Vastenaktie 1974 Pal SAMEN BOUWEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IH 1 Venrays Mannenkoor I, VRIJDAG 5 APRIL 1974 No. 14 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) r- afl Zonder nu (te zeggen dat ze hier hind aan huis zijn, mogen we toch wel zeggen dat de Ministers van Landbouw er toch wel een gewoonte van maken hier in deze contreien op werkbezoek te komen. We hebben Mansholit hier gehad, die de eerste schop voor de Vredepeel in de grond stak. Ir. Lardinois was, voordat hij Brussel opzocht, in Venray te gast en deze week heeft Mr. v .d. Stee zich met eigen ogen kunnen overtuigen dat aardgasleidingen naar de kerkdorpen bittere noodzaak zijn. Maar alle drie de ministers hebben leen veel belovend boerenland voor ogen gehad, met optimale produktie, met moderne bedrijfsvoering en met de laatste snufjes uitgerust. Hun bezoöken z'ijn als het ware de bevestiging dat die eersit wat arm tierige peelstrieek nu geldt als een van die beste landbouwgebieden in ons vaderland. En d'at is een felicitatie aan hen, die hun kansen hebben gegrepen. Want eerlijkheid gebiedt ook te zeggen, dat de staat middels subsidies, middels ruilverkavelingen, waterlossingen en meer maatrege len de ondernemingslust der landbouwers geprikkeld en geholpen heeft. Door dat samenspel is veel tot stand kunnen komen .en zal ongetwijfeld nog veel tot stand komen 80 ZAKJES Als je daa,r chauvinistisch en tevreden over zit te prakkiseren, dian valt het .bericht dat in een van Venrays kerken pas 80 zakjes voor het vastenoffer binnen zijn, wat rauw oip je maag. 80 van die zoveel honderden, die rondgedeeld zijn. 80, waarin nog lang niet 't bedrag zia,t dat b.v. steun moet verlenen aan de landbouwprojekten in de zgn. Sahel-landen. Dan is de lol er af, dat hier ministers op komen draven omdat wij het toch zo goed! doenWant we doen het helemaal niet gced. We ver geten dat onze grootouders met een schele hit de peel intrekken, daar hi'tte en koude hebben moeten dragen en waarschijnlijk die peel hard', heel hard vervloekt hebben. We zijn vergeten dat zonder hulp van de staat, zonder hulp van coöperaties en instellingen de kans groot was dat we hier met een troep keuterboertjes zaten, die ternauwernood het leven hadden. We zijn vergeten hoe zestig, zeventig jaren geleden onze land bouw er hier voorstond, daarbij nog niet gehinderd door een voortdurend en lang watergebrek, niet gehinderd door temperatuurverschillen van tropisch formaat We beschouwen ons zelf als hele pieten, die het toch maar even „ge klaard" hebben, maar vergeten wel het vasten-offer zakje, waarmee we anderen helpen „klaren", die met heel wat grotere problemen zitten dan onze voorvaderen. Terwijl hier de loonbedrijven uitpuilen van steeds maar nieuwe machi nes, die het wieirik sneller moeten kunnen „runnen" zat in 80 zakj.es nog maar een minimum van de 25.000,düe we als Noord Limburgers1 de mensen in Opper-Volt a zouden geven om ook wat landbouwgereedschap op coöperatieve basis aan te kunnen schaffen en hoeven we helemaal niet te denken aan de 30.000,voor andere landbouwprojecten in de Sahel-landen. Neen, daar gaat een minister nooit kijken, want er is zo weinig te zien. Alleen wat verdorde grond, wat kapot vee, dat door gebrek aan water is omgekomen. Daar geen hio-cultures en grazige weiden, daar geen water beheersing via rechte kavelsloten en waterlossingen met ingenieuze slui zen, daar geen ruilverkaveling en landschapsopbouw, maar dorre hitte en armoede. Daar is voor een minister geen lol aan. 80 ZAKJES Hebt U dat vijfjaren-plan voor de gemeente Venray gezien? Dan hebt U ongetwijfeld Venrays verlanglijstje met belangstelling bekeken, maar U misschien ternauwernood gerealiseerd dat dat alles 119 miljoen guldens gaat kosten, of ruim 24 miljoen per jaar. Dat we in het kader van de werkloosheidsbestrijding een deel van Jeru salem kunnen verbouwen met rijkssteun: dat diezelfde steun er komt voor aardgasleidingen naar de kerkdorpen: dat er viaducten voor de weg Horst-Venray mee kunnen worden gebouwd, wordt als iets vanzelf sprekend beschouwd. Maar niet vanzelfsprekend schijnt dat we met z'n allen per jaar 2 per mille afschuiven, om anderen te helpen. Dat is nog geen kwart procent, wat wij allemaal toegeschoven krijgen om ©en goed leven te hebben in een welvarend Nederland. Dat offer kan er schijn baar niet af, getuige de 80 zakjes in die ene kerk. Was het Uwe er bij? Zo niet, dan denk eens aan wat hierboven staat en bedenk ook dat we ras de Goede Week naderen. Laat d'at een goede week zijn voor die men sen, waar geen minister op bezoek komt, die niets hebben dan barre armoe Soos Puree in Leunen officieel geopend Een select gezelschap, waarondier wethouder van Oers met echtgenote, de heer Grootj an s directeur van gemeentewerken, het echtpaar De Kroon, het Leunse raadslid Heintjes, vele ouders en vooral soosleden van de Jcngerensoos Puree waren zon dagmiddag bijeen om het nieuwe Leunse soosgebouw te openen. Door eigen inzet van de leden is de voormalige boerderij van Jennis- kens omgetoverd tot een echt riant jieugdcnderkomen wat door wethou der van Oers officieel werd open gesteld. Wethoudsr van Oers wees in zijn openingswoord op de toevalligheden, welke dikwijls in het leven bepa lend zijn voor bepaalde beleidsbe slissingen. Het jeugdonderkomen in de Gus- senstraat was onaanvaardbaar en onverantwoord. Toen de zuivelfa briek tot aankoop, maar vooral tot sloop van de voormalige boerderij van Jenniiiskens aan de Wieënweg wilde overgaan, werd met argus ogen gekeken en bekeken of daar, als. de helft der boerderij zou blijven staan, niet een tijdelijke oplossing voor de jeugd gevonden kon wor den. De aktle van de Leunse werk groep slaagde en via de gemeente kregen de jongeren dit onderkomen, dat zij met hulp van werkcomité, maar zeker ook door hun eigen in zet zodanig wisten te veranderen, dat het aanvaardbaar weid. Voor die inzet prees wethouder van Oers de Leunse jeugd en zegde toe dat de jongeren nog op vloerbedekking konden rekenen en dat gemeente werken nog iets aan de sanitaire voorzieningen wilde doen en de rio lering zal aansluiten. Mevr. van Bavel, voorzitster van de Leunse Jeugdcommissie, was ver heugd met deze realisering en hoop te dat het vertrouwen wat aan die jeugd was gegeven, ook waar ge maakt zou worden en blijven. De heer De Kroon bracht juist de inspraak van de vrouw in deze rea lisering in herinnering en hoopte dat de jeugd ook de omgeving schoon zou houden. Het was op de ope ningsdag een drukte van belang en gezien de inrichting verwachten wij dat de Soos Puree aan de verwach tingen van de Leunse jongeren zal voldoen. Varkenspest uitgebroken Op een van de grootste varkens- fokbedrijven i.n Venray, het bedrijf van J. Houben aan de Heidseweg te Ysselsteyn, werd varkenspest ge constateerd. De veterinaire inspectie heeft maatregelen genomen tenein de ufcthreiiding te voorkomen. Hat is nog niet beslist of alle 3000 var kens zullen moeten worden afge maakt. Tegen A. D. uit Venray werd pro cesverbaal op gemaakt omdat hij varkens vervoerde in besmet gebied. Inbraak in VAT 71 In de nacht van 30 op 31 maart is door 'inklimming via de lucht koepel toegang verkregen tot de bar van VAT 71 aan de Langeweg. Een bandrecorder, versterker en luchtorgel werd meegenomen, ter wijl uit de geldlade een bedrag van 60 gulden werd meegenomen. De totale schade bedlraagt rond die 5000 gulden. Prikkeldraad vernield De prikkeldraadversperring rond de eigendommen van de Zusters Ur- sulinen nabij de Molenklef was op diverse plaatsen doorgeknipt. De schade wordt geraamd op 200 gul den. Weer botsing op kruising te Ysselsteyn De 38-jarige bestuurster van een personenauto, mej. C. de H. uit Ven- lo verleende op de beruchte kruising te Ysselsteyn geen voorrang aan de over de Deumeseweg rijdende per sonenauto, bestuurd door de 62-ja rige Th. V. uit Boxtel. Er ontstond een botsing. De beide wagens wer den zo zwaar beschadigddat deze alleen nog voor de sloop bestemd zullen zijn. De bestuurster bekwam diverse verwondingen, o.a. hoofd letsel, zodat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. 6-jarige Venlose knaap uit trein gezet De 6-jarige Remi Janssen uit Ven lo was gewapend met een oud spoorkaartje in Venlo in de treiln naar Nijmegen gestapt. In Vierlings beek ontdekte de conducteur de jon gen en zette hem in de andere trein in de richting Venlo. In Venray werd de jongen door de Venrayse politie uit de trein gehaald, naar het bureau gebracht en daar aan zijn vader overgegeven. Blikschade Niet voldoende rechts houden van beide bestuurders was oorzaak dat op de S makter weg een botsing ont stond tussen de personenauto's, be stuurd door de 41-jarige H. C. uit Venray en zijn 30-jarige plaatsge noot M. K. Maar hier bleef het bij lichte schade. Deze ontstond ook op de Wilhel- minastraat waar de personenauto, bestuurd door de 34-jarige mevr. M. S. in botsing kwam met de perso nenauto van haar 54-jarige plaats genoot P. V. Trekker met oplegger reed achteruit Op de Horsterweg wilde de 34- jarige bestuurder van de trekker met oplegger M. D. uit Horst zijn vrachtwagencombinatie achteruit zetten uit een inrit. Hij mam alle voorgeschreven veiligheidsmaatrege len in acht. Tijdens die manoeuvre reed de personenauto .bestuurd door de 26-jarige P. H. uit Sevenum ach ter op de achteruitrijdende combi natie. De bestuurder had niets van de auto gemerkt. De personenauto werd zwaar beschadigd terwijl de bestuurder met diverse verwondin gen o.a. hersenschudding en hoofd verwondingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Donderdag 4 april 19.30 uur repe titie tenoren en om 20.00 uur voor het gehele koor. Na afloop van deze repetitie om ca. 22.15 uur vertrek,naar de Zuid- Oosterhal voor een vocale opluiste ring (en deelname) aan de wieler- zesdaagse t.b.v. de Zangers van St. Frasn. Donderdag 11 april 19.30 uur rep. bassen en om 20.00 uur rep. gehele koor. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts. tel. 1617 of clublokaal De Zwaan tel. 1279. ,1 Voor een verslag van de jaarver gadering zie elders in dlit blad.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9