Ruilverkaveling Overloon Merselo VOORLICHTING OVER DE KOMENDE VERANDERINGEN IN SEPTEMBER INTERNATIONAAL GEBEUREN IN VENRAY ARBEIDSCIJFERS OVER DE MAAND JULI Venray telt de meeste werkzoekenden VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1972 No. 33 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS druk en uitgave van den munckhof n.v. venray wffkri an voor vfnray fn omstrfkfn advertentieprijs is grotestraat 28 postbus 1 tel. 2727 giro 1050652 luixulmu l_ i y vm j i hlhlm pr|js p£r halfjaar VOOR AL UW DRANKEN ct per mm. ABONNEMENTS- 7.50 (bij vooruitbetaling) Wie op de voorlichtingsbijeenkomst voor de ruilverkaveling Over- loon-Merselo sensatie verwacht mocht hebben, kwam bedrogen uit. Een volle zaal Arts in Merselo luisterde en keek braaf naar de grote rq deskundigen, die voorzien van een batterjj microfoons op een verhoging troonden. Ze wisten niet veel meer te vertellen dan wat in het pas verschenen rapport al over deze voorgenomen ruil verkaveling te berde is gebracht. Alleen toen het vragen-uurtje kwam, begon het links en rechts wat te bliksemen, maar dat on weer ging betrekkelijk vlug voorbij. consulent Ir. Hermens wees er op dat weliswaar in de nota's voor de ruimtelijke ordening t. a. v. deze streek gesproken wordt over groene gebieden en groenstroken, doch dat de mogelijkheid om te komen tot een zo goed mogelijke opbouw van die groene ruimten in feite alleen moge lijk is door de ruilverkaveling. Een ruilverkaveling die, zeker de laatste jaren, aan landschapsopbouw en verbetering een hele hoop doet. Hij wees in dit vtrband op de Maasheg gen die dank zij deze ruilverkave ling bewaard blijven, zoals ook ver schillende natuurgebieden in 't blok. Hij wees op de afronding van de bossen, waar alleen al 77 ha voor uitgetrokken is, en op de 23 ha die voor singels en erfbeplanting ge bruikt worden. De Lobeek vervult zeker t.a.v. de waterbeheersing in dit gebied een grote rol. Ze moet bovendien vanuit het Afwateringskanaal nog water doorlaten en o.m. ook het afvalwa ter van Venray verwerken. Dan is nodig dat die beek in zo goed moge lijke staat gebracht wordt om die taak aan te kunnen. Dat betekent echter helemaal niet dat men er een recht-toe recht-aan kanaal van gaat maken en alles opruimt wat die beek aantrekkelijk maakt. Het betekent wel dat men gezamenlijk aan tafel zittend de beste oplossing zal pro beren te vinden voor alle partijen. Voor de boeren een goed afwatering systeem, voor de buitenmens een goed landschap LOBEEK-PERIKELEN Dat men deze vergadering ook nog gebruikte om wat Lobeek-perikelen opgelost te krijgen, werd aanvanke lijk nog wel oogluikend toegelaten, doch later werden de vragenstellers verwezen naar 't Lollebeek spreek uur van iedere woensdagmorgen Wel kwam de kwestie aan de or de, wat die landbouwers moeten doen die aan beide zijden van de Deurne- seweg gronden hebben liggen. Ir. Mohrmann had indertijd in de ruil verkaveling Lollebeek al verschil lende van die grondeigenaren ge waarschuwd dat de Deumeseweg 'n flink obstakel zou gaan worden -in het verkeer tussen hun gronden. In tien gevallen zijn de betrokken ei genaren zo wijs geweest het advies te volgen om door ruiling dit obsta kel te omzeilen. Maar jammer ge noeg hebben ze het niet allemaal gedaan, en nu zit men voor de fei ten. De Lollebeek is definitief vast gesteld en hier kan dus praktisch niets meer gewijzigd worden. Maar desnietemiin zal men proberen in dit blok toch nog een oplossing te vin den. TOEN WAS HET OVER TWAALVEN en Ir van Schendel had al me nig keer gezegd dat het etenstijd werd, als stiekumme wenk om op te schieten. De vergadering ebde dus weg, on danks het feit dat er op enkele ste kelige puntjes nog wat geinitrum- peerd werd, en bij andere duidelijk gea pl a udi seerd. Al met al een geanimeerde voor lichtingsvergadering. Maar of men daaruit de conclusie kan trekken - wat de heren 'smiddags in Vier lingsbeek verkondigden dat heel Merselo achter deze ruilverkaveling staat, lijkt ons wel wat te voorbarig. Maar de tijd zal het leren. Men moet wel zeggen, dat bij een dergelij ke voorlichtingsbij eenkomst wel alles op komt dravenNaast Ir. van Schendel, die ais lid van de Centrale Cultuur Technische Dienst de-leiding van deze voorlichtingsbij eenkomst had, was er het lid van de Brabantse Ged. Staten Ir. van Ha ren met de hoofd-ingendeur-direc- teur van de Dienst Landinrichting Ir. Lodewijks die de kadasterproble men krijgt op te lossen. Natuurlijk was er Ir. Mohrman, de geestelij ke- vader van dit plan, met de Land schapconsulent Ir. Hermens, en vele anderen van provinciale- en r-ks- waterstaat, van Staatsbosbeheer, L. L.T.B. en andere instanties. Het was of zij met hun allen niet alleen de samenwerking maar ook de belang rijkheid nog eens wilden benadruk ken van wat op stapel staat. HET VOLK MOET GOED OP DE HOOGTE ZIJN Zó stelde Ir. van Schendel het in zijn openingswoord. En dat „vol'k" kreeg dan op deze vergadering alle kans. Dat werd dan door een enke ling wel betwijfeld, die stelde, dat nu alles in kannen en kruiken is dat zelfde volk maar te accepteren heeft wat van hogerhand allemaal is be kokstoofd. Maar die enkeling kreeg netjes op zijn brood dat de veelheid van instanties, die jarenlang zich bezig gehouden hebben met dit plan beter dan wie ook voor de nodige inspraak gezorgd hébben. De hoofdambtenaar Stokker stelde dat juist door deze samenwerking en inspraak niet alleen de landbouw aan z'ijn trékken komt, doch ook aan landschap en recreatiemogelijkheden alle aandacht geschonken 'is. op de picknickplaatsen en op de rui ter- en fietspaden die men onder Merselo van ite vervallen wegen gaat maken. DRINGENDE NOODZAAK Diezelfde spreker beklemtoonde de noodzaak van deze ruilverkave ling, wil men de betrokken boeren kans geven op een goede agrarische bedrijfsvoering. Van de 100 bedrij ven die onder Merselo liggen, met 'n gemiddelde grondoppervlakte van 12,5 ha, blijken die 12,5 ha verdeeld te liggen over 7,5 kavel. En van die kavels hebben dan nog 65 procent de meest grillige vorm. Tel daar naast dat slechts 15 procent van de betrokken bedrijfsgebouwen goed ite noemen zijn, dan is wel duidelijk dat van een goede bedrijfsvoering nu weinig kan komen. Als daarnaast dan nog de water huishouding slecht is dan wordt het de hoogste tijd dat hieraan iets ge daan gaat worden. WAT GAAT HET KOSTEN? Er „iets" aan gaan doen, is men dan ook wel van plan, zoals blijkt uit onderstaand lijstje. nieuwe of verbeterde wegen 9,5 milj waterbeheersing 7,0 milj nieuwe kavelindeling 3 milj boerderij bouw 1,1 milj recreatieve voorzieningen 0,8 milj landschapsverzorging 2,0 milj overige kosten 1,5 milj Van deze bijna 25 miljoen neemt het Rijk 70 procent voor zijn reke ning en hoopt men via gemeenten en Waterschap nog 2,5 miljoen extra te krijgen. tekent op zijn beurt weer dat op iedere hectare grond na afsluiting van de ruilverkaveling gemiddeld 33 per jaar (gedurende 30 jaren) ruilverkavelingskosten komen te drukken. VRAGEN Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of een ruilverkaveling wel zin heeft, als men van te voren niet weet of niet minstens een deel van die honderd bedrijven gaat ver dwijnen, om zo bedrijfsvergroting en -verbetering voor anderen mo gelijk te maken. Gebeurt dat niet, dan heeft het allemaal weinig zin, zo stelde de spreker. Het blijkt dat de Stichting Beheer Landbouwgronden reeds een hon- honderdtal hectaren voor dat doel in bezit heeft. Een groot deel daarvan is echter al bestemd voor afronding van bossen, natuurterreinen en sin gels die er gaan komen. De vraag is nu, of diezelfde Stich ting meer gronden kan aankopen van boeren die er b.v. mee ophou den. Het ds in de Lollebeek-verka- veling gebleken dat deze aankoop geweldig is meegevallen en dat men dus verschillende mensen heeft kun nen helpen. Datzelfde hoopt men ook in deze ruilverkaveling te ondervin den. Het heeft geen zin met de ruil verkaveling te wachten tot men ze kerheid krijgt (zo men die al ooit krijgen kan) hoe en wat er in de toekomst gaat gebeuren. Men maakt nu de voorwaarden klaar om een zo goed mogelijke agrarische bedrijfs voering in het gebied mogelijk te maken. Het is uiteindelijk de boer die beslissen gaat wat hij in dat nieuw ingerichte gebied gaat doen. Dat zal met name betekenen, dat men in de komende jaren zich zal moeten bezinnen wat men met het huidige bedrijf gaat doen. Gaat men de veredelingskant op, zoekt men 't in een uitgebreide veestapel, of zal men er mee ophouden. Voor dat gewetensonderzoek komen de betrokkenen te staan. De uitslag zal niet alleen hun eigen toekomst bepalen, maar ook de uiteindelijke vorm van de ruilverkaveling zelf. Dat is wel de belangrijkste conse quentie van deze ruilverkaveling. PRIJZEN Er werd ook een robbertje gevoch ten over de prijzen. Eerder was ge zegd dat de gemiddelde kosten ruim 45 per hectare gedurende 30 jaren zouden zijn. Nu werd gesproken over 33 en dat wekte achterdocht. Het bleek echter in een meevaller te zitten. Men krijgt meer geld dan aanvankelijk was gedacht. Ook de rentevoet van 5 procent blijft in de ruilverkaveling gehand haafd, ondanks het feit dat in Den Haag plannen liggen die op te trek ken tot minstens 6 procent. STEMMINGSPROCEDURE Er bleek ook nog al enig misver stand te bestaan over de verdere procedure, evenals er schijnbaar in Merselo zelf nog misverstand be staat of er uit die plaats zelf wel ooit een aanvrage is ingediend om tot ruilverkaveling te komen. Dat laatste bleek wel het geval. In 1956 heeft zich namelijk een alge mene vergadering van de Boeren bond uitgesproken om voor Merselo een ruilverkaveling aan te vragen. Daarnaast heeft ook het Waterschap een dergelijke aanvraag ingediend, zodat, als Merselo zelf het niet ge daan zou hebben, toch een dergelijke aanvrage via het Waterschap voor dit gebied zou gaan gelden. Nu heeft men deze aanvrage, met die van Overloon en Vierlingsbeek samengevoegd tot een blok. Er mochten dan sommige lieden in de ze vergadering het vreemd vinden dat mensen uit Merselo op deze ma nier worden gedwongen uitspraken te doen over b.v. gronden in Vortum Mullem of Sambeek, waar ze in feite niets mee te maken hebben; deze samenvoeging van verschillende aanvragen tot één blok blijkt over al gevolgd te worden en kosten- en tijdbesparend te zijn. De procedure komt in het kort hierop neer: a. diegenen die als grond-eigenaar ingeschreven staan bij het kadas ter hebben een oproeping gekre gen voor deze voorlichtingsverga dering b. zij krijgen ook een oproep voor de stemming die waarschijnlijk in november zal plaats vinden c. blijven ze van stemming thuis, dan worden ze geacht voor de ruilverkaveling te stemmen d. na de stemming - als de uitslag ten gunste van de verkaveling is - wordt een commissie gevormd, dié o.m. de rechten van de grond eigenaren nog eens nadrukkelijk gaat bekijken. Het kadaster zal dan zeer punktelijk warden bijge werkt, maar koop- en verkoop van gronden, boedelscheidingen, enz. kunnen dan nog rustig door gaan f. die commissie gaat ook de gron den schatten g. na gereedkoming van deze schat tingen wordt een plan van toe deling opgemaakt, nadat men nog op zg. wenszittingen het gevoe len en de wensen van de eige naren nog eens gehoord heeft. Een en ander gaat 3 tot 5 jaren duren. Er waren in deze vergadering lie den, die vooral de stemmingsproce dure nogal vreemd vonden, maar de voorziter vond dit kennelijk gezeur. „Als men die procedure veranderd wil hebben, moet men zich wenden tot de politieke partijen, maar niet mee op een voorlichtingsvergadering komen"zo was zijn nog al bits bescheid. De almachtige wet schrijft nu nog steeds voor dat de beslissing over al of niet ruilverkavelen ligt bij de kadastraal bekende grondei genaren, die per aangetekende brief worden opgeroepen voor de stem mingsvergadering. Komen ze niet ter vergadering of laten ze zich niet door een ander vertegenwoordigen, dan worden ze geacht voor ite stem men. De (ruilverkaveling is aangeno men wanneer de meerderheid voor stemt. Die meerderheid kan op twee manieren bereikt worden: of door 'it aantal eigenaren of door de opper vlakte die de voorstemmers in bezit hebben. Is die meer dan de helft van de,grond dan is de zaak ook be klonken. Toen uit de vergadering gesteld werd dat daarmede enkele groot grondbezitters en of gemeenten de uitslag al van te voren konden vast stellen, werd wederom naar de alles uitmakende wet verwezen. En dat had weer tot gevolg dat een geprik kelde vragensteller opmerkte dat men dan beter geen informatie-ver gadering kon houden, doch de men sen de wet maar moest toesturen LANDSCHAP Men verkocht staande de verga dering vrij veel exemplaren van het officiële rapport van deze verkave ling. Op de vraag waarom het rap port van de Venray se werkgroep niet verkocht werd (dat nogal wat aantekening op het officëel rapport maakt) kwam geen antwoord. Toch kwam deze aktie wel ter sprake bij de vraag of de Lobeek nu \krom" blijft of „recht" gemaakt wordt. Zo als bekend is er nog al wat tegen stand in Venray tegen de aantasting van 't Lobeekdal, zoals deze ruil verkaveling dat voorstaat. En daarmee waren we dan bij het hoofdstuk Landschapsopbouw en vernieuwing beland. De Landbouw- De Motor Cross Vereniging Jans- lust van Venray-Heide heeft van de K.N.M.V. en de F.I.M. toestemming gekregen om de motocross van 10 september a.s. internationaal te doen verrijden in de zljspanklasse. Men is al reeds lan g bezig met het or ganiseren van dit groots spektakel, want er komt nogal wat bij kijken, wil men de organisatie aan alle kan ten kloppend hebben. Speciaal voor deze wedstrijd heeft men het startterrein drastisch ver anderd en wordt de 2000 meter lan ge baan op een minimum breedte van 6 meter gebracht, om de veilig heid voor zowel de renners als het publiek te bevorderen. Rondom het starbterrein heeft men een alud gemaakt waar enkele dui zenden een mooie plaats kunnen vin den. Behalve het eigen juryhuis dat op 14 mei in gebruik is genomen, heeft de M.C.V. nu ook de beschik king over een eigen starthek. De zwaarste opgave voor een in ternationale wedstrijd ligt toch wel bij het contracteren van de coureurs en zeker omdat er op 10 september nogal wat concurentie is van ande re landen. Er zal dan behalve hier in Venray ook internationaal georga niseerd worden in de zijspanklasse in Frankrijk, Engeland, Zwitserland en de Zweden hebben die dag een kampioenscross waardoor zij hun land niet uit mogen. De begin augustus uitgekomen cij fers, tonen aan dat in de regio Ven ray de geregistreerde arbeidsreserve het hoogst is in geheel Limburg. Met 4,2 procent staat Venray niet alleen een volle procent boven het Lim burgse gemiddelde van 3,2 procent, doch slaat iedere andere plaats in datzelfde Limburg. Al mag dat per centage dan wat gecharcheerd zijn omdat men nog altijd uitgaat van de bevolkingscijfers van 1960, feit is en blijft dat de arbeidsgelegenheid hier toch niet zo lekker zit als men me nigmaal wel meent. De schoolverlatende jeugd mag de oorzaak zijn geweest dat in juni het percentage van 3,8 opliep tot 4,2, 't is misschien goed te realiseren dat dat percentage in juli 1971 ternau wernood aan 1,8 kwam, hetgeen dus inhoudt dat dit jaar *meer dan het dubbele aantal werkzoekende staat ingeschreven. Wie het percentage-verloop na gaat over de laatste maanden, vindt daarin nog eens onderstreept, dat het met de werkgelegenheid in Ven ray niet al te best is. 4,0% in april 1972 3,9% in mei 1972 Ondanks deze tegenwerkingen is men er toch dn geslaagd,een bijzon der sterk internationaal veld te con tracteren. Wat de Nederlanders be treft heeft men 10 topcoureurs we ten aan te trekken, o.a. Broer Dirkz, Rikus Lubbers, Jan ten. Thije enz. Met een wedstrijd in eigen land heeft de M.C.V. toch nog 4 Engelsen te pakken kunnen krijgen, onder de aanvoering van Mike Guifford op zijn Norton. Uit België en Duitsland komen ook de beste renners naar Venray. Wat Denemarken betreft heeft men reeds 3 contracten, onder handelingen zijn nog bezig met een vierde man. Ook zien we een deel nemer uit Noorwegen en misschien zelfs uit Tjechoslowakije waar men nog mee bezig is. De moeilijkheid bij de Tjechen is dat zij moeilijk hun land uit kunnen. U ziet dus dat de M.C.V. Janslust alles in het werk stelt om op 10 september met een top-organisatie voor de dag te komen. Wanneer al les zal slagen komt deze wedstrijd zeker in 1973 weer terug. In de week vóór 10 september zal er uitvoerig worden terug gekomen op deze wedstrijd met vermelding van alle internationale deelnemers en de eindstand voor het Europees kampioenschap waaraan veie deel nemen en misschien wel de kampi oen naar Venray komt. 3,8% in juni 1972 4,2% in juli 1972 en de openstaande aanvragen waren: 255 in april 1972 199 in mei 1972 325 in juni 1972 309 in juli 1972 Men verwacht dan ook, als gevolg van deze ontwikkeling, dat de be middeling van de ingeschreven zg schoolverlaters moeillijker zal zijn dan in de afgelopen jaren het geval was. Van de 325 werkzoekende in juni waren er 53 beneden de 19 jaren. Er hebben van deze 325 32 een plaats gevonden op de aanvullende werken terwijl er 14 op sociale werkvoorzie- ningsopbjekten zijn geplaatst. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. Voor wat dat laatste betreft wees hij op de visvijver die gaat komen in dé omgeving van het Roosendaal; Dat betekent dat voor rekening van de betrokken boeren overblijft zo'n 5,3 miljoen gulden. En dat be-

Peel en Maas | 1972 | | pagina 5