Opening wijkcentrum Desselke Venrays watervoorziening in gevaar Waterschapsvergadering Vloeivelden trekken weer aandacht... WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Minder prettige belevenis voor Lourdes- bedevaartgangers Jongen verdronken Wim Claessens VRIJDAG 22 JUIN 1973 No. 25 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG H PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) De bouw, en speciaal de afbouw van het wijkgebouw voor het Desselke leek een drama te gaan worden, ondanks het feit dat de bejaarde Sjef Jacobs zo nu en dan sigaretten kwam brengen voor de werkers. Maar het waren juist de werkers, die verstek lieten gaan en de vrijwillig op zich genomen taak verwaarloosden. Zo scheen de zaak de mist in te gaan, als niet Huub Niemans en Har ry Arts gestaag en stug hadden volgehouden. Daarom kon dan toch eindelijk het nieuwe wijkgebouw zaterdag j.l. aan buurt en bevolking getoond worden. Dat ging met muziek gepaard, waarvoor het trompetter- en jacht- hoorncorps St. Petrus Banden zorg de. En dat ging met gespeecht ge paard, o-ma van de voorzitter van de wijkraad de heer Bennis. Hij kon een groot deel van het col lege van B. en W. welkom heten, in de personen van burgemeester drs. Schols, mevr. Rutten-Ti elen en de heren Schols, van Oers, en Poels en een groot deel van de bevolking van het Desselke, die met de jeugd van deze buurt nu wel opgekomen was om het openingsceremonieel te zien en het nieuwe wijk-onderkomen eens te bekijken. Maar te bekijken was er weinig, want het hele onderkomen was ver borgen onder een grote lap zwart plastic. De heer Bennis bracht dank aan vele particulieren uit de wijk en daarbuiten, die zich hebben ingezet voor de verwezenlijking van dit ont moetingscentrum. De twee onver moeibare werkers vanaf het eerste uur Huub Niemans en Harry Arts noemde hij graag als voorbeeld voor anderen. Dankbaar was hij ook voor de belangstelling en de sigaretten van de bewoners van het Schutters veld, die trouwe opzichters waren bij de totstandkoming. Tenslotte bracht hij dank aan Venrays gemeentebestuur, dat de zo broodnodige financiële steun gegeven had. Toen was de daad aan de georga niseerde jeugd, die het zwart plastic mocht verwijderen en dat met veel vuur deed. Toen bleek de oude metselloods van de LTS een gedaante-verande ring ondergaan te hebben, die er zijn mocht. Men heeft in deze barak een ontmoetingsruimte gecreëerd, met bar-keuken en een hobby-ruimte. De manier waarop een en ander is uit gevoerd, trok ieders bewondering, niet het minst van burgemeester Schols, die de wijk complimenteerde met dit prachtige resultaat, dat een voorbeeld is voor andere wijkraden, die plannen in dit opzicht hebben. Een dia-vertoning liet het moei zaam totstandkomen van deze ont moetingsruimte nog eens duidelijk zien, maar over het resultaat mag de wijk meer dan tevreden zijn. Dominee Beens toonzich zich b.v. ja loers en vroeg zich af, wanneer hij voor de protestants-christelijken een dergelijk onderkomen klaar zou heb ben. En we voldoen graag aan het ver zoek van de wijkraad om nog even te wijzen op de loterij, die ten bate van dit onderkomen gehouden wordt. Zoals te doen gebrlikelijk is ook hier de financiële afwikkeling wat tegen gevallen (wat gezien de keurige in richting niet zo verwonderlijk is) dat men wat extra steun best gebruiken kan. Het Waterschap Noord Limburg herdacht zqn 40-jarig bestaan o.m. met een vergadering in het kasteel te Well. Daarnaast was er een diner voor de hoofd-ingelanden, waarop zij een asbak kre gen aangeboden, terwijl de hoofd- en handwerkers van dit schap een gouden tientje als aandenken kregen. Van de geschiedenis van dit schap vindt U elders een artikel. In de vergadering wees Ba ron Weichs de Wenne op de geplande watervoorziening, die z.i. de nodige gevaren gaat opleveren voor een deel van Venrays land bouw en natuurschoon evenmin als dié mensen, die thans waarschuwend de vinger opsteken. Wethouder J. Loonen was van me ning dat men het eens een jaar pro beren 'kan, desnoods met een soort nood-oplossing. Want de andere kant van de medaille is, dat Venray onmogelijk in zijn geheel nog voor zien kan worden van water door het station Breeheide. En dat betekent dat het ogenblik niet ver meer is, dat men op hete dagen niet dat wa ter leveren kan, wat gevraagd wordt. En wat danProefboringen in Merselo en Ysselsteyn, waar men desnoods naar wilde uitwijken, heb ben aangetoond dat het daar te win nen water op de normale wijze niet Hij doelde daarbij op de plannen van de waterleidingmy Midden- en Noord-Limburg om in het gebied van de Boschhuizerbergen een nieuw pompstation te bouwen. Hij vroeg zich af of de bouw van dit proef station de goedkeuring kreeg van het Waterschap, aangezien volgens zijn mening dan de watertoevoer via de Molenbeek een stuk groter gemaakt moest worden en de eerste vraag is dan of zulks mogelijk is. Hij had zelf het idee dat minstens 200 hektaren landbouwgrond en bosgebied de ge volgen van deze wateronttrekking zouden gaan mekken. In opdracht van het bestuur ver telde de heer Denissen, dat het ver zoek voor de vergunning thans op de gemeentehuizen van Venray en Meerlo-Wanssum ter inzage ligt en dat hiertegen voor 22 augustus be zwaren kunnen worden ingebracht. Dit is en voor de gemeente Venray en voor het waterschap reden ge weest aan tafel te gaan zitten, om de voor- en nadelen eens onder de loupe te nemen. Bekend is dat het rijks instituut voor drinkwatervoorziening een onderzoek gehouden heeft, dat als konklusie heeft, dat de metin gen er op wijzen dat de hier geplan de grondwaterwinning ontoelaatbaar is met het oog op de natuur daar ter plaatse. Ook de Stichting het Lim burgs Landschap, dat de gronden van de Boschhuizerbergen in bezit heeft, vreest met grote vreze voor deze plannen. Want in het genoemde rap port is duidelijk gesteld dat een grondwaterdaling van slechts enke le centimeters al gevolgen kan heb ben voor de natuurwetenschappe lijke waarde van het bosgebied ter plaatse. Een grondwaterdaling, die waar schijnlijk niet gecompenseerd kan worden door de Oostrumse of Mo lenbeek met water te vullen of door neerslag. Daarnaast is waarschijnlijk nog schade te verwachten voor de in die omgeving liggende landbouwgron den. Deze schade, die echter dikwijls moeilijk bewijsbaar is, kan eventueel via een schade-regeling vergoed worden. Waterschap is, en dat bleek vol doende op deze vergadering, huive rig voor deze plannen, omdat in fei te niemand weet wat er gaat gebeu ren als hier 2 miljoen m3 per jaar opgepompt gaan worden. De ene partij kan wel zeggen, dat het best lukken zal, maar deze optimisten we ten en kennen de gevolgen niet, Mariabeeld in de grot te Lourdes De 40 uit Venray afkomstige Lour- des-bedevaartgangers met de Lim burgse bedevaart naar het genade oord van O.L. Vrouw van Lourdes, hebben kunnen ervaren dat de waar schuwingen welke de bedevaartslei ding telkens geeft voor diefstallen, alle gronden voor waarheid heeft. Zo werden enkele dames slacht offer van de langvingerigen en mis ten zij op een gegeven moment hun handtasje met het daarin aanwezige geld en paspoorten. Later werden een vijftal paspoorten en andere do cumenten teruggevonden. De gedu peerden werden schadeloos gesteld middels een gehouden kollekte. Urenlang hebben leiding en politie te Maastricht een zoekaktie gehou den naar een vermiste Venrayse vrouwelijke bedevaartgangster. Met achterlating van adres vertrokken 39 Venrayse bedevaartgangers naar Venray, waar bij aankomst bleek dat in Maastricht de vermiste reeds was gearriveerd. Mgr. P. Moors, pastoor van Geys- teren, maakte deze bedevaart naar Lourdes mee. Zaterdag is de 8-jarige R. v. Osch uit Maashees, die met zijn vader mee ging, die moest werken op een daar gelegen boot, in de Maas verdron ken. Op een gegeven moment wiste de vader zijn zoon, die waarschijnlijk spelenderwijze in het water geval len is. D-regpogingen leverden niets op, tot men zondagmorgen inderdaad het stoffelijk overschot van de jon gen kon bergen. Voor Uw RIJBEWIJS naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10, tel. 2471 Poststraat 8, tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd. Ook gelegenheid tot Daflessen Watergraaf Naibben kon in zijn in leiding vertellen dat de subsidie voor de verbetering van de Molenbeek onofficieel al toegezegd is en dat het wachten nu feitelijk is op de offi ciële toezegging. Over een mogelijke samenwerking met het in Bergen gevormde Water schap Maasterras kon niets anders gezegd worden, dan dat de techni sche dienst daar de zaak bekeken heeft en aan het bestuur van dit waterschap verslag uit heeft ge bracht. Of en wanneer het tot in niger samenwerking komt, hangt af van het bestuur van dat schap. In deze vergadering kocht men voor 7500,1.25 ha. gronden aan langs de Grote Molenbeek onder Meerlo-Wanssum ter verbetering van deze waterlossing vanaf de spoorlijn tot de jachthaven in Wans- sum. Gevraagd werd of de verzor ging van het landschap, dat ook een der opgaven is bij deze verbeterin gen niet te zware lasten op het Wa terschap zal leggen. Baron Weichs de Wenne meende dat zulks wel mee zou vallen. Hem zijn mensen be kend, die de gronden na de verbete ring wel willen pachten om er po pulieren op te zetten. JAARVERSLAG 1972 Uit het jaarverslag en de voor lopige vaststelling van de rekening over 1972 was te lezen dat de vol gende aanslagen waren opgelegd: a. ongebouwd 1.779.052 b. bebouwd en gerioleerd 3.058.773 bebouwd, ongerioleerd 408.522 Lozingsvergunningen brachten de lieve som van f 43.000,86 op, waarbij enkele leden de opmerking maakten, dat ze de opmerking in 't jaarverslag vreemd vonden, welke spreekt „nog al hoge" schikkingsbedragen indien overtredingen gekonstateerd waren, Zuinig aan, ook met de keukenkraan te zuiveren is. Men staat dus in fei te met de rug tegen de muur en men is wel gedwongen het in de Bosch- huizer bergen te proberen. Het enige wat nog uit deze ver gadering kwam, was dat men de zaak verder gaat bestuderen en o.m. een oplossing zal zoeken om water toevoer naar dit gebied mogelijk te maken. En verder zal onderzocht dienen te worden of deze water toevoer dusdanig groot zal kunnen zijn, dat de grondwaterstand in dit gebied op peil blijft. Maar achter de ze oplossing zetten deskundigen thans nog een groot vraagteken. Op de vergadering van het 40 jaren oude Waterschap op kasteel Well gehouden, werd de rekening voor het jaar 1972 voorlopig vastgesteld. Uit het batige saldo werd 200.000,gereserveerd voor de aanleg van werkpaden langs de waterlcssingen in de voor malige ruilverkavelingen Wanssum en Middelste Horst. dat men gier loosde. Die schikkingen konden h.i. niet hoogg enoeg zijn, omdat die overtreders juist de land bouwers een slechte naam bezorgen bij het milieu-vraagstuk. De rijksbijdragen uit het fonds „tegemoetkoming waterschappen" was 103.840,i.p.v. de geraamde 84.000,—. Een en ander is oorzaak dat men twee ton reserveren kan voor ver betering van de werkpaden langs de bovengenoemde beken. Een nota over het verschil in kos ten tussen mechanisch onderhoud van waterlossing of via handkracht sprak duidelijk in het voordeel van het mechanische onderhoud. Men besloot derhalve in het dienstjaar 1973 een 20 tot 25 km werkpaden aan te leggen. Uit de nota blijkt dat op het ogenblik het machine-bestand plus personeel een dergelijke over capaciteit heeft, zodat de kosten be perkt blijven tot rente en aflossing die op hun beurt weer gehaald kun nen worden uit besparing op hand kracht-personeel. PUBLIEKE VERKOOP De vergadering besloot ook una niem dat, afgezien voor mogelijke kosten voor het waterschap, dat nu ook zal moeten worden overgegaan tot publieke verkoop van onroerend goed van nalatige betalers van wa terschapslasten. De oprichting van een zandvang nabij de haven van Wanssum door het gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum werd door het waterschap toegejuicht, alsmede een desbetref fend kontrakt dat met deze gemeen te gesloten werd. Voor wat de overige gedeelten van deze vergadering betreft verwijzen wij naar artikelen elders in dit blad. De mededeling dat van Rijkswege een dertigtal waterzuiverings installaties gebouwd worden, waarvan een vijftal langs de Maas, heeft in Vierlingsbeek nog al wat kwaad bloed gezet. Terecht ove rigens, want bij de plaatsen die dit cadeau in ontvangst mogen nemen van onze regering prijkt niet de naam van Venray Zoals bekend zullen van Rijks wege in Maastricht, Roermond, Ven- te, Boxmeer en Cuyk water-zuive ringsinstallaties worden gebouwd in het kader van de zuiveiing van het oppervlakte-water. Daar staat Ven ray niet bij en dat betekent dus dat we rustig door blijven gaan met on ze afvallen naar de Maas te sturen via de Loobeek, tot groot ongenoe gen van de mensen uit Smakt en Holthees en de inwoners van Vier lingsbeek die we nu dagelijks trak teren op een portie afval, die er niet om liegt. TELEURSTELLEND Men heeft deze maatregel als zeer teleurstellend gekenschetst. Want wij van de Venrayse kant hebben wel eens de indruk gewekt bij onze bu ren dat een zuiveringsinstallatie op het Venrayse in feite een kwestie van enkele dagen zou gaan worden. En we wezen dan trots op het feit, dat zelfs Provinciale Staten de ernst van de Venrayse rotzooi had inge zien en al sinds jaren een dikke sub sidie klaar heeft liggen voor de bouw van een zuiveringsinstallatie tussen Venray en Smakt. Maar de middel eeuwse vloeivelden liggen er nog steeds en het enige wat we doen is Rank Xerox duur geld betalen voor de vloeivelden, ornidat we die dn de heilige veronderstelling dat het nog maar „even" zou duren voordat ze opgeruimd werden maar ver kochten aan Rank Xerox. „Nog een paar jaar en dan heeft Rank Xerox de grond voor niets", zo verzuchtte een Venrays raadslid bij de begrotingsbehandeling, maar zelfs voor dat geld is Rank Xerox deze rommel ook liever kwijt dan rijk, ze ker nu we weer de zomer in gaan en de vloeivelden een paradijs gaan worden voor vliegen en ander onge dierte. De enige hoop die we thans nog hebben is dat het zuiveringsschap Limburg dan wel zo vriendelijk wil zijn om Venray boven aan het rijtje te plaatsen van die projekten, die dit zuiveringsschap onder handen gaat nemen. Alleen zit dat zuive ringsschap ook al weer jaar en dag op de koninklijke goedkeuring van de statuten te wachten. Welke haar daar. weer in de boter zit, weet geen mens, maar het duurt en duurt en intussen gaat kostbare tijd verloren, waarin Venrays open riool hevig stinkend Maaswaarts vloeit, aansla gen plegend op flora en fauna en enze buren overlast aandoend met zijn geuren

Peel en Maas | 1973 | | pagina 13