Gereedschapsmakerij b" BIJ BARTELS LIGT EEN GRATIS BEHANGBOEK VOOR U KLAAR. INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN STADSDIENST K0LENWINNING IN DE PEEL keuze genoeg - haal snel zo'n boekje bij VRIJDAG 15 FEBRUARI 1974 No. 7 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 18 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) een kleine industrie met veel perspectief IPM De uitnodiging om eens een kijkje te komen nemen in het nieu we bedrjjf van Gereedschaptechniek Venray, hebben we om meer dan een reden graag aanvaard. Al was het alleen maar cm nu eens precies te weten te komen wat in feite het begrip gereed schapmaker inhoudt. Dat doet ons neg altijd denken aan hamers, nijptangen en schoppen en die blijken er juist niets mee te ma ken te hebben. Direkteur Leo Hermus heeft op zijn bureau enkele pcrodukten lig gen, stampprodukten en plastic ar tikelen. Om deze produkten te kun nen vervaardigen moeten er stem pels en matrijzen vervaardigd wor den, waarvan gewoonlijk de maak- prijs in de duizenden guldens loopt. En daarmede zitten we dan midden in de gereedschapmakerij. IMPORT Diezelfde Leo Hermus weet ons te vertellen, dat voor de jongste oorlog Zwitsers en Duitsers in feite de mensen waren, die als gereed schapmakers over heel de wereld bekend waren. Dat 'is n.l. een preci- sie-vialk, dat ;hoge eisen stelt aan kennis 'en 'bekwaamheid bij degenen die dat vak uitoefenen. Maar in het snel industrialiserende Nederland bleek men dat ook te kunnen en nu exporteert men zelfs naar genoem de landen. Het gaat er 'hierbij om dat men gereedschappen maakt, die nodig zijn om andere produkten te kunnen vervaardigen, zowel staal- als plastic-produkten. Hij laat een stampprodukt zien, waar een snij stempel voor is ge maakt. Een snijstempel is een stuk gereedschap dat toestaat uit een aan tal onderdelen; o.a. een snijder die de vorm beeft van het te stam pen prodtokt, en een snijplaat. Het gereedschap wordt onder een pers geplaatst en stampt uit een strook materiaal de gewenste vorm. Bij een plastic produkt heeft men een matrijs nodig die toestaat hoofd zakelijk uit twee delen. Als men beide delen op elkaar brengt dan omsluiten die een holte, die nauwkeurig de vorm heeft van het produkt (to.v. de deksel van een zeepdoosje). Door een aanvoer kanaal wordt nu plastic gespoten, Gaan de beide delen van elkaar, dan rolt het produkt er uit. De pro dukten moeten aan 'de maten vol doen, zoals de klant ze vraagt en dit vereist de nodige precisie. De gereedschappen worden in eigen bedrijf 'ontworpen en- geconstrueerd. Het construeren is an feite het be gin van elke gereedschapmakerij, ook bij Gereedschapmakerij Venray. NIEUWE MACHINES Hoe het dan verder gaat, kan men zelfs als leek dan wel zien in de nieuw ingerichte werkplaats, waar draai- en schaafbanken, lintzagen, vijlmachines, boormachines, vlak en profielslijpbanken, rond-slijp- bank en gereedscbapfraisbanken, volop draaien en waar het mogelijk is om hierop een nauwkeurigheid te kunnen halen van 0,001 mm. HAARKLOVERIJ Het geeft je een idee met welk een enorme precisie er gewerkt wordt als je bedenkt dat een hoofd haar gemiddeld 0,06 mm dik is. Kloof je zo'n haar tin 60 gelijke delen dan heb je een „dikte" van 0,001 mm. Daarmede wordt genoegzaam aan gegeven dat hier specialisten aan het werk zijn, die zeer nauwkeurig moe ten zijn en een vaste hand hebben. En daarmede is meteen dan ook duidelijk gemaakt dat de zet-, trek-, buig- en volgsmij tempels dure stuk jes gaan worden, waarin heel wat arbeid kan gaan zitten. Datzelfde geldt voor de matrijzen en de las-, boor-, montage-, afstel en controlemallen die door Gereed schap techniek 'afgeleverd worden. Een aparte meetkamer as er voor om de gereedschappen tussentijds en bij aflevering te controleren. Wat hier de mensen klaar maken uit hoogwaardig staal, zijn stuk voor stuk in de letterlijke zin van het woord kunststukjes, waar met on eindig geduld en de meest grote pre cisie aan gewerkt is. Het zijn stuk voor stuk mensen die plezier in hun vak hebben. Werk van heel presische doe-mensen. EIGEN BAAS En daarmede komen we weer bij direkteur Leo Hermus uit. Hij had als direkteur van Hermus bv zelf in het verleden al met de gereed schapmakerij te maken die voor het eigen bedrijf en voor andere stem pels en matrijzen maakte. Toen bleek dat hier 'een behoorlijke vraag naar was, rijpte bij hem het plan om van deze gereedsebapmakerij een eigen en zelfstandige onderneming te ma ken. Die draait thans met behulp van zijn bedrijfsleider, dhr. P. Vis senberg, met de nieuwste machines de oude Heirmus-fabriek aan de Oude Oostrumseweg 19. Diezelfde waarin indertijd zijn vader is be gonnen. De vaklieden kunnen zich in dit bedrijf volkomen uitleven en de jonge mensen worden eigenhandig voor dit vak opgeleid. De dtoe-man heeft zijn bestemming gevonden in dit nieuwe eigen bedrijf. OVERPEINZINGEN In het verslag over de nieuwe stadsdienst is o.m. de vraag te vin den, waarom Vredepeel, Merselo en Veulen, verstoken moeten blijven van openbaar vervoer. 'T lakonieke antwoord van. dfe Zuid Ooster dis, dat zulks te veel geld gaat kosten en dus Dat „dus" betekent dan wel dat de mensen van deze kernen wei mogen betalen aan de tekorten van de stadsdienst, maar er wel van verstoken zullen blijven. Dat is on billijkheid nr. 1 Het betekent ook, dat mede door het feit dat deze dorpen of kernen toch al niet meer mogen uitgroeien de bewoners zelf voor vervoer die nen te zorgen. Dat geldt voor hen zelf, maar ook voor de wat 'grotere kinderen die middelbaar of voort gezet onderwijs volgen aln het cen trum, of elders naar school gaan. Men zal moeten zorgen dat hiervoor de een of andere ouder zijn wagen beschikbaar stelt. Maar om dat te kunnen moet hij een belastingkaart hebben, en be taalt hij accijnzen op benzine en olie. En dat is onbillijkheid nr. 2. Want, kan men met onecht en reden zeggen, dat een centrum-bewoner als alternatief voor een eigen wagen het openbaar vervoer heeft; de be woner van genoemde kernen heeft dat niet en is dus op zijn wagen aangewezen. Het zou derhalve bil lijk zijn dat hij de kosten die hij daarvoor maakt, in de vorm van belastingkaart en accijnzen terug zou krijgen. Van dit alles gebeurt niets Men kan over het ruimtelijk or denen denken zoals men wil, feit is dat in de gemeente Venray 'n sprei- dlngsmodel duidelijk aantoont dat verschillende kennen niet meer zul len uitgroeien. De consequentie daarvan is, dat men zorgt dat die functies die een kleine kern niet kan vervullen, elders wel voor ie dereen van die kernen bereikbaar moeten zijn. Het liefst door open baar vervoer (wat voor de betrok kenen toch al extra kosten met zich meebrengt) en zo dat niet kan, dan door belastingmaatregelen die de onbillijkheden welke er thans zijn, enigermate opheffen. VENRAY ZWARTE PAREL VAN DE PEEL Naar aanleiding van het in uw blad geplaatste interview met dir. Raedts, kunnen wij nog wijzen op artikelen in de vakliteratuur, die in de jaren '50 verschenen. Deze arti kelen bevestigen de uitlatingen van •ir. Raedts. Voor Venray is echter van belang te weten, dat de exploi tatie het best hier kan starten; de carboonlagen komen in de directe omgeving het dichts aan de opper vlakte. Een oud-medewerker van een Arn hems ingenieurs-bureau vertelde ons di't. Op zijn bureau bestond 'n werkgroep die zich speciaal bezig hield met het ontwerpen van nieu we ontginningstechnieken. Hun pro ject noemden ze 'De Zwarte Parel'. Zij ontwierpen een zg 'diepgraver'. Dat apparaat betekende een revolu tie. Het maakte mijnbouw mogelijk met veel minder manrüen onder de grond. Het hele proces verliep veel schoner dan tot heden gebruikelijk is. Veel is er overigens niet van be kend. In verband met octrooi-aan vragen verliep alles in heit diepste geheim. Bij dit bureau bestond ook weinig vertrouwen in de objectivi teit van de D.S.M.. Men besefte ter dege dat de plannen pas dan gere aliseerd konden worden als er niets meer op 'af te dingen viel. Evenals andere plannen op dit gebied, verdween ook dit plan, om dat de kosten te hoog opliepen. Nu de andere energiebronnen veel en veel duurder worden, kon het prijs verschil wel eens verdwijnen. Bo vendien is de technische ontwikke ling niet stil blijven staan en kan een aangepaste 'diepgraver' wel 'ms tot de mogelijkheden gaan behoren. Voor Venray is het van groot be lang te beseffen dat er juist voor haar grote ontwikkelingskansen lig gen. Venray kan van bijzondere be tekenis worden voor de energie voorziening in ons land en misschien ■in Europa hoewel we ons daar geen overdreven voorstellingen van moe ten maken. Helaas is het Arnhems bureau De gloednieuwe kollektie '74 is juist uit, wat een kleuren Wat een boeiende dess. Wij kozen 60 topbehangsels van goedkoop 2.80) tot modern decoratief 12.85) - een unieke effen afwas- bare serie om te combineren in beige, bruin, geel, oranje en groen 9.90) fraaie stijldessins (vanaf 7.95) en een aanta) combinaties in modern en klassiek (vanaf 14.70). VENU0, VENRAY, MAASTRICHT failliet en zijn de stukken die be trekking hadden op 'De Zwarte Pa rel' zoek. Maar, aldus onze zegsman, we kunnen er zeker van zijn dat velen naarstig op zoek zijn naar die stukken. Bezwaren in verband met het mi lieu en de sociale ontwikkeling van de plaats, hoeven een verdere groei niet in de weg te staan. Zeker niet als de bevolking van meet af aan op haar hoede is en via haar plaat selijke overheid een belang weet te verwervfen in de ontglnniingsmaat- schappij. Het milieu zal enige schade on dervinden, omdat hier en daar wat bossen zullen verdwijnen. Maar de kwaliteit van onze bossen is toch niet zo geweldig. Bovendien gaat hier een kleine kost voor «en grote baat. Bij dit allés is van groot belang hoe actief Venray zich opstelt t.a.v. deze plannen. Hoe actiever, des te meer (mede)zeggingsschap, des te groter het eigen voordeel. J.U.L Jana EIGEN JONGEREN THEATER IN VENRAY Een werkgroep van de Jongeren- Soos Free Wheelin heeft deze week B. en W. van Venray een nota aan geboden waarin zij haar wlensen te kennen geeft over de stichting van een eigen theater in de barak die achter het soos-gebouw staat en nu in gebruik is bij de SVV-jeugd. De werkgroep zegt, dat cultuur voor hen een beleving is, die plaats vindt in een soort proces. Een cul tuurproces, waarbij men slechts passief betrokken is, staat hen min der aan dan een proces waarbinnen men actief betrokken is; waar men over praten kan en de belevingen kan uitwisselen. Dat probeert men thans "te doen door eenmaal per maand muziek, toneel of cabaret te brengen en ook door eenmaal per drie weken een filmvoorstelling te geven. Het blijkt dat die programma's zodanig aan slaan, dat telkens jongeren teleur gesteld moeten worden, omdat het vol iis. Er moet dus meer ruimte ko men, die op zijn beurt weer moge lijkheden biedt tot uitbreiding van activiteiten. Men denkt dan aan een soort workshop en in de verre toe komst aan video-mogelijkheden. Men zoekt een ruimte, die plaats biedt aan 150 tot 200 jongeren, met een goede 'toneel-ruimte', goede fi'Lmmo'gelijkheden, kleedkamers en toiletten. Een verbouwing van de huidige so ciëteit, zal niet alleen een durabele zaak gaan worden, maar ook iets stuk maken van de reeds verwor ven vertrouwdheid en eigenheid. De schouwburg noemt men te pa leisachtig en minder geschikt voor wat men noemt het 'jongeren-thea- ter', waarbij ook komt dat er wei nig mogelijkheden zijn tot na-pra ten. De programma-keuze van die schouwburg is ook niet dusdanig dat die aansluit op dat wat de jon geren willen hebben. Dat bezwaar over na-kaarten, geldt ook voor de bioscoop, die al dus de werkgroep, bovendilen een commerciële opzet kent, waarmede de jongeren de grootste moeite heb ben. Dat alles heeft hen uit laten zien naar een andere ruimte, dicht bij huis. En dat is dan de barak in de tuin van de sociëteit. Ze ligt vlak bij huis; door zelfwerkzaamheid is het grootste gedeelte van de ver bouwing zelf te doen; door aanslui ting op de tuin biedt ze een ideale combinatie voor binnen- en buiten- aktiviteiten en tenslotte dis het iets wat alle jongeren aanspreekt. Er zitten enkele 'maars' aan. Op de eerste plaats zal een andere ruimte gezocht dienen te worden voor de huidige gebruikers van die barak. Op de tweede plaats zal on danks zelfwerkzaamheid de inrich ting en verandering van de barak het nodige gaan kosten. Hoeveel, dat weet de werkgroep nog niet, is althans niet in deze nota naar voren gebracht. Men wil alleen eens pei len hoe men van overheidswege staat t.o.v. deze plannen, die men door deze nota dn de openbaarheid bracht en in de discussie. De tijd zal leren wat er van te recht komt. VENRAYSE ARBEIDSCIJFERS OVER JANUARI We hebben er al eens eerder op gewezen, en blijven dat doen, dat de werkloosheidspercentages waar mede het gewestelijk arbeidsbure au Venray moet werken, feitelijk te dol zijn om los te lopen Volgens deze percentages haalde namelijk het geweestelijk arbeids bureau in Venray in januari jl het grootste percentage werklozen in onze provincie, t.w. 7,2°/o. Men zit neg altijd bü dat percentagebepalen te werken met de cijfers van de volkstelling van I960 Het wordt de hoogste tijd, dat men die eens aanpast over geheel Limburg overigens aan de werkelijkheid Maar omgezet in cijfers betekent het, dat het aantal werklozen van december 1973 in januari jl is toe genomen met 92 tot 589. Een getal dat nog niet dikwijls is gezien in Venray, dat met het rayon Gen nep er bij, nu meer dan 1000 werk loze mannen heeft ingeschreven Bekijken we de verschillende groe pen, dan zien we dat de bouwvak kers afnamen van 177 naar 173; de seizoen werkloosheid in deze groep is toch nog altijd behoorlijk, maar het seizoen is nog zo slecht niet Bij de wegenbouwers zijn wel de grootste klappen gevallen. Hun werkloosheidcijfer steeg van 20 tot 77. Ook de metaalbewerkers trok ken iets aan, namelijik van 52 naar 56. Datzelfde zien we bij de land bouwers die van 42 op 47 kwamen. Bij de horeca-mensen werden 5 per sonen meer ingeschreven, evenals bïj de verkopers. Het aantal werk loze kantoormensen nam iets af - van 31 naar 28. Men ziet dus, dat, afgezien van kantoor- en bouwpersoneel over de gehele lijn de werkloosheid steeg. Zo ook bij de dames. Op einde december stonden er 110 als werk loos ingeschreven; hun aantal liep in januari op tot 138. Een zeker teken van .toenemende werkloosheid is ook het feit dat de openstaande aanvragen teruglopen. Die zakten van 370 naar 332, waar bij kennelijk veel minder vraag is naar metaalbewerkers. Al met al cijfers, die toch de no dige aandacht vragen, al blijft een percentage vain 7,2 onnodig paniek zaaien Zaterdag 16 februari a.s. zal er een optreden zijn, wat heel anders is dan anders. Het zal een kunst en ontspanningsavond worden met Prof. Benevoli. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. Prof. Benevoli is ëen wetenschaps man die door ruim 30 jaar studie en praktijk zich een europese faam verwierf op het veel omstreden en mysterieus gebied van de parapsy chologie en occultisme. Wat hij zoals voor jullie komt demonstreren suggestie-verwekken van voorstellingen; magnetisme, 'n kunstmatig opgewekte toestand; te lepathie, overdracht van gedachten en gedachten-lezen; telepsychie, be ïnvloeding op afstand. Hij zal jullie in spanning houden, in ernst houden, luiion en geheim zinnigheid afwisselen. Van zijn zijde is het grondig ernst en onberispe lijk moreel, vrij van bedrog en-of goedkope middeltjes. We hopen en weten bijna zeker dat het een geheimzinnige avond zal worden.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9