Rayoncommissie vergaderde Wijkraad Brukske onder de loupe.... Burgemeester Schols opende Finse saunaret DRUKWERK Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN LINDERS - VOLLEBERG ADMINISTRATIEVE KRACHT VRIJDAG 7 SETEMBER1973 No. 36 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 2» POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050*52 ADVERTENTIEPRIJS 1« et per im ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 730 (b< vooruitbetaling) Na de welverdiende vakantie kwa men de afgevaardigden van de dorps- en wijkraden wederom in een vergadering van de rayoncommissie bijeen. Alleen een afvaardiging van Oirlo-Castenray en de buurten rond de Paterskerk en de St. Petrus Ban- dlen ontbrak. Als een vaste afgevaar digde van het open bejaardlenwerk werd de heer van de Pas in deze ver gadering geïnstalleerd. Groene Kruis Men blijkt een stapje verder ge komen te zijn met de wens van de leden van de rayoncommissie t.a.v. uitbreiding van het bestuur van het Groene Kruis. Binnenkort is er een vergadering met het bestuur van het Groene Kruis. Of de door het Groene Kruis voorgestelde oplossing de juis te zal zijn zal de toekomst moeten uitwijzen. Maar de goede wil is er. Oudercomité Leunen Of er in Leunen een oudercomité komt voor de lagere scholen, zal binnenkort in een vergadering met de ouders van de leerlingen .nader worden bekeken. De dorpsraad van Leunen wil een dergelijk comité graag stimuleren. Algemene Hulpdienst De algemene hulpdienst gaat bin nenkort definitief van start. Br heb ben zich een aantal vrijwilligers ge meld, die een voldoende basis bieden voor die start. De A.HD; is dag en nadht bereikbaar onder telefoon nummer 4163. Allen, die op enigerlei wijze hulp nodig hebben, kunnen daar terecht. Wie dat zal gaan financieren, kon nog niet worden medegedeeld. Ontmoetings centrum Brukshe Het ontmoetingscentrum Brukske, geëxploiteerd door het Open Bejaar- denwerk, gaat in september van start in een van de flats in de Mozart- straat. Ook andere geïnteresseerden kunnen van die ruimte gebruik ma ken. De 'SOS dienst kan op het Brukske nog niet funktioneren, maar aan een oplosing wordt via het Open Bejaarden werk gewerkt.. Woningbouw Noord Limburg Over de woningbouwvereniging Noord Limburg (vroeger St. Oda) zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. De afgevaardigden wilden eerst duidelijkheid omtrent de status van het kontaktorgaan. M ends bug dat d'it in de nieuwe statuten genoemde orgaan te veel klachtenbureau zal kontaktorgaan te weinig inspraak zal worden. Verder is men bang dat dit hebben bij het bestuur. Juist nu de woningbouwvereniging steeds groter wordt (samengaan met Horst) zien de leden van de dorps- en wijkraden nog te veel onduidelijkheden. Men wil nog even een afwachtende hou ding aannemen, mede omdat de wo ningbouwvereniging een nieuwe funktionaris gaat aanstellen als een soort oombuds- of klachtenopvang- man. Deze funktionaris zal een soort buffer gaan vormen tussen het be stuur van de woningbouwvereniging Noord Limburg en de huurders. Hij zal voor beide belangen moeten op komen. Hoe precies de taak van de duizendpoot zal zijn is nog niet vast gelegd. Ook waren er hog vragen omtrent de kandidaatstelling en verkiezing voor de leden van de kontaktraad. De leden van de rayoncommissie konden nog geen volmondig ja tegen de kontaktraad zeggen. Ze betwij felen nog of het niet beter zal zijn medewerking te geven aan een huur- dersbelangienvereniging. Kadervorming Unaniem waren de leden van oor deel dat aan kadervorming moest worden gedaan. Behoefte aan derge lijke cursussen leeft niet alleen op de dorpen, maar ook in de wijken. Kreativiteit9werk faalt door gebrek aan kader. Op de kadervorming zal men de volgende bijeenkomst nader terugkomen. Subsidiebeleid Voorzitter Phalipsen vertelde dat bij een bespreking tussen voorzitters en sekretarissen van dorps- en wijk raden met hét college van burge meester en wethouders over de be voegdheden van de dorps- en wijk raden, de burgemeester voorstelde de dorps- en wijkraden de subsidies in de dorpen te laten verdelen. Maar dat voorstel vonden de afgevaardig den toch te ver gaan en te moeilijk. Alles wat men aan goodwill voor de dorps- en wijkraden hadden ge kweekt kon dat teloor gaan. Er was veel bereikt dioor die dorps- en wijkraden en veel positiefs was naar voren gekomen. Dat moet men nu niet gaan verknoeien door een geld-verdeling. De dorps- en wijkraden speculeren op meer inspraak en bevoegdheid en willen een duidelijke plaats in de meningsvorming hebben. Daarvoor is meer decentralisatie nodig maar een taak als door burgemeester drs. Schols gesuggereerd, daarvoor pas sen de leden unaniem. Hierover is het laatste woord nog niet gezegd en ook in de volgende bijeenkomst wordt iherop terug ge komen. Enquetes De leden van de dorps- en wijk raden beginnen al een enquête- moeheid te bespeuren. Over ieder onderwerp worden er enquêtes ge houden, waardoor men tussen de bo men het bos niet meer ziet. Het hou den van enquêtes is niet aan vergun ning gebonden en dat vonden enke le leden jammer. Allerlei Ook nu werd betreurd dat geen vertegenwoordiger van de gemeente aanwezig was. Dan had die al direkt lantwoord kunnen geven op de vraag waar en wanneer de plattegrondibor- den in Venray geplaatst worden. De presentielijsten zijn nu aange past aan de subsidieverordening en zijn uniform voor de vergadering en bijeenkomsten van de dorps- en wijkraden. Vastgesteld werd dat in de toe komst de rayoncommissies op de laatste maandag van de maand zal vergaderen. Het was een vergadering, welke zich kenmerkte door de positieve op stelling en de wil om de leefbaarheid van Venray en zijn kerkdorpen op timaal te laten funktioneren. NIET IN DE CAFé MAAR IN ONZE SFEERVOLLE ZAAL, IS VOOR U GELEGENHEID VOOR BRUILOFTEN, FEESTEN, PARTIJEN, VERGADERINGEN e.d. Stationsweg 147, Venray, Tel. 1510 De wijkbewoners van het Brukske hebben hun mening over de wijk raad en eventuele aktiviteiten daar van kenbaar kunnen maken in het verspreidde enquêteformulier. De re sultaten vindt u hieronder. Door een misverstand zijn echter dë gegevens van Griegstraat en Beet- hovenstnaat nog niet ingecalculeerd. Zouden deze gegevens afwijking van het totaalbeeld gaan geven, publi ceren we dat alsnog. Verspreid zijn 601 formulieren, waarvan er 202 geretourneerd zijn; dit maakt, in procenten uitgedrukt een belangstelling van 33%, wat in deze tijd van regelmatig weerkeren de enquêtes niet slecht is. Op de eerste vraag, of men op de hoogte is met de aanwezigheid van een wijkraad antwoordde: negatief 30%, positief 70%. Op de tweede vraag: kent men naam en adres van een wijkraadslid antwoorddenegatief 61%, positief 29%. Meent u, dat in het algemeen een wijkraad kan bijdragen tot het ver hogen van het leefklimaat van be treffende wijk? Negatief 10%, po sitief 90%. Meent u, dat in het Brukske een wijkraad nodig is? Negatief 10%, po sitief 90%. Met een simpele druk op een scha kelaar stelde burgemeester drs. Schols vrijdag de stroom in werking, die de benodigde stoom zal moeten opwekken voor de nieuwe saunaret van de firma Haymakers. Dit is een van de mooiste sauna- rets, welke er momenteel reeds in Nederland zijn en heeft als „verzor gingsgebied" de gemeenten Venray, Horst, Meerlo-Wansum en Bergen. Burgemeester Schols verklaarde na de opening blij te zijn dat ook Ven ray thans deze service kan bieden. Hij feliciteerde het echtpaar Rayma- kers-Botden met het initiatief om naast de levensmiddelenhandel En- kabe te beginnen met de saunaret. Hij hoopte dat juist in het snel groeiende Venray de saunaret die plaats zal krijgen, welke deze ver dient. De heer Heymans, de grote stimu lator van de Saunaret Nederland, bood drs. Schols een cadeau aan. Tijdens rondgang in de twee units kon burgemeester drs. Schols, die in gezelschap was van vele persoonlijk heden uit het sociaal-maatschappe lijk werk en medisch leven van Ven ray zich overtuigen van de kraak- held'erheid van de saunaret. Het echtpaar Raymakers kwam via een krantenartikel op het idee eens te gaan naar een in werking zijnde saunaret te Helden. Zij waren toen zo opgetogen, dat mevr. Raymakers een cursus ging volgen in het begeleiden van een saunaret. In de vroegere le vensmiddelenwinkel konden twee units worden geplaatst. Als er wer kelijk de behoefte zal blijken kan nog een derde unit worden bijge bouwd'. Men kan voor een 'behandeling, welke ongeveer twee uur duurt, een afspraak maken en men huurt dan een unit. Men kan er in met het hele gezin. Ouderen kunnen ook gebruik ma ken van de saunaret, maar zullen evenals personen, die aan bepaalde ziekten lijden, een medische verkla ring moeten hebben. DE DIVERSE GANGEN De gebruikers krijgen een duide lijke aanwijzing over het hoe en wat in de sauna. Reeds voor de opening hebben vele tientallen liefhebbers een afspraak gemaakt. Vooral is de saunaret van belang voor sportlieden en zakenlie den, die een warming up nodig heb ben, maar ook die menisen, die de sleur van alledag van zich af willen schudden en daar eens tot zichzelf willen komen. Volgens de deskundigen gaat van een saunabehandeling een bevrijden de werking uit. Van vooraanstaande politici is bekend dat zij vaste gas ten voor een saunabehandeling zijn. Op de vraag waarom een wijkraad nodig is, kwam vooral de behoefte tot verbetering van het leefklimaat en de sociale kontakten bij de beant woording tot uiting, zij het in allerlei nuances. Ook ziet men de Wijkraad als bun delingsmogelijkheid van inspraak tussen bevolking-gemeente, bevol king-woningbouwvereniging en an dere instanties. Op de vraag met welke exacte ak tiviteiten de wijkraad zich bezig moet gaan houden, kwamen de volgende aktiepunten uit de bus: kinderspeel plaats, wijkblad, festiviteiten, infor matie geven, verkeersveiligheid, re creatie, buurtvereniging oprichten, gespreksgroepen voor beter onder ling komtakt én vorming, toekomsstig zelfbestuur, dansavonden, jeugdso- ciëteit voor 12 tot 18-jarigen, kinder vakantiewerk, vestiging kroeg, ves tiging wiqkels, sportclubs, sinter klaasavonden, kinderboerderij, wijk- voorzieningen als telefooncel en brie venbussen, zorgen voor handhaving rust, veiligheid, netheid, betrokken heid bij onderwijs bevorderen, vrachtwagen verbod, algemene hulp dienst, creatief werk, illegale stort plaatsen voorkomen, bejaardenzorg, hondentoiletten, voorkomen achter uitgang wijk, cursussen organiseren, oversteekplaatsen, kinderoppasdienst. Het aantal mensen (waarvan het formulier binnen is), die zich bereid verklaarden aan een van bovenstaan de proj eikten mee te werken, be draagt 48%. 43 personen willen zit ting hebben in de wijkraad! Andere vragen en antwoorden waren: Hoe is de animo voor een wijkblad? Noodzakelijk 11%, wenselijk 69%, onnodig 20%. Is men bereid een geldelijke bij drage te leveren? Nee 21%, ja 69%, voorbehoud 7%. ENKELE CONCLUSIES De bekendheid met wijkraadsleden is zeer miniem. Daarom volgt hier onder de volledige adressenlijst. U weet dan waar U terecht kunt met wensen, suggesties en problemen. Als U daar gebruik van maakt kan de wijkraad doeltreffender werken. Van de enorme aanbieding aktivi teiten wordt een prioriteitenlijst ge maakt. Er wordt verder gpoedig een avond belegd waarop de mensen, die zich opgaven voor wijkraadswerk, ken baar kunnen maken voor welke akti- viteit ze zich willen inzetten, b.v. re- daktie wijkblad, commissie speel veldjes etc. etc. Ook met de mensen die zitting wil len nemen in de wijkraad gaat men begki oktober een avond praten, wat tot gevolg moet hebben dat er een meer definitieve wijkraad gevormd wordt. Een ander kapittel: eind september wordt de derde kennismakingsavond gehouden. Het accent valt gedurende de eerste helft van de .avond op voor lichting en de tweede helft op van harte welkom, tij ontvangen nog een invitatie. Ook de „oudgedienden" zijn van harte welkom. SPEELVELDJES Over de speelveldjes tussen de Chopinstraat en de Griegstraat; tus sen Griegstraat en de Handelstraat; tussen Handelstraat en de Waigner- straat worden suggesties ingewacht door dhr. Leen van de Berg, Grieg straat 5, vóór 15 september. Op maan dag 17 september kunnen de geïnte resseerden bij elkaar komen om tot een algemeen plan te komen, dat daarna met de gemeente wordt uit gewerkt. Ly'st van leden: G. Thijssen, Ouverturestr. 48, tel. 4421 H. v. Laarhoven, Ouverturestr. 35 tel. 4427 M. Arts, Beethovenstraat 39 B. Oomens, Beethovenstraat 15 S. Saras, Chopinstraat 31 T. Sas-Duenk, Chopinstraat 32 L. v. d. Berg, Griegstraat 5 K. Gaal, Griegstraat 27 H. Spee, Chopinstraat 59 J. Kusters, Handelstr. 11, tel. 4407 Zijn er onduidelijkheden voor U im het verhaal geslopen? U kunt bij bo venstaande mensen terecht. voor al uw van den munckhof n.v. Op de afd. boekhouding (lll-C), van gemeentewerken kan wor den geplaatst een (mnl. of vrl.) die in staat moet zijn eenvoudig administratief werk te verrich ten. Aangezien daartoe ook typewerk behoort is type - ervaring gewenst. Het maken van berekeningen en het hanteren van ver schillende systemen vormen eveneens onderdelen van de taak. Accuratesse is dus vereist. Betrokkene zal deel uitmaken van 'n werkgroep bestaande uit 5 (mnl) medewerkers. Met het oog op een nog door te voeren reorganis. zal 't dienst verband voorlopig een tijdelijk karakter dragen. Gedacht wordt daarbij aan een periode van één jaar. Afhankelijk van leeftijd en ervaring kan het salaris maximaal 1187,- bruto per maand bedragen. Kandidaten met MULO- of MAVO-opl. genieten de voorkeur. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van deze oproep in te zenden aan de Burgemeester, gemeentehuis Grote Markt, onder vermelding van het vacaturenummer PZ-26.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 7