VOETBAL VAN VROEGER IN VENRAY Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN D.A.W. V.V.V. VRIJDAG 4 ME11973 No. 18 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL IN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Het elftal van D.S.O. dat in 1912 kampioen van Limburg werd in de 2e klasse van de Limburgse Voetbalbond. V.l.n.r. boven: E. Esser, Saes, P. Esser, midden: A. Jacobs, S. Esser, S. van Kleef; onder: P, Hawinkels, P. Emons, J. Derksen, F. Fonck. (Foto: J. Fonck) Pim Muiier (18651954), de „va der" van de Nederlandse sport, brengt in 1879 in de Koekamp te Haarlem de eerste voetbal aan het rollen. In hetzelfde jaar nog richt hij „g ood old" H.F.C. op: de oudste voetbalclub van Nederland. Hij had het spel leren kennen in Engeland waar in 1863 de „Football Associa tion" was opgericht. Het voetbal van destijds verschilde echter toch wel wat met dat zoals wij het nu kennen. Het was eigenlijk een mengelmoes van rugby en voetbal. Zo speeldem en in de opstelling: één doelverdediger, één back, één middenvelder en acht voorhoedespe lers. Eerst vanaf 1883 ging men spe len in de opstelling, die met enige varianten, ook nu nog gebruikelijk is. Maar het zou nog tot 1890 duren voordat men afstapte van 2 scheids rechtens. Ook de penalty was tot 1897 onbekend. Na de oprichting van H.F.C. begon het voetbal in ons land snel populair ite worden, vooral in de steden; zij het dan dat de beoefe ning ervan in het begin voorbehou den bleef aan de meer gegoeden. R.A.P. (thans niet meer bestaand) wordt opgericht en ook U.D., H.V.V., Sparta, H.B.S., Be-Quick, Vitesse enz. Ondertussen was op 8-12-1889 de Nederlandse Voetbalbond opgericht, die in 1929 bij het vijftig-jarig be staan het praedicaat Koninklijke zou worden verleend. In 1908 komt voet bal voor het eerst weer op het pro gramma van de Olympische Spelen (Londen). Langzamerhand' dringt het voetbal spel ook door tot op het platteland. Zo ook in Venray. Eerste voetbal in Venray Peel en Maas van 30 maart 1901 brengt het volgende bericht: Naar wij vernemen, hebben zich alhier enige heeren vereenigd, met het doel om de voetbalsport te be oefenen. Daar deze voor Venray nog nieu we sport zeer opwekkend en interes sant is, en bovendien bijzonder ge schikt om de spieren der jongelui te versterken, kan men verwachten, dat spoedig meer anderen dit voorbeeld zullen volgen, zodat een goed ge organiseerde club kan worden opge richt. Enkele der deelnemers moeten reeds goede vorderingen maken met de beoefening dezer sport. Of het inderdaad tot de oprich ting van een club is gekomen, is niet bekend; mogelijk heeft men alleen maar onderlinge partijtjes voetbal gespeeld. Als vrij zeker kan worden aangenomen dat ze geen lang be staan hee.ft gekend. Veélhaas-Hensenio Dat valt op te maken uit het be richt, dat op 16 september 1906 in café Hoedemakers aan 't Hensenius- plein, de voetbalclub „De Peelhaas" wordt opgericht. 22 leden treden toe en Eugène Esser wordt tot voorzit ter gekozen. Een week later al vindt op een terrein van P. J. Derks te Vel turn de eerste oefening plaats. Nog weer enige weken later speelt men een onderlinge oefenwedstrijd op een weiland van Joh. Hoedemakers aan de Merseloseweg. Peel en Maas weet te melden, dat de wedstrijd werd bijgewoond door veel nieuwsgieri gen en belangstellenden, die te voet, per fiets en per rijtuig naar het ter rein gekomen waren. Waarschijnlijk heeft men de naam „De Peelhaas" verandert in „Hensenio", want de club van deze naam, die haar do micilie had op een terrein achter het „Nieuwhuis" aan de Smakterweg, speelt in 1908 en 1909 een aantal vriendschappelijke wedstrijden tegen buurtclub, zoals Wanssum en Horst, maar ook tegen Wilhelmina uit Oir- lo dat ze in april 1909 met 51 klop ten. Ook Hensenio is geen lang leven beschoren geweest. D.S.O. Dat blijkt uit Peel en Maas van 21-1-1910, waarin de volgende op roep is geplaatst: Enige jongelui bij wie het sport- vuur nog niet gedoofd is willen met Uw steun een krachtige club tot stand brengen. Reeds zijn ze met 12. Lief hebbers van de edele voetbalsport, gaat hun gelederen versterken. Of zal er in ons dorp geen voetbalclub kun nen bestaan? Zie dan naar het klei ne Oirlo, waar reeds lang een bloeiende voetbalclub bestaat met 25 werkende en 50 ereleden. Jongelui van het dorp, wordt lid van de nieu we voetbalclub D.S.O. en meldt U aan in het clublokaal van Wijnho ven in de Houtenroek. D.S.O. (Door Samenspel Overwin nen) schijnt onder een beter gestern te te zijn geboren dan hun voorgan gers. In de ruim twintig jaren van haar bestaan, zal ze tot roemruchte prestaties komen. Ze gaan meteen zeer goed van start. In 1910 wordt BW (Boxmeer) met 52 verslagen en ook VW II moet met 6—2 hetl ood je leggen. Het terrein van DSO is gelegen op „Den Dril" aan de Merseloseweg. Eintracht uit Bcch wordt daar in april met wel zeer duidelijke cijfers verslagen: 17-0. D.S.O. kampioen van Limburg Maar het gloriejaar wordt toch Het elftal van D.S.O. dat in het seizien 1927-1928 het kampioenschap van de 2e klasse R.K.F. behaalde: v.l.n.r. H. Lichteveld (secr.), B. To nen, Derks, J. Kusters, Doodeweerd, T. Lemmens, M. Litjens, H. v. d. Heuvel, Fr. Pluym, Sj. Truyen, H. Derks, Sj. Swaghoven. (Foto: H. Lichteveld) 1912. Op het terrein aan „De Hoop" waarnaar men inmiddels is verhuisd, zijn ze nagenoeg onverslaanbaar. Door een 81 overwinning op Ger manic us uit Venlo worden ze kam pioen van de noordelijke afdeling 2e klasse van de LimJburgse voetbal bond. Daarna zetten ze de kroon op hun werk door in Maastricht MW II met 31 te verslaan en daardoor ongeslagen kampioen van Limburg te worden. Ook in vriendschappelijke wed strijden leveren ze opmerkelijke prestaties. Zo wordt het Rïjnelftal uit Arnhem (een selectie van spelers van Vitesse en enandere Arnhemse clubs, waaronder 2 van het Oostelijk elftal) met een 6-2 nederlaag huis waarts gestuurd. Tegen Münch-Glad- bacht 1894 wordt een gelijkspel (2-2) bevochten. De successen van D.S.O. trekken sterk de aandacht. In maart 1912 wordt de linksback Paul Esser op gesteld in het Limburgs elftal voor de wedstrijd tegen Belgisch Limburg; een eer die in december van dat jaar aan maar liefst 4 D.S.O.-ers te beurt valt: P. Esser, S. Esser, Emons en Tromp. Uit het weinige dat over 1913 be kend is, valt toch wel op te maken dat er goede resultaten worden ge boekt. Zo wordt Concordia (Roer mond) op eigen terrein een 50 ne derlaag toegebracht. Maar dan wordt het stil rond D.S.O. Het is 1914. De eerste grote wereldbrand )19141918) is uitge broken. In Nederland worden tien duizenden jongemannen opgeroepen om het land in staat van verdediging te brengen en daardoor te trachten de neutraliteit te handhaven. Voor voetballend Nederland breek, vooral op de dorpen, een moeilijke periode aan. Maar als na de wapen stilstand van 11 november 1918 de krijgsmannen in de loop van 1919 weer huiswaarts keren, komt er weer snel leven in de voetbalbrouwerij. Ook D.S.O. herleeft. Na enkele vriendschappelijke wedstrijden (de eerste tegen SSS Overloon, dat met 1—0 wordt verslagen), begint men aan het einde van 1919 vol goede moed aan de competitie. En niet zon der succes, want in het voorjaar van 1920 wordt het afdelingskampioen schap behaald (ongeslagen en met 50 doelpunten voor en slechts 4 tegen). Toch is de vreugde niet onvermengd, want in januari 1920 is P. Emons een van de beste D.S.O.-ers in Venray bij een verkeerongeluk om het leven gekomen. Het kampioenselftal zag er (ver moedelijk) als volgt uit: Doel: H. Jacobs; achter: van de Kerkhof, Raedts; midden: Kellenaers, Willems, A. Jacobs; voor: A. Jans sen, Aerts, Kersten, H. Janssen, Ver- sleijen. Niet alleen on Venray, maar over al neemt de belangstelling en de be oefening van de voetbalsport toe; het begint een volkssport te worden. In september 1921 noteert de Limburg se Voetbalbond zijn 2000e lid (aan vang 1920 waren het er 725 en in 1909 nog slechts 340). De vele sigarenmakers, die Venray in die dagen telt, beslulit in 1920 om een eigen vereniging op te richten, die de naam D.A.W. krijgt en even eens op de Hoop speelt (waar nu het parkeerterrein van het zwembad ge legen is). Eind 1921 maken de volgen de spelers deel uit van het elftal: A. Vermeulen, A. van Dooren, J. van Dooren, H. Hendriks, J. Vermeulen, E. Vermeulen, G. Aerts, A. Tonen, A. van Dooren, A. Peeters en nogmaals A. van Dooren. Een lang bestaan is voor D.A.W. niet weggelegd geweest. In 1922 is het einde aangebroken. Maar D.S.O. voetbalt verder, on danks financiële moeilijkheden waar mee men nog al eens te kampen heeft. Ze nemen desondanks een nieuw terrein in gebruik aan de Leunseweg, waar men er echter tot 1927 niet in slaagt het to kampioen te brengen. In mei 1927 verhuist D.S.O. weer naar oen nieuw terrein op de Hoop. In de openingswedstrijd wordt VVV II een 53 nederlaag toegebracht. Verder bereikt de ploeg de finale van de Mgr. Schrijnenbeker. Tegen de ongeslagen kampioen Kerkrade moet men echter het loodje leggen. Een zeer succesvol jaar wordt 1928. DSO is weer kampioen maar slaagt er niet in te promoveren. Het vol gende seizoen wordt gespeeld: in de 2e klasse D met o.a. 3 Nijmeegse clubs: Novictmagum, Union II en O.B.O. Op het einde van de compe titie staat DSO in de onderste regio nen. Gekweld door financiële zor gen, mede veroorzaakt door de op komst van nieuwe Venrayse clubs, gaat het bergafwaarts met D.S.O. Bij de aanvang van 1931 is de club ontbonden en gaat de belangstelling uit naar een drietal nieuwe clubs, namelijk „De Valk", „Albatros" en „Servatius". De Valk en Albatros zijn voortge komen uit het patronaatsvoetbal, terwijl Servatius werd opgericht door het verplegend personeel van het Servatius-gesticht. Enige jaren later voegt zich bij genoemd drietal ook nog „V.V.V." (opnieuw een club op gericht door sigarenmakers). Achtereenvolgens zullen de revue passeren Albatros, V.V.V., De Valk en Servatius. Albatros Deze club ontstaan rond 1930 is er niet in geslaagd het tot af delingskampioen te brengen. Wel heeft ze in de 4 of 5 jaren van haar bestaan redelijke prestaties ge boekt. Zowel in het seizoen 1931-'32 als in dat van 1932-'33 werd een derde plaats bereikt. Op 2e Pinksterdag 1932 speelde Albotros op eigen terrein (sportveld Leunseweg) een internationale ont moeting tegen Ratingen (bij Düssel- dorf); de wedstrijd die in de stand 22 eindigde, trok veel belangstel ling. Albatros trad aan in de vol gende opstelling: H. Stevens, J. Gommans, P. Jans sen, H. Derks, v. d. Eyken, Lumler, W. Vermeulen, Fr. Hendriks, Cop- pus, A. Gommans en M. Derks. Evenals D.A.W. is ook V.V.V. op gericht door de werknemers van de Venrayse sigarenindustrie (begin der dertiger jaren). Hoewel ze een waar devolle bijdrage hebben geleverd aan het Venrayse voetbal, is hun de eer van een kampioenschap niet vergund geweest. Dat ze wel degelijk meetelden blijkt uit de wedstrijd Venray Wanssum, gespeeld op 14 februari 1932 ten bate van de Venrayse werk lozen. In het selectie-elftal van Ven ray waren behalve spelers van De Valk en Albatros ook 4 VW-ers op gesteld, t.w. Janssen, Willems, To nen en v. d. Heuvel. De wedstrijd geleid door scheidsrechter J. Lich teveld, eindigde in een 73 over winning voor Venray en bracht het Crisds-comité 87.40 in het laadje. De Valk De Valken die hun „home" heb ben aan de Leunseweg, hebben in de loop van hun bestaan (19261945) zeer goede resultaten geboekt. Op het einde van de competitie 1934*35 bezetten ze de 2e plaats en promo veren daardoor van de Overgangs klasse naar de I.V.C.B. Ook in het seizoen 1935-'36 weten ze wederom een 2e plaats te veroveren. Het daar op volgende seizoen levert een 4e plaats op. Maar tot hun beste pres tatie komen ze in 1939 als ze door een 21 overwining op WV II (Ven lo) het kampioenschap van de 3e klasse I.W.C.B. weten te behalen. In deze competitie werd o.m. gespeeld tegen Montagnards (Bergen). De Valk kwam hiertegen met het volgende elftal binnen de lijnen: Doel: L. Ewalts; achter: M. Man- ders L. Volleberg; midden: Th. De- rikx, H. Derks, M. Derikx; voor: P. Loonen, J. de Bruyn, P. Schellen, A. van Daal, A. van de Heuvel. Grote belangstelling trokken de vriendschappelijke ontmoetingen die De Valk in 1938 en 1940 speelde te gen aartsrivaal Servatius. Beide wed strijden eindigden in een zege voor De Valk; het enthousiasme van De Valk won van het betere techniek van Servatius. In de competitie 1940- '41, toen de Valk voor het eerst met Servatius in dezelfde afdeling was ingedeeld, moest het echter in Ser vatius zijn meerdere erkennen met 4—2 en 1—3. In de competities van de oorlogs jaren 40-44 worden aanvankelijk goede resultaten bereikt, maar mede door de bijzonder moeilijke omstan- digeden raakt men later toch op zijn retour (1944 een 7e plaats). Servatius Op 20 mei 1929 werd er in Huize St. Servatius door verplegend per soneel een voetbalclub opgericht die de naam R.A.I. kreeg. Toen men zich liet inschrijven voor de klasse 1 van de R.K.L.V.B. kreeg men te horen, dat er reeds een club van die naam bestond. Onder de nieuwe naam Ser vatius werden ze direct ongeslagen kampioen met als resultaat promotie naar de Overgangsklasse. Na hierin in het seizoen 1930-'31 de 4e plaats te hebben veroverd, werd in 1932 opnieuw beslag gelegd op de kam pioenstitel. De promotiewedstrijden tegen HVC (Horst) werden beide ge wonnen en zo werd de derde klasse I.C.V.B. bereikt. Ook in deze klasse deed met het meteen zeer goed (4e plaats). Het volgende seizoen leverde al weer een kampioenschap op. Zonder promotie wedstrijden werd de 2e klasse be reikt, waarin men zich het eerste sei zoen echter slechts met grote moeite kon hanlhaven door in een beslis singswedstrijd de andere degradatie kandidaat Brakkenstein met een 20 nederlaag huiswaarts te doen keren. Verjonging van het elftal en het opstellen van spelers die geen deel uitmaakten van het verplegerscorps hadden mede dank rij een goede trai ning, tot gevolg dat in het seizoen 1935-36 weer een 5e plaats kon wor den behaald. (vervolg z.o.z.) Het elftal van de Valk (rond 1929) v.Ln.r. boven: H. Verstralen, G. So bers, J. Dekkers, A. Swikels, G. Arts, J. de Bruyn, J. Janssen, H. Stevens (leider); oider: P. Claessens, J. Swaghoven, L. Ewalts, Smeets, L. Bex- kens. (Foto: H. Stevens)

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5