Peuterspeelzalen Neduco Woningbouw INALFA NIEUW BET0NYERF bartels i SHIRTS I I voorzien in 'n duidelijke behoefte en Nelissen Betonindustrie Het zilveren feest van I KENMORE SHIRTS Thomassen j Leenenl Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Speciaal voor het schilderen van terrassen, balcon, stoepen, vijvers, zwembaden en garagevloeren VRIJDAG 18 JUNI 1971 No. 24 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L' 'JU DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) De Venrayse peuterspeelzaal heeft de laatste tijd nog al in de aan dacht gestaan. Niet het minst om dat het vertrek uit Den Hoebert (waar men de ruimte zelf nodig heeft) het de peuters toch wel moeilijk maakt. BOEKJE Op de vraag wat een speelzaal precies is, geeft een informatief boekje, dat na anderhalf jaar peu- terspeelzaalwerk door de stichting kinderspeelzalen Arnhem en om streken werd samengesteld, ant woord: „In een speelzaal kunnen 24 jarige peuters regelmatig ge durende enkele uren per dag spelen een of meer ochtenden per week op een bij hun leeftijd passende wijze, onder toegewijde en verant woorde leiding. De speelzaal is er op gericht dat het kleine kind er zich volledig kan ontplooien-.- Het moet er alle ruimte en materialen vinden die het er in zijn ontwikke lingsfase nodig heeft. Maar het moet er ook het gevoel van veilig heid krijgen, dat onontbeerlijk is om alle kansen te kunnen benutten. Het, moet er gezellig en huiselijk zijn. Van het kind zal men er accepteren dat het knoeit, schreeuwt, vals zingt, van een stoel valt, kortom alle din gen doet en laat die bij zijn leeftijd horen. De peuters spelen er met al lerlei groot en klein speelgoed, maar vooral met water, zand, klei, blokken, verf kisten, lappen etc. De speel zaal is e.r voor het kind maar ook voor de moeder en de vader. Een kind dat geniet, verhoogt het geluk van zijn ouders. Een moeder die zich ook buiten het gezin wil ont plooien of die binnen dat gezin meer armslag wil krijgen kan d,it alleen doen als zij er zeker van is dat haar kind in die tijd niets te kort komt. Beter nog: als haar peu ter meer of andere kansen krijgt dan thuis!" Bij een bezoek aan de peuterspeel zaal in Den Hoebert konden wij al lereerst constateren dat het „schreeu wen, zingen en vallen" inderdaad worden geaccepteerd. Anders dan een crèche, is de speelzaal geheel ge baseerd op de vrijheid van de jonge kinderen. Zij kunnen zich volledig uitleven. FINANCIEN Al hoort men wel beweren, dat de speelzalen „duur" zouden zijn, men heeft er bepaald geen batig saldo. De kosten per ochtend zijn 2.50. Van dat bedirag moet worden be kostigd o.a. zaalhuur, aanschaf speel goed, salaris, leidsters, materiaal, voeding. Subsidie is een noodzaak. In Veltum vroeg de wijk als het ware om een speelzaal, vooral door de aanwezigheid van de flats. Hier krijgen de peuters te weinig kansen. Momenteel zijn er 130 kindWen betrokken bij het project, terwijl er nog een wachtlijst is. Men draait drie middagen en 5 ochtenden per week, meer is niet meer mogelijk. Als de verbouwing van de barak aan de Westsingel er „door" gaat en het oude Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg beschikbaar gaat komen voor dit werk, kunnen meer peuters geholpen worden. Het is niet mogelijk om al duide lijke resultaten van de speelzaal op het kind aan te wijzen. In de toe komst ligt het wel in de bedoeling kontakt te onderhouden met de leid sters van de kleuterscholen, om te zien of zij de „peuterspeelzaalkinde ren" kunnen ontdekken uit de groep en om de waarde van de speelzaal duidelijk vast te kunnen stellen. GUNSTIGE ONTWIKKELING Als gunstige ontwikkelingen ten gevolge van de speelzaal worden o.a. in andere plaatsen genoemd: meer eetlust, zelfstandiger, gemak kelijker in de omgang van andere kinderen en wat ook van groot belang kan worden genoemd be ter spreken. Door de speelzaal worden de „so ciale mogelijkheden" voor de peuters groter; hij krijgt meer kontakt met leeftijdgenootjes, wat zeker in deze tijd van kleiner wordende gezinnen erg belangrijk is. Een ander voordeel is, dat in een vroeg stadium, be paalde zaken, storingen e.d. gesigna leerd en eventueel verholpen kun nen worden. De Peuterspeelzaal is er duidelijk in de eerste plaats voor de peuter zelf, die er meer kansen door gebo den krijgt. Dat de moeder er vaak haar handen wat meer door vrij krijgt, moet echt uitsluitend als een prettige bijkomstigheid worden ge zien. In Neducoscoop, het bedrijf speriqr diek van Neduco Industriële Wo ningbouw N.V., uit Helden-Beringe, gaat de heer J. G. M. van Dijk nader in op de overname van installaties en terreinen van J. P. A. Nelissen Betonindustrie alhier. Zegt daar onder meer in dat Ne duco al langer behoefte had aan meer produktiecapaciteit, maar dat men die niet eerder wilde realiseren voordat Neduco een bredere en vas tere afzetbasis gevonden zou heb ben boven de grote rivieren en in de Randstad Holland. Nu men in Rot terdam 360 woningen in uitvoering heeft en onder de rook van Amster dam waarschijnlijk ook 353 Neduco- woniingen gebouwd gaan worden _en er verder plannen zijn voor onge veer duizend woningen elders in de Randstad, naast de aktiviteiten in Winterswijk en Oldenzaal, was dan het ogenblik voor deze vergroting van de produktiecapaciteit gekomen. Daarnaast speelde ook de verruiming van het assortiment Neduco-wonin- gen een grote rol, waar men hier door ,in staat is heel bestemmings plannen ineens aan te pakken. Voorbeelden daarvan zijn in Ven- lo en Eindhoven te vinden. Hierdoor heeft Neduco thans al voor twee ja ren orders in portefeuille, maar "rit dan ook „tot aan de nek toe vol". 3 MILJOEN De beslissing tot produktieverrui- ming viel, aldus de heer Dijk, reeds begin 1971. Een onderzoek naar de wijze waarop deze uitbreiding het beste te realiseren zou zijn, leverde diverse mogelijkheden op: o.a. de bouw van een vierde hal bij het be drijf in Beringe of de plaatsing van een produktie-unit elders. „In dit onderzoekstadium dienden de moge lijkheden met de B.I. Venray zich aan. Zij werden meteen in de ver dere studies betrokken." Hieruit Modehuis bleek dat de uitbreiding van de ele- menten-produktiecapaciteit in Ven ray met „gebruikmaking van de in stallaties en de terreinen van de B.I. voor Neduco de gunstige oplossing bleek te zijn." Bijkomende gunstige factoren zijn, dat a) meteen gebruik kan worden gemaakt van het aanwezige perso neel en b) de mogelijkheid bestaat tot combinering van woningbouw elementen met serieproduktie in voorgespannen beton-elementen. De daarachter zittende visie is: „Je mag verwachten, dat ook in de woning bouw met grotere overspanningen gewerkt zal gaan worden, zodat Ne duco NV ook wat die kant van de bouwontwikkeling betreft meteen vooraan staat." Volgens het door de Neduco-direc- tie op 12 mei verstrekte perscommu niqué zal voor de investering van ca. f 3 miljoen nodig rijn. In totaal zullen in de nieuwe pro duktie-unit en de spanbetonafdeling ongeveer 100 man personeel geplaatst kunnen worden. Het is de bedoeling, zo deelde de heer Dijk mede, ,dat „Venray" eind dit jaar of begin '72 in produktie komt. Het te plaatsen produktie-ap- paraat zal optimaal modern zijn, na melijk 'n lopende band (caroussel- systeem) waarop in hoofdzaak gevel- en vloer-elementen vervaardigd zul len gaan worden. De bouwcapaciteit van Neduco NV kan door deze uitbreiding tot onge veer 2500 woningen per jaar worden opgevoerdi. Dat is een toename van rond 25% ineens! Samen met de af deling spanbeton krijgt de Venrayse produktie-unit een capaciteit van ongeveer 30.000 kubieke meter beton per jaar. Neduco-Beringe verwerkt gemiddeld 60.000 kuub beton per jaar, zodat Venray bij de start on geveer half zo groot zal zijn als het Neduco-moederbedrijf in Beringe. Op de vraag, of nu reeds gedacht wordt aan eventuele uitbouw van de Venrayse vestiging, antwoordde de heer Dijk: „Het is zeker niet onmo gelijk, dat in een later stadium een of meer produktiehallen bijgebouwd zullen moeten worden, maar daar over zijn nu uiteraard nog geen be slissingen genomen. Het lijkt me verstandig, dat we Venray eerst een goede start bezorgen. Intussen kun nen we dan zien, wat er verder ge daan moet worden." 4700 kinderen waren de dankbare gasten van de N.V. Metaalwa- renfabriek Inalfa op haar zilveren bestaansfeest. Zij kregen van deze industrie gratis de jubileumvoorstelling aangeboden van het circus Toni Boltini, dat speciaal voor deze gelegenheid met zijn enorme karavaan naar Venray gekomen was. Een prachtig hoogte punt van een zilveren feest, dat meer hoogtepunten heeft gekend. PERSCONFERENTIE Op de eerste plaats een perscon ferentie, waar een goed deel van de Nederlandse pers een kijkje kon gaan nemen in deze fabriek, die de eerste was, die zich in Venray kwam ves tigen toen onze gemeente aangewe zen werd als te industrialiseren kern. Een kennismaking die heeft ge resulteerd in een openhartig gesprek met de directie, waaruit wel bleek dat de gerezen moeilijkheden intus sen achterhaald zijn en dat men met volle kracht en energie naar het gou den feest wil streven. Dat in ver schillende kranten artikelen daar door de nadruk is gevallen op Inalfa als een der grootste toeleveringsbe drijven van ons land, was een ple zierig gevolg van dit pers-kontakt. OPEN DAG Als een tweede hoogtepunt bij de ze viering is ongetwijfeld de open dag te noemen, lie men vorige week woensdag had georganiseerd. Dat stelde vele huismoeders in de gele FLEXA BETONVERF is sneldrogend weerbestendig en zeer goed dekkend geeft een slijtvaste hard elastische laag - bestand tegen vocht en chemi caliën - in 6 harmonieuze kleuren. genheid om eens te gaan kijken wat hun mannen feitelijk wel uitvoeren in de fabriek en dat kontakt bleek zowel bij de dames als bij de werk nemers in de smaak te vallen. Dat daarnaast ook nog vele belangstel lenden zich kwamen melden, die zich nu zelf wel eens wilden over tuigen wat Inalfa allemaal maakt en fabriceert werd van Inalfa's kant bijzonder op prijs gesteld, zoals ook een groep bejaarden die van het Schutt ersveld naar Inalfa gewan deld waren, hartelijk ontvangen werden. Dit initiatief schijnt zodanig aangeslagen te zijn, dat men van di rectie-zijde overweegt het meer te doen RECEPTIE Vrijdagmiddag recipieerde de di rectie, voor de „buitenwacht". Een buitenwacht die bestond uit hon derden zakenrelaties, maar waarop ook het Venrays gemeentebestuur en parochiegeestelijken acte de presen ce gaven, zoals ook vakbondsmensen, tot uit België toe. Er werd geen ge legenheid gegeven om te spreken, doch de enorme bloemenschat en de vele cadeaux, die werden aangebo den, zowel aan de directie alsmede aan de zilveren directeur E. J. Knoet spraken hun eigen taal. Dat daarbij de nodige herinneringen zijn opge haald aan de voorbije 25 jaren bleek wel uit de „uitloop" van deze recep tie, die veel later eindigde dan ge pland was. Een feestdiner van directie en commissarissen besloot deze feeste lijke receptie, waarbij velen nog ge bruik maakten om de fabriek in wer king te zien. ZATERDAG was de eigenlijke feestdag voor het personeel, die begon met een H. iMs in de Dekenale Kerk, waarbij dit maal ook de andere jubilaris en op richter van de fabriek aanwezig was de heer J. A. M. Burgman. De aangeboden circusvoorstelling werd we schreven het hierboven al een enorm succes, waar Venrays jeugd volop van geprofiteerd heeft. Ze hebben met veel plezier en aan dacht het jubileum-programma twee volle uren genoten en men had geen beter jubileum-geschenk kunnen vinden. Doch die circustent bleek ook een pracht gelegenheid te zijn voor de dan volgende recetpie van het per soneel. Ook een gezellige aangelegen heid, waarbij dg heer J. Bastiaans de zilveren directeur Knoet op de eerste plaats namens het cadeau fonds de gebruikelijke enveloppe met inhoud kon overreiken en verder namens het gehele personeel van Venray en Stadskanaal de nodige dekstoelen voor zijn boot aan kon bieden. Ook de ondernemingsraad zelf had nog voor een bootslamp ge zorgd die het geschenkenpakket ver volledigde. Namens de staf sprak de heer H. Merkx, die voor Mevrouw Knoet een schommelbank als cadeau bij dit jubileum had meegebracht en voor de zilveren jubilaris een zwab ber voor zijn boot. Namens de Belgi sche werknemers uit Hamont kreeg hij een scheepshoorn aangeboden. Een einde aan de receptie werd .geblazen" door Venrays Harmonie, die namens de Venrayse gemeen schap gelukwensen aanbood bij mon de van de heer L. Laurensse. Hij bracht vooral in herinnering de eer ste jaren toen Inalfa de grootste fa briek in Venray was en van het be gin af aan, sinds haar komst naar Venray, zich ook voor de Venrayse gemeenschap heeft ingezet. Hij meen de daarvoor bewijzen te zien in het feit dat de meeste Utrechtenaren echte Venryaers zijn geworden en in het Venrayse verenigingsleven aktief bezig zijn, maar vooral ook in de aktiviteiten van de heer Knoet, die ondanks het feit, dat de leiding van deze fabriek hem beslist werk ge noeg geeft, toch op maatschappelijk en sociaal vlak zijn inbreng heeft. Een inbreng, die tot grote resultaten heeft geleid. LEKKER FEEST Dat de stemming er toen al inzat, werd wel bewezen toen Venrays Harmonie nog enkele toegiften speelde, want toen werd er lekker meegezongen en gesprongen. Maar eerst kwam dan nog het uit stekende circus-programma van Toni Boltini, die in een twee uren non stop programma inderdaad liet zien dat diit Nederlandse circus zijn naam nog steeds hoog houdt. Na afolop van die echte circus-ge- beuren kwam de heer Knoet alle mensen bedanken, die hem over stelpt hadden met bloemen en ca deaux. Hü bood echter namens de direktie ook een cadeau aan name lijk 15 x een geschenkbon van 100,die prompt verloot werden onder de aanwezigen. Dan ging men er nog eens extra voor zitten, want toen was de piste vrij voor de dansliefhebbers, die alle kansen kregen op muziek van het orkest van John Christel. En die kansen ook namen, terwijl men aan de verschillende buffetten zich te goed kon doen aan eten en drinken. Zo groeide dit feest uit tot een zeer plezierig gebeuren, waarbij o.m. de Turkse werknemers op een ge geven moment hun danskwaliteiten lieten zien en horen. Het liep tegen enen toen de heer J. J. M. Burgman m een slotwoord allen nog eens hartelijk dank zegde voor hun belangstelling en vooral de mensen van het circus hierbij betrok, die de kans en de gelegenheid ge boden hebben het feest „lekker"' te vieren. Met een geweldige polonaise door de piste besloot Inalfa zijn zilveren bestaansfeest. TWEE COCA-COLA BOTTELAARS BUNDELEN PRODUKTIE Met instemming van The Coca- Cola Export Coporation hebben de, N.V. Limburgse Bottelmaatschappij Vujanti te Horst en Bottelo N.V. te Schiedam tot samenwerking beslo ten. Met behoud van beider zelfstan digheid zal uit overwegingen van rationalisatie de produktie van de frisdranken van The Coca-Cola Com pany voor Limburg met ingang van eind juni plaatsvinden bij Bottelo N.V. Vujanti zal de distributie en ver koop van Coca-Cola, Fanta, Lift, Sprite en Kinley Tonic blijven ver zorgen. Het distributiegebied van Vujanti wordt onderverdeeld in drie rayons: N.V. Hub. Timmermans te Gen nep zal de distributie verzorgen in het noordelijke deel van noord-limburg; Drankenhandel Vullinghs te Horst neemt het overige deel van Noord-Limburg boor haar reke ning, terwijl N.V. Vujanti vanuit Nuth deze frisdranken distribueert in mid den- en zuid-Limburg. Het aantal personeelsleden dat als gevolg van deze reorganisatie moest afvloeien kon tot zes beperkt blijven. Aan deze personeelsleden kon in middels een passende werkkring worden aangeboden. Zowel het Gewestelijk Arbeids bureau Venray als de vakbond zijn van deze reorganisatie op de hoogte gesteld.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13