AGENDA JEUGDNOTA werpt zijn schaduw vooruit... De bevordering van bestaansmogelijkheden DRUKWERK Godsdienstige oriëntatie-avond Bromfietser tegen geparkeerde auto Misselijke streek Sierstruik gestolen Klandestiene autorijder gepakt Rouwdienst voor Salvador Allende Gezellige avond voor alleenstaanden Levensgevaarlijk gewond Al rijdende en hoestende aanrijding Baldadigheid Gewond bij verkeersongeval Belangrijke KABO vergadering Verklaring P.v.d.A. afd. Venray Poging tot doodslag Aquarianen Burgerschap cursus Zuinig met energie B. en W. vergadering Geen voorrang Afscheid van „Marianum" Cultuur, recreatie en toerisme WEEKEND-DIENST HUISARTSEN van vrijdagnacht 12 uur tot zaterdagnacht 12 uur A. P. G. FRANKEN, arts Rochusstraat 32 - Tel. 2824 van zaterdagnacht 12 uur tot zondagnacht 2 uur D. VERCAUTEREN, arts Merseloseweg 33 tel. 2200 ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4453 ZONDAGSDIENST APOTHEEK Apotheek J.R. Cals, Passage 1 - Schoolstraat 25 is 's zondags geopend van 11-30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 19.00 uur. Voor SPOEDGEVALLEN kunt u op zondag aanbellen, waarna U via het nachtluikje geholpen wordt. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. A. NAUS telefoon 1079 of 4157 Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur, behalve in 't weekend. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg, tel. 1269 kerkdorp van 2 tot 3 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide, Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo en Smakt. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS Uitleenmagazijn blijft voorlopig in 't oude gebouw Merseloseweg 5. 's maandags t.m. vrijdags van 2-2.30, zaterdags GEEN uitlenen, behalve voor spoedgevallen van 12.30-13 uur. KRAAM CENTRUM HORST-VENRAY Telefonisch te bereiken: 04709-1324, Zwaluwstraat 21, Horst. OPEN BEJAARDENWERK Dagelijks van 9.00 10.00 uur. Telefoon 2996. Maaltijden ten behoeve van be jaarden. Aanmelden en afhalen da gelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN Dinsdag om 2.30 uur in de gym zaal van de St. Jozefschool aan de Overloonseweg. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN élke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het gemeen telijk zwembad f 1,per deel nemer per keer. BUREAU GEZINSZORG Merseloseweg 11 Tel. 1108 Spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. VOORTDURENDE VERLOSKUNDIGE DIENST (ook op zondagen) Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23, Venray telefeoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-Kujjpers Dakdekkerstraat 5 telefoon 04780-2411 Spreekuur elke woensdag van 2—3 uur dn de Clockert AUTO-NOODHULP WEEKEND-DIENST VENRAY EN OMGEVING Alarm nr. tel. 04780-4571 van zaterdag 13 u. tot maandag 7 u. Op de eerste oriëntatie-avond van 1 november j.l. in de levensschool waren ongeveer 60 personen aanwe zig, onder wie gelukkig ook veel jon geren. De aanwezigen verdeelden zich in vier groepen, waar al gauw intensieve gesprekken op gang kwa men rond het thema „geloven" en godservaringen. Deze eerste avond gaf de werkgroep katechese veel vertrouwen voor wat betreft de nog volgende avonden. Voorlopig zijn er 5 gepland. De eerste daarvan is op woensdag a.s. 14 november, weer om 8.00 uur in de Levensschool, Bevrij- dingsweg 2a. Uitgenodigd zijn dan degenen die op de vragenlijst aan gekruist hebben de vragen: B6 Is er nog wel liets na de dood? B7 Wat moet ik denken van het laatste oordeel en de verrijzenis? B8 Hoe moet ik me de hemel, de hel en het vagevuur voorstellen? De 26-jarige berijder van een bromfiets V. uit Venray, moest vol gens zijn verklaringen uitwijken voor een personenauto. Daardoor botste hij tegen een geparkeerde auto van T. M. uit Eindhoven. De bromfietsberijder moest met diverse verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis worden vervoerd. Auto en bromfiets werden beschadigd. Maandagmorgen ontdekte een fa milie aan de Oude Oostrumseweg dat in de cocosmat in de gang een groot gat gebrand was. Duidelijke sporen toonden aan dat een brandende peuk via de brievenbus in de gang op de mat was gegooid. Gelukkig is het bij een begin van brand gebleven, want juist in de voorkamer lag een baby te slapen. Het betrokken echtpaar heeft wel wat geroken maar niets kunnen vinden. Een bejaarde dame aan de Lange- weg mist sinds enkele dagen een sierstruik uit haar tuin en 400 liter olie uit een tank. De recherche tracht die diefstal tot oplossing te brengen. Venrays politie hield zondag een automobilist aan, die zonder de ver eiste ontheffing langs Venrays we gen tufte. De bestuurder, een in Ven ray verblijvende gastarbeider, trachtte middels alle mogelijke uit vluchten dit rijden als legaal te be stempelen, maar gaf later volmondig toe op de hoogte te zijn van het ver bod. De auto werd in beslag genomen maar maandag weer teruggeven. Uiteraard werd procesverbaal op gemaakt. Maandagavond werd in de paro chiekerk van St. Catharina te Leu nen een plechtige rouwdienst gehou den voor de onlangs gestorven pre sident van Chili, Salvador Allende. Het initiatief voor deze rouwdienst was afkomstig van de 37-jarige mu ziekleraar aan de Venrayse LTS, Piet Koning. De Gregoriaanse rouwdienst werd door pater Canisius Vastbinder o.f.m. opgedragen met assistentie van pas- tooir J. Haenen en Pater C. J. Koning van de congregatie van Frandscus van Sales uit Geldrop. Deze laatste sprak in gevoelvolle bewoordingen een in memoriam, waarin hij vooral de nadruk er op legde dat Allende gepoogd heeft zijn volk welvaart te brengen. Het heen gaan van Salvador Allende zal voor allen, die in het heden geloven, een schok hebben teweeg gebracht. Maar juist door zijn leven en werken en daarbij zijn triest heengaan is hij voor mij, aldus deze Oblaat, een eigentijdse heilige worden. Als wij zijn fakkel zullen overnemen en de ze brandende zullen houden is zijn sterven niet tevergeefs geweest. Pastoor J- Haenen herdacht ook nog even het heengaan van deze de mocratisch gekozen president, die pastoor Haenen op een lijn stelde met Ghandi, Martin Luther King. „Wij willen ons niet verdiepen in de politieke gang van zaken in Chili, maar willen wel vragen dat Allen- de's offer niet vergeefs zal zijn. De Gregoriaanse Rouwdienst werd behalve door het kerkkoor van de parochie van Leunen, ook door het kerkkoor van de Vredeskerk opge luisterd. Hoewel er ruime bekend heid aan was gegeven van deze kerkdienst, viel ons het aantal be langstellenden tegen, een aantal wat rond de zestig zal hebben bedragen. Ook de alleenstaanden komen steeds, meer uit hun isolement. Zij hebben zich gevonden in een soort vereniging zonder kontribuanten, die maandelijks een gezellige avond be legt, waarop zij hun eenzaamheid even kunnen vergeten en de moge lijkheid hebben nieuwe kontakten te leggen. Op deze avonden zijn alle alleen staanden welkom; men kent namelijk nog geen lidmaatschap. Deze avon den zijn vooral bedoeld voor wedu wen, weduwnaars en ongehuwden, uit Midden- en Noord-Limburg. Enige tijd geleden werd in zaal De Ruif te Oirlo voor de eerste maal in onze contreien een dergelijke avond belegd, waarop ruim 200 alleen staanden aanwezig waren en wat uiteraard tot gevolg had, dat een dergelijk samenzijn voor herhaling vatbaar was. A.s. zaterdag 10 november is er dan weer een gezelligheidsavond met dansen in zaal De Ruif te Oirlo, aan vang 8 uur. Alle alleenstaanden, dus ook zij die nooit eerder een derge lijke bijeenkomst meemaakten, zijn daar van harte welkom. Gehuwden worden echter niet toegelaten. Onvoldoende opletten bij het over steken was oorzaak dat de 17-jarige Christina S. uit Venray met haar bromfiets op de Deurneseweg werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 34-jarige L. R. uit Venlo. Met een beenfractuur, hoofd verwondingen en inwendige kwets uren moest de bromfietsberijdster naar het ziekenhuis worden ver voerd. Auto en bromfiets werden zwaar beschadigd. Op de Maasheseweg kreeg de 43- jarige bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen T. Z. uit Moer- kapelle dorst- en ging al rijdende uit de fles thee drinken. Hij verslikte zich. Daardoor ging de vrachtauto uit het goede spoor, ramde 5 ver- keerspaaltjes, een verkeersbord, een lichtmast en schuurde langs de gevel van een woning, eigendom van Je rusalem. De gevel werd over een lengte van 2 meter opengescheurd tot een diepte van 25 cm. Hoewel de cabine behoorlijk beschadigd was, mankeerde de bestuurder hoege naamd niets. De ravage was echter zeer groot. En zijn dorst was over. SCHADE 2500 GULDEN In een schuur van de Zusters Ur- sulinen aan de Hagelweg is een grote ravage aangericht. Het aanwezige meubilair is beschadigd terwijl alle ruiten stuk gegooid of geslagen zijn. De schade bedraagt rond 2500 Omwonenden waarschuwden de politie dat er iets ongewoons plaats vond in die schuur, maar toen de politie arriveerde waren de vandalen verdwenen. Op de Maasheseweg geraakte de auto bestuurd door een Boxmeerse dame C. in een slip; de auto vloog over de kop en de bestuurster'be kwam diverse verwondingen. Een toevallig passerende automobilist heeft de gewonde dame met zijn auto naar het Venrayse ziekenhuis ver voerd en daarna de politie op de hoogte gesteld van dit ongeluk. De gewonde dame kon nog niet worden gehoord. VOOR WERKERS IN DE VOLKSGEZONDHEID EN MAATSCHAPPELIJK WELZIJN De Kath. Bond voor Overheidsper soneel belegt donderdag 15 nov. a.s. een vergadering in zaal Veerhuis in de Henseniusstraat. De KABO wil namelijk komen tot een sector, waar in al het personeel, werkzaam in de volksgezondheid en voor het maat schappelijk welzijn, opgenomen kan worden. Met name denkt men aan de werknemers in de psychiatrische centra, het ziekenhuis, de geriatri sche inrichting, het gezinsvervan gend tehuis, bejaardencentrum, W.S.V., levensschool en huishoud school. Men verwacht dat meer dan 500 personeelsleden daarvoor in aan merking komen. Zaak is dan wel dat zij ter verga dering komen, waar deskundigen tekst en uitleg van de bedoelingen zullen geven. Het bestuur v.an de Partij van de Arbeid, afd. Venray heeft de volgen de verklaring uitgegeven. Gelet op de krantenpublikaties n.a.v. een onenigheid tijdens de raadsvergadering van 29 oktober tus sen een bestuurslid en partijgenoot Timmermans over een in de Venray se gemeenteraadsvergadering aan de orde zijnde bouwkwestie, is de ver houding tussen het bestuur van de afdeling en het raadslid ter sprake gekomen. De heer L. Timmermans handhaaf de zijn uitspraken en deelde het be stuur mede, dat hij vanaf heden geen zitting meer heeft in de gemeente raad voor de Partij van de Arbeid, afd. Venray. De persoonlijke kwestie tussen het bestuurslid en het raadslid is met excuses bijgelegd. Het bestuur van de afd. Venray betreurt de stap van partijgenoot Timmermans en komt tijdig met een voorstel aan de leden over de in het raam van de kandidaatstelling te volgen procedure. Bestuur Partij van de Arbeid, afd. Venray C.Q. BEDREIGING MET GEWELD Venrays politie hield de 29-jarige in Venray verblijvende Marokkaan se gastarbeider C. aan. Hij zou zon dagavond getracht hebben enkele personen die op eht trottoir liepen, met zijn auto omver te rijden. Door snel opzij te springen was zijn opzet niet Na ingesloten te zijn geweest op het politiebureau is hij dinsdag voor geleid aan de officier van justitie te Roermond. Na voorgeleiding is hij pensionwaarts gezonden. Hij zal zich straks moeten verantwoorden terza ke opging tot doodslag c.q. bedrei ging met geweld. De Marokkaan heeft aangifte ge daan dat de betrokkenen zijn auto hebben beschadigd. Het onderzoek naar die kwestie is nog niet afge sloten. Enige enthousiaste aquarianen doen hierbij een beroep op mede-aquaria nen, om zich op te geven voor een op te richten aquariumvereniging, waarin zij hun liefhebberij gezamen lijk tot grotere bloei kunnen brengen en problemen op kunnen lossen. Voor opgave als lid of voor nadere informatie kunt u zich voor 30 no vember wenden tot een der volgende adressen L. Engels, Gertrudisstraat 5, Oirlo; H. Swaghoven, St. Petrusstraat 6, Venray of J. Martens, Valkenkamp straat 13, Oostrum, tel. 04780-4336. Een telefoontje of briefkaart met uw naam en adres is ruim voldoen de. Dinsdag om 8 uur wordt de laat ste les van de burgerschapscursus gegeven in In den Engel. Men kan zich dan opgeven voor de „vervolgcursus" Politieke Scho ling. In het kader van de aktie „Zuinig met energie" worden na sluitingstijd van het gemeentehuis de schijnwer pers gedoofd, die anders de hele avond het stadhuis in het licht zet ten. In de jongste B. en W. vergadering werd besloten tot: de bouw van 6 woningen op Hei de; de verkoop van stukjes achtertui nen in de Aubade- en Serenade- straat; bestemming van particuliere bouw in de Allegrostraat; subsidiëring van het jeugdcen trum de Springplank tot ƒ5.817,50; 'verschuiving van het school zwemmen met ingang van 1 jan. van 6e en 5e klas, naar 5e en 4e klas; verhindering van het hinderlijk parkeren onder de flats in Vel- tum en op de wegen parallel met de flats; verbetering en versmalling van de Timmermannsweg verhoging van de tarieven voor het gebruik van de sportaccomo- daties. Op de kruising Overloonseweg Noordsingel werden de voorrangs- regels niet in acht genomen. Daar door ontstond een botsing tussen de personenauto's bestuurd door de 27- jarige G. de H. uit Venray en de 28- jarige J. v. d. L. Alleen materiële schade Op vrijdag 1 november j.L, werd op de Scholengemeenschap „Maria num" vroegere huishoudschool) door bestuur, docenten, verdere me dewerkers en leerlingen, tijdens een speciale bijeenkomst, afscheid geno men van mej. Driessen uit Sevenum, die, om gezondheidsredenen, reeds enige tijd als directrice buiten funk- tie was. Op speciaal verzoek van de schei dende directrice, was 'aan deze bij eenkomst geen ruchtbaarheid gege ven en vond dit afscheid in alle een voud in besloten kring plaats. De directeur van de school sprak een inleidend woord, waarin onder meer de hoop werd uitgesproken, dat de scheidende direktrice haar rela ties met „Marianum" nog lang zal kunnen aanhouden en regelmatig de weg naar haar oude school zal weten te vinden. De 'heer drs. A. Hutschemaekers, lid van de Tweede Kamer en voor zitter van het schoolbestuur, was speciaal voor deze gelegenheid eer der uit Den Haag overgekomen. In een wat langere toespraak, memo reerde hij het ontstaan en de verdere opgang van het huishoudonderwijs in Noord-Limburg, in welke ontwik keling de scheidende directrice zo'n groot aandeel heeft gehad. Speciaal ook voor haar verdiensten voor de Venrayse huishoudschool, zoals die eens was, bracht hij de dank van het gehele bestuur over en wenste hij verder alle goeds voor de toekomst. Namens de leerlingen en de per soneelsvereniging werden ook nog woorden van dank gesproken. Nadat de scheidende directrice en kele passende geschenken waren aangeboden, werd door haarzelf nog een dankwoord uitgesproken, waar bij zij alle, haar toegezwaaide lof, terug verwees naar de vele medewer kers, die haar in haar taak steeds hadden bijgestaan. Dit officiële gedeelte werd tenslot te nog met een gezellig samenzijn be sloten. By het hoofdstuk dat in Venrays begroting handelt over cultuur, recreatie en toerisme brengen B. en W. o.m. haar gedachten naar voren over het jeugdbeleid, haar beleid t.a.v. de sport, de sport- voorzieningen en -accomodaties, de muziekschool, de schouwburg en recreatie en toerisme. VAN VALKENGOED constateert dat aan dat hele welzij nspakket meer gedaan kon worden, als er geld voor beschikbaar was. Toch moet hem van het hart dat de exploitatietekorten op vele van deze zaken, misschien met uitzondering van de muziek school, niet onrustbarend zijn. Het bewijs is ons bosbezit, dat per inwo ner f 5,kost, doch daarvoor veel natuurschoon biedt. Iets anders is dat we al dat schoons dikwijls ver vuilen. En het opruimen daarvan kost ook weer veel geld. Wie milieu bewust is, is ook kostenbewust en spaart geld, dat voor andere doelein den gebruikt kan worden. Om de sportaccomodaties op peil' te kunnen houden en geleidelijk uit te kunnen breiden zal een financieel beleid op langere termijn opgezet moeten worden. JENNTSKENS was tevreden over de aktieve rol, welke de gemeente vervult in de vrijetijdsbesteding. En met het college hoopt hij dat sport hal en afbouw van de Wieën in 1974 aan de orde gana komen. Wel zal men in het oog dienen te houden dat al die voorzieningen ook betaalbaar blijven. De subsidie aan de muziekgezel schappen noemde hij echter nog steeds „bekaaid" en hij vroeg zich af of middels de tarieven van de mu ziekschool voor leerlingen van die gezelschappen niets te versieren is. De voorgenomen „inrichting en aankleding" van onze gemeentebos- sen kreeg de zegen van MEVR. POELS-PETERS die nog altijd wacht op de resultaten van het over leg met het recreatieschap, dat vo rig jaar is toegezegd. Verder wil zij weten op de toeris tenbelasting ook geheel voor recrea tie wordt besteed. Het speelveldje in Zuid (achter de brandweerkazerne) wil ze daar ge handhaafd zien. Zo zulks niet kan, zag ze graag het hockeyveld daar voor bestemd. Wat de hotelaccomodatie betreft zou de gemeente pogen hieraan wat te doen. 'Nu zou zij graag horen, wat de gemeente er dan wel aan gedaan heeft. Ook OPBOUW '70 wil de plannen zien voor de bossen. Diezelfde frac tie wenst nu eindelijk een afgerond plan voor de sporthal op tafel te krij gen, al dan niet van de begeleidings commissie. Het vergaderen in foyer as 'deze fraktie in zoverre meegevallen, dat het naar meer smaakt. JEUGD EN SPORT REINTJES toonde zich enthousiast over de nieuwe jeugdnota en had hier grote verwachtingen t.a.v. het komend beleid. Hij wees op sommige jeugdonderkomens in kom en kerk dorpen, welke dringend nodig ver beterd moeten worden. Hij wees op de groeiende parkeerproblemen bij het Leunse sportpark, nu daar ge bouwd wordt en vroeg om een betere oplossing. Het intiatief tot aanleg van speel- voorzieningen en trapveldjes zal van de bevolking zelf uit moeten gaan, maar de gemeente zal via de be stemmingsplannen moeten zorgen dat er ruimte voor is. Het wordt ook tij d dat de gemeen te sommige verenigingen eens dui delijk voorrekent dat ze behalve via directe subsidies ook nog indirect steun krijgen zoals bij huur van ter reinen en gebouwen. Als van rijkswege een subisidie op het schoolzwemmen uitblijft, ware te overwegen of er geen bïjdrage-rege- ling van de ouders kan komen, daar door het schoolse gebruik van het zwembad juist de tekorten ontstaan. OPBOUW '70 wil de jeugdnota in een aparte vergadering besproken zien. Gaat op voorhand reeds ak koord met de daarin voorgestelde nieuwe commissie jeugd en sport. Ze is bijzonder fel gekeerd tegen het feit dat men nog steeds met kollekte- bussen langs de deuren moet worden gegaan en dat kollektantjes 10% van de opbrengst krijgen. Drs. BETERAMS vroeg omzichtig te werk te gaan met het aanleggen van trapveldjes in bossen. Dat deze meer „begaanbaar gemaakt" worden, heeft zijn'fiat. Wel wilde hij nu wel eens uit de doeken gedaan zien hoe nu de finan ciering verloopt van Venrays ge meenschapshuis, ook in vergelijking met die op de kerkdorpen. En waar om is het Venrayse gemeenschaps huis geen lid van de Limburgse Unie. Zijn op- en aanmerkingen op de jeugdnota bewaart hij tot de zaak be handeld wordt. Onder deze wat merkwaardige titel geven B. en W. ieder jaar bü de begroting hun visie over de werkgelegenheid in de industrie, in de dienstensector en in land- en tuinbouw. Het oordeel van de verschillende raadsfracties vindt u hieronder. VAN VALKENGOED constateert namens zijn fraktie dat de indus triële werkgelegenheid zich de laat ste jaren meer ontwikkelt dan ver wacht wordt. Ook industrieën, die het wat moeilijk hebben gehad en ook kleinere bedrijven beleven een vooruitgang. Deze fraktie meent met het college dat er nieuwe bestem mingsplannen moeten komen voor industrieterrein voor zo gevarieerd mogelijke industrieën. De gelden daarvoor zijn trouwens al op het in vesteringsplan gereserveerd. i AGRARISCHE SECTOR t Op gemeentelijk niveau zijn de problemen van land- en tuinbouw niet op te lossen. Die stelling onder schreef ook JENNISKENS, die van mening was dat land- en tuinbouw zijn eigen boontjes wel zal doppen en al gedopt heeft. De verdere ontwikkeling en sane ring ligt in handen van de agrariër zelf, aldus JENNISKENS en wordt bepaald door zjjn bedrijfsecono misch inzicht en vakkennis. Hq moet iets durven ondernemen met alle risico's vandien. Datzelfde geldt voor de middenstand en voor andere bedrijven. Desniettemin zal men de hulp van de gemeente nodig hebben bij hin derwetvergunningen, welstandstoe zicht en de aanleg van openbare nutsvoorzieningen in de kerkdorpen. WERKGELEGENHEID B. en W. zeggen in hun toelichting op de begroting dat het eindpunt van Venrays industrialisatieproces nog niet is bereikt. Daarom moeten er industrieterreinen bij komen en een nieuw bestemmingsplan daarvoor worden opgezet. MEVR. POELS-PETERS wil hier over heel wat meer horen en vraagt een uitvoerige visie van het college over het te voeren industrialisatie- en werkgelegenheidsbeleid voor de nabije en verdere toekomst. Dat Venray nu opeens de N.S. 100.00,moet betalen voor de zij lijn naar Nestlé en Freudenberg is haar wat te gortig. Ook daar wenst ze exact in geïnformeerd te warden. OPBOUW '70 dat vorig jaar nog vroeg om een af remming van de industrialisatie, is thans de mening toegedaan dat Ven ray moet streven naar een evenwicht in het werkgelegenheidspatroon en dat men niet toe mag laten dat de werkgelegenheid opgehangen gaat worden aan een mammoetbedrij f De nieuwe plannen voor industrie terreinen moeten tijdig in de raad worden gebracht i.v.m. inspraak mogelijkheden. Dat men de agrarische sector wil helpen o.m. door de aanleg van nuts voorzieningen kan volgens OPBOUW '70 een verkapte subsidie inhouden aan in wezen onrendabele bedrijven. En dat kan niet. Ook deze fraktie wil wel eens uit de doeken gedaan zien het wat en hoe van het zij lijntje in Oostrum. voor al uw van clan munckhof n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 2