De Loobeek thans een soort Twistbeek DRUKWERK Grondaankopen en-verkopen in Venrays raad 17.50 VENRAY IN HET WEEKEND WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 JULI 1973 No. 30 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050852 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct pw mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bH vooruWwUIIng) De Lobeek, ofwel de Molenbeek, stroomt rustig vanaf de (Midden) Peelweg langs Weverslo, Merselo en Overloon Maaswaarts. Bij de bevrijding heeft ze een grote rol gespeeld. Toen vormde ze in het vlakke land tussen Overloon en Venray een onoverkomelijke bar rière voor de oprukkende Engelsen, die haar de naam van Bloed- beek gaven. Nu op dit momen is voor, voor wat het stuk tussen Weverslo en Merselo betreft, een soort Twistbeek Twistbeek in die zin, dat er ver schillende instanties om aan het vechten zijn. Het gebied namelijk, waardoor die beek stroomt en met name het gebied tussen Weverslo en Merselo, maakt deel uit van de nieu we ruilverkaveling Overloon-Merse- lo. De biologische en landschappelijke waarden van de ongeveer 150 ha na bij dit beekdal gelegen gronden acht te en acht de Stichting Het Limburgs Landschap zo groot, dat ze indertijd getracht heeft dit beekdal aan te ko pen om het in zijn huidige samen stelling te kunnen bewaren als een soort landschaps- en natuurreser vaat. Dat is toen mislukt omdat het mi nisterie van CRM, dat een eventuele aankoop zou moeten subsidiëren, eiste, dat die gronden dan buiten de ruilverkaveling zouden moeten blij ven. De mensen van de ruilverkave ling stetHden dat zuiiks niet kon, om dat de Lioobeek een te grote rol speelt b'ij de waterbeheersing in het ruil- v ei'ka velingsg ebiod Dat had tot gevolg dat het Lim burgs Landschap a ch terug moest trékken. De strijd om dit gebied werd in feite overgenomen door een klei ne pressiegroep in Venray zelf, die in een uiiitvcerig memorandum er nog eens op heeft gewezen, hoe dit ge bied qua landschap en ligging t.o-.v. bet zich snel uitbreidende Venray- kom in zijn huiidge vorm en indeling De gronden geschikt te maken voor akker- en tuinbouw zal buitenspo rige kosten met zich brengen. De vraag mag daarnaast gesteld worden of de ruilverkaveling het huidige landschap niet zal aantasten. Een landschap dat nu gevormd wordt wordt door hoogteverschillen, prach tige perceelsscheidingen, een groot broekboscomplex nabij Weverslo en de graslanden. Reeds Ir. J. Vallen wees er in zijn recreatieschets op dat dit landschap zeer kwetsbaar is. Vergroting van percelen en kavels zullen b.v. de loofhoutsingels aantasten en daar mede het landschap. Ook flora en fauna, thans, ondanks een bepaalde teruggang, nog vrij rijk, zullen een aantasting van het landschap maar moeilijk kunnen hebben. Bijna 200 verschillende planten zijn hier geobserveerd en een 40-tal vogelsoorten. Hij bewijst verder dat de geplande waterhuis- houdkundige werken hun invloed zul len hebben op het reeds genoemde broekbos en de kleinere complexen daarom heen. En dat terwijl dit bos aangemerkt is door de betreffende commissie als gebied met hoge na tuurwetenschappelijke waarde. Zijn advies is dan ook een 100 tal hektaren uit dit blok buiten de ruilverkaveling te houden. Dan blyft het mogelijk dat de boerde rijen bij Haag en Weverslo over voldoende huiskavels beschikken, doch wordt de rest niet verbeterd, evenmin als de Loobeek de we gen. Die vormen dan een beekdal- reservaat, dat bijzonder van belang is voor Venray-centrum. Hy vindt het maar een vreemde zaak dat men dit idee heeft laten vallen omdat in Vierlingsbeek al het Maasheggenlandschap „bevei ligd" wcrdt. ALTERNATIEVEN De heer van Ingen beperkt zich niet tot deze constatering. Hij gaat in het genoemld'e rapport verder en geeft zelfs aan hoe de waterhuishou ding in het beekdalreservaat op het huidige peil gehouden kan worden, zonder dat die in de rest van het rui Iverkavelingsblok in het gevaar komt. En daarnaast geeft hij vrij uit voerige richtlijnen voor het beheer en de verdere inrichting van het beekdal. Een beheer, dat voornamelijk ge richt is op milieu-opbouw en diffe rentiatie. De opsteller is ervan over tuigd dat dit natuurgebied door de aanleg van enkele wandelpaden ook een belangrijke educatieve funktie kan krijgen. voor al uw van den munckhof n.v. bewaard moest blijven. Het enige ge volg is een wat vage afspraak dat, als men tot uitvoeriing van de wer ken gaat komen, alsnog eens gekeken aal, worden of aan de wensen en ver langens van het Limburgs Landschaj en de pressiegroep tegemoet kar worden gekomen. VERDEDIGER Bij het koor van verdedigers heeft zich nu Eric van Ingen aangesloten, een student aan de Hogere Bosbouw en Cultuurtechnische School te Am- hem, die tijdens een stage bij het Recreatieschap een studie gemaakt heeft van dit gebied en dat in een uitvoerig verslag heeft vastgelegd. In dat verslag is hij dieper inge- gaan op de verschillende waarden, met name de biologische van dat dal. Daarnaast heeft hij geprobeerd de eventuele gevolgen aan te geven van de ruilverkavelingswerken in dat gebied. Tenslotte heeft hij de nood zaak aangetoond van dit gebied een beekdal-reservaat te maken. RUILVERKAVELING De gronden in het Loobeekdal, dat zlich kenmerkte door een kleinscha lig karakter, zijn grotendeels veen gronden en vrijwel uitsluitend in gebruik als grasland. De ruilverkavelingswerken kunnen de landbouwkundige toestand van dit grasland verbeteren, maar de ligging t.o.v. de bijbehorende boerderijen zal oorzaak zijn dat de melkveehouderij niet edht rendabel wordt, zo stelt de - heer van Ingen. In de komende raadsvergadering (dinsdag 31 juli as.) krijgt Venrays raad te beslissen over de volgende grond verkopen 2345 m2 op het industrieterrein aan Nelipak Verpakking9industrie B.V. voor 24.146,Nelipak wil hiermede een weg mogelijk maken Tegen een rente-vergoeding van 8% van dit bedrijf naar de Smakterweg. kan dit bedrijf drie jaren over de be taling doen. 624 m2 bouwgrond in Leunen- oost aan de heer H. Simons, Enge lenstraat 21. Deze koper wil hier een bungalow gaan bouwen. De grond prijs bedraagt 36,per m2 excl. B.T.W. In de verkoopakte staat dui delijk opgenomen dat de koper geen recht op openbare werken Iran doen gelden, dan wanneer deze noodzake lijk zijn voor verdere realisering van dit bestemmingsplan. 497 m2 bouwgrond in Leunen- West aan de heer M. Jermiskens, En ge Steeg 2 in Leunen voor de prijs van 38.70 per m2 excl. B.T.W. 548 m2 bouwgrond in datzelfde plan en voor diezelfde prijs aan de heer P. Voermans, Gussensltraat 35 in Leunen. 18 m2 in Veitum voor de bouw van een garage aan de heer G. Sei- bert. Dakdökkerstiraat 26. De prijs is f 1350,— incl. B.T.W. 10.766 m2 in Brukske aan het Bouwfonds Zuid Nederland N.V. in Eindhoven. Dit Bouwfonds heeft hier al eerder 46 woningen gerealiseerd en heeft bij de aankoop van de eer ste grond optie gevraagd op deze. Ze wil er thans 44 woningen op bouwen. De verkoopprijs is incl. B.T.W. 570.727,19, hetgeen neerkomt op een vierkante-meter-prijs van 45.70 per m2. excl. B.T.W. Die prijs schiet wel over de exploitatie-opzet heen, doch B. en W. wijzen er op dat dit komt door de meerkosten open bare werken ten behoeve van dit projekt. GROND AAN- EN VERKOPEN Enkele gevallen staan op de agen da waarbij door de gemeente tege lijkertijd grond wordt aangekocht en verkocht. Zo b.v. Mevr. H. Colsen-Muiser, Hoge Beek 74, dlie op grond in Vlak water een wonJing wil bouwen. Van die grond heeft de gemeente 230 m2 nodig voor de aanlleg van wegen. Die gaat 2.137,50 kosten. Doch daar naast moet Mevr. Colsen exploitatie kosten betalen van haar bouwperceel, die neerkomen oP 18.30 per m2 ,wat in totaal 36.966,— gaat worden. Ook in Oostrum gaat het op die manier. Daar koopt de gemeente om Oostrum-Zuid te kunnen realiseren van de heer G. W. Volleberg de boer derij Mgr. Hanssenstraat 26, groot 3092 m2. alsmede 6390 m2 grond in Oostrum-noord. De prijs hiervan is 202.330,50. De gemeente verkoopt aan hem 3.09.3 ha, die hij thans van de gemeente in pacht heeft voor 7500 per ha. De gemeente moet hem uiteinde lijk 173.058,betalen, maar aan gezien er geen centen zijn, wordt daarover 10 jaren gedaan, met een rente-vergoeding van 7 BESTEMMINGSPLj\NNEN In deze vergadering zullen ook ter sprake komen de bouwplannen in vesrchillende kerkdorpen. Zoals be kend heeft wethouder Schols op ver schillende kerkdorpen de aspirant bouwers aldaar gevraagd om kon- kreet op te geven wiie daar zelf wil bouwen, terwijl van de kant van de woningbouwvereniging onderzocht is hoeveel bejaardenwonimgen daar ge wenst waren. Een en ander vooruit lopend op de behandeling van het zgn. spreidingsmodel voor woning bouw op de kerkdorpen, welk mo del nog door de raad en G.S. moet worden goedgekeurd. Intussen zijn de volgende gegevens op tafel gekomen: Part. Bejaarden- wondngb. woningen Heide 7 Merselo 14 6 Oirlo 10 6 Y sselsteyn 12 8 Om die te kunnen bouwen, zonder dat het spreidingsmodel al is goed gekeurd, dient de raad een zgn. voorbereiddngsbeSluit te nemen, waarin wordt verklaard dat voor de betrokken bouwplaatsen 'n bestem mingsplan wordt voorbereid. Voor het bestemmingsplan De Brier staat een herziening van de exploi- tatieopzet op de agenda. Daar werd de grondprijs vastgesteld voor gron den gelegen aan de Leunseweg en Zuidsingel op 20,per m2 voor de rest op 17,50 per m2. Nu er geen ontsloten percelen meer liggen is het de bedoeling de rest verder te ont sluiten en te verkavelen. De kosten moeten in een nieuwe grondprijs verdisconteerd worden, reden waar om B. en W. thans voorstellen de grondprijs op te trekken naar f 22,50 excL BTW. TWEELING RAAKTE GEWOND Op de kruising Langeweg - Bevrij- dingsweg verleend een nog onbekend gebleven bestuurder geen voorrang aan de over de Langeweg rijdende personenauto, bestuurd door de 20- jarige J. S. uit Vierlingsbeek. Om een botsing te voorkomen moest de ze bestuurder alle stuurmanskunst gebruiken. De botsing werd voorko men maar door het afremmen kwam de auto wel tegen een boom tot stil stand. Twee inzittenden, de tweeling Th. v A. v. d. B. uit Venray werden bij die botsing gewond, maar nadat medische hulp was verleend, konden zij naar huis worden vervoerd. Naar de identiteit van de bestuurder, die geen voorrang verleende, wordt een onderzoek ingesteld. VERKEERSONGEVALLEN Op de kruising Oostsingel Oude Oostrumseweg verleende een nog onbekend gebleven bestuurder van een personenauto geen voorrang aan de 19-jarige bromfietser G. P. uit Venray. Deze bromfietsbestuurder kwam te vallen en met hem zijn duopassagiere, de 16-jarige mej. M. V. Voor deze duopassagiere moest medische hulp worden ingeroepen, maar kon later toch naar huis wor den vervoerd. Naar de identiteit van de doorgereden bestuurder stelt de politie een onderzoek in. Op de kruising van de Ghopin- straat in het Brukske verleende de 16-jarige bromfietser Th. C. uit Ven ray geen voorrang aan de bestuur der van de personenauto, bestuurd door de 23-jarige plaatsgenoot J. F. Het bleef hier bij lichte materiële schade. Een soortgelijk ongeval door het niet verlenen van voorrang door een bromfietsbestuurster deed zich voor op de kruising Schoutenstraat Schoolstraat Daar verleende de 17- jarige M. M. piet zijn bromfiets geen voorrang aan de over de Schoolstraat rijdende personenauto, bestuurd door de 41-jarige H. V. uit Oirlo. Ook hier alleen materiële sdhade. In de Hoofdstraat te Oirlo be merkte de 26-jarige bromfietsbe stuurder J. S. uit Oirlo te laat dat de voor hem rijdende personenauto, be stuurd door de 53-jarige H. v. d. B. uit Arcen plotseling afremde. Zo doende botste hij tegen de achter zijde van de auto op, welke licht werd beschadigd. Ook de bromfiets kreeg lichte schade. In de komende weken worden de kwitanties voor hert abonnement Peel en Maas over het 2e halfjaar 1973 aangeboden- Ter voorkoming van incassokosten verzoeken wij U deze bij eerste aanbieding te willen voldoen. U bespaart ons daarmee veel onnodig administratief werk. Bij de abonnees die een machti ging tekenden tot automatische be taling per bank of giro, zal binnen kort het bedrag van him rekening worden afgeschreven.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 7