Hoe staat het met het dialekt in Venray... Trefcentrum Noord-West Uitgaan op feest- en weekend-dagen BEÏ0NVERF GROTE BUS: f 9.80 bartels WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PROGRAMMA OPENING SPORTACCOMODATIE S.V. 00STRUM Flexa Betonverf is een product, dat speciaal gefa briceerd is voor het schilderen van moeilijke onder gronden als steen, cement, beton en asbest. Flexa Betonverf is sneldrogend, weerbestendig en zeer goed dekkend, geschikt voor stoepen, terrassen, garages, balcons, enz. VRIJDAG 1 JUNI 1973 No. 22 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 1f ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Om dit te weten te komen, heeft de vereniging „Veldeke Venray" in de week van 9 april 1973 een uitge breid onderzoek gehouden. Het doel van dit onderzoek was vast te stel len, wie in welk geval dialekt spre ken en welke de redenen zijn om dialekt of algemeen Nederlands te spreken. Voor de oorlog verstond iedereen hier het dialekt en het was ook voor bijna iedereen de spreektaal. Slechts een handvol mensen sprak alg. Ne derlands. Als voor deze groep men sen het kontakt met deze streek lan ger ging duren ging men vaak ook over op het dialekt. Slechts bij officiële gelegenheden sprak men alg. Nederlands of deed men pogingen daartoe. Omdat voor velen dat maar of en toe het geval was, had men doorgaans het gevoel dan «en vreemde taal te gebruiken. Een en ander is historisch ge groeid. De taal van de bestuurders an het verleden is slechts weinig de taal van het volk geweest. Onder welk bestuur men ook stond, het dia lekt bleef de voertaal van het volk. Dit kan men zien bijvoorbeeld in de 18e eeuw onder Pruissisch bestuur en ook in het begin van de vorige eeuw, toen Franse bestuurders hier kwamen. Toen vanaf 1815 de offi ciële bestuurders alg. Nederlands spraken, begon de definitieve opmars van deze taal samengesteld uit een aantal hollandse dialekten. Hoewel het dialekt veel overeenkomsten vertoont met het alg. Nederlands, werd het er toch nog niet door ver drongen. Rond 1900 woonden er in deze streken nog diverse mensen die lezen noch schrijven konden, nooit reisden en uitsluitend dialekt spra ken. Vooral na de tweede wereldoor log is een en ander beginnen te ver anderen. Onderwijs, radio, boeken, kranten en t.v. zorgden voor een steeds groter wordende vloedgolf van alg. Nederlands, terwijl nieuwe vestigingen van handel en industrie als magneten werkten op de verre omtrek. Niet alleen uit Venray en Noord-Limburg, maar ook uit heel Nederland en daarbuiten stroomden mensen toe en stromen nog toe, elk met hun eigen inbreng in de spreek taal. Dat er wat verandert, is duidelijk. Het is daarom interessant een mo ment-opname van de situatie te ma ken en deze goed te bekijken. Op 17 mei maakte het bestuur van Veldeke-Venray de voorlopige uit slag bekend van het dialekt-onder- zoek. Aan deze enquete hebben alle hoofden van de basisscholen welwil lende medewerking verleend. De enquêteformulieren zijn inge vuld door alle leerlingen van de 6e klas en hun ouders. Daarvoor wer- Opening eindelijk in zicht Het heeft lang geduurd, feitelijk veel te lang, die bouw van het Tref centrum op de hoek van de Ursula- straat-Hoenderstraat. Maar nu zal toch binnen afzienbare tijd de offi ciële opening van het knalgele ge bouw geschieden. Dacht men eerst eind november, uiterlijk eind december de herbouw van deze „metselbarak" van de LTS te kunnen klaren, men kwam wel dra tot de ontdekking dat het langer zou duren. In eerste instantie waren er heel veel vrijwilligers die 's avonds en in de weekends een handje hielpen maar toen de winter maanden aanbraken zakte de daad werkelijke belangstelling dermate dat slechts een handjevol enthou siastelingen overbleven. En het zijn diezelfde enthousiastelingen die nu met de zorg zitten om het gebouw in te richten. Destijds taxeerde men de bouw en de inrichting op zo'n 35.000,De gemeente gaf daar 50°/o subsidie op, maar dat bedrag is intussen al aan bouw opgegaan. Ook had men ver geten een verwarmingspost in de be groting op te nemen. Al met al baart de inrichting nu toch wel zorgen. Het gebouw bevat een groot ver trek van 10 x 15 m. met bar annex keukentje, een handenarbeidlokaal, een kantoortje en toiletten. En om dat allemaal een beetje netjes aan te kleden en in te richten moet men een beroep doen op de bevolking. Daarnaast heeft men een beroep ge daan op de Venray se industrie en hoopt men ook van de Venrayse mid denstand daadwerkelijke hulp te krijgen. Het gebouw is eigendom van de bewoners van Noord-West en dat zijn de bewoners ten noorden van de Merseloseweg en ten westen van de LangewegOverloonseweg. Zoals gezegd die opening zal nu binnen afzienbare tijd geschieden. Gepland is 16 juni a.s. met daarop volgende een zgn. feestweek om de mensen ook werkelijk bij het Tref centrum te betrekken. Zo is er een disca-avond vastgesteld voor de jeugd van 1418 jaar. Een middag poppenkast voor de kinderen van 2 tot 6 jaar. Er wordt een film ver toond voor de jongens en meisjes van 12 en 13 jaar, en er is een goo chelaar voor de jeugd van 612 jaar. De ouderen krijgen een gezellige avond aangeboden met de Pidelen Rosenthaler en een imitator. Op die avond zal ook de uitslag en de prijs uitreiking plaatsvinden van een gro te loterij die nu van start gaat en be doeld is om de onkosten te dekken van deze feestweek. Is het Trefcentrum open, dan vindt in de eerste plaats de jeugd daar onderdak. Die zoeken nu nog hun toevlucht in de ABO-school. Maar ook de jong-volwassenclub van 17 tot 25 jaar wil men hier weer tesamen brengen. Zij huizen tot nu toe in het vormingscentrum. Is dat eenmaal geregeld en aan het draaien, dan wiil men zien in hoe verre er nog tijd is voor de ouderen en de bejaarden. Al met al een schoon programma dat zeker van de buurtbewoners weer alle aandacht verdient om de laatste problemen op te lossen. Wij komen t.z.t. hierop nog nader terug. den 2 verschillende vragenlijsten ontworpen: 1. een eenvoudige serie vragen voor de kinderen; 2. een uitgebreid formulier voor de ouders. Op deze wijze werden 1500 perso nen geënqueteerd, wat neerkomt op ca. 6°/o van de huidige bevolking van Venray, dus tweemaal het percentage van een normale enquête. Men mag dus aannemen, dat de resultaten betrouwbaar zijn, zeker ook omdat praktisch alle leerlingen en alle ouders het formulier met zorg hebben ingevuld en ingeleverd. Er zal natuurlijk een dieper gaan de studie van de resultaten moeten worden gemaakt. Ondanks het feit, dat het bestuur veel tijd heeft be steed aan deze voorlopige uitslag, was de tijd te kort dieper op de en quête in te gaan. VOORLOPIGE UITSLAG De enquête van de kinderen: In Venray-kom blijkt 74% van de kinderen dialekt te spreken. In de kerkdorpen spreekt 98% van de kinderen dialekt. Op de speelplaats spreekt in Ven ray-kom 57% van de kinderen het Venrayse dialekt. Op de kerkdor pen ligt het percentage op 98% (nagenoeg iedieeren). 3. Op de vraag: Wil je later dialekt blijven spreken? - .antwoordden in Venray-kom 71% met ,,j-a"; op de kerkdorpen met 83%. 4. De vraag: „Als nu door jou geen dialekt wordt gesproken, zou je het dan wilen leren?", is vooral voor Venray-kom verrassend. 54% van de kinderen die nu geen dialekt spreken of kennen wil het leren spreken. De enquête van de'ouders. De ouders kregen een uitgebreide vragenlijst te beantwoorden, waarin dieper op het al of niet spreken van het dialekt werd ingegaan en meer naar de motieven daarvan werd ge ïnformeerd. Enkele konkliusies: 1. Van de ouders is in Venray-kom 46% in de gemeente Venray ge boren in de kerkdorpen ligt dit op 59%. 2. In Venray-kom spreekt 70% van de ouders (bevolking) 'dialekt. In de kerkdorpen is het percentage 94. Hieruit volgt dat in Venray- kom 30% van de mensen alg. Ne derlands spreekt en dn de kerk dorpen 6%. (volgens de kinder enquête). 3. De meeste mensen houden vast aan het dialekt omdat het een onderlinge band sohept (80%) en waardevol as. 4. De dialektsprekers blijken slechts in uitzonderingsgevallen alg. Ne derlands te spreken (tegen vreem den indien nodig op het werk e.d.). 5. De ouders hebben wel de indruk, dat het dialekt van de kinderen invloed ondergaat van de tv, ra dio, boeken en niet-Venrayse vrienden (50%). 6. 60% van de ouders vindt dat het spreken van dialekt niet nadelig is voor de kinderen (studie, op voeding). 7. 70% van de bevolking vindt: a. dat de verschillen tussen dia lekt en alg. Nederlands kleiner worden; b. dat het dialekt zal stand kou den; c. dat het dialekt gemoedelijker is en betreurt, dat het dialekt achteruit gaat. 8. De helft van alle ouders zou graag zien, dat op de basisscholen af en toe dialekt wordt gesproken, vooral de lagere klassen. 9. 80% van de ouders leest wel eens dialekt (camavalskrant). Velen zouden dn Peel en Maas graag ge regeld een stukje in het dialekt willen zien. Op deze avond werd een afdeling dialekt onder leiding van dhr. J. C. Feller opgericht, die aich met het dialektonderzoek als startpunt voor ogen zal bezig houden met het onder zoeken van het dialekt, oude Venray se woorden, Venrayse spreekwoor den, verschillen binnen de gemeente, verhouding met aangrenzende streektalen enz. Deze afdeling weet zich daarbij gesteund door een spellingslij st van klanken, die in het Venrayse dialekt voorkomen. Het foutloos schrijven van het Venrays heeft zo zijn groot ste moeilijkheden verloren. Deze lijsten zijn voor geïnteresseerden bij het secretariaat (Merseloseweg 57) verkrijgbaar. Hierna konden de aanwezigen nog enkele volkskundige voorwerpen als een breischei en een hoorn gemaakt van boomschors bekijken. De steeds toenemende verkeers drukte op de weg geeft steeds meer en meer reden om dankbaar te zijn als men de dag mag eindigen met een veilige thuiskomst. Geldt dat reeds op werkdagen, zoveel te meer op drukke feest- en weekenddagen. Wie op maandag de krant ter hand neemt wordt het eerst geconfron teerd met de trieste balans van do delijke verkeersongevallen tijdens 't weekend. In ons land vielen onlangs in één weekend 20 doden. Zolang u over deze berichten nog het hoofd kunt schudden behoort U tot de overlevenden. Maar hoe vaak bent U misschien al zelf maar net aan een ernstig ongeval ontsnapt door onjuist of onverantwoordelijk gedrag van uzelf of van anderen. De publicatie van verkeersongeval len in de krant is mede bedoeld als een appèl op het betere ,ik" van de lezers weggebruikers opdat zïj, daar door afgeschrikt, zullen komen tot zelfkritiek en zelfsdiscipline. Vooral op drukke dagen is een flinke dosis zelfbeheersing voor elke weggebruiker onmisbaar. Gerouti- neerden en zondagsrijders rijden dan vaak bumper aan bumper, met alle ervaringen van dien. Doch juist dan dienen we ons bewust te zijn van onze verantwoordelijkheid voor el kaar en van onze naastenplicht, ook in het verkeer. Laat op zulke dagen het genoegen van een uitgaansdag niet liggen in het met grote snelheid (wallen) rijden over drukke wegen. Voor wie het moeilijk valt daaraan te voldoen doet er beter aan thuis te blijven. De weg is nu eenmaal voor iedereen. Bevindt U zich echter eenmaal in de heksenketel van zo'n drukke ver- keersdag, maak er dan van wat er van te maken is. Begin met er genoe gen mee te nemen een uurtje later thuis te komen dan u dacht. Dat is altijd beter dan helemaal niet thuis komen! Bedenk dat een beetje vriendelijk heid wonderen doet. Sta meer op Uw rem dan op Uw rechten. Veiligheid gaat voor alles. Gok niet met snelheden of afstanden. Gokken maakt brokken. Wees niet te inhalig. Maak U niet schuldig aan snijden. Blijf in file. Houdt afstand. Erger U niet al te zeer aan ander mans fouten, maar wees zelf een voorbeeld. Stop in druk verkeer alleen buiten de rijbaan en parkeer als heer. Gooi geen afval uit uw auto. Het kan te gen de ruit van een andere auto waaien waardoor de bestuurder door schrikken het rechte spoor kan bijs ter raken. Kruip als fietser of bromfietser niet overal tussendoor en vervoer geen duo-passagier met opzij uitste kende benen. Maak gebruik van de rijwielpaden. Noodzaakt als voetgan ger het rijdende verkeer niet ook niet bij een zebra tot plotseling stoppen. Ga als voetganger over het voetpad, dan loopt U langer mee. Hoe U ook aan het verkeer deel neemt wees voorzichtig en houdt re kening met de fouten van anderen. Dat doende mag U hopen op: VEILIG UIT - VEILIG THUIS Donderdag 31 mei: 13.00 Aanvang Polio-toernooi, voor selectie-elftallen. Deelnemende clubs: BW, Leunen, Sparta '18, Wittenhorst, Wanssum en Venray. Aansluitend aan dit toernooi, Disca-avond in de tent. Toegang vrij. Vrqdag 1 juni: 19.00 Vriendschappelijke wedstrijd voor het tweede en derde elftal. 20.30 Samenkomst voor alle leden van de voetbalclub. Op deze avond zullen de feestelijkheden voor de leden officieel beginnen. Zaterdag 2 juni: 15.00 Voetbalwedstrijd voor de veteranen, vooral oud-leden. 16.30 Officiële opening met onthulling van de naam van het sportpark, door wethouder J. van Oers. Inzegening door ere-lid kap. Jan Rutten. Tegelijk met de opening, ballonnenwedstrijd voor de jeugd. 17.30-18.30: Samenzijn officieel genodigden met bestuur en kommissie. 18.30-20.00: keceptie in die kantine. 20.00 Beierse-avond in de tent op het sportpark. Muziek de Eikenhof kapel. Toegang voor iedereen vrij. Zondag 3 juni: 12.30 Aanvang voetbaltoernooi voor standaard-elftallen. Deelnemende clubs zijn: Castenray, Hol thees, Oirlo, Leunen, Ysselsteyn, Griendtsveen, Kronenberg en Oostrum. 18.00 Prijsuitreiking in de tent, daarna gezellig samenzijn. Tijdens het gehele programma zal er gelegenheid zijn voor DOEL TRAPPEN. Mooie prijzen beschikbaar. Bovendien is er gelegenheid voor warme en koude hapjes. VENLAVENRAY. MAASTRICHT

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9