In brons bestendigt in schouwburg Venray OPRUIMING Kampioensmotorraces te Ysselsteyn Wereldrecord toepen ttntóihomim Venrays Mannenkoor ARTS en N00YEN B. V. OVERPEINZINGEN VRIJDAG 27 JULI 1973 No. 30VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 1» ct por mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050852 LI.IVULML' f vwrv Ll'""1 W' UIHClYtll pR|JS pER HALFJAAR 730 (bij vooruitbetaling) V. P. S. Esser - Honkbalspelen Onder de naam „In brons bestendig" wordt van vrijdag 27 juli tot en met donderdag 9 augustus a.s. in de foyer van de Venray se schouwburg 35 bronzen sculptures van hedendaagse kunstenaars geëxposeerd. Deze tentoonstelling is voornamelijk samengesteld uit de rijksaankopen van de periode 1955 tot 1965 en wordt gehouden onder auspiciën van het Bureau van de Rijksinspecteur van Roe rende Monumenten in Den Haag. Hetis niet overdreven, wanneer wordit gesteld, dat brons „eeuwig heidswaarde" heeft. Deze gedachte leefde reeds bij de oude Grieken toen zij hun sporthelden vergeleken met goden. Deze sporthelden werden ver eeuwigd in brons en op voetstukken geplaatst, waardoor dit brons iets heroïsch kreeg. Door de eeuwen heen heeft men de kunst van het bronsgieten uit geoefend, zij het, dat de techniek in de loop der tijden werd geperfectio neerd. Maar het heroïsche is geble ven, getuige b.v. de bronzen konter feitsels van gepensioneerde fabrieks- direkteuren in de hal van eigen zaak of fabriek die steeds milder door het personeel worden bekeken. Hetzelfde heroïsme in brons vindt men terug op deze expositie, b.v. in de sculpture „De honkbalspeler" van Esser of in „Jacob en de Engel" van Willem L. Reijers. Maar ook in de portretkoppen, staande figuren en enkele dierplastieken. Ter afwisseling is er een serie van zeven, vrij kleine wandtapijten, die de parabel van de Verloren Zoon uitbeeldt. Drs. R. R. de Haas, de samensteller van deze bijzonder succesvolle ten toonstelling is zonder meer geslaagd in zijn streven om in beknopte vorm het complexe karakter van de mo derne beeldhouwkunst tot haar recht te doen komen en ongetwijfeld zal deze expositie aanslaan bij het kunstminnende publiek. „In brons bestendigd" is gratis toegankelijk op werkdagen van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag is de tentoon stelling nliet geopend. HET EINDE De ouderen onder ons kennen on getwijfeld het békende kruispunt Beugen. Die geheimzinnige kruising van twee spoorwegen langs een wild west aandoend stationnetje, waacr de twee spoorlijnen NijmegenVenlo en Boxtel—'Duitsland elkaar ont moetten. Het stationnetje is al lang niet meer, het ven aan de overkant is dichgegroeid en men kon de rails van de lijn naar Gennep niet meer zien liggen dn het onkruid. Binnenkort wordt door de Neder landse spoorwegen een begin ge maakt met de afbraak van gedeelten van die oude spoorlijnen, die van Boxtel via Veghel, Uden, Mill, Haps en Oeffeit de Maasbrug bij Gennep bereikte en dan Duitsland in trok. Het gedeelte van Kruispunt Beu gen tot aan de spoorbrug over de Maas zal spoedig worden afgebroken. Ook de oude spoorbrug zal worden afgebroken. Het gedeelte van de brug tot aan de Duitse grens is al weg, ook al omdat die een eventuele rondweg rond Gennep in de weg lag. Bijna op de dag, dat deze lijn zijn 100 jarig bestaan viert hij werd in juli 1873 geopend gaat hij ver dwijnen. Tegenwoordig nu wij in vakanties de halve wereld rondzwerven, zegt het iemand zo weinig, dan vroeger langs dit lijntje de grote expresse van Berlijn naar Vlissingen enkele ma len per week voorbij kwam dende ren en Noord-Limburg en Oost-Bra bant op die manier meenam in de vaart der volkeren. Als kleine jongen kon je op kruis punt Beugen een snufje buitenland ruiken, waar je anders geen kans voor kreeg. Het is ook het lijntje, waarop de Duitsers in 1940 kans zagen met een pantseirtrein achiter de peel linies te komen. Door verraad was de spoor brug bij Gennep in Duitse handen ge vallen en via deze brug kon een pantsertrein langs kruispunt Beugen tot Mill doordringen, waar hij welis waar tot stoppen werd gebracht, dooh het onheil was geschied, de Duitsers waren door de Peellinie heen en de troepen langs de Maas gingen hals over kop terug. Na 1945 werd het personenvervoer gestaakt en het goederenvervoer ging nog door zij het heel beperkt tot vorig jaar. Toen gaven de spoor wegen het op. De strijd tegen de vrachtauto's was verloren, zodat de lijn later de strijd tegen het onkruid zou gaan verliezen. Nu wordt alles opgeruimd en wordt kruispunt Beu gen kruispunt afSic tansit gloria mundi. Vrijdagavond om precies tien uur werd in de soos Free Wheelin aan 8 toepers de offidiële start gegeven om te pogen hét wereldrecord toepen van 36 op 48 uur te brengen. Deze reoordpoging werd onderno men door de 26-jarige timmerman Sjang Volleniberg, de 19-jarige stu dent Peter Hanen, de 18-jarige tim merman Huub Gooren, Jacq. Ver- duijn 20 jaar, de rijksambtenaar Ar thur Louwerse 18 jaar, de 20-jarige dienstplichtige militair Hans Verste gen, allen uit Venray en uit Horst de 17-jarige Lex van Deijnen en de 18-jarige Mathieu Emonts uit Mer- selo. Een verzorgingsteam van 10 per sonen met aan het hoofd dokter Kan, werkzaam op huize St. Pascalis te Oostrum, en de diëtiste mej. van Gil- se van het Venrays ziekenhuis, zorg de voor de nodige begeleiding. Van het begin aan mochten de acht toepers zich in de uitermate grote belangstelling verheugen, niet alleen van de kant van de ouders, familie leden of verloofden, maar ook van velen die een kijkje kwamen nemen aan de kaarttafels. Een strenge jury lette op of alles volgens de regle menten verliep. Er werd aan twee tafels getoept met elk een team van vier spelers. De bij het toepen gebruikelijke pun tentelling werd aangehouden, dus elke deelnemer kreeg aan het be gin van een rondje 7 punten. Een onderdeel verliezen kost een punt en verder het aantal wat geslagen werd. De overgeblevene krijgt van elk ge wonnen potje een punt en in 48 uur zou dan de winnaar worden aange wezen. Naarmate de uren verstreken, kwam er grotere belangstelling om de toepers in de zwaarste uren nog aan te moedigen. Alleen jammer dat Jacques Verduijn zondagmorgen om kwart over acht de strijd moest sta ken, na een nacht, waarin alle acht het zeer zwaar hadden gehad. Even leek het erop dat nog twee de strijd zoud enstaken, maar deze lukte het toch overeind te blijven. Reeds hal verwege waren er deelnemers, die ons verklaarden nooit meer een der gelijke recordpoging te zullen onder nemen. Het was toch zwaarder dan men had verwacht. Voeg daarbij dat er twee deelnemers waren, die tot enkele uren voor de recordpoging nog hadden moeten werken, dan ge loven wij direkt dat het zwaar is ge weest. Traag verliepen de laatste minu ten en onder zeer veel spanning werd het laatste kwartier ingezet. Alle zeven toonden sporen van vermoeid heid, maar mede door de grote scha re supporters werd er stand gehou den. Niet alleen voor de zeven toe pers ,maar voor iedereen was het een ware opluchting toen de klok van Free Wheelin zondagavond de 10 sla gen liet horen. Het gejuich was tot ver in de omgeving te horen. De stand opmakend, bleek dat on geveer 600 potjes in. die 48 uur waren gespeeld met als uiteindelijke win naar Hans Verstegen, die 186 punten had vergaard. Hij werd op de voet gevolgd door Sjang Vollenberg, die drie potjes minder op zijn naam had. Ohr. Terbeek, voorzitter van Free Wheelin maakte het kort, want de oververmoeide kersverse wereldkam pioenen hadden nog maar een wens: zo gauw mogelijk naar bed. A.,s. vrijdag zal in een officiële re ceptie iedereen de kans krijgen de wereldkampioenen geluk tew ensen. In de jury had o.m. zitting mevr. Rultten-Tielen, die een fervente fan van deze unieke poging was. INHALEN NOODLOTTIG De 41-jarige bestuurster van de personenauto, mevr. C. v. V. uit Mer- selo, wilde op de Merseloseweg ter hoogte van de Beek de voor haar rijdende personenauto, bestuurd door de 52-jarige Th. S. uit Horst inhalen. Op het moment dat haar auto op gelijke hoogte was, maakte de andere auto een lichte zwenking. Daarvan schrok deze bestuurster zo, dat zij afremde en mede daardoor in botsing kwam met de auto, welke werd in gehaald. Het bleef bij materiële scha de. IN EEN SLIP Op de kruising RipsewegTwist- weg stond de personenauto, bestuurd door de 37-jarige G. B. uit Vredepeel voorgesorteerd. De bestuurder van een andere auto, de 38-jarige G. W. uit Nieuw Vennep zag de voorgesor teerde auto vrij laat, remde daarvoor af en geraakte in een slip. Hij kwam via de berm tegen een lantaarnpaal terecht. Maar het liep goed af, alleen materiële schade. Elke week worden enkele bloemen gecontroleerd omtrent de juiste op gave voor de hoogste, want we willen het natuurlijk allemaal zo eerlijk mogelijk doen. En nu maar weer je best doen, dant de strijd om de hoog ste is in volle gang. Allen veel suk- ses. Kijk donderdag 2 augustus in Peel en Maas omtrent event, excursie naar St. Anthiomis. WEER TWEE GRANATEN Op het landbouwbedrijf van de famlilie B. aan de Veuleruseweg wer den bij graafwerkzaamheden twee granaten ontdekt. Van die vondst is de Dienst Explosieven van de Land macht in kennis gesteld. BROMFIETS GESTOLEN Ten nadele van de Venrayer L. C. is uit de stalling van de Zuid Ooster een bromfiets gestolen. Te Ysselsteyn werd een bromfiets gevonden. Van deze eigenaar is nog niets bekend'. Donderdag 26 juli concert in Mar- tinus Stichting te Venlo en opluis tering receptie huwelijk van lid J. Oudenhoven j.r., eveneens in Venlo. Vertrek om 18.30 uur per bus. Tenue costuum met dasje. Donderdag 2 augustus om 8 uur repetitie in Hotel De Zwaan. Gewoon even binnenlopen. MAG U NIET MISSEN I speciaalzaken heren- «n [ongenskledlng BOXMEER-VEN RAY Op zondag 29 juli a.s. zal de 4e wedstrijd, uit een serie van 6 wed strijden om het Nederlands Wegrace Kampioenschap der Internationale Startbewijshouders, op het circuit van Ysselsiteyn worden gehouden. Van start zullen gaan: 125 cc en 350 cc nationalen en de 50 cc, 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc internationalen. De strijd om het kampioenschap bij de „Internationalen" is nog vol ledig open en dn vele klassen is nog niet te zeggen wie uiteindelijk het kampioenschap zal weten te verove ren. Vele Nederlandse top-rijders zullen aan de start verschijnen in deze wedstrijd, die door het motorcomité Ysselsteyn in samenwerking met de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging wordt georganiseerd. Zo ook Boet van Duimen, die tus sentijds gepromoveerd is naar de B- Intemationalen. In Ysselsteyn krijgt hij de eerste kans om te bewijzen wat hij tussen de Nederlandse top- rijders waard 'is. Hij zal starten in de 250 cc en 350 cc klasse. Bij de 500 cc Internationalen kan Henk van Kessel uit Mill het Neder lands kampioenschap behalen. Hij heeft na 3 wedstrijden 87 punten en staat 23 punten voor op zijn naaste konkurrent. Ook in de 125 cc Intenationaleri klasse staat verrassenderwijze Henk van Kessel bovenaan. Hier staan ech ten de eerste 5 rijders bijna gelijk met nauwelijks verschillen. De strijd is nu volledig open en het zal er spannend ami toe gaan. Ook volop spanning in de 250 cc Int. klasse. Het is dringen aan de kop van de ranglijst tussen Nico v. d. Zanden, Kees Schermer, Marcel Ankoné en Adii v. d. Broeke, En wat doet Leo Bovee uit Meerlo? Het wedstrijdrecord staat op naam van Theo Bult met 146.834 km/u. De wedstrijden vangen aan om 13.30 uur. De trainingen worden gehouden op zaterdag 28 jula vanaf 12.00 uur. In de 350 cc Internationalen klas se voert Wil Hartog (de „held" van de Dutch T.T. 1973) de boventoon. Op zijn Riemersma-Yamaha wer den de eerste 3 wedstrijden allemaal gewonnen en indien hij ook in Ven ray wiint, mag hij zioh Nederlands kampioen 1973 noemen. Ook de 500 cc Internationalen klas se wordt beheerst door Wil Hartog. Zijn 4e plaats in de 500 cc tijdens de T.T. te Asssen toorit duidelijk aan van welke kwaliteit Wil Hartog op dit moment is. Een klassering bij de eerste drie maakt hem al kampioen 1973. SNELSTE CIRCUIT Het circuit in Ysselsteyn is 7950 meter lang en is het snelste wegrace- circuli.t van Nederland. Men verwacht dat ook zondag snelle tijden zullen worden gemaakt. Wereldrecord op 48 uur gebracht JEUGD NATUURWACHT Dat de malse regen na de lange droogte niet alleen voor de gewassen van de landbouwers goed gedaan heeft, maair ook de zonnebloemen hiervan profiteren, moge blijken uit onderstaande. Vorige week was de hoogste bloem 1.95 mtr., thans zijn de navolgende opgaven binnengekomen: Ria Broeren, Haag 5, Merselo, Joh. de Doperschcol 6e kl. 1.96 mtr. Lo Troisfontaine, Paterslaan 9, Venray, St. Franoisousschool 6e klas 2.00 mtr. Ronnie Smedfcs, Veulenseschool- weg 11, Antondusschool, 6e klas 2.01 mtr. Leo Phildpsen, Timermannsweg 82 Ysselsteyn, St. Odaschool 6e Mas, 2.02 mitir. Henk Midhels, Spiekert 3, Heilde, St. Bemadetteschool, 6e Mas 2.05 m. Marleen Nellen, Deumeseweg 43, Heide, St. Bemadetteschool 6e Mas 2.12 mtr. Peter Midhels, Grootdorp 16a, Mer selo, Joh. de Doperschool 6e Mas, 2.04 en 2.20 mtr. Proficiat koploper deze week. Daar omtrent het meten enig mis verstand bestaat wijzen wij jullie er op jongens en meisjes, dat niet de kroon van de bloem als hoogste punt gemeten mag worden, doch wanneer het hoogblad rechtop gehouden wordt en dan hoger is als de kroon, dan geldt dlit als hoogste punt.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 11