Veltum spiegel van Venray DORPS- EN WIJKRADEN Politierechter RAUHFASERVERF f 13.75 NIEUW FLEXA'Wandfaser f 14.50 bartels Venrays Mannenkoor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN vergaderden in de Rayoncommissie VRIJDAG 1 JUNI 1973 No. 22 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS \M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi] vooruitbetaling) Er is wel geen wijk- of dorpsraad die zó aan de weg timmert als die van Veltum. Hele wijken van Ven ray leven gezapig voort en houden eens per jaar een feestavond, maar daar is het dan ook mee bekeken. Maar dat is in Veltum niet het ge val. Daa,r houdt men enquêtes onder de bevolking stelit men grote vragen lijsten op en de uitkomsten worden dermate in percentages uitgedrukt dat een buitenstaander meent dat heel Veltum dn rep en roer staat over al dan niet vermeende nalatigheden \^n gemeentewege. Maar als men dan als verslaggever de belegde kontaktbijeenkomst van deze wijk bijwoont kan men zich ondanks de vaak interessante punten van bespreking niet aan de in druk onttrekken dat bepaalde per soonlijke feiten als feiten van alge meen belang naar voren worden ge bracht. En dat bevordert natuurlijk niet de objectiviteit! INSPRAAK Ondanks het feit dat Veltum II al leen nog maar bestaat in vage hoofd lijnen meent Veltum I inspraak te moeten hebben in dat bestemmings plan. Temeer omdat zulks in plan Bergkwartier ook niet aan de orde is geweest. Veltum II zal voornamelijk opgezet worden voor eigenbouwers. Onge veer 850 woningen zullen er t.z.i. ko men. Flats worden er niet gebouwd. De bestaande groenpartijen zullen gehandhaafd blijven. Of het een zelf standige wijk gaat worden of nauw verbonden met Veltum I zal de toe- komst leren. De kavelprijs zal er mee,r dan 8.000,gaan bedragen. Inspraak in het plan als zodanig is mogelijk. VERKEERSSITUATIES Er stonden nog al enkele verkeers technische punten op de agenda. Het begon met zebrapaden op de West singel bij de kleuterschool en op de Veltumse Kleffen bij het winkelcen trum. Er volgde met het aanwijzen van de Veltumse Klef f en tot voor- rangsweg; snelheidsbeperking; par keerverboden etc. etc. veelal punten die met de gemeentelijke verkeers- commissie terdege doorsproken moe ten worden en niet staande deze vergadering opgelost kunnen wor den. Dat er ook minder prettig (ver keerssituaties ontstaan door foutief parkeren e.d. zal zijn oplossing moe ten vinden in de persoonlijke sfeer. Wederzijds begrip en de normale fat soensnormen staan dan voorop. De vrachtwagens zullen vermoe delijk hun heil moeten zoeken op een te creëren strook tegen de oude vuil nisbelt omdat ze nu te veel overlast bezorgen. Parkeerruimte bij de Con.inxhof- school vraagt f 8.000,aan kosten. Er is in de buurt nog parkeergele genheid, eventueel zal 'n parkeer verbod aan een zijde van de weg de gewenste oplossing bieden. Het trottoir aan de Haammaker- straat wordt niet doorgetrokken. Misschien wel als plan Bergkwartier klaar is. GEMEENSCHAPSRUIMTE Met ingang van het nieuwe school jaar krijgt de wijkraad Veltum de beschikking over de kelderruimte van Coninxhof, met alles wat er bij- hoort. De wijikraad vindt dat te wei nig, miaar zal dan toch wel elders in die particuliere seotor die extra ruimte moeten vinden. En, zoals de burgemeester stelde, het hoeft alle maal niet voor niets. WINKELVOORZIENINGEN Het winkelcentrum -in Veltum is nog niet vol. De gemeente kan daar niet veel aan veranderen maar is er van overtuigd dat ook andere zaken er zich zullen vestigen. Een apotheek is daar 'beslist niet bil. Wat betreft de winkelsluitingstij den poogt men een uniformiteit te bereiken, mede met behulp van de Zelfstandige Ondernemers. Maar el ke winkelier behoudt zijn eigen vrij heid om te sluiten wanneer zulks hem goeddunkt. TELEFOON Een tweede openbare telefooncel is er voor Veltum niet bij. Er wordt van de bestaande nog te weinig ge bruik gemaakt zegt de PTT. Uit de vergadering kwam de op merking dat er wel te weinig parti culiere aansluitingen zouden zijn Een tweede brievenbus zal worden aangevraagd. KINDERCRÈCHE Realisering van een kindercrèche bl'ijft zaak van particulier initiatief. Eventueel van bedrijven. De ge meente bemioeit zich daar beslist niet mee. GROENVOORZIENINGEN Aan het afkalven van de bosrand aan de noordkant van de Kempweg kan pas iets gedaan worden nadat daar een persleiding gelegd is. Maar wat men er aan wil doen ward niet duidelijk. Er kunnen in de Veltumse straten nog bomen geplant worden als ten minste de straatbewoners er mee ak koord gaan. Hondentoiletten komen er geen. De ervaringen elders zijn dikwijls zeer slecht, o.a. dat kinderen ze aanzien voor zandbak KOOPWONINGEN Het kopen van woningen is in Vel tum mogelijk, mits bij 2 onder 1 dak, beide bewoners willen 'kopen. Dat vond men niet zo leuk en men had trouwens nog wel het een en ander met de woningbouwvereniging te be spreken. Reden waarom maar met een sloten werd dn juni een hoorzit ting te organiseren tussen Veltum en de woningbouwvereniging. Zij nog opgemerkt dat er 31 koop lustigen waren, mede dank zij de zeer gunstige financiële garanties. ALGEMENE VOORZIENINGEN De gymzaal nabij Coninxhof is volgens de een volgeboekt en vol gens de ander zijn er nog verschillen de uren vrij. En over die vrije uren kan men beschikken a 5,per uur. Over de straatreiniging rond de flats was men het ook niet eens. De bewoners zeiden dat er in 3 jaar niet geveegd was en dat de veegmachine er netjes aan voorbij gaat. De ge meentewerken zeiden dat er lx per week met handkracht gereinigd wordt. Men werd het er niet over eens en dus zal men een en ander grondig onderzoeken. Trouwens over de hele schoon- maakbeweging in en rond de flats was men verre van tevreden. Maar dat is een punt voor de woningbouw vereniging. Dat de oud papier afhaaldienst nogal slordig met dat papier- om springt bij het ophalen mocht mis schien waar zijn maar als er behoor lijk gebundeld wordt en de jeugd er niet in zit te graaien zal het wel los lopen. OPENBAAR VERVOER De busdienst in Veltum bracht vo rig jaar 4.000— op, waaruit blijkt dat ze zeer onrendabel is. Daarover en over heit openbaar vervoer in de gehele gemeente zal men nog eens terdege van gedachten moeten wis selen. Overdekte bushaltes zullen er niet komen. Ze kasten 2700 gulden per stuk. Evenmin komt er een benzine station annex wasgelegenheid. Wel zal men enkele kranen plaatsen waar gewassen kan worden. SPEELVELDJES Officieel zijn er in Veltum 3 speel veldjes waar men kan voetballen. Op andere plaatsen is en blijft dat verboden. Wel zullen er nog speel- werktuigen geplaatst worden. Enkele speelterreinen zijn in aanleg of staan reeds op papier. Of men tegen de jeugdbaldadig- heid meer politie surveillance moet stellen, is een vraag die men met neen beantwoordde. Attentie van de ouders is in deze van veel meer be lang. TOT SLOT Tot slot van deze goed bezochte kontaktbijeenkomst kwamen nog en kele opmerkingen aan de orde. Zo b.v. de vraag over het al of niet aan stelden van een buurtwerken We kre gen wel de indruk dat voor zo iemand benoemd wordt, men wel eens een duidelijke taakomschrijving dient te maken. De straatnamenbordjes bij de Haammakerstraat en de Veltumse Kleffen zullen opnieuw geplaatst worden en nu op de juiste plaats. Een lichtpuntje bij het winkelcen trum en de flats zal er ook nog wel af kunnen maar dat de jeugd in dat zelfde winkelcentrum fietscrossen organiseert en ruiten doet sneuvelen werd wederom terug geschoven naar de opvoedende ouders die in deze een eerste taak hebben. Vorige week kwamen de afgevaar digden van de verschillende dorps- en wijkraden in vergadering bijeen. Middels een aantal discussievragen wildé men een duidelijk beeld krij gen over diverse zaken en het voort bestaan van de rayoncommdssie on der die loupe nemen. Uit deze vragen en antwoorden noteerden wij het volgende voor U: De dorps- en wijkraden voeren veel overleg, bijv. met school, ge meente, PTT, commissie buitenlandse werknemers, verenigingen etc. Kan een dorps- of wijkraad in het geval, dat het overleg geen enkel resultaat blijkt op te leveren, als aktiegroep gaan optreden, wanneer hiertoe aan leiding bestaat? Deze vraag werd met ja beant woord' en men was er zich wel van bewust dat deze akties voor de di verse dorps- en wijkraden geheel verschillende kunnen zijn. De Dorps- en wijkraden funktio- neren nu enkele jaren. Wat kan men nu in het algemeen zeggen, d'ait de taak en het doel van de dorps- en wijkraden zijn? Hierover was men het volledig eens: het bewust bevorderen van het algemeen welzijn in dorps- of wijk raad. Of het daarbij noodzakelijk was dat men rechtspersoonlijkheid krijgt dus ook statuten, werd niet door al len onderschreven. Het zo noodzakelijke kontakt met de achterban (de bewoners van dorp of wijk) poogt men te onderhouden en te verstevigen door regelmatig kontakt, hetzij persoonlijk, hetzij middels berichten din Peel en Maas. Die achterban zou ook de afgevaar digden moet kiezen. Nu de gemeente steed's meer de dorps- en wijkraden betrekt in de beleidsvoorbereiding waren verschil lende afgevaardigden een beetje hui verig voor die verantwoordelijkheid welke het gemeentebestuur hun toe bedeelde omdat de dorps- en wijkra den niet de beschikking hebben over deskundigen en al kunnen de dorps raden teruggrijpen op de afgevaar digden in de gemeenteraad de wijk raden bebben deze raadsleden niet steels tot hun beschikking. Maar zo werd opgemerkt de wijkraden kun nen straks met een eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen gaan deelnemen. Voor die medezeggen schap in de raad voelden de meeste afgevaardigden wel iets. Geen goed woord hadden de af- Programma: Donderdag 31 mei geen repetitie i.v.m. Hemelvaartsdag. Zaterdag 2 juni opluistering Euch viering in St. Servatius, aanvang 19.00 uur. Verzamelen in uniform met overhemd en das om kwart voor zeven bij de kapel. Maandag 4 juni: bestuursvergade« ring in Den Engel. Donderdag 7 juni: gezamenlijke repetitie met de Zangers van St. Frans en Dameskoor Venrode in de Paterskerk, aanvang 8 uur. Hierna normale repetitie in Den Engel. Op zondag 10 juni opluistering Eucharistieviering in de Paterskerk gezamenlijk met de Zangers van St. Frans en Dameskoor Venrode, aan vang 10.15 uur. Donderdag 14 juni: repetitie In den Engel: 19.30 tenoren, 20.00 bassen. Donderdag 21 juni: repetitie: 19.30 bassen, 20.00 tenoren. Zaterdag 23 juni: opluistering van de Eucharistieviering in de Vredes- kerk eveneens gezamenlijk met de Zangers van St. Frans en Dameskoor Venrode, aanvang 19.00 uur. Afmeldingen uitsluitend bij M. Aarts, tel. 1617 of clublokaal. gevaardigden over de houdiilng van de exploitant van de plaatselijke bioscoop welke de openbare verto ning van een film ter gelegenheid van de opening van de barak Noord- West had verboden c.q. geen mede werking had toegezegd. (Hoewel de jronden van zijn weigering formeel juist waren. Red.). Zijn aanbod dat de film maar in de bioscoop moest worden vertoond, vonden de afgevaardigden te ver gaand. Het was er juist om begonnen de bewoners van Noord-West tijdens de komende feestweek naar de wijk- barak te trekken. Omdat in het verleden al eens meer moeilijkheden waren geweest omtrent vertoning van een film zal het dagelijks bestuur van die rayon- commiissie zich beraden of en dn hoe verre de ray on c omimissie er toe kan bijdragen dat herhaling in de toe komst te vermijden zal zijn. De vergadering had een geani meerd' verloop en werd gekenmerkt van de wil dat de representanten zich positief blijvend willen inzetten tot een meer en leefbaar dorp of wijk van de gemeente. Vermelden wij nog dat deze bij eenkomst onder leiding stond van voorzitter H. Philipsen welke gese condeerd werd door de heer K. Knol van de stichting Samenlevings opbouw Noordelijk Limburg. GESLAAGD Aan het Boschveldcollege te Ven ray slaagden voor het eindexamen H.B.S.-A: A. Th. M. Arts Horst; A. J. M. van den Berg Venray; J. Th. Beterams, Venray; J. J. G. M. Claessens, Ys- selsteyn; L. J. J. M. Janssen, Stevens beek; F. C. Smits, Horst; M. J. P. Stikkelman, N. Bergen. Voor het eindexamen H.B.S.-B slaagden M. A. M. Apers, Venray; J. H. W. J. van Rosmalen, Boxmeer; F. J. Ch. M. Scheibergen, Oostrum; W. C. J. M. van Swam, Wijchen; M. J. P. Ver- heijen, Overloon; H. M. G. A. Wis- mans, Venray. „Ik vraag me af", zei de politie rechter, „waarom je zoiets nou doet. Dringt het nou helemaal niet tot je door hoe a-sociaal het is om door de gemeenschap ter verfraaiing van de stad gepootte tulpen uit hun bakken te rukken en over de straat te smij ten?" De verdachte, die voor het hekje stond, trok zijn in een schreeuwerig jasje gehulde schouders op en veeg de zijn vlassige haar uit een paar ogen, die niet al te pienter de wereld in keken. „Nou", zei de politierechter onge duldig, „krijg ik nog een behoorlijk antwoord, of is dat er tegenwoordig ook al niet meer bij?" Het jongmens voor het hekje haal de diep adem, slaakte een lamlendige zucht en brauwde: „Wat 'n deining voor 'n bossie tullepe!" De zittende magistraat werd staan de magistraat uit verontwaardiging en brauwde de verdachte na: :„Wat 'n deining voor 'n bossie tullepe? 't Was helemaal geen BOSSIE tulle pe. Je hebt een grote bak prachtige tulpen helemaal verwoest. Schijn baar zonder enige aanleiding heb je alle tulpen eruit getrokken en over de straat gesmeten. Je hebt daarmee het werk van vele mensen in vele weken volkomen teniet gedaan -En de gemeenschap kan daar weer voor opdraaien." Onder het spreken was de politie rechter weer gaan zitten en hij keek de jeugdige verdachte vertoornd aan. Op het pukkelige gezicht van deze was niet de minste emotie af te lezen en hij zei doodleuk: „Waas toch moederdaag." „O", vervolgde de politierechter, „is dat een reden honderden tulpen te vernielen? Ik zal je eens wat ver tellen. Ik geloof dat jij hier gewoon smoesjes staat op te hangen. We zul len eens even gaan kijken wat de getuigen te vertellen hebben." Eerst trad een heer naar voren, die verklaarde een winkel te drijven in een galerei waar de bewuste bloe men voor hadden gestaan. Hij was nogal laat in z'n winkel aan het werk geweest en had op een gegeven mo ment een hels kabaal gehoord, ge paard gaande met een soort gehuil. Toen hij naar buiten keek, had hij gezien hoe verdachte midden in het bloemperk stond en met handen en voeten de bloemen eruit werkte. En kele kameraden van het zelfde allooi zorgden voor de verdere distributie over het plein. Een andere getuige was een dame, die ergens boven een winkel woon de. Zij zette voor het hekje een hoge borst op en wierp een vernietigende blik op de verdachte. Deze grijnsde haar toe. Wat haar wit om de neus deed worden. Maar niet voor lang bleek al gauw. Zij hield ongeveer een zelfde betoog als haar voorgan ger, wat al gauw een knalrode kleur op haar wat je noemt vrij gevulde gezicht deed komen en tevens op haar onderkinnen, waarvan een aan tal aan het oog wend onttrokken door de bontkraag van haar mantel, die haar zeer .ronde vormen omhulde. Zij was echter naar buiten geko men om de jeugdige vandalen tot de orde te roepen. Het bleek echter al gauw, dat zij beter op haar flatje had kunnen blijven, want zij vormde voor de naar later bleek aan geschoten jongelui een dankbaar ob- jekt óm de spot mee te drijven. De een had haar „Betsie Turf" genoemd en een ander de „werkloze dikke da me" van de kermis en wou haar daarom als troost een „bossie tullepe" geven. Het kwam er op heer dat zij in tranen naar huis was binnenge vlucht, waar Zij meteen de politie belde. Deze had de jongens al te gra zen nog voor ze thuis waren. De ver dachte had zelfs nog een bos gele tulpen in de arm. De officier vond een stevige te rechtwijzing op zijn plaats en voor de belediging 100— plus vergoe ding van de schade. De rechter maakte er 50,plus vergoeding van de schade van,-vergezeld van de waarschuwing dat hij de volgende keer er niet zo gemakkelijk vanaf zou komen. ADVERTEER IN PEELENMAAS Vloeibare Rauhf aser: met de rolborstel, zo uit de bus op de muur, klaarKan over behang en pleisterwerk. Speciale prijs 7 kg. wit slechts geeft Rauhfaserstructuur op wanden van elk materiaal. In 7 moderne effectvolle d J r A kleuren. Emmer 3,5 kg. VENLD,VENRAY. MAASTRICHT

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5