IT MET DE GEMEENTEPOLITIE DUISTER VENRAY IN JEUGDNATUURWACHT INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN V.R. 3 OVER massieve eiken. meubelen BOVENSHUIS rob van haaren raaiveldweg 1,maashees (bij venray),tel.04782-262 KINDERSPEELVELDJES IN VELTUM KON. NED. POLITIE HONDEN VERENIGING VRIJDAG 13 JULI 1973 No. 28 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 1* ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi) vooruHbatalIng) De brave burger zou zich 'snachts als hü zich in bed omdraait, wel 'ns kunnen afvragen of de politie ook paraat is en zijn hebben en houden goed bewaakt. Maar om een ant woord bekommert hij zich niet want dan is hij weer in slaap gesukkeld. We hebben echter voor u het ant woord proberen te vinden, door 'ns mee te gaan op de nachtelijke be- wakingstochten door ons dierbaar Venray, waarbij nog eens uitdruk kelijk gesteld mag worden dat Ven- rays politie geen enkel bezwaar had tegen een dergelijke pottenkykerij, integendeel, zelfs voor extra koffie gezorgd had. We liepen al lang met deze wens, want misschien kimt u zich het on geval nog herinneren van de duitse jongeman, die 'snachts onder Grub- benvorst tegen een boom aanreed en zijn been verloor. Een te huilp ge snelde Italiaan kon op het Horster politiebureau geen hulp 'krijgen en moest eerst naar Venray rijden eer de politie hulp kon bieden. Je vraagt je dan af, hoe dat zulks mogelijk is. Het antwoord as snel gegeven. Het Hors ter politiebureau is 'snachts niet bezet. De bezoeker vindt er op het raam op een kaartje staan dat die of die politieman, die daar of daar woont, dienst 'heeft. Maar dan moet men wel weten waar die of die straat is. In Venray is het politiebureau dag en nacht 'bezet en zijn er bovendien regelmatig patrouiiHewagens op stap die met mobilofoon in verbinding staan met het bureau. Ook 'snachts! En daarvan hebben we ons zondag nacht kunnen overtuigen, toen we achter de brede ruggen van twee hoofdagenten mee op patrouille to gen. BIJ ONS IN DE JORDAAN In het voormalige DUW-complex aan de Timmermansweg in Yssel steyn zijn ieder jaar kinderen op vakantie- Zo ook nu. De leiders van de 72 jochies en meisjes uit de Am sterdamse Jordaan, die daar thans verblijven, hadden zondag het zo veelste spel in elkaar gezet, door stiekum bij iedere deelnemer wat weg te halen. Ze kregen de med- werking van de Venrayse politie, die de „daders" zou komen ontmas keren. Daar reed dus „onze" patrouille wagen heen, waarbij dan tevens even gekeken kon worden naar het ker- misgebeuren rond Ysselsteyn. Op de Timmermanswerg ging de sirene aan en toen stoof de politie-Simca met blauw zwaailicht en gillende sirene het DUW-kamp binnen, waar een stel opgewonden jongelui in alle sta ten waren. Meneer hier wordt ge jatklonk het in plat Jordaans en verschillende jongelui bleken in derdaad diep onder de indruk van het gebeuren. Maar een was deson danks realist genoeg uw verslagge ver om zijn legitimatie-bewijs te vragen. „Meneer, een politieman in burger mot die altijd bij zich heb benDe beide hoofdagenten speelden het spel mee, dat voor de meest kleinen bittere ernst leek. Ze kregen machtige verhalen te horen over een Volkswagenbusje, waarin de dief ontsnapt zou zijn en waarin (als men alle getuigen moest gelo ven) minstens 50 man gezeten had den. De politie toog op onderzoeik en ondier diep respect van de jeugd wist zij snel en doeltreffend het busje op te sporen en de dief te ar resteren. Maar toen had ze ook de grootste moeite om „de boef" met de nylonkous nog over zijn gezicht, uit handen van de jongelui te houden. Die waren doodgewoon woest, voor hen was het spel te werkelijk ge worden. Na dit Jordaans avontuur kwam dan de werkelijkheid, toen om 10 uur de beide hoofdagenten werden afgelost en de zgn. patrouilles gin gen draaien. PATROUILLES De twee wagens hebben ieder him eigen bewakingsgebied. De een neemt een deel van de kom voor zijn rekening, met Oostrum, Smakt, Oirlo, Castenray en Leunen. De 2e patrouille neemt Veulen, Heide, Mer- selo, Vredepeel, Ysselsteyn en het andere deel van de kom voor zijn rekening. „Bewaken" zo legde een van de hoofdagenten uit ..is feite lijk niets anders als het observeren van het ongewone". En dat vonden wij op de wat smalle achterbank een leuke filosofie. Maar daar staat dan een lege auto langs de Deume- seweg. Er wordt gestopt, het num- met genoteerd, gevoeld of hij goed afgesloten is, en dan blijkt dat de auto er met een lege band staat. „Ja de eigenaar heeft schijnbaar haast gehad" is het commentaar. De nacht er voor had men een paar honderd meter verder nog een paartje uit 'n ever de kop geslagen wagen moeten halen „Ik had ieder moment het gevoel dat die wagen in brand zou vliegen" staat er nuchter in het rap port, dat ook over dat geval weer is opgemaakt. Later op de nieuwe Deumeseweg staat een Duitse wagen, ook leeg en afgesloten. Ook dat nummer wordt genoteerd, nadat men hem van on der tot boven bekeken heeft. We rijden door een stil Venray naar het kermisvierend Ysselsteyn, Van de wilde uitbundigheid waar mee na de oorlog dikwijls de ker missen gevierd werden, is weinig meer te bespeuren. Bij de cafe's is nog wat te doen, maar de kermis- spullen liggen in diepe rust Achter de camping De Heidse Peel (waar de campinggasten rustig sla pen) ziet de bestuurder ineens een hem vreemd licht. Bij het naderbij komen blijkt daar in een boom een lamp te hangen. Beide hoofdagen ten gaan er heel rustig op af. ter wijl uw verslaggever minder moe dig volgt door het hoge buntgras. Een jongeman, diie later de leider van een groep jongens bleek te zijn. gaf tekst en uitleg van dit vreemde verschijnsel. Er was een nachtelijke oriëntatietocht aan de gang en de lamp diende als oriëntatiepunt voor de wagen die hen zou ophalen. Aangezien er verder niets aan de hand was, ging de tocht verder, zelfs het Deurnese op, waar wat slaperige koeien ons nastaarden. Bij het tankstation in Ysselsteyn, maar ook overal elders, werd wat kalmer gereden en gekeken of er iets bijzonders te zien was. Maar Venray-bij-nacht was die nacht wel bijzonder rustig. Zo nu en dan een brommer, die zowel zijn voor- als achterlicht goed in orde had; wat je van auto's niet altijd kon zeggen. Menigmaal is die nacht achter een wagen aangereden, die oftewel te veel licht had of gebreken aan kop lampen of achterlichten. Kon het ter plaatse niet hersteld worden, dan werd onherroepelijk een bon uitge schreven. En wat te zeggen van .een nieuwe Ford Mustang, die met 6 koplampen half Venray in de zon zette? ,-Ik heb dat ding pas een week en ken de knoppen nog maar half...." al dus het verweer. Venrays politie was zo vriendelijk hem de knoppen uit te leggen en wees hem er op dat een dergelijke kerstboom verlichting in het ook 'snachts behoorlijk ver lichte Venray in feite overbodig wals. GARAGE OPEN Later op weg naar Horst, waar ook nog een stuk patrouilleert, staat bij een champignon-kwekerij de garage-deur ver open. Weer stopt de wagen en de politie gaat op on derzoek. In de garage staan brom mers, niet op slot; een wasmachine en klein materiaal. Een hond begint bij de komst van de beide politie mannen afgrijselijk te blaffen. Boven gaat er een licht aan en de politie mensen menen dat er nu genoeg alarm is. Ails we ear later weer voor bij rijden is inderdaad de garage deur gesloten. Maar zij waren de enige niet. die hun zaak niet afge sloten hadden. Je verbaast je wel over de nonchalantigheid van veel mensen. Tegen 2 uur zien we de laatste frites-etars naar huis gaan, maar 't is opmerkelijk stil. overal waar we komen. In Venraynkom blijken nog parkeerders op de markt te staan, hoewel duidelijk staat aangegeven dat ze vrij moet blijven i.v.m. de Venrayse markt. „We wachten tot alle nachtclubs dicht zijn Maar dan gaan de parkeerders op op de bon. Dat wil zeggen zij die er dan nog staan Ook een Franse wa gen, hoe beroerd de politie dat ook vindt. Dan hadden de mensen waar die Fransen logeren deze gasten moeten waarschuwen In het centrum wordt vooral ge keken naar poort- en bedienings- wegen. Auto's die daar in staan worden scherp gecontroleerd en hun nummer genoteerd. Maar er is alle maal niets aan de hand en de wij zers van de klok tikken traag door. Ook van het bureau komen geen meldingen door en de mobilofoon blijft zijn gemak houden. Zo nu en dan vraagt onze wagen om inlich tingen en stoer klinkt dan „Hier V R 3 komen" Uit de radio kraakt dan het bureau met zijn raadgevingen, maar nieuws is er geen. Op de Smakt komen de eerste ko nijntjes in de auto-lampen- De voor lopers van een grote „bende", maar dat is dan in de Vredepeel Daar gaat het de bossen in. En we mogen dan menen dat we Venray goed' kennen, doch we worden beschaamd gemaakt door de Venrayse politie, die in dii't bosrijk stukje Venray ons de weg leert door het jachtveld - waar ook de politie zijn neus dik wijls laat zien. Zo ook deze nacht, waar we niet alleen de weg gewezen werden, maar ook nog natuurkunde les kregen. Want in de naderende dageraad werden we gewezen op de bonte spechten, de buizerd, de wil de eenden, de patrijzen en de ree- en die in volle macht en majesteit uit een korenveld kwamen schrij den. En dan opeens een weg vol ko nijntjes die rustig speelden in de opkomende zon. Honderden, die ang stig wegfloepten, het koren in, bij de nadering van onze wagen. Hoe mooi ons Venray is, zong het in ons, als we in de vroege ochtend kalm door dit gezegende stukje land reden, waar de politie 'snachts ook behoorlijk paraat blijft. Maar uitge sproken in de nacht dat wij mee gingen gebeurde er practisch niets. „We komen naar huisVR 3 over" En op de kilometerteller bledk dat we er 300 kilometer oP hadden zitten. Een rustige nacht was op z'n eind gekomen. Alleen moest er nog een wagen die van de Veulenseweg kwam aanrijden nog even gecontro leerd worden. Maar ook dat was niets. Het bleek een brave boer te zijn die zijn koeien vroeg ging mel ken In de afgelopen periode is de JNW afd. Venray zeer aktief geweest. Bij na 500 leden hebben zich bezig ge houden met het oplossen van na- tuurpuzzeltochten, het bezoeken van diverse natuurfilms, het opkweken van hyacinten, het deelnemen aan diverse excursies zowel in de na tuurgebieden alsook het bezoeken van de botanische tuin van Steyl. En pas is het moeilijk opkweken van diverse bcomplanten achter de rug. Op het ogenblik staan de zonne bloemen ondanks de droogte, doch door 'n goede verzorging welig te groeien. Oc!k diverse vogelnestikast- jes hebben hun juiste bestemming gekregen en volgen er a.s. herfst nog meer. Door deze akties heeft het bestuur getracht de leden, en ook niet-leden meer kennis van de natuur bij te brengen en daardoor meer liefde voor die natuur. Ook is er veel aan dacht besteed aan het schoonhouden van de natuur, alsook van straten en plantsoenen. Hiervoor staan nog diverse punten op het programma. Door dit alles poogt men ieder een te stimuleren tot het behouden van de onmisbare natuurgebieden in ons Venray, in het belang van mens en dier. Dit vraagt niet om woorden maar daden,'door jong en oud. Hier volgen de uitslagen van het opkweken van de 'in begin mei uit gereikte bloemplanten, waaraan 450 leden hebben deelgenomen en welke bloemen door een deskundi ge jury zijn gekeurd op 18 scholen. Hierbij werd een zeer gewaardeerde medewerking ontvangen van hoof den en leerkrachten der scholen. Dat het opkweken van die bloem planten niet gemakkelijk was, heb ben de kinderen wel ervaren, gezien de grote verscheidenheid in de re sultaten. Er waren exemplaren bij, die een vakman niet kon verbete ren. In het algemeen was het een groot succes en zeer leerzaam- Wij feliciteren niet alleen de prijswin naars maar elk kind dat zijirr best gedaan heeft en- hiervoor geleerd heeft. De prijswinnaars: Basisschool Coninxhof: 1 Michelle Mijnlieff; 2 Alice Meer- tens; 3 Hans de Goede. Henseniusschool' 1 Frans Gossens; 2 Gharl de Graaf; 3 Anna Wismans. Luciaschool: 1 W. de Ruyter; 2 Marian Smits; 3 Bernadet Hennekens; 4 Annelies Gossens. Petrus Bandenschool: 1 A. Litjens; 2 Hans van Els; 3 J. Sijbars. Protestantse school: M. Arts; 2 J. Wijn; 3 A. v. Veen; 4 B. de Brok. Basisschool Oostrum: 1 Jan Pouwels; 2 A. Schelbergen; 3 M. VandeVenne. Basisschool Castenray: 1 Wim Tacken; 2 Nelly Duykers; 3 Willy Duykers. Basisschool Leunen: 1 A. van Dijck; 2 Elmi van Bavel; 3 J- Camps. Basisschool Ysselsteyn: 1 Henk Hellegers; 2 Leo Philipsen; 3 Dieny Hellegers. Basisschool Merselo: 1 Hermie Koppes; 2 Peter Michels; 3 Annie Arts. Dr. Poelsschool: 1 Martin Janssen; 2 Jan Henderiks; 3 Carlos Apers. Fransiscusschool 1 René van Hooren; 2 Johan Claes- sens; 3 Joop Berghmans. Ursulaschool: 1 Gerry Ehren; 2 G. Verberkt; 3 Y. Clevers; 4 M. Dobbelaar; 5 M. van Gerven. Claraschool: 1 Jos Bovens; 2 Ellen v d Berg; 3 Mario Linssen. LOM-school: 1 Peter Nabben; 2 Jan Henderiks. Basüsschool Oirlo: 1 Tonny Arts; 2 Lowie Kurvers; 3 Peter Gommans. Basisschool Heide: 1 Marleen Nellen; 2 Gerard v Wel; 3 Antoon Loonen. Basisschool Veulen: 1 Ria Mulders; 2 Gerda Hendriks; 3 Tonny v Kempen; 4 Truus Hou- ben. Basisschool Vredepeel: 1 Martien Poels; 2 Willy van Bak el; 3 Henry Veroude. Hier volgen nog enkele medede lingen die in verband met de vakan ties niet via de scholen gebracht konden worden. Alle leden van JNW, ongeveer 500 hebben in mei jl elk 5 zonnebloem pitten gekregen om deze te poten en te proberen de hoogste pl'ant op te kweken. Vanaf heden zullen we el ke week in Peel en Maas publiceren wie de hoogste plant in die week heeft, en we beginnen vanaf 1-50 m. We rekenen er natuurlijk op dat dit eerlijk gebeurt. We gaan daarmee door tot 1 september a.s. Daarna worden de hoogste zonnebloemen door een commissie opgemeten en worden er diverse prijzen beschik baar gesteld met pulblikatie in Peel en Maas. De leden kunnen zich over de hoogte van hun bloemen elke week en wel alleen op woensdag tussen 18 en 20 uur telefonisch melden bij de organisator G. Poels, Gerbran- dystraat 2 te Venray, tel. 04780 - 1338 of schriftelijk vóór woensdags. Bij de opgave vermelden naam en voornaam, adres, welke school en klas en vanzelfsprekend de hoogte. De eerste melding is intussen bin nen en wel van Jos Nelissen, Rotven 8 te Oirlo. Hoogte 1.50 m. Klasse 5 stand op 4 juli. Proficiat En nu maar afwachten wie de volgende koplopers zijn. Nu er tot grote vreugde van alle bewoners in Veltum dan eindelijk enkele mooie speelveldjes zijn aan gelegd in onze wijk, vinden wij het zo jammer dat wij al direkt moeten beginnen met enige waarschuwin gen aan het adres van sommige gro tere jongelui, die er blijkbaar ple zier in hebben om 's avonds, wan neer de kleintjes naar bed zijn, met grote groepen op deze speelveldjes te gaan „spelen" en de boel te ver nielen. We willen met dit schrijven er deze jongelui uitdrukkelijk op attent maken, dat deze speelveldjes zijn aangelegd voor de kleinere bewo ners van onze wijk, voor hun ple zier en niet voor de opgeschoten jeugd van 13 tot zelfs 18 jaar. Wij willen langs deze weg ook 'n beroep doen op de ouders van deze oudere jeugd, en hen vragen, hun grote kinderen op het hart te willen drukken, dat zij door hun vernielin gen geen goed doen aan het plezier van de kleintjes en hun ouders. Wij hebben ons ook reeds tot de gemeente-politie gewend en deze heeft beloofd mede toezicht te houden op eventuele baldadigheden van deze opgeschoten jeugd. Maar laten wij allen bedenken dat ook de politie niet alles kan zien en overal tegelijk kan zijn. Tot slot nog een beroep op honden bezitters in Veltum en omgeving: Laat u, wanneer u uw hond nood zakelijk moet uitlaten, deze dan niet zijn behoeften op de speelveldjes doen, zodat later de kleintjes Or niet in lopen of liggen Misschien kan ook onze Veltumse Wijkraad nog een steentje bijdra gen tot voorkoming en oplossing van bovenstaande problemen. Met dank voor plaatsing en hoog achting, Enkele Veltumbewoners. De Kon. Ned. Politie-Honden Ver 'Buitenlust' heeft een goed seizoen achter de rug. Zo wisten op de kring kampioenschappen jonge honden in Helmond', de heren A. Blok, J. Ver- bruggen, Ch. Hendriks, J. Verheyen en H. Hendriks met hun dieren resp. de 3e, 4e, 5e, 7e en 8e plaats te be zetten. En dat is in een veld met 20 honden geen kleinigheid. Geen kleinigheid is ook dat dhr. Chr. Hendriks met Arno een 3e pr. won op het provinciaal kampioen schap te Swalmen. Trouwens bij diverse wedstrijden behaalden leden van de club bijzonder goede resul taten. Vermeldenswaard is ook dat dhr. W. Bermsen voor het examen Alge meen Helper slaagde. Vorige week was het ook weer raak, toen 5 leden met hun honden op moesten voor het certificaat Po litiehond, in Swalmen- De resulta ten waren: J. Vérbruggen 317 p. certificaat met lof; idem voor H. van Eisen die 311 p. verzamelde. J. Veiheyen en A. Blok kregen het certificaat met resp. 291 en 275 punten, terwijl H. Hen driks het certificaat A verwierf met 266 punten. Voor M. Pelzer en gelei- Ch. Hendriks was de teleurstelling groot. Zijn hond stierf namelijk voor de keuring. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de kruising Deumeseweg-M.- Peelweg werd de 16-jarige Theo Zwaans uit Schayck, toen deze geen voorrang verleende aan de perso nenauto bestuurd door de 28-jarige P.F. uit De urne, aangereden, vele tientallen meters meegesleurd en levensgevaarlijk gewond. Enkele u- ren na aankomst in het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. Het slachtoffer kwam met zijn kameraad, beiden op een bromfiets gezeten, vanaf richting Ysselsteyn, met de bedoeling richting Rips over te steken. Zijn kameraad stopte voor die kruising, maar Theo Zw- reed door. De bestuurder van de perso nenauto kon hem niet meer ontwij ken en schepte het slachtoffer voor de rechterzijde van zijn auto. BRAND IN NIEUWE SCHUUR SCHADE 50.000 GULDEN De schade, welke door brand ds veroorzaakt in de schuur van de landbouwer W. aan de Geysterse- weg wordt op 50.000 gulden geschat. Zoals wij vorige week wisten te berichten, werd deze brand in de nacht van woensdag op donderdag rond 2 uur ontdekt in de nieuwe 50x30 meter grote landbouwschuur. De schuur brandde grotendeels uit en uit voorzorg moest een nog overeind staande muur worden om getrokken- 3000 pakken hooi en 500 pakken stro werden een prooi der vlammen. Verder gingen verloren 700 kg kunstmest, een transporteur, een mestverspreider benevens klei ne landbouwwerktuigen. Het woon huis kon behouden blijven. Venrays brandweer is tot 3 uur 's-middags met nablussen bezig gebleven. Als oorzaak van deze brand werd hooi- broei aangegeven. SCHERVENRAKET GEVONDEN Tijdens landbouwwerkzaamheden in de Past. Jacobspeel kwam een van de gevaarlijkste oorlogssouve- niers boven, namelijk een 80 cm lange en 15 cm dikke schervenraket. Deze raket van duitse makelij was een produkt van het laatste oorlogs jaar. Deskundigen van de Mijnoprui- mingsdienst vonden het te gevaarlijk om dat oorlogstuig naar een bun ker over te brengen en helbben het ter plaats onschadelijk gemaakt. Het is nog steeds onverklaarbaar dat dit projectiel op die akker wel ke 25 jaar intensief is bewerkt nim mer tot ontploffing ds gekomen. Het zal wel niet het laatste oor- logssouvenier zijn dat men naar bo ven haalt, maar hopelijk blijft het vinden zonder ongelukken gepaard gaan. Deze dingen worden door de inwerking van roest hoe langer hoe gevaarlijker. Als men dus zoiets ont dekt, blijf er dan met de vingers af en waarschuw onmiddelijk de politie ONGEVAL WERD 7 UUR LATER PAS GEMELD De 23-jarige bestuurder van een personenauto, J.K. uit Oirlo, kwam 7 uur later bij de politie melden dat de door hem bestuurde auto op de Hoofdstraat te Oirlo, door onbe kende oorzaak in een slip was ge raakt. Via rechter- en linkerberm belandde hij in een heg en na die afrastering te hebben genomen kon hij in een wei tot stilstand komen. De bestuurder mankeerde hoege naamd niets. De auto werd ernstig beschadigd. TEGEN WAARSCHUWINGSHEK De uit Aruba in haar woonplaats Veulen op vakantie zijnde mejuffr. J. v O. bestuurde de auto van haar zuster, maar kon de bocht van de Lorbaan-Veulenseweg niet nemen. De auto botste tegen het waar schuwingshek en belandde in een sloot. Het bleef bij materiële schade. BOCHT TE GROOT GENOMEN De 19-jarige bromfietsbestuurder E.L. uit Venray nam op de Oirlose- wegWitte Venneweg de bocht te groot en kwam in een langs de weg gelegen kuit terecht. De verwondin gen die hij hierbij opliep waren van dien aard dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. AUTO IN EEN SLIP KWAM OP ZUN KOP TERECHT Door onverklaarbare oorzaak ge raakte oP de Deumeseweg ter hoog te van de Rouwkuilen, de personen auto bestuurd door de 24-jarige P.D- uit Meijel in een slip. Bij de korrek- tie vloog de auto over de kop, be landde in een sloot en bleef daar op zijn kop liggen. De bestuurder en de naast hem zittende verloofde de 20-jarige G.B. uit Venray kon den met veel moeite door politie en enkele omstanders bevrijd worden. De portieren waren niet open te krijgen. Een igelulk voor beiden was dat de wagen niet in brand vloog. Met diverse verwondingen moest het tweetal naar het ziekenhuis ver voerd worden. De auto was vrijwel totaal vernield. 8-JARIGE AANGEREDEN Op de Marktstraat werd de 8-ja rige T. K. uit Venray aangereden door de fietser S.J. uit Venray. De knaap moest met een beenfraktuur naar het ziekenhuis vervoerd wor den. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1