Vastenaktie 1974 SAMEN BOUWEN 3 gouden bruidsparen te Leunen, Veulen Boekhandel van den Munckhofbv WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het internationale voetbal VRIJDAG 29 MAART 1974 No. 13 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG ffl PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) li' Macht, onmacht en hoop: dat zijn de centrale thema's in de zgn. „Vas tenbrief" viain de bisschoppen voor dit jaar. Drie beladen begrippen, die de relatie tussen die westerse wereld en de ontwikkelingslanden pijnlijk nauwkeurig uit de doeken .doen. Aan de ene kant staat onze economische macht, die zi'ch uitdrukt in materiële overvloed en welvaart, gekoppeld aan de afbraak van geestelijke waarden. Aan de andere kant is er de levensgrote onmacht van de „Derde Wereld", die in de rol van de economisch-onderdrukte is gedrongen en steeds1 minder hoop mag koes teren op een spoedige overbrugging van de kloof. De jaarlijkse Bisschoppelijke Vastenaktie probeert daar, in alle beschei denheid, wat aan te doen. Het kan niet veel zijn, in vergelijking met de omvang van onze overheersing en hun achterstand. Ook een bedrag van 7 miljoen, dat katholiek Nederland vorig jaar bij elkaar bracht, blijft een minimale druppel. Dat geldt dan zeker voor de 99.000,die vorig jaar warden opgebracht door de dekenaten Venray, Gennep en Horst. Maar ,als uitdrukking van actieve solddariieat, als gerichte en vaak per soonsgebonden hulp aan een zeer bepaalde groep mensen ergens in de „Derde Wereld'' heeft zo'n geste onmeetbare betekenis, voor beide „par tijen". Dit jaar heeft Noordelijk Noord-Limburg gekozen voor de nood in het Sahel-gebied -iin Ethiopië. Sahel, dat is de afschuwelijke hongergordel ten zuiden van de Sahara, waar ondanks een afgeflauwde publiciteit de droogte op een catastrofale manier om zich heen blij fit grijpen. Officieel valt Ethiopië erbuiten, maar iedereen weet intussen, dlat het juist daar in enig opzicht nog veel triester gesteld is rmet de voedsel situatie. De acute hulpverlening, door vele internationale instanties, loopt op volle toeren. De vraag blijft (en ik twijfel eraan), of daarmee blijven de oplossingen geschapen zullen worden. Met voedseluitdelingen-alléén houdt men de oprukkende Sahara-woestijn niet tegen. Wij zullen eraan moeten wennen, dat deze landen in_ het barre noorden van Afrika nog vaak, vanuit hun onmacht en hopeloosheid, een beroep op ons mesten doen! In Ethiopië heb ik medio januari j.l. gezien, wat hongersnood betekent. Ik ben in de hongerkampen van de noordelijke provincies geweest, waar nog steeds 19.000 mensen uit de ^verdroogde .berggebieden worden gehol pen. In feite is de situatie uitzichtloos, want wie kan het op commando laten regenen in streken, waar al 9 jaar geen druppel gevallen is!? Dus willen de mensen niet terug, terwijl ze bovendien hun grond voor een zakje maïs verkccht hebben. Oplossing? De bergstreken zullen beter ontsloten moeten worden, directe en snelle verbinding moeten krijgen met de vruchtbare laa.gvlakten. Het handelssysteem zal veranderd moe ten worden, omdat het graan uit deze laagvlakten nu op de markt wordt gebracht in Addis Abeba (600 km. uit de buurt), terwijl men vlak bij huis verrekt van de honger. Terecht zeggen we, dat dat soort structurele hulp van anderen moet komen. Van regeringen, van de Wereldbank, van het Internationale Mo netaire Fonds.. Noordelijk Noord-Limburg kan de Sahara niet tegen houden. Maar ik heb, juist in het armzalige keizerrijk Ethiopië, gezien wat voor effect ontwikkelingshulp „op particuliere basis", dus onder steuning van kleine centra en projecten, kan hebben op de situatie in groter verband.. Ik vind het een beetje jammer, dat vanuit de organisaie van de Vastenaktie in het verleden te weinig gedaan is aan „follow-up" in die zin dat men het publiek op de hoogte houdt van het gebruik en het resultaat van eenmaal bijeengebrachte gelden, opdat de mensen weten, welk nut hun geste van 'solidariteit heeft gehad. Dan zou het, lijkt me, veel gemakkelijker zijn om ook volgend jaar een hernieuwd beroep op deze solidariteit te doen. Want, juist op langere termijn ge zien, zal een vreedzame „toenadering' tussen ons en de „Derde Wereld1" op deze solidariteit in klein verband gebaseerd moeten zijn. Ik geloof niet zo erg in werkelijke „ontwikkelings'-hulp vanuit de anonimiteit op re- gerings- of VN-niveau. Die is goed voor de structurele aanpassingen, maar dan zal er eerst aan de basis van mens tot mens iets moeten gebeuren. Mij lijkt, dat de ideologie achter de Vastenactie daarop mikt! De ditSe noordelijke dekenaten in totaal 6 projecten „geadopteerd", waarvan er vijf direct in de Sahel-zöne gesitueerd zijn. Eén daarvan betreft de bouw van 10 waterputten in Sagabari (Mail), ingediend door pastoor Zef Kuppens, broer van de H orster kapelaan. Gevraagd bedrag 5.000,Een ander project omvat de aanschaf van landbouwgereed schappen voor de bevolking van het dorp Koupela (Ópper-Volta), waar 25.000,nodig zal zijn om zo'n vijftig gezinnen te steunen bij de aan koop vain ploegen, ezeltjes, karren, etc. Eveneens in Opper-Vodta, in Legmoin, wil men voor 20.000,een soort gemeenschapshuis bouwen, waarin o.a. huishoudelijk onderricht voor vrouwen en „maatschappelijk opbouwwerk" gestimuleerd kunnen worden. Het zijn geen projecten, die nou niet direct de economische herverdeling in de wereld zullen bewerkstelligen, maar het staat voor mij vast (van uit mijn ervaringen in menig ontwikkelingsland), dat juist dit soort be grijpbare, overzichtelijke, aangepaste vooruitgangshulp wonderen kan doen en vaak véél méér bijdraagt tot die werkelijke opbouw („Samen Bouwen"!) en ontwikkeling dan zulks van een grootse aanpak met mil- joenenhulp op „hoog niveau" het geval is. Ontwikkeling aan de basis kan men niet forceren, tenzij deze (vaak in de vorm van revoluties) van de betrokkenen zélf uitgaat. Geforceerde vooruitgang, wat men daaronder ook moge verstaan, mist in elk geval het 'aspect van solidari teit, waar een vreedzame wereldsamenleving niet buiten kan. Zondag 24 maart werd in de meeste parochies do eerste rondgang voor de Vastenactie gehouden. De zakjes zijn uitgedeeld. In totaal verwacht men van ons op de kop af 100.000,om alle projecten te kunnen finan cieren. In zekere zin oen fooi, als men het plaatst bij de wereldwijde kloof tussen arm en rijk. Maar, in verband gebracht met onze mogelijk heden en hun verlangens, een geweldig bedrag om er kleine wondertjes mee te doen gebeuren op plaatsen buiten ons gezichtsveld, waar mensen wonen, werken, liefhebben, hunkeren en oud worden als wij. Alleen in andere mate, naar gelang hun cultuur en hun mogelijkheden. Maar zij hebben één ding met ons gemeen: het recht op een menswaardige vorm van geluk dat voor hen alleen in solidariteit met ons te realiseren valt. Dat is de christelijke bedoeling van de Vastenactie, geen andere. Vastenactie Noordelijk Limburg: Rabobank Horst, rek. nr. 12.36.80.956. JAN DERIX, journalist Op dnsdag 28 mei a.s. om 20 uur organiseert de Politie Sport- en Ont spanningsvereniging „Venray" de interland voetbalwedstrijd Ned. Mil. Elftal tegen het Nationale Elftal van Haïti (Midden-Amerika). Het Ned. Militair Elftal komt op deze avond1 op zijn sterkst uit. Tot de militaire selectie behoren thans ook Reitsma van Feyenoord, van Kraay van PSV, van Deinsen van NEC en van Straten van FC Brug ge. Het Nationele Elftal van Haïti is een van de 16 deelnemers aan de komende Wereldkampioenschappen in Duitsland. Van politie-zijde is men thans nog bezig het zeldzaam in Europa optre dende elftal van Haïti - en ook onze nederlandse militairen - een voor Venray passende ontvangst voor te bereiden. Ook wordt de mogelijkheid beke ken of er tijd gevonden kan wor den om de „jeugdige handtekeningen jagers" aan hun trekken te laten komen. De serie gouden paren is dit jaar ruimer dan het vorig jaar. Zo zul len alleen al in Leunen en Veulen in de maanden apiril en mei 'liefst driemaal de kerkklokken feestelijk beieren ter ere van een gouden paar. Deze drie gouden paren heb ben allen vrijwel dezelfde aankno pingspunten: alle drie komen uit de Landbouw en hebben aan de lijve de magere jaren, de crisisjaren beleefd. Trouwens hun leven bestond uit hard werken. Van de rjjke kinder schaar is bij elk paar één kind on gehuwd gebleven van twee ervan zijin het priesterzonen die beiden in het Noord Limburgse land als aal moezenier werkzaam zijn. Nog andere punten van overeen komst hebben zij: de doktoren heb ben aan alle zes weinig verdiend; zij zijn gespaard gebleven van ziek te en abnormale tegenslag. Alle drie de paren hebben bijna hun gehele huwleijksleven doorgebracht op de zelfde plaats en genieten nu van een welverdiende rust op de grond, wel ke Zij gedurende hun leven hebben bewerkt. Zij onderstrepen als het ware dat het voor de ouder worden de boer mogelijk moet zijn in de buurt van zij nbedrijf te wonen. Twee van de gouden paren heb ben, mede dank zij de bemiddeling van de 'toenmalige loco-burgemees ter A. van Dijck een houten woning kunnen plaatsen bij hun bedrijf, terwijl het andere paar de schuur van hun boerderij heeft kunnen verbouwen. En lest best alle drie de paren genieten van een goedverzorgde le vensavond omringd door dë goede zorgen van hun kinderen en klein kinderen. 22 april: HELM CLAESSENS - CARLIEN VERSCHUUREN De 'bruidegom (77) geboortig in Venmay-Heide, kwam nadat zijn ouders gestorven waren, in Leunen als boreenknecht werken en moest toen de tijd daarvoor was aange broken, 's konings wapenrok dra gen. Dat deed hij in Rotterdam, waarna hij weer als boerenknecht in Leunen op het Overbroek terecht kwam. Daar leerde hij zijn latere vrouw kennen, dat een buurmeisje bleek te zijn. De gouden 'bruid (75) was een Overbroekse en ma hiet trouwen werd eerst nog op de ouderlijke hoeve meegeholpen, maar voor 47 jaren konden zij een eigen bedrijf overnemen, middelgroot en gemengd. Dat vroeg van beiden hard werken van de vroege morgen tot de late avond. Maar de gouden bruidegom heeft toch tijd kunnen vinden voor het organisatieleven. Hij was 28 jaar be stuurslid van de Boerenbond, 32 jaar bestuurslid van de Boerenleenbank waarvan 28 jaar voorzitter, nu al enkelie jaren erevoorzitter, maar ook 22 jaar lid van het kerkbestuur. Voor dit inzèt gaf H.M. de Koningin hem de orde van Oranje Nassau in goud. 9 kinderen werden in eer en deugd groot gébracht en 8 ervan trouwen en deze zullen met 24 kleinkinderen het feest mee maken. De negende werd priester en is thans als aalmoezenier van So ciale werken in Venlo werkzaam. Hij zal op die dag in de Eucharistie viering in de parochiekerk van St. Catharina te Leunen God danken voor al de weldaden aan zijn ouders die zich in goede gezondheid ver heugen. Bij dat feest wordt natuur lijk ook de gehele gemeenschap van het Overbroek betrokken. Het feest wordt nog ouderwets gevierd en wel na de Eucharistie viering in zaai „In den Engel" te Venray, waar van zes uur tot half acht iedereen dé gelegenheid zal krijgen het gouden paar geluk te wensen. 6 mei: TIES VAN KEMPEN (80- - HAN LOCHTENS (76) Zowel de bruid als bruidegom Zijn geboren en getogen inwoners van Vierlingsbeek en beiden stam men uit een aloud boerengeslacht (de gouden bruid' heeft het gouden huwelijksfeest van haar ouders ook meegemaakt). De gouden bruidegom is geboren op de Hoeve te Vierlings beek en werkzaam geweest op het boerenbedrijf van zijn vader totdat ook hij 's konings wapenrok moest dragen en dat in verband met de mobilisatie liefst 4 jaar en 8 maan den. Maar ook werd na de diensttijd het tijd om te trouwen en hij liet daarbij een oogjie valilen op de oud ste van het boerengezin Lochtens, waarvan bekend stond d'at die de handen goed uit de mouwen wist te steken. Na hun huwelijk werd er naar Blitterswijck getrokken naar een pachtboerderij en daar bleef men 6 jaar. Toen kon de boerderij van de fam. Asselberghs op de Schelde worden gepacht met de bedoeling die te kopen. De oorlog gooide ech ter roet in de aankoop en het duur de tot 1956 eerdat d;it gekocht kon worden. Zeven kinderen bracht het gouden paar voort en zes trouwden en zullen met 28 kleinkinderen het feest meemaken. Een koos het pries terschap en zal op die dag in Leu nen de Eucharistieviering opdragen. De priesterzoon is werkzaam als aalmoezenier voor de 5 Noord-Lim burgse dekenaten; een funktae wel ke hem recentelijk is toebedeeld. De gouden bruidegom heeft zich op verschillend terrein verdienstelijk gemaakt in de boerencrganisaties en was deskundige op het gebied van de paardenverzekering maar is ook enkele jaren voorzitter geweest van de bejaardenvereniging Dat hij nog vitaal is dat wordt het beste ge demonstreerd dat hij geen zondag zal overslaan voor zijn kaartje en borreltje dn café Martens te Leunen. Het feest zal' na de eucharistievie ring ook iin café Martens worden ge houden. Ook zal de Scheide op 6 mei tonen welke plaats dit gouden paar heeft weten in te nemen in hun buurt schap. 21 mei- JAN FLEURKENS (79) - MIEN AARTS (76) De gouden bruidegom, geboren en getogen Venrayer, geboortig van de Stationsweg, moest als elf-jarige al beginnen als koeienweider van het klooster Jerusalem. Men was toen met elf jaar klaar met de school, welke onder leiding stond van de legendarische meester de Haen. Zo werd hij al vroeg boerenknecht GROTESTRAAT 28 TEL. 2727 Pony tegen trein en pony liep op het traject Venlo- Nijmegen ter hoogte van de Smakt tegen de dieseltrein op. De pony, pas enkele dagen in bezit van de landbouwer G. van de St. Jozeflaan, was uit de weide gebroken. Zij werd bij die botsing zwaar verminkt. Het treinverkeer had ongeveer 10 minu ten vertraging. De eigenaar was ver zekerd en de strop bedraagt onge veer 1000 gulden. Vernieling Mevr. B. in de Past. Ruttenstnaat deed bij de politie aangifte van ver nieling van haar afrastering. Geslaagd Aan de Kath. Universiteit te Nij megen is de heer P. J. G. Mulders uit Veulen- venray met cum laude geslaagde voor het kandidaats examen Natuur- en Wiskunde. en ging, omdat daar meer verdiend werd, maar de grens over. Ook was hij in dienst op het Ven te Venlo, maar ging weer terug 'naar Duits land, totdat ook hij in dienst moest wegens de mobilisatie. Dat kostte hem 3V2 jaar. Terug na de dienst werd hij landarbeider op het ontgin- ningsbedrijf van Jaeger op het Veu len. Omdat hlij werkte met paarden- tractie en de familie Aarts een put had met goed drinkwater voor de paarden, spreekt het vanzelf dat hij daar wel eens kwam en zo kennis kreeg met Mien. Een jaar na het huwelijk werkten ze nog thuis en betrokken daarna een bedrijf op het Veulen. Wij schreven het reeds, de gouden bruid is nooit van het Veu len weggeweest en zal wel de oud ste geboren en getogen Veulense zijn. Acht kinderen kwamen uit dit huwelijk voort. 7 ervan zijn ge trouwd' en zullen met 28 kleinkin deren het feest meemaken. Piet, een vrijgezel, ziet nu toe dat het gouden bruidspaar niets tekort komt en Piet ervaart op zijn beurt nog steeds de goede zorgen van zijn ouders. Ook hier een leven van hard wer ken, lange dagen met weinig verzet en genoegens. Maa.r toch zullen zij op 21 mei God danken voor al zijn weldaden maar vooral voor de goe de gezondheid, die zij hebben. De Eucharistieviering in de rectoraats- kerk van Antonïus van Padua te Veulen zal een hoogtepunt van de dag zijn welke latei* wordt voort gezet in zaal „Het Veulen". En natuurlijk kwamen bij de ge sprekken de moeilijke oorlogstijd en de evacuatie naar voren. Als zij nu de zegeningen van de vooruitgang bekijken, dan beamen ze, volmondig hoe gemakkelijk deze generatie het heeft. Wat ons opviel dat was bij deze drie gouden paren de sprankelende gezondheid, de vitaliteit en het ge nieten van een welverzorgde levens avond, maar geen van de drie gou den bruidegims zal een dag over slaan om niet te kijken of te helpen op de bedrijven, welke door hun kinderen nu misschien moderner worden gerund, maar waar de hulp der ouderen nog graag aanvaard wordt.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9