CENTRUMPLAN EN ROSE VLEK.... JE MAINTIENDRAI tummers Siemens volautomaat voor plezierig wassen. 1098,- WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN B.V.S TIMMERFABRIEK BOP DEURNE VRIJDAG 5 JULI 1974 No. 27 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG B PEEL EN MAAS VOOR Al- UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 21 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Ondanks het feit dat sinds Ven- rays raad het centrumplan heeft goedgekeurd, van gemeentewege weinig anders meer bekend is ge maakt dan de namen van twee men sen, die namens de zelfstandige on dernemers en van de andere twee mensen, die de consumenten verte genwoordigen in de commissie ad hoc, is er achter de schermen schijn baar hard gewerkt. Dat blijkt o.m. uit de subsidie toezegging van enkele ministeries tot een bedrag van ruim 4,5 miljoen. Dat ondanks het feit dat het cen trumplan nog steeds niet is goed gekeurd en enkele bezwaarschriften lopen. Dat blijkt ook uit verslagen, die o.m. van consumentenzijde al in de openbaarheid zijn gebracht over het werk, wat verzet wordt in de com missie ad hoe. Maar uit de laatste blijkt ook en duidelijk, dat er misverstanden be staan over de commissie ad hoe. Sommigen zeggen, dat dit een aparte commissie is, die de realisering van het centrumplan moet begeleiden, anderen en met hen de gemeen te zeggen dat dit de commissie voor ruimtelijke aangelegenheden is, maar juist voor het centrumplan 'aangevuld met mensen, die de zelf standige ondernemers en de consu menten vertegenwoordigen. Op zich zou dat weinig uitma ken, indien niet de commissie ruim telijke ordening een van de raads commissies is die, ondanks de ook in de voorbije verkiezingstijd weer luid gepropageerde inspraak, nog al tijd zo gesloten zijn als een pot. Wordt die commissie uitgebreid met een aantal leden „voor bijzondere doeleinden" dan blijft even goed die beslotenheid. We laten dan verder rustig buiten beschouwing al dan. niet gedane be loften dat de vergaderingen van de commissie ad hoc over het centrum plan in ieder geval, openbaar zou den zijn, we stellen nu alleen maar vast, dat over de al of niet open heid al misverstanden heersen. Wat de buitenwacht nu te horen krijgt gaat verder aanleiding tot mis verstanden geven. In een verslag, wat in de werkgroep Inspraak over de vergaderingen van deze commis sie naar buiten is gebracht, wordt niet meer en niet minder gezegd, dan dat men deze commissie in de rich ting van een bepaalde projekt-ont- wikkelaar wil manoeuvreren. En dat is dachten we bepaald een be schuldiging, waarop toch zeker een gemeente had dienen te reageren. Tegen deze openlijk uitgebrachte zaak is van die kant echter geen stelling genomen. Klopt dat dus? Op de rayoncommissie kon men een andere afgevaardigde uit de commissie ad hoe zich luidop af ho ren vragen, of zij die rayoncommis sie, die haar n.b. als konsumenten- afgevaardigde naar voren heeft ge schoven, wel mocht raadplegen. De vergaderingen van de rayoncommis sie zijn openbaar en op die manier zou zij in de openbaarheid brengen wat binnenskamers geadviseerd wordt. En dat is ook weer een vreemde zaak, want zo zit ze zonder enige achterban. Hoe de zelfstandige ondernemers dan hun achterban, namens wie ze in deze commissie zitten, kunnen in lichten en raadplegen, wordt dan ook een raadsel. Zo ziet men dat er ondanks het bij de voorafgaande besprekingen aan de goedkeuring van het cen trumplan getoond optimisme over inspraak en inbreng van burgerij; na enkele vergaderingen van de commissie ad hoc, die juist bedoeld is als vertegenwoordiging van die burgerij, al de nodige misverstanden op tafel liggen, 't Zal binnenskamers iedereen wel duidelijk zijn, maar de verslagen die ondanks de beslO' tenheid naar buiten dringen, geven bepaald niet het idee van duidelijk heid. Het wantrouwen dat bij bepaalde groeperingen ontegenzeggelijk leeft t.a.v. het centrumplan c.a. wordt er alleen maar door gevoed. Vergaderingen van de raadscom missie ruimtelijke aangelegenheden houdt men geheim omdat bepaalde daarin besproken plannen wel eens speculanten zouden kunnen aantrek ken. Welnu, die speculanten zijn er toch gekomen omdat men sinds jaar en dag weet, waar Venray bepaalde uitbreidingen van plan is. Het argu ment voor het besloten houden van deze vergadering is dus al zwak. Maar waarom men de vergaderin gen van de commissie ad hoe ach ter gesloten deuren moet houden, is ons een raadsel. Speculanten weten best al jaren geleden trouwens dat er in de rose vlek de toekoms tige uitbreiding van Venrays cen trum ligt. De plannen hiervoor lig gen er al jaren en zijn al lang be kend. Dat is dus helemaan geen argu ment. Een argument voor openbaar heid is wel dat Venrays burgerij zo intenser betrokken kan worden bij de toekomst, waarin zij en/of hun kinderen leven moeten. Een argument is wel, dat men hier de kans heeft om de in verkiezings tijd zo zeer beleden inspraak tot werkelijkheid te laten worden. Mag Venrays burgerij meepraten en mee denken over de toekomst van het centrum der gemeente, of is dat een zaak van Venrays gemeentebestuur en enkele mensen, die nu in feite niet eens hun achterban mogen raad plegen. Is deze toekomst alleen een zaak van de stedebouwkundige en zijn mensen, of van alle Venrayse men sen, die zich daarin wensen te ver diepen. Wie zegt dat Venrays raad de ver tegenwoordiging is van die burgerij, heeft formeel gelijk. Maar Venrays raad heeft de uitwerking van de plannen toevertrouwd aan B. en W., die alleen de commissie ad hoe hoeft te horen. Mag dan die burgerij ho ren hoe die commissie tot bepaalde adviezen komt en wat daarvan de achtergronden zijn? Er zijn slechts enkele vergaderin gen van deze commissie geweest. Wat er van de geheimhouding over blijft kan iedereen in de kranten le zen, al dan niet gekleurd, naar aard en inzicht van het betrokken com missielid, dat verslag uitbrengt. Is het dan niet veel beter de commis sie openbaar te maken en zo nu eens een voorbeeld te geven dat men in spraak en inbreng niet alleen met de mond belijdt, maar ook daadwer kelijk wil uitvoeren. Dan heeft men tenminste kans dat een deel der bur gers zich mede verantwoordelijk voelt, mee wil denken en zelfs mee wil doen. Mogen ze? Of worden ze als kleine kinderen buiten de deur gezet, onmondig en te klein om mee te beslissen, waar en waarin ze later werken, wonen en ontspannen mo gen Pastoor Thomassen nam afscheid van Oostrum. Meer hierover zie el ders in dit blad. HOSTALIT Z COMBIDUR TELEFOON 04930 - 2877 BEKENDMAKING Bestemd voor de inwoners van de gemeenten: Venray, Mook en Mid delaar, Gennep, Bergen, Horst, Broekhuizen, Sevenum en Meerlo- Wanssum. De brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee te Venray, Langstraat 39, tel. 04780-1427, maakt bekend dat door de inwoners van bovengenoemde gemeenten aan zijn adres kunnen worden verkregen, de navolgende documenten ten behoeve van het kleine grensverkeer met Duitsland, t.w.:, 1. „VERGUNNING" voor klein grensverkeer met Duitsland. De aanvrager hiervan kan deze ver gunning krijgen voor reizen ook buiten de officiële doorlaatposten om. Naast deze vergunning moet hij in het bezit zijn van een gel dig paspoort. Kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar kunnen in de vergunning van de ouders of voogden worden bijgeschreven. Deze vergunning wordt zowel aan Nederlanders als aan vreemde lingen in het Nederlandse grens gebied wonende afgegeven. Deze vergunning is kosteloos. (Aan vraagformulieren kunnen worden verkregen bij bovenvermelde bri gadecommandant). 2. „GRENSKAART" voor klein grensverkeer met Duitsland. De ze grenskaart wordt enkel afge geven aan Nederlanders, die in het grensgebied wonen en geen Nederlands paspoort bezitten. De ze kaart is geldig langs de daar op aangegeven plaatsen en tevens langs de officiële doorlaatposten. De aanvrager dient twee pasfotos te overleggen. Deze grenskaart wordt kosteloos afgegeven. Kin deren beneden 16 jarige leeftijd kunnen in de kaart van de ou ders of voogden worden bijge schreven. (Aanvraagformulieren kunnen worden verkregen bij de bovenvermelde brigadecomman dant). 3. „DOORLAATBEWIJS" voor het kleingrensverkeer met Duitsland. Dit bewijs wordt gegeven aan de in het grensgebied wonende Ne derlanders en Vreemdelingen die geen geldig grensoverschrijdings document bezitten. Deze doorlaat bewijzen worden afgegeven ten behoeve van groepsreizen naar 't Duitse grensgebied. Onder leiding van een persoon in het bezit van een geldig paspoort kunnen groe pen van tenminste 5 en ten hoog ste 50 personen (met inbegrip van de reisleider) op een doorlaatbe- wijs de Nederlands-Duitse grens overschrijden, om maximum twee dagen te verblijven in het Duitse grensgebied. De reisleider dient bij het indienen der aanvraag z'n paspoort bij zich te hebben. Dit bewijs wordt kosteloos afgege ven. (Aanvraagformulieren kun nen worden verkregen bij boven vermelde brigadecommandant). 4. „IDENTITEITSKAART" (toe- ristenkaart). De afgifte van een toerisentkaart vindt slechts plaats aan Nederlanders die niet over 'n geldig reisdocument beschikken en mits het voor de belangheb bende van belang moet worden geacht dat hij door de afgifte van een kaart alsnog in de gelegen heid wordt gesteld naar het bui tenland te reizen. Bij een aan vraag ter verkrijging van een toeristenkaart worden 2 gelijke pasfotos overgelegd en een iden titeitsbewijs, bv het trouwboek je. Een aanvraag ter verkrijging van een toeristenkaart ten be hoeve van 'n minderjarige wordt slechts in behandeling genomen indien daarbij een verklaring van geen bezwaar wordt overgelegd, getekend door de beide ouders van de minderjarige. Indien dat noodzakelijk blijkt, kunnen op de toeristenkaart worden vermeld de kinderen van de houder, voor zover zij nog geen 16 aar oud zijn en mits zij de Nederlandse nationaliteit bezitten. Voor de af gifte van een toeristenkaart zal een bedrag van 15,aan leges worden geheven. De toeristen kaart is geldig voor maximaal 1 maand en voor reizen naar: An dorra, de Beneluxlanden, Bonds republiek Duitsland, Denemar ken, Eire, Frankrijk, Grieken land, Groot Britannië en Nrd.- Ierland, Italië, Lichtenstein, Mo naco, Oostenrijk, San Marino, Spanje, Turkijë en Zwitserland. Het aanvragen van bovengenoem de documenten kan geschieden van maandag t.m. vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdagen van 9.00 tot 12.00 u. Venray, 3 juli 1974 De Adjudant-Onderofficier, Brigadecommandant, T.A. Bos. Het wapen der Koninklijke Marechaussee heeft ons altijd geïm poneerd. Op de eerste plaats door de franse naam en op de twee de plaats door een jeugdherinnering. Als kleine jongen waren we op een warme zomerdag aan het pootje baden in de Paterskoel. Opeens stond of liever troonde een fraai besnord lid van dit wapen hoog te paard naast ons en hield vanuit de hoogte en onder de indrukwekkende snor een donderpreek, of hij het tegen een hele divisie manschappen had. Een groter halsmisdaad dan pootje baden in de levensgevaarlijke Paterskoel (met meer mod der dan water) bestond er ter wereld niet. Sindsdien hebben wij altijd een bijzonder respect voor dit wapen en zijn manschappen gehad. Zelfs toen snorren en paarden verdwenen en kolbak en klewang alleen nog maar „cemonieel" gedragen worden. En de kazerne op de Langstraat heeft ons altijd een onneembare veste gele ken, waar men beter op „tenen- spitsen" aan voorbij kon lopen. PROZAÏSCH De vraag van de onlangs benoem de brigade-commandant T. A. Bos om een officiële bekendmaking te willen publiceren (welke U elders in dit blad vindt) was voor ons einde lijk de kans die veste eens aan de binnenkant te bekijken. En dezelfde adjudant bleek vriendelijk bereid om eens wat meer te vertellen over het doen en laten van zijn wapen. De vesting Venray viel best mee en bleek te bestaan uit een keurig maar praozaisch bureau en de kof fie was er prima. BRIGADE VENRAY De nieuwe brigade-commandant blijkt het bevel te voeren over 11 manschappen, voor het grootste deel netjes getrouwd en wonend links en rechts in Venray. Het is al lang niet meer zo dat het grootste deel van de mannen-broeders in de kazerne gestationeerd moest worden^temdat ze niet eerder mochten trouwen voordat ze wachtmeester geworden waren. Ook op dat terrein is men gemakkelijker geworden. De brigade Venray omvat de ge meenten Venray, Horst, Meerlo- Wanssum, Broekhuizen, Bergen, Gennep en Mook. Een uitgestrekt gebied dus, dat deze twaalf mensen bestrijken met 2 combi-volks wagen busjes (uitgerust met mobilofoon en zendapparatuur) een jeep en 3 zwa re BMW motoren. Overal elders, in Ottersum, Siebengewald, Well en Horst zijn de Marechausee verdwe nen en samengetrokken in Venray, van waaruit dit wapen nu zijn taak vervult. TAAK Over de taak van het wapen be staat nog veel misverstand. De Ma rechaussee heeft een politie-taak ten behoeve van de Nederlandse en an dere strijdkrachten. Deze beroeps militairen hebben o.m. onder zich de militaire objecten, als vliegveld De Peel, het kerkhof voor Duitse ge sneuvelden en de Mob complexen in Ysselsteyn en Ottersum. Ze houden daar regelmatig controle, zoals o.m. enkele stropers al gemerkt hebben, die nu zelf het haasje waren. Maar ze hebben b.v. ook ontdekt dat de levensgevaarlijke muskusrat o.m. de gast is op het vliegveld de Peel en nu is daar de Plantenziektekundige Dienst op zijn beurt weer met man en macht achterheen. Want die moet men op dat vliegveld nog minder hebben dan burgers, die schijnbaar nog steeds niet weten dat men vlieg tuigen niet mag fotograferen. Die politie-taak houdt ook in dat alle politie-gevallen, waarbij mili tairen betrokken zijn via de Mare chaussee lopen. Is een militair eens dronken of bij een verkeersongeluk betrokken, dan zal hij de betreste mannen van dit Kon. Wapen tekst en uitleg dienen te geven, voor zo ver hij dat nog kan. En de militair, die eens uit wil slapen in plaats van op tijd bij zijn onderdeel terug te zijn van verlof, heeft kans dat hij liefelijk gewekt wordt door een lid van Venrays brigade, die hem er op zachte toon op zal wijzen, dat zijn plicht niet in bed ligt, doch in 's lands verdediging. En luistert die militair niet, dan volgt een last geving en later als hij nog steeds niet luistert dan gaat hij mee naar de kazerne, waar hij door zijn on derdeel wordt opgehaald en de reke ning gepresenteerd krijgt. OEFENINGEN De Maas blijkt een bar aantrek kelijk oefengebied voor datzelfde leger en ook voor de in Duitsland gelegerde Britten. Maar het betekent wel dat de verkeersregeling door de brigade voor zo'n oefening opgesteld moet worden en dat ze betrokken wordt bij de opstelling van de Tij schema's. Trouwens begeleiding van militaire transporten, ook van en naar de mobilisatie-complexen, is eveneens een onderdeel van de taak van dit wapen. GRENSBEWAKING Een ander onderdeel is het toe zicht op het in- en uitreizend ver keer over de Duitse grens. De offi ciële grensovergangen zijn in het ge bied van de brigade Ottersum, Sie bengewald en Well, waar de douan| de controle uitoefent. M»ar daar naast is er het wapen, dat de iden titeitspapieren van die reizigers steeksproefsgewijs kan controleren en zulks ook doet. Daarbij wordt ook gelet of men geen vuurwapens, alarmpistolen, stilletto's en vouw messen ons dierbare Nederland bin nenbrengt, want zulks is verboden. En natuurlijk worden auto's en wagens gecontroleerd op duidelijk waarneembare gebreken. Zijn die er, dan gaat de wagen de stalling in en het bekende proces-verbaal is dra gemaakt. En nu we toch in dat grensgebied zitten, ze houden ook een oogje in het zeil op het smokkelen. Wie Tijdens de zomermaanden slechts "co'1 limiliimlmiliiinfiinllimfc (met de beroemde Tummers-service). Kom eens kijken bij: is goed voor z'n klanten ROERMOND: LAURENTIUSPLEIN 9, TEL. 15154, HELDEN-PANNINGEN: MARKT 39, TEL. 1300, VENRAY: LANGSTRAAT 1. TEL. 3030. meent dat zulks niet meer gebeurt, moest beter weten en eens in de spiegel kijken. Maar in plaats van de koffie-van-vroeger verdwijnt er nu wel eens een varkentje, of een kalf, of schapen naar de overkant en dat moet voorkomen worden. Ze zijn bij tijd en wijle zelfs cowboy. SCHADE Tenslotte hebben de Kon. Mare chaussee nog een taak bij schade, welke militairen bij oefeningen e.a. kunnen veroorzaken. Ook daarbij worden deze mensen ingeschakeld, die hierover rapporten maken, zor gen voor de juiste schatters en een goede afwikkeling. Dat ditzelfde korps mannen uit leent aan rijks- en gemeentepolitie mag bekend zijn uit wat ons uit Amsterdam en Den Haag gemeld wordt. BURGER De burger, die uit bovenstaande de konklusie zou kunnen trekken, dat hij lekker niets met de Mare chaussee te maken heeft, moet niet proberen 's avonds zonder licht op fiets of brommer een patrouille van dit wapen te passeren. Hij zal dan merken, dat hij even vrolijk op de bon geslingerd wordt als door de gemeentepolitie of een dikke waar schuwing krijgt. Als blijven rijks- en gemeentepolitie en marechaussee ieder op hun eigen terrein, de sa menwerking is toch wel van dien aard, dat beiden zijn voor handha ving van de wet en zowel burger als militair hebben daaraan te vol doen. De romantiek van de besnorde en gekolbakte marechaussee hoog-te- paard van voor de oorlog is niet meer. De paarden zijn vervangen door snelle BWM motoren en de kol bak door een nog altijd dreigend uitziende kepi. Maar het is nog al tijd een specifiek onderdeel van on ze landmacht, waar ook de burger mee te maken kan krijgen, al is het maar om snel even over de grens te kunnen. De brigade Venray heeft een groots en wijds gebied onder zich, een lang stuk grens en honder den militairen. Maar bijna ongemerkt doen ze hun plicht en bijna onopvallend zijn ze daar, waar ze nodig zijn. We wil den daar nu even de aandacht op vestigen, want dat vergeten ze zelf te dikwijls, ondanks hun beste kof fie. Gebruik gymzalen Oostrum en Ysselsteyn Verwacht wordt, dat medio sep tember a.s. de nieuwe gymnas tiekzalen in Oostrum en Yssel steyn voor gebruik gereed zijn. Deze zalen hebben een oppervlak te van 12 bij 21 meter en een hoog te van 5V* meter. Hierin kunnen vrijwel alle sporten, zoals basket ball, volleybal, badminton, etc. worden beoefend. Deze beide gym zalen worden na schooltijd ook opengesteld ten behoeve van ver enigingen, groepen, etc. De huur bedraagt 6,per uur bij gebruik van minder dan 10 uur per week en 3.75 per uur voor sportverenigingen, die hiervan meer dan 10 uur per week gebruik maken. Degenen, die zich willen opgeven voor buitenschoolse uren kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de afdeling II-E Gemeentehuis Venray (Grote Markt) of bij de plaatselijke dorps- of wijkraad. Telefonisch kan men inlichtingen krijgen onder num mer 04780-3838 toestel 112. 4-jarige lette niet op De 4-jarige D. K. lette onvoldoen de op het verkeer en stak zonder uit te kijken de Leunseweg over, juist op het moment dat de 23-jarige bromfietser F. de G. kwam aanrij den. Deze kon de kleine niet meer ontwijken en botste daar tegen op. De knaap moest met diverse verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bromfietser wilde spatbord grijpen Op de kruising bij de Paterskerk ging het voorspatbord van de brom fiets bestuurd door de 18-jarige M. L. uit Venray los. Al rijdende wilde de bestuurder dit grijpen, maar kwam daardoor met zijn trapper te gen het wegdek en viel. De verwon dingen waren van die aard dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht en aldaar werd opge nomen.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1