Legeroefeningen in de Peel Opbouw 70 likte de wonden een goed ued kómt van t homassen B BEERKENS BANDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VEILIGHEID... DUUR? WIP EVEN BINNEN VRIJDAG 14 JUNI 1974 No. 24 VUF EN NEGENTIGSTE JAARGANG •S PEEL EN MAAS m VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 18 cL per n ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Van 10 t.m. 13 juni a.s. wordt door het Verkenningseskadron Oir- schot een militaire oefening gehou den op openbare wegen in Maarheze, Liessel, OIRLO, Blitterswijck en Ooyen. Hieraan zal worden deelge nomen door 45 man met een 15-tal voertuigen. Aldus een bericht in dit blad van de afgelopen week. Veel deining zal deze mededeling wel niet teweeggebracht hebben. Het lijkt aannemelijk, dat er nauwelijks iets te merken zal zijn van 'deze oefening. Vroeger was dat wel eens heel anders. Bijvoorbeeld in 1913, aan de vooravond van de tweede wereldoorlog. 1913 Europa verkeerde toen in grote angst en spanning. Voor de tweede keer in enkele jaren was er op de Balkan het kruitvat van Europa een oorlog uitgebroken. Duitsland had zijn legersterkte opgevoerd tot 780.000 man en Frankrijk de duur van de dienstplicht op drie jaar ge bracht. Tussen Engeland en Duitsland heerste een grote rivaliteit in de op bouw van hun oorlogsvloot. Ook op politiek en economisch terrein be stond er een grote naijver. Deze en nog andere factoren hadden een zeer sterk wantrouwen tussen de volkeren van west- en midden Europa doen ontstaan. Het was dan ook wel verklaar baar, dat er in de droge zomer van 1913 allerwege grote legeroefeningen manoeuvres noemde ze men toen gewoonlijk plaats vonden. Ook Nederland bleef hierbij niet achter. De Nederlandse legerleiding liet hierbij ook het oog vallen op de Peel, waarvan de ontginning op enigszins georganiseerde wijze, nog maar nauwelijks op gang was ge komen. Dit zou wat de gemeente Venray aanging pas gebeuren na de aanleg van de grintweg Venray Deurne in 1916. Voor het houden van de oefenin gen werd uitgekozen de onafzien bare Peelvlakte gelegen tussen de gemeenten Vénray,- Horst, Sevenum en Deurne. Ze werden uitgevoerd door het 4e regiment Veldartillerie, gelegerd in Ede en 's-Hertogenbosch en wel op alle dagen in de periode van 29 juli tot 8 augustus (uitgezonderd kermis zondag 3 augustus). Nadat op 25 juli een zevental „kwartiermakers" in Venray waren aangekomen, arriveerde enkele da gen daarna de staf van het regiment ten getale van elf militairen. Hier van werden een kolonel en zijn ad judant ingekwartierd in café „De Hoop" aan de Merseloseweg. Hun twee „oppassers" en drie paarden vonden onderdak bij P. J. van den Munckhof (café-boerderij „den En gel"). Ook hotel „De Gouden Leeuw" mocht voor enkele weken een offi cier tot zijn gasten rekenen. De rest van de staf werd met paard en al, ingekwartierd in huizen gelegen in de nabijheid van genoemde café's en hotel. De „troep" 375 man sterk die op 29 juli met 4 extra-treinen naar de Peel werd vervoerd vond onder dak in de kazerne van Venlo, maar werd gedeeltelijk ook ingekwartierd in Venray, Heide, Leunen en Veu len, waar de meesten ondergebracht werden in de woningen en schuren van Jan Hendrik Reintjes en de kin deren Derks, alsmede in bij de boer derijen geplaatste tenten. De vergoeding van 45 cent per sol daat, per dag uitsluitend voor in woning was in die bepaald niet zo florissante tijd natuurlijk een on verwacht meevallertje. Voor geneeskundige hulp aan per soneel en paarden waren door bur gemeester Esser aangewezen de dok toren Janssen en Goossens en vee arts Sala. Voor de levering van hooi, stro, haver, enz.: J. v. d. Voort, M. Hen- drickx, Wed. J. v. d. Linden en M. Claassen (Overbroek). Voor de levering van vlees: A. Roelofs, Chr. Goumans, H. Poels en H. Kemps. Voor de levering van brood: L. Spee, W .Wismans, A. Loo- nen, H. Janssen, M. Claassens, G. Wintels, Kind. Hoedemakers, M. en P. Custers, J. Gossens en de Kind. Berkens. Voor kruisdienierswaren o.a. R. van Aarsen, L. Wijnhoven, W. Swin- kels en H. Wijnhoven. 15 VUURMONDEN Gevuurd werd met ongeveer 15 vuurmonden. Als doel hiervoor wer den gebruikt een aantal van de in de Peel nog aanwezige, niet meer gebruikte schaapskooien. Zo werd er vanaf „de kommiezenüpper" (een heuveltje in de omgeving van het waterleidingpompstation „Breehei") gericht op Drabbels-peelkooi (gele gen in de buurt van de Jaegerhof weg), op Drabbels-veldkooi (gelegen waar nu het veldkapelletje aan de Kooiweg op het Veulen ligt) en op Olve-kooi (omgeving Paardekopweg). Ook Teuws-kooi (eigendom1 van Van Meijel, Heide) diende als mikpunt en werd eveneens in puin geschoten. Ondanks het feit, dat er in Venray kermis was, trokken de „manoeu vres" zeer veel belangstelling. Hon derden, gekomen per fiets of per rij tuig, maar de meesten te voet, volg den op veilige afstand van het door rode vlaggen afgebakende schietter- rein de verrichtingen van „Jan Sol daat". Maar er was niet uitsluitend een richtingsverkeer. 's Avonds bewogen zich vele soldaten over de stoffige zandweg van het Veulen naar Leu nen en vandaar over de grintweg naar Venray, om zich in de kermis vreugde te storten. De komst van enige honderden soldaten voor het nog maar 8500 in woners tellende Venray toch wel de nodige afwisseling opleverde, maakt onderstaande ontboezeming, ge plaatst in Peel en Maas na afloop van de manoeuvres, wel overduide lijk. Reeds lang hoorde men hier in 't dorp De menschen onder elkander praten. Dat het hier dezen zomer schieten zal zijn Door de Veld en de Gele soldaten. De Kluts en de Hei achter 't Volleberg Zij werden in kampen herschapén. De boterfabriek werd tot keuken gemaakt Maar ook aan de Schei was 't in het geheel niet stil. Daar moest men zich gauw prepareren, Want enige boer kreeg van 't Rijk Een of meer gasten te logeren. Nat van het zweet en vol modder of stof Met beremuts en sabel beladen, Scheel van de honger en zwart van de dorst. Maar moeder de vrouw die schepte goed op, Ze aten en dronken als Turken En lagen weldra onder luide muziek Al op hun rugstrang te snurken. Des avonds was het een aardig gezicht Aan het Veulen en omliggende straten Daar waren de deuren van menig huis Gesierd met een portie soldaten. De menschen verzorgden de jongens heel goed Ze mochten hen gaarne lijden, Daarom gingen zij, uit dankbaarheid Met de meid of de dochter aan 't vrijen. 's Avonds was er op menige schuur bal Vol luister, daar kun je op stuiten, En al waren de jongens ook terdege moe, Dan zat er nog kwik in hun kuiten. Het was jammer dat de troep zoo spoedig vertrok, En slechts voor zo kort kon blijven Want men zag ze mooi in een rij Naar de grintweg defileren. En men liet ze tot spijt van geheel de boerderij Direct naar Venlo marcheren. Toen wuifden de meisjes „vaarwel" De soldaten werden verlegen Maar menig meisje heeft met die grap Nog gauw een vrijer gekregen. Maar lieve meisjes maakt U niet te gauw blij, Soldaten zijn aardige gasten Maar hun hartje draait met iedere wind Juist als hun politiemuts-kwasten. Teuws-kooi gelegen in de buurt van de tegenwoordige Ringweg te Ysselsteyn enkele jaren voordat ztf tot mikpunt diende van de artilleristen. Op de voorgrond de nu 80-jarige Venrayse schilder en tekenaar Huub van Baar, thans te Eindhoven woonachtig. Nog géén jaar later was alles ech ter bittere ernst. Op 28 juni 1914 klonken te Serajewo de fatale scho ten.. De Oostenrijks-Hongaarse troon opvolger Franz-Ferdinand en zijn vrouw werden doodgeschoten door de revolutionaire student Gavrillo Princip. Precies één maand worden er ultimata gesteld, mobilisaties worden afgekondigd en oorlogsver klaringen afgegeven. Op 4 augustus waren alle belang rijke landen van Europa met elkaar in oorlog. De eerste wereldoorlog, die tot 11 november 1918 zou duren, was in alle hevigheid losgebarsten. Het lot bleek Nederland, dat op 1 augustus ook zijn zonen onder de wapenen riep, gunstig gezind. Het kon gelukkig al was het soms op het nippertje buiten de grote vol- kerenstrijd blijven. Na het sluiten van het vredesver drag van Versailles op 28 juni 1919 heerste een tijdlang de illusie dat de vrede nu blijvend verzekerd was. Maar al heel spoedig bleek, dat de problemen door de strijd niet waren opgelost. Nagenoeg alle deelnemen de landen waren door de lange duur van de gevoerde oorlog verarmd en nog meer verbitterd. Landen waren uiteengerukt, vol keren werden onderdrukt. Andere landen kampten met inflatie en re voluties en dictatoren poogden naar de macht te grijpen. De toekomst zag er weer dreigend uit en de legers begonnen weer te oefenen. Ook de Peel was in september 1924 weer het toneel van grote mili taire operaties. De 7.000 deelnemen de militairen werden voor het ovet- grote deel ondergebracht in de ka zerne te Venlo en in tenten op de Grote Heide aldaar. 1924 Maar ook de gemeente Venray moest op grote schaal voer onder dak zorgen. In Venray-kom alleen al voor 60 officieren en onderofficieren, 550 manschappen en 130 paarden. De oefeningen, waaraan werd deel genomen door nagenoeg alle onder delen van het Nederlandse leger, werd besloten met een défilé voor Koningin Wilhelmina, dat plaats vond in de buurt van Grubbenvorst. 1930 De grootste militaire oefening die ooit in de Peel is gehouden, vond plaats van 23 tot 26 september 1930. (12.000 militairen, waarvan 7.000 in fanteristen). Met uitzondering van Ysselsteyn, Smakt en Veulen moest heel Venray toen rekening houden met de mogelijkheid van inkwar tiering. Het centrum van het manoeuvre- gebied lag ditmaal in Castenray, waar duizenden belangstellende bur gers waaronder ook Koningin Wilhelmina het spektakel gade sloegen. W. W. Als een der eerste groeperingen heeft Opbouw '70 vorige week zich beraden over de resultaten van de jongste gemeenteraadsverkiezing. Opbouw '70 verloor daarbij welis waar een raadszetel, doch niet de moed, zoals wel uit deze vergade ring bleek. De teruggang van het aantal kie zers voor deze groepering vond men moeilijk te verklaren, al zal de deel name van landelijke politieke par tijen aan de Venrayse raadsverkie zing hier ook debet aan zijn, even als het feit dat zo weinigen naar de stembussen zijn gekomen. Een ande re reactie was, dat misschien de propaganda van Opbouw '70 voor deze raadsverkiezing te „acade misch" is geweest. Weer anderen zochten de terug loop van stemmen in het feit dat verschillende kiezers Opbouw '70 in de voorbije jaren zijn gaan zien als de „club, die overal tegen is" i.p.v. de club die tegen bepaalde onzorg vuldigheden haar stem verhief, ini tiatieven op tafel legde en alterna tieven naar voren bracht. Maar dat verschil schijnt niet goed overgeko men te zijn. Tenslotte dachten weer anderen, dat Opbouw '70 bij de vorige ver kiezing in feite gezien werd als de enige oppositie-partij, terwijl men nu die oppositie gespreid ziet over o.m. de landelijke politieke partijen, welke thans ook deelriamen. Was men over de redenen van verlies het niet helemaal eens met elkaar, wel unaniem was men van mening, dat Opbouw '70 nog degelijk bestaansrecht heeft, zoals ook geoor deeld werd door de meer dan 700 stemmen, die deze groepering ook de laatste verkiezing nog wist te verwerven. Dat betekent dat de éne man, die Opbouw '70 de komende vier jaren in Venrays raad gaat vertegenwoor- digen de doelstellingen van Opbouw '70 nog beter dan voorheen zal heb ben waar te maken. Daar dit voor één persoon in feite een onmogelijke taak is, moet hij een beroep kunnen doen uit vele deskundigen uit de achterban. Die zal dan ook ver sterkt moeten worden middels aan trekking van die deskundigen en vergroting van het ledenbestand. Daaraan gaat men nu hard wer ken, evenals aan de vorming van verschillende werkgroepen. Of Opbouw '70 bij de wethouders keuze geraadpleegd zal worden, is een vraag, die op dit moment nog niemand kan beantwoorden. De vraag is of de groeperingen, die thans de wethouders „leverden" daar behoefte aan hebben. Waar Opbouw '70 wel behoefte aan heeft, is open baarheid, ook in deze zaakMocht men bij het overleg betrokken wor den, dan zal op. die openbaarheid worden aangedrongen. Hoe men zich op zal stellen tegen andere groeperingen in de nieuwe raad zal de tijd moeten leren. Voor op staan de doelstellingen van Op bouw '70. Willen anderen daar in cidenteel of blijvend aan meewer ken, dan zal men incidenteel of blij vend samenwerken. Maar de tijd zal in deze leren, hoe de kaarten komen om daarover opnieuw onderling liggen en dan is het nog tijd genoeg kontakt op te nemen. Wel sprak de vergadering de wens uit dat Opbouw '70 weer vertegenwoordigd zal zijn in de commissies van financiën en ruimtelijke ordening. Ook in jeugd- en sport hal voorheen een Opbouw- afgevaardigde een plaats, doch déze commissie krijgt nu een heel andere, en hopenlijk niet-politieke, samen stelling. Geen voorrang Op de kruising Henseniusplein- Schpolstraat werd weer eens geen voorrang verleend. Gevolg botsing met materiële schade. Deze keer ver leende de bestuurder van de perso nenauto, de 23-jarige Venrayer P. B. geen voorrang aan de over de Schoolstraat rijdende auto, bestuurd door de 54-jarige plaatsgenoot P. v. d. B. Op de kruising Pr. Bernnard- straatOranjestraat verleende de bestuurder van de personenauto K. D. uit Venray geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 54- jarige plaatsgenoot V. v. d. O. Ook hier materiële schade. Beerkens test gratis, en vervangt goedkoop. Uitlijnen, balanceren, schokbreker- controle, profielmeting. Venlo, Straelseweg 23 Venray, Zuidsingel Helden, Roggelseweg 9 8 roekh uizenvorst. Schoolstraat 1 Bestuurder was dronken Een merkwaardig en niet alle daags ongeluk heeft zich op de Gro te Markt voorgedaan. De bestuurder en eigenaar van een auto uit het Duitse Muhlheim a.d. Ruhr was met enkele kameraden in Venray uit geweest en had daarbij te veel van het Hollandse vocht ge noten. Zo veel zelfs dat zijn kame raden het onverantwoord achtten dat hij achter het stuur van zijn auto ging zitten. De twee 17-jarigen E. L. uit het Duitse Oberhausen en B. B. uit Muhlheim namen zijn auto sleutels af en zouden zelf wel zor gen thuis te komen. Nummer een startte dus de wagen. Dat ging goed tot de auto van de Groesbeker P. K. in de weg stond. Toen was er de eerste botsing. Nummer twee zou het beter doen. Hij dook achter het stuur en botste prompt tegen dezelf de auto op. Gevolg twee zwaar be schadigde auto's en twee processen- verbaal, namelijk het zonder rijbe wijs besturen van een motorvoertuig en de zgn. joyriding. Weer drie gewonden bij beruchte kruising De bestuurder van een der per sonenauto's, de 29-jargie A. v. h. R. uit Enschede verleende op de be ruchte kruising te Ysselsteyn geen voorrang aan de uit de richting Deurne komende personenauto, be stuurd door de 35-jarige A. S. uit Helmond. De auto van de Twente naar werd totaal vernield. De be stuurder en zijn echtgenote moesten met diverse verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis worden ver voerd en aldaar worden opgenomen. De echtgenote van de Helmondse bestuurder moest met hoofdverwon dingen naar het ziekenhuis. Deze verwondingen vielen later mee, zo dat zij naar huis kon worden ver voerd. De Helmondse auto werd zwaar beschadigd. g JÊ g INTERIEURVERZORGING Wilhelminastr.6 Venray 04780-2510 j VH I

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9