Behoefte aan Openlucht-rekreatie tummers DRUKWERK Het dialekt van de gem. Heerlo-Wanssum gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 50 JAAR TUMMERS B. V. Invaliden Sportclub „Venray" Bel 043-11226 Hinderwet Ophalen grofvuil NED. KATHOLIEKE INVALIDENBOND VRIJDAG 17 AUG. 1973 No. 33 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050852 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 19 ot per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bQ vooruitbetaling) In zijn „Voorstudie voor de open- luchtrekreatie Noord - Limb u rg" zegt Ir. W. Thijssem reeds dat nog te wei nig c'ijfers bekend zijn over wat nu wel de behoeften zijn van de Noord Limburgers zelf aan openlucht re- kreatie. Om hierover meer klaarheid te krijgen en ook om haar eigen beleid daarop te kunnen richten heeft het recreatieschap Peel en Maas twee afgestudeerden van het N.W.I.T. in Breda opdracht gegeven een behoef te-raming op te zetten. Aanvankelijk was die bedoeld voor het gehóed van Peel en Maas, doch al vrij snel be sloot men heel Noord-Limburg tot en met Beesel in dit onderzoek te be treken. Een onderzoek waarbij een hele rij deskundigen de onderzoekers hebben begeleid. Deze heren hebben thans hun rap port ter tafel gebracht waarbij ze op grond van thans bekende en bere kende gegevens een behoefteraming geven tot 1985. Zij stellen duidelijk dat wanneer nieuwe gegevens omtrent het recrea tieve gedrag beschikbaar komen her- berekeningen dienen plaats te heb ben. Dit rapport wil alleen een pers pectief zijn, op grond waarvan de betrokken autoriteiten al dan met plannen kunnen maken op het ge bied vain open lucht-rekreatie. Uit hun onderzoek blijkt dat de regio Venray (waaronder Geysteren, Wanssum en Broekhuizen) meer dan voldoende kan beantwoorden aan de vraag die gesteld wordt naar natuur gebied, watersport, visserij en oever recreatie, doch een tekort heeft aan oopvang van dag-rekreanten. Een tekort dat men ook aantreft in de Maasdorpen en de regio Venlo. Daar om vragen de samenstellers zich af of daar geen oplossing voor gevon den moet worden ter hoogte van Brekhuizen of Arcen, Wellerlooi, waarbij de laatste oplosiisng hen het beste toeschijnt, omdat daar genoem de voorzieningen totaal ontbreken. Ook het aantal ligplaatsen voor boten (Wansum 130) zal gezien de groei van de watersport in Noord- Limburg drastisch moeten worden verhoogd. Hoewel het rapport uit drukkelijk geen rekening houdt met de Duitse rekreanten in Noord-Lim burg, wijst het wel op de Duitse deel name aan de watersport, waar deze in het aangrenzende Duitse gebied geringe mogelijkheden heeft. Ter gelegenheid van het 50-jaiig bestaan organi seerde Tummers B.V. te Roermond, Panningen, Venray een aktie waarbij afnemers de mogelijk heid hadden gratis in het bezit te komen van een radio, kleuren T.V. of andere waardevolle winkel- artikelen. De namen van de gelukkigen bij deze aktie zijn Winnaar Kleuren T.V. Winnaar portable radio Winnaar haardroogk. en statief Winnaar scheerapparaat De heer Thijssen Burg. Geuljanslaan 62 Roermond. De heer Verstappen Melkweg 22 Panningen De heer Hoedemakers Blauwververstraat 21 Venray. De heer P. Leysten Egchelseweg 43 Egchel. Tummers feliciteert deze klanten van harte met hun prijzen, maar hog meer met het feit dat zij gebruik wilden maken van de vakkennis, de ser vice en het assortiment van Tummers. RADIO - TV - KLEUREN TV - WASAUTOMATEN - KOELKASTEN I 1 MARKT 39 TELEFOON 1300 VENRAY: LANGSTRAAT 1 TEL 3030 I Nu voor praktisch iiedereen de va kantie weer verleden tijd is, gaan wij ons weer voorbereiden op het nieuwe seizoen. Zo is onze tafeltennisclub alweer gestart met de wekelijkse trainingen op dinsdagavond van 21.00-22.30 uur iin de Gymzaal Beukenlaan en berei den wij ons voor op de tafeltennis- competitie 1973-1974 waar wij nu voor het 3e achtereenvolgende jaar aan mogen gaan deelnemen met een team onder de vereniging Red Stars, die ons wederom de gelegenheid hiertoe gegeven heeft, en in welke vereniging onze spelers en speelsters tevens de gelegenheid geboden wordt aan meerdere trainingsavonden deel te nemen. Wij schreven al reeds vaker, dat wij deze „integratie" van gehandi capten in valide sportvereniging- verband zeer hoog aanslaan! Tafeltennisvereniging Red Stars uit Venray stelt 'hiermede een daad, die navolging verdient in den lande. Op 22 september 'a.s. hopen wij met onze tafeltennisclub deel te nemen aan het jaarlijkse bevrijdingstoemooi in Eindhoven. Wat de zwemclub betreft hier wor den a.s. zaterdagochtend 18 augustus van 9.45 - 10.45 de trainingen her vat en wij verwachten uiteraard weer al onze leden op deze morgen, mede met het oog op het grote zwemfeest wat voor de deur staat op zondag 23 september a.s. in Eindhoven, waar aan onze zwemploeg deelneemt. Tot slot nog een beleefd, docb dringend verzoek aan onze leden. De medische sportkeuringen zullen eerstdaags een aanvang nemen en wij hopen, dat degene die opgeroepen worden, zoveel als mogelijk is op dag en uur van de oproep ter keu ring zullen verschijnen. Als iedereen meewerkt is ook dit noodzakelijke onderdeel vlug afge werkt. Dank voor uw medewerking! voor al uw van den munckhof n.v. JEUGD NATUURWACHT Wegens de kermis is Peel en Maas vorige week niet verschenen en het personeel hebben wij een prettige vakantie toegewenst. Inmiddels heb ben de zonnebloemen geen vakantie genomen en z'ijin rustig blijven door groeien. De hoogste stand op 25 juli was 2.63 m. De vorige keer hebben we geschreven ons in verband met het zeer groot aantal opgaven alleen de 5 hoogste te vermelden. De praktijk heeft echter geleerd dat de groei nog steeds doorgaat, doch in mindere ma te en hebben we besloten wederom een groter aantal opgaven te ver melden, te meer omjdat de kon'kur- rentie steeds scherper wordt. Op 1 augustus was de stand als volgt: 1. Henniëtte Stoks Kruisstraat 21, Venray 3.60 m.; 2. Lo Troisfohtaime, Paterslaan 9, Venray 3.23 m.; 3. Paul Klaassens, Langstraat 57, Venray 3.12 m.; 4. Miria mv. d .Helm, Mgr. Nolensstraat 22, Venray 2.88 mtr.; 5. Ans Arts, Pas 1, Merselo 2.79 mtr.; 6. Guus Reintjes, Steegsepeelweg 5, Leunen 2.71 mtr.; 7. J-an Dr abb els, Volen 2, Heide 2.66 mtr.; 8. Marian Smits, Helfrichstraat 6, Venray 2.54 mtr.; 9. Anne Coppelmans, Merselo- seweg 41> Venray 2.50 mtr. Het is met de zonnebloemenwed strijd evenals met een autorace. Je zal een tijdlang op kop gelegen heb ben en enlkele ronden voor het einde gebeurt er een ongelukje en je zit er naast. Zo verging het Henriëtte Stoks afgelopen week ook. Tien minuten nadat wij de bloem van 3.60 m. hoog hadden opgemeten en de harde wind brak ze middendoor, ondanks de toch nog ietwat zwakke steunlat. Jammer Henriëtte, want je lag zeer goed voor de eindstrijd. Tot troost heeft de voorzitster van de J.N.W. mevr. Poels-Peters een prijs beschikbaar gesteld, die je bij haar kunt afha len: Leunseweg 14. Voor de hoogste bloem bij de vol gende sftand is een prijs beschikbaar gesteld een T shirt door P. van Opbergen, textiel en modezaak, Gro testraat 24. Wie zal de gelukkige win naar worden? Vermeldenswaardig is dat meerde re zakenmensen uit Venray prijzen hebben toegezegd voor deze zonne bloemwedstrijd. Wij zijn erg blij met deze ongevraagde spontane prij zen- opgave, te meer omdat de midden stand hierdoor daadwerkelijk het werk van de Jeugd Natuurwacht waardeert en steunt. Opgaven kun nen alsnog gedaan worden bij G. Poels, Gerbrandystraat 2, Veniray, tel. 1338. Het behoeven geen grote prijzen te zijn, maar we willen graag veel Jeugd Natuurwachters stimule ren om zo goed mogelijk de natuur te leiren kennen en liefhebben. Wat een mooi doel! Volgende keer verwachten we op gave van de hoogste bloemen vanaf 2.80 mtr. Willen jullie a.u.b. alleen woensdagavond tussen 18.00 en 20.00 uur bellen, anders heb je kans dat het tevergeefs is. De excursie naar St. Anthonis is niet doorgegaan in verband met de geringe opkomst. Het zeer warme weer trok de jeugd begrijpelijk naar het zwembad. De 12 opgekomen le den wilden we echter niet helemaal teleurstellen en zijn we met hen een halve dlag naar het toch altijd inte ressante oorlogsmuseum in Overloon geweest. We besloten dit bezoek melt een ijsje en waren we om 1 uur weer thuis en konden ook deze kinderen 's middags nog heerlijk genieten van het mooie weer in 't zwembad. Bijzonderheid deze week: Annie Timmermans Veulenseweg 62 Veulen heeft van een zonnepit een struik gekregen met thans 14 knoppen in. Een speling van de natuur? HOND LIEP OVER DE WEG: AUTO TEGEN BOOM De hond van de Venrayer H. B. liep zonder op het verkeer te letten de Maasheseweg over. De bestuur der van de bestelauto, de 34-jarige G. J. uit Berghem wilde de hond ontwijken, maar verloor daarbij de macht over bet stuur. Zijn 'auto botste tegen een boom. De bestuur der moest met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. De hond moest worden afge maakt. De aut werd zwaar bescha digd. BRAKTIEF is een geslaagde feestweek geworden die hoewel ze samenviel met Venrayse kermis toch vol doende jongeren naar het St. Odacark wist te krijgen. Daar konden ze niet alleen genieten van verschil lende popgroepen films en andere aktiviteiten doch cok zelf kreatief werkzaam zjjn. Juist op dat laatste viel ditmaal de bijzondere nadruk. Dat verschillende jongelui er meteen hun vakantieweek aan vast ge knoopt hebben bewees het groot aantal tentjes dat rond de speelwei een plaats gevonden heeft. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van L. van Dijck, Heid- seweg 3, Heide om verguning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee houderij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting: Heidseweg 3, Heide, kadastraal gemeente Venray sectie N nr. 272. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur., waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting te houden op donderdag 6 september 1973 om 15.00 in het gemeentehuis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting iis versohenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge- braaht. Venray, 17 augustus 1973 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris In do komende week de week van 19 t.m. 25 augustus zal er weer grof vuil worden opgehaald. Zowel in Venray-kom als op de kerkdorpen zal het worden opge haald op dezelfde dagen waarop normaal de plastic zakken worden opgehaald. Het grove vuil dient goed gebundeld aan de straat te worden geplaatst. Ien de kerk gebore zien Kat en kogel afgeloëpe Ik gaoj de hort op Ennen hölteren Tienus Wers as èn hankholt Blief t'r mit ow 5 igeboje van af Aide fiep Tusse de fip en de falie 't Hit draod gekost Op d'n bak ligge Wegkretser De naold vème Wat onder de scholk hebbe Heej riemde 'm En flinke pul Heej hit aardig gepaafd. Enkele snelle notities uit het pas verschenen boek van de oud-Tien- raynaar Th. v. d. Voort: Het dialekt van de gemeenite Meerlo-Wanssum. Een woordenboek met inleiding, zoals hij het zelf noemt. Die inlei ding is dan een stukje geschiedenis van deze gemeente, bestaande uit de kerkdorpen Blitterswijck, Geysteren, Wanssum, Meerlo, Swolgen en Tien- ray. Dorpen, die, zoals de schrijver zelf zegt, door de toenemende ver- keersmogelijkheden uit hun isole ment kwamen en door beter onder wijs betere ontwikkelingsmogelijk heden kregen. Daardoor kon men ontspnappen aan een geestelijke af zondering, maar ging van de andere kant veel verloren, wat met een beter begrip voor de waarde van het oude, behouden had kunnen blijven. De taal van het voorgeslacht boette in aan originaliteit en ging voor een deel verloren, wat dan aangevuld werd uit het algemeen nederlands. Dat had weer vervlakking tot gevolg en dat was en is een verlies naast de enorme winst van de vooruitgang. Iets van die oude taal heeft de heer v. d. Voort thans weer teruggebracht in de vorm van dit woordenboek, dat tevens verlucht is met oude foto's en tekeningen uit deze kerkdorpen. Hij mag dan konstateren in een voorafgaand hoofdstuk dat het Ven- rays dialekt vele en grote verschil len toont met dat van de dorpen van Meerlo-Wanssum, de enkele kleine voorbeelden, die we, het boek al doorbladerend voor u overschreven, zulten de Venrayer toch vertrouwd in de oren klinken. Men leest geen woordenboeken, maar we moeten eerlijk zeggen, dat het moeilijk was dit boek aan de kant te leggen, want telkens werd men getroffen door woorden en ge zegden, door rijmpjes en „vertalin gen", door beschrijving van gebrui ken, door omschrijving van arbeids- methoden en -materiaal, die dit boek machtig interessant maken en die telkens opnieuw aanzetten tot ver gelijkingen, tot het zoeken naar hoe men het hier vroeger zei. De heer van de Voort heeft dit al lemaal verzameld in „klein-arbeid", in notities in gesprekken. En hij volg de daarin zijn vader, die al met de verzameling is begonnen. Men kan hem gelukwensen met zijn werk en de gemeente Meerlo-Wansum benij den, die op deze uitzonderlijke wijze een stuk geschiedenis heeft kunnen vastleggen. AFD. VENRAY Zondag 26 augustus a.s. zal onze vereniging wederom haar jaarlijks uitstapje gaan ondernemen. Alhoewel wij verleden jaar wegens te geringe deelname onze toen ge plande reis hebben moeten laten ver vallen, is het verheugend te mogen constateren, dat de opgave dit jaar het aantal beschikbare plaatsen in de bus heeft overschreden, zodat enkele deelnemers helaas moesten worden teleurgesteld. Dit jaar heeft men gekozen voor een tocht naar Arnhem, alwaar een bezoek zal worden gebracht aan het Safari-park met aansluitend een tocht door de mooie streek van de Hoge Veluwe. Nijmegen - Berg en Dal werd aangewezen als de plaats waar het gebruikelijke diner het sluitstuk zal vormen van deze dag. Indien de weergoden ons goed ge zand zijn in het verleden hadden wij hierover nimmer te klagen belooft het een prachtige dag te worden. Mogen Wij de deelnemende leden beleefd verzoeken tijdig n.l. 's mor gens 9.00 uur aanwezig te willen zijn aan het busstation „Zuid-Ooster" te Venray, alwaa<r wij 's avonds om plm. 23.00 uur zullen aankomen, dit in verband met het komen afhalen van onze leden door huisgenoten of fa milielid. Allen een fijne dag, mooi weer en een goede reis BROMMER EN FIETSER BOTSTEN De 18-jarige bromfietster mej. J. A. uit Venray reed waarschijnlijk op de Langstraat te kort langs de 22- jarige fietster mej. G. J., eveneens uit Venray, waardoor de brommer de fiets raakte. De bromfietster kwam te vallen en moest met o.a. hoofd verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1