Natuurstudiecentrum en museum Asten lilt" Nieuwbouw en uitbreidingsplannen Blitta N.V. Arbeidscijfers over 1972 gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Afsluiting van spoorweg overgangen ma Opruimen van onbruikbare en verboden bestrijdingsmiddelen FANCY-FAIR AFKOOPREGELING RENTEKAARTEN Tentoonstelling Postzegelen SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. VRIJDAG 22 JUIN 1973 No. 25 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS 33 DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) We hebben afgelopen weekend, mede voor U, een bezoek gebracht aan een voormalige boerderij aan de Ostadestraat 15 in Asten, waar in onlangs een natuurstudiecen trum en -museum is geopend.. Een initiatief dat ook voor ons een voorbeeld mag zgn. Het idee tot oprichting van een na tuurstudiecentrum met museum ten behoeve van het onderwijs, dienst baar te maken aan het toerisme, groeide vier jaar geleden bij de Hel- mondse bioloog Jan Vriends. Het probleem was een passend gebouw te vinden. De heer Vriends legde het plan voor aan de gemeente Helmond, „maar daar", zo vertelde de nu 72- jarige bioloog en publicist „was ruimte noch geld". De gemeente Deurne had wel een boerderij, maar restauratie daarvan zoun een inves tering van zo'n anderhalve ton ver gen. De uiteindelijke oplossing werd gevonden in Asten, waar de gemeen te in het kader van uitbreidingsplan nen aan de Ostaderstraat een boer derij had aangekocht. Het Astense gemeentebestuur stond welwillend tegenover de plannen en ook de raad was positief. Zij gaf de initiatiefnemers een proeftijd van anderhalf jaar om het bestaansrecht te bewijzen. Dan verleent de ge meente een subsidie van 25.000,-. Ook het bestaande klokken en bei aardmuseum zal in het gebouwen complex worden ondergebracht. Plannen voor die uitbreiding zijn al getekend. Voor de tijd van de proefperiode is het gebouw provisorisch en met beperkte middelen opgeknapt. Het resultaat mag overigens best gezien worden, vooral door het vele werk dat leerlingen van de Helmondse MTS hier hebben verricht. Geld voor verdere verbouwing komt beschik baar na de mits geslaagde proefperiode. „Alles bij elkaar ko men er jaarlijks wel zo'n honderd- vijftigduizend bezoekers naar de Peel, echt geïnteresseerde mensen", aldus de heer Vriend-s. „Als wij op de juiste manier de weg wijzen naar het museum in Asten, ben ik er van overtuigd, dat we over gebrek aan belangstelling niet te klagen zullen hebben. De Peel herbergt ruim twee honderd vogelsoorten, maar bezoe kers zien er daarvan zelden meer dan drie. In het museum kunnen zij van Peeldieren de opgezette exemplaren zien. Vogelsoorten zijn er nu al 140." In de boerderij is weinig veran derd aan de voormalige huiskamer (ingericht als vergaderzaal), slaap kamer (bibliotheek) en keuken. In de stal, die als museum dient, is een hoger gelegen betonvloer uitgesla gen, zodat ook langere mensen er nu rechtop kunnen staan. In het mu seum wordt in vitrines „alles wat leeft en groeit" tentoongesteld, waar bij de aandacht speciaal wordt ge richt op de Peelstreek. Van de ruimten in het centrum maken verschillende verenigingen gebruik. De imkers bouwen er een bijenstand, waar het leven van de bijen van achter glas veilig kan wor den gevolgd. De aquariumvereniging verzorgt o.m. een aquarium met een lengte van 4.50 meter, een „imitatie-sloot". Het I.V.N. legt een Peel- en heide- biotoop aan (overdekt, in het mu seum, waarin de natuurlijke land schappen met de daarin levende die ren worden nagebootst. Verder zul len o.a. ook de heemkundekring en kleindiersport gebruik kunnen ma ken van het centrum, bijv. voor ver gaderruimte. In samenwerking met een bloemist wordt een bloemserre onderhouden waar de jeugd 'in schoolverband aan stekken en jonge planten kan ko men. In de bibliotheek zullen naast moderne literatuur op biologie-, na tuurhistorische- en aanverwante ge- bideen ook zeldzame uitgaven niet ontbreken. Een kinderboerderij met levende have zal de kinderen ver trouwd maken met dieren en hun verzorging. Duiven, kippen, schapen, eenden, muizen, konijnen, een bok e.d. zijn al aanwezig. ONDERWIJS Het natuurstudiecentrum en -mu seum wordt vooral van belang ge acht voor het onderwijs. De Onder wijsraad van het Gewest Helmond zag zijn eerste 'initiatief in het cen trum gerealiseerd. Aan de basisscho len uit Zuid-Oost-Brabant en Nrd. Limburg is om een bijdrage van één gulden per leerling verzocht. Ook MAVO, HAVO en VWO-soho- len worden benaderd. De heer Vriendts meent dat het centrum voor scholen van grote waarde zal kunnen zijn. Bij een klas sikaal bezoek kan deskundige uit leg worden gegeven door rondleiders, of middels bandrecorders als uitleg bij de dia's, waarvan er enkele dui zenden voorradig zijn. Voor kleine e xposities zullen scholen sets kun nen lenen. „In elk geval moet wor den voorkomen dat iedere school een eigen verzameling gaat aanleggen. Dat zou tot een moordpartij voor de natuur leiden", aldus de heer Vriends. De leerlingen zullen ogen te kort komen, wanneer ze alles in het As tense centrum in zich op willen ne men. Naast de al opgesomde zaken komt er nog een boomgaard met oud fruit, kruidentuin, terraria, duiven hok etc. Met het natuurstudiecentrum en -museum wordt in de eerste plaats beoogd de ouderen, maar vooral ook de jeugd interesse bij te brengen voor het mülieu door ene inzicht te geven in de logische opbouw van een levensgemeenschap. Onder leiding van drs. H. Heisper werkt een groep Nijmeegse studen ten al geruime tijd in het centrum aan de bestudering en inventari sering van flora en fauna in de Peel streek. meentelijke werkplaats aan de Aca ciastraat (hoek Leunseweg), dat ge opend is van 7.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur van maandag t.m. vrijdag. Natuurlijk moet het bestrijdings middel deugdelijk en hanteerbaar zijn verpakt met een aanduiding van de inhoud. In verband met herstelwerkzaam heden zullen op woensdag 27 juni a.s. twee spoorwegovergangen, resp. te Oirlo en Oostrum voor enige tijd voor alle verkeer in beide richtin gen, behalve voor voetgangers, wor den afgesloten. De spoorwegovergang, gelegen in de wegen Deputé Petersstraat-Meer- loseweg te Oirlo wordt op woensdag 27 juni afgesloten vanaf 7 uur tot 12 uur of zoveel korter of langer als de uitvoeringswerkzaamheden toelaten of noodzakelijk maken. In verband met deze afsluiting zal de dienstbus van de Zuid-Ooster op die morgen niet over Oirlo, doch via de Witte Vennenweg rijden. Reizi gers kunnen bij de Witte Vennenweg in- en uitstappen. De spoorwegovergang, gelegen in de Witte Vennenweg te Oostrum wordt op woensdagmiddag 27 juni tussen 12.30 en 16.00 uur of zo veel korter of langer als de werk zaamheden toelaten of noorzakelijk maken voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. Via aanwijzingsborden zal het ver keer worden omgeleid. Op diverse land- en tuinbouwbe- dr-ven, maar ook bij loonspuiters en detailhandelaren, komen (restan ten) bestrijdingsmiddelen voor, die niet meer gebruikt mogen of kunnen worden. Om te voorkomen dat deze gevaarlijke stoffen verkeerd terecht komen en onheil kunnen aanrichten, heeft de gemeente Venray voor uitlopend op een nog nader aan te kondigen algehele „schoonmaak- aktie" ruimte beschikbaar gesteld voor het opslaan van alle verboden of onbruikbare bestrijdingsmiddelen. Iedereen, die dergelijke bestrij dingsmiddelen heeft, kan deze inle veren bij het magazijn van de ge- De vernietiging van het ingelever de middel zal plaatsvinden in de Rijnmond - afvalverwerkingsinstal latie in het Botlekgebied. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot afdeling I-B, Grote straat 1, tel. 3838, toestel 150. Op een waterski naar Acapulco voor een zwemshort? Onzin! Niet nodig! Mode van ver-dicht bij huis.. berden-trienekens Het comité voor missie- en ont wikkelingshulp (Comeo) van „St. Servatius" houdt op zaterdag 23 en zondag 24 junii zijn jaarlijkse fancy- fair, op het sportterrein aan de Oost singel. Er is weer van alles te beleven. Behalve de diverse stands met at- trakties voor jong en oud, is er ook weer het Rad van Avontuur met de bekende mooie prijzen. De opbrengst van deze fancy-fair komt geheel ten goede aan een aan tal missionarissen en ontwikkelings helpers, o a. aan Zr. Truus Lemmens uit Oostrum. Blitta N.V. heeft aan bouwbedrijf Janssen N.V. opdracht gegeven na de bouwvakvakanties te beginnen met de bouw van een nieuw kantoor voor de bestaande hallen van het Blitta bedrijf aan de Maasheseweg. Het nieuwe kantoorgebouw wordt 2 verdiepingen groot en krijgt natuurlek een aluminium voorfront Bij de fusie met het grote Duitse concern Fuchs zijn al meteen bij Blitta N.V. plannen op tafel geko men om de kantoren van het bedrijf in Blitterswijck en Venray .samen te voegen. Na ampele overwegingen besloot men dat nieuwe kantoor in Venray te plaatsen, zodat na gereed komen ongeveer een 50 tal mensen o.m. van het kantoor van Blitters wijck naar Venray worden overge plaatst. REORGANISATIE De bouw van dit kantoor geeft mo gelijkheden tot reorganisatie van het gehele bedrijf. Zo zal de stalen ra- men-fabricage hier aan de Maas heseweg verplaatst worden van hal een, vlak achter het huidige kantoor. Daarin wordt de aluminium-produk- tie geconcentreerd, nadat deze hal met 6000 m2 is uitgebreid. Dat zal o.m. personeelsuitbreiding mogelijk maken tot 70 mensen. De tweede hal die thans nog altijd gehuurd is, wordt nu door Blitta aangekocht en daar wordt de stalenramen afdeling in ondergebracht, waar nog altijd een 45 mensen werken. Het hele mana gement van Blitta wordt zodoende naar Venray overgebracht. BLITTERSWIJCK V Men schat voor dit alles ongeveer twee jaren nodig te hebben. Het be tekent niet dat de fabriekshallen in Bliterswïjck opgeheven worden. Ze worden als opslag gebruikt voor het gereed produkt, een opslag, die drin gend nodig wordt nu voor de woning bouw steeds meer aluminium nodig blijkt te zijn. Ook de afdeling plaatbewerking zal voorlopig nog in Blitterswijck blijven. Op 1 juli begint een nieuwe pe riode van de afkoopregeling voor de vroegere bezitters van rentekaar- ten. Deze keer zijn zij aan de beurt, die in een der jaren 1919 t.m. 1924 of in de eerste helft van 1931 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd min der dan 60,per jaar zou bedra gen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan voor 286,is geplakt. Tevens komen aan bod zij die ge boren zijn dn de tweede helft van 1931, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wen den tot de Raden van Arbeid. Aan vraagformulieren met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te ver krijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uitbetalingsperioden aan de beurt rijn geweest, maar tot nu hebben verzuimd een aanvraag in te dienen. Dit zijn zij, die geboren zijn in een der jaren 1903 tot en met 1918 (mits er minder dan voor 286,is ge plakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1932 tot en met 1950. Zij die zijn geboren in de jaren 1925 t.m. 1930, komen tussen 1 juli 1974 en 1 juli 1975 aan de beurt. In het jaaroverzicht van het ge westelijk arbeidsbureau Venray over 1972 blijkt dat in het gehele gewest, waaronder ook het rayon Gennep, de beroepsbevolking gegroeid is in dat jaar met 550 mannen (600 in 1971) en 185 vrouwen (225 in 1971). Een wat kleinere groei dus als in 1971, waaraan het feit dat de jeugd langer doorstudeert o.m. niet vreemd is. Wat doen al deze dames en heren. Nemen we de cijfers van het ge west, dan zijn de percentages voor de heren in de 1971 1972 nijverheid 46,1 47,4 landbouw 19,5 17,9 diensten 34,4 34,7 Bij de dames liggen de percentages: nijverheid landbouw diensten 18,3 18,4 18.3 17,4 63.4 64,2 Uit deze cijfers blijkt, dat in te genstelling met de landelijke cijfers hier de nijverheid harder aantrekt dan de diensten-sector, zeker bij de mannen. De voortzetting van de in dustrialisatie is daar zeker debet aan. Toch is het praktisch alleen de che mische nijverheid, die met voedings- en genotmiddelen voor dit gunstige resultaat zorgt, want de bouwnijver heid en de metaalnijverheid laten een lichte teruggang zien, waaraan de bestedingsbeperking, de dollar- crisis en andere faktoren mede debet In de landbouw blijft de terug gang kenmerkend voor deze sector. De algemene verwachting is, dat dit voorlopig zo blijven zal, ook al om dat een ingesteld onderzoek in een van de gemeenten, die onder het ge westelijk arbeidsbureau vallen, heeft aangetoond, dat daar de helft van de landbouwbedrijven geen opvolger kan aanwijzen. Men verwacht daar uit een sanering die loopt van 1/4 tot 1/3 van de huidige bedrijven. De diensten-sector trekt weinig aan. Vervoer, banken, de overheid (waaronder ziekenhuizen) en onder wijs kunnen nog wat krachten ge bruiken, maar in de handel is dui delijk een rustperiode gekomen en zelfs een lichte teruggang. WERKLOOSHEID Opmerkelijk zijn de cijfers voor het gewestelijk arbeidsbureau over de gemiddelde werkloosheid. Stonden in 1970 nog 198 mannen ingeschreven, tegenover een vraag van 838, in 1971 waren die cijfers resp. 339 en 659. In 1972 is het beeld nog ongunstiger en toont 590 werk lozen, tegen een vraag van 392. Het aantal werklozen, dat gemiddeld 13 maanden staat ingeschreven, is dui delijk in de voorbije jaren aan het stijgen, terwijl het aantal aanvragen zakt. Een bewijs, dat ook hier in de ze regio de conjunctuur dalende is. Een misschien wat gunstiger teken is dat op het geheel van de beroeps bevolking 1,7% slechts uit buiten landse arbeidskrachten bestaat, die grotendeels in de nijverheidssector dat werk doen, waar de Nederlan ders zich te groot voor kennen. Een ander opmerkelijk feit is de groei van de uitgaande pendel. Wa ren dat in 1971 nog 3040 mensen, in 1972 zijn er 500 bij gekomen, terwijl de inkomende pendel slechts 2470 bedroeg in 1971 en 2570 werd in 1972. Ook een feit, dat aantoont dat de si tuatie in de regio er niet bepaald beter op geworden is, al neemt de oostelijke maasoever hier veel van voor zijn rekening. Nog even terugkomen op de be roepsbevolking van Venray - Horst - Sevenum. In 1971 waren van de mannen werkzaam in de nijverheid 5980 45.8% landbouw 2875 21.8% diensten 4320 32.4% In 1972 waren de cijfers in de nijverheid 6215 46.8% landbouw 2760 20.8% diensten 4320 32.4% Bij de dames waren de cijfers: 1971: nijverheid 905 19.1% landbouw 1000 21.2% diensten 2825 59.7% 1972: nijverheid 915 19.2% landbouw 975 20.4% diensten 2880 60.4% In het rayon Venray werden in 1972 1853 mannen en 436 vrouwen ingeschreven bij het gewestelijk ar beidsbureau, waarvan er resp. 686 en 146 geplaatst werden. Aanvragen waren er voor dames 170 en 1198 voor heren. Daaraan kon worden voldaan resp. 144 en 861. Achttien mensen werden op het centrum voor vakopleiding geplaatst. Bij het gewestelijk arbeidsbureau werden in totaal 300 beroepskeuze adviezen gegeven en 167 ontslagaan vragen behandeld. In 126 gevallen werd voor een medische keuring ge zorgd en 129 aanmeldingen kwamen binnen voor vrijstelling van militaire dienst. In de bedrijfsscholing konden 47 toezeggingen worden gedaan, ter wijl 37 de scholing beëindigden. Hiermede was een bedrag gemoeid van ruim 113.000, Voor de studiekostenregeling kon den 25 toezeggingen worden gedaan, waarmede bijna 9500,gemoeid Volgens de migratieregeling kon den in 1972 27 personen profiteren van de verhuiskostenregeling plus 18 toezeggingen. Een en ander ten bedrage van 52.721, Men hoort tegenwoordig allerlei vreemde benamingen voor diverse typen scholen. Daar is de A.B.O. er een van. A.B.O. betekent school voor Aan gepast Basis Onderwijs. Ze is ge huisvest in het grote mooie gebouw tegenover de Hoge Beek in de Ur- sulastraat. In deze school wordt onderwijs ge geven aan moeilijk lerende kinderen. A.s. zaterdag 23 juni van 4 tot 6 uur en a.s. zondag van 2 tot 6 uur kunt (J egheel vrij kennis komen maken met dit onderwijs en 't werk bewon deren door de leerlingen vervaar digd. Iedereen is welkom. Maandag 25 juni maandelijkse bijeenkomst van de postzegelclub „Venray e.o." in zaal Veerhuis, Hen- seniusstraat 13 te Venray. Aanvang 20.00 uur. In de maand juli vindt er wegens vakantie geen bijeenkomst plaats.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1