n GOED BED komt van thomassenBj GeslaagdenOen Hoebert Groene Kruis speelt open kaart Uit Peel en Maas Alleen vogels mogen iets uit de dakgoot laten vallen HENTO-BAR Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Elektro Jacobs Te veel verschillende vacantieregelingen op de scholen VRIJDAG 23 JUNI 1972 No. 25 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 6.75 (bij vooruitbetaling) N.a.v. op- en aanmerkingen over het Groene Kruiswerk in onze gemeente was de voorzitter van de Groene Kruis vereniging de heer H. Vorst, op de jongste vergadering van de Rayoncommissie, om enige tekst en uitleg te geven. T.B.C. BUREAU j Allereerst wilde hij enige nogal hardnekkige misverstanden wegne men over het t.b.c.-bureau, dat nog altijd gevestigd is in de barak en waarvoor in de Clockert nog altijd ruimte is gereserveerd. De plannen voor die ruimte zijn indertijd opgezet in overleg met dr. Maarseveen en zo overgenomen door de Stichting Sociaal Medisch Cen trum, die later de Clockert heeft ge bouwd. Toen de ruimte klaar was, bleek bij het rijk ernstige bedenkingen te rijzen t.a.v. de huurprijs, die men gebaseerd had op een voortdurend gebruik terwijl de ruimte in feite slechts een dag per week gebruikt wordt voor de t.b.-onderzoeken. Daarnaast speelde nog dat ook rijksgebouwendienst nog een kleine verandering aan wilde brengen. Ter wijl men nu over deze punten aan het onderhandelen was kwam de be- zuinigingsgolf, die het gehele Ven- rayse consultatiebureau dreigde mee te sleuren. Terwijl Gennep en Horst al verdwenen, kon Venray gered wordlen mits de oude toestand ge handhaafd bleef. Dat is de reden, waarom men in de barak blijft en de huur in de Clockert heeft opgezegd. De heer Vorst vond dat men het minst slechte verkozen had en zo doende nog atlijd de mogelijkheid in Venray behield om later in datzelfde bureau te komen tot keuringen, on derzoeken voor hart- en vaatziekten, bejaardenkeuringen en kankeronder zoeken. GEEN VERGADERING In antwoord op gestelde vragen deelde hij mede dat het huidige be stuur van het Groene Kruis bestaalt uit de heren H. Vorst, voorzitter; P. Arts,Kempweg als secretaris en L. Laurensse als penningmeester. De dames Aerts en Raedts zijn met de heer P. Janssen de overige bestuurs leden. Er is geruime tijd geen jaar vergadering gehouden, le omdat in het verleden de vergaderingen mini maal bezocht werden, 2e omdat het ondoenlijk schijnt voor 4355 leden een vergadering uit te schrijven. Wel poogt men te komen tot bestuurs- uitbreiding waardoor b.v. een goed funktionerende rayoncommissie kon zorgen en waarin ook voor anders denkenden een plaats is ingeruimd. DEPENDANCES op de kerkdorpen zijn door geldge brek en door voorschriften van het hoofdbureau in Sittard onmogelijk. Alleen Ysselsteyn is gehandhaafd in verband met de verre afstand. Een voorstel om alsnog te proberen, des noods met onvolledige outillage tot meerdere dependances te komen, werden ernstig afgeraden. Dat zou discriminerend werken en za look door Sittard nooit geaccep teerd worden. Sittard rekent op 20 bezoekende kleuters per keer en op 60 geboor ten per jaar en geen van de kerk dorpen haalt dat cijfer. (Oostrum 33, Deunen 28, Veulen 13, Heide 13, Oir- lo 16, Ysselsteyn 28, Castenray 5, Merselo 17). Voor de kerkdorpen is reeds eer der een soort busdienst opgezet, doch die is praktisch mislukt en heeft handenvol geld gekost. De rayoncommissie zal proberen voor eigen vervoer te zorgen, daar een rijdend bureau niet betaalbaar LANGE WACHTTIJDEN zijn klachten, die men ook hoort. Men wil kijken of dat probleem op ite lossen is door ook 's morgens bu reau te houden. Nu moet alles in de middag. Ook wil men proberen of misschien een soort oproep-systeem igévolgd kan worden, waarbij dan de moeders zich ook aan bepaalde spel regels zullen moeten houden, iets wat OVERGANGSEXAMENS DEN HOEBERT In het opleidingsinstituut voor ver- plegenden en verzorgende „Den Hoe- bert" te Venray slaagden op 6 juni j.l. voor het eerste overgangsexamen de volgende kandidaten: Psychiatrisch centrum St. Anna: de heren v. d. Baard J., Bos L., Fre- deniksz, Jansen A, Janssen P. J.- Nijigh J., Roeffen A., Rutten J., Sarkol D. en de dames: v. Gend J., Gielen H., Hendriks J., Hoeymakers H., Jans sen H., Koch H., Kuijpers G-, Lame- ri'ks B., van Lieshout P., Peeters C., Pubben H., v. Rijswijck G., Schreurs H., Smeets E., Wijers H., v. d. Zan den J. Psychiatrisch Centrum St. Serva- tius de dames: Broeren J., Janssen H., Kroning G. en de heren: Bellemakers J., v. d. Berg P., Berkers J., van Berlo B., Blenckers R., Bours R., Cranen F., v. d. Cruysen C., Cuppen L., Gieben H., Gommers M., Hafmans P., v. d. Huvel, Hoex G., Jenniskens P., Ke- telaer T., Kleeven T., Kleln-Gunne- wiek, van Krey C., van Mierlo G., Minkenberg J., van Nunen A., Raedts P., Rosendaal J., Smals J., Steenweg W., v. d. Sterren J., Thuis A., v. d. Ven H., v. d. Ven R., mej. Voesten C., dhr. Wijnans P., de Wit W., Witte- naar J Op 7 juni slaagden voor het tweede overgangsexamen van het Psychiatrisch Centrum St. Anna de heren: Andriessen E., van Dongen J., Kleynen A, Soeters F., Stein brück F., Vliex H., de Vries J. en Wetsels L. De dames: de Best P., Boonen M., Bos S., Gielen W., Graat I-, Heidens L., v. d. Kerkhof M., van Koulil J., Mertiens C., Peeters M., Phïlipsen G., de Roij C., Schaars L., Thuyls M., Vos C., Wagemans M., Watzeels E. Psychiatrisch Centrum St. Serva- tius de dames: van Berlo M., Corne- lissen M., Direks M., Ewalts W., van Lierop A., Litjens A., van Loon D., v. .d Meiracker P., Reijnders B., Sij mons T. en,de heren: v. d. Aa J., Basten J., Basten J. W., Bonten J., van Bracht W., de Brouwer C., Deij- kers W., Donkers P-, Eibers L., Fleu ren G., Haegens M., Hallema F., Heij- nen W., Hoebergen H., Hulsbergen M., Janssen M., Klinckenberg A., Ko- nings A., Kunen J., van Langen H.. Manders J., Marcellis J.. Niessien J., van Nunen H., Ooink M., Poels G., Ruijs G., Schwillens K., Sonnemans P., Spee J., Steegen H., Thijssen L.. Thömissen R., Veldpaus J-, Vinckx M., Vissers P., Voesten J., van Vught J., Westendorp J. en Zwartjens A. EINDEXAMENS DEN HOEBERT In het opleidingsinstituut voor verplegenden en verzorgenden „Den Hoebert" te Venray slaagden op 15 juni 1972 voor het eindexamen de volgende kandidaten. Psychiatrisch Centrum St. Anna: de heer Biesterbos J. en de dames: Brouns G., van Casteren A., mevr. van Clareke-v. d. Munckhof C. J. P., Dassen M., van Dommelen H., Ge- boers G., Lansbergen P., Simons L., Stakenborg J., mevr. Steeghs-van Rijswick L., Thuyls A., Timmermans M., mevr. v. d. Vorst-Steijn M., Psychiatrisch Centrum St. Serva- tius de dames: Bastiaansen M., Camps M., mevr. Creemers-Buckx E., v. d. Salm - C., Tacke M. en de heren: Aben H., a. d. Boom M., Coe- nen G., Donkers A., van Griensven H., den Hollanders A., Janssen T., Klinckenberg J., Min J., Niessen A., Olislagers L., Pansters J., Pennings C., Rosendaal H., Rutten M., Schur- gers H., Smits H., Verstegen G. en Wijnhoven G. nu niet altijd gebeurt. De suggestie om huisartsen in te schakelen zal bekeken worden: le op de bereidwilligheid van deze he ren; 2e op de financiële konsekwen- ties en 3e op de vraag of de moeders daarmede instemmen, waarvan uit de praktijk blijkt dat die liever naar de kinderarts gaan. UITLEENBUREAUX op de kerkdorpen blijken moeilijk haalbaar daar dit nog al wat admi nistratieve rompslomp met zich brengt en vooral moeilijkheden geeft bij sterilisatie. Ervaringen in Oirlo tonen aan, dat geen grote behoefte leeft. VOORLICHTING wordt gegeven door de wijkzusters, die tussen de 12e 15e dag van de geboorte iedere jonge moeder pogen te bezoeken, die ze dan precies ver tellen hoe en wat. Gedacht wordt verder aan een folder, die elke nieuwkomer in Venray over het Groene Kruis werk krijgt. Inschakeling van oud-verpleegsters e.d. acht men niet raadzaam i.v.m. de parate kennis. Er zouden meer wijkverpleegsters kunnen komen in dien men meer leden had. En de ver gadering vond dat hiervoor de dorps- en wijkraden dan maar een wat beter propaganda moeten maken. Duidelijk werd in deze vergadering gesteld dat vele van de klachten voorkomen uit onwetendheid en onbekendheid met de (financiële) achtergronden. Mocht de indruk gewekt zjjn dat deze klachten ook hjet werk van de kinderarts dr. Baal betreffen, dan stelde de ver gadering duidelijk dat men zyn werk volledig apprecieert en dat men alle waardering heeft voor zün voortdurende inzet. Duidelijk werd ook gemaakt dat mocht men bepaalde dingen raiiet goed begrijpen, inlichtingen, wlensen en wat dies meer zij, elke zuster van het Groene Kruis graag bereid is, die te geven. Op 14 augustus a.s. zal men bekij ken wat van alle goede voornemens terecht komt en wat er nog gebeu ren moet. van 17 juni 1922 De wederopbouw. De correspon dent te Birussel meldt, dat blijkens een bericht uit officieele bron de vooruitzichten inzake het herstel van de verwoeste gewesten, zeer bemoe digend zijn. Het betrokken departe ment verwacht, dat einde 1923 de herbouw in België afgeloopen zal zijn. De voltooing van dit groote werk zal nog 1 miljard 290 millioen frank vergen. Verkiezingshumor van den be kenden dichter-zanger J. H. Speen hof: Zwaar beproefde kiesgenooten Stembuszieken, doet Uw placht. Kiezen, kiezen falderalde riere Met een vriendelijk gezicht. Vóór ge U laat oprereeren Leest dan eerst dit boekelijn. Bij Uw politieke zorgen Kan dót een verpoozing zijn. Niet zoo somber; glimlacht even Om de zetels jagerij; Moed gevat, het einde nadert En de kies..pijn is voorbij.» Acht en veertien stuk partijen Wurmen in ons vaderland. Duizend vijf en twintig namen Kankaneeren door de krant Om de honderd kamerzetels Maakt ons heele volk zich kwaad. Bij een volgende verkiezing Zijn wij allenkandidaat. Het geheel bestond uit 68 couplet ten en verscheen met geestige teke ningen op den omslag in den tekst. Een der laatste coupletten luidde: Allerhande prulpartijtjes Komen nu nog met een plan Woningnood stofbestrijders Willen ook een eigen man. Kwartjesvinders, kippenhouders, Geitenfokkers en zoo voort Alleen willen kamerzetels Ieder naar zijn eigen soort. DE ALGEMENE POLITIEVERORDENING (3) In de A.P.V. is een variëteit van bepalingen opgenomen, waarvan men zich zou kunnen afvragen waarom zij zijn op genomen omdat ieder weldenkend mens het wel uit zijn hoofd zal laten ook zonder verbodsbepalingen zich hieraan te bezondigen. Welke grapjas zal b.v. menen, dat hij een draad, kabel of touw over de weg mag spannen om daardoor de veiligheid op de weg te verstoren? Toch heeft men dit verbod maar even vastgelegd in art. 23 en hierbij aangetekend, dat genoemde voorwerpen, waaronder ook spandoeken zijn begrepen, wel met toestemming van B. en W. mogen worden aangebracht. Wat betreft het uithangen van vlaggen is bepaald, dat het laagste punt zich „in enige stand niet lager mag bevinden" dan 4,2 meter boven een rijweg of boven een strook ter breedte van 'I' meter langs een rijweg en 2 meter boven een voetpad, voorzover dit voetpad geen deel uitmaakt van de halvemeterstrook langs de rijweg. Dan zijn er de artikelen 24 en 25 om te verbieden aan een weg op een bordes of dak, luifel, rand van balkon of vensterbank een voorwerp te heb ben, zonder dat dit tegen vallen op de weg al dan niet tengevolge van de wind is beveiligd. Het lijkt n.l. niet bijzonder leuk, wanneer je als ar geloze passant een bloempot of iets dergelijks in je nek, laat staan op je hoofd, krijgt. Van hetzelfde laken een pak voor uitstekende voorwerpen, die geen we zenlijk bestanddeel uitmaken van het onroerend goed, indien zij het verkeer op de weg hinder of schade kunnen opleveren. De Venrayse bouwverordening biedt voldoende mogelijkheden om veilig heidsmaatregelen te eisen bij het slo pen van gebouwen, het bouwen en in standhouden van bouwwerken. BESCHERMING Maar uiteraard staat daar niets in KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25% korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIESKISTEN met kortingen van 20-25% Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20% Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick En die moraal: Beter den gedutsten kiezen Dan Uw kiezersplicht verzaakt Naar die stembus, kiespatienten En de Kamer volgemaakt. - Te koop 3- en 4-duimsch kar raderen voor korte kar, lange kar en slagkar. Rijtuigraderen, Kruiwagen raderen en nieuwe kruiwagens. Te zien en te bevrgaen bij M. Tacken, Lnagstraat, Venray. vermeld om voorbijgangers te vrij waren voor onderhoudsaktiviteiten of op aan de woningen van b.v. za terdagse doe-het-zelvers. Vandaar art. 27 dat verbiedt boven, langs of op een weg sneeuw, ijs of slib e.d. uit een dakgoot op de weg te wer pen of te laten vallen, zonder dat de nodige maatregelen zijn getroffen, waardoor de weggebruikers redelij kerwijs voldoende voor gevaar, hin der, schade of overlast zijn gevrij waard en zo nodig gewaar schuwd. Helaas is deze paling niet van toepassing op duiven en ander gevogelte die af en toe óók iets vanaf de dakgoot naar beneden la ten vallen Art. 28 verbiedt zonder meer een weg als werk- of bergplaats of op een andere niet met de bestemming van de weg overeenkomenre wijze te ge bruiken. Niettemin kunnen B. én W. wel toe stemming geven om óp of direct nóóst de rijbaan van een weg een container of laadbak voor de afvoer van sloop- en andeer materialen te hebben of te plaatsen. Hiermee kunnen gevaarlijke situaties ten gevolge van het soms vrij willekeurige plaatsen van contai ners op of aan een weg met alje mo gelijke gevolgen van dien, worden voorkomen, want B. en W. zullen eerst wel terdege na laten gaan of en in hoeverre plaatsing toelaatbaar is. BESCHADIGINGEN Geen enkele Venrayer zal er slape loze nachten van hebben omdat het verboden is stoffen of voorwerpen, waardoor de weg kan worden bescha digd of aan een weggebruiker hinder, letsel of schade kan worden toege bracht, op een weg te werpen, dan wel deze daar op een andere wijze te brengen of achter te laten (art. 29). Maar hij of zij mag wel wakker lig gen wanneer hij (of zij) weet, dat iets dergelijks door zijn (of haar) toedoen op de weg terecht is gekomen. Want, zo zegt lid 2 van dit artikel, ieder is verplicht er voor te zorgen dat stoffen of voorwerpen als bedoeld in het eerste lid, welke door zijn toe doen op een weg terecht zijn geko men ,zo spoedig mogelijk worden ver wijderd. Vindt U het daarom vreemd, dat het ook verboden is in een weg te gra ven, te ploegen dan wel een weg op te breken of op andere wijze te be schadigen? En dat het ook verbo den is op wegen het zand van nieu we of herstelde bestrating te ver wijderen? Toch staat een en ander te lezen in art. 29 waarbij de moge lijkheid tot ontheffing is opengela ten voor het geval óf het een óf het ander gewoon nodig is. (wordt vervolgd) TOT VANAVOND IN DE De vakanties zijn er in de eerste plaats voor de leerlingen. Aldus het uitgangspunt voor de regeling van vakanties van de Noordelijk Lim burgse scholenkontaktraad, een ad viserende instantie samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschil lende sektoren van het onderwijs en de groepen die daarbij zijn betrok ken. De vakantieregelingen van de ver schillende scholen, en van de ver schillende soorten scholen, lopen te veel uiteen, vindt de scholenkontakt raad. Het gevolg daarvan is te wei nig speelruimte voor de vakantie in een gezin waarvan de kinderen op verschillende scholen zitten, en waar van de vader doorgaans maar twee of drie wekten vakantie heeft. Van daar dat de scholenkontaktraad nu voor het derde jaar achter elkaar al le scholen in noordelijk Limburg een voorstel doet voor een centrale va kantieregeling. Ook voor het komende schooljaar ligt al een voorstel op tafel. Hele maal gelijk kunnen de vakanties nooiit worden, omdat de verschillen de soorten scholen nu eenmaal lan gere of kortere vakantie hebben. Maar volgens de scholenkontaktraad iis er al veel gewonnen, wanneer de begindatum van de vakanties bij alle scholen dezelfde zou zijn. Het verschil in lengte van de va kanties moet dius aan het einde daar van tot uitdrukking komen. Een regeling van het ministerie van onderwijs voor de vakanties, waar alle scholen zich aan zouden moeten houden, is er nauwelijks. Al leen dat het voortgezet onderwijs in totaal zestig dagen vakantie per jaar heeft, en dat in het lager onderwijs per jaar 1040 lesuren moeten worden gegeven. Voor het openbaar onderwijs, maar dan ook alleen het openbaar onder wijs, is er een even ruime regeling voor wat betreft de tijdstippen van de vakanties, bijvoorbeeld dat de kerstvakantie moet beginnen op de laatste vrijdag voor kerstmis, of de herfstvakantie die moet plaats vin den in de week waarin 20 oktober valt. Het voorstel van de scholenkon taktraad kom ter op neer, dat ter- wlile van een centralere vakantie regeling ook de n iet-openbare scho len zich aan dieze regeling houden, en in het kader daarvan mét de openbare scholen een gezamenlijke begindatum voor de vakanties aan nemen. De enige vakantie waarbij dat niet helemaal kan, is de paasvakantie bij het voortgezet onderwijs, vanwege de vaststelling van schriftelijke exa mens. Bij alle andere vakanties is het zonder meer mogelijk eenzelfde be gindatum aan te houden. Hoe is tot dusver gereageerd op de voorstellen van de scholenkon taktraad? Omdat deze instantie geen enkele bevoegdheid heeft, maar al leen adviseert, kan die niet veel meer doen dan de scholen proberen te overtuigen van het nut van dit voor stel. Tot dusver hebben een aantal scholen positief gereageerd, anderen niet. Op sommige scholen wordt de eigen individuele vakantieregeling uitgedokterd door een kommissie van leraren, zoals het hen het beste ut- komt. Het is de vraag of daarbij de belangen van de leerling en het ge zin waar die vandaan komt, zijn ge diend. Tenslotte heeft een leraar ze ven weken vakantie en de gemiddel de vader maar twee of drie, en het is dan toch wel duidelijk dat het be lang van leerling en gezin het zwaar ste weegt. Voor het komende school jaar. HMTERIgURVERZOROINB WllhalrrUfi»»! i .8 \fmnrmy 04780-8^15" 1

Peel en Maas | 1972 | | pagina 9