Venrays zwembad te en te vroeg dicht.... klein Noord-Limburg kastelenland Zeskamp-gebeuren een fraai succes Leenenl Boek van de Maand „Het schetsboek van Robinson Crusoë!' Boekhandel v.d. Munckhof b.v. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 No. 37 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS BS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 1» ct p.r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 2» POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050S52 «ECIVDLHU VWI\ V ClirVAAI CIV V=F I IJ I IVcrVCfY PRIJS PI;R HALFJAAR 7.50 (b« voorultb.Uling) DRAAG-RACE Enkele plastic blokken op voetbal len gezet het parcours over te dra gen, bleek voor Oostrum een ondoen lijke opgave. Eerst ging een der rin gen kapot en later een der draag- tcuwen, maar alle goede dingen in drieën, waarbij ze het ook nog be stonden 8 pnt. in de wacht te sle pen. Dit was wel het spel van Yssel- steyn, dat in ternauwernood 1 mi nuut het karwei klaarde en er 9 kost bare puntjes mee binnen haalde. Smakt-Holthees dacht aan het vat bier en kreeg 7 punten. Anna-Ser- vaas kwam weer eens uit de achter hoede met 6 pnt., Merselo 5, Heide 4, Leunen 2 en Oirlo 1 pnt. genadeklap, omdat in de eerste man che bleek dat ze wederom de tijd overschreden, een voorbeeld1 dat in de derde mandhe door Heide gevolgd werd. Maar ook,volgde Leunen het voor beeld van Oirlo door de hele opera tie binnen 50 seconden uit te voeren, wat beide ploegen 9 punten oplever de, 7 punten kreeg Smakt-Holthees, die bovendien nog een vat bier aan gebeden kregen als ze de eerste of tweede plaats behaalden, iets waar stevig aan gebouwd werd. Venray kreeg 6 pnt., Anna-Servaas 5, Yssel- steyn 4, Oostrum 3 en Heide en Mer selo ieder 1 punt. Waarom in september niet Het prachtige weer is aanleiding geworden voor de vraag, waarom het buitenbad bij ons zwembad reeds op 1 sep tember gesloten moest worden en de mensen niet meer konden profiteren van baden en ligweiden. Bij navraag bleek, dat het open steilen van het buitenbad geen kwes tie is van alleen miaar een poort open maken, maar nog al wat organisato rische problemen met zich brengt. Op d'e eerste plaats heeft men, juist op verzoek van het publiek het buitenbad met de ligweiden eerder opengesteld i.p.v. op 15 mei, ^zoals gebruikelijk, op 1 mei. Omdat in de loop der jaren gebleken was dat de belangstelling voor het buitenbad op het einde van het seizoen sterk ver minderde als de jeugd weer naar school was, heeft men als een soort compensatie en sluitingstijd ver vroegd van 15 september naar 1 sep tember. Daarop zijn werktijden af gestemd, part-time helpers e.d. be sproken en is het hele technische werk op vastgelegd. Het onverwacht lang aanhoudend fraai zomerweer mag dan misschien de vraag naar 't open bad en de ligweiden hebben doen toenemen, feit is dat de cijfers duidelijk aantonen, dat de belang stelling daarvoor na 12 augustus be langrijk is gedaald. Daar spreekt een zekere zwem- moeheid uit bij het publiek, maar van de andere kant mag niet verge ten worden dat op 13 augustus weer het school- en verenigingszwemmen begonnen is in het binnenbad. Dat betekent alleen al bij het school zwemmen dat iedere week een kleine 1800 kinderen komen zwemmen. Ook het verenigingszwemmen brengt mis schien nog meer mensen tot zwem men 'als het buitenbad op een nor male zomerse dag. „We helbiben d'it jaar in zoverre pech", aldus de heer Mobers, direc teur van dit bad, „dat we vroeger zijn opengegaan en vroeger gesloten hebben. Dat terwijl we een na-zomer GESLAAGD Op 23 augustus j.l. legden 18 kan didaten van het Geriatrisch Ver pleegtehuis De Kruuze te Venray het eindexamen van de opleiding zie kenverzorging af- Allen mochten uit handen van dè geneesheer-directeur Dr. H. L. Tan het diploma in ont vangst nemen. Het examen werd gehouden in het opleidingsinstituut voor verplegen- den en verzorgenden Den Hoebert, WestsJimgel 1, Venray. Namen der geslaagden: Riny Ach ten, May Aerts, Lia v. Beveren, Li- sette Eikelenberg, Tilly Jacobs, Tiny Janssen, Mariet Janssen, Agnes Koopmans, Elise Krijnen, Ilse Lu- c assen Truus Mooren, Lia Pee ter s, Diny Peters, Annemie Sijmons, Bep Tijssen, Müny Weerts, Margaret Wij- nands, Ine v. d. Wijngaard. Op zaterdag 1 sept. j.l. slaagden in het St. Ajitonius-ziekerihuis te Horst de volgende leerlingen van de gekombiineerde opleiding Horst-Ven- ray voor het diploma ziekenverple ging A: Ziekenhuis Venray: de dames E. Aben, M. Arts, E. Hopman, H. Schouw-Laurensse, H. Nelissen, A. Otten, M. Willems, M. v. Zwamen en de heren: W. Hoedemaekers, O. Odu- ber, J. v. d. Sterren, Th. Swinkels. Ziekenhuis Horst: Mej. M. Hen driks en dhr. J. Voss. Afgewezen: 1 kandidate. hebben die werkelijk uitzonderlijk is. Was dat te voorzien geweest, dan hadden we natuurlijk er nog enkele weekjes aan vast geknoopt, maar we hebben jaren gehad dat we in die periode geen sterveling in het bui tenbad1 zagen. Trouwens de meeste baden zijn op 1 september dicht ge gaan omdat de mensen hard nodig zijn voor de binnenbaden. Zo ook in Venray, waar het weer volle bak VOLLE BAK Nu we het over volle bak hebben, moet ons van het 'hart, dat de uren voor vrij zwemmen wel duidelijk de woorden van de heer Mobers onder strepen. Met school- en verenigings- zewmmen is het binnenbad dus da nig bezet dat degene, die eens baan tje wil gaan zwemmen nog aan bod komt, wanneer normaal de mens aan tafel gaat. Onderstaand lijstje toont duidelijk aan, dat als men die tijden er af trekt, er bijzonder weinig ruimte voor de „vrije" zwemmer of zwemster over blijft. Maandag: 07.3008.30 12.00—13.30 18.00—19.00 21.00—22.00 Dinsdag: 07.30—08.30 12.00—13.30 18.00—19.00 20.00—21.00 Woensdag 07.3008.30 12.30—15.30 16.00—17.30 Donderdag 07.3008.30 12.00—13.30 18.00—19.00 20.00—22.00 Vrijdag 07.30—08.30 12.00—13.30 18.00—19.00 20.00—22.00 Zaterdag 08.3010.00 14.00—15.00 17.00—18.00 Nu kan men wel stellen dan moe ten dlle maar bij een vereniging gaan of ze kunnen bij St. Servatius te recht, maar het wordt een beetje te vreemd dat om te zwemmen men moet zijn aangesloten bij een vereni ging. 'Servatius heeft men reeds vroe ger als redder in de nood gezien (met alle waardering overigens voor de terbeschikking stelling van sportvel den en zwembad) doch het is wel zo dat mede daardoor Venrays sport park veel te laat verwezenlijkt is. Het „motto": Ga naar Servaas zwemmen, is mede daardoor onjuist, terwijl in de praktijk ook het bad daar eerst ter beschikking is, als de patiënten eten of rusten. We konstateren hu: a. dat het binnenbad van het zwem bad praktisch de hele week vol is; b. dat Venrays jeugd eerst zwem les krijgt in de 5e of 6e klas, ter wijl deskundigen het er wel over eens zijn, dat zwemmen ook voor 3e en 4e klas. ook al uit gezond heidsoverwegingen, feitelijk een normale zaak is; c. dat dit met het huidige bad niet te bereiken is en dat het bad bij Servaas onvoldoende soulaas kan bieden; d. dat als men dit zou willen door- Door het feit dat we vorige week mede door Koninginne dag in tijdnood geraakten, konden we te weinig aan dacht schenken aan het zo succesvolle zeskamp-gebeuren, dat Venray in staat stelde nu eens in eigen huis dit spel te zien en „te ondergaan". De organisatie en de uitvoering zelf zijn zodanig geweest, dat dit beslist niet de laatste keer geweest zal zijn, want wat op deze jubileum-dag geboden werd, smaakt naar meer. INTENSIEVE TRAINING Het moet gezegd zijn dat de leden van de verschillende ploegen het zichzelf niet licht hebben gemaakt. Nadat ze gevraagd waren pm mee te doen, as men intensief aan het trai nen geslagen en men heeft daarnaast^ gezorgd voor de nodige trainings pakken en shirts, die men van be drijven en bierhandelaren los heeft zien te peuteren. Dit had tot gevolg dat de ploegen aan moesten treden, een kleine 130 deelnemers, goed ge traind en keurige geüniformeerd zich aan het talrijk opgekomen publiek konden voorstellen. Een groot pu bliek, dat meteen met enige verba zing kennis kon nemen van wat er allemaal achter de schermen nodig was om dit spel keurig en vlot te doen verlopen. OPEN DE POORT Het spel werd geopend, letterlijk en figuurlijk, doordat de verschil lende ploegen zgn. een deur moesten inrameien met een flinke boom, waarbij eerst nog de nodige hinder nissen genomen moesten worden. In de eerste manche boekte Venray een goede tijd van 1,21 en moest Merse lo al direkt ervaren dat de onverbid delijke klok ook spelbreker kan zijn. In de tweede manche bleek de ploeg Smakt-Holthees het nog snel ler dan Venray te kunnen. De eer ste kostbare puntjes waren ver diend. Smakt-Holthees kreeg er 9, Venray 8, Ysselsteyn 7, Leunen 6, Oirlo 5, Heide 4, Anna-Servaas 2 en Merselo 1. WINTERSPORT Dan moesten de skiërs aan het werk. In de eerste manche bleek de Venrayse ploeg over goede Ski-capa citeiten te beschikken. In de tweede manche kwam Heide iin de knoei met de tijd, maar waren het vooral in de derde manche de ploegen van Oirlo, OVERPEINZINGEN In het Goltziusmuseum te Venlo is nog tot 30 september een tentoon stelling te zien over de kastelen van Noord-Limburg. Ze geeft een over zicht van hetgeen er nog bestaat, maar ook van wat er geweest is. In totaal zijn er tussen Beesel en de punt bij Mook nog 24 kastelen en kasteelruïnes over. Ook aan de rand van de Peel zijn verscheidene kas telen verdwenen, onder andere te Sevenum, MaaSbree, Helden en Oos- trurn (Spraeland). Uiteraard gaat het hier niiet alleen om middeleeuwse versterkingen, maar ook om adellijke woningen en Landhuizen. De ruïne van Kessel herinnert aan de middeleeuwse „mottes" of ver sterkte hoogten, Bleyenbeek bij Af- ferden moet een rechthoekig verde digbaar huis geweest zijn, de kas telen van Heyen en Lottum waren adellijke buitenhuizen. Well biedt, zoals dr. J. G. N. Renaud in het voor woord van de cataloog opmerkt, met zijn donjon en rechthoekige aanleg alle aspecten van een kasteel uit de voeren een tweede bad ook ruim schoots bezet zou zijn. De vraag mag derhalve gesteld worden of het niet dringend nodig is dat bij het nieuwe bestemmings plan ruimte gereserveerd wordt voor een nieuw binnenbad (eventueel met buitenbad) en dat op de tweede plaats met het opstellen van pro gramma's ook rekening gehouden wordt met een eventueel prachtige nazomer. jaren rond 1300. Deze goed verzorgde tentoonstel ling vestigt de aandacht op een in teressant onderdeel van het verleden van Noord-Limburg. Behalve uit do cumenten, foto's, prenten, kaarten en plattegronden bestaat ze uit ge bruiksvoorwerpen zoals aarde werk enkele mooie hamassen en fraaie oude kruisbogen. Foto's laten zien welk een mooi kasteel dat van Geysteren was voor dat het tegen het einde van de Twee de Wereldoorlog vanuit de lucht werd verwoest. Van het Genneper Huis zijn er prachtige kaarten en prenten. Er liggen bouwmaterialen en vond sten, afkomstig van de opgravingen in de ruïne van het kasteel van Horst dat, ook blijkens een schilderij, voor 'én gulden op een vlooienmarkt ge kocht, een bijzonder mooi gebouw moet zijn geweest. Het kerkbestuur van Horst stond een drietal (misge waden) in damast met het wapen van de heren van Wittenhorst uit de ze ventiende eeuw in bruikleen af. Uit kasteel Nieuwenbroek te Beesel is er een oude geldkist: een prachtig stuk smeedwerk. Het middengedeelte van de ten toonstelling wordt geheel ingenomen door een maquette van het kasteel van Well, d'at geldt als een gaaf voor beeld van een omwalde waterburcht. De cataloog van deze mooie en in teressante tentoonstelling geeft be halve foto's litteratuur over d'e kas telen in Europa, Nederland en Lim burg in het algemeen en over de ver schillende Noord Limburgse kastelen in het bijzonder. Ysselsteyn en Smakt-Holthees, die lieten zien dat men ook daar met de lange latten onder de voeten uit kon. Ysselsteyn toonde als zijn naam genoot in het oude zeskampgebeuren duidelijk dat men Venray niet uit de weg zou gaan. Toen de punten geteld waren bleek Ysselsteyn in dit spel 9 punten verdiend te hebben, Oirlo 8, Smakt-Holthees 7, Leunen Venray 5, Merselo 4, Amna-Ser- vaas 3, Oostrum 2 en Heide 1. STRIJDWAGENRACE Geblinddoekt een wagen voort te moeten trekken, daarbij dan nog een slalom te moeten draaien en tenslot te een werpster gelegenheid te geven ballen in de korfbal-manden te mik ken, is geen sinecure. In de eerste manche wisten Anna- Servaas, Oostrum en Merselo ieder 4 ballen in de manden te krijgen. Maar die gedacht zou hebben, dat daarmede het maximum was bereikt, die toonde Ysselsteyn dat men er zelfs 7 in kan krijgen, een record, dat ook de Oirlose werpster evenaarde. Toen gingen de cijfers eerst goed aan het rollen, want de uitslagen la gen na dit nummers als volgt: O'irlo en Ysselsteyn 9 pnt., Smakt-Holthees en Venray ieder 7 pnt., Anna-Servaas Oostrum en Merselo ieder 5 en Leu nen en Heide ieder 2. GOUDEN KOETS Probeer maar eens op 'n plank te blijven staan, die over twee kruiwa gens dan nog eens over een wip en een heuvel vaart. De ploegen in de eerste manche hadden ruim 1 minuut nodig voor het moeilijke parcours, maar Merselo liet in de tweede man che zien, dat het binnen de minuut kon. Dat voorbeeld werkte in de der de manche aanstekelijk op Ysselsteyn en Venray, wier ploegen als een goed gesmeerde machine de hindernissen namen, zonder dat de juffrouw op de balk in moeilijkheden kwam. Yssel steyn haalde 43,1, maar Venray knab belde er nog enige tienden van se conden af met 42,7. De puntjes wer den als volgt verdeeld: Venray 9, Ysselsteyn 8, Leunen 7, Merselo 6, Q'rlo 5, Oostrum 4, Heide 3, Smakt- Holthees 2 en Anna-Servaas 1. TONNENRACE Dat Venray ware circus-artiesten onder zijn inwoners heeft, werd be wezen in dit nummer, waar men met zijn voeten een flinke ton niet alleen in de kortste keren de baan over moest zien te krijgen, doch ook nog de nodige hindernissen moest nemen. In de eerste manche kwam Merselo in de verdrukking omdat de man de ton neet binnen de tijd de baan over kreeg. In de tweede manche scheen Oostrum nu eindelijk de zegepraal te halen, maar in de 3e manche toon de Smakt-Holthees duidelijk dat ze klein maar dapper waren. Ze staken bij dit nummer 9 punten in hun zak en Oostrum 8. Heide kwam uit de verdrukking met 7, Oirlo met 6, Venray met 5, Leunen met 4, Anna- Servaas met 2 en Merselo met 1 pnt. NATTE BALLONNEN De opgaven werden steeds moei lijker. Nu moest een dame met een draagberry vliegensvlug het par cours over gedragen worden, diie dan op de terugweg, staande of zit tende, opgetild moest worden, zodat ze met haar helm een ballon kon doorprikken, welke dan ook nog met water gevuld was. Voeg er aan toe, dat de verf van die zit of staanplank waterverf was, dan heeft men een klein idee van de moeilijkheid en de viezigheden, waarmede ze te kampen hadden. Bij dits pel kreeg Merselo de RODE DRAAD I Tussen al deze bedrijven door was de rode draad natuurlijk aanwezig en afgewerkt. Een koningin moest met vlag, mantel, scepter en kroon voorzien worden middels een schom mel. Daar bleek Ysselsteyn het snel ste dn te zijn, gevolgd door Leunen dat 8 punten kreeg, Merselo haalde er hier 7, Smakt-Holthees 6, Venray 5, Heide 4, Oostrum 3, Anna-Servaas 2 en Oirlo 1. v; WATERTONNEN VULLEN Tpen stond de brandweer al klaar om de emmers water te vullen die de deelnemers elkaar toe moesten gooien zo een keten vormend en kele tonnen te vullen. Ysselsteyn bleek dat kunstje het best te kunnen en kreeg bijna 20 cm. water in de ton. Maar Smakt-Holthees zat er maar een milimeter onder en stak 8 punten in de zak. Zeven punten kre gen Oirlo en Oostrum elk, Venray kreeg er 5, Merselo 4, Leunen 3, Hei de 2 en Anna-Servaas 1. De jury had de punten vrij snel bij elkaar geteld en toen bleek dat Ys selsteyn in d)e 8 spelen liefst 67 punten had' weten te vergaren. Smakt-Holthees wend verdiend 2e met 62 punten. Venray met 9 punten minder dr'itte dm Bunde. 4e werd Oirlo met 51 pnt., 5e Leunen met 47, 6e Oostrum met 43, 7e Merselo met 34, 8e Heide met 28 en hekken sluiter Anna-Servaas met 27 punten. Moeten we U nog vertellen dat een trots Ysselsteyn de Oranje-beker mee naar huis nam. Een sportief en leuk gevecht was ten einde, dat mogelijk werd door de inzet van velen, waaronder niet het minst de oud-leden van de zeskamp- ploeg en hun officials, maar daar naast ook door de medewerking van bedrijven en instellingen. En dat het publiek genoten heeft bleek uit de toejuichingen en het dankbaar ap plaus van de vele, vele bezoekers, die zich die avond geen minuut hebben hoeven te vervelen. Het aloude verhaal van Robinson Crusoë, op een geheel nieuwe manier verteld. Met tientallen prachtige kleurenillustraties. Nü f. 8,0O.Verkrijgbaar bij: Grotestraat 28 - Venray

Peel en Maas | 1973 | | pagina 7