OUDE EN NIEUWE BEGRAAFPLAATS Overbrug die afstand Start Vrije Akademie ZIEKENTRIDUUM... DRUKWERK gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN jeans jackets VRIJDAG 24 AUG. 1973 No. 34 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY QROTESTRAAT 2t POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS II <rt per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 730 (bij vooruitbetaling) Aangifte van oorlogstuig Enquête kleuteren basisonderwijs Hoewel het al meer dan 28 jaren geleden is, dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog, wordt er ook in de gemeente Venray nog geregeld oorlogstuig aangetrof fen, zoals granaten, handgranaten en andere gevaarlijke projectielen. Meestal gebeurt dit bij de uitvoe ring van grondwerkzaamheden. Ge lukkig zijn er soms personen die zich herinneren, dat er oP het terrein waar de werkzaamheden worden uit gevoerd, nog oorlogstuig in de bodem aanwezig is en hiervan dan mede deling doen. Ook worden ©r af en toe aangiften gedaan van oorlogstuig, dat men kort na de oorlog, uit veiligheidsoverwe gingen, heeft begraven in de tuin, boomgaard of eenvoudig in een „schuttersputje" heeft gedeponeerd. Het zal duidelijk zijn, dat deze „verborgen" explosieven aanleiding kunnen geven tot ernstige ongeluk ken. Met aandrang wordt dan ook aan een ieder verzocht zijn kennis om trent de aanwezigheid of de waar schijnlijke aanwezigheid van oor logsrestanten te willen melden aan de afdeling I-B (openbare orde en veiligheid) van de gemeente Venray, Grotestraat 1, tel. 04780-3838. De veiligheid van u zelf maar ook die van anderen is er ten zeerste mee gediend. Onlangs is de afdeling onderzoek statistiek en planning van de ge meente Venray in opdracht van bur gemeester en wethouders gestart met een onderwijsonderzoek. Het onder zoek vindt plaats door middel van een enquête. Het doel van de enquête is om een aantal grondgegevens te verkrijgen, waarop het onderwijsbe leid voor de komende jaren gevoerd kan worden. Om die grondgegevens te verkrij gen werden een aantal ouders met kinderen in de leeftijd van 0 t.m. 8 jaar verzocht een vragenformulier in te vullen. Het vragenformulier gaat uit van drie richtingen voor onderwijs, nl. katholiek, protestants- christelijk en openbaar. Voor de situering van de school gebouwen is in het vragenformulier van diverse situaties uitgegaan. Van zelfsprekend zijn er meer faktoren dan alleen maar de plaats van de schoolgebouwen, die voor de ouders een rol spelen bij het bepalen van de keuze van het onderwijs voor hun kinderen, zoals b.v. de onderwijs methode, de kwaliteit van het onder wijzend personeel, e.d. Deze faktoren zijn echter thans nog niet te meten. Op dit punt moet het onderzoek dus onvolledig blijven. Niet alle ouders met kinderen in de leeftijd van 0 t.m. 8 jaar hebben een vragenformulier ontvangen. De omvang van de enquête is echter zo bepaald, dat voor de gehele bevol kingsgroep statistisch betrouwbare uitspraken gedaan kunnen worden. Dan zal echter wel aan de voorwaar de voldaan moeten worden, dat alle aangeschreven ouders het vragenfor mulier invullen en zo spoedig moge lijk terugsturen. Alleen dan zal het gemeentebestuur het in de onderwijs- sektor te voeren beleid zo optimaal mogelijk aan kunnen passen aan de wensen van de inwoners. Vandaar een dringend beroep aan degenen die wel een enquêteformulier hebben ontvangen maar het nog niet hebben teruggestuurd, dit alsnog zo spoedig mogelijk te doen. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 8 augus tus 1973 no. 1470 aan P. 'Stoks Zn., Kempweg 9 te Venray, vergunning hebben verleend voor het vervoer van personen tegen vergoeding met een 16e huurauto, als bedoeld in de Wet Autovervoer Personen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tegen het bovengenoemde besluit binnen der tig dagen na dagtekening van deze bekendmaking, beroep open staat op Gedeputeerde Staten der provincie Limburg te Maastricht. Venray, 24 aug. 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Sohols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Gebr. J. en P. Thijs- sen, p.a. Steegse Peelweg 15, Leunen, om vergunning tot het oprichten, in werking 'brengen en in werking, hou den van een rundveehouderij en var kenshouderij waar mest en meststof fen worden bewaard. Adres inrichting: Steegse Peelweg 15, Leunen, kadastraal gemeente Venray sectie D nrs. 3509 3756 ged., 3755 ged. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen kan een ieder gedurende De mensen, die ook via enkele ingezonden stukken in ons blad, opmerkingen hadden over de vry deplorabele toestand van het kerkhof rond de Grote Kerk, zullen nu ervaren, dat inmiddels ver schillende gaten zijn aangevuld en men bezig is met egaliseren. VERHUIZING Een en ander heeft in feite zijn oorzaak gevonden in het feit, dat men sneller was met opgraven en overbrengen van de stoffelijke res ten naar de nieuwe begraafplaats op Boschhuizen, dan met het overbren gen en herplaatsen van de grafstenen en de grafkruizen. Dat had tot ge volg dat men die in stukken en brok ken moest opslaan op het oude kerk hof, waar ze dan weer een hinder waren voor de zandwagens, die aan- vulzand moest aanvoeren. Men heeft dus ook al omdat de vakantiemaanden er waren het tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het ge meentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting te houden op woensdag 12 september 1973 om 15.00 uur in het gemeente huis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde ziting is verschenen; b. een andere belanghebende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 24 augustus 1973. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F.G.L.L. Sohols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. MlVA-bliksem-aktie voor 324 missionarissen en eigen inlandse krachten in de derde wereld In het weekeinde van 25-26 augustus a.s. houdt de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, haar jaarlijkse, lande lijke aktie. In één slag hoopt de MIVA dan 50% van de bin nengekomen aanvragen om vervoermiddelen te kunnen realiseren. Concreet betekent dat: 325 missionarissen en landeigen krachten helpen aan vervoer, waarom zo dringend gevraagd wordt. Dan ook kan het werk 'n de kerken van de ontwikkelingslanden voortgezet worden. Want vervoer is de motor van het vele werk; vervoer brengt de missiona rissen naar de zieken; vervoer is onmisbaar voor kadervor ming en catechisten en leiders; vervoer brengt priesters diep het binnenland in om daar met hun christenen de eucharistie te vieren; vervoer maakt de start van k'e'ne goedlopende projekten mogelijk: vervoer geeft communi catie, doorbreekt het isolement, overbrugt afstanden. Van deze 324 hardwerkende mensen komt er ook een uit onze streek. Bij de vorige Memisa-kollekte konden twee Venrayse zus ters geholpen worden. Zr. L. v. Meyel, die in Kenia werkt kreeg een ambulance wagen van 17.000,en Joke Drab- bels kon in Peru een volkswagen krijgen om haar zieken te bezoeken, soms meer dan 50 km. ver. We kregen inzage van een enthousiaste dankbrief van deze leken-zuster, die hier in Venray-Heide is geboren, haar verpleegsters-oplei ding kreeg in het St. Elisabeth-ziekenhuis en zich daarna ook voor ons ging inzetten voor de onderontwikkelde gebieden. Na 3 jaren in Suriname gewerkt te hebben, is ze nu al vier jaren in Peru, in Zuid Amerika. Haar ouders wonen thans in de Gen. Whistlerstraat en het is dus heel begrijpe lijk dat in de Vredesparochie juist haar voorbeeld zaterdag en zondag in de preek wel aangehaald zal worden. Maar met zo'n brief is het als met een bezoek aan een zwaar zieke in het ziekenhuis. Als je daar als gezond mens bij staat, dan waardeer je eerst echt dat je gezond bent. Als je zo'n brief leest, dan besef je pas, dat wij met onze brom mers, onze auto's, onze wagens en onze sociale voorzienin gen feitelijk stinkend rijk zijn. Letterlijk en figuurlijk. We kunnen doen en laten wat we willen, we reizen naar toe waar we willen, er staat altijd een dokter en een ambulance klaar, een ziekenhuis en wijkverpleegsters, gezinszorg en wat dies meer zij. En daar in dat verre Peru staat zo'n zuster voor een gebied zo groot als Limburg en half Brabant er alleen voor. Daar nog t.b.c. in alle vormen, daar nog armoe, dat men zwart kijkt, daar gebrek aan ziekenhuizen en sociale zorg is onbekend. En daar laten we een zuster op „los'1, die hier een goed betaalde baan, vrij op haar tijd kon hebben en ons lekker gezapig leventje. Begin er maar a*n Daar was zonder wagen dan ook echt geen beginnen aan. Die volkswagen was een geschenk uit de hemel, waarmede honderden mensen geholpen konden worden en nog dage lijks worden. Het heeft ons misschien een pakje sigaretten gekost, maar we hebben er geen kilometer minder om ge bromd of gereden. Maar zuster Drabbels is een gat in de lucht gesprongen en weet van dankbaarheid niet hoe ze een brief moet schrij ven, zo vol is van dat feestelijke geschenk. Laten we daar komende zaterdag en zondag eens extra aan denken, nu dit jaar een missionaris in Australisch Nieuw Guinea misschien ons zondagskind gaat worden Met uw hulp zal deze MlVA-bliksem-aktie slagen. Wij heb ben er alle vertrouwen in. Immers het motto: „Overbrug die afstand" is niet een vage, nietszeggende oproep, maar een concreet appèl om iets te doen voor déze mensen, déze missionaris. Geef daarom missionarissen en eigenlandse krachten vervoer. Zo overbrugt u werkelijk afstanden! Geef een royale gift op giro: 27 22 49 t.n.v. MIVA - Keizersgracht 525 Amsterdam of de kollektes in de kerken. Leken-zuster Joke Drabbels uit Venray, werkzaam in Peru, toont trots haar Volkswagen, die zij mocht ontvangen van de MIVA, waardoor haar werk aldaar een stuk gemakkelijker is geworden. opgraven stop gezet en eerst gezorgd dat de grafstenen en -kruizen ter bestemder plaatse kwamen, daar op nieuw werden opgericht en op het cude kerkhof de weg vrij gaven voor aanvul-mogelijkheden en egaliseren. Wie de zorgvuldigheid ziet, waar mede men op het nieuwe kerkhof de stenen en kruizen weer opricht, zal de afgelopen achterstand kunnen be grijpen en begrip op kunnen bren gen, dat het oude kerkhof ongewild enkele maanden minder fraai er bij lag, dan we allemaal wel wensten. Maar dat euvel wordt thans snel overwonnen. Ook het verhuizen van een kerkhof brengt zijn problemen 1450 GRAVEN staan op de tekening van het oude kerkhof. Men schat dat hierin zo'n kleine 2500 mensen begraven liggen. Men heeft van ruim 1000 families intussen de toestemming en het ver zoek gekregen om de graven te rui men en over te brengen naar de Bcsschhuizen. De oude graven wor den geruimd door enkele mensen van gemeentewerken o.l.v. de op zichter van het kerkhof. Resteren niets dan botten, dan worden deze zorgvuldig verzameld en in een pa pieren zak gedaan, die herbegraven wordt op de Boschhuizen. Zijn de graven verser, dan helpen de men sen mee van de gravendienst uit Ys- selsteyn, die op dit terrein wat meer ervaring hebben. Is de bestaande kist te veel aangetast, dan wordt het stoffelijk overschot omgekist en her begraven. Is de originele kist nog goed, dan wordt dit in zijn geheel naar Boschuizen overgebracht en daar herbegraven. Door een groep mensen wordt dan tenslotte de grafsteen of graf kruis op het nieuwe graf herplaatst. Diegenen, die het nieuwe kerkhof daar bezochten, zullen zelf gezien hebben dat men zoveel mogelijk re kening houdt met de wensen van de families en b.v. familieleden naast en bij elkaar „her-begraven" heeft. Dat is mede oorzaak dat men op het oude kerkhof niet rij voor rij af werkt, doch links en rechts graven openen moet of reeds geopend heeft. Als men komende week zover is, dat de reeds opgegraven begraaf plaatsen weer geheel opgevuld en ge ëgaliseerd zijn, dan wordt het werk weer voortgezet, waarbij men het tempo meer gaat aanpassen aan de moeilijkheden die men heeft bij de herplaatsing van grafstenen en -krui zen. Men kan intussen nog steeds bij afdeling I-D van gemeentewerken een verzoek om overbrenging van bepaalde graven indienen. Is een en ander gebeurd, dan wordt de familie van dit feit op de hoogte gebracht. MODEHUIS T HOMASSEN Zaterdagmiddag zullen op het schouwburgplein kinderen, maar ook ouderen, zich kunnen bezig houden met draaien, tekenen, schil deren en werken met klei. Het is een soort levende reklame voor het vrije akademie werk in Venray, dat in september a.s. weer van start gaat. KINDERCURSUSSEN I Voor 4 t.m. 14-jarigen beginnen op woensdagmiddag 19 september de kindercursussen. De 4 t.m. 10-ja- rigen die hieraan deelnemen kunnen werken met klei, hout, papier, verf, textiel, inkt en ander materiaal. De curusssen worden op woensdagmid dag gegeven van 13.45 tot 15.05 uur en van 15.30 tot 17.00 uur en op za terdagmorgen van 9.15 tot 10.45 uur en van 11.00 tot 12.30 uur, telkens voor vier onderscheiden groepen. Deze cursus duurt 24 weken van IV2 uur en kost voor het eerste kind 45,2e kind 36,en 3e kind 27,Mocht de hoogte van het cursusgeld en dat geldt ook voor de overige cursussen te bezwaar lijk zijn, dan is overleg met de di- rektie mogelijk. JUNIORENCURSUSSEN I voor 11 t.m. 14-jarigen worden voor de eerste groep gegeven vrijdags- middags van 17.00 tot 18.30 uur en voor de tweede groep van 18.30 tot 20.00 uur. De deelnemers kunneni kiezen uit een techniek uit hout- en kleibewerking, schilderen, tekenen of handenarbeid. De kosten zijn het zelfde als bij de kindercursus. BOVEN lS-JARIGEN krijgen een heel programma aange boden. Weven, stofversieren, schil deren, tekenen, ruimtelijk vormen, edelsmeden, vrije expressie, kera miek, interieurkunst, zijn allemaal keuze-mogelijkheden voor de oude ren, die 30 weken 3 uur per week „les" krijgen. Het eerste gezinslid betaalt daar voor 135,het tweede 108,en het derde 84,Men wordt er op attent gemaakt dat men in feite slechts een derde betaalt van het fei telijke lesgeld. Het andere twee-der- de deel daarvan betalen rijk en ge meente. Teen het vorig jaar het 25-jarig jubileum van het dekenale zieken triduum werd gevierd, was er, bij de dankbaarheid en waardering voor dit jaarlijks evenement voor de zie- gen, ook een zekere bezorgdheid voor het voortbestaan van dit gebeuren. Huize St. Anna, dat al die jaren zo gastvrij onderdak had geboden, zag zich genoodzaakt, door interne om standigheden, om die medewerking stop te zetten. Gelukkig heeft het comité in het gebouw „Den Kerk dijk" van St. Servaas een nieuw on derkomen gevonden en zo zal cp 11, 12 en 13 september voor de zieken hun jaarlijks ziekentriduum weer gehouden kunnen worden. Is daarmee het huisvestingspro bleem opgelost, de niet geringe kos ten, die de verzorging, voeding, ver voer enz. met zich mee brengen, zul len ook gedekt moeten worden. Maar het comité is vol vertrouwen dat, zo als andere jaren, de huis aan huis- kollekte de nodige middelen zal ver schaffen. Wanneer in de komende dagen bij u wordt aangebeld en een bijdrage wordt gevraagd voor het ziekentri duum, denk dan eens aan het rijke bezit van een goede gezondheid en geef dankbaar uw gave voor deze dagen, die de zieken zo vreugdevol hopen te beleven. Hun dank is uw mooiste beloning. Namens het dekenaal ziekentriduum Deken L. THEUNISSEN Bel 043-11226 voor al uw van den munckhof n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1