Raadsvergadering Gemeente Vierlingsbeek Water in en om Lollebeek 0, KOM ER EENS KIJKEN.. |Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wat een water Boek van de Maand „Het schetsboek van Robinson Crusoë'.' Boekhandel v.d. Munckhof b.v. HERMUS B.V. PLAATWERKINDUSTRIE,Stationsw. 72-74 VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 No. 41 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UQl DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 n L! ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 7.50 (bij vooruitbetaling) De raad der gemeente Vierlings beek kwam dinsdagavond in een vrij langdurige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Heusdlen. Het wordt hoog tijd dat het reglement van orde daar wordt toegepast, want bij herhaling kwam het voor de tot in de vijfde in stantie door bepaalde raadsleden het woord werd gevoerd. INGEKOMEN STUKKEN Enkele maanden geleden besloot de raad tot verkoop van de gemeen- tewoning Venrayseweg 22 te Over- loon aan de huurder over te gaan. Deze woning heeft alle mogelijke ge breken, is niet aangepast aan de huidige woonbegrippen en werd naar het oordeel van het college van Gedeputeerde Staten voor een te la ge prijs verkocht. Dit eoHege meen de dat de verkoopwaarde hoger moet zijn, evenals de taxatie. Na een uit voerige discussie bleef de raad bij zijn eerder genomen standpunt. Zij stelde dat de woning in het bosge bied A. ligt en een agrarische be stemming heeft. Voor speculanten heeft ze geen waarde, want als de huidige aspirant-koper deze woning weer zou willen verkopen, dan is de gemeente de eerste gegadigde. De raad besloot dat het college eerst met de kandidaat zal moeten gaan praten. Komt dan in overleg een an der voorstel ter tafel, dan zal de raad daarover alsnog beslissen. In het andere geval blijft de aspi rant koper huurder met voor de ge meente alle mogelijke konsekwenties als woningverbetering e.d. De huur bedraagt nu 6.50 per week. De verkoop van een bouwterrein aan J. Martens te Vierlingsbeek had ook nog geen goedkeuring van G.S. verkregen, omdat dit college de be dongen prijs van 20,per meter aan de lage kant vond. Ook aan die beraadslagingen nam vrijwel de ge hele raad tot in vele instanties deel. Uiteindelijk besloot de raad G.S. mede te delen dat zij bun eerder ge- norhen besluit wilde handhaven. De raad stelde dat aan dezelfde straat' reeds in een vroeger stadium gron den voor dezelfde prijs waren ver kocht. Zij vond het onbillijk dat de koper nu een hogere prijs zal moeten betalen. Drs. v. d. Berg pleitte voor het vol gen van een bepaalde methodiek bij de vaststelling van de grondprijs en deze reeds vooraf voor de gehele ge meente vast te stellen. Dan behoef de niet meer te worden gediscus sieerd door vrijwel de gehele raad over het voorstel tot verkoop van een stukje grond, aldus de heer van de Het college was echter van mening dat dit maar een incidenteel geval was en de gemeente toch geen bouw perceel meer heeft buiten de bestem mingsplannen. In het uitbreidingsplan de Pritter te Overloon zal d'e verlichting vol gens het nieuwe plan van de PNEM worden aangelegd, hetgeen 9 licht punten meer gaat betekenen, maar ook de prijs van de aanleg van 45.000,naar 52.110,zal ver hogen. Het gesprek met de jagerscombi natie in de gemeente Vierlingsbeek heeft toch resultaat gehad. De ja gers zullen nu in plaats van 11.300,- wildeschade, 8.000,betalen voor beplantingsmateriaal, afrastering etc. De tewerk gestelden in het werk- voorzieniingsChap zullen deze afraste ring aanleggen. Verschillende raads leden juichen die oplossing toe. In de financiële commissie werd in verband met de langdurige ziekte van de heer Deenen de heer Siebers uit Vierlingsbeek benoemd, mede om dat van de Overloonse fractie reeds twee leden zitting hebben in die commissie. AGENDA i De straatnaamgeving in het plan Makkenveld en de Fritter ontmoette weinig tegenstand in die raad. In plan Makkenveld zal nu de Udo de Boye straat, Overambt en Arnoud van Gelrestraat genoemd worden. In plan Pritter weiden de namen van drie verzetsstrijders voor het nageslacht vastgelegd en wel Jan Hendrix uit Venlo, Theo Dobbe en Peter Zuid. De raad was wel van oordeel dat onder de straatnaambor den in kort zal worden aangegeven wat de betekenis van die naam is, omdat bij de huidige generatie de namen niets zeggen. Geen bezwaar had de raad tegen de volgende agen dapunten en deze gingen zondier be raadslagingen onder de hamer. Voorschot op de gemeentelijke ver- [goeding vakleerkrachten in de bij zondere scholen voor een totaalbe drag van 12.831, Wijziging gemeenschappelijke re geling welstandstoezicht Oost Bra bant. Verkoop 0.64 ha. grond aan P. J. Kuenen te Overloon. Verkoop van kavel 93 in Overloon aan J. Vroon te Linne en kavel 73 aan L. v. Bladeren te St. Anthonis, tegen de prijs van f 30.65. Verkoop van een bouwterrein te Groeningen aan J. v. d. Heiden te Escharen voor de prijs van 20,— per meter. G .Simons vond de aankoop van een bouwterrein aan de Grotestraat voor de totale prijs van 31.350, geen bezwaar nu hij daar een dub bele woning op kan bouwen. Het voorstel om het opslagterrein nabij het gemeentehuis te ommuren werd door het college teruggenomen voor nadere adviezen van de dienst gemeentewerken. De heer Klein Schiphorst bestreed de kostenberekening. Voor die prijs kon de gemeente het niet in eigen beheer maken. Om dat na te gaan werd het voorstel door het college teruggenomen. De aanvullende subsidie aan de Bcxmeerse muziekschool deed de raad weer overeind gaan zitten. Het lag de meeste raadsleden niet lek ker de manier, waarop de Boxmeer- se muziekschool handelt als het om aanvragen van subsidie gaat. Eerst de uitgaven doen en dan aanvullen de subsidie aanvragen, want. de ra den zeggen toch wel ja. Be raad in Vierlingsbeek doet zulks in navolging van die van Oploo niet langer meer. Voor deze keer werd nog besloten de aanvullende subsidie te verstrekken van ruim 7.000,— omdat 'deze gelden reeds waren uitgegeven. Over 1973 zal de •raad' echter alleen de trendmatige verhoging betalen. De vergoeding over 1973 zal eerst dan betaald wor den als een deugdelijke begroting en tussentijdse stand aan 'de raad zal worden medegedeeld. In streekverband as men reeds ja ren bezig om te komen tot samen werkingsverbanden met de muziek scholen van Cuijk en Mill. De raads voorzitter had' vertrouwen dat in dit najaar men weer een stap verder zal komen. De raad was van oordeel, dat men in gewestelijk verband de muziekscholen goedkoper kan run nen. Geen bezwaar had men tegen aan schaffing van meubilair voor de kleuterschool te Vierlingsbeek voor een bedrag van 18.011, RONDVRAAG Het raadslid Koopmans uit Holt- hees wilde aan het college ophelde ring vragen over wat gebeuren gaat met de klandestiene bouwsels in de bossen van de gemeente Vierlings beek. Op voorstel van de raadsvoor zitter werd deze vraag verschoven naar de besloten bijeenkomst, om dat de voorzitter van oordeel was dat er te veel haken en ogen aan zit ten om in het openbaar hierover te praten. Wel liet de voorzitter doorscheme ren dat twee ambtenaren dagenlang met de opsporing en registratie bezag zijn geweest en dat het college reeds rechtskundig advies heeft ingewon nen. Maar wat het college reeds had gedaan en wat het zal gaan doen voor de toekomst dat vernemen wij de volgende vergadering als de voorzit ter dan wel in openbaarheid opening van zaken zal geven. De studie omtrent de heffing van reinigingsrechten is nog niet geheel afgesloten, maar het college denkt dit jaar toch nog een voorstel aan de raad te kunnen doen. De droogte heeft niet veel schade aangericht aan de sportvelden. Be regenen was een te kostbare zaak en het college had vertrouwd op de des kundigheid' van wethouder Stappers. Deze had gelijk gekregen gezien de toestand waarin de velden verkeren ondanks de droogte. Mevr. Monnee kreeg te horen dat signaleren van ongerechtigheden in de natuur een plicht blijft van de inwoners en zeker van de raadsleden. Het autowrak DG 50-51 had reeds de aandacht van de politie. Ze waren er allemaal, woensdag in de foyer. De mannen, die op een cf andere wijze met het water te deen hebben. De mensen van het waterschap, de unie van waterschappen, zuiveringschap, wa terleiding, provinciale en rijkswaterstaat en daar tussen in de landbouwers en tuinders van het ruilverkavelingsplan Lollebeek. Want op die avond zou immers niemand minder dan prof. dr. ir. J. v. d. Molen de balans op gaan maken van wat nu juist in het ruil verkavelingsplan aan waterbeheersing gedaan is huishoud- en industriewater in heel Het liep wel een tikkeltje anders. Limburg. In die zin zal ook land- en tuin bouw bemoeienis gaan krijgen met het water. Prof. v. d. Molen vroeg zich af of het Lollebeekgebied, dat eens proefgebied was voor een ver beterde waterhuishouding, nu niet een proefgebied moet gaan worden voor een geïntrigeerde waterhuis houding in het belang van allen. Hij dacht daarbij zelfs aan een plaatselijke commissie, die t.b.v. het beheer van het systeem en het opti maal gebruik van water, de wensen van de belanghebbende coördineert en die zonodig de water verdeling regelt. Geen balans dus, maar een toe komst-visie, die de belangstellenden op die avond nog eens duidelijk het nut van samenwerking en coördina tie aantoonde en daarnaast duide lijk aangaf dat men er niet is met al of niet meer water inlaten nabij Griendtsveen BALANS A De voorlopige balans van een jaar water-toevoer werd staande de ver gadering in de rondvraag wel door de gebruikers getrokken. Een hete droge zomer had1 de nieuwe water voorziening wel voor een -vuurproef gesteld. En dat terwijl men ook in Panheel nog leren moet, hoeveel de kaden van b.v. een Helenavaart ver dragen kunnen en wat de reakties zijn van een stop in de wateraanvoer, wat de reakties zijn bij hevige regen. Het blijkt dat de tuinders voorlopig nog maar 'liever hun eigen bronnen gebruiken, al dan niet met 'ijzer (Prof. v. d. Molen had berekend dat de tuin ders in Meterük „een fiets" per dag beregenden.) Men vertrouwt het nog niet goed met de schadelijke stoffen, die in het aangevoerde water kun nen zitten en waar feitelijk te wei nig onderzoek bij is. Geklaagd werd dat uit de jaren feitelijk stilstaan de Helenavaart nu een „troep" los gekomen is, die stuwen, maar ook ge- WATERBEHEERSING is iets, zo stelde deze Wageningse professor, dat vooral de Nederlandse mens al eeuwen bezig houdt. Had den ze niet gezorgd voor dijken en gemalen, voor sluizen en pompsta tions of molens, een groot deel van Nederland zou zelfs niet 'bestaan. Maar ook in de hogere gedeelten, waar de beken, met hun kronkels en meanders, zichzelf vormden en zich zelf schoonhielden, greep de mens in met watermolens, met stuwen voor bevloeiïngen. We hebben staatscommissies ge kend' voor 'bevloeiïngen en rijks- bureau's voor ontwatering. De wa terschappen zijn gekomen, om daar waar het nat is, water af te voe ren en daar waar het droog is, te pogen het water vast te houden. En die moeten daarnaast dan maar zien klaar te komen met problemen als wijzigingen en mechanisatie in de landbouw, welke weer een steviger en minder natte ondergrond vragen en de toename van het verharde op pervlak door langere wegen, meer .huizen, grotere gebouwen. De Peelontginningen werden mo gelijk door de aanleg van de Zuid Willemsvaart, de Maaskanalisatie en het Defensiekanaal. Ook hier speel de waterafvoer uit al dat veen via aan te leggen lopen, een grote rol. Maar na de ontginningen draaiden ook hier de rollen weer en werd wa ter-toevoer even noodzakelijk als water-afvoer. En om dat probleem op te lossen was de ruilverkaveling noodzakelijk. Een ruilverkaveling, welke in meer dan een opzicht geschiedenis heeft gemaakt. Want het is b.v. in deze ruilverkaveling geweest dat met de ontginning van Dorper- en Heidsepeel een eeuw ontginningen is afgesloten. Liefst 5 ministers moesten eerst persoonlijk op be zoek komen, voordat deze laatste ontginning van start kon gaan. Geen enkele ruilverkaveling heeft zo'n evolutie van land- en tuin bouw meegemaakt als deze, die meer dan welke voorgaande ook, werd geconfronteerd met neg nieu we begrippen als recreatie, land schap en natuurgebieden. Doordat Maaswater via Panheel naar Griendtsveen gebracht kon worden was inlaat van water in 'het ruilverkavelinigsgebied mogelijk. Dacht men aanvankelijk op grote schaal infiltratie toe te passen, de kosten dwongen de uitvoerders naar een uitvoering, die slechts ten dele hieraan beantwoordde, doch door de snel opkomende beregenings-moge- lijkhed'en toch belangrijke voordelen bood. KWALITEIT De kwantiteit is voldoende gewor den, doch het gaat nu ook om de kwaliteit. Om dat te bereiken zal samenwerking noodzakelijk zijn met waterschap en waterzuivering. Im mers het waterschap gebruikt her biciden om kanten te schonen, ter wijl ook de landbouwers zorgen dat dit spul in het water komt. Maar tuinders kunnen het spul niet heb ben op hun gewassen, terwijl van de andere 'kant het water uit hun eigen bronnen dikwijls ijzerhoudend is en ook minder bruikbaar. Zuiveringsinstallaties laten kali, fosfaat en stikstof in het water zit ten, welke de plantengroei dn de wa- terlossilngen alleen maar bevorderen. En dat eist weer meer onderhoud, waarvan de kosten steeds maar ho ger worden. Prof. v. d. Molen ncemde het een vreemde zaak dat terwijl het on derhoud van waterlcssingen in Nederland ruim 200 miljoen gul den kost nog zo weinig onderzoek is gedaan naar het nut van be plantingen langs waterlossingen (minder zen, minder plantengroei in het water) en naar planten- etende organismen. Een ander punt, dat mee gaat spe len is, dat goed water een steedis zeldzaam prodUkt gaat worden. Wat men thans in Griendtsveen inlaat staat gelijk met een kwart van het bruikers van water voor beregenin gen dikwijls voor grote moeilijkhe den gezet heeft. Sommigen menen dat verlies van water is opgetreden doordat de onderbrond van beken er nog onvoldoende verzadigd is, maar anderen gaven de B.B. de schuld, die ongevraagd en zonder te waarschu wen maar grote kw an turns uit de waterlopen haalde. Wat er van zij, de mensen in Oos trum hadden nog weinig gemerkt van watertoevoer, al gaf men grif toe dat er in ieder geval water in de lossingen had gestaan, de hele lan ge en droge zomer. En dat was niet onverdienstelijk. Al met al moeten zowel de waterverzorgers, als de wa tergebruikers nog leren, hoe men met de nieuwe mogelijkheden moet omgaan, wat kan en wat niet kan. 1 POMPPUTTEN ■Met Prof. v. d. Molen in de buurt wilde men van hem wel eens weten hoe dat zit met eventuele schade aan landbouwgewassen en aan bossen als de waterleidiingmy links en rechts in de gemeente aan het pompen gaat. Lijden gewassen en bossen geen schade en zo ja, hoe is dat aantoon baar? Prof. v. d. Molen vertelde dat der gelijke schade bijzonder moeilijk aantoonbaar is. Voor landbouwge wassen kan de grondwaterdaling be paalde benaderingsmogelijkheden van schade geven. In de Achterhoek is b.v. een waterleidingsmy gedwon gen op grond van daling van het grondwater een bepaald schadebe drag ui tte keren per m3 gewonnen water. De schade aan bossen en aan flora in die bossen is niet bekend, waardoor in feite ook geen normen aan te geven zijn voor schadevergoe ding. HOND STAK DE WEG OVER Een bij Rank Xerox werkzame Engelsman kreeg woensdagmorgen op de Oostsingel een hond tegen zijn personenauto. De hond ging er jan kend vandoor en de Engelsman zit met de brokken, althans de deuken in zijn auto. BESTUURDER ZAG KENNIS De bestuurder van een wagen, de 29-jarige M. W. uit Ysselsteyn zag een bekende voorbij rijden in de bocht van de JulianasingelWilhel- minastraat. Hij knikte vriendelijk goeden dag maar lette daarbij niet op en botste tegen de geparkeerde auto van de 20-jarige W. J. uit Ame rica aan. Deze auto schoof door en kwam toen tegen de geparkeerde auto van F. R. uit Horst. De schade was behoorlijk. Htdco. axf 1*84, toxwofos Ik. svrüv* t it* km en bk»i« ofcowk «dt* t-.-wwNf «*n iïc: voütta tiljju) fc<» Wto Ik 'itnv tmt Mijn*» *»<witu8f k<t, t«K-kco,1 v» sjijsv.hn.,01. I>3> tect iwrmltaslg itfcw-. tw myo ilcu Het aloude verhaal van Robinson Crusoë, op een geheelnieuwemanier verteld. Met tientallen prachtige kleurenillustraties. Nü f. 8,90.Verkrijgbaar bij: Grotestraat 28 - Venray BLIKSCHADE Op de Puttenweg te Ysselsteyn werd onvoldoende opgelet bij het wegrijden uit een parkeerhaven, waardoor een botsing ontstond tus sen de personenauto bestuurd door de 31-jarige G. M. uit Venray en die over de Puttenweg rijdende perso nenauto, bestuurd door de 49-jarige F. v. d. C. uit Mill. Deze laatste moest uitwijken voor een tegenligger en kwam toen in botsing met de vanaf de parkeerhaven de weg oprijdende Venray er. Het bleef bij blikschade. SCHOLIER STAK PLOTSELING DE WEG OVER De 14-jarige scholier M. R. stak per fiets vanaf de St. Jozeflaan de Maasheseweg over om op het fiets pad verder te rijden. Hij lette on voldoende op het verkeer. Een 29- jarige bestuurder van een personen auto deed nog alle mogelijke pogin gen de overstekende fietser te ontwij ken, maar dat gelukte niet geheel. De scholier moest met diverse ver wondingen naar het Venrayse zie- wenhu'is worden overgebracht. BRANDJE Door tot nog toe onverklaarbare oorzaak brak woensdagmiddag brand uit dm het houten keetje van de hondensportvereniging aan de Smak- terweg. Venrayse brandweerlieden, die snel ter plaatse waren, konden niet veel meer uitrichten. De hon densportvereniging zit met de scha de De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. V® Ja, doe dat rustig, in dat nieuwe bedrijf van Hermus b.v. aan de Stationsweg. Je kunt het niet missen en de koffie is er bruin. Vooral plaatbewerkers en gereedschapsmakers (en zij dlie dat willen worden) zijn van harte welkom. Ze kunnen zich dan zelf overtuigen dat er geen lopende band werk is maar dat hen afwisselend werk te wachten staat, waarbij hun vakkennis terdege meetelt en zij verantwoordelijkheid te dragen hebben. Ze kunnen dan ook eens bij hun toekomstige collega's informeren, waarom zij dikwijls al vele jaren bij Hermus werken. Dan horen ze ook eens van een ander, dat werken bij Hermus goed werken is. O, kom er eens kijken in ons modern bedrijf of bel even 04780 - 3260.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5