TT Pater Wim van Meijel terug naar Brazilië SENIORENPALET eniay rob van haaren gemeentelijke notities en mededelingen Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Terug van weggeweest Venrayse bejaarden tonen schilderijen en tekeningen GEMEENTE VENRAY Onderwijzer(essen)s Kleuterleidsters SCHAKEN Aangifte ter inschrijving voor de dienstplicht Bekendmaking Bekendmaking SPORTVERSLACEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 No. 49 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 1« ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi] vooruitbetaling) De familie is een tikkeltje teleurgesteld. Men had Pater van Meyel als een hoogtepunt in zijn „kwakkelvakantie" graag weer eens een Hollands Kerstfeest aangeboden, maar hü is niet meer te houden. Hij wil, nu hy na twee operaties weer fit is, terug naar zjjn eigen mensen in Centraal Brazilië. Ook die willen hun kerstfeest Wat hij je bij zijn aankomst niet vertelde, is nu tevoorschijn geko men. Het üaatste jaar heeft hij daar in dat armzalige dorp in Brazilië zo wat zitten te „verrekken". Iemand die niersteen gehad heeft, weet dat deze telkens terugkomende pijn tot de meest sikkeneurige behoort, die er is. Bezoek aan doktoren daar hielp niets. Ze schenen van nierstenen nooit gehoord te hebben en meenden dat hij langzaam maar zeker een rugverlamming aan het krijgen was. Zo heeft hij zitten tobben, dat laat ste jaar voor zijn vakantie. Of lie ver liggen tobben, want zitten was dikwijls niet mogelijk En met de tanden op elkaar is hij op huisbe zoek gegaan bij zijn arme parochia nen, heeft hij de vergaderingen bij gewoond van zijn aktle-comité, heeft hij zijn tuintje bewerkt, waar de broodnodige groenten vandaan moe ten komen, als welkome aanvulling op zijn toch al schrale voeding. En hij heeft het uur van zijn vakantie gewoon zitten af te bidden, omdat hij meende in Holland wel hulp te kunnen krijgen. KWAKKEL VAKANTIE En zo is zijn vakantie er een ge worden van doktersbezoeken en in het ziekenhuis liggen. Eerst de ene nier en toen de andere. Er zijn ple zieriger manieren om je hard ver diende vakantie door te brengen. Maar nu hij dan voor het eerst sinds jaren weer pijn-virij :is en zijn doktoren hem het groene licht ge geven hebben voor terugkeer naar Brazilië is er geen houden meer aan. Hij wil terug „Hij zegt omdat het daar nu mooi weer iszo zegt zijn zwager, „maar hij zit hier al de eucharistie viering voor kerstmis voor zijn men sen klaar te maken Pater van Meijel zelf krijg je over dit onderwerp niet aan het praten. „Het wordt me hier te koud", zegt hij. Ook als we hem vragen of het contrast tussen hier en daar niet groot zal zijn, wil hij alleen kwijt, dat daar geen brede geasfalteerde wegen liggen, geen electriciteit is en ook geen sociale voorzieningen, evenmin als een dokter „Hun sociale voorziening is de pastoorMaar hoe die rond moet komen, dat weten zijn paro chianen niet en dikwijls hij zelf ook niet. Als we blijven doordrammen, dan wil hij toch wel kwijt, diat hij met de nodige zorg teruggaat TWEE PROJEKTEN Ondanks de pijn en de onzeker heid, waarmee hij zijn vakantie be gon, heeft hij zijn mensen beloofd onder de vakantie te zullen zorgen voor de twee „grote" objekten in zijn kilometers grote parochie, nog wat Nederandse hulp bij elkaar te halen. Het ene is een soort „leiders vorming", waarin de mensen iets wordt bijgebracht van het elkaar helpen en voor elkaar in de bres springen. Een projekt, dat altijd geld tekort komt, omdat er nog-zo veel hulp te bieden valt op alle mogelijke terrein. Een tweede is zijn heeft gekregen over een stuk grond a'ktie-comité, dat de beschikking in het dorp en daar wat kleine huis jes op wil bouwen voor de aller armsten ,,'t zijn net Breugeliaanse typen" zegt de oud-tekenleraar. „Doma Josina met haar enorme vleesbaard en 3 totaal verdwaasde kinderen krijgt een van die'wonin gen 't Mens heeft ternauwernood onderdak gekend in haar leven. Een andere kandidaat is Dana Alexan- drina. Michelangelo zou haar, met haar neusloos gezicht, geschilderd hebben voor zijn laatste oordeel Maar door dat ziekenhuis - gedoe is er weinig van die hulp-vragerij terecht gekomen. Daarnaast heeft men zijn zilveren priesterfeest dus danig gevierd, dat hij zich schaamt om de mensen nog eens lastig te vallen TERUG Maar desniettemin gaat hij op 17 december terug naar zijn missieland, deze Venrayse missionaris. Als wij gaan denken aan het kerstfeest en onze brievenbussen uitpuilen van kerst-aanbiedingen, gaat hij terug naar zijn eigen olie-probleem, na melijk zijn petroleumlamp en moet hij maar afwachten of in zijn tuin het spul niet verdord of gejat is, want anders wordt het schrale kerst. Terwijl wij ons dik maken of in Brukske 644 woningen, zit hij hem te knijpen of hij met zijn eigen zon- gebakken steen voor de komende regentijd zijn 4 armenhuisjes klaar krijgt (het grootste met 3 vertrek ken). We moeten de buikriem aan halen, zo wordt ons gezegd, maar hoe ver, dat weten wij niet. Hij wel, namelijk tot het laatste gaatje, dat weet hij exact van de vorige keren in Brazilië. Als wij „zalig Kerstfeest" wensen, zit hij daar in centraal Bra zilië, aan de andere kant van de wereld, wel in de zon, maar ook in de zorgen, zonder nierstenen, maar ook zonder stenen voor zijn asiel. De boerenleenbank in Merselo zal tot 17 december graag Uw hulp voor pater Wim v.an Meijel in ontvangst nemen, opdat ook zijn kerstmis „za lig" wordt Zaterdag a.s. zal Mevr Rutten-Thielen een wel zeer bijzondere tentoonstelling informeel openen in de foyer van Venrays schouw burg. Daar exposeren dan 14 dagen 6 Venrayse bejaarden hun schilderijen en tekeningen, die veelal Venray tot onderwerp heb ben. De senior onder de exposanten is Harrie van Baar, die in zijn 83 jaren vele onderwerpen getekend en ge schilderd' heeft. Zijn tekeningen van o.m. bomen hebben regionale be kendheid. Harrie van Bergen is in het Ven rayse zeker geen onbekende en deze schilder heeft vooral veel portretten gemaakt, waarvan ook op deze ex positie ex verschillende te vinden zijn. Voor de openbare lagere- en kleuterschool De KEG worden enkele plaatsvervangende en gevraagd, die ingeval van afwe zigheid van de aan deze scholen verbonden leerkrachten kunnen invallen. Gegadigden dienen volledig bevoegd te zijn. Nadere informaties worden verstrekt door het hoofd van de afdeling onderwijs telefoon 3838 - 145 of door het hoofd van de school (Blauwververstraat). Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad, te richten aan het college van Burgemeester en Wethouders, onder vermelding van het vacaturenummer PZ-32. Sake Brandenburg ds dritter im Bunde en heeft in zijn leven veel door Nederland gezworen en gete kend. Tekeningen ,die soms jaren later dan schilderijen werden, mini- tieus en kleurrijke uitwerkingen. Als bewoner van Het Schuttersveld is hij terug gekomen naar de plaats waax hij in de twintiger jaren com mies was en ook in die tijd heeft 'hij het oude Venray menigmaal op pa pier gezet Giel Kusters, de 75-jarige, ds voor de meesten van ons geen onbeken de. Zijn schetsboek een V.V.V.- uitgave heeft duidelijk gemaakt dat vele oude plekjes van Venray door hem zijn vastgelegd, maar dat hij zich daarnaast ook waagt aan portretten. Theo Min, de oud-tekenleraar, heeft, zeker na zijn pensionering, weer tijd gevonden om palet en te- kenstift voor eigen pleziex te gaan gebruiken en als recht geaard Ven- rayer zal ongetwijfeld ook Venray daarbij meermalen onderwerp uit maken. De jongste is Eelt je de Vries 67 jaar een „aangewaaide" Ven- rayer wiens aquarellen en schilde rijen veelal bloemen tot onderwerp hebben. 's MIDDAGS van 2 tot 5 uur kan iedereen deze tentoonstelling bezichtigen, waarbij een van de exposanten waarschijn lijk wel aanwezig zal zijn om zo no dig tekst en uitleg te geven. Er is lang over gepraat en dikwijls over vergaderd, maar tnu men dan werkelijk er in gestaagd is deze zes Venrayse bejaarden tesamen te krij gen in een Senioren-palet, is het de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS SPORTft Huishoudelijke kompetitie: In parrellelgroep A zag J. Lou- werse zijn koppositie verloren gaan tegen de in deze kompetitie sterk opkomende A. Moss. P. Rouvroye lijkt na vijf overwinningen in suc cessie rechtstreeks maar een beslis sende voorsprong te stevenen. Ver rassend sterk speelt de enigste da me in ons gezelschap Mevr. L. Spee heeft namelijk uit vijf wedstrijden vier en een half punt weten te ver overen, wat haar op een goede 2e plaats hracht. Uitslagen groep A: G. BreukersJ. Dorval 1-0 J. LouwerseA. Moss 0-1 A. ValckxP. Rouvroye 0-1 W. WeytzM. Tertra 1-0 J. RooyakkersF. Fissinger 1-0 Stand aan de kop in groep A: P. Rouvroye 5 5 0 0 5 Mevr. L. Spee 5 4 1 0 4% A. Moss 5 3 11 3'/2 J. Verwiel 5 3 11 3Vj J. Louwerse 5 3 0 3 De uitslag in groep B brachten geen veranderingen iin de kopgroep teweeg. P. Vissenberg die men in staat achtte een plaats in de finale- poule te veroveren heeft tot nu toe met zijn tiende plaats in de de stand teleurgesteld. J. v. d. Kalken daar entegen staat als nieuweling op een verrassende vierde plaats. Uitslagen groep B: Th. de BrouwerP. Vissenberg 1-0 (7 bediening, die alles ^■yafweet van woninginrichting, staat steeds 7 voor u klaar bij venray, schoolstraat 29, telefoon 04780-2751 overloon, venrayseweg 2a. telefoon 04788-555.. Beschikking van de minister van defensie, hoofdafdeling dienstplicht zaken van 1 november 1973, nr. 39.834. De minister van defensie, over wegende, dat mannelijke Nederlan ders, doe in 1954 zijn geboren en in een Nederlands persoonsregister zijn opgenomen of behoren te zijn opge nomen, op grond van artikel 6 of 7 van de dienstplichtwet behoren te zijn ingeschreven voor de dienst plicht. Gelet op artikel 8 van de dienst plichtwet; Besluit: 1. De in 1954 geboren mannelijke Nederlanders, die in een Neder lands persoonsregister zijn opge nomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1974 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. De aanmelding geschiedt door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezit tende vereniging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplich ting tot aanmeldnig op de be stuurders. 3. De onder 1 bedoelde personen worden voor de dienstplicht in geschreven, zulks met inachtne ming van artikel 8 van het dienst plichtbesluit en de beschikking van de minister van oorlog van 18 december 1958, nr 14.746 (in schrijving voor de dienstplicht). De minister voornoemd, voor deze het Hoofd van de afdeling Dienst plichtzaken. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat bij hun besluit van 28 nov. 1973 no. 2180 aan A. C. M. Peeters, Schepesrtraat 1 te Venray, vergun ning is verleend voor het vervoer van personen tegen vergoeding met een 5e huurauto als bedoeld in de Wet Autovervoer Personen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd dat tegen het bovengenoemde besluit, binnen der tig dagen na dagtekening van deze bekendmaking, beroep open staat op de Gedeputeerde Staten der pro vincie Limburg te Maastricht. Venray, 28 november 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op 19 oktober 1973 bij Ge deputeerde Staten van Limburg is ingediend het verzoek van W. F. L. Heymans, Geldersepoort 11 te Ven- lo, om vergunning tot het ontgron- den van gedeelten van het perceel kadastraal bekend gemeente Ven ray, sectie A nr. 2258. Het verzoek ligt vanaf 10 december 1973 tot en met 10 januari 1974 voor eenieder ter inzage op de gemeente secretarie Afdeling III-D, Leunse- weg 2a, kamer 24. Ingevolge het bepaalde in artikel 5, 2e lid van de Verordening op ont gronding in Limburg kan eenieder binnen dertig dagen na dagtekening van deze bekendmaking schriftelijk bezwaren tegen inwilliging van de aanvraag van de vergunning indie nen, te richten aan Gedeputeerde Staten en in te dienen bij de Ge meente Venray. Venray, 7 december 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. J. Kok—H. Coolen J. BergkampK. Lundahl W. MandensJ. v. d. Kalken W. GommansW. Rambags 0-1 0-1 0-1 1-0 Stand aan de kpo in groep B: W. Gommans K. Lundahl H. Coolen P. v. d. Kalken J. Kok JEUGDSCHAKEN: In de jeugdkompetitie is M. Schim van der Loeff de grote kans hebber op de titel, aangezien hij al vier wedstrijden op een rij gewon nen heeft. De uitslagen: E. MoonsF. Nelissen 1-0 M. Schim v. d. LoeffL. Hoogma 1-0 De stand: M. Schim v.d. Loeff E. Moons S. Claessen F. Didden R. Groenendijk L. Hoogma F. Nelisen JEUGD- SCHAAK KAMPIOENSCHAP LIMBURG 1973 Wederom word tdoor de L.S.B. het Jeugdkampioenschap van Lim burg georganiseerd voor jongens en meisjes, die op 31 aug. 1974 nog géén 20 jaar zijn. In Venray zal op 22 december a.s. de voorronde gehouden worden. Er wordt gespeeld in drie groepen: 1. De algemene groep voor schakers t.m. 19 jaar; 2. De groep schakers van 13 t.m. 15 jaar; 3. De groep schakers t.m. 12 jaar. Per groep wordt een aantal scha kers (3 - 4) afgevaardigd naar de halve finale, welke tussen Kerstmis en Nieuwjaar gehouden zal worden in Venlo. De hoogst geëindigden ko men dan in de finale, welke in ja nuari gehouden zal worden. De win naar van deze finale (van elke groep) krijgt die titel van „Jeugd- schaakkampioen van Limburg" in de betreffende groep. De noodzakelijke kosten, welke aan deze voorronden verbonden zijn, zullen per persoon nóóit meer dan 1,bedragen. (Dit bedrag hangt af van het aantal deelnemers enz.). Verdere gegevens over de voorron des krijg je na de inschrijvingen. Iedereen die aan dit schaakkam pioenschap wil deelnemen kan zich opgeven bij: A. Valckx, Spurkter- dijk 12, Venray, tel. 04780-1821 (in dien telefonisch, dan na 18.00 uur). Geef dan je naam, adres, woon plaats, tel. en de groep waarin je wilt spelen op. Opgave voor 15 december 1973. Veel succes. OdulphusLyceum 64 (beker) 30 Veel valt er eigenlijk niet te ver tellen van deze volledig verdiende 30 nederlaag van het eerste. De woorden „concentratie" en „inzet" waren afgelopen zaterdag niet be kend, tenminste dat bleek niet uit het spel. Een slecht en futloos spe lend Lyceum 64 kon al na een uur zijn koffers inpakken en door de sneeuw naar huis rijden om daar Zijn zonden te overdenken. Volgende keer beter. Programma voor a.s. zaterdag: 3.00 uur Lyceum 64 4Athos 4.30 uur Lyceum 64 3SVC 6.00 uur Lyceum 64 2VC Weert 6.00 uur AthosLyceum 64 (dames) 4.30 uur SDOLyceum 64

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9