Begroting 1973 levert vraagtekens op EN KOM TAPIJT-KNOPEN In Huize LATASTE Groepleidster Dubbele Bankzegels Jeugdkampioensch. Limburg '73 Jeugdkampioenschap Limburg HANDAPPELEN A.s. zaterdag straatkollekte in Yenray WERELD NATUUR FONDS-AKTIE: REDT UW NEEFJE Elektro Jacobs BEN NIEUWSGIERIG Handwerkhuis ,*T VAèMKE' HERMANS BOEKHANDEL v.d. MUNCKH0F b.v. EEN DIER KIJKT U AAN Het is een jonge orang oetan uit Sumatra, die met een bekommerd, maar toch ontwapenend argeloos gezciJhtje de wereld in kijkt. Bijna was hij er niet meer geweest, ten prooii gevallen aan de stropers die hem wilden vangen om hem voor een forse prijs naar een kooi in een Europese huiskamer te transpor teren. In Nederlandse dagbladen kon men 2 jaar geleden nog de volgende advertentie aantreffen: Undek aanbod: paartje tamme orang oetans voor 10.000, De waanzin van onze welvaarts maatschappij kenit geen grenzen meer. Nu ieder zijn koelkast heeft, zijn televisie, zijn auto en zijn bui tenlandse vakantie, wordt het voor velen soms moeilijk om nog iets te bedenken waaraan men zijn geld kan uitgeven, waarmee men kan de monstreren hoeveel men bezit. Het moet bij voorkeur iets zijn diat de buren niet hebben, iets unieks. Wel, dan koopt men bijvoorbeeld apen. Ze zijn immers vermakelijk en het is werkelijk hele apart! Als de dieren na een paar maanden dood gaan aan een longontsteking tengevolge van ons klimaat, door gebrek aan zon of msischien ook door gebrek aan levensvreugde, dan heeft de eigenaar peCh gehad. Maar wie had de groot ste pech? Elk tropisch dier hoort thuis in zijn natuurlijke omgeving, d.w.z. temidden van de flora en fau na en het klimaat van zijn geboor teland, levend in volle vrijheid, dn staat zich voort te planten, strij dend voor zijn bestaan met zijn na tuurlijke vijanden. Zo is de natuur wet. Maar de mens is geen natuur lijke vijand die met het dier vecht en overwint omdat hij sterker, snel ler of slimmer is. De mens is in een dergelijk duel een niets ontziende moordenaar, die alleen met een ge weer zijn doel weet te bereiken. De jonge orang oetan in het wild wordit bijzonder goed bewaakt door zijn moeder en enkele andere oudere stamleden .Hij is zelf Lange tijd een stuntelige baby, volkomen vergelijk- maar met het jonge mensenkind. Omdat hij zidhzelf niet kan ver weren en afhankelijk is van zijn vol wassen soortgenoten, schiet men zonder aarzelen de hem bescher mende volwassen dieren dood, waar na het jong een weerloze prooi is voor de stropers. Voor het buit ma ken van elke orang oetan moeten daarom drie of vier volwassen die ren sterven. Van de gevangen jonge orangs overleeft slechts één van de vier de reis naar zijn „eigenaar". De gevolgen zijn niet uitgebleven. Op Noord Sumatra, waar talloze orang oetans vroeger een rustig be staan hadden, stond de soort twee jaar geleden op het punt uit tester ven. Toen greep he Wereld Natuur Begrotingen ztfn over het algemeen saai door de veelheid van cijfertjes en getallen. Maar als men ziet wat achter die cijfer tjes wel zit en hoe het een weer verband houdt met het ander, dan kan dat boeiende lektuur worden» ook voor de leek. En Venrays begroting 1973 heeft dan nog als boeiende aspect er bij, hoe men zich in alle bochten wringt om uit de rode cjjfers te blijven. En daarmede is de begroting voor het dienstjaar 1973 voor onze ge meente in feite ook wel gekenmerkt. Een voortdurende poging om (ten minste nog een kleine post onvoor zien te creëeren, opdat de begroting sluitend zal worden. Had men er alles op gezet, wat men nodig meen de te hebben, dan had men een tekort gehad van liefst 750.000, Dankzij het rode potlood zijn die 750.000,onder de tafel terecht gekomen en daarmede heel wat wensen en verlangens die bij het publiek leven. GEEN TWIJFEL En men laat weinig twijfel waar men juist bezuinigen gaat. Het aan brengen van dek- en slijtlagen op onze wegen is tot betere tijden op geschoven. Op het gevaar af, dat men helemaal het paard achter de wagen gaat spannen, getuige de toe stand van de trottoirs en het weg dek in het centrum, waaraan ook al jaren niets is gebeurd en die door veel (oudere) mensen als levensge vaarlijk wordt gekenschetst. Wordit de Beekweg ook niet gevaarlijk nu daar niets aan gebeurt? Onderhoud van gebouwen en ter reinen wordt ook uitgesteld en de plantsoenendienst krijgt zeker niet meer mensen tot zijn beschikking, ondanks het feit dat er meer plant soenen komen. Dat zal zijn reper cussies dan weer hebben juist bij die plantsoenen, waarvan we ons dan maar niet al te veel van moeten gaan voorstellen. En het onderhoud van de toch al niet goedkope sport parken zal er ook de gevolgen van ondervinden. De muziekschool mag de lesuren niet uitbreiden en de lesgelden voor de volwassenen zullen verhoogd moéten worden. Doorstromingspremies, die van gemeenltewege boven die van het rijik werden, gegeven, gaan verdwij nen en verhogen op die manier waarschijnlijk allerminst de zin om door te stromen. Riool- en straatbelasting gaan omhoog en andere belastingvoorstel len zullen ook zeker niet over ver mindering gaan. Al met al dus geen al te prettig beeld, wat zeker nog eens zal wor den onderstreept als in december de investeringsnota gaat komen, waarin men alle wensen en verlan gens eens oP een rijtje heeft gezet en een becijfering gaat geven, wat dat allemaal gaat kosten, wat de jaarlijkse lasten zijn en hoe dat al lemaal in te passen is in een finan ciering, die van rijkswege ook al weer nauwer is geworden vanwege te lage belastingopbrengsten. Het zal nu meer dan ooit letten worden op ieder dubbeltje dat de deur uit gaat, op ieder plan dat op tafel komt CENTRUMPLAN Een van die plannen, die men nu eindelijk toch wel eens verwezen lijken wil is het centrumplan. Maar het is nu al bekend dat het toch sterk versoberde struktuurplan zelfs met de „dikste" rijksbijdrage-toe kenning nog enorme kapitalen zal vragen. En aangezien men niet weet waar die vandaan moet komen, loopt men grote kans, dat van dat lang gekoesterde plan bar weinig de eer ste jaren terecht zal komen Zullen bestemmingsplannen zich zelf moeiten bedruipen, de vraag is of de bovenwijkse opzetten voldoen de zullen zijn om b.v. het sportpark de Wlieën met alles wat er om en er aan hangt tot een goed einde te brengen. In DACW verband mag dan veel gesubsidieerd worden, grondaanko pen e.d. blijven voor eigen rekening. VVATERZUIVERINGS - INSTALLATIE Vooruitlopend oP het investerings plan kan men reeds nu stellen dat de nieuwe waterzuiveringsinstallatie daarop grote prioriteit heeft en ook moet hebben, om nu eindelijk eens een eind te krijgen aan de smeer lapperij waarmede we de gemeente Vderlingsbeek en de Maas opsche pen. We bétalen dan waarschijnlijk wel meer dan nu voor de huur van onze eigen vloeivelden en het is weer de vraag, kan het er nu van komen, ja dan neen en wat zijn voor Venray de gevolgen van deze in fei te regionale voorziening. Merselo en Castenray kunnen de riolering voorlopig ook weer opber gen in het wensen-kastje, maar walt erger is, met schrik ziet men in de kom een wat meer dan normale re genbui tegemoet, want die demon streert dan duidelijk dat de uit de jaren 28 stammende riolering in hét centrum de zaak lang niet meer aan kan. Zo kunnen we deze lijst nog wel even doorgaan. TERING NAAR DE NERING Natuurlijk zal ook Venray de te ring naar de nering moeten zetten. Het spreekwoord waar niets is ook de keizer zijn recht verliest, speelt ook hier onverkort, maar toch mag men wel enkele vraagtekens zetten bij de manier waarop het rijk de zaken regelt met de betrokken ge meenten. We maken nog al eens re- klame voor onze wegen, die aaneen- gelegd verder dan naar Parijs zou den rijken met hun 680 km. Maar toch krijgen we er geen cent meer voor, als b.v. een gemeente die slechts 50 km. onder haar beheer heeft. En dat vinden we een rare zaak, want juist het onderhoud van wegen is telkenmale een rib uit het lijf van de gemeentelijke begroting. We mogen ons gelukkig prijzen dat het rijk een groot deel van de sociale zorg voor haar rekening neemt, doch waarom moet Venray voor een re gionaal iets als b.v. de waterreini- gingslinsitallatie het volle pond be talen. We dachten en dat dan mis schien in al onze onschuld dat Venray een der snelgroeiendste ge meenten is, wat natuurlijk zijn pro blemen met zich brengt. Een slim gouverneur mag dat „gelukkige groei-problemen" noemen, doch men zit er mee. Want veelal eisen zij kapitaalsinvesteringen, waarvan rente en aflossingen de gewone be groting ieder jaar zwaarder belasten en het overschot voor andere dingen kleiner maken. Dat we een voor beeld genoemd worden qua indus trialisatie is natuurlijk bijzonder prettig maar ook dit brengt weer zijn problemen mee bij de uitbouw van de daarbij behorende infra- struktuur. Waar houdt echter het rijk bij zijn jaarlijkse uitkeringen daar rekenling mee Dit zijn vraagtekens, die men toch wel een keer opgelost zou willen zien, bij alle bereidheid om ook hier de buikriem nauwer aan te trekken. Dat is nu eenmaal nodig in Neder land, maar moeten wïj hem nog al strakker aanhalen dan de rest Fonds in, de organisatie die zich overal ter wereld bezig houdt met de bescherming en instadnhouding van bedreigde diersoorten en natuur gebieden. Dank zij de sterke aan drang die de W.N.F. president, Z.K.H. Prins Bermhard, uitoefende op de Indonesische regering, werd Goenoeng Leuser (een gebied op Noord Sumatra van 4100 km2) het toevluchtsoord voor orang oetans en de eveneens bedreigde Sumatraan- se olifanten, de tijgers, neushoorns nevel panters en mangrovekatten, die in hetzelfde gebied thuishoren. Het W.N.F. heeft de verantwoordelijk heid op zich genomen voor de be scherming van en het beheer over het Goenoeng Leuser-reservaat, als mede voor de wetenschappelijke on derzoekingen in het gebied. Hier is veel geld nodig. Opzich ters en bewakers zijn aangesteld'; voetpaden aangelegd en overnach tingsplaatsen gebouwd om dieze mensen het werken mogelijk te ma ken; bewakingsjeeps, nodig voor 'n snelle verplaatsing in het moeilijk begaanbare gebied, werden gekocht; de Nederlandse zoöloog-dierenarts Dr. Rijksen en zijn vrouw doen het wetenschappelijke werk; uitgeputte gebieden ten gevolge van de roof bouw der bevolking diie de laatste jaren een explosieve groei vertoon de, moeten nog worden hersteld en de voorlichting aan de bevolking in de omringende gebieden ten aan zien van gezinsplanning en land bouwbeleid werd ter hand genomen om de druk op het reservaat te ver minderen. In 1971 (het eerste jaar van de Goenoeng Leuser-aktie) werd door de donateurs van het W.N.F. 250.000,bijeen gebracht voor de bestrijding van al deze kosten. Om de jonge orang oetans van doodgeschoten ouders, die nog ach terhaald konden worden, op te van gen en de terugkeer tot de natuur lijke leefwijze in het oerwoud mo gelijk te maken, werd een apen- crêche ingericht in het reservaat. De jeugdorganisatie van het W.N.F. nam spontaan op zich om het beno digde bedrag van 60.000,bijeen te brengen om de bouw van de crè che mogelijk te maken. En ze kre gen het voor elkaar, onze „rangers"! Met kollektes en de verkoop van het zilveren aapje kwam het geld er in korte tijd en de crèche werd ge bouwd. De opleiding die de jonge orang oetan anders gedurende zijn eerste levensjaren van zijn moeder krijgt, ontvangt hij nu van de mens en de hele onderneming is een groot sukses gebleken. Ook in 1972 staat het Goenoeng Leuser-projekt nog als belangrijkste aktie op het programma van het W.N.F., want hoewel er al veel tot stand is gebracht, blijven er niet al leen een aantal vaste lasten te'fi nancieren, maar is er ook nog een grote wens te vervullen: de oprich ting van een fokstation voor de zeer zeldzaam geworden Sumatraans ha rige neushoorn, zodat het natuur lijke bestand van deze diersoort in het betreffende gebied weer op peil gebracht kan worden. Het W.N.F. organiseert op 11 no vember a.s. in de grotere Limburg se gemeenten een straatkollekte ten bate van het Goenoeng Leuser- projekt. Leerlingen van middelbare scholen koliekteren zaterdag 11 no vember in het centrum van Venray. Laten we wel bedenken: alle le vende wezens hebben er recht op te kunnen leven op onze aardbodem, het dier in dezelfde mate als de mens. Nu de mens door zijn teeh- niicshe hulpmiddelen in staat is om medeschepselen uit te roeien, rust de verantwoordelijkheid op hem voor het kunnen blijven voortbe staan van deze zwakkere levende wezens. Een dier kijkt U aan. Een dier vraag Uw hulp. Laat het niet vergeefs vragen. Als u geen kollektant ontmoet op 11 november en toch een bijdrage wilt geven, kunt u deze overmaken op postgiro 603989 tn.v. Mevr. T. Spaans-van der Bijl te Helden, secr.- pennlingm. van het Comité Limburg van het Wereld Natuur Fonds. Voor elke gift, groot of klein, zijn wij u zeer erkentelijk. KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor TELEVISIES 61 om voor 1575- 475,- BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIESKISTEN met kortingen van 20-25'/o Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20*/. Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartalanmarkt 7 Vanlo Ktooataratraat 37 Blarlck LIMBURGSE SCHAAKBOND Wederom wordt door de L.S.B. het kampioen schap Limburg georganiseerd voor jongeren die op 31 aug. '73 nog gèèn 20 jaar zullen zijn. Venray speelt mee in het rayon Venlo-Horst- Venray. Er wordt gespeeld in twee klassen Hoofdklasse voor gevorderde schakers le klasse voor beginners Per groep worden de 6 beste schakers afgevaar digd voor het spelen tegen andere rayons in Limburg, welke competities uiteindelijk resulte ren in het kampioenschap van Limburg. Aan alle schooldirecteuren is een schrijven van de L.S.B. gezonden waarin alle gegevens ver meld zijn. De voorrondes kunnen als volgt ge speeld worden a) Is er op school een schaakclub geef je dan op bij de leildcjr van die dub. b) Is er op school geen schaakcl. geef jtl dan op bij A. Valckx, Spurkterdijk 12 Venray, telefoon 04780 - 1821. Opgaven vóór 14 november 1972. Veel succes De Schaakclub Venray roept alle schoolbesturen op de wedstrijden voor het jeugdkampioen schap te activeren (zie artikejl elders in dit blad) Indien er problemen zijn, gaarne een berichtje vóór 14 nov. 1972 aan A. Valckx, Spurkterdijk 12, Venray, Teil. 1821 of W. Frederiks, Langew. 43a, Venray, Tel. 2971. Na 16 november 1972 is de inschrijving per school of groep gesloten. naar een GRATIS DEMONSTRATIE van Scheepjes Wolfabrieken - Veenendaal OP WOENSDAG 15 NOV. a.s. van 10 - 17 uur in momenteel leegstaande winkel! VAN HAM v.h. Jan Derksen - Patersstraat U aangeboden door PATERSSTRAAT 26 - VENRAY Behandelingstehuis voor meisjes van 13 tot 18 jaar. is een vakature voor een TAAK Het leiden - in teamverband: - van een leefgroep van 11 melisjes GEVRAAGD - Persoonlijke inzet en mogelijkheden tot werken in teamverband - Het kritisch mee kunnen denken met de nieuwe ontwikkelingen in de Kin derbescherming. Mogelijkheden tot studie en werkbegeleiding zijn aanwezig. SOLLICITATIES Schriftelijk of telefonisch te richten aan de Directrice Landweerweg 17, Venlo. Telefoon 04700 - 96670. COX ORANGE - GOLDEN DELICIOUS Leunseweg 25 - Hoek Eikenlaan - Telefoon 1483

Peel en Maas | 1972 | | pagina 10