VENRAYS JEUGD HEEFT VEEL WENSEN JEUGDNOTA VERSCHENEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BRADERIE VAN HANDWERK EN WELFARE- WERK OP „HET SCHUTTERSVELD' Verkeersongevallen PRIKJES OP DE RAAD BEKENDMAKING BEKENDMAKING VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 No. 45 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Insiders weten dat er de laatste weken büzonder hard getrokken is aan de totstandkoming van de jeugdnota. Deze nota was al beloofd bü de begrotingsbehandeling in 1972, maar men heeft niet het risico willen lopen daar bij de komende behandeling nog eens op geat tendeerd te werden. En zo kon de daartoe in het leven geroepen commissie als resultaat van veel vergaderen, interviews en enquê tes vrijdag een drie delige nota aanbieden, van ruim 400 pagina's. Geen ei van Columbus, geen weten schappelijke nota, zo stelde wethou der van Oers, maar wel een wegwij zer voor het praktische gemeentelijke beleid op korte en wat langere ter mijn. KONKLUSIES De nota komt o.m. tot de konklusie dat de ontwikkelingen binnen het jeugd- en jongerenwerk in Venray niet verschillen, van wat elders waarneembaar is. Namelijk ook in Venray is de overgang te zien van het min of meer traditionele ..gebon den" jeugdwerk naar allerlei „open" vormen. In de gemeente Venray nemen 2672 jongeren deel aan het jeugd- en jon gerenwerk in 35 verenigingen. Dat is 33%, terwijl dat percentage voor Noord Limburg op 34% uitkomt. Het deelname-percentage in Venray-kom (21°/o) ligt lager dan de meeste kerk dorpen, waarvan Leunen 48% kop loper is, gevolgd door Ysselsteyn met 39%. In Castenray en Veulen neemt slechts 6%> van de jeugd deel aan het verenigingsleven. Het „waarom" van deze cijfers zal men moeten onder zoeken. Ongeveer 60% van de 2672 deelnemers zoeken hun vertier bij het open jeugd- en jongerenwerk. In Venray-kom blijken gidsen, kabou ters en verkennerij nog een groot deel van het jeugdweric uit te maken. 358 vrijwilligers vormen het kader, dat het jeugd- en jongerenwerk be geleidt. Bij vele verenigingen bestaat de vrees dat men in de toekomst te weinig kader zal hébben. Of dat me de oorzaak is dat van de 35 vereni gingen er 32 zich uitgesproken heb ben graag gebruik te maken van een professionele jeugdwerker, zal nader onderzocht moeten worden. AKKOMODATIES 13 van de 37 accomodaties worden door de gebruikers als „goed" be stempeld, 14 als redelijk, terwijl de rest onvoldoende of slechts is. Een technische commissie komt met an dere cijfers, namielijk: 6 goed, 8 vol doende, 7 matig en de rest slecht. Met name worden genoemd de barak aan de Stationsweg, de barak van de 'St. Gda-gidsen, de Jeugdsoos Puree in Leunen, de Verkennerij in Oirlo en de K.J.B. in Castenray. Deze onder komens moeten - met behulp van de jongelui zelf - snel worden opge knapt. 23 van de 35 verenigingen hebben geen bezwaar, van eikaars accomo daties gebruik te maken. Men ziet daarin voordelen op organisatorisch terrein en men meent dat de onder linge samenwerking" daarmee bevor derd wordt. Maar hoe men zioh dat voorstelt - daar de meeste aktivi- teiten gewoonlijk zaterdags en dus veelal gelijktijdig iplaats vinden - is weer een andere kwestie. Zoals het ook een andere zaak is, dat men wel van een multi-functioneel ge bouw gebruik wil maken, mits men er minstens een eigen groepsruimte krijgt. FIN ANCIEN Jeugd- en Jongerenwerk wordt ge financierd voor 34% uit contributies, 24% uit akties, 28% uit gemeente subsidies en de rest uit andere bij dragen. In de gemeentelijke subsidie hierboven is niet begrepen de door de gemeente beschikbaar gestelde ruimten. De gemeente-subsidie was in totaal 17.000,of 521,ge middeld per vereniging en 9,80 per deelnemer. Men is tot de conclusie gekomen dat ruim 7000,meer subsidie had gegeven kunnen wor den als men niet de bepaling had dat slechts gesubsidieerd wordt als er exploitatie-tekorten zijn. Op die grond moet de subsidie-verordening nog eens kritisch bekeken worden, zeker t.a.v. de aktiviteiten-subsidies en er zal ook betere voorlichting no dig zijn van gemeentewege t.a.v. de mogelijkheden. De Brak en de Jeugdsoos Puree dienen, aldus een andere conclusie, ook in aanmerking te komen voor subsidie. Ondanks die subsidie-mogelijkheid tot 90% worden aan leiders-training slechts geringe bedragen uitbetaald. In hoeverre werkende jeugd deel neemt aan het jongerenwerk moet worden onderzocht. JEUGDSPORT 60% van de 4061 georganiseerde sportbeoefenaren in Venray beho- horen tot de junioren. Of de vereni gingsbesturen dit overwicht van de junioren steed1® onderkennen, wordt betwijfeld. Bij de zaalsporten blijkt een terug loop merkbaar, din tegenstelling toit de veldsporten welke groei verto nen. Over de accomodaties, zeker wat betreft de buitensporten, is men tevreden, waarbij Venray-kom dan wel vertrouwt dat de Wieën inder daad snel wordt uitgebreid. Ook is merkbaar de ontwikkeling van de z.g. recreatie-sport, waarvoor de thans bestaande sportverenigin gen weinig of geen mogelijkheden bieden. Dat zal mede met behulp van de gemeente anders moeten worden, die o.m. door het openstellen van ac comodaties deze sport - ook buiten het verb and van sportverenigingen - mogelijkheid tot ontplooiing moet geven. Een sporthal zal stimulerend' wer ken op de opkomst van nieuwe spor ten en recreatiesport. Gymnastieklokalen op de kerkdor pen zijn er te weinig, waarbij een oplossing gezocht dient te worden, dat enkele dorpen deze zalen geza- melijk gaan gebruiken. De vraag mag gesteld worden of sportvoorzieningen die door psychi atrische centra en onderwijsinstel lingen beschikbaar worden gesteld, niet in een soort „pool" kunnen on dergebracht worden, van waaruit toewijzing naar urgentie ;kan plaats hébben en ook de gebruikstarieven kunnen worden geregeld. Mede omdat moeilijk aan kader te komen is, blijkt .een ontwikkeling gaande om te komen tot samenwer kingsverbanden tussen verschillen de verenigingen. Deze omvorming naar z.g. „multi-verenigingen" moet ook van gemeentewege ondersteund worden. Veel jeugdafdelingen bedrijven naast sport ook andere aktiviteiten in het vlak van het jeugdwerk. Nagegaan moet worden of daar een afzonder lijke subsidie-basis voor gevonden kan worden. Er is nogal wat kritiek op de subsidie-verordening voor jeugd- spert, waarbü men uitgaat van „koppengeld". Men wil een subsi die op exploitatie-basis. Ook is men niet tevreden met de ge bruikstarieven voor de verschil lende sportaccomodaties. Ook die moeten bekeken worden. Een eigen clubgebouw staat hoog genoteerd op 't wenslijstje van vele verenigingen. Nagegaan moet wor den wat de gemeente kan doen, als de betrokkenen hun zelf-werkzaam- heid aanbieden. Bij de aanleg van sportaccomoda ties moet rekening worden gehouden met gehandicapten. Waar bouwtech nisch nog mogelijk, moeten bok de oudere accomodaties daaraan wor den aangepast. WOONMILIEU Wijks- en dorpsgewijs dient een inventarisatie gemaakt te worden van speelhoekjes, speelplaatsen en trapveldjes, al dan niet met speel toestellen. Gekeken moet worden hoe ver ze voldoen aan .de .minimum eisen, waarbij ook het groen, d&t wellicht kansen geeft als „gebruiks- groen". In Desselke en Zuid liggen grote manco's op dit terrein. Ook de mogelijkheid van speelstraten 'kan bij dat onderzoek betrokken worden. ORGANISATIE Nu noch de sportraad, noch de jeugdraad optimaal hebben gefunk- tioneerd, moet getracht worden op korte termijn te komen tot oprich ting van wat in artikel 61 e.v. van de gemeentewet genoemd wordt een commissie met bestuurlijke bevoegd heden, als een overkoepelend orgaan voor de belangbehartiging van bet jeugd- en jongerenwerk en de 'sport. Deze commissie, samengesteld uit zo wel gemeentelijke vertegenwoordi gers als deskundige/geïnteresseerde burgers (zonder binding aan bepaal de verenigingen), kan dan tevens de plaats innemen van commissie voor jeugdzaken en sport uit de Venrayse raad. De aanstelling van een specifieke „ambtenaar jeugdzaken" ter secre tarie wordt aanbevolen. Voor de vierde maal werd in het bejaardencentrum Het Schuttersveld een tentoonstelling gehouden van handwerk en welfarewerk, vervaar digd door de bewoners. Men had daarvoor een soort braderie georga niseerd. De feestelijk opgesmukte marktkramen gaven aan een en an der een aparte sfeer. Bij de opening waren aanwezig o.a. burgemeester drs. Schols in gezel schap van zijn echtgenote, H.E.H. Deken Theunissen, oud-Deken Loo- nen en Ds. Beens van de 'Protes tants Christelijke gemeenschap. Deze keer had men de openings ceremonie in handen gelegd van de bewoners. Al was de oudste inwoon ster in een rolstoel gezeten, zij wi9t ondanks haar 93 jaar, goed met de schaar om te gaan. En ze wist on danks die jaren haar mondje nog goed te roeren door de organisatoren te bedanken voor de eer. Zij hoopte nog vele jaren tentoonstellingen te kunnen openen. Een rondgang Icings de tentoonge stelde werken liet een scala van mo gelijkheden zien welke er voor de ouder wordende mens zijn voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. Men kreeg een goede indruk van de vele duizenden uren werk, maar Op de kruising Endepoel-Beek- weg werd onvoldoende voorrang ver leend waardoor tussen de personen auto's bestuurd door de 40-jarige A. S. uit Venray en zijn 54-jarige plaatsgenoot G. S. Een 'botsing ont stond. Naast behoorlijke materiële schade, moest de eerste bestuurder met diverse verwondingen naar het Venraysé ziekenhuis worden overge bracht. Op de kruising EikenlaanLin- denstraat kreeg de 17-jarige 'brom fietser H. v. d. M. geen vrije door gang van de bestuurder van de per sonenauto, de 27-jarige J. V. De bromfietser moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd maar die verwondingen bleken erg mee te vallen, waardoor 'hij later naar huis kon worden vervoerd. Ver der viel er materiële schad te note ren. ook van het oneindelijke geduld, wat de vele welfarewerkers en werksters op weten te brengen om de mogelijk heden, aangepast aan de vitaliteit en de inzet van deze ouder wordende mensen, te kunnen benutten. Dat zulks gelukt was, bewezen de dik wijls zeer fraaie werkstukken. Het Welfarewerk is voor de bewoners van bejaardentehuizen een zegen rijke arbeid', ook omdat tijdens het welfarewerk ook de gemeenschappe lijke kontakten worden verstevigd. Op Het Schuttersvsld is men op de goede weg. Juist de verkoop van de produk- ten tijdens de braderie is de basis om cp die weg van zinvolle vrijetijds besteding te blijven doorgaan. Als uit het publiek medelijden getoond wordt met de Venrayse raad, dan is dat een teken dat er iets fout zit. We hebben dat vorige week kunnen beleven toen de raad 's nachts om 'n uur of twee voor de tweede nacht in successie, weer een vergadering er op had zitten. 6-7 uur vergaderen twee avonden lang, is zelfs voor ver- gaderrotten te veel van het goede. Als daarbij dan nog punten aan de orde gaan komen als een beleidsplan spreidings model woonkernen Venray en het nieuwe centrumplan voor Venray dan mag de vraag ge steld worden of de lange duur van deze vergaderingen niet te kort gedaan heeft aan de aan dacht, welke deze twee belang rijke toekomstplannen ongetwij feld verdienen. Dat de buiten-wacht bij deze gang van zaken zijn vraag tekens gaat zetten is begrijpe lijk. Het mag dan in een Twee de Kamer wel eens voorkomen in heel speciale nood-gevallen dat we nachten als die van Schmelzer hebben, in gemeen-1 teraden heeft men minder be hoeften aan nachten als die van Schols. Men voelt dit meer aan als een „door-jagerij" als een soort prestige-object, waar nie mand niets mee gebaat is. Want met die twee genoemde punten is men er nog niet Er ligt nog een uitgebreide begro ting te wachten en de bijna 400 pagina's tellende jeugdnota draagt ook ai het jaartal 1973, hetgeen betekenen zal, dat die ook nog voor het einde van het jaar onder de hamer door ge jaagd moeten worden. Al met al is duidelijk dat de afdeling plan ning, die we tegenwoordig op het gemeentehuis hebben, goed werk in eigen huis kan doen. Het kan alleen maar de voorlichting van het publiek ten goede komen. Of over het centrumplan het laatste woord gezegd zal zijn, is een nog open vraag. Tot 12 december kunnen opnieuw be zwaren worden ingebracht (zie gemeentelijke bekendmaking) bij Ged. Staten. Als intussen de subsidie-com missie dan nog een tweede be zoek aan Venray brengt, kan er weer aardig wat veranderen. En tegen die veranderingen kun nen ook al weer bezwaren ko men. Zo kunnen we nog wat doorgaan. Maar het geeft de stedebouwkundige wel gelegen heid een beetje meer kennis te maken met Venray en zijn mo numenten. Weet hij de straat namen wat beter en wat werke lijk oud is en nep is. „Jeugd moet een eigen leef ruimte vinden, samen met an dere leeftijdgenoten, zonder bevoogding, ja zelfs zonder lei ding van ouderen. Dan krijgt ze een soort oefenruimte en werk plaats om eigen verantwoorde lijkheid te leren dragen aldus burgemeester Schols bij de aanbieding van de jeugd nota 1973. Datzelfde zei zijn voorganger Mr. M. Ousters, toen hij het Hoogveld-rapport in ontvangst nam. Heel wat duurder dan deze nota, maar ook handelend over Venrays jeugd. We kunnen al leen maar hopen dat deze nota meer effect zal hebben, dan het wetenschappelijk Hoogveld rapport, dat netjes in ontvangst is genomen, netjes is betaald en netjes opgeborgen. Veel ge daan hebben we er niet mee. Wel missen we in deze nieu we nota jeugdverenigingen als jeugdnatuurwacht, zangers van St. Frans en de verschillende jongens- en meisjeskoren in on ze gemeente. We dachten dat die behalve hun specifieke „vakbelangen" dienen, ook een stuk jeugdwerk verrichten. Maar omdat ze niet genoemd zijn, hoeven ze nog niet vergeten te worden De Burgemeester van Venray maakt ter voldoening aan het be paalde in art. 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 12 november 1973, gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afd. Ill-D gebouw Leunseweg 2a kamer 24, voor eenieder ter inzage ligt het bestemmingsplan CENTRUM zoals diit door de gemeenteraad in zijn vergadering van 30 okt. 1973 werd vastgesteld. Bij de vaststelling zijn in het ontwerp wijzigingen aangebracht. Derhalve zijn zowel zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, als zij die bezwaren hebben tegen de aangebrachte wijzigingen, bevoegd binnen bovengenoemde termijn bezwaren tegen het bestemmingsplan in te dienen bij gedeputeerde staten van Limburg te Maastricht. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, Drs. F. G. L. L. Schols. Venray, 9 november 1973. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat de gemeente raad in zijn vergadering van 30 oktober 1973, op grond van art. 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft besloten te verklaren, dat de vaststelling wordt voorbereid van bestem mingsplannen voor Leunen en Oostrum-Zuid, als nader aange geven op de bij het besluit behorende kaarten. Het voorbereidingsbesluit met bijbehorende kaarten ligt met ingang van heden voor eenieder ter inzage ter gemeente-secre tarie, afdeling IIID, gebouw Leunseweg 2a Kamer 24. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, Drs. F. G. L. L. Schols Venray, 1 november 1973.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 13