RUILVERKAVELING LOLLEBEEK LOOPT TEN EINDE WEER NIEUWE SUBSIDIEVERORDENING VOOR DE JEUGDSPORT Braderie VAMOSAVEfi Tapijttegels... Zeltklevend...Zeer voordelig! Kom er eens over praten. woninginrichting FA. M. DERKS-CAMPS Raiffeisenbank Bi Boerenleenbank Oostrum, Tel. 04780 1762 De kraan werd opengedraaid WATERSPORTFEESTEN IN MAASHEES DE„OUDE" VERORDENING UITGEBREIDER ADVIES s.v.p. U kunt zoveel méérdoen met onze bank VERKOOP a.s. VRIJDAG en ZATERDAG Een werk van bijna 12 jaren loopt naar zijn einde toe. De ruil verkaveling Lollebeek heeft d e kraan opengedraaid vcor het wa ter, dat via Panheel door het Brabantse kanalenstelsel in het De fensiekanaal komt en van daaruit nu voor een deel wordt afge tapt ten voordele van de boeren in het ruilverkavelingsgebied Lollebeek. Een van de voornaamste knelpunten van en aanleidin gen tct deze ruilverkaveling is daarmede definitief opgeruimd. De oplevering van dit kunstwerk was aanleiding voor een wat meer openbare bijeenkomst v an de plaatselijke commissie. GROOT GOED Burgemeester Scholls, dJie wegens ziekte van de heer Achten deze ver gadering voorzat, onderstreepte nog eens het belang van de ruilverkave ling die men in feite beter land-an- richting kan noemen. Een van de vele facd'Jben van deze her-dinnichting was het feit dat de waterhuishou - dling in dit gebied slecht was. Die •zou te verbeteren zijn, maar dan liep men de kans dat tijdens langdurige droogte de grondwaterstand te laag zou gaan worden. Daarom is na langdurig overleg mat Rijkswater staat de oplossing gevonden door in Panheel een gemaal te bouwen, dat het Maaswater oppompt in het Bra bantse kanalenstelsel. Via de nieu we die bij Griendtsveen gebouwd is, kan nu een hoeveelheid van 1,5 m3 per seconde water ingelaten worden in het Lollebeekgebied, waarin nu, tijdens langdurige droogte, de bo venstromen van de Kabroefcsebeek, de Lollebeek, de Oostrumsebeek, de Yisselsteynse waterlossing en de Lo beek van water worden voorzien. Een groot pluspunt voor de boeren, al was het nodig dat daarvoor ver schillende van deze waterlopen grondig werden veranderd en ver beterd. Maar ook een groot goed voor de De commissie jeugd en sport kreeg vorige week een nieuwe sub sidieverordening te beoordelen voor de jeugdsport. De eind vorig jaar deor de raad aangenom en verordening, die een subsidiëring op exploitatiebasis voorstond, bleek in de praktik niet uitvoer baar, reden waarom men maar weer een nieuwe opgesteld heeft. Komend weekend worden de jaar lijkse watecrsportfeesten gehouden op de Maas bij de camping „Op den Berg" te Maashees. Dit houdt in: zaterdagavond om 21 uur een lampionnemtocht, waaraan door vele jachten en speedboten wordt deelgenomen. Hierna wordit het feest voortgezet in het restau rant „Op den Berg" te Maashees, waar een orkest de sfeer zal ver hogen. skiën tussen de brug te Weid en het pontveer te Vierliingsbeek. Inschrij ven hiervoor vanaf 12 uur aan de plant. Elke gefinishte deelnemer ont vangt hierna een herinneringspla- quette. Deze feesten worden nu voor het derde achtereenvolgende jaar gehou den en ter ere daarvan zal tijdens de lampionnentocht op zaterdag avond vuurwerk afgestoken worden. A las tres media de la tarde en la Iglesia de la Paz el Padre Juan bau- tiizara el pequeho Anonio, hiijo de Antoruiio Bravo Amaz y OLvidio Atienza Allfaro. Los padninos seram Isidro Bravo y Anitoniia Toledo. Los felices padres y padriinios invitan a todos los Espanoles en un convite después de la ceremia, en sala Tie- lens. Los Senores de emesal van Méro- de agradecen a todos que, el domin- go pasado, por su presencia han honrado el bautisma de su hijiita Carla. II. NOTICIAS CULTURALES slechtste wegen van Europa, zijn vervangen door 20 km wegen van 5 meter breed en 110 km wegen van 3 meter breedte. Hiervoor is in to taal 120.000 ton asfalt verwerkt. Ver der zijn er 214 km. waterlossingen gegraven, waarbij liefst 1,2 miljoen m3 grond verzet is. VERPLAATSINGEN 16 boerderijen zijn in het plan verplaatst terwijl 5 stuks naar de Noord Oost Polder zijn vertrokken. Daarnaast zijn 7 tuinbouwbedrijven en 7 fruitbedrijven naar elders ver plaatst. Het aanltal bedrijven in het plan is van 100 pot. in 1960 teruggelopen •tot 750 Stuks, maar het aanltal sterk gespecialiseerde bedrijven is enorm toegenomen, zodat er ook nu nog al tijd 1000 menislen zijn, die hun hoofd beroep iin de landbouw uitoefenen. Voor de cijferaars tenslotte nog enkele gegevens. Had men voor de ruilverkaveling 40 meter weg per ha, nu is dat 27 meter. Het gemiddeld aantal kavels per bedrijf was voor de aanvang 4.8 nu echter teruggebracht naar 2.5. Het aantal kadastrale percelen bedroeg 10.800 en is teruggebracht op 5.900. Had men in 1960 nog 380 pachtver- houdingen, nu zijn dat er 230 ge worden. KOSTEN Zoals we in de aanvang van dit artikel reeds schreven, was de kos tenraming in 1960 bijna 30 miljoen. Reeds nu blijkt dat mede als gevolg van de inflatie de kosten ongeveer 41 miljoen zullen gaan bedragen, waarin het rijk echlter voor hetzelf de percentage blijft subsidiëren. Het bestuur van de Zelfstandige Ondernemers Vereniging in Venray heeft aan de Winkeliers Kommissie opdracht gegeven om in aansluiting op de Zeskampwedstrijd van de Venrayse ploeg in Lausanne in Ven ray een grootse braderie te organi- seren. Deze braderie zal gehouden wor- 1 den op 14, 15 en 16 september a.s. resp. donderdagmiddag, vrijdagmid dag en -avond en zatérdagmiddag. j Door de Winkeliersvereniging wor den hiervoor marktkramen met ver lichting en afdekplastic beschikbaar gesteld. Tevens wordt er voor een goede geluidsinstallatie gezorgd. Elke dag zal een show zijn van een muziekgezelschap of drumband. Verder zullen er diverse attracties gebracht worden. Voor de jeugd zullen er etalage- wedstrijden zijn en zelfs een etalage ruit ntekenwedistrijd. Op zondag 17 september zullen er •in Venray centrum enkele Zes kamp wedstrijden georganiseerd j worden door de Supportersverend- ging. I. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo a las diez y media en la Ermiita de San José en Smakt Misa con platica y oanitos en Oastellano. was dermate moeilijk dat slechts 19 sportverenigingen acte de presence gaven en de gevraagde formulieren indienden. Toen men eens ging ver gelijken liepen de subsidiebedragen uiteen van nliets tot 45,per lid. Eigen inbreng en zelfwerkzaamheid werden beloond met wegvallen van subsidie en reserveringen bleken onmogelijk. Waar geen eigen administratie is voor de jeugdleden (bij voetballen mag dat b.v. niet) gaat men even eens seniioren subsidiëren. Dat alles was aanleiding om maar te stoppen. De schone theorie bleek liln de praktijk te moeilijk DE NIEUWE VERORDENING stapt af van de exploitatie-vergoe ding. Men geeft een vast bedrag per jeugdlid van 5, envereniging tot en met 20 jeugd leden krijgt 90,tot 40 jeugd leden 170,tot 60 jeugdleden 240,tot 80 jeugdleden 300, tot 100 jeugdleden 350,en daar boven telkens 100,extra voor iedere 50 leden. 90% van de kosten van Leaders- vorming tot een maximum van 200,komt voor rekening van de gemeente, die ook 1.50 per jeugd lid bijdraagt in de medische sport keuring. Een en ander wil men in laten gaan met terugwerkende kracht op 1 januari 1971. De oommissie was wel teleurge steld over de gang van zaken. Men schrijft nni augustus 1972 en het is sporiverenigingen wel naar de sub sidie zitten te snakken. VAN KUYCK had liever gezien dat men in plaats van weer een overgangsregeling maar meteen de totale sport was gaan subsidiëren, zoals men in Sittard en Maasbree b.v. al doet. Maar zo ver ging de voorzitter VAN OERS niet. Die stel de dat hier het oordeel van de com missie gevraagd wordt over deze subsidieverordening en niet over een totale sportsubsidie. Tegen de tijd dat die misschien gaat komen, kan op haar beurt de commissie er wat van zeggen. burgers in het betrokken gebied, waar nu immers op gezette tijden de beken doorgespoeld worden, zodat zij in staat blijven ook het overstort- water van de rioleringen van Horst- te vangen. Daarnaast kunnen de America, Venray en Ysselsteyn op tuinders er van profiteren, die in plaats van door kostbare pomp- •inStallaties het benodigde water nu uit de beek thuis geleverd krijgen. Het heeft jaren geduurd voor de genoemde beken icn zodanige staat gebracht zijn dat ze als toe- en af- voerbeken gebruikt kunnen wor den, maar nu het zo veir is kan dan dte grote 'kraan worden open gedraaid en kan men nu eerst zeg gen de waterbeheersing in het Lol lebeekgebied in optimale vorm te hebben. En daarmede is een van de voor naamste hoofdstukken van de Lolle- beek-geschiedenis afgesloten. Een reden, voor burgemeester Schols e.a. om eens even om te kijken over de voorbije periode. wordt, kunnen geven voor extra prestaties of extra kosten niet op wegen tegen de werkelijk te maken kosten. Bovendien is dat een een malig gebeuren. Omdat men ook geen andere op lossing wist, gaf men deze nieuwe verordening een gunstig advies mee voor de komende raadsvergadering, maar erg gelukkig is men er niet mee. MEVR. POELS-PETERS drong er op aan dat bij de stukken van de raad het advies van de commissie uitvoerig zou worden weergegeven. Nu komt het voor dat de raad pre cies dezelfde op- en aanmerkingen maakt, die in de commissie al breed voerig ter sprake zijn gekomen. Dat kost alleen maar tijd. 12.000 HA De r.v. Lollebeek gaat om een ge bied van. 12.000 ha, waarin een goe de duizend landbouwbedrijven. Op 22 november 1961 stemden de boe ren voor deze ruilverkaveling die toen geschat werd op 30 miljoen guldens. In 1966 was men gereed met kadastergegevens en de pacht- registratie terwijl in 1967 de schat ting plaats vond. In 1970 werd het plan van wegen en waterlopen goed gekeurd en in het voorbije jaar werd het plan van toedeling bekend. In oktober a.s. hoopt men de ruil verkavelingsakte te passeren, waar na dan in het komende jaar de gel delijke regelingen aan de orde ko men. Een der opmerkelijkste punten is het feit dlat de Stichting Beheer Landbouwgronden hier buiten ver wachting véél gronden kon aanko pen. Bijna 1100 ha kon voor bijna 5 miljoen aangekocht worden. Daarvan i!s de helft gebruikt voor bedrijfisvergrotingen doch ook een kwart voor landschapsverzorging, in die zin, dat men hierop singels aan gelegd heeft en kleine boscomplexen. LANDSHCAPSVERZORGING In het kader van landschapsver zorging zijn 115 erfbeplantingen, 45 km. wegbeplanltingen en 32 km sin gelbeplantingen aangelegd. Voor de 60 ha. bos, die verdwenen is in de Dorper en de Heidse Peel, is 60 ha bos op andere plaatsen teruggeko men. Mede door de ruilverkaveling is tot stand gekomen het dagrecrea- tieve gedeelte van het Recreatieoord Bos en Strand. De 250 km zandwegen in het Lol- lebeekgebled, eens genoemd de Inschrijvingen voor deze tocht: voor 26-8 bij restaurant „Op den Berg". Zondags wordt het feest voortge zet met een grootse skidemonstratie om 14 uur. Di houdt in: piramdde- skiën, slalom, blote voetskiën, vlag- genparade en nog veel variaities. Na deze demonstraties begint de prestatietocht, dit betekent 50 km. Al momenito de redacdión de estas noticdas el maestro, Don Jose LOPEZ DIEZ todavia no ha vuelto de Espana asi que los alumnos han esperado varias veces en vano a la puerta de la escuela. Segün lo que don José ha comunacado al padre Juan, volvera cuanto antes. Pues no se preocupen; un poco de paciencia y ya podemos reempzar con nuestra escuela suplementaria. Hasta la vis ta el domingo en Smakt! VAN KUYCK vond dat een for mele zaak. Desniettemin wilde hij die kwestie graag onder de aandacht vzan het college brengen. Sprekende over de nieuwe rege- lÜng betreurde de commissie het dait prestatie en kwaliteit van de ver schillende sportverenigingen niets uitmaken bij de subsidietoekenning. Ook het feiit diait een vereniging veel reizen moet maken extra materieel nodig heeft, exitra kosten heeft t.o.v. andere, is geen aanleiding voor extra subsidies. Een vereniging, die wei nig doet en weinig kosten heeft, krijgt even veel als een vereniging, die volop aktief is. Dat werd vanachter de bestuurs tafel niet ontkend, doch dan zit men weer met exploitatie-vergoedingen en komt men weer terecht bij be rekeningen, zoals in de oude ver ordeningen vereist werden. Daar is lang en breed over gepraat, doch niemand wist een oplossing. Men was het er wel over eens dat de bij dragen, die B. en W. eventueel uit het jeugdsportfonds, dat gevormd Wethouder VAN OERS stelde dat het advies op de eerste plaats voor B. en W. bestemd is. Of men de no tulen van deze commissie-vergade ringen ook bij de raads'tukken moet leggen, wil hij nader bekijken. Maar elk raadslid heeft het recht, onge acht wat de commissie reeds bespro ken heeft, zijn of haar zegje te doen over de kwestie an-sich. Toen was de vergadering formeel afgelopen. Doch de betrokken leden hadden nog een extra schrijven ont vangen om zich te beraden over het al of niiet openbaar houden van deze vergadering. Drs. DEN BROK sprak zijn ver wondering uit over deze gang van zaken en vroeg waarom de commis sie niet in het openbaar kon vertel len, waarom men liever in het ge heim vergadert, doch kreeg de ver gadering niet zover dat men een uitspraak deed. Derhalve gingen de deuren dicht en konden de belang stellenden, waaronder uw verslag gever, naar huis gaanZo zijn onze manieren. Een hypotheek, die u geen moeilijkheden in de weg legt, daar kunnen wij u aan helpen. Want we begrijpen, dat u uw huis liefst zo gauw mogelijk onbezwaard wilt hebben. Een hypotheek van onze bank mag u dan ook straffeloos vervroegd aflossen, als u plannen hebt voor een eigen huis, kom dan eens met onze adviseur praten. Hij zal graag met u de financieringsvorm zoeken, waarmee u het beste bent gediend en het gemakkelijkste uit de voeten kunt. de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1972 | | pagina 10