TT Nieuw schietterrein in gebruik genomen met koningschieten Kindervakantiewerk Jongerenvakantiewerk Dit is een keihard boekje... DRUKWERK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Daar kwamen de schutters weer Speciaalzaken in Heren- en Jongenskleding Venrays Mannenkoor Stratenplan VRIJDAG 11 MEI 1973 No. 19 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 750 (bij vooruitbetaling) Zaterdagmiddag was het dan zo ver, dat de heide schuttersgilden welke Venray rijk is, met vliegende vaandels en slaande trommen in een feestelijke rondtocht door Venray- kom, muzikaal begeleid door de drumband van de Kon. Harmonie Euterpe aantoonden, dat ze er nog altijd zijn en ook willen blijven. Beide schuttersgilden hadden el kaar gevonden. Zo trokken de leden van het Zandakker in keurige nieuwe uniformen en versterkt met enkele meuwe leden (jammer genoeg mis ten wij tijdens die rondtocht de he ren Ruyten, H. Thomassen, Rats, Coenen en Colsen), terwijl ook de leden van St. Anna in hun traditio nele kledij deze tocht maa'kten van af het gildehuis van het Zandakker. Na de officiële 'presentatie aan het Venray se publiek werd naar de En depoel getrokken waar de leden van beide korpsen na eerst door de com mandant van het Zandakker, Frans Hendriks, keurig in het gelid te zijn gesteld, werden toegesproken door de voorzitter van het Zandakker, Piet Lenssen, juist 45 jaar lid. Hij sprak vooral een woord van dank en wel kom aan burgemeester drs. Schols, die de eer te beurt viel het eerste schot voor beide schuttersgilden op de vogel af te schieten, welke keu rig prijkte aan de schiethoorn. Het was in de 45 jaren dat hij lid was niet voorgekomen dat Venrays eerste burger het openingsschot zou lossen. Hij bracht ook dank aan het gemeentebestuur voor de nieuwe schietmogelijkheid welke aan de Endepoel iis mogelijk gemaakt, zodat de beide schutterijen geen gebruik meer behoeven te maken van de schietbanen van het O.L. Vrouwe Gilde van Holthees, die overigens al tijd zo gastvrij ter beschikking van de Venrayers gesteld waren. Voorzitter Piet Lenssen vond juist de dag van de bevrijding een sym bolische dag voor een gezamenlijk optreden van de beide schuttersgil den. Nadat eerst 1 minuut stilte in acht was genomen voor de enkele weken zo geleden zo plotseling overleden voorzitter van St. Anna, de heer G. Flinsenberg, opende burgemeester drs. Schols met twee treffers op de vogel het koningvogelschieten, al was de volijverige Jep Janssen een goede steun om het burgemeester lij ke oog voor de felle zon te be schermen door zijn uniformpet daar boven te houden. KEIZER St. Anna had niet alleen het eerste zijn koning, maar tevens ook zijn keizer, want de 41-jarige koning G. Mulder wist met het 100e schot de laatste resten van de vogel naar be neden te halen. In de 18 jaar dat deze kening lid was van het schut tersgilde St. Anna was hij voor de derde maal achtereen koning. Het volgend jaar zal hij zich dan mogen tonen in de keizerlijke waardigheden en behoeft hij zijn koningschap niet meer te verdedigen. Bij het Zand'a.kker duurde heit iets langer. Terwijl men daar juist de 7e ronde had beëindigd haalde de 37- jarige Martien Lenssen ook de res ten naar beneden juist voordat de oude koning aan de schiêtstang zou aanleggen. Trouwens de familie Lenssen is een goede steunpilaar van het Zandakker immers maar liefst Vijf leden zijn lid vader Piet en vier van zijn zoons. Dat de huldiging met de gebruike lijke schutterseer gebeurde, spreekt vanzelf en ook het tromgeroffel werd keurig verzorgd door de trommelaars van Euterpe. Daarna ging het in optocht naar het gildehuis, waar het feest op de voorgeschreven wijze werd voortge zet. Het schuttersgilde-wezen is schijn baar weer op de goede weg. Alle verwachtingen zijn dat niet alleen de traditie zal worden voortgezet, maar ook zal worden uitgebreid, nu eigen schietterreinen ter beschikking zijn en nieuwe leden zich o.m. bij het Zandakker melden. GROTESTRAAT - VENRAY STEENSTRAAT - BOXMEER De repetitietïjden zijn een half uur vervroegd, waarbij de tenoren en bassen op toerbeurt een half uur eer der beginnen. A.s. donderdag 10 mei beginnen de tenoren om 19.30 uur en de bassen om 20.00 uur. Donderdag 17 mei: 19.30 bassen; 20.00 tenoren. Donderdag 24 mei: 19.30 tenoren; 20.00 bassen. Donderdag 31 mei: 19.30 bassen; 20.00 tenoren. Afmeldingen uitsluitend 'bij dhr. M. Aarts Pr. Hendrikstraat 14 tel. 1617 of bij '.t clublokaal. In zeer korte itijd' is de 4e verbeter de druk van Venrays stratenplan vrijwel uitverkocht. De laatste exem plaren zijnn og op het WV-kantoor verkrijgbaar. De 5e druk (ongewijzigd) is inmid dels .in bewerking genomen en men mag verwachten dat deze over circa 14 dagen gereed is. De vlotte verkoop heeft eens te meer bewezen dat deze gids in ons groeiend1 Venray in een behoefte voorziet. Voor de 22e maal organiseert het comité Kindervakantie werk Venray weer twee weken vakantie voor de kinderen. Zij is ook nu weer maan den voor de start bezig met de or ganisatorische voorbereidingen o.l.v. voorzitter W. Michels. Er zijn weer problemen op te lossen voor het zo ver is. En nu dit jaar voor het eerst k i ndervaka ntiewer k georgan iseerd wordt van de eerste tot en met de vijfde klas van de lagere school, wordt weer meer van de organisa toren verwacht. Het vorig jaar, toen ook de weergoden niet op de hand van de organisatoren waren, werden er vakantiegenoegens georganiseerd voor 1200 kinderen. Dit jaar ver wacht men met de uitbreiding van de klassen 1500 aanmeldingen. Dit jaar kunnen jongens en meis jes in dezelfde week deelnemen. De data ztfn dit jaar van 23 tot 27 juli en van 30 juli tot en met 3 augustus. Voor de 'kerkdorpen is de deelname als volgt verdeeld: 23 tot 27 juli: Leunen, Veulen, Heide, Vredepeel, Merselo en Ysselsteyn. 30 juli tot en met 3 augustus Oostrum, Oirlo, Cas- tenray en Smakt. In overleg met het comité is een andere week mogelijk. Vervoer van en naar de kerkdorpen is gratis en wordt door het comité en in samenwerking met het ge meentebestuur verzorgd. De bijdrage is ook dit jaar laag gehouden. Voor het eerste deelne mende kind uit een gezin betaalt men 7.50 voor het tweeede 5,en voor het derde en volgende kind uit 2en gezin 3.50. Ook dit jaar rekent het comité weer op de onmisbare medewerking van de hoofden van scholen en de mderwijökrachten, want daar moe- en de kinderen zich einde mei aan melden. 100 LEIDERS EN LEIDSTERS De leiding heeft ieder jaar zorgen over de medewerking van leiders en leidsters zonder welke begeleiding het kindervakantiewerk niet kan sla gen. Dit jaar zullen meer dan leiders en leidsters nodig zijn. Het comité verwacht dat juist door de enorme uitbreidingen van Venray en het ves tigen van personen van elders er mogelijk nieuwe leiders en leidsters gevonden kunnen worden. Bij de nieuwkomers hoopt men jongens en meisjes te vinden, die elders reeds hun krachten aan kin dervakantiewerk hebben- gegeven. Deze kunnen zich schriftelijk of tele fonisch melden bij de heer W. Ver- heyen, Kempweg 46, tel. 4292. Jammer genoeg hebben enkele comitéleden zich genoodzaakt gezien hun lidmaatschap te beëindigen. Me de daardoor en het feit dat de orga nisatie zich steeds meer zal gaan uit breiden wal het comité tot uitbreiding overgaan. Een waarschuwing geeft het comité wel, het is geen vergader comité maar ene doe-comité. Ge vraagd worden kandidaten, die be reid zijn b.v. minstens 4 jaar zitting te nemen in het comité, daar een funktie in willen vervullen, akties willen voorbereiden, maar ook a'kbief opzetten, oriëntatietochten, sport wedstrijden, zeskamp mee willen uit- voreen, maar ook het sjouwwerk willen doen zoals materialen halen en wegbrengen. Men. moet liefst 20 jaar of ouder zijn, goede organisa torische kwaliteiten hebben en sa men willen werken in een jong team op een minder formele basis, maar wel kinderen vakantievreugde wli- len bezorgen. Liefhebbers daarvoor kunnen zich opgeven bij de voorzitter W. Mi- chiels, St. Catharinastraat 13 te Leu- Het enthousiasme van het comité kennende en de wil om ook in 1973 Venrayse schoolgaande kinderen een aangename week te bezorgen, zullen zij ook deze moeilijkheden de baas worden. JONGERENVAKANTIEWERK Maar er was nog altijd een grote schare jeugd waar niets voor wordt gedaan en daarin wil nu de Soos Free Wheelin verandering in gaan brengen. Vol enthousiasme hebben een aantal bestuursleden van deze soos uit de Hoenderstraat zich be reid verklaard voor de jeugd van de 6e klas van het lager onderwijs en de jeugd van de eerste 3 klassen van het voortgezet onderwijs iets te gaan doen. Dat is dan bedoeld voor de jeugd van zo rond de 12 tot 16 jaar, in Venray-centrum en de kerkdor pen. Deze jeugd: zal wel op eigen gelegenheid naar de basis aan de Hoenderstraat moeten komen. Voor vervoer kan niet worden gezorgd. Omdat het de eerste keer is zal er slechts een week worden georgani seerd en wel van 23 tot 27 juli. De onkosten bedragen, voor de eerste deelname uit een gezin 7.50, voor de tweede 5,en voor de derde 3.50. Al is er een samenwerkingsverband met het kindervakantiewerk Ven ray bij de bepaling van de bijdrage kan geen rekening worden gehouden of een of meerdere gezinsleden aan een of andere vorm reeds deelnemen. In tegenstelling met het program ma van het kindervakantiewerk waaraan nog gedokterd wordt is het programma van het Jongerenvakan tiewerk reeds in concept gereed. Daaruit kunnen wij nu reeds ver melden: Maandag voormiddag: groepsinde ling en deelname aan trimwedstrij- den op de trimbaan. Maandagmid dag bezoek aan enkele Venrayse be drijven. Dinsdagvoormiddag: Film met dis cussie bandopname en toneelspel. Namiddag smokkeltocht. Woensdagmorgen: oriëntatietocht; woensdagmiddag: microscoop- of kreatief spel. Donderdagmorgen maken van toeters en spandoek voor de voetbal wedstrijd welke vrijdagmiddag zal plaatsvinden tussen een dames- en herenteam uit de deelnemers tegen een elftal van de leiding. Donderdag middag geen gezeur over eten maar pannekoeken zelf bakken en eten. Vrijdagmorgen bostocht aanslui tend pick-nick en 's middags de voetbalwedstrijden. Maandag zal als afsluiting een tuinfeest worden gehouden achter de soos voor de deelnemers met kampvuur en gelegenheid tot dan sen. Aanvang 7 uur. De dagen van het jongerenvakan tiewerk beginnen om 10 uur en ein digen om 5 uur. Zodra de inschrijvingen binnen zijn de formulieren worden mid dels de scholen bezorgd zullen de organisatoren een introduktieavond houden voor de deelnemers. Met dit boekje zjjn de kinderen van de scholen thuis gekomen. Het is een campagne van Veilig Verkeer Nederland. Gedurende de maanden mei en juni gaan automobilisten, ouders, politie, over heid en leerkrachten van scholen mobiliseren voor een gemeen schappelijke strijd tegen de gevaren die kinderen in, het verkeer lopen. Dat deze voorrangsakt: e'voor kinderen noodzakelijk is, blijkt uit de tol die het kind in het verkeer moet betalen: ieder jaar komen een kleine 500 meisjes en jongens om het leven terwijl omstreeks 10.000 ge wond raken. Zo'n cijfer betekent dat iedere tien jaar meer dan 100.000 kinderen de dood vinden 'in het ver- ceer of min of meer langdurig wor den gehandicapt. De ongevalsstatistieken geven ver der het volgende beeld: 40% van de voetgangers tussen 014 jaar die de laatste jaren dodelijk verongelukte was jonger dan vijf jaar; plotseling oversteken blijkt in de ze leeftijdscategorie ongevalsoor- zaak nummer 1 te zijn. Uit ANP- gegevens kan worden opgemaakt dat van de 151 kinderen die in het tweede halfjaar van 1972 om hel leven kwamen 87 onverwachts de weg opholden; De kwetsbaarheid en ongevals vatbaarheid van jonge fietsende kinderen kan herleid worden ui't het gegeven dat in 1971 157 kin deren van 514 jaar op de fiets werden gedood; Welke gevaren kinderen lopen die onbeschermd in auto's zitten (dus op de voorbank en zonder autogordels of kinderzitjes) blijkt uit het feit, dat in 1971 52 kin deren in de leeftijd van 09 jaair het leven verloren. Uit het ongevallenbeeld in Neder land springt duidelijk naar voren dat enige honderden kinderen per jaar de dood vinden in het verkeer doordat zij: te jong alleen op straat spelen of naar school gaan; te jong alleen op (kinderfietsjes rijden; onbeschermd in auto's zitten. De kinderverwaarlozing in het ver keer door ouders is niet een speci fiek Nederlands probleem. Bij een in Engeland gehouden onderzoek onder 2:017 moeders, die naar him mening werd gevraagd over de vraag in hoe verre zij hun kinderen iin staat ach ten om deel te nemen aan het ver keer kwamen de volgende resultaten naar voren: 13% van de moeders achtte him 2-jarige kinderen capabel om al leen een drukke straat over te steken; 44% was ervan overtuigd dat hun 5-jarige kinderen dat best kon den; van de 2-jarigen mocht 11% al leen in het verkeer met trap auto's kinderfietsjes en driewie lers; van de 8-jarigen mocht 43% alleen op de fiets; slechts 15% van de ouders had voor him schoolgaande kinderen een veilige route uitgestippeld. in de aktie „Kind in het verkeer" neemt de verkeersopvoeding een do minerende plaats in. In de afgelopen week zijn bijna V/a miljoen kinderen thuis gekomen uit school met een keihard' boekje, waarin ouders met de neus op verschillende keiharde feiten worden gedrukt. Een boekje met konkrete wenken om kinderen langer te laten leven. Veilig Verkeer Nederland is er zich van bewust dat de liefde voor het kind in het verkeer niet van één kant kan komen. Ook van de zijde van de overheid, de school, de politie en het gemotoriseerde verkeer wordt gevraagd meer voorrang te geven aan maatregelen, die de veiligheid van kinderen kunnen vergroten. Voorbeelden hiervan zijn aange paste speelruimten in de woonomge ving, maar ook afremming van het autoverkeer in kinderrijke woonwij ken. Verder snelheidscontroles van de politie in de omgeving van scholen. WN is zich er verder van bewust lat het naar school gaan van kinde ren soms onmogelijk is geworden door levensgevaarlijke verkeerssitu aties. Vandaar dat het initiatief is genomen voor een telefonische hulp dienst „voorrang voor kinderen". Via Mevr. M. Saes Willem II singel 14, Roermond, tel. 04750-18100 kunnen riskante verkeerssituaties worden doorgegeven aan WN, die op zo kort mogelijke termijn naar een oplos sing zal zoeken. WN zal als weg wijzer voor het publiek optreden bij ambtelijke instanties. Zij zal bemid deling verlenen en konkrete advie zen uitbrengen. Zij zal druk uitoefe nen om ambtelijke molens wat snel ler in beweging te zetten. De telefonische hulpdienst „voor rang voor kinderen" waaraan ook via televisie bekendheid zal worden gegeven moet als een proefne ming worden beschouwd. Aan de hand van opgedane ervaringen zal nader worden bepaald op welke wij ze een continue karakter kan wor den gegeven aan deze nieuwe dienst verlening voor het publiek. In het 'kader van de aktie „Kind in het verkeer" heeft WN tenslotte 15.000 affiches laten vervaardigen, die langs de wegen komen te han gen en waarop automobilisten op het gevaar van plotseling overstekende kinderen worden attent gemaakt. Televisie en radio zullen de cam pagne op uitgebreide wijze onder steunen. voor al uw van den munckhol n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5