Voor zo WEINIG GELD nog nooit zo'n mooie MERKSCHOENEN gekocht. HENGELSPORT ZWEMMEN INGEZONDEN KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES Grotestraat 6 VENRAY 0NA-YETERANEN le Lustrum Ronde te Overloon Tour Wielerclub Oostrum De criminaliteit in Limburg KINDER VAKANTIEWERK KAMPT MET TEKORT AAN LEIDING MIDSUMMER POP Geslaagd SPORT VERSLAG EN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. DE ROERDOMP Uitslag van de G. Hendriks-beker: 1. H. v. d. Heuvel 400 gr. 2. B. Assen 210 gr. 3. B. Janssen 190 gr. 4. E. Messemaeckors 170 gr. 5. A. v. Veghel 160 gr. 6. J. Ponjée 130 gr. 7. H. v. Meyel 120 gr. A.s. zondag 8 juli koningvissen van de Roerdomp. ZWEMCLUB SPIO Op 27 juni j.L hebben 58 leden de KNZB diploma's A en B afgezwom men. Als afgevaardigde van de KNZB was mevr. van Well aanwezig. Zij en de heren examinatoren de heren Cup en van Goch waren vol lof voor de buitengewoon goede uitvoering van de zwemslagen. Een pluim dus voor onze leidsters en leiders. De namen van de geslaagden zijn als volgt: Zwemdiploma A: Greggy Wilmsen, Josje Loonen, Marleen Nelissen, Marie-Louise Nab- ben, Cobie Peeters, Petra van Rhee, Jac. Stiphout, Jos Eyssen, Els van Rijswijk, Ans Michels, Monique Janssen, Brigitte Janssen, Wessel Breeuwsma, Mirande Keijzers, Frank de Bas, John v. Gaal, Anto Schuel- ler, Anjo Voermans, Vivienne Mat- thijssen, Guus v. Bergen, Angelique Smetsers, Anita Hendriks, Inge Nooyen, Harold de Koning, Astrid Sloots, Jacqueline Geurtjens, Chrissy Smetsers, Gijsbert de Kroon, Wim v. Knippenberg, Peter Verhoeven, Astrid Kruysen, Dorien Stevens, Dhr. H. Nellen, Dory Smits. Zwemdiploma B: Hermie Voermans, Gerard Bas- tiaans, Eric Kurvers, Martien Phi- lipsen, Carlo Verheyen, Ans Drab- bels, Anita Voermans, Oerschi Ver meulen, Marian Nabben, Henriëtte Kleeven, Angelique Martens, Gonny Janssen, Els Michels, Roeland Dob- belaer, Odette Martens, Mirjam Hoogendijk, Pauline Pernod, Michel Twigt, Peter v. d. Velden, Suzan Hendriks, Mevr. E. v. Gerven, mevr. M. v. Triel, dhr. J. Wauben. Allen van harte proficiat. Dankzij de goede organisatie kun nen we wederom terugzien op een prettige deelname aan het toernooi te Oploo. De komende Vijf weken wordt er, t.g.v. de vakanties, niet gevoetbald. Het ligt in de bedoeling de eerste week van augustus te vergaderen. WIELRENNEN Zondag 8 juli a.s. organiseert het Wielercomité Overloon, in samen werking met Toer- en Wielerclub „Wilhelmina" uit Eindhoven, onder auspiciën van de KNWU, haar eer ste lustrum-ronde. Het startschot voor de nieuwelin gen zal om 12.30 uur gegeven wor den, waarna knapen als M. Jacobs uit Bingelrade, H. Vriens uit Tege- len en streekrenner H. Pluk uit Le- deacker voor het nodige vuurwerk kunnen zorgen. Om 14.00 uur zullen de veteranen van start gaan, waaraan ook een Belgische ploeg zal deelnemen met o.a Lucien van Aerde. Deze zal strijd moeten leveren tegen renners als J- Coonen uit Eindhoven, F. Rabé uit Amsterdam, terwijl de onderhande lingen met de Nederlandse kampioen der veteranen, P. Steenvoorden uit Heemstede, nog niet zijn afgesloten. Hierna zal om ca. 15.00 uur de drumband van het St. Theobaldus- gilde een show ten beste geven, waarna om 16.30 uur de grote mata- doren n.l. de amateurs van start zul len gaan. Het comité is er in geslaagd een goed rennersveld te contracteren, waarin mannen als H. Koot uit Eind hoven, John Cornelissen en Ton Welling uit Nijmegen, Evert Diepe- veen uit Bithoven, fel zullen strijden om de streekrenners van de ere plaatsen af te houden, n.l. Jan Adriaans uit Haps, H. Botterhuis uit Sambeek, H. Geurts uit Beers, Frans Thijs uit Oploo, nieuwkomer Fr. Aarts uit Vierlingsbeek en de Lim burgse kampioen en winnaar van de ronde van Afferden Fons van Kat wijk. Natuurlijk zal plaatselijke fa voriet Peter Borghs die pas uit mi litaire dienst is ontslagen, alles op al les zetten om zijn eerste overwinning dit seizoen te behalen. Zoals elk jaar, zal ook dit jaar de winnaar weer in het -bezit komen van de Overloon-Museum-Bokaal. De weekend wieier was 'n succes voor onze vereniging. Ondanks het warme weer werd er toch met 'n be hoorlijk tempo gefietst. De twee vrouwelijke deelnemers beëindig den de rit goed. Inmiddels hebben een vijftal leden van onze club zich medisch laten keuren om zodoende in het bezit te komen van een startlicentie van de N.W.B. We wensen hen zondag in Thom succes. De zondagmorgen trimrit vangt aan om 9.30 uur bij clublokaal van Dijk. Zaterdagmiddag kunnen jeugdigen vanaf 7 jaar zich melden bij het clubhuis voor de aspiranten rit. Een gewoon goed lopend rijwiel is vol doende. Onder deze titel heeft dr. H. P. M. Litjens, de uit Venray afkomstige priester, zijn artikelen gebundeld, die hij in de loop der jaren over de ze materie heeft geschreven. Reeds lang is er een discussie gaande over het merkwaardig ver schijnsel, dat de katholieken in Ne derland, blijkens verschillende pu- blikaties, een hoger criminaliteits cijfer hebben dan andere bevolkings groepen. Hierover zijn talloze ver handelingen gehouden en heeft men ijverig naar oorzaken gezocht. Daar bij heeft o.m. de oud-geneesheer di- rekteur van St. Servatius dr. F. M. Ha vermans zich evenmin onbetuigd gelaten als dr. H. Litjens, die steeds de stelling verdedigd heeft dat er niet een hogere katholieke criminali teit bestaat, maar wel een hogere Limburgse criminaliteit. Daarnaast heeft hij de oorzaken gezocht van dit laatste verschijnsel. Bij Uitgeversmy Ernest van Aelst is thans van zijn hand een boekwerk hierover verschenen. BROMMERCONTROLE De zaterdag door de gemeente politie geschapen mogelijkheid om de brommers te laten controleren op het geluid, is door ruim 100 brom mer-bezitters aangegrepen. Hiervan bleken 23 niet te voldoen aan de eisen en waren te luid. Die kunnen thans hun brommer door een vak man in orde laten brengen. De woensdag daarvoor waren een kleine 100 brommers op het appel verschenen en ook daarvan was bijna een kwart te luidruchtig. Nu men de kans gehad heeft, moet men niet verwonderd zijn als bin nenkort de politie „echt" controle uit gaat oefenen op het geluid van vele brommers. „Echt" dan in die zin, dat als nu blijkt dat de brom mer te luidruchtig is er onherroepe lijk meteen een bon bij wordt uit geschreven. Het grote probleem voor het KVW vormt de laatste jaren het krijgen van voldoende leiding. Aan de ene kant neemt het aantal kinderen steeds toe, doch de vereiste leid(st)- ers wordt steeds met veel pijn en moeite en op het laatste nippertje gehaald. En zelfs zover zijn ze dit jaar nog niet Vele jongeren gaan in hun vakan tie eerst wat extra vakantiegeld ver dienen en gaan dan zelf op vakantie. Onderwijzers en onderwijzeressen, die het KVW bij de aanmeldingen geweldig steunen, melden zich slechts in zeer beperkte mate als leid(st)er. Ook de kerkdorpen laten het comité, wat de leiding betreft, in de steek, vergeleken met het gro te aantal deelnemende kinderen: Plaats Aantal Aantal leid. Ver. kinderen t.m. 1 juli aant. gemeld leid. Venray-centrum ca. 625 47 56 Leunen 102 4 9 Heide 20 0 2 Veulen 30 1 3 Ysselsteyn 112 0 9 Merselo 35 5 3 Vredepeel 13 0 1 Smakt-Holthees 38 0 3 Oostrum 96 4 8 Oirlo 91 4 8 Castenray 64 0 5 ca. 1225 65 107 Volgende week, vrijdag 13, zater dag 14 en zondag 15 juli is in Meerlo het Midsummer-pop-festival 1973. Het is de vierde keer dat de Stichting Jongeren Beweging Meerlo/Jonge- rensociëteit „Merlin" dergelijk groot popgebeuren organiseert. Het Midsummer-pop-festival is met een entreeprijs van 12.50 (voorverkoop) en 15,(kassa) Ne derlands grootste en goedkoopste popgebeuren van dit jaar. Het programma is als volgt: op 13 juli 's avonds om 8 uur vindt er een presentatie plaats van een nieuwe Duitse formatie Ex Virus alsmede een optreden van de Groningse top- formatie Solution. Na het optreden van Solution zal de Gelderse trou badour Frank Verhoef tot diep in de nacht op solo-toer gaan. Het eigenlijke festival gaat zater dag 14 juli 's morgens om 10.00 uur van start en duurt tot de volgende dag 15 juli omstreeks 18.00 uur. Het programma heeft een non-stop ka rakter. In de nacht van zaterdag op zondag is een speciaal kleinkunstpro- gramma. Het Midsummer-pop-festival vindt plaats op het grote ruiterterrein te Meerlo. De kassa's gaan vrijdagmid dag 13 juli te 12.00 uur open. Op het festivalterrein is beperkte ruimte voor kleine tentjes. Naast een grote tent staan er twee grote podia van 18 bij 16 meter. Programma: Vrijdag 13 juli: 19.00-21.00 uur: Ex Virus 21.00-23.00 uur: Solution 23.00-24.00 uur: Frank Verhoef Zaterdag 14 juli: 11.00-13.00 uur: Decennium 13.00-14.30 uur: Kayak 15.00-16.30 uur: Rob Hoeke 17.00-18.30 uur Alquin 19.00-20.30 uur: Pat Cool 21.00-22.30 uur: Dizzy man's Band 23.00-00.30 uur: Colin Blunstone Zondag 15 juli: 01.30-02.30 uur Nico 02.30-03.30 uur: Joost Nuissel 03.30-04.30 uur: Fungus 05.00-06.30 uur: Pantheon 07.00-08.30 uur: Brave New World 09.00-10.30 uur: CCCinc 11.00-12.30 uur Atlantis 13.30-14.30 uur: Super Sister 15.00-16.30 uur: Shakon' Stevens and the Sunsets uur: Argent 17.00-18.30 Presentatie: Felix Meurders. Daarnaast zijn er een viertal leid(st)ers van buiten Venray. Het tekort is dus nog ca. 40 leid(st)ers. Het comité doet nogmaals een be roep op de jongeren om zich alsnog o pte geven. Men kan een week of twee weken meedoen. De eerste week is van 23 tot en met 27 juli, de tweede week van 30 juli tot en met 3 augustus. Geef U snel op, bij voorkeur schrif telijk, aangezien enkele comitéleden enkele weken op vakantie zijn. Opgave alleen bij dhr. H. Ver- heijen, Kempweg 43a te Venray, tel. 4292. Aan de Scholengemeenschap Marianum te Venray behaalden het diploma LHNO T: J. Broeders, T. Claessens, M. Crooy- mans, N. van Cuyck, C. Effing, D. van Els, G. Flinsenberg, R. Geurts, G. Gerrits, K. Gommans, A. Hendrix, T. Janssen, E. Jochems, A. Loonen, E. Loonen, M. Loonen, A. Reynders, L. Siebers, M. Plugge-Verblakt, M. Versteegen, I. Vermeulen, T. Voes- ten, J. Vullings, W. Arts, I. Bollen, M. Bom, L. van Dijck, H. Jans-Beken, L. Janssen, G. Janssen, T. Janssen, T. van Kempen, G. Koenen, A. Loof, L. Reijnders, P. Reijnders, L. Rom- men, T. Slangen, R. Smits, M. Swin- kels, M. Turkenburg, T. van Veghel, E. Weijers, T. Weijmans, W. v. d. Bekerom, M. Claessens, M. Classens, M. Clephas, L. Duykers, R. Frans- sen, M. Jans-Beken, A. van Leuken, A. Martens, A. van Meijel, M. No- yen, J. Peeters, M. Philipsen, P. Pluk, T. Pluk, W. Rongen, J. Saamena, L. van Schijndel, E. van Veghel, L. Willems. Het diploma LHNO P en T be haalden A. Claessens, W. Claessens, A. v. Kuyck, C. Peeters, E. Vullings. Het diploma Oriëntering Verzor gende Beroepen behaalden: R. Bouten, J. Basten, H. v. d. Berg, A. Cox, L. Creemers, Th. Creemers, M. Dinghs, A. Engels, N. Franssen, N. Haex, L. Imming, G. Janssen, M. Janssen, C. Martens, H. Moorrees, M. Rongen, L. Saamena, A. Steeghs, J. Thielen, M. Vullings, P. Wage- mans, E. Willems, Th. Aerts, H. Arts, A. v. d. Borst, G. v. d. Elzen, M. Hendrix, H. Hermans, M. v. d. Heij den, N. Jacobs, N. van Kempen, L. Knapen, W. Lange, W. van Mil, I. Pelzer, C. Pennings, W. Peeters, M. Peters, A. Reijnders, A. van Sam beek, E. Staaks, N. Theeuwen, I. Verhofstad. Het diploma Kinderverzorging Jeugdverzorging behaalden: H. van Ass, J. Geurts, M. Hesen, H. van He'ijster, N. Kunen, C. Kuy- pers, H. v. d. Leeuw, I. v. d. Leeuw, M. Meulendijks, R. Michels, T. Pe ters, M. Scholten, J. Sleegers, M. Stiphout, A. Vermazeren, N. Vogels, W. Zanders, M. Arts, J. Bakker, H. de Bruyn, T. Coenders, V. v. Eijme ren, M. Goossens, A. van Helden, G. Jacobs, G. Janssen, N. Jappen, B. Klaessen, E. Kurvers, C. v. Leeu wen, A. Mennen, R. Wismans. Het diploma Vormingsklas behaal den: B. Aarts, W. Baltussen, M. Camps, P. Janssen, H. Kersten, M. Loonen, G. Reijnders, A. van Rijswick, W. Schoeber, W. Tax, H. Verstraaten, H. Hendriks, J. Vullings. Het diploma machineschrijven be haalden: M. Bom, E. van Dijck, G. Koenen, G. Kusters, M. Swinkels, M. Turken burg, G. van Vegchel, L. van Cuijck, C. Geurts, E. Jochems, J. Loonen, J. v. d. Bekerom, W. Rongen, M. Classens, M. Clephas, A. v. Leuken, P. Noijen, M. Pluk, P. Pluk, E. van Vegchel, E. Willems, A. Reijnders, M. Verblakt, M. Loonen, J. Peeters. In het opleidingsinstituut voor verplegenden verzorgenden „Den Hoebert" te Venray slaagden op 27 en 28 juni 1973 voor het overgangs examen der opleiding ziekenverzor ging de volgende kandidaten. Geriatrisch Verpleegtehuis „De Kruuze" de dames: H. Baltissen, M. Bukkems, W. Donkers, J. Driessen, J. Fleuren, J. Hendriks, W. Her mans, C. Janssen, M. v. d. Ligt, P. Litjens, W. Martens, M. Meulendijks, M. Roosen, L. Steeghs, B. Welbers, R. In 't Zand. Psych. centrum St. Anna, de da- ynes: J. Cox, A. Driessen, J. Muysers, M. Heijnen, L. Heidens, A. Peters, J. Reijntjes, H. Smedts, A. Stevens, ,i. Stevens, M. Wijers, P. Zegers. Psych. centrum St. Servatius: mej. M. v. Vegchel en de heren H. van Berlo, J. van Cu'ijck, A. van Dijck, van Osch, L. Voesten, C. Weijers. Van alle landen ter wereld heeft Nederland wel de meest omvatten de sociale zorg. Wat het de werk nemers en de bedrijven en de over heid kost wordt minder op gelet als al die verzorgende wetten er maar zijn voor de werknemers. Het op brengen van al de hiervoor nodige premies heeft weliswaar de inflatie mede sterk bevorderd, maar er is tevens voor gezorgd dat de werk nemers daar geen last van hebben. Alle prijsstijgingen krijgen zij ver goed boven de jaarlijks terugkeren de loonsverhogingen. Dat kan alle maal, eigenlijk dankzij de voortwoe kerende inflatie. Immers, al die gul dentjes meer tellen daardoor niet zó zwaar; het zijn de dubbeltjes van 'n jaar of vijfentwintig geleden. De sociale zorg voor de werkne mers is zo veelomvattend geworden, dat er moeilijk nóg iets te bedenken valt om van de eigen verantwoorde lijkheid af te nemen en naar de kol- lektieve zorg over te hevelen. Maar aan het kollektieve zorgen kan na tuurlijk geen eind komen, want dat zou verschillende politieke partijen van diverse richtingen beroven van hun belangrijkste programmapun ten en vele vakbondsleiders werke loos maken. Stilstand op dit gebied is dus onmogelijk. En ook al hebben enkele zorgen, o.a. de kinderbijslag, eigen sterk aan noodzaak ingeboet, een afschaffen, een teruggang, is helemaal uitgesloten. Dat is uit po litieke overwegingen niet te verko pen. Nu de werknemers dus van de wieg tot het graf en tegen alle mo gelijke tegenslag verzekerd zijn, zou men misschien verwachten dat er vervolgens eens, vanwege die zo mooie sociale instelling, gedacht zou worden aan de bejaarden en in het algemeen aan hen die geen werk nemer meer zijn. Ja zeker, daar is immers de AOW voor, die de mees ten grotendeels zelf via premies héb ben betaald. Die AOW-uitkering is echter nog niet toe aan het minimum salaris van een werknemer. Daar wordt wel naar gestreefd, maar daarmee komt men altijd een beetje achteraan. Dat is dan alweer mee genomen. Voor de werknemers zorgen de vakbonden dat het minimumsalaris jaarlijks wordt verhoogd. Als dat via de nieuwe c.a.o. weer is bereikt, gaan de politici eens bekijken hoe ver mén nu de AOW kan en eigen lijk moet optrekken. Daar is gauw een jaartje mee gemoeid en dan kan een half jaartje later die verhoging wel eens komen. Die bejaarden vallen niet onder een c.a.o. en tellen voor vakbond en partij politiek niet meer zo mee, dus valt er met hun belangen wel een beetje te traineren. Ook andere pensioenenbelangen hebben niet zo'n haast. Dat pen sioen- en levensverzekeringen die twintig, dertig, veertig jaar geleden werden aangegaan, nu dankzij de inflatie, de oudedagsverzorgirig nog maar voor een zeer klein deel hel pen verlichten, waardoor de ge hoopte levensstandaard op geen stukken na kan worden bereikt, daar staan de sociale zorgers maar liever niet bij stil. Al is het wel mede aan hen te wijten, dat die verzeke ringen en pensioentjes zo sterk in waarde zijn gedaald. Maar die bejaarden, och, die ma ken geen amok meer, daar zijn ze te vermoeid voor en die sterven toch uit. Daaraan is voor een vakbond of een politieke partij weinig eer meer te behalen. Die moeten het hebben van de werkers, de jongeren, geor ganiseerd en wel. Die willen nog wel meeroepen voor hun belangen. Daar uit is macht te formeren, En dus aanzien. En voor het pensioen van die jongeren, daar wil men voor op komen. Die moeien als ze 65 zijn wél kunnen rekenen op een waardevast pensioen en/of levensverzekering. De huidige bejaarden? Kom, kom, dat is de moeite niet meer waard. Zó ver hoeft het sociale denken toch niet te gaan. Neen, wat dat betreft blijven we denken aan de jongeren, de wer kers van vandaag. Geen kollektieve sociale verzekering meer te beden ken? Dan gaan we nu eens proberen om voor die lieden en die kiezers de verschillen in beloning vermin derd te krijgen. Daar kunnen vak bondsleiders en politici meer eer mee behalen. Daaraan valt nog 'n hele tijd te werken, steeds een beetje meer de salarissen naar elkaar toe buigen. Een pracht werkotojekt voor al die leiders. Dat kan ze mieer aan zien opleveren dan waartoe de oud jes nog in staat zouden zijn. De zorg voor zo'n uitstervende groep kunnen we wel vergeten. Die vallen dan net tussen wal en schip, maar daar is niets aan te doen. Over twintig jaai bestaan die niet meer, maar de vak bonden wel. Dus laat maar zitten. H. v. Wermeskerken Zaterdag 7 juli: 13.30 vertrek vanaf garage v. Ham naar Grevenbicht, waar Arno Sanders in het huwelijk treedt met Ans Bucks. t Zondag 8 juli: 6.45 vertrek vanaf Paterskerk, waar de reis begint naar Sardinië. Dinsdag 17 juli: 9.55 thuiskomst aan het station in Oostrum. Namens de achterblijvers wensen wij de Zangers van St. Frans, dhr. en mevr. Wijnhoven, dhr. en mevr. Peeters. dhr. v. d. Tillaarfc en niet té vergeten Pater Bakker een goede reis toe en een fijne vakantie. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Schoolstraat 32 - Venray - Tel. 1970 Nieuwe aanwinsten: Baschwitz, K. Heksen en heksen processen. Brand, M. Bloedvonnis (west) Keneally, T. The chant of Jimmy Blacksmith (hist, ras) Lange-Praamsma, M. de Judith (fam) Natuurbeheer in Nederland. Néa, S. Batikken voor iedereen. Sillitoe, A. Raw material. Speelman, E. Het erfgoed' van Ma- rijt (str. hist.) Tey, J. De heksen van Milford (det) Tournier, J. Veertig jaren praktijk als duivenliefhebber. BERLIJNSE KINDEREN Zaterdagmorgen verwacht men aan het station Oostrum een 60 tal Berlijnse kinderen, die in onze ge meente, in Horst, Sevenum en de Maasdorpen op vakantie komen. Ze blijven hier tot 9 augustus a.s. BRADERIE GAAT NIET DOOR De in het weekend geplande bra derie in Venray-kom gaat niet door, omdat door vakanties e.d. het animo voor deelname te gering was. JOOP MENS

Peel en Maas | 1973 | | pagina 14