TT Kartwedstrijden in Venray Veel nieuwe Najaarsmode bij Extra rem in Landweerd? Een gemeenschap tussen de pilaren.... Boekhandel v.d. Munckhof b.v. Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN modehuis ^UUl^UL Vredesweek 1973 in de Vredeskerk DE VREDE BIJ U THUIS Boek van de Maand „Het schetsboek van Robinson Crusoë'.' VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 No. 38 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS II ol |w m ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7J0 (bij vooruitbetaling) Toen S.V. Leunen zich ook dit jaar weer klaar maakte om de kartwedstryden voor de achtste maal in successie te gaan orga niseren, kreeg men de keiharde boodschap thuis dat de reeds ver leende vergunning voor het terrein nabij het zwembad werd inge trokken. Bij de door de Venrayse Harmonie georganiseerde auto-cross wedstrij den was namelijk gebleken dat auto motoren de hart-apparatuur in het ziekenhuis van slag kunnen brengen. Dat kan weer vervelende konsekwen- ties voor de patiënten hebben en dus En dus zat S.V. Leunen met de handen in het haar, want alle voor bereidingen waren getroffen, alle onkosten gemaakt. Maar met mede werking van politie en gemeente heeft men thans een ander circuit gevonden, namelijk nabij de Veltum- se kapel, waar de skelters Ihun rond jes nu gaan draaien over Hodbertweg en Langstraat. De omwonenden heb ben hun toestemming gegeven en zo kon zondag het feest toch doorgaan, zij het dat men nu naar de Lang straat moet in plaats van naar het parkeerterrein nabij het zwembad. NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN In de klasse zwaar (formule N) wordt dm Venray de laatste wedstrijd van het seizoen gereden en valt dus de beslissing wie zich kampioen 1973 kan noemen. De grote kanshebbers zijn de gebroeders de Wild: Ton (nr. 12) uit Bovenkarspel Hans (nr. 11) uit Amsterdam. Maar zij zullen op hun tellen moeten passen en er geen familiefeestje van maken, want ook Peter Achterberg (nr. 55) uit Vlaar- diingen en Gilbert van Dissel (17) uit Haarlem behoren nog tot de serieuze kandidaten. De klasse Nationaal (formule II) rijdt haar voorlaatste wedstrijd. Of schoon hier dus geen beslissing voor het Ned. kampioenschap valt, kan toch een felle strijd verwacht wor den, voordat tussen de volgende voornaamste kanshebbers: Bram de Jong nr. 9), Peter Franken (nr. 5), Quinzen Nagelkerke (23), Hans Ma- feit (26) en Stanley Bremer (27). In de klasse senioren (formule III) zijn het Lammy v. d. Heuvel (5) en Peter Wieringa (1) uit Eindhoven en Bas Memheeze (4) uit Oisterwijk die hun hoge klassering voor het Ne derlandse kampioenschap zullen ver dedigen. Bas Menheeze is de man die vorig jaar in Venray het Nederlands kampioenschap behaalde. Tenslotte zullen ook de junioren (formule IV) aan de start verschijnen en ook hier valt weer de beslissing voor het Ned. kampioenschap 1973. Eddy van Hoek (45) uit Amersfoort en Wil v. Hert (51) uit Tilburg zijn hier de voornaamste gegadigden. Al met al kan het publiek in Ven ray weer genieten van een specta culaire strijd tussen de 60 - 70 deel nemers. In de komende week bezinnen alle geloofsgemeenschappen, die Jezus Christus als hun Voorbeeld, Bevrij der en Leraar erkennen, zich over- de vrede. Vrede in alle gemeenschappen van mensen, in het gezin, op de scholen, in de kerk, in de werkgemeenschap pen, in de sport, in de politiek. Voorwaar een geweldige opdracht, een haast voor mensen onmogelijke taak. Daarom zal in alle kerken aan God gevraagd worden, in Katholieke," zo wel als in Protestantse kerken, dat Hij ons mensen leert begrijpen, dat Hij ons mensen leert niet zo op eigen meningen te blijven staan, maar open en luisterend, ons in te zetten voor de vrede, overal waar wij wonen en werken. Zaterdagavond 22 september om 7 uur, zal in een jongerenviering in de Vredeskerk, Kennedy plein, in een gezamenlijke dienst door Protestantse en Katholieke gelovi gen, deze bezinning en gebed, als opening van de Vredesweek, wor den gehouden. In deze Eucharistieviering zal voorgaan, de Z.E. Heer Pastoor W. Geerits, de predikatie zal gehouden worden door de Dominee van Ven ray, de Weleerw. Heer E. J. Beens. Jongeren uit beide kerken zullen de lezingen voorlezen en de gebeden bidden. Het jongerenkoor zal Vredesliede ren zingen onder leiding van mej. J. van Houdt; de muzikale begeleiding zal zij n het orkest van de personeels vereniging van Rank Xerox, onder leiding van dihr. J. van Els. Moge deze Vredesweek ons iets dichter brengen bij de wens van Je zus Christus: „Ik wens jullie vrede". Isasr™"-- Het aloude verhaal van Robinson Crusoë, op een geheelnieuwemanier verteld. Met tientallen prachtige kleurenillustraties. Nii f. 8,90.Verkrijgbaar bij: Groteslraat 28 - Venray Venray schijnt de aandacht te krijgen van prooject-ontwikkelaars. Enerzijds baalt de gemeente ze zelf in huis, zoals bij de ontwikke ling van het centrumplan, anderzijds komen ze ongevraagd, zoals wel in plan Landweerd blijkt. De vraag is of men er zo gelukkig mee moet zijn, dat Venray hun aandacht krijgt. PROJECT ONTWIKKELING is feitelijk uit Amerika over komen waaien. Daar zijn legio voorbeelden te vinden, zelfs van hele nieuwe ste den, hoe aannemingsbedrijven al dan niet met behulp van banken en finan cieringsmaatschappijen in feite al het werk gedaan hebben. Dat bete kent dat de vooibereidiing, het ont werpen, de uitvoering en financiering van bepaalde bouwplannen geheel voor rekening kwam van het betrok ken bedrijf. Dat een en ander juist gold' en geldt voor grotere bouw- objecten is duidelijk. Ook in Nederland' is die ontwik keling op gang geikomen en een man van de bekendste is ongetwijfeld Bredero's Bouwbedrijven, die via aparte maatschappij een geheel nieu we binnenstad voor Utrecht aan het maken is. Daarbij komen dan meteen ook de bezwaren naar voren die men nu de projekt-ontwikkelaars dikwijls PAROCHIE PETRUS BANDEN De groep medewerkers rond het projekt Kerkopbouw is na het enquêteren begonnen met de ontvangen antwoorden te gaan bestuderen. Zij is zich daarbij altijd bewust geweest dat je met cijfers voorzichtig moet zijn. Ten eerste is de groep geënqueteerden niet zo groot geweest: 112 personen van de 4000 parochianen boven 16 jaar. Vervolgens stond men ook telkens voor de vraag: hoe moet je de gegevens verstaan? Daarbij kwam ook nog wel eens het feit dat de vragen hier en daar te moeilijk waren. Daarom begonnen we met het gemakkelijkste: hoe ervaart men de eigen paro chiekerk en de zondagse liturgie in deze kerk? 38 van de 112 geënqueteerden konden inzake de zondagse liturgie moeilijk bepaalde wensen formuleren en de anderen kwamen met een lange reeks van wensen. Opvallend hierbij was dat de hoogste score (16 personen) behaald werd bij een vraag naar behoud en uitbouw van het gregoriaans; 15 personen vroegen om jongerendiensten. Intrigerend en prikkelend heeft vooral de eerste vraag in deze serie gewerkt: voelt u zich thuis in uw eigen parochie kerk? 56% van de ondervraagde personen voelde zich thuis in de St. Petrus-Bandenkerk, 6% soms en 38% voelde er zich niet thuis. Zij die er graag kwamen gaven als motief op: het is een mooi kerkgebouw, de dienst is goed verzorgd, het grootste deel kwam er graag omdat ze van jongsafaan hier gekerkt hebben. Zij die er zich niet thuis voelen, moti veerden dit heel algemeen: er is te weinig sfeer. Volgens de enquêteurs werd hier op de eerste plaats het gebouw mee bedoeld: de vele en dikke pilaren, waardoor een be trokkenheid bij het altaargebeuren zo moeilijk wordt. Bin nen de parochiële kaders leeft de mening dat als op dit moment opnieuw dezelfde vraag gesteld zou worden, toch andere cijfers tevoorschijn zouden komen. Want de serie vragen en antwoorden rond de zondagse liturgie heeft ertoe geleid dat een aantal enquêteurs samen een werkgroep liturgie zijn gaan vormen. Mede door hun inspanning is de liturgie in de Petrus Bandenparochie levendiger geworden en meer een gemeenschapsgebeuren. Als startvraag stelde de werkgroep liturgie zichzelf de vraag: Is het gotische kerkgebouw met zijn geweldige pila ren prachtig als museum maar voor een gemeenschaps viering minder geschikt de volledige verklaring voor het feit dat zovelen er te weinig sfeer vinden? Hoe kunnen we de betrokkenheid van de mensen, ook in dit kerkgebouw, intensiveren? De liturgiegroep is gewoon aan het werk ge gaan. Ze heeft intussen zelf een aantal diensten gemaakt, waarbij zij zich ten doel stelde de teksten zo levensecht mogelijk te maken: de mensen moeten er hun eigen leef wereld n terug kennen. Zo hebben ze uitgewerkte diensten gemaakt rond het thema hartelijkheid, allerheiligen, St. Ni- colaas, zonde- en schuldbesef, Maria, gemeenschapszin, in het leven van alle dag. Alle aandacht was hierbij tot nu toe gericht op zo sterk mogelijke teksten. Tegelijk is op aandringen vanuit deze groep ook gewerkt aan een muzikale vormgeving die de betrokkenheid van de mensen zou kunnen intensiveren. Daar was al de laatste twee jaar geconstateerd dat de men sen beter waren mee gaan zingen, doordat ze gerugge- steund werden door een cantor. Vanuit de groep werd ook gestreefd naar een grotere afwisseling in de sfeer van lie deren. De medewerking van het jongerenorkest Bojema en het jeugdkoor Capricio o.l.v. pater Falco, die maandelijks een dienst mee gaan verzorgen, is in deze weer een be langrijke stap vooruit: jong talent is ingeschakeld om de levendigheid van de liturgie en de samenzang van heel de gemeenschap te vergroten. Dit alles is erop gericht om de liturgie tussen de grote pila ren van de Petrus Bandenkerk tot een gemeenschaps gebeuren te laten worden. Mocht u in deze nog goede sug gesties hebben, dan hopen wij ze te horen op de algemene parochievergadering van maandag 22 oktober in de A.B.O.- school tegenover de Hoge Beek. Medewerkers Kerkopbouw Petrus Banden. voor de voeten gooit, namelijk dat men te weinig inspraak heeft bij de opzet en de verwezenlijking van de plannen en anderzijds geen inzicht heeft in de prijsvorming. Men weet, wat dit laatste betreft, alleen dat het betrokken bouwbedrijf niets voor niets doet, maar hoeveel er op verdiend wordt daar over wordt de buitenwacht niet ingericht. Een buitenwacht, die overigens wel een groot deel van de kosten op haar re kening krijgt. Maar anderzijds is het zo, dat juist d!e kleinere gemeenten, die dikwijls toch als erg tobben met financie ringsmiddelen en niet de mensen hebben, die nieuwe bouwplannen tot ontwikkeling kunnen brengen, graag profiteren van de hulp van de pro- jektontwikkelaar. Hij heeft wel het geld en wel de kennis om de grotere projekten te realiseren, waarbij het dan de taak van de betrokken ge meenten zal zijn haar eigen belangen zo safe mogelijk in te bouwen in de gemaakte of te sluiten overeenkomst. ONVOLDOENDE FINANCIEN Wie geen vreemdeling in Venray is, weet dat onze gemeente voor gro te opgaven staat o.m. op het gebied van woningbouw en sanering plus uitbreiding van het centrum. Wie in het Financieel Dagblad van 11 september met grote koppen aan gekondigd ziet, dat Rank Xerox Ven ray naar 5.000 mensen gaat, die kan begrijpen d'at een gemeentebestuur, gehinderd door een krappe kas, zich wel eens krabt, waar het niet jeukt. Het mag tot heden gelukt zijn de vraag naar woningen enigermate bij te houden, bij een toekomstbeeld als dat, wat Rank Xerox alleen al schil dert, zal men steeds het geweer aan de voet moeten houden. Zo is het geen wonder dat datzelf de gemeentebestuur nog druk be zig met de voorbereiding voor Brukske 2 en uitbreidingsplannen op enkele kerkdorpen vorig jaar de raad voorstelde voor de ontwikke ling en realisering van plan Land weerd maar in zee te gaan met een proj ekt-ontwikkelaar. Maar het was de raad die ,neen" zei. Neen, omdat men een uitschake ling vreesde van Venrayse bouwers. Neen ook, omdat men vreesde te wei nig inspraak te 'krijgen bij de opzet, ontwikkeling en realisering van dit ongetwijfeld jaren durende plan. Hoe de raad er over denkt dat de gemeente wederom een andere pro- j ekt-ontwikkelaar laat „stoeien" met de befaamde rose vlek tussen Schoolstraat en Deken Thielenstraat zullen we dan wel horen, als het centrumplan voor Venrays vroede vaderen besproken zal worden. EEN RESULTAAT heeft men intussen wel geboekt. Men heeft, zoals men dat zegt, slapende honden wakker gemaakt. Want on danks het „neen" van de raad is in LandWeerd een ontwikkeling op gang gekomen, die er niet om liegt. Daar heeft een pensioenbedrijf intussen zo'n 40-50 ha grond aangekocht te gen kontan t geld en dikke prijzen. En wie nu gelooft dat dit pensioen- bedrijf dat doet, omdat ze zo graag boerenland in eigen hand wil heb ben, die zal ook nog wel in Sinter klaas geloven. Dat pensioenbedrijf js op winst uit. Winst, die o.m. via een proj ekt-ontwikkelaar daar wel te maken zal zijn. Datzelfde geldt voor andere aspi rant-kopers die in dit gebied ope reren. Het enigste wat tot nu toe wel duidelijk is bij deze geheimzinnige zaak is, dat de grond politiek van de gemeente gevaar gaat lopen. Er zijn daar bedragen uitbetaald, die gelijk zijn aan de huidige m2-prijs in Brukske. Alleen heeft men op Land weerd de moeilijkste en kostbaarste gevallen heel netjes voor rekening van de gemeente gelaten zodat men thans al uit kan tellen dat de ge middelde kavelprijs daar alleen al door de grondprijzen een stuk hoger komt te liggen. En dat heeft niet al leen gevolgen voor de grondpolitiek, maar ook voor de te bouwen huizen, wier huren of verkoopprijzen alleen maar zullen stijgen. Het argument van de gemeente dat men door deze wijze van hande len gedwongen wordt uit te wijken naar de Brabander, is geen argu ment, want er is geen enkele garan tie, dat op het moment, dat men zulks doet hetzelfde pensioenbedrijf of een andere stroman ook daar niet enkele goedgekozen hektaren tot de zijne maakt en ook daar de gemeente voor gedwongen feiten zet. Een ander argument namelijk dat voor Landweerd nog geen bestem mingsplan bestaat en men praktisch alle kanten nog op kan, is prachtig op papier, maar de praktijk is dat men na het Brukske verder moet Waar het om gaat is, dat hier voor de zoveelste maal gedemonstreerd wordt: de betrekkelijke machteloos heid van een gemeente. Want Ven ray is niet de enige gemeente, die met dit „spelletje" geconfronteerd wordt. Men heeft niets om een vuist te kunnen maken. Integendeel, men moet de aspirant-verkopers soms zelfs nog vragen een paar jaar te mogen wachten met uitbetalen van de aankoop-som. Het zal misschien een chauvenis- tisch hart goed doen als we in ad- verenties lezen dat Venray de snelst groeiende gemeente van het zuiden is, dat we een jonge beroepsbevol king hebben en dat de industrieën het hier machtig goed doen, maar als diezelfde gemeente dan niet of ter nauwernood' het geld en de middelen heeft om tijdig gronden veilig te stellen voor de zo noodzakelijke uit bouw, dan zijn deze „dure spelletjes" gewoon mogelijk en mag degene, die er later moet wonen, het gelag be talen. Dat betekent dat we met onze snelle groei, met onze jonge beroeps bevolking en met onze industrieën in feite een extra belasting te beta len krijgen. Men wordt nu als het ware voor het blok gezet met bepaal de maatschappijen dn zee te gaan of anders Deze ontwikkeling heeft vele be denkelijke kanten. Een daarvan is dat een raad op een dergelijke wijze gedwongen kan worden het „neen" te veranderen in een „ja" ondanks alle bezwaren, die men heeft. Daar begint het thans wel op te lijken. Een daarvan is ook, dat een gemeente bij alle handicaps die ze al heeft om de vaart bij te houden, een extra dure rem er bij gaat krijgen. Blijft de vraag waarom de cen trale overheid de gemeenten niet de zelfde faciliteiten geeft, die thans projekt-ontwikkelaars schijnbaar wel hebben, namelijk voldoende geld en middelen om toekomstige projekten mogelijk te maken. Automobilisten, Uw geduid wordt niet langer op de proef gesteld. Elders in dit blad groot nieuws van AUTOCENTR. VENRAY B.V. Onlangs hebben we een nieuw programma-team geformeerd. Ons nieuwe team bestaat uit de volgende personen: Marian Claessens, Marian Huybers, Mart Voermans, Peter Pou- wels, Jack van Veghel, Gerard van Rossum, Albert Gloudemans. Binnenkort starten we met de op zet van een nieuw jaarprogramma. We kunnen al zeggen dat er voorbe reidingen getroffen worden om in de Soos informatie-avonden over de gemeente-politiek te organiseren. Deze avonden, gericht op de ko mende gemeenteraadsverkiezingen, zullen een of twee avond gedurende enkele weken duren, waarna er ook nog een politieke markt in de schouwburg georganiseerd wordt. Op deze marnier kunnen jullie je, zoveel je wilt, oriënteren over de ver schillende lijsten. De gemeente heeft, w.b. de organisatie, haar medewer king toegezegd. In de komende weken zullen jullie nog wel meer hiervan horen. IN ADVERTEER PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1