Beperkte Woningbouw op kerkdorpen.... DRUKWERK ORIGINELE KURKROLLEN Venrays Mannenkoor VENRAY IN HET WEEKEND Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ZILVEREN LERAAR Weereen half miljoen rijker NATIONALE K0LLEKTE GEESTELIJK GEHANDICAPTEN VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 No. 41 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Het beleidsplan „Spreidingsm W. de gemeenteraad heeft aan aanwezige open ruimte in de controleerde consumptie voor te bereiken door in Venray-k met een „overloop" naar Oos dorpen zal alleen gebucwd ku ter plaatse is. Een trek van bui tegen gegaan. De Tweede Nota over de ruimte lijke ordening dwingt de gemeente maatregelen te nemen om een even wichtige en doelmatige spreiding van de bevolking zeker te stellen. Daarbij moet men een keuze maken voor een bepaalde verhouding tussen „gespreid" en „gebundeld" wonen, waardoor aan de ene kant de open ruimten beveiligd worden, aan die andere kant aanwijzingen gegeven kunnen worden voor een doelmatig gebruik van het gehele grondgebied. Met 198 inwoners per km2 slaat Venray thans t.o.v. Limburg met 471 inwoners per km2 en het Nederlands gemiddelde van 394 per km2 geen slecht figuur en lijkt zich geen zor gen te hoeven maken over de ruim te. Doch men schat dat in 1985 al 272 inwoners hier op een km2 „moéten zitten", zodat de ruimte dan al weer een heel stuk is ingekrompen. Ver taald voor Venray denkt men aan een versterkte groei van het centrum, met een „overloop" naar Leunen en Oostrum en voor de overige kerk dorpen alleen woningbouw t.b.v. de autochtone bevolking. VOORDELEN Dat heeft volgens het college ver schillende voordelen. Op de eerste plaats kan daardoor een stevig cen trum ontstaan met voldoende draag vlak om nog beter te kunnen gaan funktioneren voor de kerkdorpen en de regio. Op de tweede plaats biedt het be-* houd van open ruimte buiten het stedelijk woongebied de mogelijkheid tot een goede landbouwontwikkeling en/of landschapsontwikkeling. Op de derde plaats is de kans groot dat in goed ontwikkelde stedelijke kern zich een aantal maatschappe lijke voorzieningen tot stand kunnen komen, die van belang zijn, niet al leen voor die kern, doch ook de om liggende dorpen. NADELEN Betekent dleze maatregel dat klei ne woonkernen nu de mogelijkheid tot voortbestaan wordt ontnomen? B. en W. zeggen uitdrukkelijk dat deze kernen moeten kunnen blijven funktioneren, maar willen dat funk tioneren niet afhankelijk maken van het bij bouwen van vele woningen, doch wel door oplossingen te zoe ken voor de maatschappelijke en economische gevolgen van de afrem ming van de woningbouw. Hierbij wordt b.v. gedacht aan kleuter- en basisonderwijs dat in de knel kan komen, waarvan concentratie nood- odel woonkernen Venray", dat B. en geboden, heeft tot deel de thans nog gemeente te beschermen tegen ongé- woondoeleinden. [Men denkt dit o.m. oom de woningbouw te concentreren, trum en Leunen. In de overige kerk- nnen worden voor de behoefte, die tenaf naar die kerkdorpen wordt zakelijk gaat worden. Het open baar vervoer zal voldoende verbin dingsmogelijkheden dienen te bieden, op de eerste plaats om schoolbezoek mogelijk te maken en op de tweede plaats om in het stedelijk centrum inkopen te kunnen doen en maat schappelijke en culturele instellin gen te kunnen bezoeken. BETEKENIS Wat betekent -dit nu lallemaal in harde cijfers? Men berekende dat de bevolking van de gemeente Venray zal groeien in 1985 tot 37.500 inwo ners. Aan de hand van de huidige inwoner- en woningenaantallen op de kerkdorpen, de migratiesaldo's, de geboorteoverschotten, de ontwikke ling van de gemiddelde woningbezet- ting heeft men berekend wat voor de autochtone groei nog aan woning bouw tot 1985 nodig zal Zijn. Met ingang van donderdag 11 ok tober worden er voor tenoren en bassen van 19.30 tot 20.00 uur aparte repetities gehouden. Donderdag 11 okt. beginnen de tenoren om 19.30 uur; 20.00 uur bas sen. Donderdag 18 okt. 19.30 ibassen; 20.00 tenoren. Donderdag 25 okt.: 19.30 tenoren; 20.00 bassen. Op korte termijn wordt er uit 't mannenkoor 't hofkoor geformeerd, waaraan ieder vrij is om mee te doen. Diegenen die zich hiervoor op geven verplichten zich om zondags morgens te repeteren. Ideeën en lied jes worden met spoed ingewacht door de voorzitter van het 't carna valscomité, de heer L. Oudenhoven. Nieuwe leden zijn van harte wel kom op de wekelijkse repetitieavond in hotel De Zwaan. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of clublokaal, tel. 1279. Ysselsteyn Oirlo Castenray Veulen Heide Merselo Vredepeel Smakt Oostrum Leunen In Oostrum zal men daarnaast nog ongeveer 244 en in Leunen 136 wo ningen extra gebouwd worden ter vergroting van de keuzemogelijk heid van wonen. In de gehele gemeente zullen tot 1985 minimaal 4699 en maximaal 5190 woningen moeten worden ge bouwd. VERWACHTINGEN Men schat dat in 1985 de bevolking van Venray exclusief gestichtsbe volking zal groeien tot 37.500 inwo ners. Daarvan wonen er dan onge veer liin: Oostrum Leunen Ysselsteyn Oirlo Castenray Veulen Heide Merselo Vredepeel Smakt 2340 2130 1900 1150 750 600 5.30 940 360 240 Als men daarbij bedenkt dat in datzelfde rapport voor 1985 berekend wordt diat 3050 tot 2500 inwoners een zesklassige basisschool in stand hou den, dan wordt wel duidelijk dat al- Leen al op dit terrein het nodige te doen zal zijn. Bij de gezamenlijke Rabobanken in de Gemeente Venray werd1 in de maand september 1973 een spaar overschot geboekt van 585.000, (ingelegd 3.125.000— en terugbe taald 2.540.000,—). Het totaal spaartegoed bij deze Banken per 28 september 1973 be droeg 76.795.000, Het totaal aan toevertrouwde mid delen steeg met 1.988.000,tot 105.916.000,—. WEER OORLOGSTUIG GEVONDEN Tijdens graafwerkzaamheden bij de kapel op de kruising Steegse- peelwegLemmenweg werd oorlogs tuig gevonden. De dienst Explosie ven van de Kon. Landmacht uit Cu- lemborg wist maar liefst 35 stuks zeven en een halve centimeter veld- geschutgramaten naar boven te ha len, drie nog intakt zijnde pantser- vuisten en een ongeteld aantal ge weerpatronen. Een gedeelte werd ter plaatse door de manschappen tot ontploffing gebracht, de rest werd meegenomen om elders tot ontplof fing te brengen. Als het Boschveldcollege dit jaar op 26 en 27 oktober a.s. het jaarlijk se schoolfeest viert, dan zullen leer lingen en leraren de nodige aan dacht schenken aan het zilveren ju bileum van Pater Canisius Vastbin der. Niet ten onrechte, want Pater Vastbinder is db niet alleen 25 jaren geschiedenisleraar aan Gymnasium en Bosch veldcollege geweest, maar ook die altijd klaar staande biblio thecaris, wiens boekenliefde zelfs zodanig groot is, dat hij trouw ieder jaar zorgt dat ieder van de leerlin gen zijn of haar boekenpakket kant en klaar heeft staan op de eerste schooldag. Dat betekent wel, dat als iedereen vakantie heeft, hij met zijn helpers tienduizenden bokeen dioor zijn handen moet laten gaan. In 1933 maakte Pater Canisius voor het eerst kenins met Venray. Als Nijmeegse jongen, die graag francis- kaan zou willen worden, kwam hij de twee hoogste klassen van het toenmalige gymnasium in Venray volgen. In hetzelfde Venray, waarin hij na zijn intrede in de orde, twee jaren als frater woonde en werkte in het klooster. Na zijn priesterwijding midden in de oorlog kreeg hij van zijn oversten opdracht in Nijmegen geschiedenis te gaan studeren, on- dan'ks het feit dat zijn enige onvol doende bij het eindexamen juist het geschiedenisvak betrof. Na de bevrijding werd hij leraar aan het college in Waterslei bij Sit- tard, oorspronkelijk een college van de Duitse franciskanen, dat toen overgenomen was door het missie college van Katwijk. In 1948 werd' hij geschiedenisleraar aan het Gymna sium Immaculatae Conceptionis bea- ti Marae Virginia, in hetzelfde jaar toen hij zijn m.o. diploma haalde. Er waren teen zo'n 250 jongelui, waar van 60 externen op het gymnasium. Men vroeg hem behalve als aalmoe zenier van de verkennerij ook of hij als opvolger van Pater Donulus de zorg op zich wilde nemen voor de leerlingen-bibliotheek. Dis is dan in tussen uitgegroeid van „pijpenla" tot een echte bibliotheek, maar daar is dan mede de nieuwbouw debet aan, waarin ook Pater Canisius de nodige „inbreng" heeft gehad. Maar ook de zielzorg heeft steeds zijn aandacht gekregen. In de vijftiger jaren werd hij assistent van pastoor Vorstermans in Leunen en is dat gebleven, ook bij pastoor Jonkers en bij ij pastoor Haenen, die deze hulp node gemist zouden hebben. Hij heeft in de voorbije 25 jaren het gymnasium Boschveldcollege zien worden en zien uitgroeien tot 1350 leerlingen. Zonder aan de weg te timmeren heeft hij zijn lessen gege ven, zijn bibliotheek opengesteld en de studieboeken verzorgd. De veranderingen, welke de Mam moetwet bracht, zoals ook de ver anderingen in de opzet van de school, de coeducatie, de democrati sering van het onderwijs hebben hem niet van zijn stuk gebracht. Integen deel een en ander volgt hij met veel interesse en belangstelling en met een eigen .inbreng. En buiten staat nog altijd zijn brommer klaar, als hij naar zijn pa rochianen moet of zaken moet doen. Dat alles gaat men vrijdag 26 ok tober herdenken met een feestelijke eucharistieviering in de Vredeskerk en met een matinee van en d)oor alle leerlingen. Zaterdagmiddag 27 oktober wordt hem van 2 tot half 4 een receptie aangeboden. voor al uw De oudervereniging voor het Zor genkind maakt bekend dat de na tionale klolekte voor geestelijk ge handicapten dit jaar gehouden wordt in de week van 15 tot 20 oktober. Nu wij hier vlak vooorstaan wil len we deze kollekte bijzonder onder uw aandacht brengen. De oudervereniging „Voor het Zor genkind" heeft in Nederland 70 af delingen en telt plm. 14.000 leden, waarvan de afdeling Venray ruim 170 leden heeft. Op velerlei terrein ont plooit de vereniging zich om meer levensvreugde te schenken aan onze zergenki n deren. De kollekte wordt gehouden onder het motto „Wat een geluk dat we in Nederland wonen". Ja, wat een geluk diat we in Ne derland wonen, waar de overheid ons de mogelijkheid biedt zoveel drin gend noodzakelijke voorzieningen te treffen, zoals 'kinderdagverblijven, dagverblijven voor ouderen, gezins vervangende tehuizen te bouwen en daarnaast zoveel deskundigen in te schakelen om onze gehandicapten te helpen en te begeleiden. We kunnen ons afvragen waarom koliekteren we eigenlijk nog, terwijl de overheid al zoveel voor haar re kening neemt, wat willen we eigen lijk met al dat kollektegeld? Het antwoord hierop luidt: De zorg voor geestelijk gehandicapten houdlt niet op bij tehuizen en des kundige begeleiding. Er zijn een aantal zaken waar de overheid nog niet aan toe komt, om deze geheel of gedeeltelijk voor haar rekening te nemen, daar moet particulier initia tief aan te pas komen en vooral de kollekte moet hier uitkomst brengen. Wij denken aan gezinsbegeleiding, sportbeoefening, hetgeen meestal aangepaste sport zal moeten zijn en vakantiekampen. Ook onze zorgenkinderen moeten op vakantie kunnen gaan, hetgeen zeer hoge kosten met zich mee brengt want dit vraagt veel extra voorzie ningen. Meestal moet op twee of drie kinderen een leidster zijn. Dit zijn meestal wel vrijwilligers, maar kampkosten moeten ook voor hen betaald worden. Wij dienken verder aan de dagtrips miet begeleiding, St. Nicolaas surpri ses voor intemaatskinderen en kin deren van kleuterdagverblijven enz. Voor dit alles is veel geld nodig en wij vragen U daarom als de koliek- tanten bij U aan de deur komen: wees hen dankbaar dat ze dit mooie werk voor onze zorgenkinderen» doen en geef royaal. Via radio en t.v. zal nog de nodi ge aandacht aan deze kollekte be steed wodren Wij vragen dan ook uw aandacht voor de t.v.-sport op 15 oktober om 20.30 uur Ned. I; 16 oktober 20.30 u. Ned. I; 19 oktober 20.20 Ned1. I en verder nog de socutera-film van 5 minuten op woensdag 17 oktober om 19.50 uur. VERKEERSONGEVALLEN Op de Maasheseweg lette de bestuurdre van een personenauto, de 46-jarige J. J. onvoldoende op,, toen hij, vanaf de Maasheseweg een inrit wilde oprijden. Daardoor kwam de 19-jarige bromfietser L. V. uit Venray tegen de auto terecht. Na aanvankelijk naar het ziekenhuis te zijn vervoerd kon hij later naar huis worden overgebracht. Op dezelfde weg geraakte die bestuurder van de personenauto, de 22-jarige J. K., door onverklaarbare oorzaak van de weg. De door hem bestuurde auto ramde 6 voetgangers- géleidepaaltjes. Maar hier bleef het bij materiële schade. Op de Wilhelminastraat botste de bestuurder van een personenauto, de 32-jarige H. S. uit Helmond, te gen de geparkeerde auto van de 27- jarige Venrayer B. J. op. Lichte ma teriële schade was het gevolg. Komende vanaf de Rouwkuilen- weg lette de 79-jarige G. in 't H. uit Ysselsteyn onvoldoende op het ver keer op de Deurneseweg. De be stuurder van de personenauto, de 33-jarige T. S. uit Venray kon de overstekende wielrijder niet meer ontwijiken. Deze wërd geraakt en te gen het wegdek gesmakt. Met diver se verwondingen moest de bejaarde fietser naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op de Haammakerstraat lette de bromfietser, de 31-jarige J. B. uit Venray, toen hij vanaf de flats de straat wilde oprijden onvoldoende op het verkeer. De bestuurder van een personenauto, de 41-jarige V. W. kon dë bromfietser niet meer ont wijken. De bromfietser bekwam dus danig letsel dat opname in het zie kenhuis noodzakelijk was. Op de kruising Westsingel Meresloseweg werden de voorrangs- j-egels onvoldoende in acht genomen waardoor tussen de personenauto's, bestuurd door de 22-jarige Venrayer H. D. en zijn 31-jarige plaatsgenoot R. B. een botsing ontstond. Overigens bleef het bij behoorlijke materiële schade. Op de beruchte kruising te Yssel steyn werd weer eens een keer geen voorrang verleend door de 28-jarige bestuurder van de personenauto J. v. d. B. uit Nederasselt. De door hem bestuurde auto kwam daardoor in botsing met de personenauto, be stuurd door de 44-jarige J. E. uit Eindhoven. Deze laatste bestuurder moest met diverse verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis wor den vervoerd. Op de kruising Maasheseweg- Nieuwhuisweg werd onvoldoende op gelet. Daardoor ontstond een botsing tussen de persnenauto, bestuurd door de 26-jarige B. uit Nuenen en de personenauto, bestuurd door de 44- jarige B. S. uit Venray. Het bleef bij materiële schade. Bij de oprit naar de autoweg naar Deurne aan de Leunseweg, let te de bestuurder van een personen auto, de 25-jarige C. V. H. uit Ulven- hout, onvoldoende op het verkeer, wat over het rijwielpad naderde. Daardoor werd de 17-jarige brom fietser G. H. uit Venray geen vrije doorgang verleend. Bij de botsing liep hij dusdanig letsel op dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Maar de verwondin gen bleken achteraf mee te vallen en kon hij naar huis worden vervoerd. Op de Deurneseweg lette de bestuurder van een vrachtauto, de 50-jarige M. J. uit Neer onvoldoende op toen hij de door hem bestuurde vrachtauto achteruit een erf wilde opdraaien. Daarbij kwam zijn auto in botsing met de personenauto, be stuurd door de 30-jarige Duitser W. F. uit Goch. Deze laatste moest met diverse verwondingen naar het Ven rayse ziekenhuis worden vervoerd. De personenauto werd zwaar, de vrachtauto licht beschadigd. van cien munckhof n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9