TT VENRAYS BLINDEDARM DRUKWERK VADERDAG Modehuis Thomassen gemeentelijke notities en mededelingen OMBUDSWERK Partij van de Arbeid (o.a. voor bijstandszaken) Postbus 99.100 Venray Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Halve dag reis voor bejaarden EEN FEEST MET CADEAUX van Bekendmaking Hinderwet Attaché van Spaanse ambassade bezocht Venray Geslaagde receptie Geysterse kampioenen Oorlogsmuseum Overloon Kalver-drieling Hef Basilica Koor uitMeerssen in de Vredeskerk Landskampioenschap Benoemingen VRIJDAG 15 JUNI 1973 No. 24 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) „Het is eigenaardig, dat je vroeger als priester op de preekstoel tegen het dansen stond te fulmineren, terwijl je nu met het orga niseren van dansfeesten het geld voor je kerk bjjeen moet zien te krijgen Aan het woord is Rector Pelt van de Vredepeel, wat hij zelf de blindedarm van de gemeente Venray noemt. „In het menselijk lichaam weten ze niet goed waar dat orgaan voor dient en dat schijnt men thans ook niet meer goed met de Vredepeel te weten zo is een andere typische uitspraak van deze Pater van de H. Geest, die al zijn koperen jubileum als rector van Ven- rays kleinste kerkdorp achter de rug heeft. Tot grote tevreden heid overigens van zijn beminde parochianen. De eerste uitspraak slaat op het a.s. Zomerfeest dat van 14 tot en met 17 juli a.s. weer in dit kerkdorp georganiseerd wordt om „een stuk kerk bij elkaar te dansen „Wij komen 4.000,jaarlijks te kort op onze kerkfabriek en die moeten we op een of andere manier zelf op tafel zien te brenigen. Zou je de bisschop om hulp vragen, dan kan die goede man dat onmogelijk geven, gezien het feit dat heel wat grotere parochies ook diep in de put zitten. En dan zou het advies wel eens kun nen zijn: Sluiten maarEn dat is het laatste, wat we willen Daarom een grote loterij, daarom een dansfestijn. En daarom ook de oproep aan de buiten-Vredepelers om middels een lot of door een be zoek aan de Meine „uk" onder de grotere broeders te helpen WRINGT Ondanks deze spontaan uitgespro ken bedel-preek kun je merken, dat het hem oP de een of -andere manier toch wel wringt op deze wijze steun te moeten vragen. „Als men in Vredepeel kansen ge geven had om te bouwen, dan was vanzelfsprekend het rectoraat ook wat groter geworden en hadden we wellicht onze eigen boontjes kunnen doppen....", zo is zijn bescheid, „want gemeentegrond om woningen te bouwen ligt er genoeg. Maar on danks het feit dat er verschillende liefhebbers geweest zijn, is het hen tegen gemaakt en heeft men hen zelfs uitgelachen Als we hem wijzen op de stelling van de Prov. Planologische Dienst, die kleine kernen wil bevriezen, be gint hij wat te lachen. „Ik ben oud genoeg geworden om ervaren te heb ben, dat planologen ook niet onfeil baar z3jm. Ik heb in mijn lange leven aardig wat voorstellingen van deze heren de mist in zien gaan, dus heel veel waarde hecht ik er niet aan. Heeft niet diezelfde dienst mee hel pen mogelijk maken, dat Vredepeel ontgonnen werd en dat dit dorp ge sticht werd? Onbegrijpelijk dat wat ze zelf na de oorlog tot stand ge bracht hebben, nu bevroren moet worden. Je vraagt je af, wat men verstaat onder het begrip leefbaar heid, waar zo hevig mee geschermd wordt in hun rapporten. Als ik een dorp aan moet wij-zen met een goed leefklimaat, met bloeiende verenigin gen en veel aktiviteiten (het zomer feest is daar de zoveelste getuigenis van dan is dat de Vreej. Maar men geeft het niet eens de kans om het inwonertal op peil te houden. Dat heeft weer tot gevolg dat een goed draaiende kleuterschool verdwijnen moet en dat ook de 3 klassige basis school gevaar loopt. Maar -noem me een school waar zodanig individueel onderwijs gegeven wordt, waar de onderwijzer zijn pappenheimers en -hun gezinsomstandigheden zo goed kent, als in de Vreej. Ga maar eens vragen op de vervolgsoholen, wat de resultaten zijn van leerlingen van onze basisschoolZeker minstens zo goed, maar dikwijls stukken beter dan die leerlingen van grotere scho lenHet feit dat er niet gebouwd wordt, houdt ook in, dat onze be jaarden naar elders moeten of ze willen of nietNu is het al zover dat men hier in het eigen dorp niet eens meer naar woningen vraagt. Men weet toch nul op request te krij gen. En zo zie je, dat wat je zelf mee hebt helpen opbouwen, langzaam maar zeker weer afgebroken wordt. Dat wringt, want ik ben geen mens, die zegt dat het mijn tijd wel zal d-uren ONBEGRIJPELIJK Het blijft voor hem een onbegrij pelijke zaak „en niemand heeft me dat nog kunnen verklaren" hoe het mogelijk is, dat men eerst een dorp sticht en het dan, na tien, twintig jaren, in de kou zet. Want zo en niet anders noemt hij het, nu zijn rectoraat langzaam maar zeker mensen ziet vertrekken, waarvan sommigen graag in dat kleine dorp waren gebleven. En de gevolgen „Ook weer zo-'n voorspelling van deskundigenzo smaalt hij. „De hoge gronden durfde men niet goed uit te geven, want die waren niets waard. De lagere gronden, dat was het neusje van de zalm. Maar wat blijkt? De lagere gronden staan dik wijls onder water en de hogere gron den doen het prima. Kijk om zulke dingen kun je hartelijk lachen, als ze niet zo droevig waren. Want er zijn mensen kapot gegaan aan dit soort deskundigheid en men liet ze in de kou staan, toen de voorspellin gen onjuist blekenHij vreest dat het nu ook weer zo gaat. „Wie had durven voorspellen dat wat voor akkerbouw opgezet is, nu praktisch allemaal vee-bedrijven zijn geworden? Wie had durven voor spellen dat een boer van deze tijd investeringen op zijn nek neemt, waar van voor 20-30 jaren niet aan durfde denken? Dat allemaal in nog geen twintig jaren.Dezelfde Mansholt, die de Vreej kwam openen, vond toen be drijven van 15-20 -hektaren precies goed maar moet nu zo nodig mam moet-bedrijven van honderden hek taren hebben. Kijk met zo'n achter grond in ons ei-gen kleine dorp, word je kopschuw voor al die deskundig heid. Voordat je het afgebouwd hebt, wat nog na de oorlog is begonnen, wordt het al weer afgebroken Wie na het bovenstaand zou menen met een verbitterd man te doen te hebben, heeft het mis, want ondanks alles blijft Rector Pelt een optimist, vol zorg voor zijn mensen. Hij blijft niet bij de pakken -neerzitten, maar is stiekum blij, dat hij -de militairen van het vliegveld eindelijk uit hun prikkeldraad heeft kunnen lokken. „Jullie horen ook bij mijn -recto raat, zelfs met al je geluidshinder", heeft hij gezegd en eindelijk hebben ze het jeugdhuis gebruikt voor hun personeelsfeest. En daaruit is een dusdanige band gegroeid dat zelfs de kleuters van de Vreej door de mili tairen getrakteerd zijn en gast wor den van het geheimzinnige slapende vliegveld, 'waar ze de echte vlieg machines eens van dichtbij kunnen bekijken. „Tot het zomerfeestis de af scheidsgroet en over de Vreej schijnt eindelijk de zon. De Venrayse Vereniging van Zelf standige Ondernemers organiseert op dinsdag 26 juni a.s. de traditionele halve dag reis voor bejaarden. Deelnemers gelieve zich op te geven op heden vrijdag van 2 tot 5 uur in café In den Engel of bij de receptie van Het Schuttersveld. voor al uw van den munckhof n.v. OL.Jp Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat z'ij bij hun besluit van 30-5-'73 no. 1051, aan P. Stoks Zn., Kemp- weg 9 te Venray, vergunning hebben verleend voor het vervoer van per sonen tegen vergoeding met een 14e en een 15e huurauto als bedoeld in de Wet Autovervoer Personen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat tegen het bovengenoemde besluit, binnen der tig dagen na dagtekening van deze bekendmaking, -beroep open staat op Gedeputeerde Staten der provincie Limburg te Maastricht. Venray, 15 juni 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, G. H. Schols, loco-burgemeester J. M. Poels, secretaris Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secreta-rie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. Poels, Loobeek 3, Smakt om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een pluimvee houderij, varkensfokkerij en -meste- rij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting Loobeek 3, Smakt, kadastraal gemeente Ven ray sectie A nr. 2341 2135. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een -ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het -gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting te houden op woensdag 4 juli 1973 om 15.00 uur in het gemeentehuis, .Gro testraat 1. Beroep tegen -een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren -heeft inge bracht. Venray, 15 juni 1973 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, G. H. Schols, loco-Jburgemeester J. M. Poels, secretaris Verleden week zaterdag bezocht de nieuwe attaché van de Spaanse Ambassade in Den Haag de Span jaarden in Venray. De nieuwe atta ché Sr. D. Enrique Luis Sorribes Peris arriveerde zaterdagavond bij aalmoezenier Peters in Smakt, woon de de Mis bij voor de Spanjaarden, bezocht verschillende families op Pinksterdag en sprak tot de aanwe zige Spanjaarden in het Pelgrimshuis in Smakt. Hij toonde zich buitenge woon tevreden over -de wijze waar op de Spanjaarden in Venray ge- integreerd zijn in de bevolking en vooral over het onderwijs aan de spaanse kinderen dat, dank zïj de medewerking van Lucia-school en de gemeentelijke instanties, iedere woensdag wordt gegeven. Namens de ambassade zegde hij aalrn. P. Jan Peters bijzondere hulp toe om in de naaste toekomst de lec tuurvoorziening van de Spanjaarden te verbeteren. Op waarlijk grootse wijze werden de voetballers van de R.K. Voetbal vereniging Geysteren vrijdagavond gehuldigd in verband -met het beha len van het kampioenschap. Natuur lijk stond centraal het behalen van het kampioenschap van het eerste elftal in de eerste klas afd. Lim burg en de promotie naar de 4e kl. KNVB. Maar daarnaast werd ook gevierd het kampioenschap wat de B-jeugd had behaald. Nu is het voor Geysteren een prestatie te meer om dat ruim 25% van de mannelijke be volking in 3 senioren en 3 junioren elftallen meespeelt. Een percentage wat weinig gemeenschappen kunnen behalen. Dat Geysteren met zijn voetballers meeleeft dat bewees de grote toe loop op de receptie, waar heel Geys teren te vinden was. Maar ook vele elftallen, besturen en officials zagen wij ter receptie zowel van de Kring Limburg als van de 4e klas, clubs welke straks in Ge ysteren een spor tieve tegenstander zullen hebben. Alle verenigingen van Geysteren gaven acte de presence, alleen pas toor mg-r. Moors ontbrak, die was met de Limburgse bedevaart in Lourdes, terwijl burgemeester drs. Dittrich wegens ziekte verstek moest laten gaan. Wethouder Baron Weichs de Wenne representeerde met secre taris Hofmans het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum en zij zullen de wens van de voorzitter van de voetbalclub wel ter kennis hebben genomen dat de schoonheid van Geysteren ontsierd wordt door het ongelijke voetbalveld waarop Geys teren het kampioenschap heeft be haald. Donderdagmiddag heeft de beken de tekenaar Anton Pieck in het Oor logsmuseum in Overloon de expositie ingeleid va-n een serie van 21 teke ningen van wijlen zijn broer Henri Pieck, die hij als gevangene in het concentratiekamp Buchenwald van het kampleven gemaakt heeft. Mevrouw H. Pieck heeft deze se rie tekeningen aan het Oorlogs museum aangeboden, die voortaan een op zichzelf staande expositie zullen vormen in de afdeling con centratiekampen in het documen tatiecentrum van het museum. Het was voor landbouwer van Rijswijck uit Oirlo een prettige ver rassing dat dorpsgenoten hem vorige week woensdag kwamen waarschu wen dat in een van zijn weiden een koe aan het kalveren was. Hij had die geboorte nog niet zo snel ver wacht. Een gezond vaarskalf bleek uit eigen kracht op de wereld te zijn gekomen en alles was oké. De moe der bleef in de weide, de boorling kwam op stal staan. Groot was zijn verbazing toen hij op tweede pinksterdag weer door dorpsgenoten gewaarschuwd werd dat weer een koe aan het kalveren was. Het bleek dezelfde moeder te zijn, die nu op eigen kracht twee ge zonde vaarskalveren „afleverde". De drieling weegt bij elkaar zo'n kleine 100 kg en is uitstekend gezond. A.s. zaterdagavond, onder de mis van zeven uur, zingt het bekende Basilica koor uit Meerssen (Zuid- Limburg) de mis a capella „Hercules dux ferrariae". Deze gezangen stam men uit de 16e eeuw en zijn gecom poneerd doop Josquin des Prez. Met deze mis wordt een bepaald muziektijdperk afgesloten, n.l. dat ze nog is opgebouwd uit vaste melo dieën. Het koor, bestaande uit 40 leden, staat onder leiding van Jo Düssel- dorf en organist is Rob Waltmans. Er wordt zo vaak gezegd dat men de ouderwetse gezangen zo mooi vond. Dan krijgt u nu de kans om te ko-men luisteren naar de mooie oude kerkmuziek. Als toegift zal het koor nog zingen het Te Deum van de nog in leven zijnde componist Andriessen. RECEPTIE DRUMBAND OIRLO Reeds eerder maakten wij mel ding van de geslaagde deelname aan de landskampioenschappen voor drumbands door de drumband van fanfare „Ons Genogeen" uit Oirlo. Naar aanleiding van het behaalde sukses de blauwe wimpel ten teken van de landstitel 1973 zul len bestuur, instructeur, leider en leden van het tamiboerkorps a.s. za terdag 16 juni recipiëren in De Ruif te Oirlo van 8 uur tot half 10. Tijdens deze receptie zal door een afgevaardigde van de Federatie van Kath. Muziekgezelschappen in Ne derland de landskampioen de wimpel worden uitgereikt. Want deze receptie wordt juist ge houden vanwege het feit dat Ons Genoegen op 20 mei j.l. in Blokker het hoogste aantal punten (207) be haalde van alle deelnemers. Met na me jury-voorzitter Laro, waarachtig toch niet de eerste de beste op mu zikaal gebied, vroegde aan zijn rap port behalve kritische kanttekenin gen, veel lovende woorden toe. En dit terwijl Oirlo de spits moest af bijten. De handicap van het ope ningsoptreden zou, naar later bleek, in feite een handicap betekenen voor de volgende groepen. Oirlo was het uitstekende richtsnoer voor de jury. Vermeld dient tenslotte dat fanfa re en drumband Ons Genoegen af gelopen maandag deelnam aan mars en showwedstrijden te Hamont, Bel gië. De fanfare behaalde een over tuigende eerste prijs, de drumband daarbij de aantekening „met lof der jury". Omdat bovendien in de „middel ste graad" het hoogste aantal pun ten werd behaald door de drumband ontving tamboer-maitre Joep Ver stappen tevens een zware, bronzen medaille. Deze prachtige plak was geschonken door Jos Ghabert, minis ter van Nederlandse cultuur, aldus vermeldt do inscriptie. Al met al voldoende redenen om de grote drukte, die a.s. zaterdag in Oirlo verwacht wordt te rechtvaar digen. Tijdens de receptie zullen de con- courswerken ten gehore worden ge bracht. Op 21 juni a.s. te 20.00 uur vindit weer een vergadering plaats van de wijkraad. Ook deze vergadering wordt bij gebrek aan een geschik te andere ruimte gehouden in de huiskamer van een van de leden van de raad. Iedereen zal begrijpen dat onder die omstandigheden de verga dering niet openbaar kan zijn. Dat wil zeggen: niet iedereen, die belang stelling heeft, kan ter vergadering verschijnen. Wel kan elke wijkbe woner punten ter bespreking aan dragen! En elke wijkbewoner kan zich op de hoogte doen stellen van de resultaten van de vergadering. In de, naar wij hopen nabije, toe komst zal de wijkraad kunnen be schikken over een vergaderruimte die groot genoeg is om veel belang stellende wijkgenoten het verloop van de vergaderingen te laten vol gen. Er is uitzicht op, dat de wijk raad ook gebruik mag maken van de ruimte in het tweede flatgebouw, waarin de bejaarde wijkbewoners straks hun kaarten uitspelen, over „vroeger" babbelen en over „van daag" glimlachen Heel plezierig zou het zijn, als de wijkraad alvast van meerdere wijk bewoners zou mogen horen, dat een beetje vakantiewerk voor de jeugd op prijs zou worden gesteld. Als de raad in het onzekere blijft over de vraag, of er, voldoende animo is, be staat het risico, dat energie verspild wordt. Voor uw ideeën en suggesties staan de leden van de wijkraad helemaal open! Laat eens iets van u horen. Deelname van het Brukske aan de zeskamp, die een onderdeel vormt van het Koninginnefeest in septem ber, blijft op ddt moment heel twij felachtig. Er zouden zich nog min stens tien deelnemers moeten mel den, voordat de ploeg compleet is. Zet U in! Gemeenschapsopbouw kan ook spel zijn. Tot goed begrip nog dit: in afwij king van wat verwarrende geluiden uit andere hoek, laat de wijkraad U weten, dat niemand van de leden van de raad als zodanig aspiraties koes tert voor deelname als kandidaat aan de komende gemeenteraadsverkie zingen. En dat een wijkraad als ge heel geen politieke partij -is, zal voor ieder weldenkend mens een duide lijke zaak zijn. Door het bestuur van de R.K. Stichting Schoolbestuur Zuid is be noemd tot onderwijzeres aan de St. Franciscusschool mej. Jac. Janssen, Spurkterdijk 8 en tot leidster van de St. Agneskleuterschool mej. L. v. d. Bëkerom, Nieuwlandstraa-t 24. Vrydag 15 juni: 19.00 repetitie voor het hele koor. Zaterdag 16 juni: corvee-dienst voor R. Hendricx, E. Stevens, Frans Schaeffers, G. Ha- gelaar. Maandag 18 juni: 18.30 repetitie voor de 2e stem. 19.00 repetitie voor de le en 2e stem. Dinsdag 19 juni: 18.00 gymavond. 19.00 spellenavond in de Galmhut. Woensdag 20 juni: 19.00 repetitie voor bassen en te noren. Donderdag 21 juni: 18.30 repetitie voor groep.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1