'n GOED BED Komt van Ithomassenlgl Kennis van A.P.V. ook voor de huismoeders belangrijk Een koninklijk (eest bij een koninklijke gilde mijn voorkeur is vormkeur Politierechter Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray in het weekend Elekiro Jacobs VRIJDAG 30 JUNI 1972 No. 26 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 6.75 (bij vooruitbetaling) DE NIEUWE ALGEMENE POLITIEVERORDENING (4) PAAL EN PERK AAN „GEKLEP AAN DEUR" Laten we eens een „wild" voorbeeld nemen uit het dag boek van een willekeurige huismoeder om aan te tonen, dat kennis van de nieuwe, per 1 juli a.s. van kracht worden de Algemene Politieverodening ook voor haar belangrijk is. Het is haast onvoorstelbaar hoeveel keer het goede mens vanuit de kamer, keuken of slaapkamer naar de bel moet draven, niet alleen om de kinderen binnen te laten of de bakker of melkboer te helpen. Het zou inderdaad ietwat gemakkelijker voor haar zijn, wanneer zij weet wat de A.P.V. over het collecteren en venten te zeggen heeft. Die dag achtereenvolgens aan de bel: 1 De man, die de dag tevoren een mapje felicitatiekaarten in de bus heeft laten glijden met in een begelei dend schrijven het droeve verhaal van de invalide werkloze, die op deze wij ze in het onderhoud van zoveel bloed jes van kinderen probeert te voorzien. En of mevrouw maar zo goed wil zijn 1.25 neer te tellen voor de kaarten; 2 een vriendelijke mevrouw, die graag een vrij gift ingevuld wilt zien op een intekenlijst. De baten komen ten goede aan een opvangcentrum voor slechthorende weesjongens 3weer een meneer, die met een armoedig gezicht garen ,band, kno pen en directoire-elastiek komt aan prijzen. Desnoods tandenborstels, hansaplast of veiligheidsspelden. Al lemaal voor het goede (eigen) doel; 4 nu weer een dame met een zakje, waarin voor een te goeder naam en faam bekend staande instel ling een gift kan worden gedeponeerd; 5 ter afwisseling een kind, dat oude kranten komt ophalen en en pas sant voor een jeugdvereniging een lot je voor een kwartje kwijt wil; 6 in de middag een goed van de tongriem gesneden jongeman, die komt vertellen, dat de krant, die een week gratis in de brievenbus is ge gleden, zóveel beter is dan de krant, die mevrouw al van kindsbeen af leest 7 tot slot de man, die graag scharen of messen wil slijpen, des noods de messen.van een kartelrand voorziet om ze n£g scherper te ma ken. En als dan de bel nóg een keer dingdongt, rinkelt of rammelt is moe der ten einde raad en weigert ze nog éénmaal naar de voordeur te gaan, hoewel het nu manlief zelf is, die zijn sleutel heeft vergeten DEVORMKEUR KATALOGUS 1972/73 IS UIT! 48 pagina's voi woon- ideeën in prachtige kleuren gepresenteerd door de meubelgroep Vormkeur. Wij zijn één van de méér dan 70 bij de Vormkeur-meubel- groep aangesloten za ken. Voor U een extra garantie; een reden te meer om eens bij ons langs te komen. Het meubelboek geven wijl) dan graag meteen mee. vormkeur vi Lambertusplein 3 - Horst - Tel. 1554 |J\> PAAL EN PERK De A.P.V.-artikelen 40 en 41 hebben de intentie paal en perk te stellen aan het ongelimiteerde geklep aan de voordeuren en hebben derhalve het collecteren en venten aan een ver gunning van burgemeester en wet houders verbonden. Ingevolge art. 40 mag men niet zon der vergunning op of aan een weg, aan huizen of op een voor het publiek toegankelijke plaats een andere dan krachtens bepalingen geoorloofde in zameling houden. Hieronder zijn begrepen: het inza melen van geld door middel van het aanbieden of bezorgen van onge adresseerde circulaires, intekenlijsten, giften, zakjes, bloempjes, speldjes of soortgelijke stukken of voorwerpen. Een uitzondering wordt gemaakt wanneer het een inzameling betreft door of vanwege een kerkgenoot schap of een vereniging bij de leden of kontribuanten. Bovendien is het verboden kinde ren beneden 14 jaar te laten koliek teren. Nu zou de man, die aanzichtkaarten, prentbriefkaarten, ongeadresseerde circulaires bij mevrouw in de brieven bus heeft gestopt kunnen aanvoeren, dat hij ingevolge art. 7 van de Grond wet het recht aan zijn zijde heeft om dat hij „vrije meningsuiting" pleegt. Maar volgens de A.P.V. onderschei den zich de door de man te verkoop aangeboden artikelen niet van de an dere genoemde voorwerpen van ge ringe waarde zoals de speldjes en de bloempjes. Bovendien kan het aanbieden daar van niet worden aangemerkt als een contra-prestatie van het te ontvangen bedrag. Is dit wél het geval, dan is er sprake van venten, zoals geregeld in art. 41 en dan zal de man een vent vergunning moeten kunnen tonen. ONGEOORLOOFD Wanneer een „bellentrekker" geen vergunning kan tonen, doet men er goed aan nummer 1234 te bellen. De politie zal dan wel een einde maken aan de ongeoorloofde praktijken. Door het telefoontje bespaart men collega- huismoeder-verderop een vergeefse loop naar de deur. Gaan we nog even de hierboven genoemde voorbeelden na: 1 wanneer de man geen venter van beroep is, krijgt hij op het ge meentehuis geen vergunning. Het droeve verhaal behoeft men niet te geloven, omdat de man en zijn gezin zeker ondersteuning ingevolge de Al gemene Bijstandswet kunnen krijgen; 2 de vriendelijke dame zal in het bezit moeten zijn van een vergunning wil zij enig succes oogsten voor de stakkertjes voor wie zij haar menslie vend hart zo warm laat kloppen; 3 de man met de armoedige trek op zijn gezicht werkt met zijn ver koopspullen te eigen bate. Gegaran deerd heeft hij geen vergunning; 4 de dame met het zakje van de te goeder naam en faam bekend staan de instelling heeft ongetwijfeld een vergunning. Wanneer het n.l. een officiële kol- lekte betreft in het kader van een lan delijke aktie, waarvan de doelstelling en/of de algemeenheid van het belang een beroep op de bevolking recht vaardigen, dan komt deze kollekte voor in het landelijke schema van het Centraal Archief, welk schema door B. en W. wordt aangehouden bij het ver lenen van vergunningen; 5 het kind voor de oude kranten helpt moeder-de-vrouw van een stapel in de weg liggend oud papier af en steunt daarmee ongetwijfeld ook nog een goed doel ook. Met dat lotje zit het ook goed, wan neer op het lotje is vermeld dat voor de loterij vergunning is verleend door B. en W. en bij een totaal aan prij zen hoger dan 1.000,door de mi nister van justitie; 6 om de goed van de tongriem gesneden jöngeman van de deur te krijgen moet men minstens even goed „gebekt" zijn. De man heeft nu een maal de grondwettelijke vrijheid zijn krant als de beste aan te prijzen.»Maar met evenveel recht mag men hém vertellen, dat men blijft bij wat men heeft; 7 de scharenslijper biedt zijn diensten aan en is derhalve gebonden aan een vergunning. Men doet er ech ter wel goed aan eerst een afspraak te maken over de prijs om straks niet stijl achterover te vallen als de reke ning wordt gepresenteerd. Hoe men het tenslotte moet afwik kelen met manlief is een zaak van moeder zelf. Hierin wordt echt niet voorzien in de Algemene Politiever ordening tenzij de echtelijke dia loog ontaardt in hinderlijk geschreeuw, getier of geraas of gepaard gaat met liederlijke taal, gescheld, ruzie of ge vecht, want dan bieden de artikelen 58 en 61 heus wel uitkomst voor de onvrijwillige toehoorders. Maar hierover straks meer. (wordt vervolgd) 3-JARIGE KLEUTER GEWOND De 3-jarige B. was op het ouder lijk erf te Ysselsteyn aan het spelen. Daar stond een gaskanon wat afge schoten wordt met luchtdruk. Dat veroorzaakt dan een knal die dient om vogels uit de kersenbomen te ver jagen. Door onverklaarbare oorzaak ging dat kanon af toen de drie-jari- ge in de loop van dit kanon keek. De klein kreeg de luchtdruk in een van zijn oogjes. Hij werd per ambulan ce naar het Venrayse ziekenhuis overgebracht. BLIKSCHADE De personenauto van de 23-jarige Venrayer M. W., welke geparkeerd was op het Henseniusplein, werd door de eigenaar beschadigd aange troffen. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de personenauto bestuurd door de 20- jarige plaatsgenoot W. R. daar tegen aan was gebotst. Zonder zijn iden titeit bekend te maken was hij door gereden maar kon later worden ach terhaald. Het bleef bij lichte schade. Deze viel eveneens te noteren bij het niet verlenen van voorrang door de 23-jarige in Oploo verblijvende Turkse gastarbeider I. E. Die gaf geen voorrang aan de personenauto welke door de Schoolstraat reed en bestuurd werd door de 31-jarige A. B. uit Maashees. De Turk reed van af de Merseloseweg het Hensenius plein op. Op de kruising Bongerdstraat Tuinstraat werd geen vrije doorgang verleend, waardoor een botsing ont stond tussen de personenauto's door de 42-jarige L. R. uit Meerlo en van de 19-jarige J. D. uit Venray. Ook hier alleen materiële schade. Op de kruising Revrijdingsweg- St. Jorispark werd onvoldoende rechts gereden waardoor de perso nenauto's bestuurd door de 21-jarige Th. J. uit Venray in botsing kwam met de auto bestuurd door zijn 42- jarige plaatsgenoot C. B. Het bleef hier bij blikschade. DRONKEN ACHTER STUUR VAN VRACHTAUTO De Venrayse politie haalde op de Deurneseweg een 43-jarige bestuur der van een vrachtauto achter zijn stuur vandaan omdat hij te veel ge dronken had. Zijn rijbewijs werd tij delijk ingenomen, terwijl zijn echt genote hem kwam afhalen. De vol gende dag kon hij zijn vrachtauto weer kopen ophalen. Procesverbaal is opgemaakt. „Ik had een pechdag, edele achten- baar", zuchtte de broodmagere broodbakkersknecht en hij pinkte een traan weg van zijn bovenlip. „U mag eerst uw neus wel even snuiten", antwoordde de politierech ter. Na die operatie vervolgde hij minzaam: „Als u een pechdag hebt, is het nog niet geoorloofd om ande ren ook pech te bezorgen." „Dat bezorgde ik ze niet, edele achtenbaar. Ik kwam allenig brood bezorgen. Maar 't was zogezeid een wisselspanning. „Stond er dan stroom op dat brood?" „Nee, geen elektrieke spanning. Een wisselwerking. Ik voelde me be donderd en dat werkte uit op de klanten. Daar kwam ook spanning. Daarom zei ik al: 't was een wissel spanning." „Ja, u hebt ze wel een behoorlijke schok gegeven. Een elektrische schok was er niks bij." „Maar dat had niet gehoeven „Waarom dééd u dat dan?" „Nou, kijk 'ns edele achtenbaar, toen ik opsting liet ik water in de wasbak stromen om me te wassen. Gelijk haalde ik een paar sokken van de plank, maar die plonsden in de wasbak. Doornat. Ik pak andere sok ken van de plank en leg die op m'n bed zodat ze droog blijven. Maar na 't wassen gaan ik zitten om m'n sokken aan te trekken en kan ik ner gens de droge sokken vinden. Toen bleek later dat ik er op was gaan zitten „En moet u daarom uw klanten. „Nee, nee, daarom niet alleen, ede le achtenbaar. Ik had ook nog een lekke band toen ik m'n wagen gela den had en partij verkeerd brood." „O, dwars gebakken brood zeker?" „En ik liet een kist beschuiten val len." „Dat is nog allemaal geen reden om als een dolleman uw klanten om de oren te slaan!" „Maar ik kon m'n baas niet vin den, edee.r. „U had zelfs uw baas niet om de oren mogen meppen." „Maar 't was maar met een stok brood!" „Al was 't met een zacht kadetje." „Ze waren kwaad, dat ik te laat was „Dan hadden ze nog gelijk ook. U kwam drie uur na 't eten." „Dat kwam door die natte sokken en die lekke band en die gebroken bechuiten. Dat kon ik niet verhel pen." „Al kwam het door gebroken sok ken, een natte band en lekke beschui ten, u moet uw handen thuishouden en mag uw klanten niet slaan. Zelfs niet met een kloddertje deeg." De getuigen werden binnen ge haald en spraken van een opgewon den standje, 'die dreigde met een stokbrood en verscheidene personen er een tik mee gaf. Daardoor waren twee brillen gesneuveld en een jasje gescheurd. „Zijn die intussen betaald?' wilde de rechter weten. „Dat tasje is betaald, zei de dwars gebakken bakkersknecht. „Dat jasje was van hemzelf. Van m'n bril heb ik nog niks terug," sprak één der getuigen somber. „Ik heb anders alle brokken voor u opgeraapt", antwoordde de knecht. De officier nam het woord en bracht de broodman onder ogen, dat hij heel gauw zoete broodjes moest bakken en de schade moest beloven te vergoeden, anders zou er een fik se straf volgen. Er was z.i. namelijk sprake van ernstige mishandeling en hij vorderde daarom driehonderd gulden boete of dertig dagen als de schade aan de brillen niet betaald werd. De bakkersgezel ging nogmaals uitleggen hoe ailles was toegegaan „Deze mensen dreigden mij, edele ambtenaar, omdat ik een paar. uur te laat kwam. Ze scholden me uit, terwijl ik er niks aan doen kon. Ze hadden de baas opgebeld, dit ik ze ker ergens zat te pimpelen. Dat nam ik niet, vat u wel?" „Zelfs dan mag u nog niet gaan slaan", oordeelde de politierechter, Maar hij vatte 't nu wel iets beter en hij maakte er 150,van of vijftien dagen, waarvan de helft voorwaar delijk. „Voor 't geval u binnen een jaar de schade niet vergoedt." „Dan zal ik 't maar betalen", zuchtte de stokbroodmanak. In Geysteren z\jn de afgelopen zondag de Middeleeuwen weer even terug geweest, toen dit kleine maasdorp het 500-jarig bestaan van het St. Willibrordus-gilde ging vieren met een machtig gildefeest. Een viering, die het jarige gilde niet alleen het predikaat „Konink lijke" opleverde, doch die ook duizenden bezoekers getrokken heeft en zo een machtig stuk promotion is geworden voor het gil de-wezen in het algemeen. De feestelijke receptie van weer een week geleden en het optreden van de Boertjes van Buuten zater dag waren een soort inleiding ge weest op het feest van zondag. En uit deze „inleiding" bleek al, dat men er „zin" in had, om van deze unieke verjaardag ook een uniek feest te maken. EUCHARISTIEVIERING IN DE BOSSEN Zondag werden de feestelijkheden geopend met een plechtige H. Mis nabij de St. Willibrorduskapel. Met vliegend vaandel en slaande trom trok het feestvierend gilde door de Geysterse bossen op naar de oude kapel, waar intussen reeds honder den zich verzameld hadden rond het altaar. Daaronder bevond zich de Gouverneur Mr. Dr. Ch. van Rooy met echtgenote, de burgemeester van Meerlo-Wanssum drs. Dittrich en echtgenote, de familie Weichs de Wenne en vele anderen. Mgr. P. Moors zorgde voor een verrassing doop in pontificale gewa den, met mijter en staf het H. Mis offer op te dragen, daarbij geassis teerd door de bisschoppelijk inspec teur Dr. Jochems en de Z.E. Heer Evers, leraar aan het Bisschoppelijk College. Onder de H. Mis, die werd opge luisterd door jachthoornmuziek van de Gezellen van St. Hubertus uit het Belgisch Zutendaal, sprak Mgr. P. Moors een kort woord van geluk wens, waarin hij zei dat het goed was fets te vieren. Maar dan feest te vie ren in het bewustzijn dat iedere dag, die we beleven een Godsgeschenk is. ,God zal' altijd het middelpunt van ons leven moeten zijnaldus Mgr. Moors, die het een paradox vond dat in deze tijd van welvaart zovelen onvoldaan zijn, omdat God niet meer het centrale middelpunt van hun leven is. „Op deze histori sche plëk ,waar vanaf eens de kers tening van deze streek begon, hebben we de erfenis van ons geloof gekre gen. Laten we die erfenis doorgeven tot in lengte van dagenzo was zijn wens. Op het einde van de H. Mis sprak mr. dr. Ch. van Rooy een woord van gelukwens tot het gilde, dat zich al die jaren heeft ingezet voor de Geys terse gemeenschap. Eerst ter be scherming van lijf en goed, nu tot bescherming van de eigen waarden van deze zo fraaie dorpsgemeen schap. Deze voortdurende inzet was voor de Koningin aanleiding geweest het St. Willibrordusgilde het predi kaat „konnklijk" te verlenen, waar toe hij de bul van deze benoeming aan de commandant van het gilde overreikte. Een spontaan ingezet Wilhelmus en tot slot de bisschoppelijke zegen maakten van deze Eucharistieviering een prachtige ouverture van een groots feest DUIZENDEN hebben die dag verder meegemaakt hoe steeds meer gilden in het anders zo stille dorp arriveerden, hoe hun koningen en keizers, hun koningin nen met hun hofdames werden toe gedronken door het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum en hoe zich uiteindelijk een grootse stoet for meerde, waarin meer dan 50 gilden uit Brabant en Limburg, uit Duits land en Belgë, met fanfare- en har moniekorpsen, met dansgroepen en drumbands optrokken naar het grote feestterrein achter de Spiekert Een stuk folklore, dat menig be zoeker even stil deed worden, als de standaardruiter zig-zaggend voor 't gilde opreed en weer opnieuw ver beeld werd hoe St. Martinus een deel van zijn mantel aan de bedelaar gaf. Een bont schouwspel, met de hon- derd-en-een verschillende unifor men, met de kleurrijke vaandels en vendels en met het fonkelend gilde- zilver op het zwart fluweel rond me nig koningsborst Dat alles trok langs duizenden be zoekers, die de kaartverkopers voor grote problemen stelden en een chaos veroorzaakten bij het parkeren. Maar dat alles mocht op deze eer ste zonnige zomerdag de pret niet drukken want het défilé langs de autoriteiten van al die gildebroeders deed snel het ongemak vergeten. Als later de standaardruiters gezamen lijk in draf de bondvlag naar voren brengen is dat opnieuw een begin van een bont spektakel. Want achter hen trekken dan in gesloten rijen de honderden trommelaars op, die ko ningen en keizers, de vendeliers en gildebroeders, om vóór in handen van de Gouverneur en Mgr. Moors de eed van trouw te herhalen voor God, Kerk en Koningin. Een schouwspel, dat menigeen even de adem deed inhouden om de schoonheid die ook in 1972 dit oude g.ilde-wezen nog altijd brengen kan. Als dan het Wilhelmus klinkt en 'de honderden vendeliers hun vlaggen gaan zwaaien over het feestterrein, dan is dat een blijde opening van een schoon feest dat de middeleeuwen terughaalde naar deze tijd. En me nigeen heeft zich de ogen uitgekeken als het vendelgebed gezwaaid wordt, als in de stille kerk het koningszil ver van veel eeuwen te kijk ligt, als fietsenakrobaten hun werk doen en dansgroepen oude dansen doen her leven. En rond de schaapsscheerder „ergens" in het dorp bezig, staan honderden zich te verdringen, zoals ook bij de klompenmaker, die onver stoord zijn hout bewerkt, de kant kloster, die met draad eri klos aan haar zoveelste draad-beeldhouwer bezig is, aan de vlasspinster, die het oude spinnewiel laat snoeren en de pottenbakker de fluiten bakt Een stukje middeleeuwen, waar van duizenden genoten hebben en waar het St. Willibrord-gilde in on derlinge vriendschap een pracht feest van gemaakt hebben KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25'/. korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIES KISTEN met kortingen van 20-25'/. Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20'/. Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick INTERIEURVERZORGINGI Wjlhelminastr.G Venray 047S0-E5TG

Peel en Maas | 1972 | | pagina 5