II 1 IJ Rode Kruis afdeling Venray bestaat vijfentwintig jaar Leenenl [Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het Bestuur: WAPENFEITEN PROGRAMMA DANK GIFTEN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 No. 39 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 cL por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) „De Commissie „Hygiëne" van de Vereniging „Venray Vooruit", samengesteld als volgt: Ere-Voorzitter Th. Peters, Lid van Ged. Staten; Voorzitter Dr. F. J. M. Schmidt, Secretaresse Mej. W. Winters, Penningmeester P. van Opbergen Jzn., Leden: Dr. A. Hillebrand, E. Bartels, Zr. Theelen, terwijl als contactlid van het Groene Kruis hieraan is toegevoegd L. Laurensse, heeft het initiatief genomen tot oprichting van de afdeling Venray van het Nederlandsche Roo- de Kruis". (Uit Peel en Maas, oktober 1947) Het Venrayse Rode Kruis- team anno 1952, geschaard rond de toenmalige voor zitter, de heer L. A. M. Laurensse. „Waar anderen in hun verblindheid en haat bloedige wonden sloegen, werd door het Rode Kruis de balsem der liefde daarin gegoten" schreef Johnnes Kardinaal de Jong bij gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis in juli 1947. Ondanks deze waardering van de hoogste Nederlandse kerkelijke autoriteit, waren er in de Venrayse kerkdorpen pas toors, die niet konden instemmen met de oprichting van een Rode Kruisafdeling in Venray. Volgens hun gevoelen was de neu traliteit van deze internationale menslievende instelling moeilijk te rijmen met hun kerkelijke opvattingen, waarbij het woord „neutraal" als een vloek moet hebben geklonken. Nu in het komende weekend het zilveren bestaansfeest van de afd. Venray van het Rode Kruis wordt gevierd, is het onbegrijpelijk, dat er 25 jaar geleden pastoors waren, die vanaf de preekstoel er bezwaren tegen maakten, dat meisjes lid werden van de Rode Kruiskolonne en dat er op de kerkdorpen geweigerd werd financiële mede werking aan de Venrayse kolonne te geven Nu 25 jaar later is de afdeling Venray van het Rode Kruis een we zenlijk en alom gewaardeerd deel geworden van de samenleving dn de gemeente Venray. De geüniformeer de kolonneleden zijn een vertrouwd beeld geworden en verondersteld mag worden, dat iedereen volkomen op de hoogte is van het belangrijke werk dat de afdeling Venray van het Rode Kruis verricht. De jaar lijkse landelijke aktie „Helpt Uw Rode Kfuis helpen" wordt steeds een groot succes; vrijwel dagelijks geven donors hun bloed om hun me demens van de dood te redden; •iedere dag rijdt de Rode Kruis- ambulancewagen zo zij niet stand by is voor het Venrayse ziekenver- voer lange afstanden om Venray se zieken naar academische zieken huizen overal in het land te ver voeren; zijn de kolonneleden pre sent wanneer een sportgebeuren van enige omvang wordt georganiseerd; zijn welfare werksters op pad om alleenstaanden en zieken te bezoe ken; zijn de kolonneleden paraat om Voorzitter: Drs. A. B. Ederveen. Secretaresse: Mevr. M. J. Hofmans- Peeters. Vice-voorzitterDhr. J. Colsen. Penningmeester: Dhr. Th. A. M. Dic ker. Bestuursleden: Dhr. M. Weegels (financiën en leden administratie) Raden R. Kartodirdjo arts (medisch sociale zaken) Drs. W. Hermans zenuwarts (medisch sociale zaken) Dhr. G. Schütte (public relations) Dhr. P. Rippe (ongevallen- en ram penorganisatie) Adviserende bestuursleden: Mevr. J. Burgman-Kalinowski (leid ster afd. Welfare) Drs. U. Termote internist (medisch leider bloedtransfusiedienst) Drs. J. M. L. Beckers arts (kolonne- commandant) Dhr. N. van Hoek (plv. afdelings commandant Kolonne Rode Kruis) Dhr. H. Bloemen (stafverpleger Ro de Kruis). hulp te bieden, waar nodig is en word er voor gezorgd dat langdurige zieken en bejaarden jaarlijks een prettige uitgaansdag hebben op de Limburgse Rode Kruisboot „Prins Mauri t". En de kerkdorpen rijn, stuk voor stuk, belangrijke steunpilaren ge worden van de Venrayse afdeling. Hoewel de afdeling van het Ven rayse Rode Kruis een instelling is, die meestal achter de schermen wertjt aan haar menslievende taa'k, zijn er in de afgelopen kwarteeuw voldoende wapenfeiten opgetekend, die bij de viering van het zilveren jubileum ten volle waard zijn om gememoreerd te worden. Direct na de oprichting in 1947 van de afdeling Venray verschenen advertenties in de plaatselijke bla den waarin de Bloedtransfusiedienst bloedgevers vroeg. Er werd beslist niet vergeefs een beroep gedaan op de bevolking. En ook niet toen werd gevraagd voor het eerst deel te ne men aan de landelijke geldaktie. Een van de twee helicopters, welke bij de spectaculaire oefening in 1964 in Venray werden gebruikt tijdens de viering van de 22ste Limburgse Rode Kruisdag. Oefening en werkelijkheid gaan bij het Venrayse Rode Kruis hand in hand. In 1952 stonden 220 donors bij de bloedtransfusiedienst ingeschreven en werden in het Venrayse zieken huis in totaal 174 bloedtransfusies verricht. In dat jaar waren 720 per sonen in Venray lid van het Rode Kruis hetgeen toen 4% was van he aantal inwoners of 26% van het aan tal gezinnen. .Blarenprikken bij wandeltochen, hulp op tochten van het hospitaal- De eerste dagboottocht van het Rode Kruis Limburg, varende voor de afdelingen Venray en Meerlo. De „Maasvallei" was gehuurd van een Maastrichtse reder. Thans geeft de „Prins Mau- rits" op gezette tijden zieken en bejaarden uit Venray en omgeving, dank zij 't werk van de Ven rayse kolonne en Welfare een gezellige uitgaansdag. Vrijdag 29 september: 1922 uur: Tentoonstelling over het werk van het Ne derlandse Rode Kruis en de Afd. Venray van het Ned. Rode Kruis. Tevens overzichtstentoonstel ling van door de schooljeugd vervaardigde werkstukken. 19 uur: Bekendmaking van de prijswinnaars knutsel wed strijd. 1920 uur: Demonstraties door de Venrayse Rode Kruiskolonne op het terrein voor de schouwburg. uitstapjes met ouden van dagen, schip „Henri Dunant", assistentie bij bedevaarten naar Lourdes, ar beid in het vakantiehuis voor zie ken te Zeist, hulpverlening bü sportevenementen" werden in 1960 gemeld als belangrijke dienstver leningen van de Venrayse kolon ne. Een jaar later werd de aktdviteit van de Venrayse Rode Kruis-men sen geroemd nadat een circustribune in Venray was ingestort en vijftien mensen naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. In 1963 werd de oude „Engelse hoge kast", die als ambulancewagen dienst deed vervangen door een Mercedes en in datzelfde jaar gingen twee Venrayse kolonneleden als le den van het Medisch Team naar de Congo. In september 1964 waren 27 Lim burgse Rode Kruisafdelingen op het gefingeerde rampterrein bij het Ven rayse ziekenhuis aanwezig voor het houden van een grootse oefening ter viering van de 22ste Limburgse Rode Kruisdag. In 1967, het jaar waarin het 20- jarig bestaan van de afdeling Ven ray werd gevierd, bracht Venray tij dens een bliksemaktie bijna zeven duizend gulden bij elkaar voor het aanschaffen van een nieuwe ambu lance-auto. Het volgende jaar waren de Venrayse kolonneleden aktief bij de grootscheepse verhuizingsakbie van het ziekenhuis in Heerlen. In april 1969 construeerden de he ren' Rippe, Koos van Haren en Piet Theuws een mobiel E.H.B.O.-depot, waarmee alle hulpstukken, die een Rode Kruispost nodig heeft van brancards tot alle verdere medische uitrusting snel kunnen worden vervoerd. In 1971 kwam in Venray een re organisatie van het rieken- en ge- wondenvervoer tot stand waarbij de Rode Kruiskolonne werd ingepast. De ziekenwagen van de Stichting Ziekenvervoer wordt regelmatig be mand door vrijwilligers van de ko lonne, terwijl de ambulancewagen van de afd. Venray van het Rode Zaterdag 30 september: 1122 uur: Tentoonstelling iin de foyer van de schouw burg. Zondag 1 oktober: 12.3014 uur: Feestelijke re ceptie in de foyer van de schouwburg. 1122 uur: Tentoonstelling in de foyer van de schouwburg. Kruis niet alleen „stand by" blijft, maar jaarlijks rond 250 ritten op lange afstand maakt naar zieken huizen in den lande. Intussen heeft Venray ook de be schikking gekregen over een Ram pendepot van de Landelijke Ram penorganisatie. Hierin bevindt zich o.m. een compleet nood-ziekenhuis en een nood-operatie-unit. Wat Venray aan de eigen Rode Kruisafdeling te danken heeft is ontzettend veel, want behalve de bovengemelde „wapenfeiten" is er nog zoveel, dat niet opgetekend is. Dat is b.v. het' nut, dat zeer vele EHBO-cursussen hebben afgewor pen; de levensvreugde, welke men heeft kunnen geven aan rieken en bejaarden en niet te vergeten het redden van mensenlevens door de bloedtransfusiedienst. Misschien heeft het Rode Kruis de naam gekregen altijd de hand cp te houden. De organisatie moet dit wel doen, omdat zij als niet- gesubsidieerde instelling geheel afhankelijk is van vrijwillige fi nanciële bijdragen. Op de dag van haar jubileum hcudt de Venrayse afdeling nu eens niet haar hand op, hoewel zij zich wel voor giften aanbevolen hcudt om: de rampenorganisatie te kunnen uitbreiden omdat men dringend verlegen zit om een licht- aggregaat, omdat men gebrek heeft aan moderne verbandtassen met inhoud en regenpakken voor de kolonneleden. Daarnaast denkt het bestuur aan het reserveren van gelden voor het aanschaffen te zijner tijd van een nieuwe ambulancewagen op dat de oude kan worden ingezet als personeels- en materieel wagen. Wij menen er goed aan te doen dit „verlanglijstje" te publiceren, opdat men weet dat de jubileren de kolonne ook zonder dat men er om vraagt geldelijke steun zeer goed kan gebruiken

Peel en Maas | 1972 | | pagina 9