TT HOORZITTING waterwinningsgebied RAADSVERGADERING VIERLINGSBEEK Merselose Natuurvrienden recipieerden.... Rabobank S Een eigen huis binnen uw bereik meteen snelle financiering bij de Rabobank Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venrays Mannenkoor SPIJKERBROEKENMODE gewoon even binnenlopen Hoge hypotheek lage rente ongestraft vervroegd af te lossen VRIJDAG 31 AUG. 1973 No. 35 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ot per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bty vooruitbetaling) Op de hoorzitting, die o.l.v. Depu- té Lebens verleden week woensdag op het gemeentehuis gehouden werd over het nieuwe waterwinnigsgebied in de Boschhuizer bergen bleken nog al wat bezwaren naar voren te zijn gekomen. Zoals bekend heeft reeds eerder de commissie grondwaterwet reeds vraagtekens geplaatst bij het plan van de Waterleidingmy om aldaar door middel van een 15-putten 4 mil joen m3 per jaar uit de grond te pompen en geadviseerd eerst een proef te nemen met 1 miljoen m3 Maar zelfs dat vond men volgens de bezwaarschriften nog te gortig. Zo stelde Baron Weichs de Wenne dat de toekomst van het landgoed Geysteren (800 ha) zeer onzeker wordt. De vennen lopen kans droog te vallen evenals de Oostrumse beek een heel wat lagere waterstand zal krijgen en dat heeft weer zijn gevol gen voor de vegetatie, alsmede voor de bossen. De natuurwetenschappe lijke waarde kan worden vermin derd en dat heeft weer financiële konsekwenties. Dit onderschreef ook de gemeente Meerlo-Wanssum, die ook een bezwaarschrift had inge diend. Het Waterschap meende dat verdroging van landbouwgronden zou kunnen optreden. Dat zou voor menige landbouwer reden kunnen zijn om vermindering van water schapslasten te vragen en daardoor komt het waterschap in moeilijk heden. De LLTB afd. Oostrum vertegen woordigde 33 landbouwers, die zor gen heben dat op de eerste plaats mogelijke schade moeilijk aantoon baar zal zijn. Op de tweede plaats vragen zij zich af of gezien de doorlaatbaar heid van de grond ter plaatse geen beperkingen zullen komen voor mest en verdelgingsmiddelen. Het Limburgs Landschap, een an dere reclamant, had tegen proefpom- pen geen bezwaar mits er inderdaad de voorgenomen grondwaterpeiling voortdurend in de gaten gehouden werd en via een vegetatiekartering ook kon worden aangetoond dat er geen natuur-wetenschappelijke scha de zal optreden. In hun antwoord stelden zowel deskundigen van de commissie als van de waterleidingmy, dat men het ene niet moet doen ten koste van het antdere. Men wil juist om te kunnen constateren of er schade op treedt met proefpompen beginen. Blijkt dan schade op te treden, dan zal het milieu het grootste belang moeten krijgen. De financiële gevol gen van die schade kan duidelijk worden vastgesteld en komt voor rekennig van de waterleidingmy. De grondwaterstand wordt al in de ga ten gehouden, maar er komen nog meer peilpunten bij. Daaruit was al gebleken dat door uitvoering van de ruilverkaveling de grondwaterstand gezakt is. Men zal eventueel „zak"- water aanvoeren, alsb lijkt dat er te weinig water overblijft, al zal dat de nodige technische problemen met zich brengen. Waar het om gaat .is, dat men voor het blok zit. Men moet er water bij hebben voor Venray en naast andere punten als Ballonzuil en Paardekop- weg zijn sinds 1969 de Boschhuizer- bergen als waterwin-gebied aange wezen. Boschhuizer-bergen komt het eerst in uitvoering, maar zou dat blijken te veel schade aan het milieu toe te brengen, dan zijn de investeringen voor dat gebied gedaan niet verloren Deze en andere argumenten wer den evenals de bezwaarschriften in een procesverbaal opgenomen, op grond waarvan Ged. Staten een ad vies moeten uitbrengen aan de Mi nister, die dan zelf de beslissing ne men zal. Men kan dan nog in beroep gaan bij de Kroon. Uit het gesprokene blijkt dat men voor de volgende zomer daar water wil pompen en dat men op korte termijn nieuwe peil-punten in het betrokken gebied aan gaat brengen om reeds nu al te weten hoe het met het grondwater zit en wat de gevol gen later zullen zijn, als men een maal aan het pompen is. De raad der gemeente Vierlings beek, onder voorzitterschap van bur gemeester G. van Heusden, in ver gadering bijeen. Voor de aanvang van de vergade ring werd in piëteitvolle bewoordin gen door de raadsvoorzitter de plot seling overleden correspondent van de Gelderlander en het Boxmeers Weekblad, de heer Toon Verdijk herdacht. Gedurende 28 jaar had de ze integere Vierlingsbeekse figuur de belangen van de gemeenschap be hartigd, niet alleen door zijn versla gen van de raadsvergaderingen, maar door zijn inzet op sociaal, maatschap pelijk en economisch terrein. Zijn on vermoeibare ijver om de belangen van de Vierlingsbekenaren uit te dragen was alsom bekend. Of het nu akties waren voor het Zorgenkind, de missie of de voetbalverenigingen, of op welk terrein ook, zij allen zul len de stuwende kracht missen, al dus burgemeester van Heusden. Staande Herdacht de raad het heen gaan met gebed. Maar dat het leven ook in Vier lingsbeek verder gaat, bleek toen de raadsvoorzitter onze verslaggever feliciteerde met zijn zilveren ambts jubileum. Hij bracht in herinnering |op welke constructieve wijze de heer (Hovens zijn taak als verslaggever opvat, waarbij hij met een inzet van zijn hele persoon ook de belangen Idient van de Vierlingsbeekse ge- |meenschap, o.m. door de wijze waar op hij voor het weekblad Peel en .Maas sinds enkele jaren de raads- jverslagen verzorgt. Voor die inzet jwilde de raadsvoorzitter hem namens ce raad danken onder aanbieding van een kist sigaren. Donderdag 30 aug. en 6 sept. repe titie in Hotel De Zwaan, aanvang 20.00 uur. Deze repetities zijn geheel gewijd aan de komende concertreis op 8 sept. naar 't Duitse stadje Ahr- weiler. Binnenkort wordt uit het Venrays Mannenkoor weer een hofkoor ge formeerd om zodoende op tijd aan het nieuwe camavalsrepertoire te kunnen beginnen. De repetities staan geheel los van de normale repetities en worden gehouden op zondagmor gen. Inzendingen van nieuwe liedjes etc. worden gaarne ingewacht door sekretaris W. Smits. Inmiddels hebben de eerste nieu we leden zich al aangemeld. Zang- liehebbers uit Venray e.o. zijn van harte welkom op de wekelijkse re petitieavond in Hotel De Zwaan. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of bij het club lokaal tel. 1279. RAADSAGENDA Voor de behandeling van de raads- agenda bracht de raadsvoorzitter naar voren dat er vooraleer defini- 1 eve stappen tegen de jachtschade en de jagerscombinatie genomen zul- ]2n worden, er eerst nog een gesprek zal plaatsvinden waarbij tevens de vildschadecommissie en de Neder- Dmdse Jagersorganisatie tegenwoor- cig zullen zijn. In oktober zal ook een gesprek plaatsvinden omtrent de Loobeek, waarbij ook de afvoer via de Loo beek ter sprake komt. De Luinbeek zal op korte termijn worden opgeschoond, omdat het daar ook een vieze troep is. Ook de vijver op het Vrijthof wordt opgeknapt. De laatste mededeling was, dat de premiewoningen, welke recentelijk door de gemeente aan de woning bouwcorporatie zijn verkocht, toch aan de huurders kunnen worden doorverkocht. Aan G. Rutten te Overloon en W. Ermers te Vierlingsbeek worden de door hun bewoonde woningwetwo ningen verkocht tegen de prijs van 37.881,— resp. 35.171,—. De verlichting van het torenuur werk te Maashees en de buitenver- licthing bij de kapel te Holthees kan doorgaan nu de raad van 4094,— resp. 1352,voor dtt doel beschik baar stelde. Bij de opening van de Boereenleembank te Maashees is reeds eerder 100,voor Holthees 500,voor dat doel beschikbaar gesteld. De wijziging in de salarisverorde ning, de bijdrage ingevolge de rege ling bestuursacademie Noord Bra bant, de vaststelling van de brand beveiligingsverordening, de vaststel ling algemene politieverordening en de vaststelling exploitatievergoeding kleuteronderwijswet, gingen in snel treinvaart onder de hamer door. Ook de verkoop van een bouwter rein in plan Makkenveld aan P. v. d. Krabben ondervond niet de minste besprekingen. Men wil de gemeen schappelijke regeling stichting en exploitate regionaal woonwagenkamp te Oss wijzigen. Aan de raad werd gevraagd hun gedachten eens te la ten gaan hoe men denkt over de stichting van een zgn. sub kamp. Juist de decentralisatie van de woonwagenbewoners is de laatste tijd erg op gang gekomen. Omdat vele woonwagenbewoners zich bezig houden met de handel is een betere spreiding gewenst. Al zullen de voor zieningen dan niet optimaal zijn, toch denken B. en W. reeds in de volgen de vergadering met een nota te ko men, over dit onderwerp. AANVULLENDE AGENDA In 1975 zal de kleuterschool te Ook dit college moest de raad vra [Yortum-Mullem wel gesloten moeten gen nog een drietal agendapunten worden. (alsnog toe te voegen. Verkoop van De nieuwste modellen in Cord en Denim in de allerbeste merken o.a.: LEVIS - LOIS - RöK etc. (Ook 't nieuwste model met naadzak in gewassen denim, volop voorradig speciaalzaken heren-en Jongenskleding BOXMEER-VEN RAY de gemeenteboerderij aan de pachter Beunen te Overloon met 2.13 ha. voor de prijs van 63.156,onder vond enige weerstand in de raad, maar uiteindelijk ging de raad er toch mee akkoord. Verschillende raadsleden waren van mening dat de prijs aan de lage kant was. Het bleek echter een sobere boerderij te zijn, welke, als deze aan de eisen des tijds zou worden aangepast, dan de gemeente veel geld zou gaan kosten. De schuur is bouwvallig en ondbel- matig voor een goede bedrijfsvoering. Wethouder Linders, voorzitter van de agrarische commissie stelde dui delijk dat het een weldaad voor de gemeente is om de gemeentelijke pachtboerderijen af te stoten. Als de gemeentelijke boerderijen moeten worden aangepast aan de eisen van deze tijd, in het kader van de heden daagse bedrijfsvoering, dan kost dat de gemeente grote kapitalen waar over de gemeente niet de beschikking heeft. Daarbij bracht de wethouder nog eens in herinnering dat het juist de wens van de raad was dit bezit af te stoten. Het gevaar, dat deze boerderij straks zal worden verkocht voor een tweede woning zal altijd blijven be staan, maar de boerderij door te ver kopen aan een andere boer zal moei lijk zijn omdat pacht van de bijbe horende grond voor 24 jaar aan deze koper vervalt als hij - de boerderij doorverkoopt. J. Deenen zal de gevraagde grond voor de bouw van een ligboxstal kunnen kopen voor de prijs van een gulden per meter. Deze grond heeft voor de gemeente geen waarde. Geen bezwaar had de raad "tegen de votering van 3561,voor een kleine verbouwing van de secretarie welke mede een gevolg is van een interne reorganisatie. RONDVRAAG Een raadslid stelde wethouder Stappers vragen over zijn verhou ding ten opzichte van een kermis exploitant. Hij deed dat dermate on gepast en de vragen lagen zo in het persoonlijke vlak dat de voorzitter de discussie sloot. ILLEGALE BOUWSELS De heer Koopmans, de presentant van Holthees, had vrijdagmiddag 'n tocht gemaakt in het door de natuur zo rijk gezegend gebied tussen Holt hees en Overloon. Hij had ontstel lende ontdekkingen gedaan. Zo had hij een stacaravan ontdekt, een kip penhok zonder maar wel nog cement- zaken aanwezig waren, wat op gro tere gebouw gaat lijken, een behoor lijk hekwerk gemaakt tussen de bo men, waarvan er enkele verwijderd waren. Het leek dat er metselwerk voor een zwembad ging komen. Ver der stond er een caravan, waarvan de w.c. in een beek geloosd weid. Er is volgens dat raadslid maar een op lossing: verwijderen. Hij vroeg ten opzichte van de buitengebieden een strigent beleid. De raadsvoorzitter schrok kenne lijk van de mededelingen van de heer Koopmans en verklaarde dat onmiddellijk door de gemeente een onderzoek zal worden ingesteld. Als de raad achter het college staat, wil het college alles doen om de bouwsels te verwijderen. Men moet er dan wel rekening hee houden dat er moeilijk heden kunnen komen. Schadevergoe ding bij afbraak zal gevraagd kun nen worden en anderen doen een be roep op verkregen rechten. De uitgestrektheid van de gemeen te maakt ene goede controle op klan- destiene bouwsels met de beschik bare mankracht zo moeilijk. De raadsvoorziter riep dan ook de hulp 'van de raad in om bij konstatering dat onmiddellijk door te geven. Drs. van den Berg vroeg zich wel [af hoe de gemeente Venray de klan- destiene bouwers aanpakt, daar ook 'die gemeente last heeft van illegale bouwers. Als Venray een betere al- 1 gemene politieverordening heeft dan [Vierlingsbeek laten wij die dan aan passen. Jarenlang zijn wij door de klandestiene bouwers uitgedaagd en nu durven die notabene te spreken van verkregen rechten, aldus dit raadslid. De vuilstort blijkt ook in de ge meente Vierlingsbeek nog een zor genkind te zijn, maar de aktieve po- ■3 tie had al 25 processenverbaal in zake klandestien vuilstorten opge maakt. Wandelsport Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Merselose wandel sportvereniging De Natuurvrienden recipieerden bestuur en leden in zaal Arts. Dat deze mogelijk jongste ver eniging van Merselo reeds een plaats heeft weten in te nemen in de Lim burgse wandelsport bewees de aan wezigheid van de voorzitter van de afdeling Limburg, de heer Frequen. Deze voorzitter zei graag naar Mer selo te zijn gekomen, mede omdat de jubilerende vereniging in het vaan del „de natuurvrienden" heeft staan. „Wij van de Limburgse wandelsport beogen juist onze jeugd kennis te laten maken met de natuur", aldus deze voorzitter. Broeder Maturus, voorzitter van de Gezamenlijke Wandelsportvereni gingen Venray, bood gelukwensen aan bij het jubileum van De Natuur vrienden. Hij was trots op de vele kleine wandelaars en wandelaarsters die een apart cachet geven aan de wandelsport, maar vooral op de vele bestuursleden die zich inzetten om het wandelen mogelelijk te ma ken. Broeder Maturus vroeg zich af waarom de jeugd in grote getale bij het wandelen vertegenwoordigd is, evenals de bejaarden, maar de „mid denmoot" zich zo weinig laat zien? Wethouder J. van Oers van jeugd en sportzaken wees er op, dat de wandelsport een gezonde sport is. Door de natuur woi dt men ook meer milieubewust. In de wandelsport wordt niet naar prestatie, maar naar recreatieve waarden gekeken", aldus deze wethouder tot de Natuurvrien den, die mede de leefbaarheid van Merselo hebben verhoogd en een bin ding in de dorpsgemeenschap hebben bevroderd. Zowel pastoqor Jesse bracht woor den van dakn en felicitatie over na mens de parochie, terwijl M. Hoen- selaar op de hem bekende wijze dat deed namens de gehele Merselose gemeenschap. Voorzitter Thijssen bracht nog eens het ontstaan en het bestaan van De Natuurvrienden naar voren, meer in het bijzonder om hulde te bren gen aan de initiatiefneemster Mevr. Nelly van den Acker-Jacobs, die in de voorbije tien jaar met de Natuur vrienden heeft geleid en begeleid. Voor die inzet bood een nu struise jongedame (een ukkepuk van weleer) aan mevr. v. d. Acker een bloem stuk aan. Vermelden wij verder nog dat bij die receptie de heer Eyssen als cere moniemeester optrad. De receptie en de verdere avond werd muzikaal opgeluisterd door De Frohliche Reubesamler uit Leunen. En vanzelfsprekend waren de ouders van de ukkies en pukkies aanwezig, maar ook vele bestuursleden van de wandelsportvereniging uit de regio. Van Merselo gaven vrijwel alle ver enigingen acte de presence. Het kopen van een eigen huis is meestal een danig kostbare zaak, zodat een juiste hypotheek onont beerlijk is. De Rabobank biedt u .een passende hypotheek, tot 90%. In bepaalde gevallen mogelijk zelfs hoger. En niet alleen voor een nieuw te bouwen huis, maar even goed voor een oudere woning. Terwijl u vrijelijk vervroegd mag aflossen wanneer u dat zou willen en zou kunnen. Zonder dat u daar voor, zoals gebruikelijk, aan een boetebepaling bent gebonden. Loop even binnen, om u alles te laten vertellen wat u weten wilt over een behulpzame hypotheek van de Rabobank. „Rabobank: zo noemen zich voortaan de Boerenleenbanken". de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1973 | | pagina 7