Een dikke punt achter de ruilverkaveling Lollebeek krediet-plan 'fijner huis' Rabobank 9 Wilt u fijner wonen in uw huis maar hebt u geen geld voor verbeteringen? Maak gebruik van bet Venrays Mannenkoor INGEZONDEN Jaarvergadering Invalidenbond Zondagochtend concert 21 april Vogelbeurs te Wanssum Schoonmaakaktie 102 licht en sterk voor elk PEUGEOT 103 104 P0ELS Rijwielhandel comfort op twee wielen I met viervoudige vering PEUGEOT PEUGEOT PEUGEOT VRIJDAG 19 APRIL 1974 No. 16 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN druk- en uitgave van den munckhof b.v. venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 postbus 1 tel 2727 GIRO 1050652 ULixutrtU WV/,Y tlinm bil vi ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) LIMBURGS GROOTSTE VERKAVELING Eén 16 pagina's grote krant schijnt de afsluiting te zün van de grootste Limburgse ruilverkaveling, die van de Lollebeek. We hadden in onze argeloosheid gedacht dat de tot standkoming van dit ruim 40 mil joen gulden objekt op een wel wat grootsere wijze herdacht zou wor den maar moeten van de andere kant erkennen, dat men in deze krant een hele hoop wederwaardig heden uit het „Lollebeekse" voor 't nageslacht heeft bewaard. We cite ren er dan cok graag uit voor het volgende artikel. 40 MILJOEN Zo wijst Ir. K. Mohrmann er op, hoe in 1957 gestart werd met die voorbereiding van 't Lollebeekplan. Practisch iedere boerderij had 'be halve jongvee en melkkoeien, kip pen en varkens, een boomgaardje met daarnaast wat rode bessen, as perges, kerstdennen enz. ten natuur lijk ook bouwland. Na de crisisja ren van '30 - '40 gold de leuze, dat men verschillende produ'kten op 't bedrijf moest hebben, wilde men de tegenslagen op kunnen vangen. Dat alles dan nog op sterk versnipperde bedrijven, met in natte periodes dikwijls overlast, dan is het zelfs 'n leek wel duidelijk dat het land- en tuinbouwgebied er in deze regio al les behalve florisant uitzag en dat ruilverkaveling, met als hoofddoel een goede waterbeheersing, geen overdreven luxe was. De voorbereidingscommissie werk te 4 jaren voordat het stemmimgs- rapport op tafel kwam, waarbij de voorgenomen ontginning van de zg Dorperpeel onder Horst en de Heid- se Peel ondier Venray een ernstig beletsel scheen. Er kwam zelfs een beslissing van de Ministerraad over deze ontginningen aan te pas, voor dat in november 1961 de stemmings vergadering in een grote tent in Castenray gehouden kon worden. Op de begroting stond toen hefj forse bedrag van 42,5 miljoen gul den uitgetrokken om bijna 12.000 ha rond de Lollebeek nieuwe kansen te geven. Limburgs grootste ruilver kaveling kon van start gaan. Nu 13 jaren later moeten de ruil- verikaveMngskosten nog vastgesteld worden, maar zit het grote karwei er op. Men is binnen de begroting kun nen blijven en heeft zelfs een klei ne 2 miljoen weten te besparen. Van de uitgegeven 40 miljoen komt eten kwart ofwel 10 miljoen ten laste van de land- en tuinbou wers. De overige driekwart ofwel 30 miljoen ten laste van rijk, pro vincie, gemeenten Venray en Horst en het Waterschap Noord Limburg. INTENSIVERING Er zijn over deze ruilverkaveling vele dingen te zeggen die krant getuigt dia ar al va n miaar twee feiten springen o.i. het meest naar voren. Dat is op de eerste plaats het feit 'dat dö( 900 ooirlsipronkejl'ijk in het Lollebeekgebied gevestigde bedrij ven aanvankelijk werden terugge bracht tot 750, maar intussen weer zijn uitgegroeid tot meer dan 1000. Het groter maken van de bedrijven wat mede de eerste opzet was van de ruilverkaveling is dn fei te vervangen door intensivering en specialisatie. In de periode dat deze ruilverka veling is uitgevoerd is ook een re volutie te zien geweest speciaal in de land- en tuinbouw waar specia lisatie en intensivering ons de bio- cultures brachten van varkens en pluimvee, de speciale veebedrijven, de champignoncellen en nog ande re specialisaties. Daartoe heeft enerzijds deze miil- verkaveling de mogelijkheden geo pend, anderzijds de daaraan verbon den problemen voor de landindeling moeten opvangen. Dat deze ruilverkaveling op de - ook voor de uitvoerenden - soms geheel nieuwe situaties, zo goed in gehaakt heeft, toont aan dat het naar buiten uit soms log schijnende apparaat een bewonderenswaardige souplesse heeft gehad. RECREATIE Die souplesse heeft het ook ge toond t.a.v. de vele nieuwe proble men welke zich aandienden onder de verzamelnaam „recreatie". Natuurlijk was er een landschap plan en natuurlijk had men oog voor het feit dat het platteland niiieï alleen een zaak is van de land- of tuinbouwer. Maa,r juist op de niet- agrarische fun'ktie is de laatste ja- rten, mede door veranderde levens gewoonten, heel wat meer nadruk komen vallen. Het platteland gaat meer dan ooit een rol vervullen bij de recreatie van de mens. En ook op dat gebied is, ondanks alle kri tiek veel goeds verricht. De diiirekteur van het Recreatie schap Peel en Maas, dhr. Verwiel, wijst dn dit verband niet alleen op de ibroekbossen onder Oostrum, het Castenrayse Broek en de Rouwkui- len, doch ook op een camping als de Heidise Peel en de uitbreiding van de bossen onder Horst-Ameri- ca, de vele houtsingels, beplantingen en de erfbeplantingen welke tot stand kwamen. Een en ander is nog allemaal vrij jong, staat dikwijls bloot aan vernielingen en noncha lance, maar zal op den duur het landschap fraaier, beschutter en in tiemer maken. Dat is thans al te bewijzen bij een tocht dn het voor jaar door het ruilverkavelingsge- bied. Het is goed ook deze feiten naar voren te brengen, omdat daar uit blijkt dat aanpassing en verandering geen ongekende dingen zijn bij een ruilverkaveling; zoals nu (te) dik wijls gesteld wordt. MODERN LANDBOUWGEBIED Heeft de Ruilverkaveling Lolle beek bijgedragen tot de verbetering van het leef- en werkklimaat in die- ze regio Daartoe was ze immers opgezet en was dat ©en van die al lervoornaamste doelstellingen. De donre cijfers tonen aan dat 't aantal kavels met meer dan een derde verminderd is en dat het ge middeld aantal kavels per bedrijf met de helft is verminderd. Dat betekent du-s dat de versnippering is teruggedraaid en dat men over 't algemeen met grotere kavels dich ter bij het bedrijf economischer kan werken. De 88,7 km verharde wegen zijn uitgegroeid tot 239 km en de 377 km onverharde wegjen zijn terugge bracht tot 64 km. Z'ij zorgen dat de bedrijven en kavels beter en econo mischer bereikbaar zijn. De 231 km waterlossingen zijn te ruggebracht tot 1'92 km, met 'n ex tra waterinlaat bij Griendtsveen, tientaile kunstwerken en sluizen waaraan alleen al meer dan 19 mil joen gulden is besteed. De water aan- en afvoer de waterbeheersing dus is met alle jeugdproblemen van dit momjent, een van dé grootste winstpunten in deze ruilverkaveling. Aan de hand van deze cijfers is al aan te wijzen, dat zeker het zg werkklimaat al 'n stuk beter moet zijn dan voor 1961. Maar niet in cij fers weer te geven is de stimulans, IMB*#»? Si.slSMHNMk** O O Bent u van plan centrale verwarming aan te leggen? Of een douche of badcel? Of een garage? Of een geheel nieuwe, moderne keuken? Of wilt u van de zolder een extra kamer maken? Goede plannen die vaak niet doorgaan omdat de kosten te hoog zijn. Speciaal daarvoor biedt de Rabobank u het krediet-plan „Fijner Huis"... om de kosten in betaalbare porties te verdelen over 3,4 of zelfs 5 jaar. Kom er eens over praten. Er is vast een Rabobank vlak bij u in de buurt waar ze graag alle inlichtingen geven! zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken die uitgegaan is van deze ruilverka veling „an-sich". Niet in cijfers zijn te vinden de mogelijkheden, welke de oudJe bedrijven in de gehele re gio hebben gekregen voor nieuwere en betere methoden en welke de in tussen „gouden" ontginningsbedrij- vjen nieuw leven gaven. Een weerslag daarvan kan men nu en in de komende jaren waar schijnlijk zien in de jaarrekeningen van de Raibo- en andere banken Maa.r die verjongingskuur is voor de buitenwacht zichtbaar in opnieuw oplevende dorpen waar men zich nu hard verzet tegen mogelijke bevrie zing. Is het dé vrees dat het nieuwe levensklimaat dat opgroeide met de ruilverkaveling, nu door andere maatregelen teniet word gedaan? De tijd zal leren, of wat 27 jaar geleden begonnen is, niet alleen het agrarisch belang behartigd heeft, maar of de gehele regio van dit mil joenen-project in alle opzichten let terlijk en figuurlijk vruchten pluk ken zalDe eerste aanzet doet (gelukkig) het beste verwachten. Het is daarom dat we maar moei lijk aan het idee wennen kunnen, dat ëen extra krant alleen die mijl paal voor onze regio markeert. We hadden meer verwacht. Donderdag 18 april 19.30 uur repetitie tenoren 20.00 uur repetitie gehele koor Donderdag 25 april 19.30 uur repetitie bassen 20.00 uur repetitie gehele koor Zaterdag 27 april opluistering h. mis en receptie in Kessel, van ons lid J. Janssen die op deze dag in het huwelijksbootje stapt. Vertrek per autobus om 2.45 uur vanaf het clublokaal de Zwaan. Dinsdag 30 april medewerking aan het oranjefeest. Nadere gegevens hierover worden nog bekend gemaakt. Afmeldingen uiitaluitend b'ij dhr. M. Aarts tel. 1617 of bij het club lokaal tel. 1279. Op vrijdag 26 april houdt de Ven- rayse afdeling van de Limburgse Invalidenbond haar jaarvergade ring. Ze begint om half acht in ca fé Veerhuis. Naast de jaarverslagen komt ook de begroting voor 1974 op tafel ter wijl ook een bestuursverkiezing op de agenda staat. Naast mej. Janssen die zich herkiesbaar stelt is door het bestuur mevr. Peters kandidaat gesteld. Na afloop van de vergadering is er traditiegetrouw kienen. Zondag a.s. om half twaalf wordt in de foyer van de schouwburg een siliiistenooncent gegeven door dhr. P. Kleeven uit Horst (en de heer W. Hermans uit Tegelen. De klarinettist P. Kleeven brengt het 2e klarinetconcert van Weber en het klarinetconcert van Mozart. De hobo-ist W. Hermans brengt het concerto voor hobo van Karl Stamitz, het hoboconcert van Kethe Volhart en enkele werken van Men delssohn en Amani. Beide solisten worden begeleid door de pianist P. van Dijk uit Te- gelen. Zondag 21 april a.s. organiseert de Vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden, Wanssum en omstreken, haar laatste vogelbeurs van dit sei zoen. De beurs wordt gehouden van 10 tot 12.30 uur in het gemeenschaps huis te Wanssum. Er zal wederom een groot assor timent vogels aanwezig zijn. Voor de vele vogel-liefhebbers is dit een unieke gelegenheid om nog enkele vogels in de volière te ha len. Voor het komende seizoen zal we derom vanaf september tot april in Wanssum op elke derde zondag van de maand een vogelbeurs gehouden worden. Binnenkort zal onder auspiciën van de Jeugdnatuurwacht in Vel- tum een zg grote schoonmaakaktie gehouden worden. Concrete plannen daartoe zijn deze week in tegen woordigheid van de diverse school hoofden opgesteld en wij komen daarop t.z.t. nader terug. Peel en Maas ook uw weekblad Graag zou ik van deze gelegen heid gebruik willen maken om die genen te danken die mij de gele genheid gaven mijn „religieuze" werkien te exposeren. Vooral de di rectie van de schouwburg, die in ai- les zo spontaan meegewerkt heeft, en vooral aan de heer Cattoir voor zijn hulp, hem wel bekend. Ook aan de heer Schütte, die wel nimmer verstek laat gaan als ie mand een beroep op hem doet. Dan ook aan de heer Schelilekens die de openingswoorden sprak, zoals in '67, mijn hartelijke dank. Verder aan alle bezoekers van Venray, de gees telijken en leken en vooral aan de scholen. Dat dit religieus werk, waaraan blijkens de uitlatingen behoefte 'bleek te bestaan, hun nog lang zal mogen blijven „heuglen". Dat het geloof in Christus en Zijn H. Kerk ons opnieuw de moed en de kracht zal mogen blijven geven, om zo de andere mens, ongeacht wie het is, in ware christen-liefde en -geest tegemoet blijven komen, zo dat wij voor elkaar, leken en gees telijken, een ware oprechte steun zullen blijven, ook en vooral i.n de ze tijd, die meer van ons vraagt als „het gewone". Al swij in deze paastijd naar de Christus kijken en Zijn H. Lijden overwegen, zullen wij opnieuw tot de ontdekking komen én zien „de zin" van alle lijden en vreugden - groot of klein. Ook dank ik mijn gezin, man en kindteren, die mij ail dit werk mo gelijk hebben doen maken. Maar vooral dank aan Pater Ro bert Greeve, Trappist, die mij steun en hulp gaf en mij terzijde heeft gestaan om de diepere zin en visie te veroveren, die ons H. Geloof Christus zijn leer en evangelie ons leert, en die wij vinden en mo gen behouden in Zijn H. Katholieke kerk, waarin Christus zo'n duide lijke taal spreekt. Dan zal elk mens Zijn H. Weg, waarheid en leven, leren begrijpien, opnieuw, en weer het verblijdende voorbeeld) worden in deze wereld, die schijnbaar veel blijheid verloren heeft, maar door het Licht Christus weer zijn glans krijgt. Dat de mens zich toch realiseert niets zonder God en gebod te kun nen bereiken; nergens te komen komen zonder het H. Kruis van Christus dat ons allen zal voeren naar de hemel het hiernamaals. Dan vindjen wij de moed de vreug de vreugde en de zin van alle din gen en het leven in Christus en Zijn ware H. Kerk. Daarin vindt elke mens die op recht wil zoeken de rust en vrede en de liefde voor ieder ander. Dank aan allen hier in Venray. Miryam Reuser-Groothuis. PEUGEOT 2x6 maanden garantie durft alleen 'n brommer van autoklasse PEUGEOT PEUGEOT Grotestraat 26, Venray, tel. 1553 2x6 maanden garantie durft alleen 2x6 maanden garantie durft alleen 'n brommer van autoklasse garantie -'n brommer van autoklasse. 'n brommer van autoklasse

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9