KERKELIJKE DIENSTEN VAMOSAVER DRUKWERK Ruimtelijke ordening moeilijk begrip MILIEUBEHEER EN VERKEERSVEILIGHEID... van 9 tot en met 15 december Gemeenschapsviering Yenray Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk Vredeskerk Yenray Hervormde Gemeente Parochie Oirlo Parochie Oostrum Parochie Castenray Parochie Leunen Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Parochie Ysselsteyn Rectoraat Smakt B. en W. antwoorden B. en W. antwoorden Verkeersveiligheid A.s. zondag is er om half elf in die Levensschool, Bevrijdingsweg 2a, een eucharistische tafelviering. Cele brant: Frans Meijer. Tweede zondag van de Advent. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. ouders Poels-van Lisber gen Hiarry van Meyel. Zondag: 8.00 gelez enmis, int. Eli sabeth Basten-Bonants; 9.30 grego riaanse hoogmis, int. Wilhelmina Claessens voor een zieke; 11.00 u. nederlandse hoogmis, int. ouders Arts-Coomelissen en Jenniskens- Janssen en Willy Josefina Aerts- Schaeffers; 18.00 gelezen mis, int Gertruda Geurtjens-Vennazeren. Maandag: 8.00 Maria Martens- Smits; 9.00 Jacobus van Beesel, Pe tronella Cortenbach, Martinus en Anna als sticht. uit dankbaarheid.' (J.; 19.00 overl. ouders Laurensse- Maassen voor vrede in een gezin (R-). Dinsdag: 8.00 overl. fam. van der Linden-Basten; 9.00 Jacob van Mil; 19.00 Jan Kersten als jrd. om licht in de duisternis. Woensdag: 8.00 voor overledenen; 9.00 Peter J. Aben en Maria L. Fleurkens al's sticht.; 19.00 mevr. de Bruyn vwg. de buurt. Donderdag: 8.00 Jac. Willemsen en Maria G. Vollenberg als sticht.; 9.00 tot zekere intentie (J.). Vrijdag: 8.00 geen H. Mis; 9.00 Pe tra Duyf vwg. de Houten Hoek; 15.00 huwelijk in de kapel van Jerusalem: Wicherts-Geurts; 19.00 Wim Peeters. Zaterdag: 8.00 t.e.v. St. Antonius (R.)9.00 Jos C. M. Neeteson; 19.00 Jan Schwachöfer (St. Odastraat) ouders Hutten-van Treek. Huwelijk: Annie Rongen, Zwarte Klef en Piet Aben, Zwarte Klef; Tiny Hel legers, Leunen en Peter Lit j ens, Ce- ciliapad. Kertspakketten voor de zieken Om de mensen, die door hun ziek te langere tijd aan het huis gebon den zijn en de bejaarden van 80 jaar en ouder tijdens de kerstdagen een kerstpakket te kunnen bezorgen, wordt er de komende week een huis aan huis kollekte gehouden. Akolieten: Zaterdag 8 dec.: 19 uur Maria Oudenhoven en André Gooren. Zondag 9 dec.: 8 uur Gerard Hen driks en Anton Hubers; 9.30 Wim Kremer en Boudewijn van Grins- ven; 11 uur Cathy Martens en Ad Verbeek. Misdienaars: Zondag: 18 uur William Verheyen en Henny Fasotte. Maandag, dinsdag, woensdag: 8 u. Berend Kroft en Vian v. d. Berg; 19 uur Otto Kooien en Jackie van Els. Donderdag, zaterdag: 8 uur Mar- koo van Grootel, Patrick Aben. Vrijdag: 15 uur (Jerusalem) Jac kie Oudenhoven en Marcel Jeuiris- sen; 19 uur Franikie Heijnen en Kees v. d. Helm. 2e zondag van de Advent. H. Mis sen 7.30, 9.00, 11.45, hoogmis 10.15, waaronder Kyrie, Sanetus en Agnus Dei van de Advent Rorate, door de Zangers van St. Frans en de gelo vigen. 18.00 avondmis. Vrijdag: 15.00 H. Mis 'bij gelegen heid van het huwelijk van Roest- Zwaneniberg; 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 15.30 gez. H. Mis bij ge legenheid van het huwelijk Jacobs- Claessens; 5.00 en na de avondmis tot half acht gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis als zon dagsviering. Mededelingen: 1. Vrijdagmorgen 14 dec. maar een H. Mis en wel om 8.00 uur. 2. In de week van 9-15 dec. komen de dames bij u, om uw gave te vragen voor de Kerstfeest-Aktie. Met Kerstmis zijn we gewoon, zieken en ouden van dagen boven de tachtig te laten zien dat we hen niet vergeten Ze krijgen dan een flink kerstpakket. Deze aktie bracht altijd veel op in onze pa rochie. We hopen dat bet dit jaar ook zo is. 3. Op de derde zondag van de Ad vent wordt in ons Bisdom het Heilig Jaar geopend. Om 18.30 op zaterdag 15 dec. draagt de Bis schop van Roermond in de Ka thedraal een pontificale Mis op. Het zou van oprecht medeleven met de bedoelingen van de H. Va der getuigen, wanneer bij deze pontificale H. Mis uit alle paro chies van het Bisdom een afvaar diging aanwezig was. We willen U daar gaarne toe aansporen. Zaterdag 15 december om 18.30 u. Mis-intenties: Zaterdag: 18.30 zingt ons Dames koor; H. Mis voor overl. ouders Manders-Hüpen. Zondag: 7.30 Mina Beerkens-Cus- ters; 9.00 Marie Wijnhoven; 10.15 jaargetijde Anna Viink-Wilmsen; 11.45 Uetronella Linders-Laukens: 1800 Carolina Boom. Maandag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 overl. fam. van Ass-Delhoofen; 19.00 Martinus Lenssen, echtgenote en overl. kinderen. Dinsdag: 7.45 fam. Spring in het Veld-Geurts en Konings; 8.30 overl. fam. v. d. Weegh-v. d. Pasch; 19.00 Josef Peeters. Woensdag: 7.45 Andries Barents; 8.30 voor de parochie; 19.00 overl. fam Veldhuizen. Donderdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Wed. Stevens-Aarts; 18.00 Jo hanna Loonen-Hendrikxs. Vrijdag: 8.00 overl. zoon René Troisfontaxne; 15.00 huwel-k van Zoest-Zwanenberg; 19.00 gezinsmis Gerardus Brunken. Zaterdag: 7.45 Johannes Janssen (Herw. Levenskracht); 8.30 Marie Wijnhoven; 15.30 huwelijk Gerard Jacobs Josefina Claessens. Dienbeurten Akolieten (9 t.m. 15 dec.) Zaterdag: 18.30 Peter Claessens, Mare Comelissen. Zondag: 7.30 Hans v. d. Bekerom, Pim de Vos; 9.00 Walter Blaaupot, Henny Clephas; 1015 Frans Jeuken, Eric Comelissen; 11.45 Ronny de- vers, Walter Blaaupot. Dienbeurten Misdienaars: Zondag: 18.00 Gerard Stoks, Mar cel Hendricx. Maandag, woensdag, vrijdag (8 u.): 7.45 Richard Jansen, René van Hoo- ren ;19.00 Ricky Douwes, Jos Claes sens. Dinsdag, donderdag, zaterdag (8 u.) 7.45 Loet Arts, Marc van Hemert; 19.00 Jeroen Comelisen, Wieke Arts. Vrijdag: (3 uur) huwelijk: Leo Janssen, Marcel Hendricx. Zaterdag 11 dec. (3.30 u.) huwelijk: Maarten Arts, Henk Janssen. Tweede zondag van de Advent. Door de autoloze zondag bljjven we op zaterdagavond twee H.H. [Mis sen doen: om zes en zeven uur. Zaterdag: 18.00 (zes uur) avond mis voor overl. Anny Flinsenberg en Koos van Heek. Met het kinder koor zingen we nederlandse liede ren; 19.00 (zeven uur) avondmis v. overl. Gertruda van Hoof-Hoex. Met het dameskoor zingen we neder landse liederen. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Johannes van Lin (buurt); 9.00 lees- mis voor ovoerl. familie Stiphout- Jacobs en zoon Leo en voor Adria- nus Kuuniders en zoon Frans; 10.00 hoogmis voor overl. Petronella Kus- ters-Ewalts. Met het kerkelijk zang koor zingen we Adventsliederen; 11.30 leesmis voor overl. Piet Ver mei tfoort; 18.30 avondmis v. overl. ouders van Bergen-Stiphout en August van Bergen. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. Jan Cremers; 19.00 avondmis voor overl. familie Val'lenberg-Verstee- gen. Dinsdag: 8.00 leesmis uit dank baarheid (D.); 19.00 avondmis voor overl. familie Jansen-Manders. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Gerardus Brouwers en Maria Janssen; 19.00 avondmis voor overl. Wilhelmus Schwachöfer en Mathilda van den Broek. Donderdag: H. Lucia, maagd en martelares. 8.00 leesmis voor overl. Peter van den Broek (buurt); 19.00 avondmis voor overl. Piet Wilms. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. familie Alb ars - Hul j b ers11.00 plech tige huwelijksinzegening en eucha ristieviering voor het bruidspaar Simons-Stevens; 19.00 avondmis als jaardienst voor overl. Piet Slits. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. familie Linders. Mededelingen: 1. Als er zieken in de parochie zyn die met Kerstmis graag de com munie thuis ontvangen, wilt u deze dan opgeven aan de pasto rie en wacht liefst niet tot de laatste week. 2. Om het u makkelijk te maken blijven we voorlopig op zaterdag avond twee H.H. Missen doen, om zes en zeven uur. Akolieten- en [Misdienaarsltfst van 9-15 december: Zondag: 8 uur J. Jacobs en P. Reijnders; 9 uur J. v. d. Weiden en A. Jansen; 10 uur M. Dicker, W. Herman sen R. v. Wijk; half 12 E. Venn ekens en A. Theuws; avond mis half 7 T. Aben en P. Goossens. Week I: A. Ha winkels en E Fran ken; avondmis 7 uur: M. de Lauw en F. de la Roy. Week II: 8 uur J. Ingenpas en H. Willemse; Avondmis 7 uur M. Kap- pel en H. Verlinden. Zaterdag 15 dec.: avondmis 6 uur J. Jacobs en A. Hawinkels. Zolang de autoloze zondagen du ren beginnen de kerkdiensten voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert niet om tien uur, maar om kwart over tien. Predikant is zondagmorgen Ds. Beens. In de Hervormde Kerk te Blit- terswijck geen dienst. Zaterdag: Feest Maria Onbevlek te Ontvangenis. 10 uur Hoogmis Jan Zanders. Zondag: 2e zondag van de Ad vent. 8.30 H. Mis Bedevaartgangers H. Gerardus Wittem; 10.00 Hoogmis st. Ant. Rongen, Hub. Houba en Hieronymus Rongen en Elizabeth Bfüncken. Maandag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid 80-jarige. Dinsdag: 8.00 H. Mis t.e.v. H. Ma- chutus. Woensdag: 8.00 Hoogmis Bernard v. d. Sterren, Henrica Smits en Pe tronella Smits. Donderdag: 8.00 H. Mis st. Chris- tiaan Steeghs, Petronella Smits. Vrijdag: 14.00 pl. huwelijksmis bruidspaar van Wanrooij-Direks. Zaterdag: 19.00 Hoogmis maandd. Gertruda van Rijswijck-v. d. Ven. 2e zondag van de Advent. Zondag 8.30 Pierre Vandevenne; 10 uur Hoogmis voor de levende en overleden leden van de LVB en LLTB. Maandag: 8.00 Theo Camps en Anna Verhoeven. Dinsdag: 8.00 Jean Zegers. Woensdag: 8.45 int. fam. Loonen- van Rens. Donderdag: 8.00 t.e.v. O.L. Vrouw van Oostrum. Vrijdag: 8.00 tot zekere intentie. Zaterdag: 19.00 Gerard Mulders overl. fam. Janssen-Renkens. Week van 8-15 december. Misdienaars: Peter en Henk Strij- bos; Jan en Willie Vollenberg. Hoog mis: Jos Duykers en Peter Philipsen. Zaterdag: Feest Onbevlekte Ont vangenis van Maria. Geen vroegmis. 19.00 fam. Duykers-Wismans. Zondag: 2e zondag van de Advent. 1.00 zlg. Pierre Janssen; 10.00 overl. fam. Steeghs-Litjens-Henckens. Maandag: 7.30 overt', fam. Ver hoeven. Dinsdag: 8.00 overl. fam. Willems- sen-Martens. Woensdag: 8.00 Gezinsmis (int. of feraars). Donderdag: 7.30 uit dankbaarheid (K.). Vrijdag: 8.00 overl. fam. Dinghs- v. d. Beuken. Zaterdag: 19.00 zlg. Maria Don- ders-Hoedemakers. [Mededeling; Donderdag: 19.30 repetitie kerke lijk zangkoor. Tweede zondag van de Advent. Zaterdag: 18.00 Ism. voor overl. fam. van Kempen-Lochtens; 19.30 lsm. tot dankzegging (v. R.-G.). Zondag: 9.00 hgm. als jrd. voor Elizabeth Reintjes-de Lauw; 10.30 lsm. v. Henri Direks. Maandag: 7.30 lsm. v. Mathijs Lit- jens en echtgen.; 19.00 lsm. v. overl. fam. Heidens-v. d. Sterren. Dinsdag: 7.30 lsm. v. Jozef Croij- mans, echtgen. en Martin Qroijmans; 19.00 lsm. v. Gerard Hendrickx. Woensdag: 7.30 lsm. v. Peter Emosn, echtgen. en Antoon Emoms; 19.00 lsm. v. Antoon van Osch en overl. grootouders. Donderdag: 7.30 lsm. v. Gertruda Claessens-Gussen, echtgen. en overl. kinderen; 19.00 lsm. v. Anna van Meïj el-Versleij en. Vrijdag: 7.30 lsm. v. pastoor de Bot; 19.00 lsm. v. overl. ou,ders Joh. Janssen-v. d. Berg en overl. kinde ren. Zaterdag: 7.30 lsm. v. Theod. Bou ten en echtgen.; 18.00 lsm. v. Johan nes Hubertus Loenen; 19.30 lsm. v. Herman Voesten en echtgen. Misdienaars: 7.30 T. van Hees; 19.00 J. Voermans. Akolythen: 18.00 W. Voermans; 19.00 T. Comelissen en M. Koch; 9.00 P. van Berlo, F. Lucassen, R. Beokers en H. Voermans; 10.30 'S. Reintjes en P. Jacobs. Huwelijksafk.: Piet Litjens (Ven ray) en Tiny Hellegers; Louis Man dors (Venray) en Wilma Gommans. Zondag 9 dec.: 2e zondag van de Advent. 10 uur Hgm. jgt. voor zal. P. Custers en echtgenote. Maandag: 8 uur lsm. overl. fam. Grotelaars-Stroeken. Dinsdag: 8 uur lsm. overl. fam. Koenen-Janssen. Woensdag: 8 uur lsm. afgest. fam. van Wylick-Engelen. Donderdag: 8 uur lsm. afgest. fam. Drabbels-Klaassen-van Meyel. Vrijdag: 8 uur lsm. overl. fam. Burgers-Heesen. Zaterdag: 6.30 Hgm. zal. Piet Janssen, zoon en kleinzoon; 7.30 u. Hgm. zal. Piet Cleven en echtg. Lector 9 dec.: H. van Rijswijck. Akolieten: Alb. Classens, Joh. Fleurkens, Henk Jacobs. Tweede zondag van de Advent. Zondag: 7.30 leesmis voor Driek Eibers; 10 uur Hoogmis voor het rec toraat. Akolieten: Jan Janssen (Heidseweg) en Peter Spee. Misdienaars van de week: Jan en Jos Drabbels. Maandag: 8 uur leesmis tot int. van de familie Maas-Janssen. Dinsdag: 19.00 Avondmis tot int. van de familie Rutten-Potten. Woensdag: 8 uur leesmis voor de overleden ouders Janssen-Doumen. Dondredag: H. Lucia, maagd en martelares. 19.00 Avondmis voor de ernstig zieke Zuster Delphina van Meijel. Vrijdag: H. Johannes van het Kruis, priester en kerkleraar. 8 uur leesmis voor de overleden familie leden Gielens-Stax. Zaterdag: 8 uur leesmis voor Ja- coba Mich els- Jacobs; 19.30 Avond mis voor Toon Seijkens. 16 december: 3e zondag van de Advent: Opening van het heilig Jaar. 2e zondag van de Advent. Zaterdag: 18.30 leesmis v. d. overl. fam. Coenen-Kemmelings; 19.30 leesmsi v. d. fam. Puts-Maasen. Zondag: 8.30 leesmis voor Henri- cus Maessen, Maria Mans en Jacq. M.; 10.00 hoogmis v. d. parochie. Maandag: 8.00 leesmis v. Victor Luyten. Dinsdag: 8.00 leesmis v. Peter Joh. Rongen. Woensdag: 8.00 leesmis v. Maria van Soest-Swinkels. Donderdag: 8.00 leesmis v. Thomas Michels en Elisabeth Rongen. Vrijdag: 8.00 maanddienst voor Martinus Janssen; 14.30 huw. mis voor het bruidspaar v. d. Voorn- Arts. Zaterdag: 18.30 leesmis v. Gerar dus Vergeldt; 19.30 leesmis voor Maria van Soest-Swinkels. Misdienaars: zaterdag 18.30 Peter en Leo van Soest; 19.30 Johnny Hou- ben en René van Dijck. Zondag: 8.30 Ludo en Robert Arts; 10.00 Hans Teunissen en Toin de Wit. Weekdienst: Johnny Houben en René van Dijck. Zaterdag 8 dec.: 17.30 H. Mis te Hol thees; 19.00 gez. H. Mis voor moeder van. Dommelen. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. Nellen-Kempen. Maandag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid. Dinsdag: 8.30 H. Mis uit dankbaar heid. Woensdag 8.30 H. Mis uit dank- b aarheid. Donderdag: 8.30 H. Mis t.e.v. 'St. Jozef. Vrijdag: 8.30 H. Mis t.z.i. Huwelijksafkondiging: Maria Thie- sen en Wiel Rouwens gaan trouwen. I. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo es el segundo domingo deil Adviento; a las once en nuestra caplila, Overlöonseweg 2, Misa con platica y cantos en Castelano. El sabado proximo, a las tres de la tar- dé, el padre Juan celebra también una Misa en esta capilla en honor de la Imaculada Concepcion de nues tra Sehora. Es la tercera amoonoestación de Tomas y su novia Pay de Archena (Murcia). Después de La Misa, en La casa de Padre Juan, Tomas invita a todos para brindar en su no-viaizgo. II. NOTICIAS CULTURALES El miércoes proximo a las dos repetición de Villancicos para las chicsa. El sabado proximo en Lucia- school a las nueve de la manana es- cuela suplementaria para sus hijos: a las nueve los mayores; a las diez y media los menores. Como ya fué anunciado en Venlo, Mercatorestraat hay una pelicula espahola en colores. Hasta la vista el domingo después de la Misa! voor al uw van dan munckhof n.v. Vanaf 1969 zijn in Molenklef 89, in Bergkwartier 74 en in Vlak water 28 kavels voor individuele particuliere woningbouw uitge geven. Dat kan een aanwijzing zijn voor het verdere verloop van dit soort bouw, waarvoor in de bestemmingsplannen Landweert en Brabander t.z.t. ook ruimte beschikbaar komt. Het ontwikkelingsorgaan Noord- Limburg is voornemens een struk- tuurplan voor geheel Noord-Limburg op te stellen. Het provinciaal bestuur heeft op zijn beurt een streekplan 'in voorbereiding genomen Aldus het antwoord van B. en W. op desbetreffende vragen en opmer kingen van DE BRUYN. MEVR. POELS-PETERS, die wat verwonderd gevraagd had, waarom de raad niet gekend was in plan Brukske 2 kreeg te horen, dat de raad B. en W. gemachtigd had dat plan aan te passen. De nieuwe plan nen komen nu in de commissie ruim telijke ordening. Het wordt prak tisch hetzelfde plan als Brukske 1, alleen zijn daarbij de twee flatge bouwen verdwenen. De Groenewold- sepad e.o. ligt .in het bestemmings plan De Wiëen en hier komen een- gezins- en meergezinswoningen. De Groenewoldsepad zelf gaat verdwij nen. Na doortrekking van de Westsin gel 'komt aan die doortrekking een bijzondere woonvorm in etagebouw. Vooor de uitwerking van de beken de rose vlek in het centrumplan wordt de commissie van ruimtelijke ordening gehoord, ad hoc dan uit gebreid met 2 vertegenwoordigers van de zelfstandige ondernemers en 2 mensen, na overleg met de com missie door B. en W. aan te wijzen. BUITENHUISJES Van een vraag naar terreinen voor buitenhuisjes is nauwelijks sprake, aldus het college, dat verder meent dat het terrein van het recreatieoord Vlakwater tot op heden daarvoor voldoende is. STEDEBOUWKUNDIGE I De kritiek van Drs. DEN BROK op de presentatie van het centrum- plan door de stedebouwkundige wijst het college categorisch af. Zij stelt in ir. Magry het volste ver trouwen, zowel in zijn kwaliteiten als in zijn gezag bij de planologische diensten. Of men op de duur niet moet ko men tot een stedebouwkundiige- dienst in gewestelijk verband een vraag van MEVR. PO ELS wil het college eerst bestuderen als het ge west er is. LANDWEERT Zonder toestemming van de raad mag in Landweert niet gebouwd worden. Daaraan verandert ook het feit niets, dat er gronden zijn opge kocht dioor een makelaar 'en door particulieren. Als het daar gaat ko men tot een bestemmingsplan, dan zal ook de exploitatie-opzet aan de orde komen en zal blijken hoever die aankopen de exploitatie-opzet beïnvloeden. Maar konkrete plan nen voor Landweert staan B. en W. nog niet voor ogen. Mocht het ge meentelijk bouwbeleid zulks nodig maken dan gaat men onteigenen. Het college gaat, na in het beleids plan uitvoerig haar visie te hebben gegeven over de woningbouw, niet meer in op de vragen en opmerkin gen van STEEGHS, die woning bouw in de kleine kernen opnieuw aan de orde stelde. JACHT De vraag van MEVR. POELS PETERS over jacht en jachtvergun ningen leverde het volgende resul taat op. Tot 1975 z'ijn aan Venrayse jagers verpacht 1550 ha. Aan jagers afkomstig uit Genderen 119 ha., uit Best 220 ha., uit Geysteren 29 ha. en uit Venlo 42 ha. 118 inwoners van Venray kregen een jachtakte. HANDELSVESTIGINGEN OP INDUSTRIETERREINEN Het stokpaardje van MEVR. POELS-PETERS is de vraag hoe B. en W. denken te verhinderen dat op dé Venrayse industrieterreinen de tailhandelvestigingen gaan komen. Elders zijn op deze terreinen Tref centra, Miro's en andere groothan delsgebouwen gesticht omdat in de bestemmingsplannen stond en staat: terreinen voor handel en industrie. Dat wil ze tot iedere prijs dn Venray voorkomen. Ze hoeft zich geen zor gen te maken, want B. en W. weet te vertellen dat het industrieterrein aan de Maasheseweg in het bestem mingsplan staat aangeduid met „op slag- en industrieterrein" en dat in Oostrum met „industrieterrein". Op beidén kunnen dus geen handelsves tigingen komen. De aanpassing van de geldende bestemmingsplannen aan gewijzigde inzichten en omstandigheden is een karwei wara de gemeente nog wel een paar jaar zoet mee is. Het raadslid JENNISKENS nam bij de begrotingsbeschouwingen zqn kans waar om nog eens te stellen dat de buitenwacht te snel de boeren aanwijst als de milieu-bedervers. En hij onderstreepte dat nog eens met de stelling dat nog ncoit is aangetoond dat be spuiten van groenten fruit nadelige gevolgen heeft voor de ge bruikers, evenmin als de chemische onkruidbestrijding voor de grond. Maar nu krijgt hij lik op stuk, want het college blijkt niet alleen Teleac-cursussen te volgen, d'och ook vakliteratuur te lezen en scho telt nu dit raadslid voor, dat er wel degelijk gevaren zijn voor mens, dier, fauna en flora in de bestrij- dings- en bespuitingsmiddelen. En ze verwacht dan ook, dat nog diver se maatregelen van hogerhand ge nomen gaan worden om dit gevaar zo veel mogelijk in te dammen. De opslag van bestrijdingsmidde len zal aan een hinderwetvergunning gebonden zijn en de gemeente heeft een taak bij het verzamelen van niet meer bruikbare middelen. En verder wijst het college er op dat de problemen van de bodemver ontreiniging en stank door mest, niet af te doen zijn met enkele kranten artikelen maar dat men blijft zitten met een mestoverschot en de afzet daarvan. De oplossing daarvan zal geld gaan kosten, zowel van het rijk als van de inwoners, afgezien van andere desbetreffende maatregelen. De jongste wetten over het milieu beheer, zo krijgt DRS. DEN BROK te horen, zijn raamwetten zonder die nodige uitvoeringsvoorschriften. Toch hebben ze'al resultaten op geleverd, zoals een versnelde aan pak van de waterzuivering en de luchtverontreiniging. Resultaten, die men nog meer moet boeken in de toekomst. Veel kan al gebeuren met de Hinderwet, die ook vele mogelijk heden biedt voor een goed milieu beheer. Sinds 1970 heeft de gemeente een 400-tal hinderwetvergunningen uit gegeven. Vier zyn geweigerd, waarvan 2 betrekking hadden op een varkensmesterij, een op een verkooppunt voor vloeibaar gas en een voor fritesverkoop. Naast de toepassing van de crite ria, zoals die ook in de jurispruden tie van de Hinderwet zijn omschre ven, warden allerlei adviesinstanties geregeld geraadpleegd. Dat de men taliteit van het publiek inzake mi lieubeheer moet veranderen, onder schrijft het college, dat verdere plan nen aankondigt voor een betere in formatie van het publiek inzake de ze materie. MEVR. POELS-PETERS kreeg de toezegging dat ook een lokale be wegwijzering zal worden opgezet, die de mensen de weg wijst naar in dustrieterreinen en inrichtingen en ziekenhuis, al moet men voorzichtig zijn met een te veel aan borden. Of in een film, zoals in Son en Breugel, het verkeersgedrag van Venrayse mensen té kijk gezet moet worden is voor het college nog een open en ook kostbare vraag. Zij meent dat Veilig Verkeer voldoende instructiefilmen heeft. Op haar andere vragen kreeg ze ten antwoord dat er speciale par keerplaatsen zullen worden aange wezen voor grote vrachtwagens en/ of combinaties. Of men zal moeten optreden te gen langpairkeerders in de Paters- straat en de Zuidsingel wordt thans nog onderzocht. Wanneer de par keerplaats achter het gemeentehuis vrij is voor het „gewone" pubiek, zal ter plaatse duidelijk worden aan gegeven.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 6