SUBSIDIES EN AANSCHAFFINGEN spaar voor alle Rabobank Q Vferlingsbeekse Harmonie HONDERDm VORMINGSWERK VOOR VOLWASSENEN INGEZONDEN Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN geef een appeltje voor dè dorst; zet wat op een spaarboekje bij de B.V.2 TIMMERFABRIEK' B O P DEURNE VRIJDAG 17 MEI 1974 No. 20 VIJF F NEGENTIGSTE JAARGANG VOOP AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PEP HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) COMMISSIE JEUGD- EN SPORTZAKEN De commissie Jeugd- en Sport-zaken heeft in een openbare verga dering haar adviezen uitgebracht over een aantal punten, die de ko mende raadsvergadering op de agen-da staan. Dat betrof n.m. een EENMALIGE SUBSIDIE aan de rij vereniging De Peeldraver in Ysselsteyn. Daar heeft men rond het oefenterrein 6 lichtmasten ge plaatst om ook in de avonduren te kunnen trainen. Kosten dezes wa ren 4.000,en de vraag was nu of de gemeente daarin een eenmalige subsidie zou willen geven van 2000. De commissie had er weinig be denkingen tegen, doch Drs. DEN BROK vroeg zich af of de veertig leden van deze club ook niet in staat zijn die 2.000,te betalen. Ook al om het precedent, dat hier weer geschapen werd. Aanvankelijk heeft men de raad verteld dat alle aktiviteiten van de Venrayse rui- terverenigingen samengetrokken zouden worden rond de manege in de Handrik, nu gaat men weer pre cies andersom werken en de ver schillende ruiterclubs weer op eigen terrein bedienen. Hij had tegen de ze gang van zaken nog al bezwaar én behield zich het recht voor, hier op terug te komen. VOORZIENINGEN Een lijst van voorzieningen voor verschillende sportaccomodaties lag ook ter beoordeling voor aan deze commissie. Zij ging er mee akkoord dat in het zwembad een 18-tal hardboard deuren vernieuwd worden en ver vangen worden door kunststofdeu- ren. De hardboard is niet tegen het water bestand geweest en dat gaat nu 6700,kosten. Ook de alumi nium schrobputjes kunnen niet te gen chloorwater en zijn gaan lekken. Daar moeten nu roestvrijstalen in komen en dat kost 2600, De gymzaal aan de Langeweg moet een 6 tal nieuwe gymnastiek- matten hebben, omdat de oude ver sleten zijn. Kosten dezes zijn 2175. Een kastenwand in de gymzaal van Coninxhof kost 1615,en 2 transportwagens voor de tafelten nistafels 1150, Drs. DEN BROK vroeg of dit geen vërKapxe sudsiuic i» aan tennis, maar zulks bleek niet het geval. Het is het behoud van de vloeren en van de tafels als daar goede transportwagentjes voor be schikbaar komen en dus heeft de gemeente er voordeel van, die zo wel eigenaar is van de gymzalen als van de tafels. Tenslotte keurde de commissie ook goed de uitgave-post van 500,- voor de vervanging van een versle ten kalkwagen voor het sportpark de Wieën. DIPLOMAZWEMMEN Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of al een beslissing ge nomen is om extra gelegenheid te geven voor diploma-zwemmen. Die komt er inderdaad, maar wanneer is nog een kwestie van overleg. De vraag is of zulks voor het vakantie seizoen kan gebeuren, kon daarom niet beantwoord worden. NIEUWE COMMISSIE JEUGD EN SPORT De vraag of de nieuwe commissie •van jeugd en sport nog door de oude raad of door de nieuwe raad zal worden samengeroepen hangt af zoals reeds eerder is gezegd van het feit of het college van B. en W. kans ziet voor 1 juli hiervoor voor stellen te doen aan de oude raad. Kan dat, dan zal de oude raad deze nieuwe commissie nog installeren. Kan dat niet, dan zal het aan de nieuwe raad zijn voorbehouden. GYMNASTIEKMATERIAAL IN LEUNEN In deze rondvraag werd het stich tingsbestuur van het gemeenschaps huis in Leunen er op attent gemaakt dat er aan het materiaal voor het gymnastiekonderwijs in deze zaal nog wel het een en ander mankeert. Het bestuur blijkt hiervan op de hoogte en heeft al plannen om het gehele materiaal in de komende va kantie te laten „restaureren". zekerheid zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Daags voor Hemelvaart, dus a.s. woensdag 22 mei, begint Vierlings beek met een grootse viering van het honderd jarig bestaan van de Harmonie De Herleving. Dan zal 'n feestelijke taptoe, waaraan ook het Venrayse Jachthoorn- en Trompet- van'een h&ïtegWMie'KtSir. Zo zal op Hemelvaartsdag bv in de Vierlingsbeekse kerk een plech tige eucharistieviering gehouden woren met het „Boxmeers Vocaal Ensemble", het Gemengd Koor van Groeningen, de Zangvereniging Von del en de jubilerende Harmonie. De laatste 3 verenigingen zullen ook in de avond in diezelfde kerk 'n feest- concert verzorgen. Vrijdag is dan meer gereserveerd voor de jeugd, waarvan de ouderen 'savonds in de feesttent de Pop groep Alquin kunnen zien en horen. Trouwens, in die feesttent is iede re avond wat te doen, terwijl ook nog verschillende kermisattracties staan opgesteld. Op die vrijdag gaat in „Beek" ook nog een hele os aan het spit en wordt 'savonds de grote loterij uit geloot. Tenslotte is er op zondag 26 mei 'n wandeltocht voor groot en klein en sluit men de feestelijkheden af met een slotbal. 100 JAREN In 1872 hadden in Vierlingsbeek enkele jongelui een zangvereniging opgericht, die de naam „Herleving" kreeg. Maar alleen zang beviel hen toch niet, en zo besloot men er 'n fanfare van te maken. Dat gebeur de in 1874, toen men instrumenten kreeg. Bij de aanbieding daarvan kwam Venrays Fanfare Euterpe nog een serenade brengen en de eerste direkteur van de nieuwe fanfare was ook de direkteur van Euterpe, de heer v. d. Borgh. De officiële titel van dit gezelschap was „Fanfare en Zanggezelschap annex Toneelvereniging- De Herle ving". En dat ook het toneel steeds een grote rol gespeeld heeft, blijkt wel uit het feit dat men tot 1934 steeds aan die traditie heeft vast gehouden. Uit de eerste jaren is weinig be kend. Wel hadden er uitwisselings concerten plaats met Venray, waar men dan te voet heentrok en waar bij het ofwel heel laat of bar vroeg werd In 1894 blijkt ineens de aanduiding „zangvereniging" verdwenen te zijn, na vertrek van de toenmalige di rekteur. Een en ander zal wel ver band houden met elkaar, maar en waarom is nu onbekend. Wel bekend is dat de fanfare toen een hele poos zonder direkteur ge- speeld heeft, Jiiguff tó'^spaarf, maar er kan in het dorp niets meer gebeuren of de fanfare is er bij. Als dan rond de eeuwwisseling het zil veren bestaansfeest, bijna tegelijker tijd met de komst van burgemees ter Jenniskens gevierd wordt met een festival, dan blijkt het een on misbare vereniging te zijn geworden in het Vierlingsbeek van toen. CAFE-CONCERTEN In dat Vierlingsbeek waren in die dagen nog al wat café's en de ge woonte wilde dat de fanfare bij tijd en wijle de muziek in ging verzor gen. Dat had weer tot gevolg dat 'er aardig gepimpeld werd en dat was weer niet bevorderlijk voor het peil van mens en instrument. Op zijn manier zorgde dat weer voor wrij ving tussen de leden en kwam op een gegeven moment de „klad" er in. Dat werd mede door de finan ciële toestand zo erg, dat in 1909 de direkteur ontslagen moest worden. En toen ging men maar weer in café's spelen om aan geld te komen. De mobilisatie zorgde dat de ak tiviteiten tot 1917 op een laag pitje kwamen te staan. Men speelde bij bepaalde gelegenheden, maar daar was het dan ook mee gezegd. Alleen de toneelclub hield de band nog wat aaneen. Het wordt 1922 als DE HERLEVING HERLEEFT en met Jetten uit Boxmeer aan zijn comeback begint. Maar het is dirigent Schambergen die bij het 50-jarig bestaan de basis gaat leggen niet alleen voor een vas te kiosk op het Vrijthof, maar ook voor de opbloei van het muziek leven. Als in 1927 de fanfare voor de eerste maal op concours gaat, wordt het een 2e prijs in de 4e af deling, maar van die tijd af ziet men de Vierlingsbeekse muzikanten ge regeld op solistenconcoursen. In 1928 zit men al in de 3e afdeling en in 1929 marcheert men de tweede afdeling binnen. Wil men nog hoger op dan moet er NIEUW INSTRUMENTARIUM komen. Dat gebeurt met renteloze leningen in 1930, waarna het tot 1936 duurt voordat men de afdeling uitmuntendheid haalt. De oorlog met zijn kuituurkamer zorgde dat de fanfare onderdook en de bevrij- dingswals liet van Beek e* zijn fan fare bitter weinig over. Eerst in 1947 was r*en zover dat men over en weer een opnieuw be ginnen durfde aan te gaan praten. Met allerlei aktie» en giften kon in derdaad weer een instrumentarium worden aangeschaft en omdat m»i nu toch weer van de grond a* moest beginnen maak*® men er maar een harmuillt! Van. Het 75-jarig bestaan kan in 1949 wederom op grootse wijze gevierd worden. Maar als men in 1950 voor merkrfifln 'aÊferTocS0^1^.. SSSb ontbreekt. Aktiecomité's wórden op gericht, maar de fut schijnt er uit te zijn. De behaalde successen op concoursen blijken namelijk niet aan te slaan en goede leden ver dwijnen uit het korps. Weliswaar wordt de harmonie ge üniformeerd, maar het is Jos Rijken, die in 1964 de teugels gaat aantrek ken. Dat het resultaat heeft blijkt in 1967 als de afdeling uitmuntend heid gehaald wordt en de kam pioenswimpel aan de vlag komt. In tussen is er een jeugdorkest gevormd en heeft ook de Beekse Hofkapel een grote naam. Een goed korps kan beginnen aan de feesten voor het 100-jarig bestaan. In zijn jongste bestuursvergade ring heeft Samenlevingsopbouw zich bezig gehouden met het vor mingswerk voor volwassenen. Het vormingswerk met volwasse nen krijgt een nieuwe stimulans. Onlangs heeft de Stichting Centrum Plaatselijk Vormingswerk, gevestigd te Venlo, subsidie gekregen van het rijk. Daardoor is het mogelijk ge worden dat de aktiviteiten van cur sussen voor vrijwilligers in het op bouwwerk, het vormingswerk bij verenigingen, gespreksgroepenwerk, kortom alles wat in het projekt van de stichting is begonnen voor de hele regio, voortaan op gesubsidi eerde basis kan gebeuren. Dhr. H. J. Knol was als regionaal opbouwfunktionaris belast met de uitvoering van dit projekt. Hij zal nu van funktie wisselen en daartoe heeft hij ontslag genomen bij de stichting per 1 juli en dan zal ook in dienst treden bij het Centrum voor plaatselijk vormingswerk. Het bestaande vormingswerk kan nu vanuit dit centrum doorgezet en ont wikkeld worden. Voor de samen levingsopbouw zal een nieuwe op bouwwerker worden aangetrokken. De heer Knol blijft in Venray wonen en werken. HUISVESTING Als alles goed gaat zal SSO in het gebouw de Clockert een aantal an dere ruimten krijgen, waardoor wat meer werkruimte beschikbaar komt. Het ligt tevens in de bedoeling om nu te kijken of de andere instellin gen in de Clockert niet mee willen werken om tot een centraal tele foonnummer te komen in het ge bouw, waarachter iedereen te be reiken is. Tot nu toe hebben alle 12 instellingen een eigen telefoonnum mer en zijn onderling niet door ver bindbaar. Als dit gaat hoeft niemand meer te zoeken naar het juiste nummer. BIJDRAGEN BESTEMMINGSPLANNEN De gemeenten hebben tot taak om voor de uitbreidingen of verbeterin gen binnen de gemeente plannen te maken. Dit zijn bestemmingsplan nen. Deze zijn meestal zeer ingewik keld en technisch. Steeds meer blijkt dat de bevolking of groepen daar uit de kans willen grijpen inspraak te krijgen die de wet hun geeft, maar dat is vaak erg moeilijk. Het regionaal jeugdcentrum heeft dit ook geconstateerd voor de jeugdigen en jongeren. Daarom heeft het aan SSO gevraagd om een werkgroep van min of meer deskundigen sa men te stellen die in het algemeen zou kunnen formuleren waarmee rekening gehouden kan worden in die bestemmingsplannen waar het gaat om specifieke belangen van jeugdigen in nieuwbouw-wijken. SSO zal nader bekijken wat moge lijk is en of dit ingepast kan worden in opbouwaktiviteiten op het gebied van de ruimtelijke ordening die al lopen, zoals inspraak streekplan noord limburg, aktiviteiten van de rayoncommissies e.d. N0BILIA KEUKENS EN KASTENWANDEN TELEFOON 04930 - 2Ö77 Geachte redaktie, Uw artikel, enkele weken geleden, met betrekking tot voltooiing en af ronding van de ruilverkaveling Lol- lebeek, noopt mij in de pen te klim men. Want ook in de door u ge noemde „afrondingskrant" verbaas de mij de zienswijze van de heer Verwiel, direkteur van het recrea tieschap Peel en Maas. Deze beweerde, dat het landschap op de duur fraaier en meer beschut- ter zou worden. Deze gedachtengang is wel in schrille tegenstelling met de indruk, die hij in het boek van Egeraat „Zeg maar dag tegen Bra bant" achterlaat, door zijn bijdrage aan. dat boek, wat betreft de geën gageerde foto's. Daar drukt hij met zijn foto's duidelijk uit, de land schappelijke vernietiging door de ruilverkaveling. Dezelfde foto's als in het boek van Egeraat, vinden we terug in het zg „memorandum inzake ruilverkave ling Merselo - Overloon 1972", en daarmee wordt dan uitgedrukt, dat het landschap een cultuursteppe is geworden. Los van de positieve dingen die de ruilverkaveling heeft gebracht, zou ik wat het landschappelijk as pect betreft, met een variant van Egeraat aanhalen, en wel „Zeg maar dag tegen Limburg" en dan mag de heer Verwiel het met zijn foto's toelichten. Overigens vind ik het wel schan dalig, dat Sporthuis Centrum - dat het recreatieoord Bos en Strand in Horst-America exploiteert - de zg dagrecreatie wil beperken, (sinds kort Meerdal geheten). In de uitgave van de ruilverkave ling Lollebeek zegt de hr Verwiel, dat Sporthuis Centrum subsidie van de ruilverkaveling en van het Mi nisterie van Economische Zaken heeft ontvangen voor de exploitatie. Heeft men soms geen clausules in de contracten ingebouwd? God ver hoede het! Mocht dit niet het geval zijn, dan zou ik het artikel „Veelzijdig Va kantiegebied" van de heer Verwiel in de Lollebeek-uitgave, alsnog ver anderd willen zien in „Eenzijdig Vakantiegebied". G. Martens Leunen. De hr Verwiel om zün commen taar gevraagd, stelde dat: De ruilverkaveling Lollebeek haar voltooiing naderde toen hij zijn (V) zijn funktie in dit gebied begon; er was nog nauwelijks invloed op dit plan mogelijk. Zijn artikel in de speciale Lolle beek-uitgave gaf hij de titel „Ruil verkaveling en Recreatie". De af gedrukte kop „Lollebeek een veel zijdig vakantiegebied" werd er door de samenstellers van het blad boven geplaatst. Hij onderstreepte dat hij ook in zijn artik«2 er op attendeert dat de plpmien voor de Lollebeek werden gemaakt in een tijd toen er heel anders gedacht werd over milieu, landschap en recreatie dan nu. Letterlijk schrijft hij o.a.: „In de ze ruilverkaveling heeft men der halve voor de recreatie betrekkelijk weinig voorzieningen getroffen". iT-r—tprecht dat het nu nog kale Lollebeek-gebied door de nieuw aangelegde bossen en erfbeplantingen in de toekomst „fraaier en meer beschut wordt". Naar aanleiding van de dreigen de beperking van de dagrecreatie in Het Meerdal, heeft de hr Verwiel in zijn kwaliteit van direkteur van het Recreatieschap Peel en Maas, de direktie van Sporthuis Centrum gewezen op de verplichtingen die voortvloeien uit subsidieregelingen en afspraken. In een aan hem ge richt schrijven van gemelde direk tie van 26 april jl wordt o.a. ver klaard, dat voor het lopende sei zoen de bewoners van America en Griendtsveen wederom gezinsabon nementen kunnen kopen. Geachte redaktie, De groei van Venray naar vol wassenheid wordt o.m. gekenmerkt door het feit dat de verschillende „partijen" welke om een raadszetel dringen, hun programma's kenbaar maken. O.m. in het goed uitgege ven boekje van de Soos „Wie be stuurt de gemeente Venray Wat mij en waarschijnlijk vele anderen opvalt, is echter dat in geen van die programma's ook maar een woord gerept wordt over de zg onroerend-goed-belasting. Zo wel bij de begrotingsbehandeling, als bij die van de investeringsnota 1974 en de volgende jaren, is duide lijk naar voren gekomen en ge bracht dat men voor de verwezen lijking van vele plannen o.m. re kent op de opbrengst van deze on roerend-goed-belasting, welke in de komende zittingsperiode aan de or de gaat komen. Deze belasting, welke er op ge richt is het eigen belastinggebied van de gemeente uit te breiden, zal in de plaats komen van de perso nele en de grondbelasting. De fiscale gevolgen van deze nieu we belasting, zijn in verschillende gemeenten, waar ze al ingevoerd is, soms bijzonder zwaar overgekomen. Dat kan omdat men bij de grond slag voor deze belasting kan kiezen, uit twee heffingsmogelijkheden, nl: a. de waarde van het goed in het economisch verkeer; b. de oppervlakte van het onroe rend goed. Nu is het eigenaardig, dat terwijl de oppervlakte berekening - verme- nig vuldigd met 'n cijfer voor aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik - nog enigermate een exact beeld geeft van de totstandkoming van de aanslag, driekwart van de reeds de ze belasting heffende gemeenten toch gekozen hebben voor de ande re vaststelling (a). Daar wordt de waarde van het goed bepaald dooi de factoren: als het vrij, onbewoond en direct te betrekken zou zijn Dat de uitdrukking „wat een gek er voor geeft" juist in dit laatste geval in het gewone handelsverkeer nog al eens opgeld doet, toont wel aan, dat men hier met vrij subjec tieve normen te doen heeft. Voeg daarbij dat in verschillende gemeenten ook nog de aanslag-be dragen ver uiteen liggen bv in Haarlem dubbel zo hoog liggen als in Nijmegen (en die zowel voor de eigenaar als voor de huurder gel den) dan is het logisch dat men wel met enige zorg de toekomst tege moet mag zien. Waar dit een van de punten is, waarmede de nieuwe raad te ma kenen gaat krijgen, vind ik het toch wel een vreemde zaak, dat in de di verges programma's hierover gezwe gen wordt. Ik verheel me niet, dat het een moeilijke materie is, waar van zelfs de financieel deskundigen in het parlement geschrokken zijn. Doch juist omdat deze heren schrik ken, moet de burger dubbel oppas sen. Hij is het, die tenslotte de zaak mag (moet) betalen, nadat de raad deze belasting heeft vastgesteld. Wat men daaraan denkt te doen, vind ik jammer genoeg niet in de veelheid van aangeboden program ma's en dat vind ik persoonlijk een misser. S. F.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5