KERKELIJKE DIENSTEN VAMOS A VER f7.50 200 jaren Minderbroeders DRUKWERK van 2 tot en met 8 september Gemeenschapsviering Yenray Grote Kerk Yenray Parochie Paterskerk Yredeskerk Yenray Parochie Oosfrum Hervormde Gemeente Parochie Leunen Rectoraat Heide Rectoraat Smakt Parochie Merselo Rectoraat Veulen Parochie Casten ray Boek van de Maand Boekhandel v.d. Munckhof b.v. A.s. zondag is er om half elf in de Levensschool, Bevrij dings weg 2a een eucharistische tafelviering. Cele brant: kap. H. Latten. De dienst draagt als titel: Ben ik de hoeder van mijn broeder? 22e zondag door het jaar. (greg. van de 16e na pinkst.). Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. Jan Kersten voor een bij zondere intentie (J.). Zondag: 8.00 gelezen mis, int. Hen- drina van Megen; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. overl. ouders, broers, zusters en dochtertje van H. Reyn- ders-Arts broeder Abraham Cle- phas; 11.00 nederlandse hoogmis, int. Antoon Oudenhoven Comelis Aker boom; 18.00 gelezen mis, int. Elisa beth Basten-Bonants. Maandag: 8.00 A. J. Hanraets, Francisca Roefs en dochter Maria als sticht.; 9.00 P. Willemsen-v. Dijk als sticht.; 19.00 Rector Jan Geurts. Dinsdag: 8.00 tot zekere intentie; 9.00 Peter Duykers en zoon Pieter; 19.00 Harrie van Meyel Amoldina Aben-van de Mond. Woensdag: 8.00 tot zekere intentie; 9.00 Hoogmis uit dankbaarheid bij het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana. Geen avond mis. Donderdag: 8.00 Jan van Heyster, ouders en broer; 0.00 Theodoras Pou- wels. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. Vanaf 8.00 wordt de zieken communie rondgebracht. 8.00 Hen- drina van Megen; 9.00 .fan van Heys ter, ouders en broer; 14.00 huwelijk Arts-van de Heuvel; 15.00 huwelijk Custers-Jeumink; 19.00 Elisabeth Basten-Bonants vwg. de buurt. Zaterdga: 8.00 voor overledenen; 9.00 H. Messemaeckers19.00 Jan Schjwachöfer en Opa Dijkmans Ger truda Geurt j ens-Vermazeren tot dankzegging. Huwelijk: Theodoar Sijmons, Landweertweg en Adrianus van de Pas. Akolieten: Zaterdag 1 sept.: 19 uur Ad Ver beek en Nelly Janssen. oZndag 2 sept.: 8 uur Huub Goo- ren en André Gooren; 9.30 Peter Pel- zer en Willy v. d. Vorle; 11 uur Huub Janssen en Marianne Janssen. Misdienaars: Zondag: 18 uur Jackie van Els en Ronald Rongen. Maandag, dinsdag, woensdag: 8 u. Theo Heinsbroek en Eddy Wijnho ven; 19 uur Roeland Dobbelaer en Otto Kooien. Donderdag, zaterdag: 8 uur Peter Janssen en Theo Janssen. Vrijdag: 14 uur Jackie Oudenho ven en Godfried Hendricx; 15 uur Frans-Jan van Gerven en Wilbert Janssen; 19 uur Marcel Jeurissen en Wliliam Verheyen. 12e zondag na Pinksteren. H. Mis sen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15, gezongen door ons Dameskoor; 18.00 avondmis. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 11.00 gez. H. Mis bij gelegen heid van het huwelijk van Leent- Blaaupot; 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Vrijdag morgen is er maar een H. Mis om acht uur. Zaterdag: 5.00 en na de avondmis tot half acht gelegenheid om te biech ten; 18.30 avondmis als zondagsvie ring. Mededeling: De kollekte voor Missie Verkeers middelen Aktie - MTV A - bracht f 1050,op- Weer iets meer dan vo rig jaar. DANK U WEL. Mis-intenties: Zaterdag: 18.30 uit dankbaarheid bij een verjaardag. Zondag: 7.30 Elisabeth Jacobs-Kel- d'ening; 9.00 Riet Min; 10.15 voor de parochie; 11.45 Carolina Jacobs-Boom (kinderen); 18.00 Jaap Janssen. Maandag: 7.45 Selida Virginia Ro- jer; 8.30 Constant Rojer; 19.00 Leo- nardus Dijkmans. Dinsdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 overl. fam. Arts-Janssen; 19.00 Zr. Bernulpha. Woensdag: 7.45 Antoinette Ram- melman-Elsevier; 8.30 Eva Wilhel- mina Rojer; 19.00 Margaretha Strij- bos-op het Broek. Donderdag: 7.45 ~Antoon Luijpers; 8.30 Mathilde Wasser; 19.00 overl. fam. Vermeulen-Dijkmans en Boe- ren-van Wees. Vrijdag: 8.00 Josef Peters; 11.00 huwelijksmis voor het bruidspaar van Leent-Blaaupot; 19.00 gezinsmis Clarita Romijn-Snijders. Zaterdag: 7.45 Zr. Bernulpha; 8.30 overl. ouders Emonts-Hanssen en dochter. Dienbeurten Akolieten (2 t.m. 8 sept.) Zaterdag: 18.30 Ronny Clevers, Wolter Blaaupot. Zondag: 7.30 Frans Jeuken, Peter Claessens; 9.00 Pim de Vos, Hans v.d. Bekerom; 10.15 Walter Blaaupot, Henny Clephas; 11.45 Eric Cornelis- sen, Mare Cornelissen. Dienbeurten Misdienaars: Zondag: 18.00 Maarten Arts, Lud- wig Arts. Maandag, woensdag, vrijdag (8 u.): 7.45 René van Hooren, Ricky Dou- wes; 19.00 Richard Janssen, Jos Claessens. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 7.45 Loet Arts, Jeroen Cornelissen; 19.00 Marc van Hemert, Wieke Arts. Vrijdag: 11 uur (huwelijk) Walter en Wolter Blaaupot. Twaalfde zondag na Pinksteren. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Leo Koopmans. Samen met het dameskoor zingen we nederlandse liederen. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Sjang Smits; 9.00 leesmis voor overl. Guus Siebers en familie. Na de va kantie zingt het kinderkoor onder deze H. Mis weer nederlandsè liede ren; 10.00 hoogmis voor overl. Alber- tus Schoenmakers (Industriebond N.K.V.). Het kerkelijk zangkoor zingt de gregoriaanse gezangen van deze zondag. De latynse vaste gezangen kunnen allen meezingen; 11.30 lees mis voor overl. mevr. Ruland-van Moorse!; 18.30 avondmis voor overl. familie Arts-van Sambeek en Mar- tinus Martens. Maandag: H. Gregorius de Grote, paus en kerkleraar. 8.00 leesmis voor overl. Gerrit Flinsenberg; 19.00 uur avondtnis voor overl. Gerrit Peeters (buurt). Dinsdag: 8.00 leesmis uit dank baarheid voor slagen in een examen; 19.00 avondmis voor overl. Wilhel- mina Schwachöfer en Mathilda van den Broek. Woensdag: 8.00 leesmis als jaar getijde voor overl. Willem Ouden hoven; 19.00 avondmis voor overl. familie Smits-Litjens. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Frits van Dijck en Wilhel mina Reijnen en familie; 19.00 avond mis voor overl. Sjang Smits. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan de verering van het H. Hart. 8.00 leesmis voor overl. familie Thielen-Hendriks; 19.00 avondmis voor overl. Anna Stiphout- Jacobs en zoon Leo en voor Adrianus Kuunders en zoon Frans. Zaterdag: Feest van Maria Ge boorte. 8.00 leesmis tot intentie van de Limburgse bedevaartgangers naar Lourdes; 16.00 leesmis uit dankbaar heid voor de familie van Soest; 19.00 avondmis voor overl. Gertruda van Hoof-Hoex. Mededelingen: 1. De MIVA-kollekte van verleden zondag heeft het zeer mooie be drag van 1733,46 opgebracht. Wij danken u voor uw bijdrage. 2. Wtf wijzen de ouders met kleine kinderen er nogmaals op dat er iedere zondag onder de mis van hlaf twaalf kindercrèche wordt gehouden in de kleuterschool vlak bü de kerk. Een leidster houdt uw kinderen dan bezig. Denkt u dan ook aan een kleine vergoeding voor de leidster! 3. De leiding van Jong Nederland, Gidsen en Kabouters, verwacht op DONDERDAG 6 SEPT. om 20.00 uur alle ouders, zowel van de oude als van de nieuwe leden, in het clubgebouw voor een ouderavond. Daar zullen zij ge- informeerd worden over de defi nitieve groepsindeling en de tij den waarop de groepsbijeenkoms ten zullen zijn. Leidsters en lei ders zijn nog broodnodig! Komt u eens spreken hierover met Br. Arnold op de pastorie. Akolieten- en Misdienaarslijst van 2 - 8 september Zondag: 8 uur E. Venn ekens en F. de la Roy; 9 uur J. v. d. Weiden en M. Kappel; 10 uur M. Dicker, W. Hermasn en B. Franken; half 12 R. van Wijk en T. Raaymakers; avond mis half 7 A. Theuws en J. Ingepas. Week I: T. Aben en A. Jansen; avondmis 7 uur: J. Jacobs en E. Fran ken. Wee kil: 8 uur M. de Lauw en P. Reijnders; avondmis 7 uur: A. Ha- winkels en J. v. d. Weiden. 12e zondag na Pinksteren. Zondag: 8.30 Wim Ernons overl. ouders van Rooy-v. d. Donk; 10 uur Hoogmis, gest. jrd. overl. fam. van Rens-Litjens. Deze week geen H. Mis; de kerk deur blijft gesloten. Bij spoedgeval len zich te wenden tot de Rector van Paschalis. Adres: Geysterseweg 3, tel. 2657. Vrijdag: Eerste vrijdag. 8 uur gest. gez. jrd. Gerard Jenneskens en Joh. Maria Poels. Zaterdag: 19.00 Jan Hulsman, Pier re Jacobs, Martien Moorrees Gerard Mulders. Zondagmorgen kerkdienst voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert, aanvang half tien. Predikant is Ds. Beens. Dan is er om elf uur weer dienst in de Hervormde Kerk aan de Maas- weg te Blitterswijck, waarin Ds. Beens eveneens zal voorgaan. 22e zondag van het jaar. Eerste zondag van de maand, bij zondere kollekte voor de eigen kerk. Zaterdag: 19.00 lsm. v. Wilhelm Gommans en Anna Jenniskens. Zondag: 7.30 lsm. v. Jan van Cuijck en echtgen.; 9.00 hgm. t.e.v. het H. Hart; 10.30 lsm. als jrd. v. Antoon Smedts. Maandag: 19.00 lsm. v. Henri Di- reks. Dinsdag: 19.00 lsm. v. Maria Loe- nen-Thielen en Jan Loenen. Woensdag: 7.30 gest. jrd. v. Lam bert Willems en echtgen. Donderdag: 19.00 l9m. v. Antoon v. Osch. maand, toegewijd aan het H. Hart. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan het H. Hart. 19.00 leesmis v. Johannes Voermans, echtgen. en zoon Piet. Zaterdag: 7.30 lsm. v. Gertruda Claessens-Gussen, echtgen. en overl. kinderen; 8.00 lsm. v. Theod. Bouten en echtgen.; 19.00 lsm. v. overl. fam. van Meijel-Loenen en dochter Jo. Misdienaar: 19.00 Jacq. Voermans. Akolieten: 19.00 M. Koch en M. v. Vegchel; 7.30 J. Voermans (Wzn); .00 B. en H. van Hees, P. Voermans A. van Hees; 10.30 W. Cornelissen en L. Reintjes. Huweljjksafk.: Fr. Coenen (Horst- Aemirac) en Elly Li tjens. 22e zondag door het jaar. 2 sept. Zondag: 7.30 leesmis tot int. van de familie Janssen-van Dijck; 10 u. Hoogmis voor het rectoraat. Akolie ten: Jos Mich els en Frank Gielens. Misdienaars'van de week: Martien Arts en Martien Spee. Kerkdeurkollekte tib.v. het Zieken- triduum. Maandag: H. Gregorius de Grote, paus en kerkleraar. 7.30 leesmis t.i.v. de familie Maas-Janssen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de overleden ouders Janssen-Doumen. Woensdag: 7.30 leesmis tot önt. van de familie Janssen-Philipsen. Donderdag: 7.30 leesmis voor Driek Eibers. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.45 kindermis tot int. van de kinderen. Zaterdag: Maria Geboorte. 7.30 leesmis voor een bijzondere intentie; 19.30 Avondmis voor de overleden ouders Poels-Miehels. Zaterdag 1 sept.: 17.30 H. Mis te Hclthees; 19.00 gez. H. Mis voor moe der van Dommelen. Zondag: 7.30 H. Mis uit dankb. aan St. Jozef; 8.30 H. Mis te Holthees v. Wilhelm Coppus; 10 uur Hoogmis v. pastoor Kemmeren. Maandag: 8.30 H. Mis voor fam. Beekman. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor Schalt- jens-Beekman. Woensdag: 8.30 H. Mis t.e.v. St. Jozef. Donderdag: 6.30 H. Mis voor fam. Bovens. Vrijdag: 8.30 H. Mis voor fam. de Haart-Creemers2 uur huwelijks sluiting van het bruidspaar Jennes- kens-van Dijk. 12e zondag na Pinksteren. Bijzon dere maandelijkse kollekte voor onze eigen kerk. Zaterdag: 19.00 gest. jgt. voor Jo hannes Noyen en overl. kind. Zondag: 8.30 H. Mis voor Piet Arts; 10.00 Hoogmis voor Gertrudis Dingelstad11.30 H. Mis voor Ge rard Peters. Maandag: 8.00 gest. jgt. voor An- tonius Poels en Maria van Helden. Dinsdag: 8.00 gest. jgt. voor Cor- nelis Hoedemakers en Johanna Tac- ken. Woensdag: 8.00 gez. H. Mis voor Hendricus van Meyel. Donderdag: 8.00 gez. H. Mis tot dankzegging tot int .Jac. Verlinden. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.00 gez. H. Mis ter ere van H. Hart tot int. van hen die geofferd hébben. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis voor To Flinsenberg-Gooren. Misdienaars: zondag 8.30 H. Noyen- Verstegen; 10.00 v. Hoof-Janssen; 11.30 P. Noyen-Pluk. Week: H. Noyen-Verstegen. Zondag 2 sept.: 12e zondag na Pinksteren. 8 uur lsm. voor zal. Mientje Jenneskens; 10 uur Hgm. jgt. voor zal. Rector J. Geurts. Maandag: 9 uur lsm. voor zal. Lambert van Ooi. Dinsdag: 9 uur lsm. ter ere van H. Antonius van Padua uit dankb. (fam. T.). Woensdag: 9 uur lsm. voor zal. Ar- noldus Janssen. Donderdag: 8 uur Hgm. jgt. voor zal. Mientje Jenneskens. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan H. Hart. 8 u. bez. H. Mis ter ere van H. Hart van Jezus. Zaterdagavond: 7.30 lsm. genezing zieke Lod. Litjens. Lector 2 sept.J. van Oers. Akolieten: Alb. Classens, Joh. Fleurkens, Henk Jacobs. Week van 18 sept. Misdienaars: Jos. Emonts en Jac. Classens; Jac. en Bennie Wismans. Hoogmis: Jan en Willie Vollenberg. Zaterdag: 7.30 ter ere van O.L. Vrouw (int. offeraars); 19.00 mnd. Martin Emonts. Zondag: 12e zondag na Pinksteren. 8.00 Petronella Philipsen; 10.00 int. fam. Duykers-Rambags. Maandag: 7.30 overl. fam. Verhoe- ven-Houben. Dinsdag: 7.30 Hub Fredericks. Woensdag: 7.30 gezinsmis (int. of feraars). Donderdag: 7.30 Josephina Sey- kens-Collin. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, bijzonder toegewijd aan het H. Hart. 7.30 ter ervan het H. Hart; 15.00 plechtige huwelijksdienst voor bruidspaar Poels-Baltussen. Zaterdag: 7.30 ter ere van O.L. Vrouw (int. offeraars). 1. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo a las once Misa con platica y cantos en Castel- lano en nuestra nueva capilla Over- loonseweg 2, Venray. Todos estamos tan encantados que la assitencia en la Misa dominical es tan numerosa! Continuaremos de esta manera, ver- dad? El sabado, el 8 de septiembre, fies ta del Nacimiento de Nuestra Senora, el padre Juan bautizara en la Iglesia de la Paz, JOSEFA, hijita de los Senores D. Antonio RUIZ JURADO y Josef a CABALLERO. Los padrinos seran Manuel Ruiz y Carmen Pino. La ceremonia bautismla tiendra lugar a las tres de la tarde en la Iglesia de la Paz. Los felices padres y padri nos invitan a todos Vds, amigos es- paüoles, asistir en la ceremonia y en el convite despu's del bautismo. 2. NOTICIAS CULTURALES Otra vez tenemos dificuldades con la escuela complementaria. Pero con fuerzas unidas defenderemos los de- rechos de nuestros ninos, verdad? En el mes de septiembre se celebra el 10. aniversario del LIS. Somos invitados nosotros también en esta celebración. Debemos arreglar esto. Otra vez muchisimas gracias para todas la Senoras que han limpiadado la casa del padre Juan. De un in- fierno hn cambiado en un cielo! El sabado proximo a las nueve de la manana iran a limpiar otra vez. Lue- go, en una fecha de septiembre que les anunciaremos con tiempo, cele- brarèmos la limpieza de la casa con una fiesta! Pero nuestro primer deber y terea serao resolver el problema de la es cuela complementaria y con fuerzas unidas! Hasta la vista el domingo proximo en Venray. In de komende weken worden de kwitanties voor het abonnement Peel en Maas over het 2e halfjaar 1973 aangeboden^ Ter voorkoming van incassokosten verzoeken wij U deze bij eerste aanbieding te willen voldoen. U bespaart ons daarmee veel onnodig administratief werk. Bij de abonnees die een machti ging tekenden tot automatische be taling per bank of giro, zal binnen kort het bedrag van hun rekening worden afgeschreven. Klto a*< IWtfcseiwJfe >K Crs«* k tls ton nttoW «l»»kber-nmi »jb> «a ivoitto Ik WJr» taivn lm* «do t'onluit hek KtttUad c» opg«*hiv<a> Oai ttM «sa «ktortg rvius »aa mljo „Het schetsboek van Robinson Crusoë'.' Het aloude verhaal van Robinson Crusoë, op een geheel nieuwe manier verteld. Met tientallen prachtige kleurenillustraties. Nü f. 8,90. Verkrijgbaar bij: Grotestraat 28 - Venray Tweehonderd jaren minderbroers in het zonnetje. Van links naar rechts vindt U op de foto: Pater Sjoerd Andela, rector op St. Servaas, die even als de naast hem staande Broeder Marti enFrijns herdenkt dat zü voor 40 jaren bij de Minderbroeders intraden. Daarnaast zit Pater Gustaaf Ammerlaan, oud-rector van St. Anna, die liefst 70 jaren minderbroeder is en Pater Lucas Berben, die 50 jaren geleden ingekleed werd als vol geling van St. Frans. Meer hierover in bijgaand artikel. Al is het Venray se franciscanen klooster ineengeschrompeld tot een pastorie, dat wil niet zeggen, dat we zonder zijn. Dat wordt nog eens ex tra bewezen door de vier minder broeders op deze foto, die in de ko mende maanden resp. hun 70, 50 en 40 jarig jubileum als minderbroeder gaan herdenken. Primus inter pares PATER GUSTAAF AMMERLAAN de 89-jarige nestor van het Venray- se klooster, die men nog iedere dag puffend van St. Anna kan zien komen wandelen, waar hij trouw present is om voor de zusters en patiënten het H. Misoffer op te dra gen. Hij herdenkt op 7 september a.s. dat hij voor 70 jaren intrad ibij de Minderbroeders. Toen had deze Zuid Hollander zijn lagere studies al in Megen gemaakt en ging hij in het noviciaat van Al verna. Daarna studeerde hij nog in Maastricht en Weert en werd in 1910 priester gewijd. Het was na zijn priesterwijding dat hij naar Venray kwam om hier een cursus te volgen van twee jaren en al enigermate op de hoogte kwam wat het betekende de „hulpe" te zijn van de pastoors. Dat werk werd1 verder uitgediept in zijn volgende standplaatsen: Megen, Alverna en Nieuwe Nieuwdorp. - In 1933 kwam hij weer naar Ven ray terug om Pater Benjamin Hoef nagels op te volgen als rector in St. Servatius en St. Anna. In 1935 kreeg hij van de dokter het advies het wat kalmer aan te doen en dat werd dan vertaald door zijn benoeming van rector op Huize St. Anna. St. Serva tius kreeg zijn eigen rector. In de loop der -jaren is hij de ver trouwde helper geworden niet alleen van de communiteit van St. Anna, doch ook van vele patiënten. Het was vanzelfsprekend dat hij mee trok na de verwoesting en de evacu atie van St. Anna naar Woensel, waar zusters en patiënten onder ver schrikkelijk moeilijke omstandig heden acht maanden verbleven. On danks het feit dat in de inrichting veel kapot en verwoest was, vertrok men midden 1945 weer wat graag terug naar Venray, waar toen zij het zuchtend en steunend het op bouwwerk ter hand is genomen. En Pater Gustaaf, toen nog altijd op de fiets, nam het gewone dagelijkse werk weer op zich. In 1963 kon hij met pensioen gaan, maar hij kon St. Anna niet vergeten en St. Anna hem niet, reden waarom men hem. vroeg om toch maar te blijven komen. Dat hij op een gegeven moment zijn fiets maar beter kon laten staan, was voor hem helemaal niet erg, want het ging even goed lopende. En dat men bij slecht weer de auto stuurt, vindt hij feitelijk flauwekul. Het enige wat hem wel pijn heeft gedaan, is de sluiting van bet kloos ter geweest. Een pijn, die verzacht werd toen zijn oversten hem toeston den in Venray te blijven en hem een kamer gaven in de toen te bouwen nieuwe pastorie. Daar kan men hem vinden, steeds wel gemutst en sma kelijk zijn sigaar rokend. Het oude vertrouwde brevier ligt dicht in de nabijheid en vanaf een kast kijkt 'n houten St. Antonius naar deze nes tor, die immer het habijt van St. Frans trouw is gebleven en nu al uitziet naar 17 maart, want dan wordt hij 90 jaren oud. PATER LUCAS BERBEN herdenkt op 7 september dat hij voor 50 jaren ingekleed werd. De in 1903 in Wijchen geborene ging de lagere studies volgen in Megen en trad op 7 september 1923 te Alverna in. Zijn verdere studies deed hij in Weert, waar hij op 30 maart 1930 priester gewijd werd. Na zijn wijding werd hij benoemd tot assistentie-pater in Nieuwe Nieuwdorp en later in voor al uw van üen munckhof n.v. Drachten. Bij de overname van de missie in Nieuw Guinea vertrok ook de gardiaan van Nieuwe Nieuwdorp naar dit voor de Minderbroeders nieuwe missiegebied en in zijn plaats werd Pater Berben daar gardiaan. In 1937 werd hij als zodanig in het Venrayse klooster benoemd, dat toen op „volle sterkte" draaide. Het was ook in die tijd dat het koor van de Paterskerk van Venray dikwijls te horen was in KRO uitzendingen. De oorlog kwam en met dé oorlog vele perikelen. Want gezonde jonge mensen aten nu eenmaal meer dan er bonnetjes waren en zo moest er nog al eens een. extra termijn gehou den worden. De zaak werd: nog moeilijker toen Alverna door de Duitsers gevorderd werd en de fra ters en paters van daar ook in Ven ray moesten worden ondergebracht. 175 paters en fraters stonden toen onder zijn leiding. Een dieptepunt was voor de hui dige jubilaris toen in 1943 de Duit sers ook het Venrayse klooster vor derden en er een soort kazerne voor Blitzmadel in gemaakt werd, als mede afluister- en waarschuwings- posten voor vliegtuigen. Een groot deel der fraters werd geëvacueerd1 en wat in Venray overbleef kwam terecht in de huishoudschool aan dé Eindstraat. Tot die ook gevorderd werd en de paters terecht kwamen in Hotel Gitzels. Op 2 juli 1944 werd Pater Berben gardiaan van het klooster in Weert, maakte daar de bevrijding mee en bleef daar tot 1949, toen hij rector in Nieuwe Nieuwdorp werd. In 1954 werd hij teruggeroepen naar Weert, waar hij rector werd en tevens kon beginnen als bouwpastoor van de nieuwe kerk van St. Frans. Nadat ook die karwei geklaard was, werd hij in 1964 conrector van het ziekenhuis St. Annadal in Maastricht. In 1971 vroeg de provinciaal hem of hij niet wilde gaan assisteren in Ven ray en sindsdien is hij weer inwoner van Venray en kennen velen hem van zieken- en huisbezoeken, terwijl hij ook op de Kruuze de vertrou wensman vn avele bejaarden is. PATER SJOERD ANDELA I de Fries, is der dritte im Bunde, maar hij heeft nog maar 40 jaren „er op zit ten". Geboren in Boolsward kwam hij hier op het Gymnasium I.CC. zijn voorbereidende studie maken om dan in 1933 de pij van St. Frans aan te trekken, toen hij namelijk in Hoogcruts in noviciaat ging. Dan kwam hij voor zijn verdere studie in het Venrayse klooster, dat juist in die dagen een enorm aantal toe komstige priesters binnen zijn mu ren had. Datzelfde gold voor Wijchen en Weert, de volgende plaatsen, waar hij studeerde tot hij in 1940 tot pries ter werd gewijd1. Na nog verbleven te hebben in Maastricht en Sittard werd hij in 1942 benoemd tot kape laan in Veenhuizen, waar de land lopers en gevangenen tot 1050 zijn parochianen waren. Daarna was hij vier jaren kapelaan dn Lochem, waarna hij benoemd, werd tot rector van St. Servatius en waar hij intus sen ook al weer een kleine 20 jaren werkt. Werkt met grote tevreden heid, al gaan ook daar de vernieu wing en verandering wel eens in een tempo, dat maar moeilijk bij te benen „Het is feitelijk geen officieel ju bileum", zo zegt deze rector, maar we nemen aan dat ondanks het feit dat bij dit klooster geen brouwerij is, er toch wel eentje op geheven zal wor den. De Limburgse kleuren worden hoog gehouden door BROEDER VERECUNDUS of Broeder Martien Fijns, de Maas trichtenaar, die ook 40 jaren bij de Minderbroeders is. Als portier en koster is hij in praktisch alle kloos ters en pastorieën der franciscanen werkzaam geweest en kwam na de opheffing van het klooster in Sit tard naar Venray om zioh ook daar verdienstelijk te maken. Hij herdenkt zijn 40-jarige intrede in oktober eerst, maar voegde zich gaame bij de anderen om zo 200 jaren minderbroeders vol te kunnen maken.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 12