TT RAYONCOMMISSIE vergaderde in ,De Clockert' Stand van Venrays bevolking kacino bar Leenenl gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rattenbestrijding MAJ0RETTEN IN VENRAY? Toegang gesloten Bekendmaking Bekendmaking Hinderwet NEOMIST IN 00STRUM Toer-wielerdub Oostrum DE KARKLINGELS carnavalszittingen op 26 jan. en 10 febr. VRIJDAG 12 JANUAR11973 No. 2 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOP AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050852 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct p*r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7M (bq vooruttt>«t»llnfl) Maandagavond j.l. kwamen onder voorzitterschap van de heer H. Phi- lipsen de afgevaardigden van de dorps- en wijkraden bijeen. De voorzitter bood de leden de beste wenlsien aan, ook ten aanzien van de dorps- en wijkraden voor het jaar 1973. GROENE KRUIS Er werd verslag uitgebracht van het gesprek met de voorzitter van het Groene Kruis afd. Venray om trent bestuursaanvulling van dit bestuur. Reeds hebben zich zes da mes op de dorpen bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur van het Groene Kruis om op die manier een wezenlijke bijdrage te leveren aan het Groene Kruiswerk. Of het bestuur van het Groene Kruis tot die uitbreiding wil overgaan, zal afhan gen van het besluit dat dit bestuur nog nemen moet. De gedachte van het Groene Kruis om de afgevaardigden van de dorps- en wijkraden zitting te laten nemen in een zgn. kontaktcommissie of subbestuur daar voelden de afge vaardigden weinig voor. Unaniem was de rayoncommissie van oordeel het als een groot gemis te voelen dat de leden van het Groe ne Kruis geen inspraak hebben bij de bestuursvorming. Zij vonden het jammer dat dit bestuur nog niet eens probeert een ledenvergadering te houden. Wat vroeger dan mislukt schijnt te zijn hoeft thans nog niet te mislukken. GEMEENSCHAPSHUIZEN Er staat een nota op stapel over de gemeenschapshuizen. Maar er zit ten nog al lacunes in. Daarom wil de werkgroep gemeenschapshuizen een vragenlijst opstellen, waarin ook het funktioneren van ieder gemeen schapshuis bekeken wordt. Oostrum en Leunen denken b.v. aan uitbreiding maar in Vredepedl vraagt men zich af hoe straks de exploitatie van het gemeenschaps huis aldaar zal worden als de loka len voor het kleuteronderwijs niet meer nodig ziju. In die vragenlijst, welke met de besturen van het gemeenschapshuis wordt besproken, zal per dorp be keken worden welke mogelijkheden er zijn en of en in hoeverre de scho len in die dorpen voor hun lessen van het gemeenschapshuis gebruik (kunnen) maken. Verder wordt bekeken wat en hoe de exploitatie loopt, waarbij ook het in vele gemeenschapshuizen aan wezige buffet betrokken zal wor den. Aan de hand van die lijst zullen de akttviteüten per dorp bekeken worden. In maart zullen de gege vens worden verwerkt terwijl in april de nota door de rayoncommis sie zal worden bekeken en bespro ken. Men zal daarbij ook bekijken wat men verwachten kan van de parti culiere zijde in dat dorp voor het ge meenschapshuis. En kunnen de nieu we peuterspeelzalen niet betrokken worden bij de exploitatie van de ge meenschapshuizen om die beter rendabel te maken? GEMEENTELIJKE JEUGDRAAD Mét verbazing namen de leden vain rayoncommissde kennis van de notu- ien van de gehouden vergadering van de gemeentelijke jeugdraad. Daarin werd gesteld dat de jeugd- belangen in de dorpen behartigd zul len worden door de dorps- en wijk- raoden. Daar wisten de raden niets van, die meenden dat zulks nog al tijd een zaak is van de lokale jeugd commissies. Men zal dat nu eenls gaan bekijken en waar de lokale jeugdcommissie niet funktioneert zal misschien een sub-commiisSie te be noemen zijn. Maar voordat de rayon- commissie zich daaromtrent een oordeel zal vormen, wilde zij eerst op de volgende vergadering een ge sprek hebben met het dagelijks be stuur van de gemeentelijke jeugd raad. Men wilde wel eens weten hoe de motivatie van die bewering is. PLATTEGRONDSBORDEN Eindelijk zullen er de reeds twee jaar geleden gevraagde plattegronds borden worden geplaatst. Jammer vond de rayoncommissie het dat er maar twee gezet worden, namelijk bij het station NS te Oostrum en bij de schouwburg. Men vroeg zich af of gelijkijdig niet in Vel turn en Brukske een dergelijke plattegrond zou kunnen worden geplaatst. RUILVERKAVELING Ook deze kwam ter sprake naar aanleiding van een verzoek namens de rayoncommissie om met 'n ver tegenwoordiging zitting te nemen in de werkgroep milieubeheer. Als men voldoende informatie heeft omtrent de doelstellingen van die werkgroep zal men het verzoek nader bekijken. RAPPORT VRIJE TIJDSBESTEDING Het rapport vrije tijd wordt in middels door een kleine groep be keken, die in de volgende vergade ring verslag zal uitbrengen. OPENBAAR VERVOER Het rapport openbaar vervoer zal eveneens worden bekeken door de daarvoor in aanmerking komende wijken. Maar ook Oostrum zal er aandacht aan besteden in verband met de mogelijkheid dat Spraelandt wordt opgenomen. De conclusies zullen worden samengevat en naar het College worden gestuurd. SPREID INGSMODEL K)RKDORPEN Vele leden vonden de tijd van be studering te kort voor het spreid'ings- model kerkdorpen. Heide was al 'n eind op weg en had wethouder Loo- nen bereid gevonden dat rapport te verduidelijken. Daarop had de wijk raad een 20-tal vragen geformuleerd welke door de gemeenschap van Heide worden besproken en in fe bruari met B. en W. nader onder de loupe zullen worden genomen. Merselo wilde ook een dergelijke avond. Maar om 'n definitief stand punt te kunnen bepalen zal het da gelijks bestuur aan het college van B. en W. een maand uitstel voor in diening van het antwoord vragen. SCHOOLTANDARTSENDIENST Ook dit onderwerp kwam weer ter sprake. Het bleek dat er nog klachten leven, ondanks dat nu de schooltandartsendienst een hele in formatiemap had gestuurd aan de hoofden van scholen. Er kan nu 'n gesprek over die dienst tot stand komen, maar de leden waren van oordeel dat de eerstebelanghebben- de (de ouders van schoolgaande kin deren) hierbij betrokken moesten worden. Er zal nu een brief naar de oudercommiissies van de scholen worden gestuurd waarin gewezen wordt op de diverse klachten. Ook de scholenkontaktraad zal bij een en ander betrokken worden. Enkele leden waren van oordeel dat door het feit dat er gemeenschapsgelden bij de schooltandartsendienst bij moeten, het oOk de taak van het gemeentebestuur is om op het goed funktioneren van deze dienst toe te zien. SUBSIDIE De leden hadden alle vertrouwen dat de beloofde subsidie spoedig zal komen. Burgemeester Schots had op de laatste vergadering al meege deeld dat de subsidieverordening B. en W. was gepasseerd. Men ver trouwde dat de raad in de januari vergadering deze zaak verder zou afhandelen. RONDVRAAG De rondvraag was kort. Alleen werden nog 7 aanmeldingen voor de cursus vergadertechniek gevraagd. Deze cursus zal door de Wijkraad Veltum worden georganiseerd. Er hebben zich daar reeds 11 deelne mers geméld. Op deze vergadering ontbraken de afgevaardigden van Oirlo, Vrede- peel en Brukske, terwijl de afge vaardigde van de gemeente, de heer G. Schutte, wegens ziekte verstek moest laten gaan. de tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen over 1971) BEVOLKINGSCIJFER PER 1 JANUARI 1972 mannen vrouwen totaal 14.183 13.666 27.849 Vermeerdering: mannen vrouwen totaal geboorten 229 (242) 239 (243) 468 (485) vestiging 880 (984) 854 (878) 1634 (1838) 1109 Vermindering: overlijden 115 (142) vertrek 665 (658) 108 i( 95) 695 (651) 223 (237) 1360 (1309) 780 803 1583 Verschil tussen vermeerdering en vermindering +329 +290 +619 BEVOLKINGSCIJFER PER 1 JANUARI 1973 14.512 13.956 28.468 Aantal huwelijken in 1972 Aantal echtscheidingen Gevestigd vanuit buitenland Gekomen niet bekend van waar Vertrekken naar buitenland Vertrokken onbekend waarheen Aantal vreemdelingen Gevestigde gastarbeiders Vertrokken gastarbeiders Verhuizing binnen de gemeente Ratten vallen twee Utrechtse kin deren aan, zo wisten de kranten in december 1969 te berichten. De kin deren moesten wegens de opgelopen verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Gelukkig zijn dit soort voorvallen een uitzonde ring. Maar iedereen zal er wel van overtuigd zijn, dat ratten griezelige, gluiperige en gevaarlijke beesten zijn. Gevaarlijk niet alleen voor de gezondheid van mens en dier, maar ookvoor onze economie. Hoe ern stig de schade, aangericht door de vraatzucht en de knaaglust van de ratten in economisch opzicht ook is voor Nederland per jaar zeker te 259 (242) 3 6) 128 (208) 1 2) 147 (135) 5 5) 923 (781) 66 (122) 94 (196) 1158 m en 1046 vr 2204 (2190) exclusief vernummering van ±400 gezinnen (±2000 personen). stellen op tientallen miljoenen gul dens toch vormen de ratten een nog veel ernstiger gevaar voor onze volksgezondheid. Dit gevaar wordt veroorzaakt door dat: a. ratten (en ook muizen) kunnen lijden aan besmettelijke ziekten, waarvoor mensen en dieren vat baar zijn; b. zij de dragers kunnen zijn van smetstof, zonder zelf ziek te zijn; c. zij door middel van hun vacht en poten ziektekiemen kunnen verspreiden. Welk soort ratten komen er nu Het bestuur van het Jachthoorn- en Trompettenkorps „St. Petrus- Banden" heeft besloten een majorettenkorps op te richten. Een majorettenkorps is volgens het bestuur vooral wenselijk in ver band met het optreden naar buiten!, b.v. tijdens concertreizen, sere nades, camavalsfesivitedten, muzikale rondwandelingen e.d. Alle meisjes in de leeftijd van 12 jaar (niet ouder) kunnen zich aan melden op zondag 14 januari a.s. tussen 11.00 en 12.00 uur in het clubhuis van „St. Petrus-Banden" (achter het politiebureau). Er zal éénmaal één uur per week gerepeteerd worden. Iedereen van deze leeftijdsgroep kan zich opgeven. Na twee maanden wordt er een selectie toegepast. Deze selectie zal geschieden door een erken de instructeur. Na de definitieve samenstelling van het korps, wordt er een kontributie geheven van 2.50 per maand. Bij de aan melding zullen nog nadere informaties gegeven worden. voor in onze omgeving? Het zijn voornamelijk de donkergrijze tot zwarte huisrat met grote oren en een lange dunne staart en de licht bruine tot bruine rioolrat, die in te genstelling tot de huisrat kleine oren en een korte dikke staart heeft. De huisrat houdt zich meestal op in boerderijen, schuren, veestallen, kippenhokken, pakhuizen en de om- nirgende erven. De rioolrat daaren tegen leeft in of bij het water (grach ten, sloten, waterlossingen, riolen, enz.). Hoe bestrijden we het rattenge- vaar? De Rattenvanger van Hameln lokte de ratten met zoet gefluit naar het bos, zo zegt tenminste de legen de. In de vorige eeuw werkte men ook wel met bezweringsformulieren die men aanbracht in de stallen en de huizen. Het resultaat is onbekend. In ieder geval pakken we in deze moderne tijd de zaken anders aan. Zoals in de naoorlogse jaren reeds een aantal malen is gebeurd, zal er ook dit jaar een grote landelijke rattenbestrijdingsaktie worden ge voerd. In het kader van deze aktae gaat ook de gemeente Venray van 15 januari tot en met 9 februari a.s. een intensieve campagne voeren te gen de vijand van mens en dier: de rat. Chemische middelen zullen hier bij het voornaamste wapen zijn. Op onderstaande adressen zal, in de genoemde periode, voor uitleg gereed vergift, verpakt in zakjes van 1 kg., voorzien van een instruc tie voor uitleg, verkrijgbaar zijn te gen kostprys 0.80 per kg., incl. BTW). Echter uitsluitend tegen kon tante betaling. LLTB Leunen, St. Apolloniastr. 5; LLTB Merselo, Haag 2; LLTB Oirlo, Dep. Petersstraat 30 LLTB Oostrum, Mgr. Hanssenstr. 25; LLTB Ysselsteyn, P. Jansseniweg 1; Magazijn Gemeentewerken, Acacia straat 1, Venray. Op grond van de vorige week ge publiceerde verordening betreffende de bestrijding van ratten en muizen is iedereen in de daarvoor in aan merking komende gevallen verplicht tot medewerking. Wij vertrouwen er echter op, dat men vrywillig en spontaan zijn medewerking zal wil len verlenen op andere gronden, namelijk het belang van U zelf en dat van uw medemens. In verband met overbrenging van 'stoffelijke overschotten van de be graafplaats bij de Grote Kerk naar de nieuwe begraafplaats De Bosch huizen, is de toegang naar de Grote Kerk via het Kerkpaadje van 's maandags tot en met vrijdags voorlopig afgesloten. Men gelieve in die tijd alleen de toegang naar de Grote Kerk via de Markt te gebruiken. De burgemeester van Venray maakt het volgende bekend: Jachtaktehouders die voornemens zijn voor het jachtseizoen 1973-1974 een jachtakte aan te vrgaen, worden eraan herinnerd dat die jachtakte vóór 1 maart 1973 moet zijn aange vraagd, daar anders na 31 maart 1973 hun geweer of geweren niet meer door de thans geldende jacht akte wordt of worden gedekt. Formulieren voor aanvraag van een jachtakte zijn kosteloos verkrijg baar op afdeling IB ter gemeente secretarie, Grotestraat 1. Venray, 10 januari 1973. De burgemeester van Venray, Hoofd van de plaatselijke politie in de zin van de Jachtwet, Drs. F. G. L. L. SCHOLS De burgemeester van Venray maakt het volgende bekend: Houders van een bijzondere mach tiging tot het voorhanden hebben van een of meer vuurwapenen en of muniitie worden eraan herinnerd dat, behoudens enkele uitzonderin gen, de geldigheid van die machtigin gen met ingang van 15 januari 1973 vervalt. Diegenen die na de genoemde da tum in het bezdt willen blijven van een geldige bijzondere machtiging worden verzocht hun machtiging tijdig te laten verlengen c.q. een nieuwe aan te vragen. De aanvragen moeten worden in gediend bij het hoofd van afdeling IB ter gemeente-secretarie, Grote- straat 1. De burgemeester van Venray, Hoofd van de plaatselijke politie in de zin der Vuurwapenwet 1919, Drs. F. G. L. SCHOLS Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: A. G. H. Pouwels, 9t. Servatius- weg 12a, Venray om vergunning tot het uitbreiden van een kippenhou- derij en varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard en propaan wordt gebruikt. Adres in richting: St. Servatiusweg 12a, ka dastraal gemeente Venray sectie E nr. 584. W. P. J. Hermans, De Hoef 2, Castenray om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een groenïte- kwekerij met petroleumverwarming waar elektromtoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 2 pk. Adres inrichting De Hoef 2, Castenray, kadastraal ge meente Venray sectie R nr. 3297. K. W. B. Tielen, Moostdijk 8, Ysselsteyn om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee houderij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Moostdijk 2, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray sectie rvk. nrs. 052004a en 052004b. J. van Dongen, Jaegerhofweg 10, Veuleni om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee houderij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Jaegerhofweg 10, Veulen, kadastraal gemeente Venray sectie O nr. 28. M. H. Bouten, Beekweg 44a, Venray om vergunning tot het uit breiden van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard en propaan wordt gebruikt. Adres inrichting: Beekweg 44a, ka dastraal gemeente Venray sectie C nr. 6289. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van bekendmaking inbren gen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De inge komen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 31 januari 1973 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 12 januari 1973 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, De burgemeester, Drs. F. G. L. L. SCHOLS. De secretaris, J. M. PO ELS. MARKT DEURNE Intieme sfeer Exclusief interieur GEOPEND TOT 3 UUR 's NACHTS 'swoendags gesloten Een feestelijk versierd Oostrum wist zondag op waardige wijze de nieuwe priester, de Z.E. Heer Jan Rutten te on Wangen. Feestelijk begeleid door de har monie Sub Matris Tutela werd de 41-jarige Jan Rut'ten vergezeld van zijn famdlie naar de parochiekerk van O.L. Vrouw Geboorte gebracht, waar hij in concelebratie met pastoor Thomassen een plechtige H. Mis op droeg om mede daardoor allen te danken, die hem op de moeilijke weg naar het priesterschap hadden begeleid. Daarbij dacht hij vooral aan zijn ouders en familie maar ook aan de Oostrumse leefgemeenschap waaronder de voetballer. Pastoor Thomassen gewaagde in de feestpredikatie van zijn trots dat een van zijn parochianen, zij het op latere leeftijd, maar daardoor mis schien meer bewust, zijn roeping tót het priesterschap had gevolgd. Na de Eucharistieviering werd de neomist door harmonie Sub Matris Tutela naar het parochiehuis bege leid waar zij als eerste een muzikale gelukwens aanbood. Op de receptie bracht de heer Fleurkens namens de werkgroep Oostrum en bood Jan Rutten het feestgeschenk, een enveloppe met welgevulde inhoud, aan, welke hij voor een zelf te kiezen doel zal kun nen besteden. Tijdens de receptie bleek dat vele parochianen Jan Rutten, ondanks zijn zwerftocht voor het priester schap niet waren vergeten. Onder de receptiegangers merk ten we o.m. op de H.E.H. Deken van Thorn, waar Jan Rutten reeds een half jaar in het pastorale team werk zaam is, alsmede H.E.H. Deken Theunissen van Venray en Em. De ken A. Loonen. Dankbaar was Jan Rutten voor de hulde en aanhankelijkheid welke de bewoners van Oostrum aan hem als nieuwe priester brachten. Op een nader te bepalen datum zal Jan Rutten eveneens een plech tige dankdienst opdragen in de De kenale kerk en in de kapellen van de pschiatrische centra St. Anna en St. Servatius. Op 16 januari a-s. om 20.00 uur is de oprichtingsvergadering van de toer-wielerclub „Oostrum" in café van Dijk, Mgr. Hanssenstraat te Oostrum. Heeft U interesse om U regelma tig fit te trimmen op de fiets, in ver enigingsverband, meldt U dan als lid op deze vergadering. Dit jaar organiseert de Oostrum se carnavalsvereniging 2 zittingen. De zitting van 26 jan. is uitsluitend bestemd voor gehuwden en vrijge zellen boven 30 jaar. De zitting van 10 febr. is voor iedereen toeganke lijk, mits boven 15 jaar. Het pro gramma is voor beide zittingen vrij wel gelijk. In de buut verschijnen o.a. J. Pollux, W. Vestjens, Pierre Cnoops, J. Zeelen, Fr. Coenders, A. Smits, Th. Hendriks en verder zal het Venrays Mannenkoor optreden. Er worden uitsluitend kaarten in voorverkoop gegeven. Voor de 1ste zitting begint de voorverkoop op a. s. vrijdag 12 januari tot en met zon dag 21 januari. De kaarten dienen gelijktijdig afgehaald te worden. De prijs is 5.Voor de 2e zitting begint de voorverkoop op zaterdag 27 januari tot en met zondag 4 fe bruari. Prijs 3.50 Voorverkoopadressen: A. v Soest v. Broekhuizenstraat 21; J. Raedts, Watermolenstr. 8; W. Linssen, Sta tionsweg 155.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1