het magazijn van die werkplaats. In zover thans kan worden nage gaan werden gereedschappen ont vreemd, sigaren en sigaretten. Alles ter waarde van enkele honderden guldens. Dit is de derde keer bin nen enkele jaren dat in deze werk plaats werd ingebroken. O NIEUWBOUW Van het in aanbouw zijnde plan LA BYRINT te VENRAY zijn nog wonin gen te koop. Woningen met een ruime living, ga rage, cv en drie slaapkamers. Uitge voerd in witte gevelsteen, met alle tuinen op het zuiden. Betaalbare woningen, ook in deze tijd, met een koopsom van 77.777,- en een rijkssubsidie van 19.085,- Interessant? Wij zullen u graag meer vertellen makelaarskantoor in onroerende goederen venray - henseniusplein 1 - telefoon 04780-3636 (2 lijnen) De blaffende inbreker bleek een slecht gemutste maar danig behaar de duitse jongeman te zyn, die uit Sleeswijk-Holstein was afgezakt om in ons landje de kost bijeen te scharrelen. „Bijeen gappen", dacht de officier en de tolk vertaalde dat met „klauen", maar daar protes teerde deze Halbstarke heftig tegen. Hij kwam niet om te klauen, be weerde hij. „Maar u hebt uw klauen toch niet thuis gelaten', repliceerde de staande magistraat. „Ik habe ehrlich gebellt", vertelde verdachte. Op de deur had namelijk gestaan driemaal bellen. Driemaal was drei mahlen, dat begreep de knaap, maar bellen is het duitse woord voor blaffen en omdat hij voor zijn handeltje de bewoners wilde la ten opendoen, stond hij letterlijk voor de deur te blaffen. Dat viel wel op in de stille straat. Verschillende buren keken eens naar buiten, welke loslopende hond nu weer hun rust verstoorde en zagen tot hun verbazing geen hond maar een baardaap, die na enig geblaf om het verlaten huis heenliep en toen brutaal naar binnen klom. Er stond ook duidelijk achter het deurraampje: „Aan de deur wordt niet gekocht', maar zelfs dat gaf aanleiding tot misverstand. „Ich ha be ehrlich nichts gekocht. Gar nichts!' riep hij uit. Hij dacht, dat hij niet mocht koken aan de voordeur. „Ging u daarom naar binnen?" wilde de politierechter weten. Maar hij wilde niets kopen, alleen iets ver kopen. „U kwam smoesjes verkopen", zei de rechter en de tolk vertaalde keu rig: „Sie wollte Flausen machen". ,Er rst selbst ein Flausenmacher" (Hij is zelf een zwetser) schold de onbeschaafde oosterbuur tegen de tolk. Dat ging de heren in toga toch te ver. „Maul halten!' blafte de po litierechter nu zelf, kennelijk om te laten horen dat hij heel goed Duits verstond en ook kon blaffen. „U bent wederrechtelijk een woning binnen gedrongen en hebt daar een brood en een portemonnee weg gepakt. Geeft u dat toe?" „Ach ja, das Brot. Ich hatte ehr lich hunger, ja „Jaja, u bent een hele eerlijke ke rel. U hebt alles heel eerlijk gepikt." „Aber kein Geld!" Maar het ontkennen baatte de da der niet. De buren hadden die rare blaffende inbreker goed in het oog gehouden toen hij er het brood van door ging en toen de ijlings gewaar schuwde politie kwam, kon hij to het weiland worden gegrepen. De eveneens vermiste portemonnee had hë niet bij zich, maar een te hulp geroepen politiehond zocht het ding netjes op. Het geld had hij al in eigen zak gestoken en de lege porte monnee had hij in een greppel ge gooid. De verdachte hield bij hoog en laag vol, dat het zijn eigen geld was wat er in zijn zak zat en dat hij van een lege portemonnee niets afwist. De politiemannen hadden de hond echter de sorteerproef laten doen en driemaal achtereen wees het dier de ze Duitsers aan als degene die naar portemonnee rook. „Durch den Hund geh' ich vor die Hunde!" riep de insluiper en „Door die hond ga ik naar de haaien' ver taalde de tolk. „Alleen maar naar de gevangenis", beloofde de officier van justitie en hij eiste drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. „Ins Hundeloch?" (in 't honden hok) schrok de Halbstarke. „Dan kunt u nog een paar maan den blaffen, zoveel u wilt", zei de politierechter en hij maakte er ver der geen woorden meer over vuil, alle hondse scheldwoorden van de inmiddels al veroordeelde ten spijt. Op 24 juni j.l. botste de personen auto, bestuurd door de 58-jarige A. B. uit Venray door tot nog toe on verklaarbare oorzaak op de Maas- heseweg tegen een boom. De echt genote van de bestuurder, die naast hem zat, werd bij dit botsing licht gewond. Vijftien dagen later kwam hij bij de politie aangifte doen van het hem overkomen ongeval. De be stuurder kon geen passende verkla ring geven van die erg late aangifte. Mogelijk een verzekeringskwestie. Venrays politie zal strenger gaan optreden tegen de bezitters van auto's welke in niet rij vaardige staat verkeren en eigenlijk als autowrak ken bestempeld moeten worden. Maandagmiddag werd zo'n auto wrak in beslag genomen en tegen de eigenaar procesverbaal opgemaakt. In het gewest Venray steeg in de voorbye maand het aantal werkloze mannen van 355 naar 389, waarmede Venray met 4.6% weer kwam boven het Limburgse gemiddelde van 4,4. De stijging van de werkeloosheid vindt o.m. zijn oorzaak in het aantal schoolverlaters, dat zich bij het Ar beidsbureau gemeld heeft. Doch ook is het aantal metaalbewerkers dat werkloos is, gestegen, evenals land- bouwpersoneel en kantoorpersoneel. Het aantal openstaande aanvragen daalde van 356 naar 321, waarbë vooral in de metaalsector de aanvra gen rigoreus naar beneden gingen. Ook bij de dames steeg het aantal werklozen van 98 naar 109. Eigen aardig genoeg kwam daar een deel van de stijging voor rekening van het huishoudelijk personeel. De vraag daalde daar van 80 naar 70. AFD. VENRAY l Op zaterdag 13 juli houdt de KPJ afd. Venray haar jaarlijks uitstapje. We vertrekken 's morgens om 7.30 uur vanaf de Zuid-Ooster met als trouwe chauffeur dhr. A. Verstegen. De tocht gaat dit jaar over de mooie Veluwe richting Giethoorn, waar we om plm. 12.30 uur een diner hebben. 's Middags zal er een rondvaart door Giethoorn zijn met een boot of punter. Na een verblijf van enkele uren in Giethoorn voert de tocht ons verder door het Polderland via Em- meloord naar Urk, bekend om zijn vissershaven. Vandaar uit vertrekken we naar Nieuwkuyk waar de avond verder gevuld zal worden met een dans avond of discotheek. Schoolstraat 32 - Venray - Tel. 1970 Nieuwe aanwinsten: Abraham, C. De Onedin lijn. Forsyth, F. Geheim dossier: Odessa. Kerouac, J. Eenzame engelen. McCormack, E. Maak dat een ander wijs, Sophie. Maser, W. Adolf Hitler. Matute, A. M. 's Nachts huilen de soldaten. Nijinski, V. Dagboek. Rubin, Th. I. Jordi. - Lisa en David. Vreede, M. de. Onze eeuwige honger. Wanbaugh, J. De nieuwe centurions. Zondag 14 juli: 10 u. hoogmis voor welslagen van Vredefeest. Door de week H. Mis 8 uur. Maandag: v. d. zielerust van A. L. Weerts. Dinsdag: t.i.v. fam. van Bakel-Pe- ters. Woensdag: v. d. zielerust v. over ledenen (Sevenum). Donderdag: v. d. zielerust van overledenen (Oostrum). Vrijdag: v. d. zielerust van over ledenen. Zaterdag: 19.30 avondmis v. d. zie lerust van overledenen. Zondagmorgen kerkdienst voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert, hoek WestsingelLangstr., aanvang half tien. Predikant is de Weleerw. Heer J. G. Keers. Tijdens de dienst kinderoppas en aan de uitgang extra-kollekte voor het diakonaatsprojekt. Dan is er om elf uur dienst in de Hervormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck, waar de Heer Keers eveneens voorgaat en ook de extra- kollekte wordt gehouden.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 17