VEILIG IDEE BEVALLEN THUIS HEEFT VEEL VOOR NIEUWE TAKEN VOOR GROENE KRUIS uw leven lang gezondheidszorg thuisbez. DE CONTRIBUTIE VAN HET GROENE KRUIS BESPOTTELIJK LAAG Dieetadvies nodig? Bij het Groene Kruis kunt u terecht! Veel mensen blaken gelukkig van gezondheid en mankeren nooit iets. Hopelijk blijft d'at zo en overkomt hen nooit iets ergers dan een ver koudheid of een griepje. Maar plotseling kan er in een gezin iemand ziek komen te liggen. Of iemand heeft een ongeluk gehad met een auto of brommer en moet - na weken in het ziekenhuis gelegen te hebben - nog een aantal weken thuis nakuren. Dan ontstaat er meteen 'n levens groot probleem: wie zorgt er voor deskundige verpleging en ver zorging van deze zieke Als u erg goed bij kas bent is er nog niets aan de hand: U schakelt een particuliere verpleegster in en dat kost u dan tientallen guldens per dag. Maar dat is wel zondegeld, want u 'kunt ook veel goedkoper terecht en drie miljoen Nederlandse gezinnen hebben dat alang ontdekt. Zij zijn lid van een kruisvereniging en zij roepen ge woon de hulp in van de wijkverpleegster. Trouwens, als er echt verple ging van een zieke in uw gezin nodig is, zal uw huisarts u al wel gewe zen hebben op de noodzaak de wijkverpleegster in te schakelen. den in tuinen en op boerenerven in de jaren voor de oorlog - ontwik kelde zich de thuisverpleging van alle mogelijke soorten patiënten. De wijkverpleegster werd een ver trouwd begrip voor iedereen die thuis langdurig ziek waren. Die huisverpleging is nog steeds erg belangrijk, maar daarnaast gingen dë kruisverenigingen ook weer nieuwe taken aanpakken. Andere tijden andere noden en de kruisver enigingen passen zich daarbij aan. Er kwamen ook andere deskundi gen in dienst van het kruiswerk, naast de wijkverpleegster en de kraamverzorgster. Die andere des kundigen werken doorgaans in een groter gebied dan de wijkverpleeg ster en daarom zijn zij niet in dienst van de plaatselijke kruis vereniging, maar van het provin ciale Groene Kruis. Voorbeelden zijn: de dliëëtiste, de districtsver pleegsters (gespecialiseerde ver pleegsters voor de bestrijding van astma, reuma, kanker, geslachts ziekten, hart- en vaatziekten etc.) Maar daarnaast zijn er ook kinder artsen dn dienst van de kruisver eniging en sociologen, psychologen, pedagogen, juristen, -fiSiotherapeu- ten,' ziekenverzorgsters, organisatde- en administratiedeskundigen enz. Voor 75% van de Provincie Lim burg verzorgt het Groene Kruis ook de sChoolartsendienst. Over 't hele land weiken er in de kruisorgani saties meer dan 10.000 mensen in ruim 60 beroepen VERTROUWDE BEGRIPPEN Het Groene Kruis en de wijkver pleegster zijn bekende en ver trouwde begrippen in onze samen leving. En niet sinds vandaag of gisteren. Het kruiswerk in ons land is al bij ma een eeuw oud. Het werd opgericht door particulieren - bur gers als u en wij - die zich de ver antwoordelijkheid voor eigen ge zondheid bewust waren, maar die zich tevens realiseerden dat iedere mlens op z'n eentje die verantwoor delijkheid maar moeilijk kan waar maken. Met z'n allen ja, dan is het anders. Dan heb je de mogelijkheid dingen te doen, deskundigen in te schakelen, waar de enkeling nooit aan toekomt. In die begintijd heel lang geleden, begon de kruisvere niging met de bestrijding van be smettelijke ziekten zoals cholera, the en pokken. En zij ijverde voor hygiëne, stichtte badhuizen, drong aan op het aanleggen van riolerin gen en waterleiding. Maar in latere jaren, toen de besmettelijke ziekten praktisch overwonnen waren, gin gen de kruisverenigingen zich meer richten op moederschapszorg en kimderhygiëne. Hieruit ontstonden o.a. de consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters, de moeder- en kleutercursussen, de zwangerschap- gymnastiek em de kraamzorg. Voortvloeiend uit de verpleging van thuiöliggende tbc-patiënten - oudere mensen herinneren zich nog wel de „ligtent" die opgesteld ston- Veel van die deskundigen krijgen de leden nooit te zien. Zij vormen de gespecialiseerde achtergrond om de wijkverpleegster te helpen te ad viseren, raad te geven, opdat zij haar werk in uw gezin zo deskun dig mogelijk kan doen. Want de kruisvereniging is veel méér dan 'n wijkverpleegster op de bromfiets het is een deskundige organisatie voor de thuisgezondheidszorg van alle burgers. Héél die enorme or ganisatie staat voor U klaar, om u te helpen wanneer er in uw gezin hulp nodig irs, omdat er iemand ziek is. Veilig idee lid te zijn van het Groene Kruis Nederland kent op het gebied van de kraamzorg een situatie die uniek is in de wereld. Want nergens an ders ter wereld bestaat er een or ganisatie als de kruisvereniging, die bij thuisbevallingen desk. zorg ver leent op een schaal, zoals wij die in ons land kennen. In alle andere westerse landen gaat een vrouw voor de bevalling naar een •kraam kliniek of de kraamafdeling van 'n ziekenhuis. Toch is ons Nederlandi- se systeem kennelijk zo gek nog niet, want jarenlang was de zuige lingen- en kraamvrouwensterfte in ons land het laagste ter wereld en sinds enkele jaren bezetten we een eervolle tweede plaats. De kraam zorg is opgenomen in het zieken fondspakket. Dat betekent, dat voor verplicht en vrijwillig verzekerden bij een ziekenfonds het grootste deel van de kosten voor kraamzorg thuis door het ziekenfonds wordt vergoed. Het ds de laatste paar jaar een soort mode- of stadsverschijn sel geworden, dat een groeiende groep vrouwen wil bevallen dm een kraamkliniek of ziekenhuis. Dat is natuurlijk hun goed recht, maar thuis bevallen heeft voor een ge zonde vrouw toch 'n heleboel vóór! Al was het alleen maar, omdat een bevalling geen ziekte is, maar een oerhuiselijk gebeuren, dat een eigen plaats behoort te hebben in het ge zinsleven. Bevallen is een sociale gebeurtenis, die niet zou moeten plaatsvinden in een afgezonderd kamertje van een kliniek, maar midden in het gezin. Dat heeft dan bovendien het voordeel, dat de ge zinsleden de jonge moeder en het nieuwe gezinslid in hun midden hebben en niet op vastgestelde uren hun opwachting hoeven te maken in een inrichting. Het heeft verder als voordeel dat er geen problemen ontstaan over de vraag wie nu het gezin verzorgt. Dat doet de speci aal daarvoor opgeleide kraamver zorgster immers De kraamver zorgster kreeg eerst drie maanden opleiding in een internaat van het Groene Kruis en werkte daarna 'n vol jaar als leerling in een kraam- cenrum (Ook weer van het Groene Kruis en daar kreeg zij ook weer regelmatig lessen) voor zij als ge diplomeerde kraamverzorgster in een gezin mocht gaan werken. Zij is niet alleen opgeleid om uw huishouding tijdelijk over te nemen en moeder en zuigeling te verzor gen, maar zij is er bovendien op getraind eventuele stoornissen of problemen subiet te signaleren en door te geven aan arts of vroed vrouw en de leidster-docenlte van haar kraamcentrum. De constante aanwezigheid van een kraamver zorgster is daarom een geruststel lende zaak. Bovendien assisteert zij de verloskundige bij de bevalling en ook dat is een belangrijk ding. EN DE KOSTEN— Er zijn mensen die vinden dat die kraamzorg maar een dure geschie denis is geworden. Zij vergeten dan, dat alles .regelmatig duurder wordt en dat hun eigen inkomen in de laat ste tien jaar ook verdubbeld is en soms meer dan dat. Waarom zou de kraamzorg daar een uitzondering op vormen?? Meisjes opleiden tot des kundige kraamverzorgsters is een kostbare zaak, temeer omdat die Wanneer uw wasmachine of uw tv stuk is en u belt een reparateur, dan bent u al een paar tientjes kwijt als deze goede man komt voorrijden. Hij heeft dan nog geen stuk gereedschap voor de dag gehaald. Kunt u nagaan hoe goedkoop het Groene Kruis is. Want voor diezelfde paair tientjes neemt zij uw hele gezin een vol jaar lang in zorg. Voor dat bespottelijk lage bedragje komt er desnoods da gelijks 'n hoog gekwalificeerde wijk- verpleegser uw zieke verzorgen. Wanneer u de kosten van uw tv- reparatie vergelijkt met de contri butie van het Groene Kruis, kunt u niet anders dan concluderen dat de kruisvereniging ongelooflijk goed koop is. Want voor die paar tientjes biedt het Groene Kruis u: verple ging wanneer er iemand in uw ge zin ziek komt te liggen, al was het een jaar lang; controle op de ge zondheid van zuigelingen en 'kleu ters dn het consultatiebureau; uit leen van venplegingsarti kelen (incl. rolstoelen, krukken, e.di.) wanneer die tijdelijk in uw gezin nodiig zijn; adviezen van een diëtiste wanneer een arts iemand uit uw gezin een dieet voorschrijft; deskundige ad viezen wanneer er in uw woning aanpassingen nodig zijn ten behoe ve van een invalide; adviezen bij de zorg van een langdurige zieke in uw huis; cursussen voor a.s. en jon ge moederszwangerschapgymnas- iek; bejaardengymnast.; verzorging van zieke thuiswonende bejaarden; begeleiding van en adviezen aan chronische zieken thuis; voorlich ting over de veiligheid in uw huis ten behoeve van peuters en kleu ters; en nog veel meer op het gelbied van de zorg voor uw gezondheid. SPOTGOEDKOPE VERZEKERING Misschien zegt u: ik heb aan al die dingen nog nooit behoefte gehad Maar dat kan morgen veranderen en dan is het een veilig idee, dat u lid bent van het Groene Kruis en d'at er een wijkverpleegster klaar staat om u te helpen. Een lidmaat schap van het Groene Kruis is de goedkoopste verzekering ter wereld tegen „je kunt maar nooit wélten". Drip miljoen Nederlandse gezinnen zijn daar al van overtuigd. Dat is ruim 80% van de bevolking. Waar om u nog niet? Geef u op als lid bij uw .plaatselijke Groene Kruis. Want ook in uw dorp of stad is er een Groene Kruis De laatste jaren blijkt het steeds meer nodig om aan dacht te besteden niet aan ziekten, maar aan ziek makende factoren in onze samenleving. Tot die ziek makende factoren behoren bijvoorbeeld verkeerde voedings- en bewegingsgewoonten (hart- en vaat ziekten), rookgewoonten (idem), drugs, luchtveront reiniging (ziekten van de longen en luchtwegen), flat- bouw en lawaai (geestelijke kwalen). Het wordt steeds b.elangrijker om de aandacht te besteden niet aan het gezond maken van zieke mensen, maar aan het voor komen dat gezonde mensen ziek worden. Men noemt dat preventieve (voorkómendegezondheidszorg en 't Limburgse Groene Kruis ontwikkelt ook op dit ge bied activiteiten door de mensen advies te geven over juise voeding, beter en meer bewegen (trimmen), juist gebruik van genotmiddelen, gedrag in het verkeer (verkeersopvoedilng van bejaarden en kleuters), door activiteiten op het gelbied van de milieuhygiëne en nog veel' meer. Sommige van die activiteiten zijn nog in ontwikkeling, andere beginnen al meer vorm te krijgen zoals b.v. de speciale dienst voor het meer bewegen van ouderen (o.a. gymnastiek, zwemmen), inentingen tegen rode hond, geslachtsziektenbestrij- ding. Het Groene Kruis wilde gezondheidsproblemen van nu te 'lijf met de middelen van nu. Het Groene Kruis - dat is niet het plaatselijk bestuur en de wijkver pleegsters. Het Groene Kruis - dat zijn alle leden samen. Het bestrijden van ziekmakende factoren in onze samenleving is een gezamenlijke taak van de hele bevolking. UW RECHT Misschien vindt u wel dat het Groe ne Kruis nog niet voldoende doet of niet de juiste dingen doet. Als l'id hebt u het recht om dat te zeggen op een ledenvergadering en te ver langen dat het Groene Kruis onder zoekt of 't mogelijk is aan uw wens gevolg te geven. Het Groene Kruis is per slot van rekening geen fa briek, waarvan u de produkten wel of niet koopt. Hiet ds een organisatie die van u en van alle leden geza menlijk is. Wanneer u vindt dat het Groene Kruis iets moet gaan doen, bijvoorbeeld ter voorlichting van al le suikerpatiënten of van alle ou ders met spastische kinderen of dat j z'ij de milieu-venvuil'in g moet aan pakken, dan hebt u het recht dat te zeggen. Sterker nog: u hebt de plicht om dat te zeggen, omdat het Groene Kruis pas kan proberen in een be paalde nood of behoefte te voorzien wanneer zij daar* kennis van draagt. Het Groenje Kruis is er niet om be paalde - in de loop van vele jaren gegroeide - taken uit te voeren vol gens een vast paltroontje. Het Groe ne Kruis behoort een slagvaardige organisatie te zijn op- 't gebied van de volksgezondheid - een organisa tie die de problemen van nu te lijf gaat met de middelen van nu. JUIST JONGE MENSEN Daarom is het zo belangrijk dat ook en juist jonge mensen, jonge ge zinnen lid worden van het Groene Kruis en dat zij als het even kan ook aktef meewerken door ideeën aan te dragen, verlangens ter tafel te brengen, kritiek uit te oefenen, funkties te bekleden, de jaarverga dering te bezoeken. Samen moeten we van 't Limburgse Groene Kr us een deskundige en slagvaardige in stelling maken in het belang van ons zelf en onze gezinnen. meisjes door de bank genomen, maar een jaar of drie in dienst blij ven en dan gaan trouwen. Kraam verzorgsters schijnen erg populair te zijn ibij de jongensEr moeten dus telkens weer nieuwe meisjes op geleid1 worden. Een ander punt is, dait kraamverzorgsters langere dagen maken dan mensen in andere be roepen en het is dus logisch, dat zij na een tiendaagse verzorging betaal de vrije dagen krijgen. En dan zijn er nog de kosten van de leiding van een kraamcentrum (altijd gediplo meerde verpleegsters),, het gebouw van het kraamcentrum, de adminis tratiekosten, de reiskosten van de kraamverzorgsters. Alles bij elkaar loopt het nogal op. Gelukkig krij gen verzekerden bij een ziekenfonds het overgrote deel van de kosten voor kraamzorg vergoed en zelfs vele particuliere verzekeringen geven een uitkering bij een bevalling. VEEL yOORDELEN Wanneer er 'bij u gezinsuitbreiding verwacht wordt, is het zaa'k nog 'ns goed na te denlken voor u een be slissing neemt. Het ziekenhuis of de kraamkliniek is zeker niet goedko per wanneer u alles meetelt en de de huisbevalling heeft vele voorde len. „Tja" zegt de arts fronsend „u zult een tijdje zoutloos moeten gaan eten meneer" en hij geeft u een briefje met de datum waarop u weer op zijn spreekuur moet komen en mis schien ook nog een stenciltje met wat u .wel en wat u niet mag ge bruiken. „Tja mevrouwtje" - zelfde arts - „u moet maar eens een poos je een vetarm dieet volgen ,dat zal u goed doen". En de geschiedenis herhaald zich een stenciltje met wat wel en wat niet mag. Dagelijks worden honderden mensen „op dieet gezet" door hun artsen. Die artsen zijn drukbezette menisen en zij heb ben echt geen tijd om hun patiënten uitvoerig te vertellen, hoe dat dieet vertaald moet worden in recepten voor zo smakelijk mogelijke voeding Dat hoeven zij ook niet, want dat „vertalen" is de specialiteit van de deskundige diëetiste. Door haar op leiding is zij voedingsdeskundige en specialiste op het gebied van di eten. Zij kent honderden manieren om een dieet toch zo smakelijk mo gelijk te maken - zij kan advies ge ven hoe de voorgeschreven of toe gelaten hoeveelheden zo gunstig mo gelijk over dag en week verdeeld kunnen worden, enz. Wanneer u problemen hebt met het dieet dat u of een van uw huisgenoten werd voorgeschreven, maak dan subiet 'n afspraak met de diëtiste. Ook als uw arts vindt, dat er bij u vele pondjes vet moeten verdwijnen in 't belang van uw gezondheid', vraag hem dan een verwijsbriefje voor de diëtiste en laat haar een dieet voor u opstellen. Zij houdt daarbij reke ning met uys smaak en voorkeur. Haar advies is volledig „maatwerk" aangepast aan wat u kunt, wat u lek ker vindt, wat u kunt betalen. WAAR VINDT U EEN DIETISTE? Nu vraagt u zich misschien af: waar vind ik een diëtiste en wat gaat me dat kosten? Want een ziekenfonds vergoedt een diëtiste-consult niet. Geen nood Wanneer u lid bent van het Groene Kruis dan kunt u gratis terecht. Heit Limburgs Groene Kruis heeft namelijk meerdere diëtisten iin dienst, die regelmatig in vele wijfcgebouwen over de hele provin cie spreekuur houden Uw wijkver pleegster kan u er alles van vertel len. Heel veel mensen denkenbij de naam Groene Kruis alleen maar aan kraamzorg, de uitleen van verple- gimigsar takelen en de zorg voor al leenwonende bejaarden. Jammer, want het Groene Kruis doet veel meer. Ze brengt de mensen gezond heidszorg thuis, van de wieg tot het graf. Letterlijk, want die zorg be gint al als een mens nog niet eens geboren is (met zwangerschapgym- nastiek em adviezen aan zijn moe der) en soms houdt die zorg pas op (maar dan meestal in kleine plaats- sen) met de laatste hulp aan een gestorven patiën. In heel die keten van zorg hoort ook het adlvies van een diëtiste, wanneer u daar be hoefte aan hebt. VOOR ZO WEINIG Had u niet gedacht hè, voor die Vul deze bon in en stop hem in een envelop. Schrijf op de envelop: Het Limburgs Groe ne Kruis, Antwoordnummer 13, Sittard. Een postzegel is niet nodiig. Ja, noteer mij als lid van het Groene Kruis. Mijn naam is: Mijn adres: Mijn woonplaats: Het Groene Kruis in mijn woonplaats kan mij een kwi tantie sturen voor de jaarcon tributie. (handtekening) paar tientjes contributie per jaar? Hopelijk hebt u de hulp van een di ëtiste nooit nodig, maar als u haar nodig hebt, bedenk dan dat zij u gratis helpt. Omdat u lid bent van 't Groene KruisVeilig idee

Peel en Maas | 1973 | | pagina 10