Gezamenlijke Venrayse bloemisten tooien schouwburgplein... VAMOSAVER Officiële opening sportpark Heesakker Oirlo-Castenray FRIENDS ROADSHOW DRUKWERK Prins Bernhard was in Overloon, Mook en Venray ■Pf!'3 Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Op het Schouwburgplein VRIJDAG 1 JUNI 1973 No. 22 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) De opening van uiten-Spel, woens dagochtend1 en het nieuwe schouw burgplein in Venray, door de Com missaris van de Koningin, was extra fleurig. De gezamenlijke Venrayse bloemisten besloten n.l. rond de fon tein op het schouwburgplein een grote bloemendekoiratie ana te bren-. gen. Bovendien vesiierden zij de lui fels langs; het plein. Tuincentrum Karei Viriens uit Baarlo bracht intussen duizenden bloemen en heesters naar Venray. Dit bedrijf verzorgt de aankleding van het tentoonstellingspark. Ook tientallen stands zullen rijkelijk met groen en bloemen worden versierd. Diamantslijper Nu de tentoonstelling in gereedheid •is blijkt hoeveel zorg aan de meer dan honderd inzendingen werd be steed. Talrijke prachtige stands zijn te zien. Het 'dynamische karakter van Buiten-Spel blijkt uit de vele demonstraties die gegeven worden. Een van de meest exclusieve aktivi- teiten is ongetwijfeld die van de diamant-slijper. Op buiten-spel kun nen de bezoekers met eigen ogen zien hoie ruwe diamant geslepen wordt tot een flonkerende ibrilj.ant. Duitse belangstelling Het is opmerkelijk hoeveel aan dacht de duitse pers in het grensge bied aan Bpuiten-Spel schenkt. De organisatoren hebben zeer bewust ook over de grens hun publiiciteits- en propagandacampagne gevoerd. In duitse bladen met een totaal oplage van een kwart miljoen wordt ge adverteerd. Moeilijkheden De tentoonstelling zal, naar ge vreesd wordt, parkeermoeilijkheden. opleveren. In de directe omgeving is slechts ruimte voor circa 500 auto's. Dit zal waarschijnlijk veel te weinig zijn. Door middel van speciale maat regelen zullen de bezoekers van bui ten verwezen moeten worden naar parkeermogelijkheden verderaf. Overigens zal de grootste wandel- afstand niet meer dan 8 minuten be dragen. Publiciteit Het is misschien toch even goed eens een kijkje te nemen achter de schermen, wat er .aan voorbereiden de public relations' voor deze ten toonstelling is gedaan. Behalve de zuil op het schouwburgplein die reeds vorig jaar de aandadht trok voor uitenJSpel is er sinds maart 1973 intensief propaganda voor dit gebeuren gemaakt door middel van een 7 tal perscommuniqué's (waar van 2 met foto van maquette van voorfront en van de hostesses met affiche). Dit is naar de reda'kties ge stuurd van 32 dag- week- en wijk- bladlen in Nederland en 17 naar Duit se bladen Dat iallefe in een straal van 45 km. rond Venray. Deze 'toezen dingen hebben veel response gehad en vele artikelen en berichten om trent Buiten-Spel zijn in verschil lende kranten verschenen. In een selectie van deze bladen worden verder de lezers via een drietal advertenties tot bezoek op gewekt. Alleen al in Duitse bladen hoopt men zoals gezegd een kwart miljoen, lezers daarmede te bereiken. Dat het Dagblad van Noord Lim burg met een huiis-aan-huis katern kwam. over Venray ds intussen be kend zoals ook Peel en Maas een extra bijlage voor deze tentoonstel ling 'had. Naast een 8tal reklamebordien, die begin mei aan de invalswegen van Venray zijn opgericht, zijn in het bovengenoemde gebied 500 grote en 500 kleine affiches van Buiten-Spel 1973 bezorgd en opgehangen. Een huis-aan-huis verkoopbrief in cou vert met een reductiebon voor twee personen zijn bezorgd in Deurne, Overloon, Maashees, Vierlingsbeek, Boxmeer, Geysferen, Wans'sum, Bl'it- terswijck, Meerio, Tienray, Swolgen, Hegelsom en Horst. Voeg daarbij dat door de stand houders natuurlijk ook affiches zijn opgehangen daar om. ook een 2500 tal xeduktiebonnen aan relaties heb ben uitgereikt dan is het duidelijk dat er nog al wat reklame gemaakt is voor dit evenement. We vergaten dan nog de aandacht die Radio-Zuid aan deze tentoonstel ling gaf en wijzen op de toezending van het programma aan de verschil lende omroepen voor het televisie- progrmama voor toeristen. Mocht er onvoldoende teloop zijn dan is nog een extra ibuirget gereserveerd' voor extra reklame. Bij dit allies moet men wel be denken dat bet succes van een ten toonstelling als deze niet op de eer ste plaats afhankelijk is van het ge tal bezoekers doch door de omzetten van de standhouders. Een te grote toeloop van bezoekers kan en dat is elders wel duidelijk geworden ten koste gaan van de omzet. I. NOTICIAS RELIGIOSAS Hoy, el jueves el dia 31. de mayo, es la fiesta de la Ascension de Nues- tro Senor. Liturgicamente celebrare- mos esta fiesta1 en la Ermita de San José en Smakt el domingo con una Misa con platioa y cantos en Castel- lano a las d'iez y media. Ha fallecido en Espaha el Sr D Angel Morales el Badre de Miguel Morales. El ano pasado ha estado de visita y ha asistido todos llos domin- gos, con su Senora, en nuestra Misa. El dcmiingo proximo la Misa en la Ermita de San José en 'Smakt a las diez y media, sera ofrecida para el deeoanso ete rnio de la alma de nues- tro querido' difunto. Ahora ya el' pé- .same no solo die padre Juan sino también de todos los Espanoles a Miguel Morales y su esposa, da. Ce-x lestina, y a todos sus familiares. II. NOTICIAS CULTURALES El miércoles, corno siempre, hay escuela complementaria para sus hijos. El domingo hay también peli- cula. Si van de vaoaciones no se ol- viden de areglar los documents del seguro (especiallmente por casos de enfermedad en Espana). Y basta la vista el domingo proximo en Smakt. Zondagmiddag vond, begunstigd door fraai zomerweer, ide officiële ingebruikname plaats van het fraaie sportpark Heesakker op de grens van Oirlo en Casteniray. Burgemeester drs. Sohols, die in gezelschap was van de beide wet houders J. Loonen en van Oers, het plv. hoofd van de afdeling jeugd- en sportzaken der gemeente, de heer M. Zandbergen, besturen va-n vele voet balclubs uit de regio en van de scheidsrechtersgroep, verrichtte de opening. In zijn openingstoespraak wees bur gemeester drs. Schols erop dat Oirlo en Castenray het duidelijke bewijs hebben geleverd' dat door samenwer king meer bereikt kan worden dan ieder dorp op zich. Als zowel Casten ray en Oirlo ieder op hun eigen ma nier dit had aangepakt, was de Hees- akker nimmer gerealiseerd gewor den. Juist door samenwerking over de grenzen van eigen dorp of paro chie heen had men dit sportpark (de naam sportcomplex wilde burge meester Schols niet noemen, omdat de gemeente er een complex aan had overgehouden) kunnen realiseren. Juist het eigen initiatief kan in een gemeenschap iets losslaan en zoiets is ook hier. gelukt waarbij men ter dege rekening gehouden heeft met de financiële mogelijkheden. In Ven- rays nieuwbouwwijken is een derge lijk resultaat niet te behalen en daar worden die voorzieningen uit de zgn. bovenwijkse voorzieningen betaald'. De Oirlo-Castenray.se gemeenschap deed dat vrijwillig en heeft daar nu dat fraaie sportpark aan overgehou den. (Overigens misten w"ij bij de of ficiële opening het raadslid van Castenray. Bij navraag bleek dat de ze zaterdag een felicitatietelegram had gezonden). De heer M. v. d. Sterren voorzitter van de sportstichting De Heesakker wees in zijn overigens te lange toe spraak ook op de belangeloze inzet, welke de inwoners van Oirlo en Castenray gezamenlijk hébben ge daan, waardoor de realisering -eer der dan volgens de gemeentelijke plannen was mogelijk geworden. Een historisch gebeuren, waarbij de een dracht tussen de twee dorpen heeft gezegevierd. Goede samenwerking tussen de beide voetbalclubs had reeds de eerste fusiemogelijkheden aangekondigd. De A-jeugd van beide dorpen spelen el in een elftal. Vijf jaar hebben de voorbereidingen ge duurd, zo memoreerde de voorzitter, tussen gemeente - Heidemy en de ruilverkaveling. Men is nu trots en erkentelijk voor de vele blijken van daadwerkelijke medewerking bij de totstandkoming. Beide voetbalclubs hébben 5 senioren- en 9 jeugdelftal- len plug nog een veteranenelftal. Dank bracht hij vooral aan de wer kers in vrije tijd zowel voor de speel velden als voor de overigens voor treffelijk ingerichte kleedlokalen en kantine. Het .aandeel was het kader en leerlingen van de Horster LTS had gehad bij realisering van de aan leg van 'electrieiteit en timmerwerk werd dankbaar gememoreerd. Een en ander is daardoor 'aanmerkelijk goedkoper geworden. Dank bracht hij ook voor de door de veteranen aan geboden en door leerlingen van de LTS vervaardigde plastiek uit ijzer en 'koper welke nu een der wanden in. die kantine siert. De heer v. d. Sterren bracht nog een wens over aan het gemeentebe stuur namelijk een verlichting voor de velden. Deze kost 5.000Er was nog wel wat in de reservepat, maar hij hoopte toch bij de gemeente te mogen aankloppen voor een mo gelijk tekort. Na de toespraken waren de veilden vrij voor de drumband en fanfare Ons Genoegen welke de ingebruikna me muzikaal opluisterde. Daarna traden de voetballers van de O'irlo-Castenray selectie tegen een elftal van SVV binnen de lijnen om uit te maken wie de sterkste was. SVV nogal verzwakt door de laat ste verwikkelingen had een zware opgave om de fanatiek spelende kerkdorpbewoners hun wil op te leg gen. SW speelde technisch beter, scoorde de openingstreffer, maar het enthousiasme van Oirlo-Castenray overwonen uiteindelijk met 42, mede door een niet al te best spelen de SW-verdediging. Maar het was een sportieve strijd, die de toeschouwers zeker die van Oirlo en Castenray toch geboeid zal hebben. HEMELAARTSDAG 2 uur, 3 uur en 4 uur, telkens een programma van een half uur De FRIENDS ROADSHOW is een kommune-groep uit Londen, bestaan de uit mensen met een gezamenlijk idee: amusement brengen. De groep wil dat amusement brengen, daar waar mensen zijn; ze hebben ge speeld in bars, op straat, in kerken en op popfestivals. Overal vandaan, uit de gehele wereld, heeft de groep mensen bijeengebracht die op vele gebieden kundig zijn. Goochelaars, voor al uw van den munckhof n.v. Zaterdagmorgen landde te Mook een helicopter met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard, waar hij zich voor de jaarlijkse reünie naar de bijeen komst van de staf van de voormalige Binnenlandse 'Strijdkrachten ging. Dit is een traditie geworden. Na het officiële gedeelte gingen de deel nemers nu per auto naar Overloon waar o.m. een bezoek werd 'gebracht aan het Nationale Oorlcgs- en. Ver zetsmuseum. Lang bleef de Prins bij de afdeling sectie krijgsgeschiedenis waarbij hij opmerkte dat er eiigen- iijlk te weinig documentatie over de binnenlandse strijdkrachten aanwe zig' is. Hij raadde aan kontakt t.e zoe ken met de sectie krijgsgeschiedenis van bet Nederladbse loger voor een aanvulling. De Prins vertoefde in goed gezelschap, omdat de secr. gene raal van de Sectie Krijgsgeschiedenis drs. Pijnenburg mede aanwezig was. Deze zegde toe al het mogelijke voor het Nationale Oorlogs- en Verzets museum te doen 'om aan de wens van Prins; Bernhard gevolg te geven, zo dat binnen niet al 'te lange tijd de afdeling documentatie weer zal kun nen worden uitgebreid. Het is tevens een traditie dat bij de jaarlijkse bijeenkomsten van de Staf van Binnenlandse Strijdkrachten ook leden uit het voormalig verzet aanwezig zijn en van Limburgse zij de van bet Verzet waren aanwezig o.a. de heren Bensen uit Heerlen en Franssen uit Sittard. De Prins; ver toefde later nog in het museum- restaurant en .sprak op ongedwon gen wijze met de aanwezigen, waar bij veel weer van die jaren 1944 1945 opgehaald werd'. Het sluitstuk van 'het bezoek aan Overloon was even een borreltje in de Venrayse Beejekurf waar direc teur Cattoir de Prins, die vroeger arriveerde dan verwacht was, op het nieuwe schouwburgplein verwelkom de. Hij kreeg een overzicht van de Venrayse aktie „ihutjie bij mutje" om geheel in particulier initiatief een schouwburgplein op teen voor deze tijd passendë wijze aan te kleden. Burgemeester drs. Schols verwel komde later de Prins met zijn gevolg waarna deze via de nabij het Bosch- veldoo'lilege gelande helicopter, nage keken door een grote schare jeugd, afscheid nam van zijn in hoedanig heid van inspecteur generaal van de Binnenlandse Strijdkrachten bezoch te jaarlijkse reünie. Onderstaande kleine foto-reporta ge moge u een beel'd geven van wat er zo al nodig is voor een prinselijk vertrek per helicopter nadat de po litie 'het sportterein/vliegveld voor 't publiek gesloten had. Eerst kwam er de ambulance van het Roode Kruis, toen een brand weerwagen, en toen kwam eindelijk de helicopter. Vervolgens kwamen twee motor-polities gevolgd door de prinselijke wagen met inzittenden. Nadat de Prins in de helicopter had plaats genomen steeg deze weer op en daarmee kwam er een einde aan dit korte intermezzo. Eriends ontstond uit de London Black Theatre en de London Mime Company, op de gedenkwaardige ,11 maart 1972. eide groepen bestonden uit drie personen; Jango Edwards was de toenmalige leider van de London Mime Company welke groep hqt juist acht maanden eerder had opgericht. Daarvoor was 'hij o.a. werkzaam in een Amerikaans circus. Regelmatige Shaffy-bezoekers kon den in dat jaar getuige zijn van die eerste prestaties van Eriends tijdens enkele nachtelijke try-outs. Het was het begin van een turbulente ontwik keling. Op dl'.t moment bestaat de groep uit vijftien personen en is ge- pecialiseerd' in wat in Engeland Roadshow heet. Het repertoire is zeer uitgebreid en gevarieerd en -verandert vrijwel ieder dag. Er kan gespeeld' worden cp alle mogelijke plaatsen; iedere lokalie krijgt zijn aangepaste show, de lokati'.e bepaalt het verloop van d'e produktie. In Amsterdam is de greep te zien in Paradiiso, Melkweg, op straat en in het Shaffy Theater. U bijt getuige van een ongetwijfeld zeer tijdelijke fase in de ontwikke ling van deze groep. Shaffy Theater en Friends werken nu x-eeds aan een zere groot projekt voor het volgend seizoen. clowns, mimespelers, dansers, akro- baten, poppespelers en muzikanten willen samen met het publiek iets tot stand' brengen, waarbij ieder zich zal .amuseren. De FRIENDS willen vrienden maken over de gehele we reld! Ook voor de kinderen heeft de FRIENDS ROADSHOW iets te bie den. Internationaal vertier op hoog niveau. Sketches en spelletjes, pret en flauwigheid, met mime, even wichtskunst, zwart-theatex, kunst- fietsen, akrobatiek, vuurvreten, goo chelen en clownerieën. Met die ingrediënten willen de FRIENDS een ontspannen 'atmosfeer scheppen, zowel voor de artiest als voor het kind, zodat die samen kun nen spelen. Een feestelijke show die van week tot week anders zal Zijn. Pret, lachen en geluk! LINKS INHALEN Op de Deumëseweg wilde de be stuurder van de personenauto, die 48- jarige Th. J. uit Venray de links ge legen Rouwkuiienweg indraaien op 't moment dat hij weid ingehaald door de personenauto, bestuurd door P. v. d. W. uit Horst. Het bleef ge lukkig bij materiële schade.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 13