WONINGMARKT ONDERZOEK IN DE GEMEENTE VENRAY Sparen doet u bij de Rabobank Rabobank Q DRUKWERK Leenenl WIJKRAAD VELTUM Vastenavond Veltum Petrus Bandenschool Pracht concert van Venrays Harmonie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor't kiezen VRIJDAG 8 FEBRUARI 1974 No. 6 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bij vooruitbetaling) In de komende 5 jaren zullen in de gemeente Venray gemiddeld 500 woningen per jaar ncdig zijn. Ver der is een aanpassing van het bouw programma nodig, omdat op korte termijn geen evenwicht tussen het verwachte aanbod en de gepeilde vraag in de sociale en middenklasse woningen bestaat. Dat zijn de twee belangrijke con clusies, waartoe het woningmarkt onderzoek, dat vorig jaar in Ven ray werd gehouden en thans als 'n lijvig rapport is verschenen, is ge komen. Het rapport, dat op 19 februari a. s. in de gemeenteraad ter discussie wordt gesteld, zal een belangrijke bijdrage vormen voor de beleids vorming met betrekking tot de wo ningbouw in de gemeente. Venray. Aan hot woningmarktonderzoek is door de afdaling onderzoek en planning van de gemeente-secreta rie ruim itaen maanden gewerkt. Bij de uitwerking van de vele cijfers is o.m. gébruik gemaakt van de com puter van de Utrechtse Universi teit In de eerste plaats geeft het rap port een duidelijk overzicht van de momenteel in Venray aanwezige woningen. Daarnaast geeft het ails resultaat van de gehouden en- quetes inzicht in de wensen wel ke de bewoners met betrekking tot hun woningen hebben, met name over de huur, de bouwwijze, de grootte, de indeling ten - wat min stens even belangrijk is - de woon omgeving. GROEIEND VENRAY Het woningmarktonderzoek gaat uit van een totaal bevolkingsbestand van Venray in 1979 van 35.000 en in 1985 van 40.000 inwoners. Die groei zal voornamelijk ver oorzaakt worden door migratie, om dat de natuurijke groei (geboorte sterfte) ook dn Venray daalt en zeer waarschijnlijk blijft dalen met 0.5 per jaar. Die migratie wordt veroorzaakt door de uitbreiding van de werk gelegenheid1, vooral bij Rank Xerox, terwijl daarnaast de overige bedrij ven en 'instellingen ook nog eens 800 arbeidsplaatsen creëren tot en met 1975. Om deze mensen te kunnen huis vesten zullen voor de komende 5 jaren minstens 500 woningen ge middeld per jaar nodig ztfn. Daarbij is rekening gehouden met de afnemende woningbezetting, die van 5,7 in 1955 daalde tot 3,9 in 1973 en -rond 1985 tussen 3,35 en 3,20 zal liggen. Deze 500 woningen zullen voor 't grootste gedeelte gebouwd worden dn Venray, behalve de 20 woningen die per jaar in Leunen en Oostrum komen waarin jaarlijks ook nog 5 woningen gerealiseerd dienen te worden voor de autochtone behoef ten. Voor die autochtonen zijn per jaar nog 20 woningen gereserveerd voor de andere 8 kerkdorpen. HUIDIGE WONINGBESTAND Van de 7373 woningen die Venray op 1 januari jl had is ongeveer een vijf die deel van vóór de oorlog. In de afgelopen 4,5 jaar Ss 30% van de totale woningvoorraad eerst klaar gekomen; dat houdt in dat de gemiddelde ouderdom van de wo ningen nog geen 20 jaar is. De bouwtechnische kwaliteit van het woningbestand ziet er als volgt uit: 3,6% slechte kwaliteit (landelijk 6) 5,3% matige 'kwaliteit( land. beter) 91,1% goede kwaliteit. In bijna 40% van de 781 wonin gen, waarin men een. steekproef ge houden heeft, had' men wel -klach ten over het wooncomfort. De helft daarvan betrof een te kleine ber ging. Verder vindt 30% van de kla gers dat de keuken te klein is, en verder Zijn er 'klachten over een te kleine douche, te klein toilet, geen zolder e.d. Van de woningen in Vemiay-kom is 39% een eigen woning en 61% huurwoningen. Op de kerkdorpen zijn die percentages resp. 82 en 18 Het landelijk cijfer eigen woning is 36%. 88% van de woningen zijn laag bouw, 12% fiats, (in Veltum liggen die percentages op 64 en 36). Er ds eën verschuiving naar de huurwoning merkbaar. Sinds 1969 zijn 2 x zoveel huurwoningen als koopwoningen gebouwd. In de 781 onderzochte woningen waren 743 huishoudens onderge bracht en 36 alleenstaanden. De gemiddelde leeftijd' van de hoofden van diie huishoudens was 44 jaar, wat .niet jong te noemen is. 6,1% van de hoofden der huishou dens 'heeft een netto jaar-inkomen van minder dan f 7.200,27,1% heeft een netto inkomen van 7,200 tot 10.800,en eenzelfde percen tage van 10.800,tot 14.400, 44% van dlie huishoudens woont hier pas vanaf 1969; 15% hiervan is afkomstig van buiten de gemeente, 29% uit de gemeente zelf. Bij de alleenstaanden (2/3 onge huwd. 1/3 gehuwd geweest) ligt 't jaarinkomen bij 66% onder het be drag van 10.800,len is de ge middelde leeftijd 35 jaar. Het gemiddelde jaarinkomen van de hoofdbewoner in Venray-kom is 13.440,Ede van de kerdorpen komen op 14.500, VERHUIZINGEN Aan verhuizingen is in het rap port grote aandacht geschonken. Zo heeft men eens nagegaan wel ke nabuurgemeente het meeste in trek was (het „waarom" iis jiammier genoeg niet achterhaald). Zo blijken vanaf 1961 tm 1972 vertrokken te zijn naar: Horst 654 personen Vierlingsbeek 534 personen Meerlo-Wanssum 503 personen Deume 282 personen Bergen 241 personen Sevennum 127 personen Ba kei 81 personen. In de laatste 4,5 jaar zijn 2000 hoofdbewoners binnen de gemeen te verhuisd. Met een dergelijke ver- huispairtij rekent men ook de ko mende 5 jaren. Van de verhuisden bestond 32% uit mensen die een eigen huishou den gingen stichten. Immigranten van buiten Venray blijken verhuislustiger te zijn dan Venray se mensen. De reden is, dat toen zij naar Venray kwamen, zij soms min of meer geforoeerd een woning kregen. Van de verhuisden trokken 27% uit een flat 13% daarvan naar een andere flat. 21% van de verhuisden ging van een huurwoning naar een eigen woning; maar 7% deed: het net landersom. Hoe groter de afstand is, die de pendelaars af moeten leggen om bij hun werk te komen, des te groter is hun wens in Vienray te komen wonen. Een derde van de pende laar uit Venlo en Helmond wil in Venray komen wonen. De belangrijkste verhuismotieven zijn: een te kleine woning, 'het ont breken van een eigen tuin en eigen- wonóngbezit. Venray heeft 3000 inkomende pen delaars, maar 2000 Venrayers heb ben hun werkadres buiten onze ge meente Het blijkt dat verhuizers niet bang zijn voor forse huurverhogingen welke ten dele veroorzaakt wordt doordat men een eigen woning be trekt. Het -rapport becijfert deze huurverhoging op 54% Pendelaars blijken relatief veel aan huur te willen opbrengen, ter wijl verhuizers uit Venray zelf niet zo scheutig zijn. Door het groot aandeel van eigen (nieuwe) woningen in het totale woningbestand, blijkt men in Ven ray bijna 23% van zijn netto inko men te willen bestaden laan huur waarde). Maar bijna 40% van de woning- behoevenden kan of wil geen huur opbrengen die hoger ligt dan 250 per maand'. Dat betekent een blgvende grote behoefte aan goedkope woningen voor mensen met een laag inkomen. Aangezien de uitbreidende arbeids plaatsen een gemiddeld laag inko men opleveren, wordt deze eis des te dringender. HOE MOET DE WONING ZIJN 24% van de geënqueteerden spra ken zich uit voor een zgn doorzon kamer, 41% voor een L-kamer en 23% voor een Z-kamer. 64% sprak zich uit voor een dich te keuken en 28% voor een open- keuken met een eetbar. Van de huurders wil1 41% wel 'm een garage bij het huis en ook 88% van de eigenwoningbezitters wil dit. 70% wenst gebruiksgroen; 65% kijkgroen; 64% winkelvoorzienin gen; 67% goede bereikbaarheid van scholen; 53% is voor parkeervoor zieningen en 70% voor speelgele- genheid voor de jeugd; tenslotte vindt 25% dat men dicht bij het werk moet wonen. DOORSTROMING Van 1969 tot midden 1973 zijn er 505 aanvragen ingediend voor een doorstromings-bijdrage, die in 283 gevalen is toegekend. Via doorstroming blijkt een uit stroom plaats gehad te hebben uit Zuid, West en Desselke naar Vel tum en Brukske. In Veltum blijkt 2,7% verhuisd te zij.n binnen die wijk. De meeste doorstromers woonden in huizen met een huur van 1000 tot 1500. Zij gingen naar wonin gen met een huur van 2000 tot 3000 37% ging zelfs -naar huizen tussen de f 3000 en 5000 Daaruit blijkt dat een aantal van de doorstromers in het verleden veel te -goedkoop heeft gewoond. 5% van het huidige woningbestand heeft 1 of 2 vertrekken, exclusief de keuken. De vraag naar deze wo ningen is nog 2%. Voor 3-vertrek- 'kenwo-ningen is het -percentage 7, voor 4-vertrekken-wioningen is het percentage 40; voor 5-vertrekken- woningen is het percentage 35; 6- vertrekken - woninge n worden nog gevraagd door 15%, terwijl nog 5% uitkijkt naar een 7-vertrekkkenwo- ning. Grotere woningen worden dius nog altijd het meest gevraagd. Het tekort aan woningen is het grootst in de huursector van 3000 tot 4000,— (37%) 38% van de doorstromers zaten op een flat. 41% van de huurders zitten als we 20% van het netto-inkomen als huur-vermiogen tellen te goed koop. Dat betekent dan weer dat 569 huurders te goedkoop wonen.... AANBOD WONINGEN Vanaf 1965 zijn er 3543 woningen Sparen is beetje 1 een flink bedrag vergaren .dat later goed van pas komt. En waar kunt u dat gemakkelijker doen dan bij de Rabobank, dicht bij u in de buurt? Daar kunt u kiezen uit vele spaarvormen voor jong en oud en op lange en korte termijn. Om te sparen op de manier die het beste met uw bedoeling en mogelijk heden overeenstemt. Met rente die aéntelt. over .elke gulden die u inlegt. Onze;deskundige adviseur helpt u graag bepalen, met welke spaarvórrri/ u het meest bent gebaat. Bij de Rabobank, de bank voor iedereen. Gemakkelijk dicht bij huis zo noemen zich voortaan de Boerenleenbanken de bank voor iedereen gebouwd, of een kleine 400 woningen per jaar. Daarmee ligt Venray ver boven het Limburgs ien Nederlands gemiddelde. De concentratie van woningwet woningen sinds 1970 in Venray-kom dwingt kerkdiorpbewomiers met een laag inkomen in. Venray-kom te ko men wonen. In Venray-kom kan deze woning- wetbouw leiden tot eenzijdige wo ningbouw en een opeenhoping van mensen met dezelfde inkomens. Het aandeel woningwetwoningen in het totale bouwvolume in Venray ■is hoger geweest dan in Limburg en Nederland'. Het aandeel premie woningen loopt eerst sinds 1971 pa- ralel met de Limburgse en Neder landse cijfers. 870 woningen zijn in Venray van vóór 1926 (hiervan is 67% eigendom) hiervan -zijn er 715 te renoveren maar 155 moeten er van gesloopt worden Van de huurwoningen in Venray- kom gebouwd voor 1926 kun nen er 90 opgeknapt worden, maar 32 stuks zullen gesloopt moeten worden. Voor de kerkdorpen is dat aantal resp 22 en 3. Van de eigen-woningen in Venray- kom gebouwd! voor 1926 kun nen er 148 opgeknapt worden en 29 gesloopt. Van die op de kerkdorpen zijn er resp. 94 op te knappen en zu'Uen er 15 gesloopt moeten wor den. 0 Voor de komende 2 jaren verwacht men de volgende bouw in de huur sector: woningen tot 70.000,516 woningen van 70 tot 100.000 333 Totaal 849 Daarnaast verwacht men nog de bouw van de volgende koopwonin gen: woningen tot 70.000 78 woningen van 70 tot 100.000 614 woning van meer dan f 100.000 252 Totaal 944 Dat betekent in die 2 jaren een woning-aanbod van 1793 woningen. Maar dat betekent ook dat er op kcrte termijn geen evenwicht zal bestaan tussen vraag en aanbod van goedkopere woningen. Het is de vraag of er geen be langrijk overschot zal komen in de woningen tussen 70 en f 100.000 Het rapport adviseert derhalve 'n aanpassing van de bouwplannen aan de werkelijke situatie.... ZWARE SCHADE Op de kruising Westsi-ngelVel- tumse Kleffen verleende de be stuurster van de personenauto, de 30-jarige P. de B. geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 49-jarige plaatsgenoot W. F. Er viel zware schade te noteren. MOTORRIJDER HAD VEEL GELUK Het is een wonder dat de 23-jarige motorrijder H. E. uit Venray het hem overkomen ongeval op de Maasheseweg nog kan navertellen. De door hem bestuurde motor bot ste met een snelheid van meer dan 100 kilometer tegen de zijkant van de personenauto, bestuurd door de 26-jarige P. de V. uit Vierlingsbeek. Deze bestuurder had net zijn auto via berm en (rijwielpad gekeerd. De motor werd als het ware opgevou wen en de bestuurder moest met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis worden vervoerd, maar de verwondingen waren niet van le vensgevaarlijke aard. MILITAIR REED WINKELPUI EN LANTAARNPAAL AAN DIGGELEN De dienstplichtig militair M. de B. wilde achteruit na'bij de Grote Kerk keren. De door hem bestuur de auto ging achteruit, maar te ver en kwam tegen de winkelpui van de fa. C. De ruit was daar niet te gen bestand en sneuvelde. De be stuurder reed door en botste ver volgens tegen een lichtmast aan op de Eindstraat. Omdat het een mi litair was, zorgde de Kon. Mare chaussee voor het onderzoek. Deze zal nagaan of de bestuurder te veel op had. LICHTE SCHADE i Op het Henseniusplein ontstond zon'dag lichte schade toen de per sonenauto's, bestuurd door de 39- janjge D. B. uit Venray en de 27- jarige plaatsgenoot N. K. met elkaar in botsing kwamen. Hier bleef het bij lichte schade. Om de bewoners van Veltum al vast kennis te laten maken met het fenomeen Vastelaovend heeft de Wijkraad voor komende zaterdag 'n vastelaoves-avond georganiseerd 'in de Perdsstal. Daar worden alle in woners, liefst in boerekiel verwacht. Een en ander is gratis toegankelijk en de band van Rank Xerox en een disk-jockey zorgen voor de nodige muziek. Dit initiatief van de wijkraad lijkt ons zeer belangrijk toe en we on derstrepen graag de oproep van de ze raad, zaterdagavond acte de pre sence te geven in de Perdsstal. MUZIEK EN TONEEL Zaterdag staat er een. muziek- en toneelopvoering op de agenda, door de kinderen van de Petrus Banden school, in samenwerking met onder wijzend personeel ten ouders. Om 10 uur wordt die zaterdag in Den Kerkdijk van St. Servatius een opvoering gegeven in zang en mu ziek voor de kinderen van de school zélf, terwijl de ouders maandag avond om half 8 verwacht worden in diezelfde toneelzaal. Venrays Harmonie, „de konink lijke", heeft donderdagavond bewe zen dit predioaat niet onverdiend gekregen te hebben. Ondier leiding van Pierre Steyvers heeft zij ge toond uitgegroeid te zijn tot een or kest van klasse, dat schijnbaar zen der moeite de meest zware stukken ten gehore kan brengen. Te veel open plaatsen in de schouw burg getuigden, dat een profeet in eigen land nog altijd niet geëerd wondtDe wegblijvers hebben alleen de kans gemist een orkest te zien en te horen, dat, hoewel ge vormd door mens uit ons midden, rustig kan gaan staan naast menig professioneel ensemble. Dat beweest men al meteen met ,11 Signer Bruschino", de vrij moei lijke ouverture van Rossini dat aan vankelijk nog wat te lijden had van de nervositeit van de optredenden, maajr al vrij snel vlekkeloos de schouwburg in kwam. De suite van Huggens „The New Baroque Sui te" toonde duidelijk het kunnen van de verschillende partijen, terwijl iedereen het gemak kon bewonde ren van Jo van Els in de „Eantaiisae Brillante" van Muldermans, waar bij deze Venrayse solist een open- doekje kreeg voor de wijze waarop hij zijn saxofoon-alt liet zingen. En de „Vaudeville Suite" van Pi Scheffer - we schreven dat al eer der - schijnt deze componist speci aal voor Venrays Harmonie geschre ven te hebben, gezien het gemak en de vaart waarmee dit concoursnum mer in optima forma, letterlijk en figuurlijk, werd gebracht. Na de pauze kon men datzelfde gemak, diezelfde vaart horen in 't „Banda Sucre", de symphoncsche mars van Orsomand'a. Ook 'n stuk dat Venrays Harmonie voortaan in d'r vestzakje heeft zitten Dat men bij de tijd is, bleek uit de muziekselectie van de musical: „Jesus Christ Superstar", dat te recht een bijna ovationeel applaus meekreeg. Boekels „Concertino", met Leo Sevriens als piano-solist, was het zoveelste bewijs van die avond, dat Venrays Harmonie een stel enthousiaste medewerkers her bergt, die in dit prachtige concert overtuigend wilden laten horen op welke hoogte amateurs kunnen ko men. Het was een eerlijk verdiend en langdurig applaus dat zij op het einde van de avond kregen. voor «I uw van San munckhof n.v.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9