LEERPLICHT WERKENDE JONGEREN Venrayer nationaal kampioen handboogsport kacino bar gemeentelijke notities en mededelingen Leenenl Weekblad voor venray en omstreken VUILNISOPHAALDIENST DURE SERVICE VAN DE GEMEENTE TARIEFSVERHOGING NOODZAKELIJK fy.m. ^TIJGENDE KOSTEN DANKBRIEF UIT TANZANIA PER 1 AUGUSTUS MET 1 JAAR VERLENGD 1Z-JARIGE LEERPLICHT EINDDOEL ZILVEREN PAAR IN 0IRL0 UIT PEEL EN MAAS VRIJDAG 21 JULI 1972 No. 29 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS druk en uitgave van den munckhof n.v. venray grotestraat 28 postbus 1 tel. 2727 giro 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 15 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Met ingang van donderdag 6 juli j.l. heeft de gemeente Venray de prjjs van de gemeentelijke plastic vuilniszak verhoogd van 40 cent tot 60 cent per stuk. Deze toch wel drastische verhoging is het noodzakelijke gevolg van het feit, dat de kosten van het ophalen van huisvuil èn van het grof vuil enorm zijn gestegen. Ondanks het duurder worden van de vuilniszak, blijft het tekort op de post ophaaldienst huisvuil aanzienlijk. Het wekelijks ophalen van de zak ken huisvuil en het viermaal per jaar thuis afhalen vain het grove vuil moetw ordfen gezien als een soort serviceverlening van de gemeente- Dait wil dus zeggen, dat het de ge meente wel wat waard is om de ge meentenaren regelmatig de gelegen heid te geven het afval met de vuil niswagen mee te geven. Dat wil ech ter weer niet zeggen, dat de totale kosten moeten blijven drukken op het gemeentelijk budget. Vandaar, dait van de inwoners een redelijke vergoeding voor het ophalen van huisvuil wordt gevraagd. Deze ver goeding betaalt men bij het kopen van plastic vuilniszakken. I DURE SERVICEVERLENING De ophaaldienst huisvuil kostte de gemeente in 1971 in totaal 125.024,-. Aan inkomsten stond hier tegenover de opbrengst van de verkoop van 200.640 stuks vuilniszakken a 0.40 80.256,En resulteerde dierhalve in 1971 een nadelig slot van 44.768. Het tarief van 40 cent per zak da teerde van 1 januari 1971- Sinds die datum zijn de personeelslasten geste gen met tenminste 20°/o terwijl door het aanschaffen van een nieuwe vuil niswagen de vaste kosten met rond 65°/o zijn Voor het komende jaar zijin de kos ten begroot op 171.280 welk bedrag moet worden verhoogd met 22.555,- voor het ophalten van grof vuil. Te genover de uitgave van totaal 193-835,staat de opbrengst van de verkoop van 260.000 vuilniszakken a 0.60 156.000,—. Hieruit volgt, dat niettegenstaande het duurder worden van de plastic zakken bijna 38.000,ten koste van de gemeente komt. Omdat het ophalen van hhisvuil als een gemeen telijke service mag worden gezien, die geld mag kosten, wordt dat na delig saldo vooralsnog acceptabel ge acht. Bij de hierboven gestelde bereke ningen zijn de kosten van de stort plaats niet vermeld. Deze kosten ko men dus nog boven het berekende nadelig saldo. Interessant in dit verband is te herinneren aan het ophalen van grof huisvuil door de gemeente. Aan deze extra service, welke viermaal per jaar plaatsvindt, zijn voor de ge meentenaren geen kosten verbon den. Het aanbod van grof vuil door de inwoners neemt steeds groter vormen aan. Viermaal per jaar zijn twee da gen achter elkaar in totaal veertien vrachtwagens waarvan 12 huur wagens in aktie. Behalve die veer tien chauffeurs zijn verder achten twintig vuilnisophalers in de weer om de grote stukken van de straat op de wagen te laden- Ook op de ge meentelijke stortplaats moet extra werk worden verzet om het gewel dige aanbod ,te kunnen verwerken. Zowel voor het wekelijks ophalen van de plastic zakken als voor het viermaal per jaar ophalen van huis vuil betalen de gemeentenaren 60 cent voor iedere laangeboden plastic zak. Dat wil zeggen, dat voor diat geld per zak 40 liter huisvuil kan worden meegegeven plus om die drie maanden een ongelimiteerde hoe veelheid grof vuil. Verondersteld mag worden, diat er geen enkele zakelijke onderneming te viden zal zijn, die voor zo'n ge ring bedrag op vaste tijdien een der gelijke service biedt. HAMSTEREN v Men zou de gemeente kunnen ver wijten, dat zij zeer onverwacht als een donderslag bij heldere hemel de tariefsverhoging heeft door gevoerd- Inderdaad zat het al eerder in de pen over te gaan tot het verhogen van de tarieven. Men heeft echter van de ene dag op de andere uit voering aan het B. en W. besluit ge geven om hamsteren van „goed kope" zakken tegen te gaan. Bij de verhoging van de tarieven in 1971 is, zo blijkt uit de gegevens, sterk gehamsterd. Zo werden in het eerste kwantaal niet minder dan 25.620 zakken „ingeslagen" met gevolg, dat de tariefsverhoging voor een groot deel haar uitwerking miste. Het college van B. en W. heeft de overtuiging, dat de bevolking van Venray begrip zal kunnen opbren gen voor de tariefsverhoging en hoopt, dat helt duurder word'en van de zakken niet zal leiden tot klan- destiene ••-vuilstortihgen waartegen dan vanzelfsprekend streng zal moe ten worden opgetreden. Reeds enige wegen geleden is via D.I-V.I.S. Limburg het bericht bin nen, dat door de landelijke vasten- aktie de toegezegde subsidie aan projecten in Tanzania en Kenya naar de aanvragers overgemaakt is. Tegelijk werd ook dank uitgespro ken door Divis Limburg en door de Landelijke Raad voor de vastenaktie voor het werk en de inzet die door Noord-Limburg in deze gegeven zijn- Inmiddels ook de eerste reactie uit Tanzania binnen. We geven hier de letterlijke tekst. Kibondo, 2-7-'72 Geachte Weldoeners van Noorde lijk Limburg. Bij deze wil ik het geacht bestuur en al de goede gevers aan de Vasten aktie namens het gemeentebestuur van Kibondo en vooral namens alle mensen van Kifura-Baroohiie, onze hartelijke dank overbrengen voor uw prachtige bijdrage voor de bouw van een kliniek in Kifura-Parochie. U hebt het mogelijk gemaakt een be drag bijeen te brengen van 25.000,- voor onze kliniek. U kunt u niet voorstellen wat een weldaad het be tekent voor onze mensen van Ki- fura. Aanstaande moeders zullen beter verzorgd worden en pas-gebo ren babies zullen meer levenskan sen krijgen; kindersterfte en ouder lijk verdriet moeten wijken voor leven en vreugde. Een kliniek in onze streek is meer waard dan een gave van 25 ton kle ren of levensmiddelen. Uw hulp komt ook zo precies op tijd, omdat de regering hier in onze streek alle mensen in gemeenschappelijke dor pen wil samenbrengen, waarvan Ki- fura er één is. In de buitenposten van Kifura krijgen we nog eens 7 van zulke dorpen, waar de regering dan een klein schooltje gaat bouwen en een waterpompLnstallatie. In alle kerkjes van Kifura heb ik uw liefdesgave bekend gemaakt en allen zijn bereid om mee te werken aan de opbouw. Deze afkondiging van uw hulp in de kerkjes brachit beroering onder de parochianen met lachende gezichten en wrijvende zwarte handen een groot gemurmel brak los „Asante Asante". Daar sluit ik me bij aan met te zeggen: Asante, asante, veel dank- God zegene u. Ant. de Jong Met ingang van 1 augustus a s. zal de partiële leerplicht voor wer kende jongeren met een jaar worden verlengd tot twee jaar. Dat houdt in dat de naar schatting 56.000 jongeren, die na het volgen van de lagere school straks by een baas gaan werken, een dag per week onderwüs of vorming moeten gaan volgen. Hun werk gevers zyn by de wet verplicht deze jeugdige ondergeschikten hiervoor vryaf te geven. Naast deze 56.000 werkende jongeren volgen tienduizenden andere jongeren, die al eerder by een baas gingen werken, dit onderwys of deze vorming. En dit is dan maar de eerste stap op weg naar de volledige leerplicht tot het achttiende jaar. ETAPPEGEWIJZE INVOERING De werkende jongeren in ons land hebben de afgelopen drie, vier jaar talrijke sociale akties gevoerd om meer aandacht voor hun vrij pre caire maatschappelijke situatie te krijgen. Die opzet is gelukt. Tijdens de laatste verkiezingsstrijd vormde de situatie van de werkende jonge ren een der belangrijkste program mapunten van de verschillende poli tieke partijen, bepaald niet alleen van die uit de linkse hoek. In het regeerakkoord, dat ten grondslag lag aan de vorming van het huidige kabinet, werden afspra ken opgenomen die betrekking had den op met name het onderwijs voor werkende jongeren. Een duidelijk bewijs, dat de akties van deze jon geren ook bij de regeringspartijen indruk hebben gemaakt. De onderwijspassage van het re geerakkoord vermeldt onder meer dat in 1975 voor alle 15- en 16-jari- gen een partiële leerplicht van twee dagen per week zal moeten gelden. Voor alle 17-jarigen die reeds als 16-jarige onder de partiële leeiplicht vielen zou volgens het regeer akkoord im 1975 een verplichting van één dag per week onderwijs moeten bestaan. Dit zijn dian de eerste, al vrij ge decideerde stappen op weg naar de volledige leerplicht tot het achttien de jaar, waarnaar uiteindelijk ge- sttreefd zl moeten worden. Dat deze ontiwkkeling in etappes geschiedt, heeft twee redenen- In de eerste plaats moet het on derwijs en de vorming van werken de jongeren in de komende jaren nog meer gestalte krijgen en in de tweede plaats zal het bedrijfsleven de tijd moeten worden gegund om vertrouwd te raken met de situatie, diat bij invoering van de twaalfjarige volledige leerplicht niet langer een beroep kan worden gedaan op jon geren tot 18 jaar. VIER MOGELIJKHEDEN Twee leeftijdskategorieën vallen per 1 augustus van dit jaar onder de partiële leerplicht, te weten de *14- en 15-jarigen en de jongeren in de leeftijd van 15-16 jaar. Hoe kunmen zij straks aan de ge deeltelijke leerplicht voldoen? Er zijn verschillende mogelij klheden, wegeteld vier. In de eerste plaats kunnen wer kende jongeren aan de gedeeltelijke leerplicht voldoen, door deelneming aan kursussen die uitgaan van vor mingsinstituten voor jeugdigen. In de tweede plaats kunnen zij ABONNEMENTSPRIJS Evenals de dagbladen zijn ook de weekbladen ge noodzaakt per 1 juli j.l. hun abonnementsprijs te verhogen. Ook Peel en Maas ontkomt hier niet aan, al is de door ons vastgestelde verhoging slechts een minimum deel van de opgetreden kosten stijgingen, en is er terdege rekening gehouden met de prijsbeheersingsmaatrege- len die van overheidswege te verwachten zijn. Wij vertrouwen dat onze abonné's voor deze nood zakelijke verhoging begrip kunnen opbrengen. Binnenkort zullen de kwi tanties voor 't 2e halfjaar a 7.50 worden aangeboden, terwijl eenzelfde bedrag zal worden afgeschreven bij die rekeninghouders bij giro of plaatselijke banken die daartoe een machti ging afgegeven hebben. De Administratie aan de leerplicht voldoen door deel neming aan door de minister van onderwijs en wetenschappen aange wezen instellingen waar onderwijs of vorming wordt gegeven. Een derde mogelijkheid bestaat uit het volgen van één van de door de minister erkende bedryfskursus- De vierde mogelij'kheid om aan partiële leerplicht te voldoen is het volgen van onderwijs aan scholen voor beroepsonderwijs, voorzover daar onderwijs wordt gegeven n het kader van de Wet op het leerling wezen. In dit geval sluiten de ouders van de minderjarige een leerover eenkomst voor hun kind met diens werkgever. J VOLGENDE FASE Wat er na 1 augustus 1972 zal ge beuren, is voorshands nog een open vraag. In elk geval staat het wel vast dat het volgend jaar de partiële leerplicht opnieuw wordt uitgebreid. Voor de volgende fase kan gekozen worden tussen de invoering van een tweede dag voor de 15-jarigen of een eerste dag onderwijs of vorming voor de 17-jarigen. Het zou ons niet verbazen wannee,r de regering aan de maatregelen ten gehoeve van 15- jarigen de hoogste prioriteit zal geven. Voor de opvang van de partieel leerfplichtigen in augustus 1972 zijn fondsen beschikbaar, die de vor- ■mingsinstiuten in staat stellen hun werk te doen. Er zijn thans 220 vor mingsinstituten in ons land. Indien nodig zullen zij geholpen worden door nieuwbouw van inoodlokalen of semi-permanente gebouwen. Daar voor is een bedrag van 63 miljoen gulden op de begroting uitgetrok ken. Ook in de personele sfeer zullen op grond van prognoses die inmid dels door de vormingsinstituten zijn ingediend, faciliteiten worden ver leend- Het is overigens niet de bedoeling, dat het zgn. participatieonderwijs beperkt zal blijven tot deze vor mingsinstituten. Dit onderwijs dient zich ook te ontwikkelen binnen al lerlei andere vormen van onderwijs. Op het gebed van de handboog sport heeft Venray een goede naam. Dat blijkt niet alleen uit het feit dat telkens opnieuw Venrayse na men te vinden zijn in de jaarlijkse etquipe, die de Nederlandse kleuren tegenover de Beigen moet verdedi gen, maar ook uit het feit dat de nationaal kampioen al verschillen de malen van Venrayse banen komt. Joos Wijnhoven heeft tweemaal die titel de zijne mogen noemen, maar ook Theo Bonants en Jac. Siebers zijn namen, die in de handboog sport met ere genoemd worden. Ook zij waren nationaal kampioen. Alls vierde dn Bunde heeft zich daar nu afgelopen weekeinde Piet Leyssen uit Heide bijgevoegd, die op de propaganda wedstrijd van de Ned. Bond v. Handboogsportverenigingen in Meijel het persoonlijk kampioen schap wist te verwerven. ZESTIG BESTE SCHUTTERS Reedis eerder waren de 60 beste handboogschutters in Cuyk 'tegen el kaar in het veld getreden. Als beste toonde zich in deze eerste selectie J. Maessen uit Boekoel, die 702 punt. wist te verwerven. Hij werd gevolgd door de Mierlonaar J. v d. Konijnen burg, die 701 pnt, bij elkaar schoot. De oud kampioen Th. Bonants wist daar 675 punten te schieten en moest daar al in P. Leyssen zijin meerdere erkennen, die met 694 punten de 3e plaats moest delen met Reniers uit Lieshout. Bij deze 60 beste schutters stond ook G. Weys uit Castenray, die in-Cuyk 649 punten schoot en in Meijel 639. Maessen en Leyssen stonden in de zelfde baan zaterdag in Meijel en vrienden vijand konden genieten van een sportief gevecht. De uitslagen logen er niet om (resp. Ie 25,2e 25 en 3e 25 pijlen) Leysen 236 237 228 Maessen 229 213 228 In de eerste baan had de andere konkurrent v. d. Konijnenburg de volgende punten gehaald: 229 231 228 Reiniers schoot 215 232 228 Met de punten uit Cuyk er bij ge teld bleek P. Leyssen inderdaad met 1395 punten al overwinnaar te zijn. Maessen was toen al ver terug gevallen, evenals Reiniers En Leys sen bleef op dreef, want in de vijf tien pijlen, die dan nog geschoten moesten worden bevestigde hij zijn suprematie. Met liefst 141 pnt liet hij de overige 15 van de nationale equipe ver achter zich. Venray had een nieuwe handboogkampioen, die men zaterdag a.s. in het doelhuis van handboogschutter ij St. Sebastiaan in Heide gaat huldigen met een recep tie van half 9 tot 10 uur. De officiële uitslagen waren: 1. P. Leyssen, Heide 1536 2. J. v- d- Konijnenburg, Mierlo 1525 3. H. Rooy, Bladel 1522 4. H. Kennis, Hapert 1516 5. J. van Elzen, Odiliaipeel 1508 6. M. Reiniers, Lieshout 1504 7. J. Maessen, Boekoel 1504 8. Th- Bonants, Venray 1500 9. W. v. d. Boogaard, Mierlo 1500 10. W. v. d. Zanden, Middelbeers 1499 11. Er. Drunen, Deume 1494 12-. J- Eikenboom, Maastricht 1490 13. J. Geraedts, Venlo 1490 14. A. Gootzen, Eoht 1482 15. H. Marchas, Elslo 1479 16. Mertens, Heerlen 1477 DE NIEUWE NATIONALE KAMPIOEN Piet Leyssen, Steegse Peel- weg 33 is 34 jaar oud en van beroep thans aannemer. We schrijven met opzet „thans", want het is nog niet zo lang geleden dat hij zich zelfstan dig vestigde als aannemer. Na 15 jaren als bouwvakker ge werkt te hebben, besloot P. Leyssen voor zichzelf te be ginnen, zoals dat heet, en be gon de aannemers-patroons cursus te volgen, waarvan hij het einddiploma na 2 jaren kreeg- Dat hij dit diploma in twee jaren kon bereiken, ter wijl de gewone duur 3 jaren is, vindt hij voor zichzelf een heel wat grotere prestatie dan het behalen van dit kampioen schap, al is dat lekker mee genomen. De handboogsport is wel een hobby van hem en heeft hij eerst op het Veulen beoefend, doch toen de club daar ter ziele ging, ging hij naar St. Sebastiaan op de Heide, waar mede hij o.m. de oude kerk omtoverde tot een moderne schietbaan, waar zelfs het bla zoen automatisch naar de schutters komt. In verband met zijn diploma was hij het vorig jaar niet van de partij, maar dit jaar schoot hij meteen al hoge ogen, wat hem verplichtte ook thuis ten oefenbaantje aan 'te leggen om zijn kunnen op peil te houden. Zaterdagavond is de natio nale kampioen thuis behoor lijk in de bloemen gezet, niet alleen door zijn clubgenoten, doch ook door vele andere schutters. Maar zaterdag gaat men dat dan nog eens officieel doen. Zondag 30 augustus gaat het dan naar het Belgische Baden voor de tweelandenwedstrijd waarbij de Nederlandse kam pioen uitkomt tegen de Bel gische. MARKT DEURNE Intieme sfeer Exclusief interieur GEOPEND TOT 3 UUR 's NACHTS 'swoendags gesloten Zaterdag was het feest in Oirlö, waar een broer en zuster uit dezelf de familie Classens het feit herdach ten dat zij voor 25 jaren in het klooster traden. Broeder Cletus Classens uit Oirlo trad 25 jaar geleden in als broeder van de congregatie der Redemp toristen te Wittem in het bekende bedevaartsoord van Gerardus Ma- jeila. Hij werkte o.a- dn Roozendaal, Rotterdam, Nijmegen en Wittem als hulp in de huishouding in de ver schillende kloosters. Juist de een voudige manier, waarmee hij 25 jaar zijn taak volbracht, was aanleiding om hem voor eén keer in de bloeme tjes te zetten. Een ongeluk is mede oorzaak ge weest dat hij nu minder goed ter •been As, maar de 55-jarige is van plan om zich nog vele jaren voor de vereerders van de H. Gerardlus dn te zetten. Zuster Hyacinta in haar prachtige kledij met witte sluier leek inder daad een zilveren bruid te zijn. In getreden in de Congregatie van de Zusters van de Goddelijke Voorzie nigheid <in Steyel was zij allereerst in het onderwijs werkzaam te Nij megen, Kessel en Lierop, totdat de congregatie haar inzette in het be jaardentehuis te Sevenum. Van daar uit werd zij dn 1964 uitgezonden voor het zieken- en bejaardenwerk in de misise van Malawi. En ondanks haar 53 jaar, Zit zij nog te popelen dat haar vakantie weer ten einde ds en weer kan terugkeren naar het mis siewerk. De feestdag werd zaterdag ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de parochiekerk van Oirlo, opge dragen door de Z.E. Rector Klinkers uit Wit/tem in concelebratie met drie Oirlose priesters, de paters Muy- sers, Peters en Coen Clasens, heer neef der jubilarissen- De predikatie werd verzorgd door Rector Klinkers waarin hij vooral de inzet der ju bilarissen voor anderen daar waar zij worden geplaatst door haar Oversteen, belichtte. De Eucharistieviering werd opge luisterd door de voortreffelijke zang •van het dameskoor. In zaal „De Ruif" te Oirlo onder vonden beide jubilarissen op welke wijze de Oirlose bevolking met hun -werk meeleeft. Er waren niet alleen de buurtbewoners uit het Bodden- broek waar zij geboren en getogen zijn, doch praktisch geheel Oirlo was op de receptie. Fanfare Ons Genoegen bracht de •gelukwensen muzikaal over, terwijl de president, de heer v. d. Sterren, felicitaties aanbood namens de be volking en pastoor Gelissen dat na mens de parochie deed. van 15 juli 1922 Venray, 15 Juli 1922. Op de Woensdag te 's Gravenhage gehou den tentoonstelling 't Stamboek, werd in de categorie Hengsten van 5 jaar en ouder, kleiner dan 1.65 M. de 2e prijs toegekend aan „Germi nal de Loyers" v.d. Hengstenassoc. „Vooruitgang" Venray, benevens 2e prijs voor hengsten, die de beste paarden hebben voortgebracht. In de categorie merriën van 3 jaar werd een eervolle vermelding toe gekend aan „Careose", eigenaar P- J. Goemans te Venray. De verkeerde wereld. In een onzer buurtdorpen is een café ge opend met den naam „De verkeerde Wereld" .De correspondent wijst er op dat die naam juist is, in die buurt toch hebben van de 12 hui zen er niet minder dan 10 vergun ning of verlof! Wegens vertrek te koop: 10 kor ven met bijen, keukenbank. waak hond, 3 karren droge turf bij G. van Vliet, Veulen.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 7